Huwelijk en echtscheiding. Het oordeel over de oorlogsmisdadigers. Centraal Economisch Plan. De huisslachtingen Zwarte productie en zwarten handel. WAT OP DEN BON? Uitgave Stichting „Zecuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Voret- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walatr. 33, Tel, 108; Middelburg, Rou- aansclie Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen VIooBwjjckstr. Tel. 2052: ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 458 PROTESTANTSGH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 3 October 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: E. ZUEDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.tu. Op- tn ondory&na van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.44 u., onder 18.13 u. Maan op 16.01 u., onder 23.32 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 4 October: 7.30 u. 1.20 m., 20.32 u. 1.23 m. ii. In ons artikel van Zaterdag j.l. hebben we gewezen op het ver schijnsel, dat er gedachten leven over huwelijk en echtscheiding, welke een besetting zijn van liet huwelijk als instelling Gods. Als een gave Zijnor goedheid heeft de mensch deze instelling uit het Pa radijs meegekregen in de gevallen wereld. Dat het schepsel van deze instelling is afgeweken, is maar al te waar. Zelfs het volk vau het Oude Verbond is daarvan niet vrijgebleven. De droevige gevol gen daarvan zijn ook niet uitge bleven. Naarmate de Openbaring van God in de geschiedenis tot grootere ontwikkeling kwam, vooral sinds haar vervulling ge geven werd in den Christus, is ook in dit opzicht de beteekenis van Dat er velen zoo denken, is uit de samenleving cn uit de littera tuur, bekend. Dat hier in beginsel liet huwelijk wordt opgegeven voor de vrije liefde, blijkt onze brief sóhrijvcr niet to vatten; getuige zijn bewering, dat hij geen vrije liefde wil. Tegen den bedenkclijken geest, waarvan wij dezen brief als een symptoom gezien hebben, moeten wij met nadruk waarschuwen. Er zit iets fataals in dat moderne begrippen-schema. Ze willen het dan maar openlijk erkend zien: zóó zijn wij menschenl En daar moeten dan de inzettingen, waar mee God het leven instand houdt, eigenlijk vooropzij. Ja, als ze consequent worden, dan zullen ze het u voorhouden: niet wij de ordinantie Gods duidelijker brengen de onzedelijkheid naar verstaan. Christus' verzoenings- voren, maar g ij 1 Die zoo conse- arbeid, welke herstel beteekende qUent voor de handhaving van het ir-rr» ]i^t- 1 -r<-ï/-11- ïn /4'-ir-ViOfi_ ilf:i_ 1__. i van het werk Gods in de Schep ping, bracht ook de instelling van het huwelijk tot eere, en heeft mede de vrijmaking van de vrouw bevorderd. Met dit herstel ging tegelijk gepaard de prediking van den Heere tegen ongeoorloofde ontbinding van het huwelijk, wel ke in Zijn dagen door de Joodsche scholen werd bevorderd. Waar nu het Woord des Hee- ren Zijn gezaghebbende invloed oefent, daar kan het niet anders, of de instelling van het huwelijk wordt in zijn heilige oorsprong erkend, en gezien als den door God gewilden weg, waarin de mensch als beelddrager Gods tot zijn rijkste ontwikkeling kan ko men. Oprechte liefde zal dan ook, mede uit hoogachting voor elkan der, deze inzetting respecteeren, en geen anderen weg zoeken om tot het verlangde samenwonen te komen. Echtscheiding trekt het huwelijk in de sfeer der betrekkelijke din gen, waar de mensch naar voor keur, of naar willekeur, handelt, zonder dat hij beseft, bezig te zijn met vergrijp aan den regel, welke God gewild heeft, en waardoor God Zich heeft voorgesteld: de bouw van het menschelijk ge slacht, alsmede de komst van Zijn Koninkrijk. Daarom kan het niet anders, of ieder, die in de Schrift de beginselen voor het leven aan treft, moet getuigen tegen den geest, die huwelijk en echtschei ding wil maken tot de betrekke lijke kwesties, door den mensch zelf op te lossen, zooals hem het beste uitkomt. Een redeneering als deze, ook in den bewusten brief aangetroffen: „als er een natuurlijke band aan wezig is, behoeven we heusch geen gemaakte band meer, die ons nogeens extra verbindt", is in huwelijk opkomen, en tegen de gesprek tusschen een vrouw en een jongen man, zulk een „levens filosofie" aantreffen. Hegei's staatsleer, door het Nationaal-Socialisnie toegepast, wordt verworpen. Maar de Hcgc- liaansche gedachte, dat het kwiule een (noodzakelijk) clement is in de ontwikkeling, en als zoodanig recht van bestaan heeft, schijnt meer te leven dan wo oppervlak kig vermoeden. Het is dan ook noodiger dan ooit, dat in Christelijke:! kring geleefd wordt bij het licht van lief geopenbaarde Woord. Dat leert ons de beginselen voor het leven kennen. En daarbij moet zich aansluiten een levenspractijk, waarin de verhouding van man en vrouw onder de tucht van Gods wil zich voegt. Tot bewaring van beider leven. Tot redding van het gezin. Tot vernieuwing van de samenleving. Hier moet tegen den geest der eeuw het leven worden teruggebracht onder het gebod, dat voor ons allen geldt. Dan zal het heilig houden van het huwe lijk en het bestrijden van de ont binding daarvan, er toe kunnen echtscheiding fulmineeren, dat zijn bijdragen, dat het bederf in het eigenlijk degenen, die de onzede- leven niet verder om zich heen lijkheid kweeken. Dit is heusch geen vinding van ons. Als men een lijvig boek doorwerkt als van Thomas Mann: de Tooverberg, dan kan men daar, in een gevoerd grijpt. Het aan de Schrift ge oefende verstand en hart zal lee- ren, ook in de liefde, hoe wij onzen weg wél aanstellen tot eer van Hem, Die ons gemaakt heeft. De speciale verslaggever van het A.N.P. te Neurenberg meldt: Toen het internationaal tribu naal Dinsdagmiddag met dezelfde waardigheid als altijd de gerechts zaal betrad, had deze door het ontbreken van de beschuldigden en de topspanning die er heerschte een geheel ander uiterlijk, dan voorheen. De eerste beschuldigde die werd binnengebracht was Goe- ring, mager en zichtbaar nerveus. Lawrence spreekt, doch Goering kon hem niet verstaan. Hij krijgt een andere koptelefoon en de rechter vraagt hem „Hoort u mij nuf" Goering knikt en dan hoort hij zijn naam zeggen en nadien: „veroordeeld tot den strop". Da delijk daarna wordt hij wegge bracht. Vervolgens verschijnt Hess, die onbezorgd rondkijkt. Ribbentrop houdt zich strak en ook Keitel lijkt onbewogen als hij het „death by hanging" hoort. Terwijl de laatste door de deur naar de ge- vangenislift verdwijnt, verschijnt het koude, wreede masker van Kaltenbrunner. Ook deze maakt geen beweging terwijl hein het - doodvonnis wordt meegedeeld, alle opzichten ontstellend. Hier is evenals Rosenberg, die zijn ver- u oordeeling met de wazig starende de ntenschelijke rede aan het woord, die over Goddelijke instel ling gaat beschikken als stond het aan den mensch, daarin wijziging te brengen. Gelegaliseerde zwarte markt. In de nota betreffende het Cen traal Economische Plan 1947, wordt er nogmaals op gewezen, dat een doeltreffende bestrijding van de zwarte productie en van den zwarten handel van het groot ste belang is. In de eerste plaats zal daartoe de controle, waar mogelijk, ver scherpt moeten worden en ver dient het overweging de st r a f- m a a t bij overtredingen te ver zwaren. Het groote belang van het be teugelen van dit kwaad rechtvaar digt voorts het in beperkte mate brengen van reëele offers, b.v. door verruiming van de legale productie en consumptie van he- j schijnt te zijn. Voor hem geldt de ;>aa!de goederen, waarop de i strop, evenals voor Jodl, die zwarte productie en de zwrte han- kaarsrecht, zijn doodvonnis ver del zich in de eerste plaats con-1 neemt. De zwarte oogen van centreeren, zooals tabaksartikelen, i Speer staan nog dieper dan ge- Overweging verdient hierbij de verwerkelijking van liet denk beeld der „gelegaliseerde zwarte markt". Hierbij is gedacht aan vrijen blik, waarmee hij gedurende het gansche proces in zijn bank heeft gezeten, aanhoort. Frank daaren tegen is geëmotioneerd en perst de dunne lippen stijf op elkaar als hij het doodsoordeel verneemt. Funk is één bonk gespannenheid. Zijn melancholiek gezicht ont spant zich als hij hoort, dat hij tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Op hem volgt Frick; hij staat kaarsrecht als hij het „dood door den strop" verneemt. Julius Streicher tracht voor het eerst een stoere houding aan te nemen: de strop, evenals voor Funk, die na het aanhooren van zijn vonnis iets onverstaanbaars mompelt. Waardiger treedt Doe- nitz op, die zelfs bij het verras sende vonnis: „tien jaar gevan genisstraf" geen spier vertrekt. Ook admiraal Reader is volkomen behcerscht cn hoort zijn „levens lang" uiterlijk kalm aan. Baldur von Schirach is uiterst nerveus; hij bedaart na het aanhooren van zijn veroordecling tot 10 jaar ge vangenisstraf. Na hem verschijnt Sauckel, die zijn eeuwigen grijnslach kwijt woonlijk, doch het oordeel„twin tig jaar" brengt een lichte ont spanning over zijn gelaat teweeg. Seyss Inquart blijft langer weg dan de anderen. Of is het de span- verkoop van sigaretten tegen f 31 nitig om het oordeel over den tot f 3,50 per pakje, naast het I gehaten ex-rijkscommissaris, die huidige rantsoen. j mij dit doet denkenf Ook hij ver- De uitvoering der doodvonnissen. De beschuldigden kunnen bin nen vier dagen na het uitspreken van het vonnis aan den geallieer den controleraad verzoeken ge bruik te maken van zijn recht de straffen te verlagen. De dood vonnissen zullen binnen vijftien dagen worden uitgevoerd. Naar men gelooft zullen de lichamen waarschijnlijk worden verbrand en de asch worden ver spreid. Er zullen geen foto's van de ophanging mogen worden ge maakt en de officieele foto's, die voor historische doeleinden wor den genomen, zullen slechts met de toestemming van de geallieer den Bestuursraad worden gepu bliceerd. Naar verluidt zullen zes van de door het oorlogstribunaal te Neurenberg veroordeelde nazi leiders om herziening van liet von nis verzoeken, n.l. Seyss Inquart, Von Schirach, Speer en Doenitz. Goering zal, evenals Keitel ver zoeken om te worden gefusilleerd in plaats van opgehangen te wor den. Zij, die werden vrijgelaten, De drie vrijgesprokenen te Neu renberg zijn na hun vrijspraak door de pers ondervraagd. Von Papen verklaarde, dat zijn onmiddellijk plan was zich naar zijn vrouw en twee kinderen te begeven en „dan wensch ik te verdwijnen en nooit meer de pers te zien". Fritsche antwoordde op een vraag, of hij van plan is in de toekomst actief deel te nemen aan het politieke leven voor den wederopbouw van Duitschland „de mogelijkheid is zoo klein, dat ik niet geloof, dat dit een ant woord behoeft". Hij voegde hieraan toe: „Het idee van vrijheid is geheel nieuw voor mij en zeer verbazingwek kend. Maar ik vrees, dat ik thans misschien voor een Duitsch tri bunaal terecht aal moeten staan", Schacht verklaarde in het En- gelsch, dat zijn huis in de Sovjet- zóne was leeggeplunderd, niet door de Sovjets, maar door Duitsche communisten, „die mijn vrouw uit het huis joegen en het leegplunderden". De Bciersche minister-president Hoegner heeft verklaard, dat hij maatregelen zou nemen om de vrijgelatenen terstond te arrestee ren. De openbare meening onder de Duitschers schijnt te zijn, dat deze mannen niet vrijuit kunnen gaan, wanneer kleine volgelingen der nazi partij zich thans overal voor Duitsche gerechten hebben te verantwoorden. De Russische rechter over het vonnis. Het Russische lid van het tribu- De tegenwoordige winsten van I trekt geen spier bij het vernemen naar te Neurenberg, Nitisjenko, van het doodvonnis. De rij wordt1 heeft een verklaring gepubliceerd, den zwarten handel zouden daar door grootendeels aan de schatkist toevloeien. Tevens- zou daaraan •t groote voordeel verbonden zijn, dat ook illegale uitvoer van de viezen zou worden beperkt (o.m. doordat de sigaretten zouden kun nen worden vervaardigd van ge- importeerde ruwe tabak) en zou worden vervangen door een veel meer efficiënten legalen uitvoer van deviezen. Een onderzoek naar de moge lijkheid en naar de voor- en na- deelen van dezen verkoop, die evenals de uitgifte van een leening op speciale attractieve voorwaar den, als a f r'o o m 1 n g van zwevende koopkracht wordt aangeduid, is gaande, gesloten door von Neurath, die met samengeklemde lippen zijn vijftien jaar in ontvangst neemt. Na het uitspreken der vonnis sen deed rechter Lawrence mede- deeling van de afwijkende ziens wijze van den Russischen rechter Nitisjenko inzake de vrijlating van von Fritsche, Schacht en von Papen, de niet schuldig verklaring van kabinet, opperbevel en gene rale staf en de straf voor Hess, die naar Nitisjenko's oordeel de doodstraf had moeten zijn. Het oordeel van dezen rechter zal in het vonnis worden vastgelegd. De bekendmaking der straffen, vervat in een korte formule, duur de precies drie kwartier. waarin hij Schacht een „zwende laar" noemt. Schacht had moeten worden veroordeeld, daar hij be wust de nazis heeft gesteund bij het grijpen naar de macht. „Von Papen heeft zijn connec ties gebruikt om het terroristische regiem van Hitier te bevestigen en te versterken". „Het vonnis van Fritsche is zoowel met het overgelegde be wijsmateriaal als met de feiten in tegenspraak. In het Duitsch land van Hitler was propaganda een belangrijke factor bij het voorbereiden en uitvoeren van da den van agressie. Het is onmoge lijk te veronderstellen, dat de hoogste machthebbers van het „Reich" voor de functie van di recteur van de radio-propaganda een figuur van den tweeden rang zouden hebben gekozen". „Hess was de derde man in Duitschland en speelde een be slissende rol bij de misdaden van de nazis". Nitisjenko was van oordeel, dat de eenige rechtvaar dige straf voor Hess de doodstraf ware geweest. Nog meer ontevredener». Radio Warschau meldt, dat de uitspraak te Neurenberg door alle Polen met de grootste verbazing en verontwaardiging is ontvangen. Het is voor de Polen onbegrijpe lijk, aldus de radio, dat wegens alle tegen de tnenschheid begane misdaden slechts 22 Duitschers voor het gerecht worden gebracht, terwijl drie van hen nog van alle verantwoordelijkheid worden ont slagen. Anderen,'die verantwoor delijk zijn voor den dood van millioenen menschen ;n voor de ontzaglijke verwoestingen in Po len komen er met een paar jaar gevangenisstraf af. Een woordvoerder van den Franschen bond van oud-gedepor teerden en geïnterneerden, Louis Henri Sampaix, heeft de uit spraak „een beleediging voor de in de concentratiekampen gemar telde en vermoorde kameraden" genoemd. De ter dood veroor deelden in hun cel. De ter dood veroordeelde ge vangenen zitten thans geboeid in hun cellen in de gevangenis. Zij hebben gedurende vier dagen, die hun zijn gelaten om een verzoek tot gratie in te dienen nog ge legenheid dagelijks met hun ver dedigers te spreken. Executies op 16 October. De doodvonnissen die te Neu renberg zijn geveld zullen te Neu renberg op 16 October ten uit voer worden gelegd, aldus een be slissing van den geallieerden be stuursraad. De bestuursraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een richtlijn ten aanzien van de von nissen van het internationale mili taire gerechtshof, waarbij wordt vastgesteld, dat de bestuursraad het recht heeft ieder vonnis te herzien en ieder vonnis te ver zachten, doch niet te verzwaren. Sommige personen, die verleden jaar een huis- siachting mochten ver richten, ontvingen dit jaar wegens de gewijzigde re geling een afwijzende be schikking. Blijkens mede- deeling van het ministerie van Landbouw zal hun echter alsnog de gelegen heid worden geboden een eventueel reeds aange houden varken onder be paalde voorwaarden vóór 1 November a.s. voor eigen gebruik te slachten. Zij, die van deze ge legenheid gebruik wen- schen te maken, dienen zich vóór 11 October a.s. tot de plaatselijke bureau houders te wenden. noodkreet van oostenrijk, Met hongersnood bedreigd. De OostonrjjkBche regoorhig heeft aan den directeur-generaal van do Unrra eeu telegram go- Btuurd, waarin zij verklaart, dat Oostonrhk met hongersnood wordt bedreigd cn hot oonlgo land in Europa is, waar hot voodsolrant- bocu eloolitB 1200 calorieën por dag bodriutgt. Herstel van den Wieringermeerdijk. De Amsterdamsche Ballast Mij. welke door de commissie Weder opbouw Wieringermeer werd be last met het herstel van het bin- nenbeloop van de door de inun datie zwaar gehavende Wieringer meerdijk, is momenteel bezig goot materiaal aan te voeren. Reeds werden eenige buldozers cn draglines aangevoerd cn is in de haven van de Oude Zeug een enorme transporteur aangekomen. Met behulp van deze transporteur zal de plm, 400 m. uit dc kust gebaggerde klei vanuit het IJssel- tneer te bestemder plaatse aan de binnenzijde van den dijk worden gedeponeerd. Dank zij het op groote schaal gebruik maken van mechanische hulpmiddelen zal dit groote werk mot slechts weinig arbeidskrachten kunnen worden uitgevoerd. krijgen we deze week De herleving en wederopbouw van de Kon. Ned. Marine. Een kijkje gedurende de oefeningen aan boord van Hr. Ms. Kanonneerboot „Van Speijck" tijdens een oel'enreis. Stabilisatie kosten levensonderhoud. Geen huur~ en pachtverhooging. Wat in Oostenrijk gevonden werd. Naar het A.N.P. verneemt zijn in Oostenrijk aangetroflen cn naar ons land overgebracht: 12 tramwagens uit Amsterdam en Den Haag, 80 wagons met spoor wegmateriaal, 16 Diesel-electri- sche treinen (niet compleet en be schadigd), oude boeken ter waar de van vijf millioen gulden, zeil- booten, materiaal van Philips en de N.S.F. en verschillende spoor wagons. franco tien jaar aan de macht. Ter gelegenheid van het feit, dat hjj 10 jaar geleden aan de macht kwam, heeft generaal Franco te Burgos eon rode ge houden, waarin hq zeide, dat Spanje het voornaamste bolwerk van het Christendom ia, zulks lijn recht tegenover hot nogatiove en anti-christelijke materialisme van de Bowjet-Unie. Franco zei niots dat wees op wijziging van het regiem in Span je. Hq verklaarde zich tevroden over het volk en het leger, doch niet over zichzelf en over de tot dusver bereikte resultaten. „De economische slag is nog niet ge wonnen en de achterstand door 50 jaar nalatigheid is nog niet ingehaald." turksche sigaretten? De Turksche regeering^heeft, naar de „N. L. Crt." verneemt, contact gezocht met Neder- landsche instanties over de le vering van Turksche sigaret ten. De onderhandelingen du ren nog voort. doodstraf voor zwarte handelaren. De Fransche nationale verga dering heeft zich bij handop steken voor het invoeren van de doodstraf voor prijsopdrij- vers en zwarte handelaren in levensmiddelen uitgesproken. Aan de leden van het parle ment is toegezonden de eerste nota over het Centraal Econo misch Plan 1947 van het Cen traal Planbureau, Ingevoegd is een „raamplan", een zesjarenplan in zeer groote trekken, dat betrekking heeft op de geheele herstelperiode, tegen den achtergrond waarvan heti plan-1947 is opgetrokken. De nadruk wordt er op ge legd, dat het in deze nota ver vatte plan bet karakter van een taakstelling heeft. Het plan stelt welbewust de hoogste eischen aan productie, uitvoer en soberheid, welke naar de meening van het Cen traal Planbureau nog vervuld kunnen worden. Uit de cijfers zal namelijk blijken, dat de wederopbouw van het land en het toekom stige welvaartpeil der bevol king bedreigd worden. Slechts door uiterste krachtsinspanning vari volk en regeering zuilen deze drei gende gevaren kunnen wor den afgewend. In verband hiermede valt het te betreuren, dat de arbeids productiviteit een somber beeld biedt:. In vergelijking met 1938 is het percentage nog slechts 69, dat ook in November 1945 reeds was bereikt. Dit stabiele niveau wijst er op, dat een. automatisch herstel, zooals oorspronkelijk verwacht was, is uitgebleven. Het peil van de consumptie zal, naar verwacht wordt, in 1953 nog slechts 96 pet. van dat van 1938 kunnen bedragen. De nota wijdt een afzonder lijk hoofdstuk aan de loon-, p r ij s - en f i n a n - cieele politiek en noemt het gewcnscht. dat aan het gevaar van een geleidelijke inflatie, die op het oogenblik een spoedig herstel van het Nc- derlandsche economische leven remt cn die een oorzaak vormt van sociale onrust en vergroo- tcn consumptiedrang, ten spoe digste een einde wordt ge maakt. Aan een financieele politiek, welke den wederopbouw wil dienen, moet daarom als eerste eisch worden gesteld stabilisa tie van de -kosten van levens onderhoud. De economische ontwikkeling in Nederland is op een punt ge komen, waar deze stabilisatie zonder groote moeilijkheden uit voerbaar is, in afwachting van een zeer waar- schijnlijke prijsda- 1 i n g in binnen- en buiten land. Inkomsten en uitgaven van de laagst betaalde bevolkings groepen kunnen na de door de regeering voorgestelde wijzigin gen in de kinderbijslagregeling in evenwicht worden geachL Huurverhooging is naar de visie van het Centraal Plan bureau Lo. slechts in overeen stemming met het streven naar stabiele kosten van levens onderhoud, wanneer andere posten dalende zijn. Hierbij- voegt zich het: feit, dat mate rialen en arbeiders voor onder houdswerken in 1947 nog schaarsch zullen zijn en voor den wederopbouw beschikbaar moeten blijven, zoodat ook uit dien hoofde geen stimuleering van de vraag naar producten van de hou wuij veilheid' ge- wenscht is. Om deze en andere rede nen zal waarschijnlijk in 1947 niet tot huur- en pachtver hooging kunnen worden over gegaan. Afrooming van zwevende koopkracht is mogelijk door uitgifte van een leening op speciale attractieve voorwaar den cn door het bonlocfs be schikbaar stellen van sommige goederen tegen hoogcrc prijzen naast de gewone rantsoenen. (4 t.m. 19 Ootober.) Tabakskaarten. T 50: 2 rants, tabaksartikelcn. Dhr C, Dellcbeeke wilde ten slotte dat het buspadje, dat zeer slecht is voor den winter in orde gemaakt werd. Hiertoe werd be sloten, Provincienieuws gemeenteraden. HEINKENSZAND. Maandagavond kwam de raad' in vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten om de jaarwedde van de Wethouders te brengen van f 175 of f 200. Dit werd met alg. stemmen aangenomen. Van Rijks wege is toegestaan 6 nieuwe wo ningen te bouwen. B. en W. wil len vragen, gezien de groote wo ningnood in de gemeente om 12 nieuwe huizen te mogen bouwen. De begrooting B.A. werd goed gekeurd met een inkomst van f 2816,85 en een uitgaaf van f 2816,85. De gemeente zal een subsidie van f 2000 aan B.A. ge ven. De gemeente zal een rente loos voorschot krijgen van de Provincie wat tijdelijk als kasgeld kan worden gebruikt, ook zal aan gemeente ambtenaren en -perso neel die in militairen dienst gaan of als oorlogsvrijwilliger een toe slag op hun loon gegeven worden, zoodat ze er geen schade bij lij den. Op verzoek van de Muziekver- eeniging „Euterpe" om gemeente- I subsidie en een vrij lokaal voor repetities werd besloten een sub sidie te geven van £100 cn voor huur en verwarming van een re petitielokaal f 150 p. jaar. De Mu- ziekver. heeft dan de verplichting j bij feestelijkheden te spelen cn concerten te geven. „ATLAS" en de voetbalvereen. „Luctor" vroegen te mogen oefe nen in het gemeente vergaderlo kaal. De raad besloot tot een ver goeding van f 2 per avond. De begrooting 1946 werd goedge keurd. Dhr de Leeuw wilde weten waar voortaan de woonwagens moeten staan. De voorz. deelde mede, dat de woonwagens voor taan aan den dijk bij B. Rijk einde Zuidhoek een plaats zullen krij gen. Dhr A. Rijk wilde een maxi mumsnelheid in de Dorpsstraat. De voorz. zal de politie laten let ten op te groote snelheid. Dhr L. Geus zag gaarne een verkcers- spicgel geplaatst op dën hoek Clara'spad-Dorpsstr. Dc Burge meester zal naar de bruikbaarheid van een verkecrsspiegel informec- ren. THOLEN. Begunstigd door het prachtige weer vond, onder groote belang stelling, Zaterdag het muziekfeest plaats van de muziekverceniging „Concordia" De bestuursleden van zes uitgenoodigde vcreenigingen werden des middags in hotel „Het Hof van Holland" officieel ont vangen, waarbij zij werden toege sproken door de heeren C. Am- sing, Tholen en Hage uit St. Maartensdijk. Hierna maakte men gezamenlijk een muzikale wandeling door de gemeente, die ruim een uur duur de daarna werd op de Markt, onder leiding van den heer Vers- wijveren, directeur van „Concor dia", door alle vereenigingen te zamen da Feestmarsch van v. d. Glas gespeeld. Het talrijke publiek applaudiseerde dankbaar voor dezen succesvol gespeelden marsch. Des avonds werd op de kiosk op het marktplein een concert ge geven, waarbij de gezelschappen om beurten eenige nummers ten beste gaven. Bij hun concertstukken speel den de gezelschappen als inleiding of als slot een vrije marsch. Dezen zeer goed geslaagden muziekdag wordt door het publiek hooglijk gewaardeerd; voor Tho len en „Concordia" was het een onvergetclijken dag. Gehoopt wordt, dat cr volgend jaar niet nog eens één muziekdag' zal zijn, maar meerdere van deze dagen. HEINKENSZAND. Dinsdag 'kreeg de landbouwer G. v. d. Does toen hij zijn paard voor den wagen spande een klap, waardoor zijn been brak, zoodat hij naar het zie kenhuis te Goes moest worden vervoerd. Benoeming. De heer I. de Nood, ambtenaar ter secretarie alhier, is met in gang van 15 Oct. a.s. benoemd tot 2e ambtenaar op de gemeente secretarie te 's-Gravendeel. DE BILT ZEGT: Iets koeler. Weersverwachting tot Donder dagavond. Matigen, langs de waddeneilan den tijdelijk vrij krachtigen wind tusschen Oost en Zuid. In den ochtend hier cn daar mist echter vrijwel uitsluitend in de Zuidwes telijke provincies van het land en in Limburg. Overigens licht be wolkt zonnig weer, doch met wat lagere temperaturen. Laatste berichten. NIEUW MODEL TEXTIELPUNTEN. Met ingang van 1 October zijn speciale punten voor textiel van nieuw model in gebruik genomen. Het C.D.K. deelt mede, dat deze punten als volgt zijn uitgevoerd: 1 ondergrond: grijsblauw-oranje opdruk zwart, waarde 1 punt. 2 ondergrond: grijsblauw-groen opdruk: zwart, waarde 10 punten. De punten met grijzen onder grond en met blauwe resp. rooden ojxlruk ter waarde van één resp. 10 punten blijven tot nader order geldig. Zoo blijft het werk aan den winkel 1 NIEUW KABI NET-SJAH R IR. Sjahrir is er in geslaagd een nieuw Kabinet hot vierde ro- publikoinsche Kabinet te vormen. Hij verklaarde, dat hot Kabinet eonorzqds op eon zoo breod mo- golqko basis was samengestold en do partijverhoudingen goed weer- f, terwijl anderzijds de leden in de eerste plaats waren gekozen op grond van hun bekwaamheden en pas in de tweede plaats als partijleden. De dakpannen komen vrij. Dakpannon zullen mot ingang van 7 October a.s. vrij van distri- butie komen. Hoewel de productie op het oogenblik voldoende wordt geacht om aan do huidige vraag te voldoen acht do overhoid eeni ge controle op do aflovering voor dakpannon wonsohelijk. Het is daarom aan handel en industrie verboden dakpannen te leveren voor niet-goodgekeurde werken. Hot goodUouringsnummer van allo werkon waarvoor dakpan nen worden afgeleverd zal dan ook op elke factuur moeten voor komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1