Hetwoord van de Kerk De Nederlandsche landbouw. HET PROCES TE NEURENBERG, De vermogensheffing. De onderhandelingen in indië. De antithese. Rekening moet worden gehouden met dalende prijzen en een over voerde markt. De stand van de Pluimveehouderij. De „Klipfontein" te Tandjong Priok. Bijzonder Gerechtshof. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goea, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aaneche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vloosw^jckstr. Tel. 2052 Met de oprichting van de Partij van den Arbeid, zoo heette het, is de antithese doorbroken. Dat was een blijde gebeurtenis. Zij die het gezag van Gods Woord verwerpen en zij die dat Woord als regel en richtsnoer voor hun leven erkennen kunnen nu broe derlijk samenwerken tot heil van het land. Zij die het Koningschap van Christus belijden en de ver werpers van den Christus. Ja, zoo heet het, Maar daarmee is de» antithese nog niet verdwenen. lien deel der leden, bevreesd, dat ze zichzelf en hun beginsel zullen verliezen hebben binnen de partij een Christelijk Werkver band gesticht, dat uit den aard der zaak, tevens zal dienen om den invloed van de Christelijke be ginselen in de partij te versterken. Dit Werkverband staat echter niet alleen. Er werken ook andere in vloeden. Door de groep die zich schaart achter „De Baanbreker" en waar aan zeer vooraanstaande partij leden meewerken is duidelijk uit gesproken: „Wat wij willen is niet een vleugel te vormen, maar de geheele part ij te doordringen van onze opvattin gen". Wat deze groep beoogt en waarvan zij de geheele partij wenscht te doordringen is weer gegeven in deze woorden: „Laat ieder intellectueel zich bewust blij ven van zijn kardinale eigen schap, het zelfstandig denken, de volstrekte autonomie. Volstrekte autonomie op ieder ge bied, lachend om iedere autoriteit, heete deze nu Gemeenschap, God of Natie'h Lachend om iedere autoriteit. „Noch de christelijke godsdienst, noch de christelijke moraal" is acceptabel. Erkend wordt, dat het Chris tendom de „moeder der Wester- sche cultuur geweest is" maar: „de tijd waarin het kind zich van deze mofeder los diende te maken is reeds lang gekomen. Op den duur belemmert moederbinding een vrije ontwikkeling". Zoo is er nog altijd de antithese, de groote tegenstelling. Maar nu binnen de partijmuren. De Christelijke Werkgemeen schap wil trachten te redden wat er te redden valt. Maar groot is de verantwoorde lijkheid van deze groep, dat zij haar medestanders, inzonderheid ook de jonge menschen samen brengt in één partij, met groepen die niet alleen den Christus ver werpen maar er ook openlijk voor uitkomen, dat hun streven is, de geheele partij van die goddelooze opvattingen te doordringen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 455 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 30 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Seyss-lnquart geeft nadere verklaring. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldt Zaterdag was de laatste dag, dat de familieleden der beschul digden hun dagelijksch bezoek mochten brengen in de gevangenis. Na het uitspreken van het vonnis mogen zij geen bezoek meer aan de gevangenis brengen, De stemming der beschuldigden is thans zeer gedeprimeerd. Al leen van Göring wordt gezegd, dat hij zich volkomen weet te be- heerschen. Naar de verdediger van Seyss Inquart mededeelde is zijn cliënt thans weer terug gekomen op zijn merkwaardige slotspeech in de ge rechtszaal, waarin hij volkomen onverwacht trouw zwoer aan Hit- Ier, ondanks alles wat over diens figuur was onthuld. In dezer dagen voltooide geschriften heeft hij zijn verklaring aangevuld met de veelzeggende mededeeling, dat hij niet heeft bedoeld te zeggen, dat diegenen, die thans Hitier veroordeelen, ongelijk hebben. Hij had alleen willen zeggen, dat hij, die vooraan in Hitler's rijen heeft gestaan, niet de man was om een dergelijke veroordeeling uit te spreken. AANBRENGER GEËXECUTEERD. Op Ambon heeft een vuur- peleton de executie voltrokken van den gewezen volksonderwijzer Titahaïawa, die bekend heeft tal- rijne landgenooten aan de Japan- sclie overheid te hebben verraden en daarmede verantwoordelijk te zijn voor hun dood. GROOT-MOORDENAAR STAAT TERECHT. Siegfried Seidl, commandant van het concentratiekamp The- resiëustadt van 1941 tot 1943, staat thans voor een Oosten- rijksch gerechtshof te Weenen terecht, In den tijd dat hij com mandant was kwamen 20.000 Joden om het leven, 8000 Joden werden naar de vernietigings kampen Auschwitz en Minsk ge stuurd. Minimum 10, ma ximum 30 pCt.? Naar de N. R. Cct. verneemt, zou het minimutarief der vermo-1 gensheffing, waarvoor het desbe treffende wetsonwerp binnenkort zal worden ingediend, 10 pet. be dragen, met dien verstande, dat vermogens tot f 15.000 vrijblijven. j De maximumheffing die bij een Vermogen van f 250.000 zou in gaan, zou 30 pet. bedragen. Over de tusschenliggende be dragen bestaat nog geen zeker heid, doch wel vast staat, dat de lagere percentages ook gelden voor de overeenkomstige gedeel ten der hoogere vermogens. DE PRODUCTIE IN HET SAARGEBIED. De kolenmijnen in het Saarge- bied produceeren thans de helft van hun vooroorlogsche productie (het Ruhrgebied bereikt 40 pro cent). De ijzer- en staalindustrie is met moeite opgevoerd tot een kwart van de vooroorlogsche pro ductie. Het aantal mijnwerkers is gedurende het laatste jaar van 18.000 tot 37.000 gestegen. De textielindustrie telt 20.000 arbeiders tegen slechts 14.000 in Juni 1945. Aan de toelichting op de be- grootmg voor den Landbouw ont- leenen wij De ontwikkeling van land- en tuinbouw in het buitenland wettigt de conclusie, dat, wii de Neder landsche landbouw zich in de toe komst verzekeren van de vooraan staande plaats, welke deze tot dus ver heeft ingenomen, alle krachten zullen moeten worden ingespan nen het ontwikkelingspeil zooveel mogelijk te verhoogen, zoowel ten aanzien van de productiviteit als ten aanzien van de kwaliteit van de voorgebrachte producten. Hoewel nog niet nauwkeu rig valt te overzien, welke de ontwikkeling van het wereldprijspeil der agrari sche producten zal zijn, mag worden aangenomen, dat na de periode van hooge prijzen als gevolg van de groote sohaarschte aan voedings middelen, een grooter aanbod de prijzen zal duen dalen, terwijl over enkele jaren een overvoerde markt niet uit gesloten is. Dan zal de Nederlandsche land bouw voor de moeilijke opgave komen te staan, een gedeelte van zijn voortbrengselen op de wereld markt te plaatsen, tegen prijzen, die lager zijn dan die, welke hier een loonende productie waarbor gen. Dit is temeer waarschijnlijk, waar in de groote graan expor- teerende landen een sterk ver hoogde productie-capaciteit van den landbouw valt waar te nemen, terwijl tevens de veestapel aldaar een groote uitbreiding heeft on dergaan, terwijl de kostprijs van de agrarische producten in die landen lager is dan die van den Nederlandschen landbouw. Het is dan ook noodzakelijk dat er met alle kracht naar wordt ge streefd de productiekosten in land- en tuinbouw te verlagen. De verhoogde activiteit zal zich vooral doen gelden'op het gebied van de voorlichting en het land en tuinbouwonderwijs. Eén van de voorwaarden voor een rationeele exploitatie in den landbouw is een goede verkaveling van den grond. Plannen zijn in voorberei ding om hiertoe op belang rijk grootere schaal dan voorheen geschiedde, over te gaan. Hieraan dienen vooraf te gaan nieuwe regelen op het gebied van het grond gebruik, welke in voorberei ding zijn. Op het gebied van de landbouw wetenschap zal men moeten trach ten den achterstand in te halen, ja zelfs verder te komen dan con- curreerende landen om een basis te leggen voor gezonde export mogelijkheden. In nauw verband hiermede staan de onderzoekingen betreffende de bestrijding van schadelijke gewassen en gedierten, terwijl daarnevens de bestrijding van besmettelijke veeziekten en plantenziekten op meer uitgebreide schaal ter hand genomen zal wor den. Zorgen baart nog het te kort aan arbeidskrachten in den landbouw. Ondanks de uitbreiding van het aantal lagere land- en tuinbouw scholen in de laatste jaren blijkt nog steeds een tekort aan deze scholen te bestaan. De belangstel ling ook voor dezen vorm van landbouwonderwijs is nog steeds toenemend. Ten einde daaraan te gemoet te komen zijn gelden aan gevraagd voor de stichting van nog een 30-tal nieuwe scholen. De steunverleening aan klei ne boerenbedrijven zal op een nieuwe basis plaats vin den. Naar het aanvankelijk een individueelen steun betrof is nu de coöperatieve gedachte in de plannen voor steunverleening ver der uitgewerkt. Soekarno*ook van de partij? Vrijdag werd uit Batavia ge meld, dat de onderhandelingen op Zondag 29 September zouden be ginnen. lritusschen is er naar het schijnt weer een kink in de kabel ge komen. Sjahrir heeft n.l. verklaard, dat hij nog drie dagen noodig zal hebben voor hij met de onderhan delingen kan beginnen. En dan wilde hij bij Lord Killeam nog een poging doen, om niet te Bata via, maar in het binnenland te on derhandelen. Verder heeft hij meegedeeld, dat Soekarno mogelijk als lid of zelfs als hoofd der Indische deler gatie zal optreden. Schermerhorn dus met Soe karno aan één tafel. En van Poll? Vooruitzichten voor export zeer ongunstig. „Wanneer alle betrokkenen medewerken, door aan hun plicht tot inlevering van eie ren zonder voorbehoud te vol doen, is er kans, dat wij over enkeie maanden van de dis tributie atkomen. Laat iedere pluimveehouder toch inzien, dat hij nu de gelegenheid in eigen nand heert, van ai den rompsiomp, weike de eier- distributie meebrengt, af te. komen en weer lot een vrijen handel te geraken." Dat was het beroep waarmede Ir. J. G. Tukker, hoofd van den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveehouderij zich richtte tot de aanwezigen op den pluimvee dag, welke Donderdag te Apel doorn werd gehouden. In een inleiding zette Ir. Tuk ker den huidigen stand van de pluimveehouderij hier te lande en haar vooruitzichten voor de naaste toekomst uiteen. De spreker schatte het aantal legkippen in ons land einde vorig jaar circa 3 millioen bedragend, thans op 9 millioen, welke bij een gemiddelde productie van 150 eieren per jaar 1350 millioen eieren leggen. Vóór 1940 was dit aantal 2400 millioen, waarvan 1286 millioen werden uitgevoerd, zoodat ruim 1100 millioen eieren voor binnen- landsche consumptie beschikbaar waren. Zou dit verbruik gelijk zijn gebleven, dan zouden in het komende jaar nog een paar hon derd millioen stuks voor export beschikbaar zijn. De vooruitzichten voor den uitvoer zijn echter zeer on gunstig. Nam voorheen Engeland enor me hoeveelheden af, thans heeft Denemarken zich daar voor de eerstkomende jaren een vaste plaats verworven en dat voor een prijs, welke tusschen f 8.69 en f 6.91 per honderd varieert, het geen beteekent, dat de producent waarschijnlijk 5J£ 7 cent voor een ei krijgt. Duitschland, onze tweede afne mer, is voorloopig uitgeschakeld Slechts naar Zwitserland, Italië en Spanje is een betrekkelijk ge ringe uitvoer mogelijk. Komt er in dezen toestand geen verandering, dan wil dit dus zeg gen, dat wij onzen pluimveestapel niet verder kunnen uitbreiden, wil len wij overproductie voorkomen. Wel zal cjirect na het vrijko men van eieren een groote vraag hiernaar komen, maar verwacht moet worden, dat deze althans bij den huidigen hoogen prijs niet blijvend zal zijn. de gelijksoortige commissies in de beide andere landen. STU DI EVER EEN I GING STAATK. GEREF. PARTIJ. Op 25 Sept, j.l. werd te Rot terdam her-opgericht het lande lijk Verband van Studievereeni- gingen der S.G.P. in Nederland. Met acclamatie werd tot voor zitter dezer organisatie gekozen, Ds J. C. Hooykaas, Ned, Herv. predikant te Arnemuiden, die deze benoeming heeft aangenomen. WIJZIGING PENSIOENWET. Aan de memorie van toelich ting op het wetsontwerp „Wij ziging van artikel 36 der Pen- I sioenwet 1922" is het volgende ontleend Ter vereenvoudiging van de I administratieve werkzaamhe- 1 den wordt in het ontwerp van wet voorgesteld de berekening 1 van de verschuldigde pensioens bijdragen voortaan te doen ge schieden in plaats van naar het gemiddelde der pensioensgrond slagen op 15 Maart en 15 Sep tember naar de totaalsom dier grondslagen op 1 Januari. Voor wat 't jaar 1946 betreft, schijnt schrapping van den datum 15 Sept. het doelmatigst. HET VLEESCHRANTSOEN Geen blijvende verhooging. Nu, zooals in elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft waartoe het ongunstige weer van den laatsten tijd heeft bijgedragen is reeds enkele ma len een extra bon voor vleesch aangewezen. Hierdoor is de vleesch- voorziening tijdelijk verbeterd. Het rantsoen kan evenwel niet blijvend worden verhoogd. Zelfs is een tijdelijke ver laging gedurende de winter maanden niet uitgesloten. Door het aankoopen van buitcnlandsch vleesch zal de regeering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per twee weken, op het bestaande peil te handhaven. SALARISSEN DIENST PLICHTIGE ONDER OFFICIEREN. Op vragen van den heer Ver meer, betreffende de verhouding van de salarissen van dienstplich tige onderofficieren met die, welke zij in huil burgerbetrekking verdienden, heeft de minister van Oorlog o.m. geantwoord: Het is den minister bekend, dat bij de onder de wapenen geroepen dienstplichtige onderofficieren cr verschillende zijn, die in den 011- derof ficiersrnng een jaarwedde genieten, welke beneden het sala ris ligt, dat in den burgerwerk kring werd verdiend. In enkele gevallen komt het voor, dat gesproken moet worden van een jaarwedde, welke v e r be neden de verdienste van den bur gerwerkkring ligt, in welke ge vallen het inderdaad kan voor komen, dat in de burgermaat schappij aangegane verplichtingen j niet kunnen worden nagekomen. Er is voorshands geen regeling te verwachten, waarin een alge- meene herziening van de jaarwed den der dienstplichtige onderoffi cieren zal zijn opgenomen. Dit kan slechts geschieden in het raam van een algemeene herzie- 1 ning der militaire jaarwedden, welke weder verband houdt met de salarispoütiek voor de ambte naren in het algemeen. Er is een regeling in ver gevorderden staat van voor bereiding, waarin de moge lijkheid wordt geopend tot het toekennen van eén tege moetkoming in de kosten van het levensonderhoud aan de dienstplichtige onderofficie ren, die in een maatschap pelijke positie een hooger inkomen genoten dan zij in militairen dienst ontvangen. De minister van Oorlog stelt zich voor den datum van ingang dezer regeling te stellen op 1 Januari 1946. Vrijdagmiddag om kwart over twee plaatselijken tijd is de „Klipfontein" met 13.868 kwartiermakers voor de troe pen van de 7 December-divisie te Tandjong Priok gearriveerd. Luitenant-generaal Spoor was ter begroeting van de troepen aanwezig en stapte als eerste aan boord. De grond voor zijn bewer kers, was de leus, waaronder 10.000 Mexicaanscbe boeren dezer dagen bezit hebben geno men van regeeringsgronden in de buurt van de hoofdstad. De voorzitter van de Londen- sche woningcommissie heeft me degedeeld, dat 190.000 gezinnen ongeveer 600.000 personen in het district Londen dringend een behoorlijke woning noodig heb ben. Provincienieuws Maria de Cock, de „groote sadiste" van Zeeuwsch- Vlaanderen voor het Bijzonder Gerechtshof. Zij heeft een ware terreur uitgeoefend. Haar motief was: „ik help iedereen als ik kan". Twintig jaar gevangenisstraf geëischt. De bemanning van 2 perso nen en 5 passagiers zijn tenge volge van het neerstorten van een vliegtuig ten noorden van Glasgow gedood. DE SAMENWERKENDE NEDERLANDEN. De Belgische afdeeling van het comité van Belgisch-Nederlandsch Luxemburgsche samenwerking heeft vijf studiecommissies inge steld, voor cultureele, economi sche, sociale vraagstukken, tech nische vraagstukken, sport en toe risme. Elke commissie zal acht leden tellen en haar voorstellen doorzen den aan de nationale commissie. Afschriften der notulen gaan naar Het Bijzonder Gerechtshof (Zeeuwsche Kamer) kreeg Vrij dag j.l. een zwaar geval te be handelen. Uiterlijk onbewogen, niet wil lend beseffen wat zij had gedaan, werd Maria Joh. de Cock voor de groene tafel geleid en krampach tig heeft zij zich verdedigd, meestal met een stugge, hautaine ontkenning in het gezicht van acht getuigen, met het door haar goed aangeleerde „het is niet waar" of „dienst is dienst". Zij ging zelfs zoo ver, dat zij ontkende, ooit te hebben geweten, dat cr een kamp Amersfoort was en dat jongens van de leeftijdsklasse 1922, '23 en '24 voor den arbeidsinzet in aan merking kwamen. In 1943 was zij te St. Jansteen in Duitschen staats- of publiekeu dienst getreden n.l. bij de D. „Zollgrenzschutz" ais visitcusc. In gezelschap van Duitsche ambte naren van dien dienst (o.m. haar chef Schilfer) heeft zij als een furie deelgenomen aan de huiszoe kingen naar onderduikers, heeft zij controle uitgeoefend op per soonsbewijzen van jongens, die voor uitzending naar Duitschland in aanmerking kwamen, heeft zij jongens, die geen „Ausweis" had den, aan de Duitsche ambtenaren overgegeven en zelf overgebracht naar het bureau van de „Zoll grenzschutz" te St. Jansteen van waaruit zij werden overgeleverd aan de Sicherheitpolizei of recht streeks naar Duitschland werden overgebracht. Bij huiszoekingen was zij als een beest opgetreden; meestal had zij de leiding van de moffen en speciaal was zij op zoek naar brie ven van onderduikers. Het is met haar soms zoo erg geweest, dat haar Duitsche supe rieuren haar uitkafferden om haar al te onbeschofte wijze van optreden en dat wil wat zeggen. Zelf verklaarde zij en hield dit strak en stijf vol, dat de controle op persoonsbewijzen alleen maar geschiedde tegen het smokkelen, waarop de voorz. haar steeds weer vroeg, of je dat dan aan het P.B. kon zien, iets, wat de leden van het Bijzonder Gerechtshof niet konden volgen en niemand van de aanwezigen. De acht getuigenverklaringen, ter zitting afgelegd, waren vrijwel gelijkluidend: zij speelde vrijwel steeds de baas bij de huiszoekin gen en iedereen was bang van haar. Wachtmeester J. W. v. d. Boom te St. Jansteen kwam ver klaren, dat zij hem bij het voor onderzoek gezegd heeft te weten, dat de Belgische onderduikers naar de Feldgendarmerie in St. Niklaas gingen en de Ned. onder duikers naar de Sich. Pol, Nu ontkende zij dat natuurlijk weer. Brieven bij huiszoekingen, die door de D- niet werden meege nomen, nam zij wel mee zij ver- j taalde die voor de D. Bij een an- I der had zij een koffer met kleeren en gouden voorwerpen meegeno men. Zelfs de kommiezen werden door haar gecontroleerd 1 Bij haar operaties droeg zij een soort trainingspak met een koppel en een pistool. Of dat laat ste een alarm, of werkelijk pistool was, kon niet met zekerheid wor den gezegd, doch wel gebruikte zij het voor het stoken van onrust. Kortomzij» deed veel meer dan zij als visitcuse ooit moest doen en zelfs de Duitschers ging dit op treden op den duur vervelen. Toen haar de reden van al deze dingen gevraagd werden ant woordde zij met een doodernstig gezicht„ik help iedereen als ik kan" en deze goedheid was haar hier verderfelijk geworden I Ge middeld drie a vier onderduikers per weck heeft zij op deze wijze slachtoffer kunnen maken. In een scherp requisitoir heeft Jhr Mr I-I. H. J. Verspeijk, proc. fiscaal, het valsche, sluwe, on sportieve en intens minderwaardige optreden van verd. aan de kaak gesteld. Men noemt haar de groo te sadiste van Z.-Vlaanderen en bij vijf minuten vrijheid zou de be volking daar haar zeker lynchen. Hij stelde de vraag, wat ervan zou zijn terecht gekomen, wanneer dit individu een leidende functie zou hebben gekregen, b.v. in een Duitsch vrouwenkamp. Hij was van meening, dat zij zich tot een tweede Irma Greser zou hebben ontwikkeld. Al haar daden zijn. een gevolg van haar intens min derwaardig karakter of hopclooze karakterloosheid. Daarvoor kan het Hof haar echter niet straffen, maar wel voor de ontzettende schade, die zij het Ned. volk heeft aangedaan. Hier is sprake van een geheel vrijwillig treden in 1 vreemden staatsdienst en vanaf het oogenblik der indiensttreding is verd. eigenlijk statenloos. Hef aantal slachtoffers is niet bekend, maar is zeker groot. Hij eischte een gevangenisstraf van 20 jaren. Het pleidooi van Mr J. C. A. F. Kuijpers van Bergen op Zoom beperkte zich tot eenige juridische opmerkingen als bv. de ontkenning, dat hier van vreemden staatsdienst sprake is. Een deel der dagvaar ding achtte hij zoo vaag, dat daar op moeilijk een verdediging te maken is. Volgens verd. deed besch. haar dienst als tolk op aan wijzing der Duitschers. Daarbij is zij zeker volijverig opgetreden, maar dat ze stukken heeft ge maakt, blijkt niet. Spr. vond een gevangenisstraf van 20 jaar veel te hoog. Uitspraak 11 Octobér. Een Argentijnsche delegatie, welke belast is met den aan koop van koopvaardijschepen, zal een bezoek aan Nederland, België en Zweden brengen. De boomenactie Stichting „Nieuw Walcheren". Donderdagavond hield bovenge noemde stichting met het herbe- plantingscomité een vergadering in het Schuttershof te Middel burg, waarbij de burgemeesters van bijna alle Walchersche ge meenten aanwezig waren, Prof. J. Bijhouwer uit Amsterdam, die supervisor is voor de herbepian- ting op Walcheren, hield een uit voerig betoog over de verschil lende problemen, die daarbü naar voren komen.. Hij verwachtte voor Walcheren een subsidie van den Staat ten bedrage van f 800.000, uit de voor het geheele land be stemde som van 6millioen gulden. Voor productieve hout soorten zal Staatsboschbebeer 50 procent subsidie uitkeeren. De Snelcommissie is juist met haar rapport gereed gekomen en nadere bijzonderheden daaruit kunnen spoedig worden tegemoet gezien. De buitenplaatsen op Walcheren zullen bijna alle hersteld worden, Torenvliet waarschijnlijk niet, daar het opruimen van de daar- aauwezige bunkers een enorm be drag zou eischen. In de kreeken worden boschlandschappen aange legd daar de cultuurgrond op die plaatsen niet meer uanwezig of niet bruikbaar is. In totaal zal men 6 jaar voor den inplant noo dig hebben. Ir. de Vink en Ir. Herweyer gingen dairna nog die per op enkele details in. In een uitvoerige gedacht Emvisseiing trachtte men de verschillende bur gemeesters voor het plan te win nen om met alle gemeenten ge zamenlijk een deskundige aan te stellen, die de herbeplanting zal leiden en ook daarna blijvend toe zicht zal uitoefenen op de natuur schoonheid van Walcheren. Men kon echter niet tot eenstemmig- i heid over deze materie komen, waarop werd besloten een nieuwe vergadering daarvoor uit te j schrijven. SOUBURG. Vrijdagavond werd in de zaal van dhr Verbeem door den Chr. Metaalbcwerkersbond het 30-ja- rig bestaan herdacht. In zijn openingswoord heette de voorz., de heer L, Vader, alle i aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den oud-districts bestuurder dhr Wctscluar en zijn opvolger dhr Rolvink en verder vele afgevaardigden, In een kort woord ging de voor zitter na het werk en de moei- lijkheden van den bond. Dank werd gebracht aan allen, die in 1941 toen door den bezetter de Bond werd opgeheven trouw bleven. Daarna kreeg dhr Wctsclaar de gelegenheid om aan een 8-tal vrienden het gouden insigne voor 25-jarige lidmaatschap ilit te reiken, n.l. L. Vader, P. Gel- J jon, L. Ovaa, A. J. van Noor den, A. P, Leenhouts, J. J. v. Kogclenbcrg, M. Suurmond, J. Suurmond. In 't bijzonder wer den geluk gewenscht dhr Va der, die reeds 20 jaar de voor zittershamer hanteert en dhr Gcljon, die reeds 23 jaar het secretariaat waarneemt. Nadat gedeclameerd was en gezongen en de afgevaardigden hun gelukwenschen hadden overgebracht, kreeg de heer Wetzelaar het woord voor het uitspreken van een feestrede. In gloedvolle woorden wekte hij de leden op trouw te blij ven aan de Chr. organisatie, om niet alleen op te komen voor de materieele- maar ook voor de geestelijke belangen. Vervolgens werd door een 12-tal leden „De antieke klok" opgevoerd. Het stuk, dat ge tuigde van veel studie werd vlot gespeeld. Aan de dames-mede werksters werden bloemen en aan de heeren Balje en Volkers een boekwerk aangeboden. De Districtsbestuurder, dhr Rolvink, sprak een slotwoord, waarin hij dank bracht aan al len die medegewerkt hadden tot welslagen van dezen avond. Benoemd tot houdster van het hulppostkantoor alhier mej. J, van den Boogert. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.39 u., on der 18.20 u. Maan op 13.20 u., onder 21.03 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 1 October: 5.10 u. 1.85 m, 17.31 u. 1.79 m. Door de Communisten is veel rumoer gemaakt bij het vertrek van een deel der troepen naar Indië. Maar zij hebben toch niet al leen het woord gehad. Te Kampen, van waaruit de jongens van 5 R.I. naar Indië vertrokken, werd in oude Bo venkerk, die tjokvol was, af scheid genomen. Gevoeld werd, dat er vooral nu, behoefte was aan een sterk, duidelijk, principieel woord. Dankbaar, aldus „Strijdend Nederland", zal het menigeen gestemd hebben, dat beide voorgangers dit begrepen. Hier werd een woord gesproken door de Kerk van Jezus Chris tus op eén beslissend oogenblik. Dit Woord was geen goed- koope koppeling van den Bijbel aan een politieke zaak, zooals men het van tegengestelde zijde misschien zou willen voorstel len. Hier werd geen oorlogs geest geprezen met een beroep op de Schrift. Hier werd dui delijk de rechtvaardigheid ge toond van de wettige gezags- handhaving voor den terugkeer van rust, vrede en veiligheid. Hier werd tegelijk de rijkdom openbaar van het heil in Jezus Christus, dat er altijd en over al is. Dat het risico van den soldaat opheft. Dit Woord werd gesproken, verstaanbaar voor onze jongens in een levende actualiteit. Het deed ons opnieuw het voorrecht beseffen van het deelgenoot schap aan de Kerk van Chris tus, waarin wij zeggen kunnen: „Wij hebben een Woord voor de wereld, dat kan redden uit zonde en dood". Hierbij vergeleken is het woord der Communisten arm en ongelukkig, ondanks hun bezit van „De Waarheid". Te Arnhem werd een soort gelijke bijeenkomst gehouden. Hier geen opruiende taal, zoo als bij de Communisten, maar een opwekking aan de soldaten om Christus te belijden en God ook in Indië te dienen.' Hier geen gebalde vuisten, maar een samen bidden, waarna aan de vertrekkende militairen „Dat 's Heeren zegen op u daal", werd toegezongen. 1 n ^j» Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Burgh (Sch.)J. J. Stoutjesdijk te Tuil (Gld.). Geref. Kerken. Beroepen te Bruinisse, D. Brem- mer te Rassen; te Delft, 1<\ Guil- laume te Sneek. DE BILT ZEGT: Mistig. Weersverwachting geldig tot Maandagavond, Aanvankelijk geheel bewolkte hemel met plaatselijk lichte regen of mist, later hier en daar tijde lijk brekende bewolking. Lagere temperaturen dan gisteren. In het Noorden en midden van liet land zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richting, in het Zuiden van het land veranderlijke wind. Laatste berichten. Jubileum. Dinsdag 1 October a.s. hoopt de hoer W. O. do Beste te Goes zjjn 40-jarig- jubileum als ambtenaar ter gemeentesecretarie te herden ken. Droevig ongeval. De landbouwer P. Meijcrs uit Zo u tela n de had Donderdag het ongeluk, bij het verrichten van werkzaamheden op een dorsch- machine, in den draaienden trom mel van de machine tc stappen. Een zijner bcencn werd vermor zeld. Het slachtoffer werd opge nomen in het ziekenhuis te Mid delburg. Zijn toestand is ernstig. Verhooging Posttarieven. Naar het A.N.P. verneemt, is bij de regeering ernstig in over weging, over te gaan tot ver- hopging van een aantal posttar rieven. Brand in de Bata-fabrieken. Gisteravond omstreeks half acht had in de Batafabrieken te Best •een geweldige ontploffing plaats, waarschijnlijk ontstaan in een chemisch magazijn. Een steekvlam kwam boven het dak uit, met het gevolg dat een flinke brand ont stond in. enkele opslagplaatsen. Er ontstond een geweldige vuur zee, die woedde in de magazijnen, waarin zoolleder, textiel en chemi caliën waren opgeslagen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de bovengenoemde voorraden geheel verloren gingen. Om onge veer half elf was het grootste ge vaar voor uitbreiding van de brand geweken. Een gevolg van deze brand zal een ernstige terug slag zijn op de schoen- en rubber fabrieken die door het verloren gaan dor grondstoffen korten of langeren tijd zullen moeten wor den stil gelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1