De onderhandelingen in Indië begonnen. VLIEGTUIGRAMP TE APELDOORN. Groothandel „Zeebra" Principiëele organisatie, Seyss-Inquart doet een beroep op H. M. de Koningin. Redevoeringen van Lord Killearn, Schermerhorn en Sjahrir. De vrijgesproken^^ te Neurenberg. KRUIMELTJES Streekbeurs Bergen op Zoom Vergeef niet Stand 19 te bezoeken. TTitgavj Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, 'Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansehe Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 Er is in Christelijken kring den laatsten tijd een sterke strooming die organisatie op eigen, Christe lijken grondslag, zoowel op staat kundig als op maatschappelijk ge bied afkeurt en de „algemeene" organisatie als het ideaal be schouwt. Een van de argumenten voor dit optreden is, dat men zich door organisatie op eigen grondslag on- noodig isoleert van het overige volksdeel, en terwijl men het zich onder elkaar gemakkelijk maakt, zijn profetische roeping ten op zichte van het geheele volk uit het oog verliest. In verband hiermede moge in herinnering worden gebracht een uitspraak van oud-minister Ger- brandy „Onze Christelijke sociale be weging beteekent, evenals de so cialistische of ipoderne beweging onvrede en protest tegen de omr ringende maatschappij-toestanden maar terwijl haar eene hand zich uitstrekt om in te grijpen in aard- sche en stoffelijke verhoudingen, strekt haar andere hand zich uit naar Jezus Christus ter rechter hand Gods, om Hem vasthouden de, op aarde de verbinding met den hemel niet te verliezen, om op aarde te zijn en de schatten der aarde vrij te maken voor alle menschen, maar zoodanig, dat zij schitteren in hemelsch licht". Hier is het ideaal der Christe lijke vakbeweging duidelijk en juist geteekend. En nu zal niem'and willen ont kennen, dat ook de Christelijke vakbeweging vaak ver beneden haar ideaal is gebleven. Dat vleesch en wereld vaak een te groote rol hebben gespeeld. Maar tegelijkertijd zal toch moeten worden erkend, dat wan neer dit ideaal wt>rdt nagestreefd van een zich isoleeren in eigen kring, geei* sprake kan zijn. Zooals in de praktijk dan ook wel afdoende is gebleken. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 462 PROTESTANTSOH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 8 October 1946 Abormementsprys ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op One?v, zon en Maan; van Woensdag. Zon op 6.53 u., on der 18,08 u, Maan op 18,02 u., onder 4,34 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 9 October: 0.52 u. 1.97 m,, 13.02 u. 1.91 m. ADMIRAAL RAEDER VRAAGT DE DOODSTRAF. Admiraal Baeder, vroeger op perbevelhebber van de Duitsehe marine, die door het internatio naal tribunaal te Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld werd, heeft een verzoek aan den geallieerden bestuursraad te Berlijn gericht om zijn vonnis in doodstraf te veranderen. Admiraal Baeder is thans ze ventig jaar oud. Hy zou als reden vnn dit verzoek opgeven, liever den soldatendood to storven, dnn voor de rost van zijn leven in een gevangenis te verkwijnen. CYCLOON OP DE AZOREN Een cycloon, die zich in Noord westelijke richting voortbewoog, heeft 24 uur lang op de Azoren gewoed en groote schade aange richt. De visschers werden er door verrast en meer dan 150 slacht offers zyn te betreuren. ATOOMBOMMEN NAAR NOORD-ENGELAND. 1 De Amerikaansche journalist I Drew Pearson heeft voor de ra- dio verklaard, dat de V.S. aan Engeland een voorraad atoom- i bommen hebben toegewezen, wel ke voorraad in Noord-Engeland zou worden opgeslagen. Hij voegde er aan toe: „Dit is zeer belangrijk. Het is voor 't eerst, dat Engeland' atoombommen in voorraad krijgt, ofschoon het deelgenoot was bij de fabricatie J ervan". Door het Amerikaansche depar tement van Oorlog is nog geen j commentaar op deze mededeeling gegeven. Wel verklaarde een woordvoerder, dat misschien een verklaring zou worden afgelegd. BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Belgisch transportvlieg tuig met drie ieden bemanning aan boord is Zondagmiddag bij Randers in Jutland neergestort. Eén lid van de bemanning kwam om het leven; de beide anderen werden gewond. Vliegtocht Schiphol-Johannesburg. In twee dagen naar Zuid-Afrika. In den nacht van Zaterdag op Zondag ie de viermotorige „Edain", bestuurder Parmentier, van Schiphol naar Johannesburg vertrokken. Deze eerste na-oorlogsche Zuid- Afrika-vlucht gaat langs een ge- heelu nieuwe route, namelijk Am sterdam Algiers Kano LeopoldsvilleJohannesburg. Op den terugweg wordt in plaats van Algiers, Tripolis aangedaan. De totale afstand van 9300 km wordt volgens de dienstregeling afgelegd in ruim 31 vlieguren. Men verwacht, dat het toestel op 8 October om 17.20 plaatse- lijken tyd te Johannesburg zal aankomen. Op den heenweg wor den twee nachthalten gemaakt, namelyk in Kano en Leopoldvillo. liet vliegtuig zal op 14 Oc tober plaatselijken tijd, Johannes burg verlaten, voor de terugvlucht naar Nederland. Het wordt op 15 October om 23.30 op Schiphol terugverwacht. Op de terugvlucht zal alleen een nachtstop worden gemaakt in Kano. Aan boord van de „Edam" be vindt zich 160 K.G. vracht en 170 K.G. post, bestemd voor Johan nesburg. Zondag zijn de onderhandelin gen te Batavia ingeleid met een redevoering van Lord Killearn, die als voorzitter zal fungeeren,1 waarin hij de hoop uitsprak, dat een beslissende stap zal worden gedaan in de richting van een overeenkomst. Hij meende te mogen zeggen, dat de elementen voor succes aan wezig zijn „Waar een goede wil aanwezig is, is een snelle weg". „Indien gij zoo besloot Lord Killearn bij de oplossing van uwe moeilijkheden succes hebt, zult gij een 'lichtend voorbeeld van redelijkheid en wijsheid zijn voor vele andere volken, die zich in moeilijkheden en verslagenheid bevinden" Prof. Schermerhorn bracht na mens de Commissie-Generaal dank aan den voorzitter voor het bijeen roepen van deze conferentie. Na er op gewezen te hebben, dat door verschillende omstandig heden de teere draad die tijdens de besprekingen op de Hooge Ve- luwe was gelegd, werd verbroken vervolgde Prof. Schermerhorn „De commissie-generaal kan beschouwd worden als eenj vertegenwoordiging van de twee regeeringspartijen in het parlement. Nog meer dan dat, de commissie-generaal wordt, in haar huidigen vorm, ge steund door een overgroote meerderheid van het Neder- landsche volk. Maar niet alleen onze liberale instructie noch de wetenschap, dat deze Commissie-Generaal uit poli tiek oogpunt minstens zoo sterk is als het huidige Nederlandsche Kabinet, geeft de zekerheid van het feit, dat de verwachtingen en innige wenschen van millioenen onzer landgenooten ons bij onze poging om 't conflict op te lossen vergezellen. Dat feit zal het voor ons mogelijk maken om de bespre kingen langs directe en rechte banen te voeren met eenvoudige voorstellen, zonder verborgen zij wegen en zonder voorbehoud". Het is, zoo vervolgde hij, een groot voordeel den luitenant gou verneur generaal van Mook als lid vhn de Commissie-Generaal in ons midden te hebben. Niet alleen zijn ondervinding doch in het bij zonder zijn groot inzicht in de vraagstukken van dit land zullen ons in groote mate bij ons werk van nut zijn. Dat wij den minister-president van de republiek aan het hoofd van de republikeinsche delegatie aan de andere zijde van de tafel zien, houdt voor de Commissie-, Generaal een -belofte van weder- zijdsch begrip en voor zakelijke behandeling van de vele punten van bespreking in. Tenslotte betuigde hij zijn groo te voldoening over de slotwoorden vat» den voorzitter. Leven en wel vaart van duizenden kunnen van het resultaat van onze pogingen afhangen en het is wellicht even belangrijk, dat het ontdekken van den juisten weg naar overwinning over egoïsme en valsche trotsch een -bijdrage zal vormen tot het moreele herstel van de mensch- heid, die zoozeer geleden heeft. „Moge ons gegeven zijn in het volle besef van onze verantwoor delijkheid en onder bescherming van Hem, die over het lot van de volkeren beschikt, zonder om te zien voort te gaan op den weg, die leidt tot herstel van vrijheid, welvaart, vrede «en rechtvaardig heid, zoowel voor Indonesia als voor Nederland". Daarna werd het woord ge voerd door Sjahrir, die dank bracht aan de Britsche strijd krachten, omdat zij „na de Japansche overgave een juis te waardeering voor onze na tionale revolutie, die er uit groeide, hebben getoond." Sjahrir zeide, dat de botsingen en conflicten tijdens den groei van de nationale revolutie het volk sterk vereend hebben. Deze groei verstoorde echter de verstandhou ding met anderen, en niet alleen met de anderen, doch ook de on derlinge verstandhouding. De ge voelens van waakzame achter docht kunnen alleen verdwijnen, indien de atmosfeer van 'botsingen en gevechten, die ons een gevoel geeft bedreigd te zijn, eveneens verdwijnt. Deze atmosfeer hopen wij te overwinnen bij de onder handelingen, die thans gaan begin nen. Wij hebben, zoo zeide hij, het recht van de partijen, die thans vergaderen om het lot en de aspi raties van de twee volkeren te bespreken, te verwachten, dat beiden bij het naar voren bren gen van hun standpunt 'bereid zijn eikanders standpunten en moei lijkheden te respecteeren, opdat de onderhandelingen in een zuive re en heldere atmosfeer zullen kunnen voortgaan. De persoon van Prof. Schermerhorn als leider van de delegaties versterkt onze overtuiging, dat zulk een atmos feer tijdens de onderhandelingen zal kunnen worden gehandhaafd. Hij eindigde met er op te wij zen, dat „de vooruitgang, die wij hebben trachten te verkrijgen door middel van onderhandelingen beter en waardiger is, dan de weg van kracht en geweld. Indien wij allen van deze waar heid overtuigd zijn en onze taak op rechtstreeksehe en oprechte manier vervullen, dan zal deze taak der onderhandelingen een taak tegenover onze volkeren van mannen, die zich van menschelijke waardigheid bewust zijn zonder vrees, dat wij alle vraagstukken en moeilijkheden niet zullen kun nen oplossen langs het pad van Kunnen verder berecht worden. De Frankfortsche radio maakt een verklaring van liet Ameri kaansche militaire bestuur bekend, welke inhoudt, dat Fritzsche, Schacht en Yon Papen gelijk iedere volwassen Duitscher, in de Amerikaansche zóne, onder de Duitsehe denazificatie-wet vallen. Het Amerikaansche militaire bewind zal niet ingrijpen bij acties van rechtswege tegen hen, die door het internationale hof te Neurenberg zyn vrijgesproken, mits zy niet worden beschuldigd van datgene, waaraan zij door het zooeven genoemde tribunaal niet schuldig zyn bevonden. Yan nu af aan zijn de vry- gesprokenen van Neurenberg on derworpen aan Duitsehe wetten en autoriteiten. Volgens de gelden de denazificatie-wetgeving kunnen beschuldigden maximaal tot tien jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld. Pfeiffer, de Beiersche minister voor denazificatie, heeft order gegeven onmiddellijk tegen Schacht en Fritzsche een vervolging in te stellen. Magnetische Noordpool „verhuisd". Een vlucht over het Poolgebied. Volgens den commandant van de Amerikaansche „Pacusan Droomboot", die na een reis van Honoloeloo via de pool te Cairo landde, is de magnetische Noord pool 320 K.M. verhuisd, -verge leken met de plaats, waarop, deze pool op de kaarten staat aan gegeven. Dezo verklaring komt overeen met de waarnemingen van den Britschen vlieger. D. C. Mac Kinly, die in 1945 met een Lan caster door het poolgebied vloog en rapporteerde, dat de magne tische pooi 200 k 300 Eng. mijlen van liet eertyds bepaalde punt op het schiereiland Boothia (Ca nada) moest af liggen. De commandant van de „Pacu san Droomboot" verklaarde, dat met deze vlucht de mogelykheid van vorkeer via het poolgebied bewezen was, mits het vliegtuig door personeel van zeer hoog ge halte bemand is. Een der resultaten van de vlucht is, dat men thans weet, dat de koude in het poolgebied op den grond grooter is, dan in de lucht. Op ruim 5 K.M. hoogte was do temperatuur gemiddeld 30 gra den onder nul tegen 50 op den grond. Het moeilykste gedeelte van den tocht was een „klim" over de ystoppen van Groenland, waar van de hoogste plm. zes K.M. is. De gemiddelde snelheid van de Droomboot ,was 400 K.M. per uur, of bijna 10 K.M. meer, dan het vastgestelde record voor dit type, een superfort. Kind verbrand. Te Amsterdam is Zaterdag avond bij een brand in een perceel in de Pieter Nielandstraat, als gevolg van het omvallen van een petroleum-vergasser, een tweeja rig kind in de vlammen omge komen. rede en oprechte handeling, kun nen worden vervuld". (Volgens latere berichten werd eerst door Sjahrir en daarna door Prof. Schermerhorn gesproken. Na de officieele begroeting zijn de besprekingen binnenskamers begonnen). FRITZSCHE WENSCHT RUST. Fritzsche verklaarde, dat hij den chef der Neurenbergsche politie heeft verzocht hem een maand „vrede en rust" toe te I staan, om daarna maatregelen I te treffen om voor een zuive ringshof te verschijnen, zoodat hij het Duitsehe volk kan ver klaren waarom hij propaganda voor de radio heeft gemaakt. Zweedsche eerste minister overleden. De Zweedsche eersto-minister, Hausson, is Zondag plotseling op 61-jarigen leeftyd overleden. Hy was met uitzondering van een Onderbreking van drie maanden m 1936, vanaf 1932 eerste-minis- ter. Hansson was de zoon van een arbeider, werd journalist en later leider der Zweedsche Sociaal-De mocratische partij. Hij was in ver scheidene socialistische regeerin gen tu8schen 1920 on 1926 mi nister van dofensie. TROEPENSCHIP VERTROKKEN. Zaterdag vertrok het troe pentransportschip de „Johan van Oldenbarnevcldt" met on geveer 2000 man van de 7 De- cemberdivisie uit de Amster- damsche haven naar Indië. Evenals voorgaande keeren verliep de inscheping vlot. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Op een dezer dagen gehouden vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond is een motie aan genomen, waarin aan het bestuur werd opgedragen te komen tot eon organisatie, dio den naam „Hervormde Mannouvereeniging" zal dragon. Hiermede is dus formeel een eind gekomen aan de werkzaam heden van. den Chr. Nat. Werk mansbond, daar deze organisatio in feito reeds geruimen tijd zich voornamelijk bozig hield mot het werk der mannonvereenigingen. SALARISVERHOOGING OVERHEIDSPERSONEEL. Accoord tusschen Regee ring en organisaties. Naar de „N. L. Crt." van® be- voegde zyde verneemt is er tus- schen do Regeering en de orga- nisaties van Overheidspersoneel i overeenstemming bereikt inzake een salarisverhooging van dit per soneel, ingaande 1 October j.l. Tevens zal er een spaarregeling worden ingesteld voor ongehuw de ambtenaren en werklieden tot 35 jaar. De ta betalen pensioen premie, welke tot dusver 10 pet. j van het maandsalaris bedroeg, j 2al worden teruggebracht tot 5 i pet., zijnde alleen de premie voor het weduwen- en weezenponsioen, terwyl de 41/& pet. voor eigen pen sioen komt te vervallen. Seyss Inquart heeft een brief gezonden, aan Koningin Wilhel- inina, waarin hij Hare Majes teit verzoekt te zijnen gunste te intervenieeren bij den geal lieerden bestuursraad, die op het oogenblik te Berlijn beraad slaagt over de door de veroor deelden ingediende gratiever zoeken. Seyss Inquart beroept er zich op in zijn verzoekschrift, dat hij door persoonlijk ingrijpen het Nederlandsche volk rampen zjou hebben bespaard. Voorts beroept hij zich op menschlie- vende maatregelen, die onder zijn bewind ten bate van het Nederlandsche volk zouden zijn genomen. Een ontzettend vliegtuigongeval heeft gisterochtend te Apeldoorn, behalve het leven van den piloot, dat van nog niet met zekerheid vast te stallen aantal, waarschijnlijk 5 a tien jongens, gekost, terwijl een nog grooter aantal ten deele zware brandwonden heeft opgeloopen. De bestuurder van een militair vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg afkomstig is, maar vermoedelyk van het vliegveld Teugen was gesiart, maakte kort na elf uur eenige kunststukjes over de omgeving van de Jaohtlaan, waar zijn ouderlijke woning ligt. Daarbij kon hy, na een zoogenaamden rol, het toestel niet snel omhoog krijgen, raakte met zijn linkervleugel den nok van het gymnastieklokaal der Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan, waar op het oogenblik circa 25 leerlingen, jillen jongens, onder leiding van den loeraar, aan het turnen waren. De gevolgen waren ontzettend. De linkervleugel brak af en de inhoud van de zich daar in bevindende tank werd door een gat in het dak in het gymna stieklokaal geworpen, dat onmiddellyk volkomen in brand stond. De brandende benzine doelde zich aan de toestellen ón de klee ding der kindertal mede, waardoor deze zeer zware brandwonden opliepen en sommigen van hen direct werden gedood. Binnen enkele minuten was hulp aanwezig van het zich achter do H.B.S. bevindende militaire kamp, terwyl ook uit de omgeving- direct E.H.B.O.-dames kwamen toesnellen en even later zieken auto's met verpleegsters, doktoren en brandweer arriveerden. Men 9laagdö r, met behulp van schuimblusschers vrij spoedig in hot vuur te dcc en, maar inmiddela. hadden vrijwel alle .leerlingen brandwonden opgeloopen, variëerende van lichte tot zeer zware. Zoo goed als allen moesten dan ook naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zyn over leden, terwyl voor het leven van verschillende anderen moet wor den gevreesd. Zooals vrijwel niet anders kon worden verwacht, bleek de be stuurder van het vliegtuig, wiens lyk enkele tientallen meters verder met de brandende resten van de machine werd gevonden, op slag gedood. Nader vernemen wij, dat het vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg was opgestegen, voor zoover thans valt na te gaan, met slechts één persoon was bemand. DE NIEUWE TEXTIEL BONN EN. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 7 October 1946 de volgende bonnen van de in omloop zynde textiel- kaart VA 605, VB 605, VC 605, VD 605, VE 605 geldig worden: de letterbonnen B en C, elk ter waarde van 5 pun ten, de nummers 121 t.m. 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling in de eerste maanden van 1947 wederom een beperkt aantal textielpunten geldig te verkla ren, ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen met gebruikmaking van de reeds géldige, gespaarde en nog te sparen punten ook zoogenaam de groote stukken aan te schaffen. Hierbij zij opge merkt, dat de reeds geldig verklaarde punten van de tex- tielkaart geldig blijven. Japansche Grondwet aangenomen. Na vier maanden van debat- ten heeft het Japansche Huis van Afgevaardigden met slechts 5 tegenstemmen de nieuwe Grondwet aangenomen. Het Ja pansche Hoogerhuis heeft de nieuwe Grondwet, welke waar schijnlijk op 11 November van I kracht zal worden, eveneens goedgekeurd. De beruchte üooiToncér, (iUl, in liet „Oruiijeliotel" te Schcveuragen, waar vele van do boste Nederlanders hun laatste uron doorbrachten, alvorens door de Nazibeul.en te worden vermoorS, zal nimmer meer gebruikt worden. In tegenwoordigheid van den minister-president, Dr Beel, minister Maarsseveen en vele ex-politieke gevangenen, werd doodencel 601 tot symbool van het heldhaftig verzet tegen de Nazi-overheersehing gewyd. HER-VERSCHIJNING VAN „DE STANDAARD". In een ongeteekend geschrift „De Standaard tijdens de bezet ting en na de bevrijding" wordt o.m. opgemerkt„De Standaard heeft het recht de plaats, die haar meer dan een jaar ten onrechte werd onthouden, weer in te ne men. Daartoe heeft zij overleg ge zocht met de leiding van de A.R.- partij. Heeft zij de medewerking gevraagd en in principe verkregen van een aantal leidende figuren uit den Calvinistischen levens kring Daaryoor roept lief <^ij - de medewerking in van onze j geestverwante volksgroep". In antwoord op gestelde vragen heeft de heer J. Schouten het vol gende verklaard: De leiding van de A.R.-partij heeft duidelijk te kennen gegeven, dat er haars inziens onderscheid moet worden gemaakt tusschen het recht op wederverschij ning van „De Standaard" en de gebruikmaking van dit recht. Ten aanzien van de gebruikma king van dit recht is zij van oor deel, dat daarvan, gelet op al wat te dezer zake in aanmerking be hoort te worden genomen, moet worde:- afgezien. Tien Voormalige Duitsehe admiraals hebben een verzoek om gratie voor Raeder tot den geallieerden bestuursraad ge richt. De oudste van deze ad miraals, die allen reeds voor 1§33 de Duitsehe marine verlie ten, is admiraal von Lans, die in 1915 uit den dienst trad. i— De Zwitsersche sociaal-de mocratische partij' -heeft een stemmig besloten tot deelne ming aan de campagne tegen Franco. _Te Zwolle is de heer A. J. Dijkslagl door een miHtatre auto aangereden^ Hij was op slag dood, Bij een steekpartij te Bom bay werden 5 personen gedood en 10 gewond. 166 personen zijn gearresteeerd. De Russische radio kondigt een vinding van ir Novittsky aan, die er in geslaagd is met normale projectors bij elk soort licht films te projecteeren. Vijf leden van de Hitler- jugend zijn te Weenen tot ge vangenisstraffen van 15 maan den tot 3 jaar veroordeeld we gens deelnemen aan moorden op 60 Hongaarsche joden. De moorden werden door SS-lieden bedreven. Rudolf Hoese, voormalig be stuurder van het beruchte con centratiekamp te Auschwitz en een 100-tal andere beschuldig den zullen deze maand voor het tribunaal voor Poolsche oor logsmisdadigers gebracht wor den. Een commissie heeft namens En-gelsche scheepvaartmaat schappijen- den minister van Vervoer te Londen het voorstel gedaan paspoorten af te schaf fen om het reizen te vereenvou digen. De Grieksche minister-presi dent Tsaldaris heeft de oprich ting van burgerwachten aange kondigd teneinde de Grieksche boerenbevolking in de gelegen heid te stellen zich tegen aan vallen vat* communistische ben den te verweeren. Bij de viering van het eeuw feest van het Evangelisch Ver bond te Londen zal ook Duitschland vertegenwoordigd zijn.1 Te Dalfsen werd de 83-jarige Roons bij het oversteken van een weg door een auto aange reden en zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. Terechtstelling oorlogsmisdadigers. De Sunday Times meldt, dat de Britsche beul Pierre Point, die door den geallieerden be stuursraad belast is met de te rechtstelling van de door het Neu renbergsche tribunaal veroordeel de misdadigers, te Neurenberg is aangekomen. Hij zal worden bijgestaan door twee Amerikaansche sergeants. SCHEEPVAART- BERICHTÈN. Het Nederlandsche motorschip „Quo Vadis" op weg van Ant werpen naar Shoreham met een lading metselsteen geraakte Zon dagmiddag nabij de Westhinder onklaar. Nadat door een sleepboot uit Zeebrugge 2 mislukte pogin gen waren gedaan 'het schip bin nen te brengen, heeft bet Belgi sche motorschip „René", dat op weg was naar Gent, het schip i naar Vlissingen gesleept, waar het bij de Mij. „De Schelde" zal wor den gerepareerd. Onderwijs. Te Den Haag slaagde voor het Machinistendipl. A, Scheeps- werktuigkunde, de heer B. Volmer te Middelburg. ST.-LAURENS. Te Arnhem slaagde voor het diploma leeraar banketbakken dhr S. Sanders, bakkerijleeraar alhier. DE BILT ZEGT. Vrij koud. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Matige of zwakke Noord-Ooste lijke wind, overdrijvende wolken velden, overwegend droog weer. Vry koud. Laatste Berichten. Het vliegtuig-ongeluk te Apeldoorn. Nader wordt nog gemeld, dat het vliegtuig bestuurd werd door een sergeant-vlieger, die order had een half uur in de omgeving van Valkenburg te vliegen om zich met het toestel vertrouwd te ma ken. Hy is geheel op eigen gezag naar Apeldoorn gevlogen. De moeder van den be stuurder zag het ongeluk ge beuren. Van den schrik is zij plotseling dood gebleven. Volgens latere berichten is het aantal doodcr, tot 12 gestegen. Er zijn 16 zwaar gewonden. H. M. de Konin gin heeft haar deelneming betuigd. K.L.M.-vrachtdienst op Londen. Met ingang van gisteren onder houdt de K.L.M. een dagelijk- selien vraclitdienst op Londen. Deze dienst voorziet in een drin gende behoefte, die is ontstaan doordat Schiphol middelpunt werd van het continentale lucht- vrachtvorvoer, "waarvan een groot gedeelte bestemd is voor de Brit sche eilanden. Soekarno collaborateur. Soekamo heeft thans eindelyk gelegenheid govouden te verklaren - dat zyn „onstentatieve collabora tie" met de Japanneezen, nood zakelijk was mbt hot oog op de Indonesische revolutie. Hij had het dus ook al zoo goed bedoeld toen hy zich aan de zyde van de overweldigers schaarde. Voor Dr v. Mook en Prof. Schermerhorn is dit echter geen reden om niet met hem te ondorhandelen. De doodstraf geëischt. Tegen twee leden van het com mando, dat den dood van Dr Roelfsoma to Meppel, Notaris Mulder to Hoogevoen e.a. op zyn geweten heeft, word door de Gro- ningor Kamer van hot llyz. Ge rechtshof te Leeuwarden de dood straf geëischt met onthouding van hot recht van cassatie. Togen de drie andere loden was reeds eer- dor de doodstraf geëischt. Schacht gearresteerd. De politie van Backmann, een voorstad van Stuttgart, heeft Maandagavond Hjalmar Schacht in het kasteel van een industrieel gearresteerd. Schacht is naar Stuttgart gebracht en aldaar in verzekerde 'bewaring gesteld. Zijn arrestatie heeft plaats gehad op grond van een artikel in de zui- veringswetten. Nagek. Advertentie. Doodelijk ongeval. Een 32-jarige Belgische loods, die de vorige week bij het beman nen van een schip te Vlissingen van de touwladder is gevallen is gisteren aan de gevolgen over leden. Lindebaan 6 - B. op Zoom

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1