Een iilliBdsEfa luis is Seriesstijl), De mogelijkheden voor industrialisatie van Zeeland. D© veevcederposiüe op Waleheren im den a,s. winter» Geen groote industrieën, wel kleine kernen met IS a 20 man personeel. Het Zeeuwsche Congres geslaagd. Uit de Provincie FEUILLETON. droevig. In 1946 zullen nog 100.000 rijwielen worden gepro duceerd en bij de tegenwoordige productie kan dit aantal rijwielen in 1951 V/i millioen stuks bedra gen. Voor de Z.^Ylkamsehe vlas- jfwiiiftrif. die 40 present van <le io. tale, vlasindustr'e. uitmaakt sag hij wet gjugejijkhsdvR au list s!aa bestaat out in St. Km., EsJz eti Aardenburg warinwatcrroterijcn De tweede dag van het Zeeuw- ten haar afd. Vliegtuigbouw naar te bouwen, ev. met turbines. Wel- sche congres werd Zaterdagmor- Dordrecht overplaatsen. De hier licht is het ook mogelijk, uitbrei- gen door Ir M. de Vink met het bestaande industrie moet zoo sterk ding te geven aan de productie voor het Departement Zeeland van mogelijk gemaakt worden en mag van landbouwwerktuigen. Zeeland de Ned. Mij. voor Nijverheid en niet worden versnipperd. levert per jaar een overschot van Handel traditioneels belgeluid ge- Het „industrieele klimaat" le 50.000 ton stroo en de plannen opend. Eerste spreker was nu Drs hier niet gunstig; het „staat" nu voor oen stroo-verwerkende indu- G. A. Kohnstamm, chef afd. eenmaal niet, zoon of dochter naar strie in Breskens zullen door de een fabriek ts sturen. Op dit punt zag spr. een taak voor de provin ciale overheid. Typisch is, dat on der da 1000 aanvraag-vergunnin- gea voor de metaal-bewerkende Techn. Econom. Vraagstukken van het Depart van Handel enz» met het onderwerp „Mogelijkhe den op industrieel gebied". Hij begon met- een korte bespreking van het Centraal Economisch I industrie er niet één uit Zeeland Plan 1947 dat het richtsnoer voor was. het economische, overheidsbeleid Sprekend over de Industrie der komende zes jaren zal zijn. moet eerst over vakbekwaam- De kern van dit Plan komt neer heid worden gepraat. In dit op het beginsel dat de opvoering opzicht is er een groot ge- der nationale productie niet aan de brek aan een M.T.S. in Zee- binnenlandsche consumptie ten j land. goede mag komen, doch geheel In het geheele land is er groot aan onze export. Gebeurt dit niet, tekort aan geschoolde arbeiders en dan zullen we nog dichter aan vooral ingenieurs, momenteel niet den rand van het faillissement minder dan aan 6000. Voortgezet komen. Sinds de bevrijding heb- technisch onderwijs is voor Zee ben we geleefd uit buitenlandsche land van groot belang, ersdieton, zoowel wat betreft on ze consumptie als de financiering van onzen wederopbouw. Voor 1947 zal nog een crediet van 1.4 milliard voor deze doeleinden moeten worden opgenomen. Als gevolg van het uitvallen van Duitschland als achterland en het derven vaa directe inkomsten uit Indië worden de inkomsten op de betalingsbalans met 6 a 8 millioen verminderd, terwijl door den oor log groote afzetgebieden zijn ver loren gegaan. "Wat wij nog ens predict »ulle» «zoeten opnemen, is greetqr dan al onze buitenlaadicha bezittingen. Voor oen bedrag va» 12 millioen zulloa wij nog nieuwe exportgébisdea moeten vinden. Ter verovering van de intaraatio- taele markt zullen wij ons speciaal moeten richten op de kwaliteits industrie. Gezien vanuit sociaal- economisch oogpunt zullen wij voor onze nog steeds snel toe nemende bevolking werk moeten regeering zeker in behandeling worden genomen. Voor een indu strie ter verwerking van aard appels ziet spr. weinig toekomst, doch wel voor fruit-conserven-in- dustrie. Het moet niet meer noo- dig zijn, ons fruit ter verwerking naar buitenlandsche fabrieken te zenden. In de bespreking op deze onder werpen deed, n.a.v. een vraag over het aanmoedigen van arbeidslust, Drs Kohnstamm een beroep op allen om de regeering niet direct als fout aan te rekenen, wat men niet onmiddellijk begrijpt. Naar zijn meening was één der oor zaken van de weinige arbeidslust de vaak onbillijke critiek op re- Concrsta mogelijkheden zag geeringsmaatregelen. Op een spr. in het opvoeren van het1 vraag van den heer Luijendijk, vreemdelingenverkeer en in de I o£ de regeering naar autarkie visscherij, niet met kleine scheep- streeft, antwoordde Drs Kohn- jes, doch met modern ingerichtestamni, dat dit volstrekt niet de schepen. Noord-België is met zijn bedoeling is, doch dat de opzet 7 a 800.000 inwoners een goed een zoo goed mogelijke beoade- afzetgebied. Op dit punt biedt ook j ring van den vrijhandel is. De de tolunie woer mogelijkheden. geleide economie is heusch geen Ir. da Vink noemde deze rede ideaal, aldus spr., doch op veel scherp, haast onbarmhartig, doch punten kan thans door onze groote niettemin voor de Zeeuwen de deviezennood niet andera geban- deld worden. Ir. de Vink was Zeker tolk vaa ruet meer groen te vervoeren is, kan onmogelijk meer tot hooi gemaakt worden. Men kan het echter met veel succes ook zonder| z u u jf nog inkuilen. Men krijgt dan c«,n ster goed en smakelijk voedtfl, al 55 er wat jsïsr verlies v-;-.n olwft, Cc inkuiliiig sis vafet, Esu ronde kuil van 1 a 2 vost diep waarin geen grondwater komt. Het gras na het maaien iets. laten verwelken, niet sliknat eu| ook niethooiachtig. Dajn de helft van, het gras in de kuii spreiden. Het midden steeds iets hooger dan de kanten. Iets naar builen uitzetten. Niet al te vast trap pen. Hoe drooger en groover het gras hoe vaster zetten. Als de halve hoop een paar dagen staat en flink warm gaat wor den, de rest er op. Over het ge heel 5 a 8 dagen doen, dus niet al te vlug. Het gras moet flink gaan broeien. De 'kop goed rond afwerken, steeds het mid den hooger houden dan de kan ten. Is ook de bovenste helft goed warm, dan een flinke laag grond boven op den hoop. De kanten behoeven niet bfcdekt, wel door afsteken of afplukken ze zoo dicht mogelijk maken. Dit goed gebroeide gras geeft later een zeer smakelijk en be hoorlijk voedzaam kuilvoer en kan de geringe hoeveelheid hooi gedeeltelijk aanvullen. Wie kans ziet1 gras en sui- kerbietenkop en -blad laag voor laag in te kuilen, doet nog be ter. De koppen met een spa zooveel mogelijk stuk stooten. In dit; geval de hoop sneller zetten, vaster aantrappen en sneller bedekken. ZWAGERMAN. GEMEENTERADEN. overweging waard. Hierna kwam Dr. F. Schoea- maker, dir. v. 1». Cwatr, hut voor allo aanwezigen, toe» tij beide IadnsUialisati» aan het woord j sprékera daokto voor hun rede- Naar) zijn moaning moet near pro- j voeringen. Door de veelheid vaa ducten, geschikt voor export, era- J problemen was het nog niet moge- etig worden gezocht en wij moeten lijk, nu reeds zuivere conclusies ervan uitgaan, die producten beter te trekken. Dit zal geschieden, te kunnen maken dan anderen. j wanneer het verslag van dit cou- De tegenwoordige productie van gres in druk is verschenen. Ir. A. tientallen soorten lampekappen, Plate voerde nog het woord als schoudertasschen en speelgoed- voorz. van de Ned. Mij. voor Nij- rommel leidt niet tot opvoering verheid en Handel en zei, dat het van het economisch apparaat, nu niet bij rapporten moet blijven, vinden. Het beelcT van voor den Sprekend over de mogelijkheden doch dat initiatieven moeten wor- ooriog staat ons daarbij nog als i van een Nederl. automobielindu- den genomen, een schrik voor den geest. strie wees hij erop dat door sa- Nadat de heer C. Philipse, lid Het kernprobleem is eigenlijk, menwerking der onderdeelen ver- van G.S., namens het prov. be- dat wij onze verhooging der pro- j vaardigende industrie er iets van stuur, den voorz. had dank ge- ductie in den export zullen moe-1 kan worden gemaakt. Een jaar- zegd voor zijn goede leiding en de ten stoppen. Helaas bezit ons land productie van 10.000 voor eigen overtuiging had uitgesproken, dat tseer weinig natuurlijks hulpbron- land en van 10.000 voor export de inzichten zijn verruimd, sloot nets: weinig kolen en veel zout, behoort tot de mogelijkheden. om circa half tweo Ir. de Vink maar dat heeft ieder land ook ge- soeg van zichzelf. Onze landbouw staat gelukkig op eon ssee.r goed poil. Wij mogen niet van eea hoera- etemming uitgaan, doch allee» maar hopen, dat we door een zeer zorgvuldige analyse de toekomst mogelijkheden zuiien kunnen ge- Zoo geleidelijk aan zijn al van melkkoeien (en vooraf van bruiken. Onze eenige hulpbron isweer heel wat melkkoeien en versche koeien) dezen winter daarbij«en fantasierijk intellect werkpaarden in het oude inun- op Walchoren veoi zorg zal datiegebied vaa Walcheren aan- vragen eu extra duur zal zijn. wozig. At en toe lijkt het me De melkortj zal dus beslist met toe, dat men, gelet op de voe- de te verwachten melkprijzen derpositie, wel wat te lichtvaar- op Walcheren niet reudabei dig melkkoeien en paarden in kunnen zijn. En paarden die een te snel tempo invoert. Ook met beslist noodig zijn worden worden er heel veel versch ge- veel te duur. Daaromzet1 niet kalfde koeien en koeien die t« veel koeien op, neem niet vroeg in den herfst kalven be- te veel herfstkalvers en zit be steld. Dit laatste brengt ook ver krap dan ruim in de paar- nog het bezwaar mee, dat zulke den.Bedenken de menschen vroeg kalvende dieren in Fries- die zoo vlug mogelijk hun vee- land zeer schaarsch zijn, en er stapel op peil willen brengen dus weinig keus is, terwijl er wel, dat matig hooi nu f 120 a 'De rijwielsituatie is nog steeds ait geslaagde congres. en ondernemingszin. Spr. noemde eenige beschamen de voorbeelden uit het recent ver leden, hoe het niet moet. Techni- scho en economische research zul len de middelen moeten zijn, waardoor wij ons den weg naar de wereldmarkt opnieuw banen. Sprekend over de industrialisa tie van Zeeland, hoorde spr. alge meen, dat er hier geen arbeiders voor de industrie zijn. Wanneer hierdoor geen vergrootirig van het aanbod vaa krachten kotnt, ziet het er voor Zeeland somber uit. veel risico aan is, 'in verband f 140 per 100O kg. kost en dat •71 J11 - _J1 1. ,1 -1„ i,»_ I dat de gemeente gratis de be schikking kan krijgen over een vijvertje aan den Prov. weg te Geersdijk waar dan het straat- vuil van Geersdijk kan worden gedeponeerd, 'Met algemeene stemmen werd besloten hiertoe oyey i. gaan De heer Ztïijdweg' merkte aaw s*nlii<Si«B hiervan op, dat vele menschen niet over 'n gele genheid beschikken om hun faecaliën te ruimen, doch hier voor is nog steeds geen afdoen de oplossing gevonden. Bij de rondvraag vestigde de heer de Smit de aandacht van B. en W. op het ongelijk liggen van het trottoir op den Dorps- dijk, De voorzitter zegt voor ziening toe. De heer de Nooijer vroeg naar de uitbreiding der straatverlich ting, waarop de voorzitter ant woordt, dat hoogstwaarschijn lijk deze of volgende week weer 50 pet, van het voor-oor- logsch aarttai straatlantaarns zal branden. De heer Leendertse vroeg of er geen definitieve oplossing is te vinden voor de verplaatsings mogelijkheden van de te Kam perland gestationeerde brand spuit. De voorzitter zei toe deze zaak in de eerstvolgende B. en W.-vergadering te zullen behandelen. Rechtszaken. Zorgvuldige onderzoekingen door een studiebureau zullen dringend nifodig zijn. In 1940 werkten in Zeeland slechts 24.000 man in de industrie en daarvan waren er nog 18.000 in de verzorgende industrie werkzaam. Wil men het bevol kingsoverschot binnen eigen gren zen houden, dan zal Zeeland moe ten gaan industrialiseeren. Een groote industrie is voor Zeeland niet aan te bevelen; de oplossing zocht Drs Kohnstamm in het vor men van kleine kernen, n.l. be drijven met zeer bekwame technici (15 a 20 man), die aan speciale objecten werken. Men moet het vooral niet in de groote industrie zoeken, want de „Schelde" moest wegens gebrek aan arbeidskrach- met de reis en de verhuizing. men de mangels kan verkoopen Op de meeste bedrijven van tegen f 25 per 1000 kg. Tegen Walcheren beschikt men over zulke voederprijzen is een win- vrij veel voederbieten en termelkprijs van 30 cent per kg. gerstestroo van matige kwali- misschien nog niet loonend. telt. Hooi is er heel weinig en Om de voederpositie te ver- de prijzen zijn uitzonderlijk beteren kan nog het volgende hóóg. Als men het eigen voer Wórden aangeraden: alleen aanvult met eigen graan Waar nog een laatste snede (gerst en haver) blijft het' rant- klaver of lucerne te velde staat, soen veel te eiwitarm. Of er die niet groen kan worden ver eiwitrijk krachtvoer in eenigs- voederd, zette men deze op rui- zins beteekenende hoeveelheid ters en late ze buiten staan om beschikbaar komt is nog een ze in den winter geleidelijk van open vraag. Wel zal getracht de ruiters af op te voeren. Dat worden voor Walcheren daar van een extra toewijzing te verkrijgen. In ieder geval staat vast, dat de voeding van werkpaarden en riser M. van den Bosch. gebeurt elders in bouwstreken meermalen met succes. Goed hooi voor de schuur is nu niet meer te winnen. Gras van kunstweiden, dat WISSENKERKE. Vrijdag vergaderde de raad onder voorzitterschap vaa bur gemeester van der Maas. ingekomen was het ont- vangstbericht van. de verorde ning tot het verbieden van den teelt van stekbieten. Deze ver ordening is in werking getre den op 7 Sept. j.l. De voorzitter deelde mede, dat de heer Dees bereid is het aan den Boomdijk gelegen sportterrein voor één jaar aan de gemeente te verhuren voor f 50Ö per jaar en dat door de sportvereemgingen gezamenlijk hierin een bijdrage wordt ver leend van f 180. De heer Bustraan vroeg of het absoluut noodzakelijk is, dat do gemeente een sportter rein te harer beschikking heeft. Hij is in principe tegen elke sportbeoefening en hij acht het niet verantwoordelijk, dat die gemeente hiervoor geld, uit geeft. Do heer de Smit niet hierin juist wel een taak voor de ge meente om te zorgen, dat de jeugd in zijn sportbeoefening zooveel mogelijk wordt gehol pen. Ook de heer Zuijdweg gaf te kennen, dat z.i, sport tot de eischen van den tegenwoordi- gen tijd behoort. Na stemming wordt met de stem van dhr Bustraan tegen, besloten het terrein van dhr Dees wederom voor een jaar te huren. Tegen de nieuwe door Ged. Staten toegezonden ontwerp- jaarwedderegeling voor wethou ders bestond geen bezwaar. Besloten werd de sloot bij J. A, Verhulst te Geersdijk te rio- leeren over een lengte van 51 M., waarbij door den aan- grenzenden éigenaar in de kos ten van demping en afscheiding de helft der kosten zal worden gedragen. De voorzitter deelde mede, dat de z.g. aschbak achter de school te Wissenkerke thans is afgebroken en stelt voor van K. Imanse een strookje grond, te huren voor de storting van straatvuil, terwijl hij mededeel de, dat het. in de bedoeling ligt op de plaats waar vroeger de aschbak stond een grasveldje aan te leggen gelijk loopende met de daar aanwezige erfschei- dingen. Verder deelde hij mede, XVII, Ia alle winkels vertoonen zij zich. ia de lingeriezaken zijn ze wild op dames-ondergoed en kousen, ze koopen speciaal de fijnste en duurste soorten. Ver der koopen ze japonnen, dames- en kinderschoenen. Niet één-, maar vier of vijf paar tegelijk. Ia de banketbakkerszaken vindt je ze altijd. De taartjes eten ze zoo aan de toonbank op en de duurste bonbons gaan'bij pon den tegelijk, die doen ze zoo los in hun zak, om onderweg op te eten. Nee, do gezelligheid van het w)nkelen_ is er heelemaal af. Overal nieuwe ergernis, want je kunt niet één winkel binnenko- me, of er staan minstens een paar moffen. Met verbazing zien Boukje en Miep de groote be dragen die ze overal uitgeven. Niets is te duur voor hen, of beter, niets is duur genoeg. Ze betalen met Duitsch geld en altijd hebben ze nog wel meer briefjes. „Kom mee". Boukje krijgt er opeens genoeg van nog langer te wachten. Samen gaan ze naar de wolkast, waar ze zich zelf maar vast bedienen. Maar Miep kan haar oogen niet van den toonbank afhouden. Vijf paar fijne links geweven kou gen heeft ze al geteld en twee paar wollen en twee paar zij de» stelletjes ondergoed, snoe zig gewoon en nu wordt er weer een' beeldig geborduurde pyama bijgelegd. Eindelijk als de moffen met al hun pakken verdwijnen zijn zij aan do beurt. „Koopt u maar zooveel mo gelijk" raadt de juffrouw hen, „want als u het niet doet, ha len zij dit met een knik naar de deur waardoor de moffen juist verdwenen zijn het toch allemaal weg We laten ex pres al eerst de" mindere kwa liteiten zien, maar ze weten precies wat ze hebben willen en het is altijd: „Schoner, schoner." Boukje staat besluiteloos als de juffrouw haar aanraadt vooral voor de kinderen flink wat wol in te slaan. „Heusch, Mevrouw, u kunt het nu nog doen, maar als onze vooraad op is zal het heusch wel voor een paar jaar gedaan zijn. De fabrieken mogen nu ai haast niets méér afleveren en gelooft u maar nijt' dat we voorloopig weer ebhte wol krij gen. Het zal allemaal rommel zijn wat er dan komt." „Ja, het moet dan maar." Boukje zet zich ineens over de financieele bezwaren heen. Jaap heeft vanmiddag immers nog gezegd: „Koop gerust wat je voor de eerste jaren noodig hebt, we moeten dan in vredes naam maar boven onze begroo ting uitgaan en het- later weer zien in te halen. Over een poosje, je zult het zien, dan kun je niets meer koopen en dan heb je ook niets meer aan je geld." En toch bezwaart het Boukje om ineens zooveel tegelijk uit te geven. Wie weet hoe hard ze het nog noodig hebben. Je hoort telkens weer van bombar dementen, nu eens hier, dan eens daar, zoogenaamd door de Engelschen, maar iedereen weet DE CHIEF GUIDE BEZOCHT ZEELAND. Ongeveer 3000 padvindsteri en padvinders uit alle deelen van Zeeland hadden zich in rijen op de Markt opgesteld, toen de Chief Guide der padvindsters, Lady Baden Powell, in gezelschap van haar vriendin Miss Hill, mevr. v. d. Bosch, voorz. van het Hoofd bestuur der Ned. Padvindsters, districtscommissarissen, mevrouw Quarles van Ufford, wnd. burge meester J. "W. Kögeler van Mid delburg en dr B. D. H. Tellegen, Griffier der Staten en eenige andere figuren uit de padvinders- wereld, plaats namen op de tri bune. Van de zijde van het pu bliek bestond voor deze groote gebeurtenis in het leven der pad vinders en padvindsters groote belangstelling. Na het hijschen van de Hollandsclie-, de Wereld en de Engelscho vlag en het zin gen van het internationaal pad vinderslied, richtte de Chief Guide zich in een korte toespraak tot de verzamelde padvindsters en padvinders, —earin «ij als draag ster van een boodschap van vriendschap de groeten van de duizenden vrienden in do andere landen overbracht. Na de verta ling in het Nederlandsch werden drie „cheers" uitgebracht. Het Middolburgscho Muziekcorps speel de daarop den „Padvinders- marseh", een compositie van den heer Joh, H. Caro en opgedra gen aan Lady Baden Powell. Alle groepen worden door de Leidster geïnspecteerd, waarbij zij met zeer velen een gomoedelijk praatje maakte. O.l.v. den heer Chr. Ma- zure werd door de kabouters en welpen de kleppermarsek uitge voerd, die zoo in den smaak viel, dat z(j later moest worden her haald, waarbij Lady Baden Powell dapper meedeed of mee trachtte te doen met de haar aangeboden gebrandschilderde kleppers. Na het uitvoeren van de Provinciale Rel door een groep boertjes en boerinnetjes, ook weer o.l.v. den heer Mazure en het strijken van do vlaggen, marcheerden de groe pen van het Marktterrein af, na voor de Chief Guide gedefileerd te hebben. ■Het gezelschap maakte daarna nog een tocht over Walcheren. In de avonduren heeft Lady Baden Powell zich vele leidsters van de padvindsters doen voor stellen. Zelf heeft zij nog een toespraak gehouden. In de Korte Delft worden films vertoond uit de padvinderswereld op den gevel van een daar gevestigde zaak. Zondagmorgen heeft Lady- Baden Powell een kerkdienst be zocht in de Luthersche Kerk, die speciaal toegankelijk was voor padvindsters. NIEUWE INDUSTRIE OP WALCHEREN. Na de droogmaking van Wal cheren zijn op dit eiland, uitge strekte perceelen beplant met Lucerne Klaver en Gras. Dit heeft thans een nieuwe indus trie in het leven geroepen. 300 landbouwers hebben n.1. geza menlijk een Coöperatieve gras- droogerij gesticht, waarvan de kosten geraamd zijn op f 200.000. Hier zullen zoowel de grasoogst als de Lucerne klaver worden gedroogd om als vee voeder te kunnen dienen. Ook op Schouwen, dat eveneens ge ïnundeerd was en op het eiland Tholen zijn Coöperatieve gras- droogerijem gesticht. dat de moffen het zelf doen, maar al is het nu nog rustig, het kan hen hier net zoo goed treffen en als je dan op zoo'n manier je boeltje weer kwijt raakt en je hebt geen geld om nieuw te koopen Maar nu ze eenmaal aan het koopen is en zelf gezien heeft hoeveel de moffen weghalen, zet ze er zich zooveel moge lijk overheen. Vooruit, of ze het nu koopt of volgend jaar, het blijft toch eigenlijk hetzelfde. Miep is echt vergenoegd als ze naar huis gaan. „Fijn Bouk, dit kunnen zij alvast niet weghalen. Ga jij nu direct met de nieuwe wol aan het breien?" „Nee, we maken eerst de oude op. Ik heb nog een paar dingen die we uit kunnen halen en voor de kinderen wil ik de nieuwe im ieder geval zoo lang mogelijk bewaren." Thuis blijft Miep nog even bij het uitpakken kijken. Die blauwe wol, voor Marijke1 jurkje, ze zou er zoo wel aan willen beginnen. Even nog treuzelt ze rond cn dan rent ze de trap op om te gaan studec- ren. Vanavond zal er niet veel meer van komen, want dan komt Hans, nu met een paar vrije dagen. Ze kan al met den trein van half 8 hier zijn. Als Boukje haar inkoopen heeft opgeborgen zoekt ze zich een zonnig plekje in den tuin. Age is met de kinderen op stap. Eigenlijk niets voor hem en toch heeft hij het al een paar keer meer gedaan. „Mag ik ze meenemen?" vroeg hij den eersten keer. „Zoo maar een beetje naar den buitenkant. Uit de verhalen die de kinderen de den is ze aan de weet gekomen, dat hij hen in het gras laat spe len en bloemetjes plukken zoo veel ze willen. Zelf ligt hij er dan lang uit in het gras bij. Maar hij leert ze ook Vader landsliefde of beter.... Rot mof! gilt Marijke al als ze nog maar heel in de verte eert uni form ziet. Als er een vliegtuig over komt gaan ze allebei met hun rug naar het raam staan, want naar moordenaars hoeven we niet te kijken, heeft oom Age gezegd. Hansje weet pre cies te vertellen dat ze in- zee allemaal kopje onder gaan. Dan schiet haar een verhaal te bin nen, dat hun huisdokter pas meemaakte. In een volksbuurt liep eea stel moffen, zingend natuurlijk, en er achter, keurig in het gelid een kleine jongen. Dapper zong HET BEZOEK VAN GENERAAL SIV1UTS AAN ZEELAND. Zooals wij reeds meldden zal de minister-president van de Unie van Zutd-Afrika, Veld maarschalk: bmuts, bij zijn tweedaagsch oezoek aan ons land ook een bezoek brengen aan Zeeland en wel speciaal aan Walcheren. Donderdagmorgen a.s. om 11 uur hoopt de V eldmaarscrtalk, komende van Valkenburg, op het vliegveld Woensdrecht tc arriveeren. Hij zal vergezeld zijn van zijn adjudant, die te vens zijn schoonzoon is, major Mac Ildeobie, kap. Buhrmann, die hem door H. M. de Konin gin is toegevoegd, den hootd- ing.-dir. van den Rijkswater staat ir Harms-en en den gezant van Zuid-Atrika in ons land, den heer Egeland. Aan het vliegtuig zal de Veld maarschalk worden ontvangen door den Comm. der Koningin in Zeeland, jbr mr J. Vv Quar ks van Chord. Vermoedelijk aai ook «utnwezig zijn de direc teur van Laadüouwliarslei ui Zeeland, ir S. Herweij-er. Het gezelschap zal onmiddeL lijk per auto naar Goes ver trekken, waar in Hotel „De Korenbeurs" zal worden ge luncht. Behalve de bovenge noemde heeren zullen hieraan ook deelnemen de leden van G. S. en de Griffier der Staten, alsmede de burgemeester van Goes. De lunch wordt aangebo den door het Provinciaal Be stuur. Om 1 uur wordt uit Goes Vertrokken. De route door Mid delburg, waar het gezelschap om half 2 zal arriveeren, is als volgtStationsstraat, Konings- brug, de Kaden, Beatrixbrug, Dam, Giststraat, St. Pieter straat, Balans, Abdij, Koor kerkhof, Nieuwe Burg, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Heerengracht, Noordpoort straat, Noordpoortplein, Noord singel, Noordweg. Dan wordt via Domburg naar Westkapelle gereden, waar men een half uur zal blijven. Om drie uur wordt van- hier vertrokken om via Biggekerke en Koudekerke Vlissingen te bereiken. Ook hier wordt de tocht een half uur onderbroken en om 4 uur zal de terugtocht naar Woens drecht weer worden onderno men, waar het gezelschap om kwart over 5 hoopt aan te ko men. De Veldmaarschalk ver trekt dan per vliegtuig. Roode Kruis-demonstratie. Zaterdagmiddag werd een de monstratie ia vaardigheid gegeven door de afdeeling Zeeland van het Nederlandsehe Roode Kruis. De plaatselijke afdeelingen kre gen 's middags om 1.30 uur een seintje, dat een „ramp" had plaatsgevonden onder Driewegen. Ken dertigtal „slachtoffers" lag verspreid op een weiland en moest naar een school in het dorp wor den getransporteerd, dat ingericht was als hospitaal. Aan de oefening namen deal: Goes, Middelburg, Vlissingen, Souburg, Arnemuiden, Koude kerke en Terneuzen. Het geheel stond onder leiding van Dr G. Sissingh, districtscom missaris van de afdeeling Zeeland van het Roode Kruis. De demonstratie verliep vrij RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 4 October 1946. De 27-jarige L. ui: Dordrecht, thaos gedetineerd Middelburg, tatta oy 1? Juli 1946 te Krttitjj»- gon een rijwiel, Hetwelk heas s;ct toebehoorde mee. De eisch tegen dezen verdachte was 1 jaar gevangenisstraf met altrek voorarrest. C R. uit Terneuzen en zijn 4t>- jarige broer D. R. eveneens te Terneuzen, doch 'beiden gedeti neerd te Middelburg namen in Mei 1946 uit een pakhuis verschil lende balen suiker weg. Door den Officier van Justitie zijn 2 getuigen gedagvaard daar verdachten blijven ontkennen zich aan deze diefstal te hebben schul dig gemaakt. De eisch tegen beiden was 2 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. P. van G. uit Cadzand nam op 6 Juli 1946 te Retranchement een viertal runderen weg. Verdachte had tegen een Belgische caféhou der gezegd, dat hij 4 runderen had gekocht en dat hij deze wilde uit voeren naar België. Hij kwam echter overeen deze beesten aan den caféhouder te verkoopen en 's nachts werden de beesten over de Nederlandsehe grens gedreven, alwaar een auto gereed stond om ze te vervoeren in de richting Westcapelle (B.). Verdachte hoorde 2 jaar en 6 1 maanden gevangenisstraf tegea I zich eischen. C. de B. uit Kruiningen, thans gedetineerd te Middelburg nam op 9 Juli 1946 te Goes een da- j mesrijwiel weg. Tegen verdachte, i die nog steeds blijft ontkennen, doch verklaarde dit rijwiel te heb- I ben geruild tegen een vloerkleed, eischta de Officier van Justitie 1 jaar gevangenisstraf mes aftrek preventieve hechtenis. hij mee „Demn wir fahren gegen Engeland". En daar op eens werd met een harde bons een raam naar boven geschoven en schreeuwde een schelle vrou wenstem door de straat: „Jantje kom hier, moet je ook mee verzuipen 1" Dan gaan haar gedachten weer terug naar Age. Hij is nu een raadsel den laatsten tijd. Over een week zal hij weer naar Amsterdam gaan om zijn doktersstudie voort te zetten, maar, zoo enthousiast als hij er vroeger voor was, zoo lauw is hij nu. Een beetje weet ze het wel waar hem de schoen wringt. Het is de bezetting. Age kan er niet overheen. Hij heeft het er veel zwaarder mee dan Jaap. Soms kan hij einde loos door de kamer loopen bee- nen tot het haar irriteert en als ze er dan iets van zegt gaat hij óf zwijgend de kamer uit, óf er komt een uitbarsting over die rotmoffen, die hier de boel 'kaalvreten en als ik maar mee kon helpen dat vuil er uit te krijgen; wat schiet je er mee op of je hier als een zoete jon gen rondhangt." Een keer is ze er op inge gaan. Maar wat zou je dan wil len, we hebben immers toch geen leger meer?" vlot, al waren de meeste colonnes te laat gearriveerd. Aan het slot van de oefening richtte Dr Sissingh zich tot da deelnemers, iijj merkte op, dat een beter waarschuwingssysteem noodzakelijk was, opdat de leden van de verschillende colonnes sneller byoen geroepen zouden zjjn. Hij noemde do demonstratie verder zeer goBlaagd. MIDDELBURG. Zaterdagavond hield de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, atd. Middelburg, een propa- ganda-avond in zaal den Boer. Er was een bevredigende op komst. Da voorz., Kees de Jonge, heette allen hartelijk welkom en gaf direct het woord aan den heer André de Wilde, lid van het Hoofdbestuur, dia in zijn toespraak de organisatie, liet doel en de werkwijze van den Bond behandelde. Na do pauze werden eenige lichtbeel den vertoond over het leven der planten, waarbij de heer do Wilde een toelichting gai. Na een opwekking tot medewer king aan het mooie doel van den Bond werd deze geslaagde vergadering gesloten. GOES. Chr. Besturenbond Goes e.o. Evenals dat vóór dert oorlog gewoonte was, bestaan 'er plan nen ook dezen winter weer een groote propagandavergadering alhier te houden. Het C.N.V. zal dan, zoowel hier als in ge heel den lande, voor sprekers zorg gedragen, terwijl de diver- se B.B. voor verdere medewer king zullen zorgen. Tevens zal op Zaterdag 26 Oct. a.s. weer een kaderverga dering worden gehouden zoowel in Goes als in verschillende an dere plaatsen, waar de meest actueele vragen zullen gorden besproken. Familie-avond. Naar we vernemen hoopt de Chr. Besturenbond Goes e.o. op Donderdag 24 Oct. a.s. een fa milie-avond te organiseeren voor zijn leden en huisgenoo- ten boven 14 jaar. Ds C. v. Nes, die eenigen tijd „Nee, dat is nou ook juist het ongeluk" en daarop volgde weer een reeks verwenschingen aan het adres van de bezetters. Even geniet ze nog in stil nietsdoen van de zonnewarmte en dan neemt ze haar breiwerk weer op. Een stevig borstrokje voor Hansje van een uitgehaald wolletje van haar zelf. Ze breit het wat ruim dan kan hij er best nog een paar jaar mee doen. Dan stoort haar de bel, het is Jet met de kinderen. „Vooruit, jullie dan maar Sa men in den zandbak'" comman deert ze als ze ziet dat Hans en Marijke er niet zijn. En pas op dat je je niet vuil maa'kt, moe der heeft geen zeep om telkens te wasschen." Jet trekt haar stoel in de schaduw, de zon is haar te warm. Even glijden haar oogen langs de uitgehaalde wol. „Gunst, ik had m'n werk ook wel mee kunnen nemen. We hebben stapels wol gehamsterd, hoe ik er ooit doorheen moet komen, is mij een raadsel. Ik mag er wel een breikrans voor organiseeren." (Wordt vervolgd.) 1

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2