Het laatste bedrijf te Neurenberg. Ten tweeden male te Middelburg. Het vonnis werd geveld. De voornaamste oorlogsmisdadigers veroordeeld tot den dood door den strop. De voorgenomen vlootuitbreiding. Het Dardanellen- vraagstuk. De slotacte. TTifgavs Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjjckstr. Tel- 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 457 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 2 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUTDEHA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs .12% cent per m.m. Gisteren was hot do groote dag te Neurenborg, wuarop de vonnissen u's worden uitgosprokon. of de rechtzaal betrad, was deze tot de tegen de oorlogsmisdadigers worden uitgosprokon. Om half 9, toon het Hof laatste plaats bezot, De vier punten van aanklacht luiden: 1. Samenzwering: het deelnemen aan oen samenzwering tot het begaan van misdaden tegen den vrede, oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensehheid. 2. Misdaden tegen den vrede: het deelnemen aan de voorberei dingen tot en het voeren van aanvalsoorlogen tegen Polen, Groot- Brittannië, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, België, Neder land, Luxemburg, Joego-Slavië, Griekenland, de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten. 3. Oorlogsmisdaden: moord en mishandeling van burgers in de bezette gebieden en op zee, deportaties voor den slavenarbeid, moord en mishandeling van krijgsgevangenen, het vermoorden van gijzelaars, plunderingen, het opleggen van collectieve straffen, vernietiging en verwoesting, gedwongen arbeidsdienstplicht voor burgers, het dwingen van burgers tot den eed van trouw aap een vijandelijke mogendheid en de germaniseering van bezette gebieden. 4. Misdaden tegen de menscheljjkheidmoord, uitroeiing, sla vernij, deportatie en andere onmenschelijkkeden voor en tijdens den oorlog tegen burgerbevolkingen bedreven, vervolgingen op grond van politieke, godsdienstige en rassenkundige gronden in het kader van het algemeene plan genoemd onder punt 1. De vonnissen: Goering, Von Ribbentrop, Keitel, Rosenberg en Von Neurath zijn schuldig bevonden op alle vier punten van aanklacht. Streicher en Baldur von Schirach zijn schuldig bevon den alleen op punt vier. Borman (bij verstek) is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. Kaltenbrunner, Frank, Speer en Sauckel zijn schuldig bevonden op de punten 3 en 4. Seyss-lnquart, Frick en Funk zijn schuldig bevonden op de punten 2, 3 en 4. Hess is schuldig bevonden op de punten 1 en 2. Raeder is schuldig bevonden op de punten 1, 2 en 3. Doenitz is schuldig bevonden op de punten 2 en 3, Vrijgesproken zijn: Schacht, Von Papen en Fritzsche. Deze drie zijn door het .tribunaal reeds ontslagen uit gevangenschap. Aan de uitgesproken vonnis- dreven. Met kennis van Himm- sen is het volgende ontleend: Over GOERING verklaarde rechter Lawrence: „Het is vol komen duidelijk, dat deze man na Hitier de meest vooraan- Stande figuur is geweest in het nazi-regiem. Er kan geen twij fel bestaan omtrent het feit, dat hij de drijvende kracht is geweest voor de aanvalsoorlo gen, en dat hij als zoodanig de rechterhand is geweest van Hitier. Hij ontwierp de plannen en hij was de stuwende kracht bij de militaire en diplomatieke voorbereidingen tot de oorlo gen, welke Duitschland van plan was te voeren. HESS wordt geteekend als een welingelicht en bereidwillig medewerker bij de Duitsche agressie tgen Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije en Polen. Tot den dag van zijn vlucht naar Engeland was Hess Hitiers naaste persoonlijke vertrouwe ling. Er was geen aanwijzing, dat Hess niet geheel toereken baar was in den tijd, dat de feiten, waarvan hij beschuldigd wordt, gepleegd zijn. Wat RIBBENTROP betreft, hij was verantwoordelijk voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menschelijkheid, zulks op grond van zijn optreden met betrekking tot de bezette ge bieden en de as-satelieten. Hij speelde een belangrijke rol in Hitiers uiteindelijke „oplossing" van het Joodsche probleem. Omtrent KEITEL was het hof van oordeel, dat de voor malige chef van het opperbevel de Russische krijgsgevangenen had jjoen gebruiken voor de Duitsche oorlogsindustrie. Van KALTENBRUNNER heeft het onderzoek uitgewe zen, dat hij als leider van de S.S. in Oostenrijk deel heeft genomen aan de nazi-samen zwering tegen dat land. Hij is op de hoogte geweest met de situatie in de concentratiekam pen. Persoonlijk heeft hij last gegeven gevangenen in deze kampen te executeeren. Het hof is van meening, dat ROSENBERG aan he,ti hoofd heeft gestaan van een organisa tie, welker agenten deel heb ben genomen aan nazi-samen- zrweringen in alle deelen van de wereld. Hij is op de hoogte ge weest van de vreeselijke behan deling en de terreur, waaraan de bevolking van Oost-Europa onderworpen is gewees»tl Ten aanzien van FRANK zeide de rechter, dat er niet voldoende bewijs is, dat hij op de hoogte is geweest met het algemeene plan van de samen zwering, om het: hof te veroor loven hem terzake van het eerste punt van beschuldiging te veroordeelen. Het tribunaal stelde zich op het standpunt,'dat FRICK geen deel heeft gehad aan de samen zwering tot een aanvalsoorlog, maar wel was hij op de hoogte van de wreedheden, welke in de Iers methode .teekende hij Je besluiten, welke Himmler vol macht gaven tot het nemen van veiligheidsmaatregelen. STREICHER heeft voortdu rend deel uitgemaakt van Hit ler's kleinen Ikring v^n ver trouwen. Hij heeft den Duit- schen geest geïnfecteerd met het vergif van anti-semitisme en hij heeft het Duitsche volk aangespoord tot daadwerkelijke vervolging. Volgens het oordeel van het hof is FUNK een van Hitiers persoonlijke economische advi seurs geworden. Hij nam deel aan economische plannen, die aan den aanval op de Sowjet- Unie vooraf gingen en hij liet voor dien aanval in Duitschland roebels drukken. Als president ra de rijksbank was hij indirect betrokken bij de benutting van den arbeid, door gevangenen in concentratiekampen verricht. SCHACHT is blijkbaar niet een dergeuen geweest, die tot Hitler's camarilla behoorden en die als zoodanig ten nauwste betrokken zijn geweest bij het algemeene plan. Zelfs werd hij door deze camarilla met onver holen vijandigheid bejegend. lioen inenschclijkc wezens tot het verrichten van dwangarbeid beoogde, terwijl velen vun die menschen moesten werken on der verschrikkelijke omstandig heden, JODL was de aarts-beramer van den oorlog en in hooge mate verantwoordelijk voor de j uitvoering van de militaire ope raties. Hij onderteekende ook het bevel tot neerschieten van l commando's en krijgsgevange nen. Het eerste ontwerp van dit bevet werd door zijn staf opgemaakt. Betreffende VON PAPEN: Er is geen bewijs geleverd waaruit zou blijken, dat hij de gewelddadige bezetting van Oostenrijk begunstigde; er is bewezen, dat hij heeft gepoogd om Hitler van dezen stap terug te houden. Later itrok von Pa pen zich uit het openbare le ven terug, totdat hij de functie van ambassadeur in Turkije aanvaardde. Ongetwijfeld was hij verwikkeld in intriges en dreigpolitiek, doch volgens het Handvest is geen straf gesteld op dergelijke werkzaamheid. Tenslotte werden de volgende vonnissen uitgesproken: Seyss-lnquart: dood door den strop. Goering: dood door den strop. Hess: levenslange gevan genisstraf. Von Rrbbentrop: dood door den strop. Keiteldood door den strop. Kaltenbrunner: dood door den strop. Rosenberg: dood door den strop. Frank: dood door den strop. Frick: dood door den strop. Julius Streicher: dood door den strop. Funk: levenslange gevan genisstraf. Admiraal Doenitz: 10 jaar gevangenisstraf. Admiraal Raeder: levens lange gevangenisstraf. Baldur von Schirach; 20. jaar gevangenisstraf. Sauckel: dood door den strop. Generaal Jodl: dood door den strop. Albert Speer: 20 jaar ge vangenisstraf. Von Neurath: 15 jaar ge vangenisstraf. Martin Bormann: dood door den strop. Schacht, von Papen en Frit- sche zijn vrijgesproken. Rechter Lawrence deelde voor de uitspraak aan de beschuldig den mede, dat zij binnen vier dagen na de uitspraak een be roep kunnen doen op den geal lieerden bestuursraad. Het door de Sowjeti-Unie aangestelde lid van het tribu naal heeft een afwijkend oor deel iover de vrijlating van j 'j ";le,' Se'everd,Schacht, von Papen en Fritsohe dat DOENITZ deel heeft_geno- gegeven. Hij achtte voor Hess doodstraf noodzakelijk, De Russische rechter was het evenmin eens met de beslissing van het tribunaal om het Kabi net van het. „Reioh", de gene rale staf en het Opperbevel niet schuldig te bevinden. Reuter verneemt, dat, indien gratieverzoeken geen succes hebben, de doodstraffen naar alle waarschijnlijkheid op Woensdag 16 October a.s. te Neurenberg voltrokken zullen worden. men aan de samenzwering tot den aanvalsoorlog. Hij liet ech ter het bevel om „commando's" en krijgsgevangenen neer te schieten van kracht blijven toen hij opperbevelhebber werd en in zooverre is hij verantwoor delijk. Wat RAEDER betreft: in de 15 jaren, dat hij het bevel voer de over de Duitsche vloot, bouwde hij deze en, rustte hij haar uit. Het plan voor de in vasie in Noorwegen werd het eerst opgevat door Raeder en niet door Hitier. Raeder heeft toegegeven, dat hij het bevel om alle krijgsgevangenen neer te schieten door al zijn com mandanten heeft doen 'doorge ven en dat, hij tegenover Hitier geen bezwaren daartegen heeft ingebracht. BALDUR VON SCHIRACH, de 38-jarige jeugldeider, heeft gebruik gemaakt van physieke geweldpleging en andere metho den om alle jeugdorganisaties naast de Hitler-jugend te doen verdwijnen. Het tribunaal is van oordeel, dat von Schirach, ofschoon hij niet het initiatief nam tot de politiek van het de- porteeren van Joden uit Wee- nen, toch aan deze deportatie heeft deelgenomen, ofschoon hij wist, dat zij niet: anders konden verwachten dan een el lendig bestaan in de ghetto's in het Oosten. Aangaande SAUCKEL: Hij gaf den autoriteiten in de be zette gebieden bevel tot het uit vaardigen van besluiton, waar door een systeem van dwang arbeid tot stand kwam. Het bleek, dat Sauckel de leiding had van een program, hetwelk Reeds eenige kampen leeg. Sinds de laatste weken ge schiedt de vrijlating der poli tieke delinquenten in versneld tempo. Er zijn reeds circa 15 kampen opgeheven, o.a. in den Harskamp, de tuchtschool te Nijmegen, de jeugdgevangenis te Zuitphen, het noodziekenhuis te Rotterdam enz. De gevange. nen, die niet voor vrijlating in aanmerking komen, worden naar andere kampen overge bracht om daar voorloopig op hun berechting ite wachten. Het aantal in de kampen vertoeven de delinquenten, dat circa 100.000 mannen, vrouwen, jon gens en meisjes bedroeg, is in korten tijd tot: circa 55.000 ge slonken. Het spreekt vanzelf, dat door het snelle ontruimen van vele kampen een groot: aantal leden van het personeel overbodig wordt. Deze menschen zullen een anderen werkkring moeten zoeken, waarbij overheidsin stanties de noodige hulp verlee- nen. Het ligt in de bedoeling een groot deel van heit1 perso- Nog geen definitieve plannen. Voor wat betreft de voorge nomen vlootuitbreiding, deelt de minister van Marine in de bcgrooting 1947 mede, dat uit eindelijk wordt beoogd het scheppen van een marine, welilte in staat zal zijn in samenwer king met bondgenooten de in ternationale rechtsorde te handhaven. De gedachten ontwikkelen zich voorloopig naar een vloot van hoofdzakelijk klein mate riaal. Met nadruk wordt opge merkt, dat de toestand van s Rijks financiën in het alge meen en de deviezenpositie in het bijzonder ook nu nog niet toelaten een in een vaststaand aantal jaren te voltooien vloot- plan ter goedkeuring voor te leggen. Bovendien moet het: niet uit gesloten geacht worden, dat de nadere bestudeering van de uit den laatsten oorlog verkregen tactische en strategische in zichten van invloed Ikunnen zijn op de uiteindelijke vaststelling van het aanbouwschema. concentratiekampen werden be-deportatie van ongeveer 5 mil- neel te doen afvloeien Turkije in een lastige positie. De Russische regeering heeft de vorige week aan Turkije een nota gericht waarin een g e - z a m e n 1 ij k e verdediging van de Dardanelien wordt voor gesteld. Turkije heeft reeds vroeger een dergelijk voorstel van Rus land afgewezen, waarover de Sovjet-autoriteiten zich belee- digd gevoelen en verbaasd te vens. Zij zijn n.l. van oordeel, dat een Russische basis op Turksch grondgebied, de Turk- sche souvereiniteit in geen en kel opzicht aantast, doch inte gendeel een grootere veiligheid biedtt En natuurlijk doet het niet prettig aan, als een derge lijk vriendelijk aanbod wordt afgewezen. De Turksche regeering heeft zich hierover in verbinding ge steld, zoowel met de Britsche als meti de Amerikaansche re geering. Diplomatieke leringen te Washington achten het waar schijnlijk, dat Britsche en Ame rikaansche functionarissen on officieel met de Turken zullen overleggen bij het opstellen van het Turksche antwoord aan Moskou. Wie'is en wat deed Hans Mittelstenscheid Nog steeds overtuigd nationaai-socialist. Een sjofel uitziend man, sterk vermagerd, gekleed in een kakhi battle-dress, op zijn broek een serie figuren, die hein direct als gevangene doen herkennen, een oude vuile Duitsche soldatenjas, op zijn hoofd ee.i zwarte berg muis met groote klep, zoo zit op het oogenblik in één der cellen van het Middclburgsche Huis van Bewaring de man, die vanaf 1940 tot ver na Dollen Dinsdag de dic tatorstaf zwaaide in onze provin cie en dat deed op een wijze, waaraan vele Zeeuwen niet al te beste herinneringen bewaren. Hans Mittelstenscheid, de be ruchte Fachberater van het Ge westelijk Arbeidsbureau heeft het op deze plaats niet erg naar zijn zin. Liever was hij maar in het Engelsche krijgsgevangenkamp in de buurt van Oxford gebleven. Doch het werd hoog tijd, dat hij naar Middelburg kwam, want hij weet dingen, die niemand anders weet en dat kan in bepaalde zaken van groot belang zijn. Zijn snor heeft hij in de hitte van den strijd verloren; hinken doet hij nog als van ouds. Maar hij is nu wel wat lammer dan in zijn glorietijd. 'Wie, die voor uitzending naar het vijande lijk land in aanmerking kwam, heeft nooit een bezoek bij hem gebracht? Wie herinnert zich niet zijn gesnauw, zijn dreigen, kort om. geheel zijn bruut optreden? Niet voor niets stond het Arbeids bureau in Middelburg bekend als het meest beruchte van het ge- heele land. Hij is nog steeds een overtuigd nationaai-socialist en dat wil zeg gen, dat na het falen van den strijd voor de doorvoering van deze verderfelijke ideologieën hij zich zal beroepen op het „Befehl ist Befehl". Of hem dat in dit geval veel zal helpen lean niet worden verwacht. Want het staat onomstootelijk vast, dat hij de man is geweest, die alle Zeeuwsche mannen en jongens naar Duitschland heeft gedeporteerd, dikwijls onder ge weld. En eveneens staat vast, dat hij direct of indirect oorzaak van den dood van verschillenden is ge weest. De laatste weken van zijn ver blijf in Middelburg is hij zich bovendien nog met dingen gaan bemoeien, waartoe hij geen be voegdheid bezat. Hij heeft toen zijn diensten aangeboden aan de Duitsche militaire instanties, om dat hij zich toch vooral tot het allerlaatste verdienstelijk wilde maken voor de zaak van „Gross Deutschland". Juist in deze laat ste periode heeft hij zeker niet de minste stukken gemaakt. Dut hij nog nationaai-socialist is, erkent hij. Maar wat hij zich nog steeds niet kan Indenken is, dat er in Duitschland zulke gru- welkampen hebben bestaan. Dat konden de oorlogsmisdadigers In Neurenberg ook niet; „wir haben es nicht (jewuszt" Op 29 October 1944, een week voor de bevrijding van Middel burg, is Mittelstenscheid met nog eenige andere van zijn kornuiten, die tot het laatst hier waren ge bleven, per boot naar Dordrecht vertrokken. De Kreekrakdam lag toen al onder vuur. In Dordrecht aangekomen, werd hij door den Rijkscomm. benoemd tot ambtenaar voor den arbeids inzet bij een Wehrmachtbedrijf in Hengelo. Hij bleef dus in zijn oude branche 1 Toen het in die buurt ging spannen, gevoelde hij weer, dat het „Vaterland" hem riep. Eind Maart 1945 trok hij bet soldatenuniform aan. Al zijn andere kameraden waren reeds verdwenen, maar hij bleef. Tot het allerlaatste oogenblik heeft hij in de omgeving van Hengelo ge vochten. Vijf April werd hij krijgsgevangen gemaakt. Korten tijd heeft hij toen in het Belgische krijgsgevangenkamp te Jabeke gezeten; daarna werd hij naar Engeland overgebracht. Nu zit hij dan hier in de hoofdplaats van de provincie, waar hij zijn misdrijven heeft gepleegd. Wie is deze Mittelstenscheid? Hij is lid van de N.S.D.A.P. van af 1931. Dat werd hij, omdat hij zoo bang was voor het commu nisme I Hij heeft een gymnasiale opleiding van zes jaren. Van be roep was hij koopman in de groot industrie, doch in een periode van werkloosheid is hij nog reiziger in thee en zeep geweest. In de S.A., waarvan hij ook in 1931 lid werd, heeft hij het kunnen bren gen tot „Sturmfürsorger". Reeds in 1939 meldde hij zich als vrij williger v. d. krijgsdienst, doch werd afgewezen, omdat hij een baan had bij het Arbeidsbureau te Diisseldorf. Kort na de capi tulatie in 1940 is hij al naar Ne derland gezonden, waar hij voor zijn komst naar Middelburg nog eenigen tijd Fachberater in Am sterdam is geweest. Momenteel is liet onderzoek nog in vollen gang. Waarschijnlijk zal hij terecht moeten staan voor een speciaal Bijzonder Gerechtshof. Het is nu echter wel van belang, dat ieder, die over deze sinistere figuur inlichtingen kan geven, dit doet bij de P.II.A. te Middelburg. bij de fruitteelt. Beteekenis van de waterbeheersching. In de Zaterdag te Goes gehou den 12e ontwikkelingsdag van de Z.L.M. heeft de tuinbouw-consu- lent, Ir. G. de Bakker, over de waterbeheersching in verband met de fruitteelt, gesproken. Bij de bemaling van onze pol ders zijn volgens spr. te veel de waterstaatsmenschen aan het woord, die het laagste peil liet hoogste ideaal vinden. Daardoor komen vele gronden te droog te liggen, wat even funest voor de gewassen en bijzonder voor de fruitboomen is als een te hooge waterstand. Het is daarom gewenscht, dat ook land- en tuinbouwkundigen in de waterbeheersching worden ingeschakeld, waarbij dan gelet moet worden op de sterke ver schillen van het grondniveau. Spe ciaal de z.g. ruggen in het land schap steken heel wat boven het ingeklonken oude land uit. Zeer uitvoerig behandelde spr. de mogelijkheden en moeilijkheden van de moderne fruitteelt. Op een overproductie valt in de toekomst te rekenen, maar er blijven goede perspectieven wanneer men zich, toelegt op kwaliteit. Ook nu is jtrouwens reeds veel vakken nis noodig om succes te hebben. Ook bij dit gedeelte van zijn betoog bracht spr. den waterstand en liet vochtgehalte van den bo dem ter sprake. Nooit zal de waterstand meer dan 1.20 m. be neden 't maaiveld mogen zijn. Om den bodem vochthoudend te laten, zal men in Zeeland geen grasmat in boomgaarden houden, uitgezon derd op de heel zware gronden. Het beste is nog wanneer men de boomgaarden tot in 't voorjaar zwart houdt en daarna de klaver of wikken voor de groeubemesting inzaait. Ir de Bakker wees in ver band met het gebrek aan grond voor nieuwe boom gaarden op de groote moge lijkheden, die de Poel op Zuid-Beveland biedt, mits ze voldoende wordt ontwaterd. Met groote belangstelling werd door het niet talrijke publick naar dit interessante betoog geluisterd. Vervolgens gaf dc heer van Nieuwcr.huizen uit Ooltgensplaat een inleiding over de Vereeniging van bedrijfsgroepen. In de middagvergadering, die drukker bezocht was, behandelde Mej. Comerell de bijdrage der boeren in de plattelandsgemeen schap, gevolgd door het optreden van Cor Schijne met „De Zeeuw sche Zangers". De vergadering stond onder lei ding van Ir. de Geuze. DE PARTICULIERE BOUWNIJVERHEID. Tegemoetkoming exploi tatietekorten. Aan de Waterstaatsbegroo- ting 1947 ontleenen wij In verband met de in voorbe reiding zijnde „Financiering s- regeling Nieuwbouw 1946", welke ten doel heeft de particu liere bouwnijverheid aan den gang' te helpen en zooveel mo gelijk te sümuleeren, is er van uitgegaan, dat met behulp van deze regeling in 1947 20.000 wo ningen zullen worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling, ter tegemoetkoming in eventueele cxplolitaltiie-tekiorten, gedudende een aanal jaren jaarlijksche bij dragen toe te kennen van ge middeld f 300 per jaar. Voor 1947 wordt gerekend ojï dèn bouw van 500 land- arbeiderswoningen tegen een gemiddelden prijs van f 7000. DIENST UITVOERING WERKEN. Beperking uitgaven. Blijkens de begrooting 1947 zijn de uitgaven voor de D.U.W. ruim f 11 millioen lager geraamd dan voor 1946, omdat verwacht wordt, dat in 1947 aanzienlijk minder arbeiders te werk zullen behoeven te wor den gesteld dan in 1946. Ook in 1947 zalé'uitsluitiend subsidie worden verleend in loonen en daarmede gelijk te stellen bedragen voor die ob jecten, waarbij werk- 1 o o z e arbeiders worden tewerkgesteld, die op geen an dere wijze in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen, Generaal Rauter, Generaal Bauter zal binnenkort voor het B(jz. Gerechtshof to 'e-Gravenhag'o terecht staan. STEENKOOL UIT DUITSCHLAND. Verminderde export. Een hoogo functionaris dor ge- allieordo bestuurscommissie voor Duitschland hooft to Horford iuo- dogodooid, dat do export van stoonkool uit Duitschland mot ou- goveor 15 pcj. wordt verminderd. Dit om een dreigende economischo crisis m dit land te liolpen be strijden. Kinderschoenen vervaardigd uit plastic. Momenteel' worden proeven genomen met de vervaardiging van plastic 'kinderschoenen met een, lederen zool. De productie bevindt zich nog'in het begin stadium, zooodat in den eerst- komenden tijd nog niet gere kend kan worden op de afle vering van groote partijen van dit schoeisel. Bon voor 200 gram vleesch. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor het tijdvak van 1 tot en met' 12 October bon 532 vleesch is aan gewezen voor het koopen van 200 gram vleesch. Provincienieuws Op. en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 0.43 n., onder 18,15 u. Maan op 15.16 u., onder 22.32 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 2 October: 5.48 u. 1.60 m., 18.15 u. 1.62 m. Van het proces te .Neurenberg dat vele maanden heeft geduurd is dan eindelijk de slotacte geko men. Voor het eerst in de geschiede nis hebben oorlogsmisdadigers officieel terechtgestaan. En welke misdadigers I De aanklacht bevatte oen lange lijst van gruwelijke misdaden, zoowel in verband met het voor bereiden en het uitlokken van den oorlog en de overweldiging van kleine staten, als de mishandeling van krijgsgevangenen en de depor tatie en vernietiging van millioe- nen onschuldige slachtoffers. Het eerste voordeel van het ge voerde proces is, dat de tallooze misdaden systematisch zijn ge rangschikt. En een tweede, dat nu door een internationaal gerechts hof is uitgesproken, dat ook de oorlogvoering aan zekere wetten is gebonden en dat de overtreders als misdadigers, voor wie een ko gel nog te goed is, veroordeeld kunnen worden. Er zal wel niemand zijn die be twijfelt, dat door de veroordeeling van deze misdadigers aan de eischen van het recht is voldaan. Dat een drietal beklaagden werd vrijgesproken, zal niet algemeen worden gewaardeerd. Op het bulletin te Goes, waar mee de vonnissen werden gepu bliceerd, had een voorbijganger achter de vrijspraken geschreven: mensch erger je niet 1 Hiermee was uiting gegeven aan wat' bij velen leeft. Daar staat echter tegenover, dat uit deze vrijspraak blijkt, met hoeveel nauwgezetheid de rechters zich van hun taak hebben ge kweten, dat zij zich strikt hebben gehouden aan de voor deze proce dure gestelde eischen en dat zij zich niet door wraak gedachten, maar door de eischen van het recht hebben laten leiden. Verkeer Kreekrakdam. De A.N.W.B. verneemt van den Rijkswaterstaat, dat de bocht in den weg op het Oosteinde van den Kreekrakdam binnenkort opnieuw van de bekende rood-wit geblokte bochtaanduiding voorzien zal wor den, Reeds herhaaldelijk zijn deze bochtplanken geplaatst, doch tel kens vernield of gestolen. Thans wordt het geheel in beton uitge voerd én men hoopt op deze wijze een bochtaanduiding van blijven- den aard te hebben verkregen. MIDDELBURG. De herbeplanting. Er bestaat een redelijke kans, dat nog dit najaar, wanneer de bodemgesteldheid daartoe ge schikt is, een begin kan wor den gemaakt met de herbeplan ting van boomen, Begonnen zal worden met aanplant op den Vcerschcu weg en in de stad zelf is allereerst heti Vlissingsch Bolwerk aan de beurt. Ook op het Molenwater, waar verschil lende boomen in de rijen ont breken, zullen jonge boomen worden geplant. Voor de objec ten in de stad zijn enkele dui zenden boomen noodig. SOUBURG. De collectie die Zaterdag alhier gehouden werd ten bate van „Zonnegloren" heeft opge bracht de som van f 146,52. SINT-LAURENS. Op de Maandag gehouden le denvergadering van de Ver. „Schaak- en Damclub Sint Lau rens" werd besloten weer met de speelavonden te beginnen, nadat 'het clubleven ruim twee jaren onderbroken is geweest. Voortaan zal op Dinsdagavond worden ge speeld en weer als voorheen in één der vertrekken van het gemeen telijk vergaderlokaal. Staande de vergadering werden negen nieu we leden ingeschreven. DE BILT ZEGT Rustig najaarsweer. tot Weersverwachting geldig Woensdagavond. Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laag hangende wolken banken. Vandaag overdag bij iets tocncmenden wind tusschen Oost en Zuid op moerdere plaatsen doorbrekende zon en tijdelijk stei- ging van temperatuur. Geen neer slag van beteekenis. Laatste berichten. HET VONNIS TEGEN SEYSS-1NQUART. Seyss Inquart werd door het tribunaal it.e Neurenberg be schuldigd van misdaden onder elk der vier hoofdstukken van de acte van beschuldiging. Spe ciaal werd hem ten laste gelegd misdadige activiteit in Polen en Nederland. Wat; Nederland betreft: liij stelde meedoogenloos terreur maatregelen op, speelde een zekere rol in de executie van gijzelaars, voerde speciale rechtbanken iif, organiseerde een roof van privé- en staats- bezittingen, plaatste de Joden in een uitzonderingspositie enz. Petroleumbonnen, Het C.D.IC. deelt mede, dat op de'bonnen 609 en 109 gedurende het 'tijdvak van 6 October tot ou met 2 November 2 L. petroleum verkrijgbaar is. Burgemeester Amsterdam. Gisteren is Mr Arn. J. d'Ailly geïnstalleerd als burgemeester van Amsterdam. Von Papen en Von Schirach. De Oostenrijksche regeering zal de uitlevering van von Papen en von Schirach verzoeken om hen te Weenen te vonnissen voor de rol, die zij hebben gespeeld bij den anschluss en nazibezetting van Oostenrijk Deserteur veroordeeld. Een reserve-officier van ge zondheid die niet had voldaan aan een oproeping tot werkelijken dienst voor Indië, werd veroor deeld tot zes maanden gov. en ontslag uit den dienst wat hem evenwel niet vrijstelt van eventu eele uitzending -- als gewoon sol daat naar Indië.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1