Regeeringsverklaring. Stabilisatie loonen en prijzen. De conferentie te Pangkal Pinang. Vermogensheffing-ineens De doodencel no. 601. Psrov. Congres der Mij voor Nijverheid en Handel. Toekomstmogelijkheden voor den Zeeuwschen Landbouw. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: "Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Koa- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Ylooswyekstr. Tel, 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 461 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 7 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT, Advertentieprijs 12% cent per m.m, «n eKv" «ig van Zon en Mdan. Dinsdag: Zon op 6.51 u,, on der 18.04 u. Maan op 17.48 u., onder 3.14 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 8 October: 12.24 u. 1.73 m. De Regeering heeft aan de Staten-Generaal een verkla ring doen toekomen inzake haar beleid ten-aanzien van de loonen en de prijzen. Deze verklaring kan aldus wor- I Uit het voorafgaande volgt, dat den samengevat, dat de Regeering het streven van de Regeering ge er nogeens met den meesten na- richt moet zijn op twee doeleinden, druk op wijst, dat het herstel der In de eerste plaats op de vergroo- productiviteit van den arbeid als ting van liet productievermogen, het belangrijkste probleem moet In de tweede plaats moeten in den worden beschouwd. overgangstijd de loonen worden Herstel van ons fle.ohon-1 den productie-apparaat en een uiterste krachtsinspan cent per brood, waardoor de broodprijs met ten hoogste 1 cent per brood mag stijgen. De minimumprijs voor brood zal verdwijnen, zoodat bakkers, wier bedrijf dit mogelijk maakt, hun brood tegen een lageren prijs mogen verkoopen. b. De maximum melk- p r ij s wordt voor den con sument met 1 cent per litef verhoogd, c. De maximumprijs voor boter wordt verhoogd met 50 cent per pond, daarentegen blijft de huidige margarineprijs gehandhaafd en zal men zijn bonnen voortaan aan marga rine kunnen besteden, welk product thans aan hooge eischen voldoet. Plannen zijn ontworpen om de productie in versterkte mate te een unersie Kracrusinspan- richten op de vf.rvaardigjng van dè^onmhtharp1" voorwaard^ de meest noodzakelijke goederen Tegenover deze gevolgen van alipfp i?' a voorwaarden. jn een bgperkt aantal typen. Dit subsidievermindering, kan wat iS .merao°r P. v?or zal prijsverlagend werken en be- de prijzen van levensmiddelen voldoende voeding, kleeding hoeft, zooals de ervaring in En- betreft nog worden opgemerkt, 3" -u Vi vyorclerl 9e' galand heeft geleerd, niet te gaan dat de aardappelprijzen waar- zorgd en kan stijging van het ten hoste van de kwaliteit, reeele inkomen mogelijk wor den. De Regeering roept dan ook een ieder op het zijne hiertoe bij te dragen tot heil van het geheele Nederlandsche volk. In de eerste plaats wordt de aandacht gevestigd op de ernstige schaarschte aan verbruiksgoederen en productiemiddelen. Tijdens den oorlog zijn de voorraden in ons land grootendeels verbruikt of weggeroofd, welk lot ook ten deele ons productie-apparaat (ma chines e.d.) heeft getroffen. Er zijn voor de bevolking veel minder goederen beschikbaar. Bo vendien blijft in goederen geme ten het nationale inkomen van Ne derland voorloopig ook lager, om dat thans ons productie-apparaat verouderd en onvolledig is, terwijl daarnaast een groot deel onzer be volking zijn vooroorlogsohe werk ten koste van de kwaliteit. schijnlijk zullen dalen, en dat Voorts is de regeering doende j een stijging van de groenteprij- een verdere verlaging van de zen boven het niveau van den handelsmarges in verschillende winter 1945 zal worden tegen- bedrijfstakken tot stand te gegaan. brengen, waarover momenteel Ten slotte wordt overwogen reeds met betrokkenen bespre- om op den versnaperingsbon kingen worden gevoerd. naar keuze ook suiker beschik- De regeering heeft daarnaast, baar te stellen, zooals ook reeds plannen in voorbereiding om, met den jambon het geval is, waar mogelijk, het starre Als gevolg van deze maatre- systeem van grondstoffentoe- gelen zullen de totale 'kosten wijzing aan industrie en handel van voeding niet stijgen, ja te wijzigen. De bedoeling is in, zelfs vermoedelijk verminderen, de toekomst grondstoffen toe te wijzen in overeenstemming htet de vraag, die bij het pu bliek haar het product van een bepaald bedrijf bestaat in ver band met de goede kwaliteit of lagen prijs, De regeering zal zich met kracht keeren tegen pogingen hoogingen in gevaar worden om mogelijke prijsverlagingen gebracht, is de regeering van De regeering is voorshands niet bereid, verhooging der huren toe te laten. Ora te voorkomen, dat de maatregelen ten aanzien van de prijzen door nieuwe loonsver- te verhinderen door onderlinge kracht nog niet vermocht te her- afspraken in strijd met het al- winnen. Bovendien heeft de scho- gemeen belang, lirig der arbeiders geruimen tijd stil gestaan. Overweegt men ver der, dat er nog geen sprake is van een voldoenden aanvoer der nood zakelijke grondstoffen, dan zijn hiermede een aantal factoren aan gegeven, die, elkaar beïnvloedend en zelfs versterkend, den omvang van de nationale productie ver kleinen. Er zijn hieronder twee voorname factoren, die wij rechtstreeks kunnen beïn vloeden ter vergrooting van onze nationale productie en onze welvaart, te weten: de persoonlijke arbeidsprestatie en het herstel van ons pro ductie-apparaat. Zoolang deze vergrooting en dit herstel niet tot stand zijn ge bracht, kan niet worden gedacht aan een verhooging van de hoe veelheid gebruiksgoederen, die wij allen te zamen voor ons geld kun nen koopen. Zonder een voortdurende waak zaamheid der Regeering en zonder een beheersching van loonen en prijzen zou onder de huidige om standigheden een groot gevaar aanwezig zijn. Indien de prijzen van goederen en diensten ongeremd verder zouden stijgen, zou dit weer moeten leiden tot verhooging van het loonpeil. Dit zou zich dan weer voortplanten in een verder omhooggaand prijspeil voor goe deren en diensten. De ervaring Iqgrt, dat bij een dergelljken wedloop van prijzen en loonen de loon trekker#, en in het bijzonder de laagstbetaalde groepen, altijd in het nadeel zijn. Hetzelfde geldt in nog sterkere Aan den anderen kant dient te worden bedacht, dat het ter verlichting van de zwaar beproefde staatsfinan ciën noodig is de subsidies op de prijzen van levensmidde len, welke het rijk thans vele honderden millioenen per jaar kosten, te verminderen. Enkele stappen zullen nood zakelijkerwijze reeds thans moeten worden gedaan. a. De subsidie van het brood graan zal worden verlaagd met een bedrag, neerkomend op 1 oordeel, dat een verdere verhooging der loon- normen in dit stadium dium niet toelaat baar is. Deze stabilisatie beoogt geens zins den arbeiders de mogelijk heid te' ontnemen door grooter prestatie het weekinkomen te doen stijgen. Tenslotte wordt aangekondigd, dat de jacht naar ongemoti veerd hooge winsten en in het bijzonder door den zwarten handel met nieuwe kracht zal worden ter hand genomen. De toelaatbaarheid der prijzen zal scherper worden getoetst en op de naleving van de gestelde maxima zal nauwlettend wor den toegezien. Verschillende richtingen aan het vyoord. Omtrent de besprekingen te Pankal Pinang wordt nog ge meld; Een Arabische afgevaardigde moest door dr van Mook tot de orde worden geroepen, toen hij kleincerendc opmerkingen over de Nederlandsche rgecring maakte. Tevoren had hij zijn sympathie uitgesproken met de Indonesiërs, die naar vrijheid streven. Een andere Arabische spreker verklaarde, dat hij met „mer- deka" kon instemmen, doch dat niet wenschte te bereiken door middel van terreur, moord en plundering. Verder zeide hij zich te 'kunnen vereenigen met dg. rede van 'Koningin Wilhel- mina van Dec, 1945 en de re- sultaten van de conferentie van Malino. De afgevaardigde van de Vrouwenunie verzocht de vrou wen in de gelegenheid te stel len volledig aan den opbouw- van den nieuwen staat mede te werken. Drie sprekers, die de „Demo cratische Unie" vertegenwoor digden, hielden een pleidooi voor „een vereenigde staten van Indonesië", bewoond door een vrije natie met haar eigen constitutie en volledige zelfre- geering. Zij oefenden critiek uit op het vroegere Nederland, sche bestuur en beschouwden dit als verantwoordelijk voor den huidigen toestand. Een van hen had sterke bezwaren tegen een de facto erkenning van de republiek met haar huidige opzet tn organisatie. Niet allen dit ziet hij als een gevaar voor de groeiende een heid van den archipel, doch het zou ook de bron zijn voor voortdurende onrust en twee dracht. Ds J. Verkuyl, die de „poli tieke studieclub" vertegenwoor digt, zwaaide lof toe aan het standpunt van de regeering, om een oplossing langs den weg van onderhandeling te verkrij gen, doch deed verder uitko men, dat het de plicht van Ne derland was, Java en Sumatra aan zichzelf over te laten. Prof. Schermerhorn heeft weer eens het woord gevoerd in een persconferentie. Hij ver klaarde, dat d\- C. G. confe rentie bijwoont om een alge- ineenen indruk te krijgen van de opvattingen der minderhe den. Dit is onmisbaar voor het vinden van een oplossing, die de Commissie ten spoedigste hoopt te vinden. De kleine spaarders e.d. worden ontzien. In de afgeloopcn week zijn, zoo deelt men van de zijde van het ministerie van Financiën mede, in cenigc dagbladen omtrent het te verwachten wetsontwerp betref fende de „vcrmogcnsheffing-iii- eens" diverse mededeelingen ge daan, welke grootendeels op gis singen berusten en door haar on volledigheid, met name wat de aftrekposten betreft, onjuiste voorstellingen omtrent die heffing dreigen te wekken. De in enkele bladen genoemde cijfers moeten, ten aanzien van het tarief van 50 pet. voor vermogens boven twee ton, op zijn minst gesproken in hooge mate voor barig worden genoemd^ Voorts verdient in het bijzonder de aandacht dat de minister van Financien bij de behandeling van de vermogensaanwasbelasting in 1 de Tweede Kamer heeft medege deeld, dat 'bij het regelen van de vermogensheffing ineens gelet moet worden op de kleine spaar ders en personen met middel matige verlnogens, waaronder ook vele ouden van dagen. Het is dan ook weinig aanne- 1 melijk, dat zij, die van een gering inkomen uit een vermogen van bescheiden omvang moeten leven, 1 van de vermogensheffing ineens een zwaren druk zullen ondervin den. ARRESTATIES IN DUITSCHLAND. Acht directeuren van de Bru- ninghaus staalfabrieken te Dus- seldorf zijn gearresteerd wegens ongeoorloofde productie van onderdeelen voor gasgenerato ren en van electrische strijk ijzers. Bovendien was in plaats van 500 ton een voorraad op gegeven van 500 ton staal. De zaak is door de rechtbank naar een hooger tribunaal verwezen. DE DARDANELLES De Amerikaansche 'onder minister van Buitenlandsche Zaken heeft gezegd, dat zijn ministerie de kwestie, ontstaan door de jongste Russische nota POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDIË. Correspondentie voor militairen'; aan boord van het stoomschip „Johan van Oldenbarnoveldt't be hoort uiterlijk 10 October a.s. om 21 uur te Amsterdam te zyn, om nog gedurende de reis aan de belanghebbenden te kunnon wor den uitgoreikt. Op 25 Octobor zal nog een zonding post aan dezo militairon plant» vindon, In hot algemeen bohoort do corrOBpon- doutio dus roBp, op 9 on 23'dozor por post te wordon bozorgd. Do postkantoren vorutrekkou nadere inlichtingen. HOUTEN WONINGEN UIT OOSTENRIJK. De Nederlandsche regee ring zal in het kader van een handelsverdrag met Oosten rijk overgaan tot den aan koop van ongeveer 800 Oos- tenrijksche huizen. De levering'van deze wonin gen kan tegemoet gezien - wor den in het begin van 1947. Het zijn houten huizen die in Oos tenrijk in de fabriek zijn ver vaardigd en in onderdeelen naar Nederland worden getranspor teerd. De bouwtijd na het leg gen van de fundeering is ge steld op enkele weken. De om vang en de kostprijs stempelen het geheel tot middenstands woningen. aan Turkije inzake de Darda nelles nog steeds aan een„zeer ernstige studie" onderwerpt. Er is nog geen beslissing ge nomen ten aanzien van het al of niet op de hoogte brengen van de Turksche regeering met het standpunt der V.S. Er zal te zijner tijd een aanbeveling aan president Truman worden gedaan, die alsdan definitief zal beslissen. Knoflook naar Engeland. Het Britsche ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 8 October 'knoflook uit Nederland in En geland kan worden ingevoerd, zonder dat daartoe de gebruike lijke invoervergunning noo dig is. Onderwijs. THO'LEN. Geslaagd voor di ploma waterbouwkundig op zichter dhr H. G. v. Stee, alhier. Herdenking strijders voor vrijheid en recht. In het „Oranje-hotel", de cel lenbarakken te Scheveningen, bevonden zich tijdens de Duit- sche overheersching enkele cel len, de doodcncellen, waarin de ter dood veroordeelden het oogenblik hunner executie af wachtten. Een van deze cellen no. 501 is thans gewijd als een herinnering aan allen, die in deze gevangenis of eiders den dood hebben gevonden. De inwijding van deze cel, is Vrijdag een ontroerende plechtigheid geworden. Ds G, Bos, oud-gevangenis predikant, heeft daarbij een rede uitgesproken. Hij begon met een herinne ring aan den 15en Maart 1941 15 mannen, voor het meeren- deel nog jong, hebben zoo juist vernomen, dat hun doodvonnis bevestigd en dus hun gratiever zoek afgewezen is en dat zij om 4.50 uur zullen worden weg gevoerd. Zij behooren tot het bekende Geuzenproces. Spr. schetste de laatste oogenblikken van deze 15, die de eersten waren van de honderden, die nog zouden volgen, mannen en ook vrou wen, die alles wat een mensch in deze wereld te verliezen heeft in de waagschaal stelden voor de groote en goede zaak waarom het ging, 's Middags werden er nog drie mannen binnengebracht uit AmsteWam, om met de „geuzen" voor het vuurpeleton te staan. Om kwart over 4 worden 6 van hbn geboeid en weggeleid, en om half 5 zijn allen naar de Waalsdorpervlaktc gevoerd, waar drie salvo's klinken en om 5 uur de blonde Hollandsche duinen een graf zijn geworden van 18 brave, dappere vaderlan ders, die den moed hadden zich tegen het nationaal-socialisme te verzetten. Met vasten gang gingen zij heen. Geen Duitscher zag een traan in hun oogfen. Geen Duit scher ontdekte angst of vrees bij deze mannen. Onverschrok ken, zonder bravour of vertoon van heldhaftigheid zagen zij den dood in de oogen. Z ij waren helden, omdat zij zich in kinderlijk ver trouwen. hadden overgegeven aan God, hun Vader in Jezus Twee interessante onderwerpen op congres besproken. Ir den Hollander over „Verkeer". Het Departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel is van de juiste gedachte uitgegaan, om in dezen tijd, nu onze provincie nog volop in het werk van herstel en ophouw zit, zich intensief bezig te houden met de toekomst op economisch on maatschappelijk terroin van Zeeland. Vandaar het initiatiof tot het organiseoron van oen tweo- daagsch congros, waar oenige vooraanstaande en op hun torroln uiterst doskundigo flguron de ont wikkelingsmogelijkheden voor Zoo- land bespraken. Vrijdagmiddag kon de voorz. van het Departement, Ir M. de mate voor personen, die een vast Vink, op den eersten congres, geldinkomen genieten, zooals ont- middag een groot aantal personen vangers van sociale renten, ge- uit het handels- en bedrijfsleven pensionneerden, lijfrentetrekkers, I welkom heeten. De Min. van Soc. e.d., die immers geen eischen tot Zaken W. Drees, de Comm. der verhooging van - loonen kunnen Koningin, het voltallige college stellen en dus den last van de van G.S., de burgem. van Vlis- prijsstijging op niemand anders I singen, de wnd. burgem. van Mid- kunnen afwentelen. delburg, vertegenwoordigers van Ten einde in overeenstemming het Centraal Planbureau en van met het beginsel van sociale recht- de Belgische Kamer van Koop vaardigheid een dergelijke ontwik- handel waren mede aanwezig, keling tot het uiterste te beperken, Kr zijn vele belangrijke vraag- heeft de regeering met behulp van stukken to bespreken, aldus Ir de beheersching van prijzen en loo- Vink en dit congres zal niet' over nen er naar gestreefd dezen wed loop tegen te gaan. Als resultaat van deze politiek bleven de kosten van levensonder houd beneden die in het buiten land, met uitzondering van Enge land. Bovendien was de loonpoli tiek er op gericht de laagste loo nen het meest te doen stijgen. Vooropstellend het overheer- schende belang van onzen export, als voornaamste middel om onze noodzakelijk invoer mogelijk te maken, is het buiten twijfel, dat het toelaatbare loonpeil in ons land niet los kan worden gezien van het loonpeil in het buitenland. Het uit dit oogpunt te aan vaarden loonniveau is voor dit moment reeds bereikt, zelfs overschreden. - Evenmin is het toelaatbaar de silbsidieering der goederenprijzen op den tegenwoordigen voet voor onbeperkten tijd voort te zetten, noch om op groote schaal voort te gaan met den invoer op crediet van buitenlandsche gebruiksgoe deren. den wederopbouw in engeren zin hebben te spreken, doeh over het economisch beeld van Zeeland voor de toekomst. Hij wees op den toestand voor den oorlog, toen de landbouw niet alle uit dien kring afkomstige personen kon opnemen en de noodige acco- modatie voor het bedrijfsleven ontbrak. Het aantal bedrijven was te gering en te weinig ge differentieerd, om het bevolkings overschot op te vangen. De tendenz uit Zeeland weg te trekken wordt eerder sterker dan minder en het proces van de gezondmaking zal velo jaren duren. Niettemin draagt Zeeland groote ontwikkelingsmogelijkheden in zieh. Minister Drees. Namens de regeering sprak minister Drees, voor wien de opzet en de strekking van dit congres min of meer verrassend was geweest. Een provincie toeh, die in zoo'n grooten nood is komen te* verkee'ren, belegt nu reeds een congres over de structuur voor de toekomst en de regeering waar deert deze activiteit zeer. Er is overal nog gebrek aan arbeidskrachten en artikelen, doch niettemin zal straks do tijd van den 'kooper weer aanbrekon en bij het maken van plannen moet met de toekomstige afzetmogelijkheden rekening worden gehouden. Voor- Zeeland, dat, spr. hot symbool van het herstel van Nederland noem de, geldt dit nog moer' dun elders. Het was hem opgovullon, dat, hoe wel do schoonheid van Zooiand on speciaal Walcheren is geschon den, do geoBtkracht niet getroffen is. Hy was ervan overtuigd, dat dit congres een stimulans tot nieuw leven zal zya en dat Neder land zyn dank zal weten te be- toonen tegenover deze provincie. Rede Ir Staf over „De ontwikkelingsmogelijk heden op agrarisch gebied". Hierna was het woord aan den wnd. Dir.-Gen. van den Landbouw, Ir C. Staf, die begon met- er op te wyzen, dat het moeilijk is to zeggen, hoe onze landbouw zich ontwikkolen zal. De wereldbehoef te en de wereldproductie van agra rische producten vormen n.l, geen afgerond geheel en de wereld behoefte is een elastisch begrip. Toch houdt het overleg der volken zich daarmede bezig, getuige de FAO. Sprekend over de plaats en toe komst van den Nederl. landbouw, zei spr., dat ons land, dat een bevolkingsdichtheid heeft van 168 per vierk. km, voor een groot deel is aangewezen op agrarische ont wikkeling. De vraag is daarom: hoe kunnen we per H.A. een zoo groot mogelijke produc tie krijgen. De oppervlakte aan cultuur grond is den laatsten tijd in Ne derland vz-ywel constant gebleven. Niettemin kan zy nog worden uitgebreid door ontginning, land aanwinning, inpoldering on uit voering van, cultuur-technische werken. Het eerste zal niet veel meer kunnen opleveren, het twee de des te moer. Zeeland heeft hierbij een groot voordeel op andere pro vincies. Er bestaan reëele plannen in dit opzicht en het is een zaak van het grootste belang, daaraan zeer spoedig te beginnen. Ook door drainage, her- en ruil verkaveling kan veel worden be reikt. De oppervlakte stygt dan niet, doch wel de productie. Die verhooging kan gesohat worden op 20 25 pCt. By deze werken zullen niet allereerst commercieels overwegingen een rol mogen spe len, doch wel het algemeen lands belang. Wat het tekort aan landarbei ders betreft, zyn de cyfers voor Zeeland niet onheilspellend. De moeibjkheden zyn in één jaar echter niet op te lossen. De mechanisatie van den landbouw in Zeeland vertoont, een zekeren achterstand. Dat ligt mede aan de kleine perccclen, die hier veel aanwezig zijn. Toëh is mechanisatie één der middelen, om tot verlaging van kostprijs te komen. Of doze mechanisatie coöperatief of federatief zal wor den doorgevoerd, kan zelf worden uitgemaakt. Daarbij zal ook de juiste be drijf sindeeling van groot belang zijn, die bereikt kan worden door ruil- en herverkaveling, hetgeen niet een oprollen van het kleine bedrijf beteekent, doch de be- drijfsuitvoering zoo economisch mogelijk wil doen zijn. Zeeland steekt gunstig af bij andere lands- deelen. Bedraagt in overig Nederland de bevolkingsdichtheid één op 26 A. cultuurgrond, in Zeeland is dat één op 52 A. De verhouding tus- schen gras- en bouwland is hier 25 75 pet. De kwaliteit van de cultuurgrond is hier hooger dan in de meeste andere deelen, ter wijl de akkerbouw een zeer hoog peil heeft bereikt. Aan de verbetering der veehou derij, het grasbedrijf, de groente zaad- en fruitteelt kan nog veel worden gedaan. Voor het laatste is Zeeland speciaal geschikt door zijn goede grond in jonge polders, zijn relatief geringe nachtvor sten enz. Eenige woorden wijdde Ir, Staf ook aan de oester- en mos- s e 1 c u 11 u u r, die geheel af hangt van de exportmogelijkhe den. De producten uit Frankrijk en Amerika zijn vanmindere kwaliteit en naar verbetering van soort zoowel als naar de beste vervoersmogelijkheden moet wor den gestreefd. Ir. Staf besloot zijn rede aldus: „als er ergens mogelijkheden zijn voor den Ned. landbouw, dan zijn ze in Zee land", In de hierop volgende bespre king kwamen -nog eenige belang rijke zaken naai- voren. De hee- ren Ir. Geuze en Philipse bespra ken de inpolderingen en drongen beiden aan op spoed. Uit het ant woord aan den heer Geuze bleek, dat de regeering zeker bereid is met de Belgische regeering te on derhandelen over het inpolderen, doch dat dit allereerst een kwes tie van een waterweg door de Schelde is, die voor de Belgen aanvaardbaar moet zijn. Aan de andere zijde moet hiermede de meeste spoed worden betracht. Volgens een mededeeling van den heer Philipse zijn n.l. de gronden van het Sloe, de Braakman en het land van Saeftinge al lang rijp voor 'Inpoldering. Tegen de spoorlijn over den Sloedam ligt twee meter klei en straks gaat de structuur achteruit. Dat laatste is al langer het geval met de Braakman, waar Jaarlijks 40 o.M. zand bijkomt. In, net land van Saef tinge staat zelfs bij hooge tijen geen water meer. Deze zaak is bovendien van groot gewicht voor den aanleg van definitieve vliegvelden. In het kader van het drie-eilanden plan. is er in de Noord-Sloe een voor een vliegveld zeer geschikte grondsoort. Wat de export van de zuivel be. treft, deelde Ir. Staf mede, dat de mogelijkheden tot het voor zien in de melkbehoeften van Londen worden onderzocht, hetzij door het vervoer der melk in ge sloten tanks onder .zuurstofdruk of door het verzenden van de room. T.a.v. de emigratie be staat het plan, dat 400 Nederland sche boeren naar Frankrijk zullen gaan op eigen bedrijven. Zij zul len hun eigen bedrijfsinventaris mogen medenemen. De emigratie- mogelijkheden zijn vlg. Ir. Staf echter geweldig overdreven. Ir den Hollander sprak over „verkeer". Tweede spreker van dezen mid dag was Ir. F. Q. den Hollander, dir. der Spoorwegen. Zeeland kan, aldus spr., als gevolg van zijn sterke verdeeldheid slechts door het verkeer tot eenheid worden gebracht. Wil de industrie zich ontwikke len, dan zullen goede verkeers wegen geschapen moeten worden. De verbindingen met het achter land zullen snel, frequent en com fortabel moetep zijn, terwijl de prijzen voor het vervoer der goe deren zoo laag mogelijk gehou den moeten worden, De taak van het vervoersstel- sel in Zeeland ziet spr, als een driedeelige 1. de inwendige verzorging der deelen; 2. het verbinden van de verzorgingscentra met elkaar en .5. de verbinding met de centra, waarop de provincie zich heeft gericht, hier speciaal Rotterdam. Het moet zoo worden, dat vanuit elk punt in Zeeland het vervoer naar elk ander punt in Nederland moge lijk is. Momenteel is het verkeersnet in Zeeland weinig samenhangend en onderling te weinig verbonden. De spoorwegen vervoeren in Zeeland 5 procent van alles wat zij in het land vervoeren. De Zeeuwsche lijn is voor de N.S. niet van interlocaal belang, omdat het passagiersvervoer naar andere deelen niet groot is. Het was daarom moeilijk te beslissen, of de Zeeuwsche lijn geëlectrifi- cecrd moest worden, De Zeeuw reist weinig, aldus dhr den Hol lander, en men kan niet de lust, doch wel de noodzaak tot reizen vergrooten. Daarom werd ten slotte tot electrificatie besloten, omdat bij snelle en comfortabele verbindingen het vervoer zal toe nemen. De spoorwegen zien dit dus niet allereerst als een bedrijfs belang, doch als een bijdrage tot de landseconomie. Naar de meening van Ir. den Hollander heerscht er t.a.v. het verkeer in Zeeland een zeker par ticularisme. Er is geen eenheid. Daarom zal het volgens sfcr. noo dig zijn over te gaan lot een goed doorgevoerde coördinatie van het verkeer. Daarbij modernisee ring met een minimum van in- vesteering. Wat het station Vlissingen betreft, deed spr. de mede deeling, dat dit blijft waar het thans is, dus ver van het stadscentrum verwijderd. De overwegingen, die tot deze beslissing hebben geleid, zijn: het station op deze plaats is een toegangspoort voor Z.- Viaanderen, voor het inter nationale verkeer en voor de verbinding met andere deelen van het land. Verplaatsing zou bovendien finanoiëel nifet verantwoord zijn. Voor de reizigers uit de stad Vlissingen zal het zoo gemaakt moeten worden, dat zij comforta bel naar het station tc Middelburg kunnen reizen. Met de mededeeling, dat de Spoorwegen steeds een open oog voor Zcelands moeilijkheden t.a.v het verkeer zullen hebben, besloot Ir. den Hollander deze rede. Burgem! Kolff van Vlissingen ging nog nader in op de mede deelingen qjptrent het station te Vlissingen, "waarop Ir. den Hol- lander beloofde, deze zaak nog maals grondig te bestudeeren. Na bespreking van dit onder werp dankte Ir. de Vink den spre ker en sloot dezen eersten con gresmiddag. De deelilemers vereenigden zich daarna aan een gezamenl ijken maaltijd en des avonds hebben zij geluisterd naar declamatie van Albert Vogel ■Jr., die optrad in de plaats van Harry van Oss, vdie door ziekte was verhinderd. DE BILT ZEGT: Vrij koud. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Matigo No(#doiyko tot Noord- Oontoiyke wind, overdrijvende wolkenvoldon mot nog eukoïo ver spreide buitjes. Vry koud weer. Laatste Berichten. Het secretariaat van Prinses Juliana deelt mede, dat de uitbreiding van het Prinselijk gezin half Febru ari wordt verwacht.. Aan het bestuur van de Unie Vrouwelijke Vrijwilli gers, die aan Prinses Juliana meedeelde, dat reeds vele handen bezig zijn om kleer- t tjes voor de baby te maken, verklaarde H. K. H., dat zij het op prijs zou stellen als de schenksters het goed von den wanneer zij met haar gaven andere moeders hielp. Wel zou zij het prettig vin den als alle geschenken naar Soestdijk gezonden werden, zoodat zij ze zelf kan be kijken en "weet wie de geef sters zijn. Het hoofdbestuur van de U.V.V. doet in verband hier mede een beroep op allen, die over wol of ander mate riaal beschikken, aan het werk te gaan. Alle pakjes te adresseeren aan H. K. H. Prinses Juliana, Paleis Soest dijk, met naam en adres van afzendster. Gerof, Kerken. Dr N, J, Hommes, die het be roep naar BotterdamHillegers- berg aannam, is voornemens van «yn gemeente te Middelburg af scheid te nemen in den avond dienst van 20 October a.s., in de Noorderkerk, Aanvang half zes.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1