Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, De Walchersche lelkfederatie vergaderde. Gemeenteraad Vlissingen. Onze economische betrekkingen met Duitschiand. Nieuwe gemeente-secretaris benoemd. Ernstige klachten over glasvoorziening. Aan Ned. Volksherstel is steun gevraagd voor het te bouwen tehuis voor ouden van dagen. FEUILLETON, Toekomstblik omtrent de melk veestapel op Walcheren. De Vlissingsche gemeenteraad kwam Dinsdagmiddag onder voor zitterschap van burgem. Kol ff bijeen. Allereerst deed deze mede- deeling van goedkeuring door G. S. van het raadsbesluit betreffen de het „Medisch Centrum Vlis singen" en de vaststelling van het presentiegeld der raadsleden op f 5.— Over het jaarverslag van den gemeenschappelijken schoolartsen- dienst voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland-Wcst over 1945 stelden de heeren P. Ventevogel (C.H.), M. J. Corveleijn (R.K.) en M. König (Arb.) eenige vra gen. De laatste verzocht B. en W. zoo spoedig mogelijk met voor stellen omtrent terugkeer naar den vroegeren gemeentelijken school- artsendienst te komen, daar de tegenwoordige regeling zeer slecht wordt uitgevoerd. Weth. W. Pop- pe deelde mede, twee vergaderin gen over deze zaak te hebben bij gewoond. Op de eerste bleek, dat alle plaatsen zeer gegronde critiek hadden. Op de andere vergade ring, waar ook de schoolartsen aanwezig waren, is toen met alge- meene stemmen aangenomen, om de schoolartsen dit jaar nogmaals de kans te geven, aan 't contröle- werk hun lo-achten te besteden. Een instructie is opgesleld, waar aan zij zich stipt hebben te hou den. Vlissingen komt het eerst aan do beurt; nog deze maand wordt met het onderzoek der schoolkin deren begonnen. Do rayonvordao- hng is: mej. Dr Tseeltwr voor Vlissingen en Walcheren en Dr Fransen v. d. Putte voor Middel burg an de Bevclanden. Goedgekeurd werd het jaarver slag van den Brandweercomman dant ovor 1945. B, en W. hadden, mede n.a.v. een verzoek der Ver. „Handelsbe lang" te Middelburg betreffende verbetering van den Nw Vliss. weg, een schrijven aan den Mi nister van Verkeer en Energie ge richt. De heer L. de Wit (A.R.) vond dit schrijven erg tam. Wan neer men aanziet de veldslagen, die bij de bussen geleverd worden, achtte'spr. het dringend noodzake lijk, dat de scholieren van de min der goede bussen gebruik maken en do oudere passagiers behoor lijk kunnen worden vervoerd. Dit dient te geschieden in overleg met de directie van den Stoomtram Walcheren. Hij zou ook graag zien, dat de politie te Vlissingen regelend optrad bij het instappen. De heer Andriessen (R.K.) had ernstige klachten over de lijn Stad-Station en vond het jammer, dat de tram verdwenen was. De heer Marijs (A.R.) had gehoord, dat de twee trailers, die nu op Vlissingen rijden, straks naar de lijn Middelburg-Goes gaan en dat de bussen, nu op Goes rijdend, op do lijn Middelburg-Vlissingen ko men, hetgeen een achteruitgang zou beteekenen. IJc burgem. zegde toe, dat de politie zal gaan toe zien bij de bushalte. Dc kwestie van het verdwijnen der tram heeft pok B. en W. overvallen. De balans en rekening over 1945 van de Stichting Herstclcrc- diet Onroerend Goed te Vlissin gen werden goedgekeurd. Zeer scherpe critiek lokte de ontwerp-jaarwedderegeling voor de wethouders uit, welk ontwerp door G.S. was toegezonden. Dc heer Ir. M. A. L. Beun (Arb.) vond, dat het salaris volgens het ontwerp voor wethouders, die ccn volle dagtaak hebben, lager is dan voor een gewoon vakman. De heer J. Marijs (A.R.) noemde het ont werp gewoonweg een schande en kon met begrijpen, hoe dit college van G.S. met zoo'n voorstel kon komen. Ook de burgem. bleek het volstrekt niet met het ontwerp eens te zijn en op zijn voorstel werd een commissie benoemd, be staande uit hemzelf, en de heeren König (Arb.), Marijs en Dr Knoop (Vrijh.), welke commissie een onderhoud met G.S. zal heb ben. Hiema werd de vergadering geschorst Na heropening werd gestemd voor een nieuwen gem. secretaris. Met algemeens stem men werd als zoodanig gekozen de heer A. de Beijl, die bloemen ontving en in hartelijke bewoor dingen door den voorz. werd toe gesproken. Met enkele woorden dankte hij den burgemeester, waarna de be- eediging plaats vond. Den heer J. A. Gijzeis werd eer vol ontslag verleend als lid van de Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs en in zijn plaats werd benoemd Ir. W. Mul ler c.i. Het voorstel van B. en W. be treffende het verleenen van een crediet van f 15.000 ter bestrijding kosten verbouwing complex „De Meiboom" werd aangehouden. Na eenige discussie werd goedr- keuring verleend tot het aanbren gen van eenige noodzakelijke voorzieningen in de garage van den Reinigingsdienst. Een bedrag van f 1600 is hiermede gemoeid. Een overdekte truck ten be hoeve van den Reinigingsdienst zal worden aangeschaft, waarvan de totale kosten worden geraamd op f 4000.—. De naam President Roosevelt- laan zal worden gegeven aan de straat, die loopt vanaf den nieuw ontworpen hoofdtoegangsweg naar do gemeente ter hoogte van de Noorderbcgraafplaats naar het mouw ontworpen badccntrum. Dit voor stel van B. en W. ontmoette algemeene instemming, evenals het voorstel tot het geven van namen aan straten in het Haven dorp, die nu namen van scheeps- onderdeelen (Roerstraat, Kiei- straat enz.) zullen krijgen. De nummers op de huizen zullen ook worden aangebracht Met de toekenning van een z.g. „opbouwtoelage" aan het gemeen te-personeel gingen alle leden ac- coord, al vonden eenigen het ka rakter van dit voorstel niet sym pathiek. De heer M. J. v. Poelje (Arb.) was van meening, dat niet alleen het gem.-personeel, doch ieder, die in het getroffen Vlissingen werkt, hierop eigenlijk recht heeft. De heer Marijs (A.R.) vond het voorstel een lapmiddel en zag veel liever een nieuwe sa- larisregcling, naar de totstandko ming waarvan hij informeerde. De heer M. J. Corveleijn (R.K.) zag het toekennen der toelage gaarne uitgebreid tot 1945. De heer H. B. J. Knoop (Vrijh.) zag in het toekennen een middel tot het aan trekken van personeel. De burgem. deelde mede, dat onder deze rege ling ook de arbeidscontracten en het distr. personeel vallen en dat over 1945 geen toelage mag wor den gegeven. Hierna werd het voorstel aanvaard. Het bestuur der Vereen, voor B.L.O. op Gcref. Grondslag zal een tegemoetkoming van f 550,65 ontvangen voor aanschaffing van nieuwe taal- en rekenmethoden. Met de Stichting Noodwoningen Vlissingen zal een rekening-cou rant-overeenkomst tot een maxi mum van ongeveer f 30.000 wor den aangegaan. Het laatste voorstel van B. cn W. betrof het verleenen van een crediet van f 2200 voor den aan schaf van 10 lichtmasten voor de verlichting der Boulevards dc Ruyter cn Bankert. De heer Ma rijs had 't belangrijker gevonden, wanneer eerst de binnenstad van verlichting werd voorzien, waar mede de heer Corveleijn het eens was. Weth. v. Popering deelde mede, dat de Boulevards ook vroeger electrisch werden verlicht en omtrent een vraag over gas verlichting, dat de concessie van het gasbedrijf niet eenzijdig kan worden opgezegd. De plannen van verlichting van het Havendorp, door M. van den Bosch, XIV. Langzaam suft! Miep dan ookdeuren wat opzij. Voor haar in, maar ze schrikt weer wak- ligiti de stille straat, de huizen ker als ze buiten voetstappen aan den overkant staan in het hoort, regelmatig in hetzelfde heldere licht van de maan, op tempo. Hard klinken ze door straat vallen scherpe schadu- den stallen nacht. Voetstappen wen van de huizen aan dezen van den bezetter, weet ze op Ikant. Zoo ziet! ze in haar yer- eens, zoo loopen. de Hollanders niet en het is haar, of de be spijkerde zolen zoo op haar hart trappen. Het wordt; haar bang te moede, de schemerige kamer, Age die daar onrustig ligt te woelen, en buiten, in de stille straat, de vijand, die nu alles tie zeggen heeft. Onwillekeurig draait ze het licht wat van het raam af. Als het ergens naar buiten schijnt wordti er gescho ten. Buiten sterven de voetstap pen weg. De stilte gonst weer in haar ooren en dat benauwt haar opeens zoo, dat ze even naar buiten moet gaan kijken. In de andere kamer schuift ze de gordijnen voor de balcon- beelding heel de stad, helder maanlicht, zwarte schaduwen, gesloten huizen, waar niets te zien is, maar waar, wie weet hoeveel oogen van achter de gordijnen naar buiten staren. Geen mensch op straat, dit is het eersite bevel van den over weldiger, burgers na 8 uur niet meer buiten, met de bedreiging er bij, doodstraf. Zoo zal dat gaan, Miep hoort in haar verbeelding, een schot, een kreet en dan niets meer. Ze voelt de tranen opkomen. Tranen van machteloosheid. Overgegeven zijn ze. Afgesne den van het overige deel van hot' Vaderland. Wanneer zullen ze elkaar weer kunnen berei ken? Wanneer zullen ze weer Tuindorp en een deel van Goed Wonen verkeeren in een verge vorderd stadium. Het wachten is nog op een 45-tal palen, voorheen in gebruik bij den tramdienst. Er bestaat groote kans, dat deze zaak nog voor den winter haar beslag krijgt. Het voorstel werd aan vaard. Hierna kwam in behandeling een vraag van den heer H, v Rooijcn (C.H.), betreffendo do taxatie door een nieuw orgaan, het Centraal Adviesbureau Res tauratiewerken, dat in gevallen van oorlogsschade aan gebouwen van méér oen f 3000 opnieuw taxeert en daarbij lagere cijfers schat dan door de Schade-En- quète-Commissie en het Streek- bureau eerst werden geschat. Als gevolg daarvan ontvingen diverse gedupeerden reeds een aanschrij ving, dat het hun door de gemeen te uitgekeerde voorschot te hoog is geweest en gedeeltelijk moet worden terugbetaald. WeJ kan, wanneer dit laatste bezwaren op levert, een overbruggingscrediet worden aangevraagd, de helft ren teloos en de andere helft tegen 4Yi procent met verplichte af lossing. Niettemin doet deze maatregel nieuwe financieele las ten ontstaan en vergroot ze de moeilijkheden, terwijl ze aller minst stiumleerend zal werken op het herstel der panden. B. en W. deelden mede, dat deze zaak hun inderdaad bekend was. Zelfs is een ge val bekend van een gedu peerde, wiens schade aan ge bouwen door het C.A.R. op f 2900.was vastgesteld, waarop het C.A.R. na pro test van belanghebbende is moeten terugkomen en het schadebedrag op f 7000. moest worden vastgesteld. B. en W. zijn voorts van meening, dat de door het C.A.R. gevolgde methode, de schade te schatten nadat de herstelwerkzaamheden reeds zijn voltooid, tot wan trouwen in de taxatie van het C.A.R. aanleiding moet geven. Er zijn nu in Vlissin gen reeds 100 van deze ge vallen en het aantal zal nog belangrijk stijgen. B. en W. zullen het College van Alge meene Commissarissen voor den Wederopbouw verzoeken, hierin zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen. Hierna kwam de rondvraag aan de orde. Allereerst informeerde de heer J. T. Visser (Arb.) naar de stort plaats voor vuilnis. Weth. van Popering zal in de volgende zit ting met nadere gegevens komen. De heer J. Post (Arb.) roerde de glaspositie aan. Het is bekend, dat in andere deelen van het land groote voorraden glas aanwezig zijn. Vlissingen kan geen glas krijgen omdat geen bonnen wor den verstrekt. Hij diende een door drie leden onderteekende motie in, gericht aan den minister van Openb. Werken en Wederopbouw, waarin deze zaak wordt belicht en op snelle verbetering wordt aan gedrongen. De burgem. deelde mede, dat men verzuimd heeft, het glas over de handelaren te ver deden. De verdeeling geschiedde naar rato van de vroegere omzet ten. Zoo gebeurt het, dat in som mige plaatsen bonnen zijn en geen glas cn in andere streken omge keerd. Weth. v. Popering achtte het van groot belang, deze motie over te nemen en met een schrijven van B. cn W. onder de aandacht van min. Ringers te brengen. Met al gemeene stemmen werd hiertoe besloten. Over de „zalennood" spraken de heeren M. König (Arb.) en J. Marijs (A.R.). Dc heer Schillcmans (C.P.N.) vroeg, of de E.V.C. ook betrok ken werd bij de in to richten prijs controle-commissie. Weth. L. P. v. Oorschot zei, dat er vertegen woordigers van den Raad van Overleg, van de Middenstands- org., eenige huisvrouwen en een distr.-ambtenaar in deze commissie zitting zullen nemen en dat hij persoonlijk geen bezwaar heeft tegen een vertegenwoordiger van de E.V.C. Deze zaak zal echter eerst door B. en W. worden be sproken. De heer J. C. de Wit (A.R.) roerde het vraagstuk van den te rugkeer der Vlissingsche ouden van dagen aan. Ten spoedigste wil hij die in Vlissiagen terug hebben. Weth. van Oorschot ging hier breedvoerig .„p ia. Ia Woi- phcartsdijk rijn ssjinsntel H0h 48 oudjes, doch hij schat het aantal, dat voor v.rplcglng in aahttierUug zou komen, thans op 200. Slechts bij den bouw van een geheel nieuw tehuis is een verpleging te berei ken, die overeenstemt met onze begrippen van menschelijkheid. Naar den vroegeren, ongezonden toestand wil niemand meer terug. De oudjes moeten tot aan het eind van hun leven zoo veel mogelijk zelfstandig leven. Voor een nieuw tehuis is f 1.200.000 noodig. Dat geld moet gevonden worden, want we kunnen niet langer wach ten. Toen bekend werd, dat Ned. Volksherstel in Zeeland de beschikking over één mil- lioen gulden zou krijgen, is daarop direct een aanval ge daan voor dit doel. Later bleek, dat het bedrag tot een half millioen was terugge bracht en wellicht is het nog minder. Bij een aantal van 200 verpleegden is f 800.000 exploitabel te maken. Er is thans bij Ned. Volksherstel te Den Haag een verzoek in gediend, om te helpen aan de andere f400.000. De heer de Wit sprak zijn ont stemming uit over het feit,, dat de Marathon-loon, die altijd op Za terdagmiddag had plaatsgevonden, nu op Zondag doorgang heeft ge had en hij verzocht voortaan ook met andersdenkenden rekening te houden. Tenslotte informeerde de heer P. Ventevogel (C.H.) naar het werk van de cultureele commissie voor de arbeiders bij den weder opbouw en in verband daarmede naar de oorzaak, waarom aan het Chr. mil. tehuis nog niets Is ge daan, dat voor deze arbeiders zeer geschikt is. Weth. v. Popering achte dezen gang van zaken ook zeer onbevredigend, terwijl de heer Marijs zei, niets dan tegen werking van de centrale commis sie te ondervinden. Die commissie is momenteel volgens hem een paskwil. Er zal nu een onderhoud worden verzocht met bedoelde commissie. Eindelijk werd nog op een schriftelijke vraag van den heer v. Rooijen (C.H.) geantwoord, dat de schutting, die de verbinding tusschen de Onderstraat en de Houtkade verspert, op korten ter mijn zal worden weggenomen. met Jaap en zooveel anderen in verbinding kunnen komen? Maaralle hoop is nog niet verloren Holland houdt nog stand. Het kan nog, je, ze moe ten den vijand er weer uitslaan, ze moeten ook hier weer vrij komen. Al vroeg den volgenden mor gen sitaat de dokter aan Age's bed. De koorts is nog hoog, maar verder kan hij niets bij zonders ontdekken. Zenuw overspanning. Age zegt niet veel, maar zijn gezicht staat somber. Hij voelt zelf wel dat hij niet op kan staan. Maar daarginder? O, daar gaat de worsteling door en hij ligiti hier maar en doet niets. Als Boukje of Miep bin nenkomen ligt hij stug met zijn gezicht naar den muur. Ook deze dag wordt weer even stralend als den voor- gaanden. De tegenstelling is schrijnend. De ongerepte na tuur en.wat zich tusschen de menschen afspeelt. Van de bezetting merken ze nog niet veel meer dan af en toe voorbijrijdende legerauto's en motorfietsen. Het kanonge bulder in de verte blijft aan houden, Veel dichterbij schijnt het nog niet te zijn gekomen. leiding zal geven op het gebied van veeteelt en akker bouw. Het derde punt was, dat er meer vee van goede kwaliteit ingevoerd moet; worden. In Mei 1940 waren 6200 koelen op Walcheren van goede kwali teit. In de oorlogsjaren, vermin derde dit met rassche schreden, zoodater voor de overstroo- ming 82 pet. weggevoerd was. In Sept. 1945 was er 90 pet. van den veestapel verdwenen. De schaderegeling hiervoor zou in natura plaats vinden, maar dit moet niet in te snel tempo gaan, daar de voederpositie niet, berekend is op een snelle uitbreiding van den veestapel. Het vee, dat ingevoerd wordt moet komen uit Friesland voor het grootste deel en verder uit Noord-Holland en Z.-Vlaande- ren. Naar het laatste gebied zijn indertijd veel Walchersche koeien vervoerd, zoodat dit goed vee is. Ook de verzorging van het vee is een punt. van belang. Alle vee dat ingevoerd is of nog wordt zal op T.B.C. onder zocht worden. Een onderzoek dat ook gedurig herhaald zal moeten worden, zoodat de vee stapel in de toekomst T.B.C.- vrij zal blijven. Het laatste punt van dhr Zwa german was de uitbreiding van het eenmaal ingevoerde vee. Deze uitbreiding moet met zorg geschieden. Tot slot bepleitte dhr Zwa german de invoering van een goede algemeene melkproduc tiecontrole. Als vólgende punt werd be handeld het jaarverslag over 1943'44 en '45, dat door de groote lengte tot één beknopt overzicht bekort was en een algemeene beschouwing gaf over genoemde jaren. Dan volgde een door allen met aandacht gevolgde lezing van den secretaris dhr C. Zee over de „Bedrijfsordening op het terrein van den melkhan del". Spreker ging in 'tkort' de loop der ordeningen vanaf den gildentijd na. De gildenordening voldeed niet, evenmin als de tijd toen er vrijheid van han delen was. De meest geschikte was volgeKï spreker wei de haltvrijwilbgc bedrij fsordeniiig. Deze ordening komt op vrij willige basis 'tot stand en het bedrijf wordt hierin als een eenheid beschouwd. Ze omvat zoowel de werkgevers als de werkgevers. Dinsdagmiddag vergaderde in het Schuttershof te Middelburg de Walchersche Melkfederatie onder voorzitterschap van den heer C. Zwagerman, die in zijn openingswoord uiteenzette, dat he& cr veel op leek, dat de Wal chersche Melkfederatie torziola Was, in werkelijkheid was dat echter toch niet het geval. Hij meende, dat wanneer de orga nisatie er niet, geweest was er stellig nog meer moeilijkheden en misère geweest zou zijn in] de oorlogsjaren. Vervolgens hield de voorz. dhr Zwagerman een inleiding over de heropbouw van den veesta pel op Walcheren. Voor den oorlog was onge veer de helft van de geldelijke opbrengst van Walcherens land afkomstig van rundvee en zui vel. 25.01)6.000 liter melk produ ceerde Walcheren. 53 pet. van het verbouwde land was voed sel voor het vee. Deze cijfers geven een indruk hoe groot de ramp is die Walcheren getrof fen heeft. Dc heer Zwagerman besprak dan in een viertal pun ten hoe de Walchersche boe renbedrijven het beste op hun vroeger peil kunnen komen. 1. Zuivelfabriek in Middel burg herstellen. 2. Het weiland terug. 3. Goede kwaliteit vee. 4. Door uitbreiding van het ingevoerde vee. Walcherens voornaamste zui velfabriek is verwoest, aldus de heer Zwagerman. Wel is het gelukkig, dat de Vlissingsche fabriek intact gebleven is, doch de fabriek moet weer opge bouwd worden. Een belangrijk punt van her stel naast de zuivelfabriek is, dat van de 7800 H.A. weiland van Walcheren dat verwoest is. Hij besprak de plannen zooals deze vermoedelijk ten aanzien van het weiland uitgevoerd zullen worden en meende aan te mogen nemen, dat er veel gescheurd zou worden. Het is niet te zeggen hoe over 6—7 jaar de verhouding van bet wei land t.o.v. het andere land zijn zal. Wanneer het; echter zoo ver is moet vooral groote zorg aan de drinkwatervoorziening besteed wortjien. Een juiste verzorging van het weiland geeft een grootere opbrengst. Een blik in de toe komst leerde, d t op Walch ere neen modelboerderij ge bouwd zal worden, een typisch _W a 1 - chersch bedrijf dat O, als ze het toch eens 'kunnen houden tot er meer hulp komt. Het is tegen éénen als Boukje en Miep boven zijn. Ze hebben juist de kinderen naar bed ge bracht en dit is de goede zijde van de verduistering, ze kun nen nu 's middags de kamer ook zoo donker als den nacht maken. „Wat wordt er toch weer ge vlogen. Miep hoor toch eens". Luisterend staan ze boven op de gang. „Maar dat zijn er niet zoo maar een paar...." Ze hollen naar voor, naar het balcon. In formaties van drie komen er vliegtuigen over, zes, acht, negen, twaalf „O kijk eens, nog meer, daar en daar...." Miep tuurt scherp naar bo ven. „Zouden het Engelschen zijn?" „Nee, het zijn Duitsohers". Boukje ontdekt het eerst de ha-' kenkruisen onder de vleugels. Overal komen de menschen naar buiten en wijzen druk pra tend naar boven. Miep telt door, vijf en twintig, acht en twintig! Daar komt mijnheer Terwey de strakt overrennen. „Die gaan naar Rotterdam 1" roept hij naar boven, „ze bombardee Spreker noemde nog de con sumptie melkorganisaties, n.1. het bedrijfsschap voor Zuivel en de Vakgroep Detailhandel Melk enz. Het bedrijfsschap treedt verordenend op in tegenstelling met -de Vakgroep, die als advi- seerend beschouwd kan worden, Do Walchersche melkfedera tie is in vele gevallen een voor beeld voor andere organisaties in Nederland, aldus de heer Zee. De verkiezingen voor bestu ren zouden hierna plaats vin den, doch gingen bij gebrek aan stemmers niet door. Men ging dan ook over tot de uitreiking van de vakdiploma's aan de volgende cursisten: J. Stroo, Vlissingen; G. Janse, Nieuw- land; A. Polderman, Vlissin gen; J. C. Poppe, Middelburg. S. Melse, Serooskerke; G. Qrucq, Nieuwland en L. Heij- dens, Vlissingen. De heer Zee kreeg als leeraar van z'n cursisten een kistje si garen aangeboden, die niet af geslagen werden. Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld en de voorz. merkte op, dat voor dit jaar de contributie niet op 4 ct. maar op 2 ct. per 100 L. was gesteld. De „Sloterdijk" naar Indië vertrokken. Dinsdagmiddag is de „Sloterdijk" mot 1500 man troepen aan boord naar Indië vertrokken. Het betrof hier twee bowakingsbataljons, die als ondordeel van do „Zevon De- combor-divisio" in onze overzee sche gebiedsdeelen dienst zuilen doen. De stemming onder de man schappen was uitmuntend. 5000 trossen bananen zijn ge lost in de haven van Rotterdam om de rest van de aangewezen bonnen te honoreeren. LADY BADEN POWELL. Door Koningin' en Prinses ontvangen. Gisteren is het hoofd van de internationle padvindstersorgani- Batie Lady Baden Powell dour H. M. de KoDingin tan paleizs Het Loo ontvangen. Lady Baden Powell verklaarde zich ton zeorste rcrrazt door do hartelijkheid on ao minzaamheid van haar Koninklijke GastVTOiiwo, bij wie zij ook een buitengewone belangstolling voor haar levens werk had ontmoot, wolio haar diep had getroffen. Na afloop van het bezoek, dat ruim een uur duurde, word in do Loolaan een défilé voor de chief guide gehouden, waaraan enkele duizenden padvindster» en padvinders uit Apeldoorn en om geving deelnamen. 's Morgens was de chief guide door Prinses Juliana op het paleis Soestdjjk ontvangen. TUCHTRECHTSPRAAK VOEDSELVOORZIENING. Do ambtenaren voor de tucht- rochtsspraak voor de voedselvoor ziening ontvingen in Augustus 5937 processen-verbaal, opgemaakt tegen ondernemers wegens over tredingen op het gebied van de voedselvoorziening. Do tuchtrechters voor de voed selvoorziening deden 2047 eind uitspraken, waarbij in totaal f 175.097.50 aan boeten werd op gelegd. Drie vergunningen wer den ingetrokken en negen bedrij ven worden gesloten, terwijl IS zaken naast de betaling van een boete een waarborgsom moesten storten, in totaal tot een bedrag van f9550.Ruim 1800 delinquenten gingen in op het schikkingsvoorstel van den amb tenaar voor de tuchtrechtspraak voor do voedselvoorziening ter voorkoming van tuchtrechtelijke vervolging, waarbij aan schikkin gen werd betaald ƒ88.178.50. Tijdens onlangs gevoerde besprekingen met vertegen woordigers van de Amerikaansche bezettingsautoriteiten in Duitschiand, heeft men van Nederlandsohe zijde den indruk gekregen, dat de Amerikaansche autoriteiten het nut van de samenwerking met het Nederlandsohe bedrijfs leven, ten aanzien van het weder op gang brengen van de Duitsche economie, ten volle Inzien. ren de stad, ik hoor het juist door de radio". Twee en dertigOp straat hoort ze iemand roepen veer tig; dat kan ook, de eersten heeft ze niet geteld, ze komen ook zoo met drommen opzetten. Aan alle kanten is de lucht vol geronk. Het is angstwek kend. Boukje leunt tegen het balkon, haar handen krampach tig om de rand geslagen. Eindelijk zijn de -laatste vliegtuigen overgekomen. Een angstig spannende stilte blijft achter. Op straat staan de men schen in groepjes bij elkaar, de gezichten staan bedrukt. Ze heb ben iets gezien van de macht van den vijand. Boukje is eerst even bij Age wezen kijken. Hij slaapt nog, met zijn gezicht naar den muur, of, hij houdt zich maar zoo. Boukje en Miep kunnen de vreeselijke gedachte niet van zich afzetten: als het eens waar is. Andere vliegtuigen kwamen ook met hun bommenlast: over, ook met een zeker doel, maar dat doel wisten zij niet;i en nu ze het wel weten, nu lijkt het nog veel erger. Na een half uur hooren ze de vliegtuigen weer overkomen. Vol ontzetting staart Miep ze ,V!an officieele Nederlandsohe zijde werd een uitioerig memo randum overhandigd betreffen de de economische relaties, die voor den oorlog tusschen Ne derland en Duitschiand beston den. In dit memorandum wordt er op gewezen, dat aan bepaalde essentievoorwaarden moet wor den voldaan, om onder de hui dige omstandigheden deze be trekkingen zoo gunstig moge lijk ite doen verloopen. Als voorwaarden hiertoe worden genoemd: 1. het moet Neder land mogelijk zijn industrieele producten in te voeren, noodig ter dekking van het industrieele tekorten en het tekort aan grondstoffen. Voort® moet de Nederlandsche industrie zich kunnen voorzien van de nood zakelijke vervangingen en on derdeden en deze voorziening moet geregeld voortgang vin den: 2. Het land moet steeds in staaiti zijn voor dezen invoer te betalen met goederen en dien sten, b.v. met het surplus aan land- en tuinbouwproducten; 3. Teneinde de Nederlandsche po sitie als handelsnatie te hand haven, dient de handel naar en van het achterland zooveel mo gelijk gehandhaafd te blijven. De voornaamste route, welke deze handel altijd heeft ge volgd is de Rijn; 4. Er moeten middelen gevonden worden om te voorkomen, dat de Neder landsche iuvesteeringen in Duitschiand' geheel verloren gaan. Wat den Nederlandschen uitvoer van land- en tuin bouwproducten naar Duitsch iand betreft, wordt er op ge wezen, dat voor den oorlog na. Zouden ze het werkelijk ge daan hebben? Ze moet aan Warschau denken, wat hebben ze dat toen niet verschrikkelijk gevonden, maar nu in je eigen land. Heel dien middag blijft de stemming gedrukt. Het opge luchte gevoel, dat ze gister even hadden, is geheel verdwe nen. Ze zitten maar stil bij elkaar tot plotseling mijnheer Terwey voor het erkerraam staat Ongeduldig tikt hij op de ruit. Beiden vliegen ze tegelijk naar voren. Dat moet iets bij zonders zijn. „Wat is het?" vraagt Boukje, maar ze krijgt niet dadelijk antwoord. Mijnheer Terwey staat daar in de vestibule zoo verouderd als ze hem nog nooit gezien hebben. „Komt u mee naar binnen 1" Boukje's stem is- heesch. Jaap natuurlijk. Hij weet iets van Jaap en.... hij durft het niet te zeggen. „Nee 1" Hij schudt droevig het hoofd. „Nee", zegt hij weer en dan stoot' hij het er opeens uit, met hooge, scherpe stem: „We hebben gecapituleerd". Gecapituleerd. De volle betee- kenis van dit woord dringt' nog niet dadelijk tot hen door. Gecapituleerd. Ze herhalen Groot-Brittannië en Duitsch iand de voornaamste koopers van Nederl. land- en tuin bouwproducten waren. Juist thans moet Nederland meer dan ooit trachten land- en tuinbouwproducten uit te voeren, daar de Duitsche roof op industrieel- en trans portgebied het concurrentie vermogen voor de eerste jaren ernstig heeft benadeeld. Voorts worditi gewezen op de maatregelen, welke van Duit sche zijde werden genomen, om het verkeer over de Duitsche havens te leiden door middel van voorkeursspoorwegtarieven en lattier door de opening van 't Dortmund-Eemskanaal. Deze maatregelen, welke ook uitein delijk tegen het Duitsche eco nomische belang ingingen, wa ren nadeelig voor de Neder landsche havens, daar hierdoor het verkeer, dat hun van na ture 'toekomt, werd ontnomen. In de conclusies van 't genoem de memorandum wordt er op gewezen, dat er geen land be staat, dat dergelijke nauwe eco nomische relaties met' Duitsch iand heeft als Nederland. Het feit, dat Nederlandsche fabrieken grootendcels zijn uit gerust meiti Duitsche machines, welke thans niet kunnen wor den hersteld, levert steeds meer moeilijkheden op. De Neder landsche handel en het transito- verkeer welke voor den oorlog zoo'n belangrijke rol hebben gespeeld, zijn practisch lamge slagen. Nederland's activiteit op den Rijn is sterker beperkt dan ooit tevoren. De positie van Rotterdam is nooit zoo hachelijk geweest als thans. het zachtjes voor zich heen. „Gecapituleerd?" Heeft dan het 'heele leger zich over gegeven?" Miep vraagt het zacht, nog niet geloovend. „Ja' knikt hij stom, „alles is verloren!" Miep snikt. Dlit is haar te machtig. Het is vreeselijk. Ne derland in handen van de Duit- schers. Boukje staat daar doodsbleek. Haar gezicht als een masker. Zij huilt niet. Van binnen is ze een en al bitterheid, ten volle voelt ze de smaad van deze vernedering. „Weet u verder niets?" „Ja." De oogen van den ouden heer leven op. Het ver driet trekt er uit weg en nu vonken ze van haat. „Ja, weet je hoe ze het gewonnen heb ben? Door het bombardement van Rotterdam. Zoo maar op klaarlichten dag niemand had tijd om te vluchten heel de stad schijnt in brand te staan ze moeten gedreigd hebben andere steden hetzelfde lot te doen ondergaan en toen heeft generaal Winkelman gecapitu leerd. Op deze manier hebben ze hun doel bereikt die schurken die moordenaars. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2