DE FRANSCHE GRONDWET Reëele grond voor ongerustheid De Koning van Griekenland. Acht nieuwe bussen voor Walcheren. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 456 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 1 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het referendum zal op 13 Oct. plaats vinden. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.41 u,, onder 18.17 u. Maan op 14.22 u., onder 21.42 u; Hoog water te Viissingen Woensdag 2 October: 5.48 u. 1.60 m., 18.15 u. 1.62 m. De constituante heeft het ont werp van de Fransche Grondwet met 440 tegen 106 stemmen aan genomen. Er waren geen onthou dingen. Toen het resultaat van de stemming bekend gemaakt werd, stonden alle afgevaardigden op en hieven de Marseillaise aan. Gedurende het debat,.dat S'A uur duurde, hebben woordvoerders van drie regeeringspartijen ver klaard, dat het Grondwetsontwerp een resultaat was van compromis sen cn opofferingen aan hun kant en dat zij te gelegener tijd zouden trachten het te verbeteren. Nadat het resultaat van de stemming bekend was gemaakt, nam Bidault, het hoofd van de voorloopige regeering, het woord. Hij verklaarde, dat de regeering zich verheugde over de beslissing der Constituante. Desgevraagd bevestigde Bidault, dat het refe rendum over de nieuwe Grondwet op 13 October zal plaats vinden. De nieuwe Grondwet voorziet in een parlement van twee Kamers en houdt een nog nader uit te werken ontwerp-constitutie voor het Fransche imperium in. Zooals bekend, is het eerste door de As semblee aangenomen grondwets ontwerp op 19 April bij referen dum verworpen. De meeste waarnemers zijn van meening, dat het thans aangeno men ontwerp een meerderheid bij het volk zal behalen, in welk ge val de vierde Fransche republiek voor het einde van dit jaar in zee zal kunnen gaan. Generaal de Gaullo nfiet bevredigd. Generaal de Gaulle heeft giste ren verklaard, dat de nieuwe door de Nationale Vergadering aange nomen Grondwet onbevredigend is. „Wij zouden zelfs verbaasd zijn", aldus de Gaulle, „indien ve len van hen, die er voor hebben gestemd, om redenen, wejke zon der twijfel zeer ver van het pro bleem der Grondwet liggen, zelf tevreden zijn". Sprekend over den internatio nalen toestand zeide de Gaulle, dat er in de hcdendaagsche wereld een groepeering der Slavische lauden is onder leiding van een sterke en centrale mogendheid. Hiertegenover staat het jonge Amerika, dat zich bewust begint te worden van de nieuwe opvattin gen over oorlog. Frankrijk, aldus de Gaulle, kan zijn onafhanke lijkheid niet verdedigen, tenzij de staat sterk en rechtvaardig is. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" HoofdkantoorGoes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Viissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjjckstr. Tel. 2052 Met' blijdschap hebben wij kunnen constateeren, hoe de vorige week in de Tweede Ka mer bij de interpellatie van den her Wagenaar over .de Amster- damsche relletjes en de uitzen ding van troepen naar Indië de vaderlandsche gedachte over- heerschte. Alle partijen, waren óénstem. mig in hun afkeuring van de revolutionaire communistische Maar daar bleef het niet bij. Het was met naine de heer T i 1 a ii u s, die er de aan dacht op vestigde, dat: er toch ook inderdaad een reëele on gerustheid bestaat. Om te beginnen moet worden geconstateerd, dat de voorlich ting van de troepen niet vol doende is geweest. „Menige jongeman stelt zich de vraag: „Ja, waarvoor wor den wij eigenlijk uitgezonden; worden wij soms uitgezonden om die Japansche creatie van Soekarno in het zadel te hel pen?" Daar gevoelt men niets voor. Er is gelukkig hier te lande en daarom wil ik het hier nog eens herhalen een uitne mende voorlichting gegeven door den legercommandant in lndië, generaal Spoor, die met klem gezegd heeft: de troepen gaan niet naar Indië om oorlog te voeren, maar om voor de orde en de veiligheid to zorgen. Dat is hun taak en dat moet hun worden bijgebracht, maar of dat in voldoende mate is ge beurd, betwijfel ik. Er zijn echter nog andere re denen voor reëele ongerustheid en dat zit: in de sociale voorwaarden ten aan zien van de uitgezonden man schappen. Ik vind dit een hoogst ernstig punt en waar ik nu de gelegenheid heb daarover iets tie zeggen, wil ik dat met een enkel woord doen. Het zijn soms kleinigheden, maar die ontevredenheid- ver oorzaken en onrust verwekken. Er zijn er onder de uitgezonden manschappen, die niet gemak kelijk de enkele noodzakelijke dingen, die ze moeten medene- men, kunnen betalen. Heti gaat om een bedrag van ongeveer f25. Nu zijn er verschillende regimentscommandanten, die dat bedrag beschikbaar stellen, maar andere, die dat niet doen. Dit zijn voor eenvoudige jon gens belangrijke dingen, omdat zij soms niet in staat zijn uit eigen zak een dergelijk bedrag te betalen en niet weten hoe zij het bij elkaar moeten krijgen. Maar er is meer. Ik vraag b.v.:isde kostwinners vergoeding voor de uitgezonden troepen wel be hoorlijk geregeld, wordt daar aan vanwege het Departement wel alle zorg besteed? Ilc heb reden om dit, te vragen. Een de zer dagen kwam er een man uit Engeland bij mij, die 9 maan den geleden voor zijn gezin ge vraagd had om kostwinnersver goeding, maar er nooit taal of teeken op gehoord had. Dat zijn dingen, die de menschen hinderen. Er is nog meer. Zijn er, zoo zou ik willen vragen, behoor lijke regelingen getroffen voor de zorg voor de na gelaten betrekkin- go n? Er sneuvelen menschen; hoe zijn dan de voorwaarden voor de nagelaten betrekkin gen. Ik acht het den eersten plicht der Regeering om daar voor behoorlijk te zorgen, zoo ook wat: betreft de toepassing van de contracten. Ik geloof, dat van de zijde van het .Departement van Oor log aan de juridische formulec- ring van de contracten en de nakoming van de contracten, die met oorlogsvrijwilligers zijn gesloten, niet al te nauwkeurig de hand wordt gehouden en dat men daarvan wel eens al te ge- makkelij: k afwijkt. Dat: zijn dingen, ten aanzien waarvan ik geaarzeld heb ze hier nu ter sprake te brengen en mij heb afgevraagd, of het wel opportuun was dat nu te doen, maar deze dingen maken, dat er inderdaad bij de troepen een reëele grond voor onge rustheid kan bestaan. Ik hoop, dat dit met grooten ernst door de Regeering onder de oogen zal worden gezien en dat wij hierover geen vage woorden zullen te hooren krijgen, maar dat er klare wijn zal worden geschonken." Het: valt toe te juichten, dat op deze punten die bij de be handeling van de Dienstplicht wet meer in den brcede aan de orde komen, de aandacht is ge vestigd. Van onze mannen, die naar Indië worden gedirigeerd, wor den zware offers gevraagd. Zij hebben er recht: op, dat waar zij slechts hebben te gehoorzamen aan hun ge gronde klachten, volle aandacht wordt gdschoniken. Het Indische vraagstuk. SJahrir over het nieuwe Kabinet. Na zijn terugkeer uit het bin nenland heeft Sjahrir een pers conferentie gehouden, waarop h(j heeft medegedeeld, dat de samen stelling van het nieuwe kabinet, dat de volledige bevoegdheden weer van Soekarno zal overnemen, binnen eenige dagen zal worden bekend gemaakt. Do samenstelling van de Indonesische delegatie voor het voeren van de onderhan delingen zou afzonderlijk vanuit Djogja worden meegedeeld. Soe karno zou mogelijk aan het hoofd der delegatie staan. Dit zou ten zeerste afhangen van het ant woord van Lord Killearn en de Nederlanders op het op handen zijnde verzoek van de republikei nen om de onderhandelingen in het binnenland te houden. Dit ver zoek was met het oog op den ge zondheidstoestand van Soekarno. Hij verklaarde voorts nog, dat do aanbevolingen van do Noderland- sche en do Indonesische delega ties van 20 September, om de onderhandelingen op neutralen grond" te voeren, niet zoo wen- sehelijk waren. Sjahrir deed verder uitkomen, dat de wapenstilstandskwestie een van de punten der onderhan deling zou uitmaken. Hij wees er op, dat de republiek materieel met meer verlangt dan in de tegenvoorstellen van Juni j.l. is neergelegd. In hoofdzaak kwamen deze voorstellen op het volgende neer: a. De faeto erkenning van de republiek op Java en Sumatra. b. Na deze erkenning: opening van onderhandelingen over den status van Indonesia als geheel en de positie van de republiek daarbinnen. Het probleem van rijksverband wa* daarbjj niet aangeroerd. Schermerhorn en Sjahrir. Prof. Schermerhorn en Soetan Sjahrir hebben Maandag deelge nomen aan een lunch, die door Lord Killearn werd aangeboden. Ontmoeting Lord Killearn en Sjahrir. Zondag heeft Lord Killearn Sjahrir ontvangen. Zij hebben een uur met elkander gesproken. Het Indische Kabinet. Naar in Djogjakarta verluidt, heeft de Sultan van Djogjakarta de uitnoodiging van Sjahrir om zitting in het nieuwe republikein- sche kabinet te nemen aanvaard. Koning George van Griekenland is bij zijn aankomst te Athene met groote geestdrift ontvangen. De vraag zal zijn of de Koning zich een blijvende plaats in het hart van het volk, ook van dat gedeelte, dat aan de monarchie de vooikeur geeft weet te ver overen. In een gehouden radiorede ver klaarde de Koning o.m. „Ilc verzeker u van mign ^er langen, het volk vejjeenigd te zien en aldus in staat om de moeilijke omstandigheden te trotseeren. In 'vereeniging zullen wij allen met dezolfde beslistheid, welke wij toonden bij onzen etryd, de nieu we moeilijke problemen trotseeren, welke ons door de internationale werkelijkheid worden opgelegd. Ik zal al mijn krachten tot dit doel aanwenden, binnen de gren zen van de democratische en par- lomentaire werkwijze." Tsaldaris heeft dadelijk na de komst van den Koning het ont slag van zijn Kabinet aangebo den. Hij werd daarop met de vor ming van een nieuwe regeering belaet. Do oorzaak ontdekt. Volgen» do „Daily Expres»" hebben Britsche onderzoekers de oorzaak ontdekt van tallooze on gevallen, die onlange met verkeers vliegtuigen hebben plaats gehad. Een nieuw apparaat, resultaat van een nieuwe vinding, zal onmiddel lijk, aldus genoemd blad, door het Britsche ministerie van Burger luchtvaart en door verschillende vliegtuigfabrikanten worden toe gepast. Volgens de onderzoekers zijn tallooze vliegtuigongevallen ver oorzaakt door ontploffing van gassen, afkpmstig van oververhitte smeerolie. De heer Ralph Poole, die de leiding van het onderzoek had, heeft in zyn laboratorium aangetoond, dat een kleine hoe veelheid olie in een gesloten be schuittrommel, na verhitting tot explosie kan geraken. Om dit gevaar tegen te gaan heeft hij een apparaat vervaar digd, dat in feite een verbeterde uitgave is van den indertijd door hem voor R.A.F.-vliegtuigen en tankschepen der marine geconstru eerde benzine-opsporingsmeter. Dit toestel begint reeds te function- neeren, lang voordat het critische punt bereikt is, zoodat de piloot allen tyd heeft om te landen. Het verkeer op den Oonau. Een netelige kwestie. Geen overeenstemming- bereikt- In den economischen en socia len raad van de Vereenigde Naties heeft Amerika voorgesteld, een internationale conferentie over het verkeer op den Donau te houden. Do Sowjet-Gedelegeorden noem den het een '„ultimatum met een revolver". Het voorstel werd ge steund door den Britschen gedele geerde, die verklaarde, dat het noodzakelijk ia, dat er een alge- meene regeling wordt getroffen met betrekking tot de restitutie van Joego-Slavische en Tejecho- Slowaaksche schepen, die thans door de Amerikaansehe militaire autoriteiten worden vastgehouden. In antwoord op de critiek van Sow jet-zijde, „dat Amerika slechts geïnteresseerd schijnt te zijn in de rivieren van andere landen", zeide de Amerikaansehe gedele geerde Winant, dat de scheep vaart op de Amerikaansehe rivie ren niet wordt belemmerd, maar wel die op den Donau. Het teruggeven van de schepen zou het vraagstuk niet oplossen, dat het belemmeren van de scheep vaart op den Donau met zich brengt. Indien men het Ameri kaansehe voorstel niet zou aan vaarden, zou men z\jn toevlucht moeten nemen tot diplomatieke onderhandelingen. De Russische gedelegeerde noemde de Amerikaansehe voor-. Btellen een tegenmaatregel tegen aanspraken van Joego-Slavië en „een poging om deze aanspraken te doen verdrinken in het pro bleem van de scheepvaart op den Donau in het- algemeen". Mates, de Joego-Slavische ge delegeerde, verklaarde, dat on middellijke teruggave van de schepen, welke zijn land toebehoor den, een belangrijke economische noodzakelijkheid was. De Britsche gedelegeerde legde daarop een resolutie voor, vol gens welke de geheele kwestie door den raad terzijde gelegd zou wor den als vallende buiten zijn be- voegdhid. Zes uur en drie kwartier na opening van het debat werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten onder aankondiging, clat da bespreking komende week zal worden voortgezet. Sportnieuws Voetbal. Ook in de le klasse blijft Ar- nemuiden op bet pad der over winningen voortgaan. Zaterdag middag werd er na harden strijd een 31 overwinning op Kloetinge behaald. Beide par tijen waren tegen elkaar opge wassen, Het was Kloetinge, die na een kwartier spelen de lei ding nam (01). Kort voor de rust wist Arnemuiden de gelijk maker te scoren (11), Na de rust was Arnemuiden iets in de meerderheid en twee maal wist deze club dan ook nog door goed opgezette aan vallen te scoren (31), met welken stand het einde kwam. Provincienieuws Het is de directie van de Stoomtram Walcheren gelukt toestemming te verkrijgen tot den aanschaf van 8 nieu we Ford-autobussen. Het ligt in de bedoeling deze bussen in de maand November op Walcheren in dienst te stel len. De bussen bieden plaats aan 28 personen en zullen worden gebruikt op de lijnen: Viissingen StadStation, Middelburq Domburg Westkapelle en Middelburg— Veere. Wanneer deze bussen eenmaal op Walcheren zul len rijden zal dit een groote vooruitgang in het passa giersvervoer beteekenen. VLISSINGEN. Chr. Ambtenaarsbond. Dezer dagen werd te Viissin gen een vergadering gehouden om te komen tot wederoprichting van 'n afdeeling van den Chr. Ambte- naarsbond, welke vergadering on der leiding stond van den heer W. de Wolf. Na gehouden besprekingen tra den een dertigtal aanwezigen toe tot de afd. Viissingen van den Chr. Bond van Ambtenaren in Nederland. Tot bestuurseleden werden gekozen de heeren J. Moll, voorz.J. Louwcrse, J. Schroevers, P. Sinke, W. van Leeuwen, P. vin der Hof en J. de Bruijne. De bestuursfuncties zullen nog nader worden geregeld. WESTKAPELLE. 12 woningen met schuren aanbesteed. Om (rent, de aanbesteding van IJ arbeiderswoningen met schuren heeft de bouwkundige W. Roelse ten gemeentehuize alhier, deze woningen aanbesteed. De inschrijvers waren: Bouw bedrijf v. d. Klippe, Viissingen f196.000; Combinatie Van Wijk, Briwalda en Schaap f 196.990Fa Mol, Leiderdorp f169.493; N.V. Fokkens,. Arnhem f 145.000; Bouwbedrijf v. d. Plas f 140.00p. De begrooting was f 156.000. SCHEEPVAART- BERICHTEN. Gepasseerd naar Antwerpen28 Sept.: m.s. „Elisabeth", m.s. „Friso" beiden van Londen; m.s. „Erna" van Lissabon; s.s. „Noordwijk" van Rotterdam. 29 Sept.: m.s. „Bernina" van Gothenburg; m.s. „Zeus" van Londen. Gepasseerd van Antwerpen: 28 Sept.s.s. „Stad Maassluis" naar zee; m.s. ,\Brinda" naar Goole; s.s. „Stuijvesant" naar Madeira; m.s. „Honda" naar Gothenburg. 29 Sept.: „Quo Vadis" naar Shoreham; m.s. „Ida" naar Rot terdam. Te Viissingen aangekomen: 29 Sept.m.s. „Da Costa", m.s. „Zeeland", m.s. „Rolf" alle van Antwerpen. Op 30 Sept. vertrokken naar Middlesbrough m.s. „De Costa". Inbraak distributiekantoor. In het distributiekantoor tc Weert constateerde men gister morgen, dat er was ingebroken. De kluis was geforceerd en ver mist werden een groot aantal ta- bakskaarten en rautsoenbonnen. Het is nog een raadsel, hoe de dieven in het kantoorgebouw kon den komen, omdat men geen spoor van vernieling aan ramen of deu ren heeft kunnen vinden. Vermoe delijk heeft men zich door gebruik van een valschen sleutel toegang tot het gebouw verschaft. Kinderbijslagwet. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 18 September 1946, houdende wijziging der Kinderbij slagwet in werking treedt met in gang van 1 October 1946. De Fransche grondwet. Naar officieel wordt medege deeld is het ontwerp-Grondwet door de Fransche Constituante met 440 tegen 106 stemmen goed gekeurd. De staking van Fransche bankbedienden is geëindigd. Naar verluidt zullen zij, han gende een herziening van sala rissen, die per Januari ingaat, een voorloopige toelage ontvan gen, Prins Bernhard te Parijs. In tegenwoordigheid van tal van hooge autoriteiten is gisteren in het „Hotel des Invalides" te ParijB, aan Prins Bernliard het grootkruis van liet Legioen van Eer en het oorlogskruis met den palmtak uitgereikt. Na de decoratio door ministor Michel speelde de muziek het Nodorlandscho on het Fransche volkslied. Zuster Huidekoper, die H.ICH. Prinses Juliana in verband met de eerlang te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin zal verplegen. VELDMAARSCHALK SMUTS NAAR ONS LAND. De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, Veldmaar schalk Smuts, zal bij zijn" twee- daagsch bezoek aan Nederland, door het Parlement worden ont vangen, vermoedelijk op 11 Oc tober a.s., des voormiddags 11 uur in de Ridderzaal. Het ligt in de bedoeling, dat de Voorzitter dor vereenigdo ver gadering der Staten-Generaal, Prof. Mr R. Kranenburg, een begroetingsrede zal uitspreken, waarop Veldmaarschalk Smuts zal anfwoorden. Des middags te 3 uur zal de heer Smuts aanwezig zijn in een openbare bijeenkomst der Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen te Leiden, waar do president der Academie, Prof. Mr E. M. Moyors, den hoogen gaat zal be groeten. De Veldmaarschalk zal hierna een rodo uitspreken, SPAAK OVER DE KLEINE MOGENDHEDEN. Wat gebeurt er in in Rusland? Paul Henri Spaak, de Belgi sche minister van Buitenlandsche zaken en voorzitter van de alge- meene vergadering der V.N., heeft te Brussel verklaard, dat in de internationale organisaties niet voldoende aandacht wordt besteed aan de kleine mogendheden. Volgens Spaak staat het veto recht der groote mogendheden „de normale werkwijze van het nieuwe internationale lichaam in den weg". Hij is er van over tuigd, dat „het plan van een pre ventieven oorlog geen punt op het programma van cenige in de V.N. vertegenwoordigde regeering vormt". Het allesoverheerschende feit is volgens Spaak, dat niemand weet, wat er eigenlijk in de Sovjet-Unie gebeirt. „Zoolang de Russen hun landgenooten niet toestaan op de hoogte te komen van hetgeen aan onzen kant gebeurt en aan de Westerlingen vrijen toegang tot Sovjet-Rusland ontzeggen zullen wij vergeefs wachten op die sfeer van vertrouwen, die voor het ver krijgen van een waren vrede abso luut vereischt is". De visch was meer belangrijk. .Viele honderden Duitschcrs stonden gistermorgen in de stratien van Neurenberg in de rij, toen de nazi-leiders voor he aanhooren van de motivee ring van hun tc verwachten vonnissen in de rechtszaal wer den binnengeleid. Een journalist vroeg aan een der Duitschers, of hij stond tc wachten om getuige te kunnen zijn van de laatste phase Van het proces. De Duitscher ant woordde: „Er zijn veel belang rijker dingen dan dat. Wij staan in de rij voor visch. We krijgen namelijlk '"allemaal 'n extra rantsoen van een ha ring...." Oorlogsmisdadigers staan terecht. De slotacte van het proces. Maandagmorgen 10 uur is Lawrence, de Britsche president van het tribunaal te Neurenberg, begonnen met de voorlozing van de acte van beschuldiging tegen do 21 yan oorlogsmisdaden be schuldigde Nazi's, waarmede de laatste phase van het proces, na- melyk de uitspraak van de von nissen, is aangevangen. Als eersten van de beschuldig den waren de admiraals Doenitz en Raoder de zaal binnengeleid, daarna kwamen Baldur von Schi- rach, Julius Streicher, de joden- vervolger, die, godurondo hot gehoolo procos, alsmaar aan het lcauwon was, Wnlter Funk en Hjalmar Schacht, Hitlors finan- ciëolo leiders. Achter do tafel dor rechtors stonden nog vior standaards der procosvoorondo mogondhoden. Van do hoogo zoldoring viel wooi' con vloed van licht neer on uit allo luiken in do wanden dor zaal blonken do lenzen dor fotoappa raten. Z\j vonden in de beklaag denbank 21 mannon, die thans thans niet zopals voor tien* maan den geleden aan hot begin ston den van den strijd voor hun leven, doch die strijd gestreden hebben en nu, beroofd van hun laatste macht en zelfs van hun laatste woord, hun vonnis afwachten. Waren het andere mannen dan die van twintig November van het vorige jaar? In elk geval waren zij uiterlijk veranderd: tien maanden van een afschuwelijke aanklacht en van vermoeiende, bqna dagelijksche zittingen in de rechtszaal hadden niet nagelaten indruk op hun aangezichten achter te laten. Zy, die strijdbaar be gonnen waren en met verbeten heid en hartstocht hun „unschul- djg" hadden geroepen dpor de microfoon, die thans hun vonnis ging overbrengen, zaten thans ver bleekt en drukten krampachtig koptelefoons tegen do ooron. Over het geheel maakten zij ovenwei don indruk, ondanks hun innerlijke bewogenheid, zich vol komen te beheerschen. Zij luister den met ingespannen aandacht en er was nauwelijks een beweging of gelaatstrek te bespeuren, die kon verraden, wat er op deze oogenblikken in hen moest om gaan. Kerk en Zending. Ned, Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam, D. Broers tie Schiedam, dr R. B. Evenhuis te Scheveningen en A. A. van Ruller te Hilversum. Beroepen te Dirksland, W. J. Kolkert te Schalkwijk en (2e pred.pl.), J. Vermaas te Neder- hemert; te Goor (toez.), J. Schmidt te Hoogezand; te Gou derak (toez.), cand. B. Haver kamp te Zwollete Hellevoet- sluis, A. Lootsma tie Waarden- burg. Aangenomen naar I-angcrak, B. Haverkamp, cand. te Zwolle naar Harlingen, J. C. H. Ro- mijn te Warnsnaar ICesteren, J. v. Wier, cand. te Amstel veen, die bedankte voor Wijn gaarden, Molenaarsgraaf, Wil- lige-Langerak, Poederoyen, Burchem en, Kerkwijk, Hei en Boeicop, Wierden, Melis sant, Polsbroek en Vlisti en Noordennaar Noordbergum (toez.), S. Kooistra te 's Gra- venzande. Bedankt voor Rlienen, D. v. d. Ent Braat te Montifoort voor Gramsbergen, C. C. H. de Loos 'te Parrega; voor Amei- de en Tienhoven, P. J. F. La- mens te Elspeet. Geref. Kerken, Beroepen te Ter Apel, cand. W. G. Scheeres te 's Graven- hage; te Bergen, P. W. v. d. Veen te Broek onder Akker- woude; te Goor, H. M. Ploeger te Culemborg; te Dinteloord, dr C. N. Impeta te Kampen. Aangenomen naar Raams- donk en Drimmelen, J. Dijk te Hardinxveld; naar Vollenhove (stad), M. Pos Jr.. te Den Burgh (Texel)de benoeming tot legerpred. W. G. Berkhof te Roden. Bedanlkt voor Geldermalscn, dr A. H. Oussoren te Middel burg; voor Tholcn, M. Pos Jr. te Den Burgh (Texel)voor Rotterdam-Charlois, P. D. Kui per te Sassenheim. Geref. Kerken (art, 31 K.O.) Beroepen te Onncn-Haren, B. Geuchies te Daarlervcenie Ermelo, W. Scheele te Zwijn- drecht. Ev. Luth. Kerk. Drietal tie Amsterdam, W. G. Manger te Bussum, C. C. G. Visser Jr. te Enkhuizen en A. C. W. de Wit te 's Gravenhage. Ds W. A. Eerdbeek. f In den ouderdom van 74 jaar is te Oud-Gastel overleden ds W. A. Eerdbeek, em.-pred. der Ned.,Herv. Kerk. Hij. diende de femeenten te S c h o r e (1898 909j Heeze en St'andaardbui- ten. Evangelist P. C. Tijssen. t Te Deventer overleed, op 77- jarigen leeftijd, de evangelist P. C. Thijssen, dde gedurende lange jaren zijn ambt vervulde, eerst in België, later in Hans weert, in Geestéren en sedert 1915 te Deventer, Nederl. Zendingsraad. Ds H. A. Wiersinge, Geref. predikant te Leiden, is benoemd totl secretaris van den Ned. Zendingsraad. GENERALE-SYNODE GEREF. KERKEN. De vorige week kwam aan de orde het rapport inzake even- tueele samenspreking met de Geref, Kerken (onderhoudende art, 31 K.O.) en de Chr. Geref. Kerk. Als rapporteur trad op Ds G. Bouwmeester. Uit het rapport blijkt* dat do Geref. Kerken (onderh, art. 31 K.O.) op bepaalde voorwaarden wel tot contact bereid zijn, zij het dat men de voorkeur geelt aan correspondentie boven sa- menspreken. Hierover zal de Synode zich moeten beraden. Deputaten met de voorberei ding der samenspreking belast zijn verblijd over het feit, dat men van de' zijde der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) althans eenig contact wenscht te hebben. Zij meenen echter, dat er ook veel is wat tot droefheid stemt. „Behalve het ontbreken van iedere zelfcritiek en het uitsluiten van de moge lijkheid van dwaling aan hun zijde", zoo schrijven .deputaten, heeft het ons getroffen, dat men van die zijde ons den broe- "dernaam schijnt te weigeren. Wij worden aangesproken als: Mijne heeren." Deputaten vra gen zich af welk resultaat te verwachten is van een contact, waarbij men over en weer elkander niet als broeders er kent? Indien niet aan beide zij den de bedoeling voorzit om, uitgaande van eigen feilbaar heid, de argumenten van de an dere zijde te hooren, de tegen stellingen te overwinnen en zoo de eenheid te herstellen, is een vruchtbare samenspreking nau welijks denkbaar. Daarenboven achten deputaten een schrifte lijk contact verre van ideaal. Toch durven deputaten om deze redenen de Synode niet t'e adviseeren, op het contact niet in te gaan. Daarom stellen zij de Synode voor: aan deputa ten van de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) te vragen of dezen de Geref. deputaten niet .meer als broeders erken nen; op te merken, dat de be doeling der onderhandeling moet zijn elkander te zoeken, uitgaande van het besef, dat wij allen en ook een Synode, kunnen dwalenmede te deeljn, dati er geen bezwaar tegen be staat in te gaan op de gedachte, dat primair moet zijn het tic heel der, uit1 de officieel *tnle ken reconstrueerbare, eigenlijke oorzaken der geslagen breuk; bezwaar te maken tegen schrif telijke onderhandeling met het oog op te verwachten misver standen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. Gedurende het grootste gedeel te van den dag mistig of zwaar bewolkt weer. Op sommige plaat sen overdag tijdelijk doorbrekende zon. Geen neerslag van beteeke- nis. Zwakke wind. Weinig ver andering van temperatuur. Laatste berichten. Het proces te Neurenberg. Gisteren lieeft het tribunaal den geheelen dag gebruikt voor het voorlezen fan een gedeelte der overwegingen van het vonnis. Ver worpen werd het verweer der be schuldigden, dat Hitier voor alles verantwoordelijk is. Hij had zon der veler medewerking zijn plan nen niet kunnen uitvoeren. Veldmaarschalk Smuts naar Zeeland. Veldmaarschalk Smuts zal 10 October oen bezoek brengen aan Walcheren van waaruit zijn voor vaderen in 1692 do groote reis naar Zuid-Afrika hebben aan vaard. To Goes zal dien dag hot noenmaal worden gebruikt.. De Koningin naar België. Uit Brussel wordt gemeld, dat- Koningin Wilhelmina tegen liet eindo van October een bezoek zal brongen aan België, om. dank to betuigen voor al wat het Belgi sche volk na de bevrijding voor Nederland heeft gedaan. De pers bij terechtstellingen in Duitschland. De geallieerde bestuurscommis sie te Berlijn heeft heden een Amerikaansch voorstel aanvaard, volgens hetwelk twee correspon denten van elk der bezettende mo gendheden zullen worden toegela ten bij de terechtstelling van iodo- ron oorlogsmisdadiger, die door het internationale militaire tribu naal te Neurenberg ter dood wordt veroordeeld. 30.000 gulden voor Zeeland. De actie, die vorige week in Hilversum gevoerd is onder het motto „Help Zeeland er uit", heeft het resultaat opgeleverd, dat zeker een ^bedrag van f30.000 voor het goede doel beschikbaar komt,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1