Huwelijk en echtscheiding. Gemeenschap Oud-Illegale Werkers, Het Consamentenoreiiiet. DE AFLEVERING VAN SUIKER. Partijdig optreden van Dr Van Mook? in Alweer op Zondag Wat gebeurt er met de opruiers? TBtgays Stichting „Z'eeuvach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: VIinningen, Walstr. 33, Tel. 108Middelburg, Kou- aansehe Kaai 39, Te!. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 454 PROTESTANTSCH CHRISTEP»!JK BLAO VOOR ZEELAMD Zaterdag 28 Sept 1946 Abomxementsprija ƒ3,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B, ZUIDEMA Directeur: JAOQ, DE BMIT. Adverteotieprija 12% cent per m,m. Eaaigüü tija geledón Lelibeii we al& Kedactic on^-e aaauHuht ge- wyd aan het Echtsclioidingapro- bleem, en gewezen up het toe nemend aantal echtscheidingen. Het was te vei wachten, dat de oorlog ook op dit terrein zyn af- brekenden invloed zou doen gelden'. Het uit elkaar gerukte gezins verband, de abnormale verhoudin gen, waaronder mannen en vrou wen gedurende langen tyd hebben geleefd, het verkeeren van de legers in vreemde landen, heeft blijkbaar heel ongunstig gewerkt voor het bewaren van de trouw, eertijds elkaar plechtig beloofd. De zucht naar verandering, die door 't heele leven heen viel op te merken, deed zich ook gelden op het terrein van het huwelijk, waar we naar *t VvToord Gods niet naar verandering mogen staan, wat ook met het liefhebben van elkander niet valt te rijmen. Dat dit euvel van de verbre king van den huwelijksband op grooter schaal voorkomt, dan voorheen, blijkt uit de statistische gegevens. In het buitenland is dit nog veel ernstiger dan in ons Vaderland. Amerika kent reeds ééne echtscheiding op do v\jf hu welijken, en de verwachting is, dat deze verhouding nog ongunstiger zal worden. Blijkbaar is d&Ar het besef van de bindende kracht van een huwelijk bij de groote massa ongeveer afwezig. Welke ernstige gevolgen dit gebrek aan eerbied voor de heiligheid van het hu welijk, deze onwil tot het bewaren van de echtelijke trouw, ook in het dragen van de lasten, die een minder gelukkig huwelijk met zich medebrengt, voor de samenleving zal hebben, laat zich verstaan. Wat moet er worden van een jeugd, welke in zoo'n „sfeer" op- gToeitl Op die manier zinkt het leven beneden het peil, dat den mensch waardig is. Het is daarom te verstaan, dat ieder, die bezorgd is over de voortgaande demoraliseering, met instemming vernomen heeft, dat onze regeering maatregelen be- beraamt, die tot bescherming van den echtelijken band kunnen die nen. En het moet ons tot het inzicht brengen van de ernstige toestanden op dit gebied, dat het nemen van zulke maatregelen ook onder het JSTederlandsche volk noodig; blykt. Om die reden werd de Redactie pijnlijk getroffen door een schrij ven, dat bij haar inkwam, als reactie op een in ons blad ver schenen artikel. De schrijver ver meldt eerlijk zijn naam en adres. Dat wil dus zeggen, dat hq meent voor zyn opinie openlijk te mogen en te moeten uitkomen. Nu mag openheid altijd op prijs worden dat hp een zeker stadium is ge passeerd, waar h\j in zpn eigen .Tjelang beter halt had kunnen houden. Ei was b\j Ezau ook een „openheid" in het bedrpven van het Kwade, die ons öuidelpk maakt, hoe ver hp was af gedwaald. Als we den schrijver van den bewusten brief goed begrijpen, dan vindt hp de bewaring van den huwelpksband, ook bij een minder gelukkig huwelijk, véél onzedelpker, dan er maar rond voor uit te komen, dat een paar echtgenooten niet bij elkaar pas sen, waarom beide de gelegenheid moeten krijgen voor een mouw avontuur. Hij acht het vprder samenleven van man en vrouw zonder basis van oprechte liefde, onduldbaar in Gods oogen, en noemt dat zelfs één van de vree- selijkste zonden. Hp stelt de vraag of menschen, die zich blijkbaar in elkander vergisten, hun verdere leven de consequenties hiervan moeten dragen. Een kruis van een onge lukkig huwelpk behoeft volgens hem niet van God te zijn op gelegd. Dat zouden we pas kun nen zeggen, wanneer wp wisten, dat God inderdaad deze menschen had samengevoegd, waarover z.i. volstrekt geen zekerheid bestaat. Wie dan ook zoo'n kruis wil dragen, hij doe het; maar het mag niemand als een plicht;, voort vloeiend uit de huwelijkssluiting, worden opgelegd. Verder ontbre ken de smaadredenen niet, op een „burgerlijke" maatschappij, die zulke mensehen met den moed om „eerlijk" te zijn, veroordeelt, en op de kerk, die het haar plicht acht, in zulke gevallen met de betrokkenen kerkelijk te handelen. Zulke opmerkingen zijn wel een duidelpk symptoom van de gees telijke verwarring in sommjger op vattingen, en van de geestelijke verwording, waaronder ook ons volk lijdt. Misschien begrijpt de schrpver zelf nauwelijks, dat hp de huwelijkssluiting alleen maar ziet als een avontuur, dat „ge waagd" wordt; een kwestie van „probeeren". Valt het goed uit, dan loopt alles vanzelf. Blpkt het een misrekening, dan sta de weg tot nieuwe mogelijkheden open. Hij wil van de hooge opvatting uitgaan, dat oprechte liefde een besliste voorwaarde is voor de samenleving van man en vrouw. Maar, hij gevoelt toch al heol weinig, dat zijn methode, om van het huwelijk een „probeersel" te maken, juist een bespotting is van elke gedachte, als zou er van lief de sprake zijn; Hier is 't mysterie van het nei gen van de harten tot elkander het serene in de liefde en in het In de Sfscrt. is verschenen de eerste uitvoeringsbeschikking ingevolge de wet op het Consu- mentencredlet, waarbij de mi nisters van Financiën en So ciale Zaken voorschriften vast stellen overeenkomstig welke credieten worden toegezegd, verleend en afgewikkeld. In een tweede uitvoerings beschikking worden nadere voorschriften gegeven omtrent de samenstelling en de taak van de zoogenaamde districts raden. In een derde beschikking wordt er op gewezen, dat de termijn, binnen welken een aanvrage voor cxediefc moet zijn ingediend op 9 Nov. 194b ein digt. Een uiting van dankbaarheid EENIGE VERTRA GING IS MOGELIJK. Het honoreeren van de thans loopende suikerbon nen, waarbij ook de twee de bon van 500 gram extra, stelt hooge eischen aan de bevoorrading der detaillisten. Juist in deze weken valt de overschake ling van de geïmporteerde ruwe suiker op die, welke uit eigen productie ver kregen wordt. Hoewel iedereen er ver zekerd van kan zijn, dat hij het hem toekomende rantsoen zal ontvangen, zal hier en daar de af levering niet onmiddellijk in vollen omvang kunnen geschieden, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. De gemeenschap O.I.W, heeft op 23 en 24 Sept, te Baarn een congres gehouden, Practisch alle provincies waren vertegen woordigd. Besproken werden de problemen van de politiezui- vering, de zuivering van den Hoogen Iiaad en de Rechter lijke Macht, de berechting, de Stichting 1940, de sociale taak der G.OI.W.N, en 't optreden naar buiten. Op elk terrein werden beslis singen genomen, welke ter ken nis van de betrokken autoritei ten gebracht: zijn. De algemeene meening was, dat de G.O.I.W.N. nog een be langrijke taak wacht. Een boodschap van het con gres aan de nabestaanden van de gevallen illegale' strijders en het Nederlandsche volk luidt: „De afgevaardigden der G.O.I.W.N. in congres bijeen, voelen behoefte nog eens hun innige dankbaarheid te uiten jegens de strijders, die in ver zet tegen den vijand hun le ven vuur ons vaderland offer den. Zij willen in een plechtige mededeeling aan het Nederland sche volk nog eens getuigen van hun gevoelens van piëteit. Tevens willen zij de verzeke ring geven, dat zij naar beste vermogen hun plicht van dank baarheid jegens de nabestaan den der gevallenen willen ver vullen." gesteld. Alleen maar, er is ook huwelijk, eenvoudig weggerukt oen „openheid", die een bedenke- j door een bedorven inengchelijke lyk karakter draagt. Als b.v. een j rede. Van geloof, dat we in het jongen er open voor uitkomt, dat hy brutaal is, dan blykt daaruit, Vragen aan den bes- trokken Minister. Door den heer Vo n k zijn aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen o.m. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister be kend, dat velen in Indië den luit.-gouv.-gen. er in het al gemeen van beschuldigen, dat hij personen, die zich met zijn politiek niet ver eenigen en hieraan op ge paste wijze uiting geven, in openbare functies niet duldt, hen daaruit weert, ten ge volge waarvan talrijke des kundige en trouwe functio narissen, ongeacht hun land aard of herkomst, zich be vreesd en in hun bestaan bedreigd zijn gaan gevoelen? Is het den minister bekend, dat velen in Indië den lt. gouv.-gen. er in het bijzonder van beschul digen, dat hij ook voor de te Malino gehouden conferentie aan de toen toegelaten vertegenwoor digers van bevolkingsgroepen eischen van politiek inzicht of politieke meegaandheid heeft ge steld, met het oogmerk zijn per soonlijke staatkunde te bevorde ren, althans belemmeringen daar van te voorkomen? Is de minister bereid mede te deelen, of er gronden zijn voor de in deze vragen bedoelde be schuldigingen, en, indien zulks het geval is, tevens bereid, den luit.- gouv.-gen. de aanwijzingen te geven, die noodig zijn zoowel om de in een een vrije democratie on misbare vrijheid van politiek den ken en spreken te herstellen en te waarborgen als om de in Indië plaats hebbende voorbereidende besprekingen nopent de toe komstige staatsrechtelijke struc tuur van den archipel op objec tieve wijze te doen houden, het geen impliceert de deelname ook van personen, die andere staat kundige inzichten huldigen dan dc lult.-gouv.-gcncraa! prefereert? monogame huwelijk staan voor een instelling van God, krachtens Scheppingsordinantie, van een aanvaarden, op Bijbelschen grond, dat dit huwelijk het bewaren van de echtelijke trouw vereischt voor het leven, kunnen we op dit standpunt niet meer reppen. In- plaats van vertrouwen, dat de realiseering van wat God gewild heeft, tusschen menschen metter daad mogelijk is (door Gods ge nade ook in de gevallen wereld!), is hier een cynisch scepticisme, dat den spot drijft met wat in de samenleving als heilig moet gelden. Dat er, helaas I zoo g e- dacht kan worden door men schen, d&t is het erge. Een spre kend getuigenis van den nood van onzen tydl In een volgend artikel willen wij hierop nader ingaan. Intus- schen zouden we, wat dat „dra gen" van het huwelijkskruis be treft, onzen briefschrijver willen verzoeken, te gaan lezen (of nog eens te herlezen I) de roman van Jeanna Oterdalil: Inger Skram. Déérin wordt, onder bitter hu- weljjksleed, bij een vreeseiyke levensvergissing, toch wel een an dere houding aangetroffen, dan waarvoor in den bedoelden brief Propaganda wordt gemaakt! (Wordt vervolgd.) Het in Duitschland gevonden goud. De gedupeerde lan den krijgen niet meer dan 40 pet. terug. Te Parijs is med weid, Jat te Brussel een speciale commissie, waarin Engeland, Frankrijk en de V.S. vertegenwoordigd zullen zijn, zal worden ingesteld, ter verzeke ring van een gelijkelijke verdee ling van de 220 ton goud, wel Ik in Duitschland is aangetroffen, vnl. in de Amerikaansche zóne, en welk goud thans teruggeven moet worden aan de landen, wier goud reserves door de nazi's zijn ge plunderd. Deze mededeeling werd gedaan door Jacques Rueff, den voorzit ter van het inter-geallieerd' bu reau voor schadevergoedingen. Rueff verklaarde, dat de Zwit- sersche autoriteiten er in hadden toegestemd 50 ton goud, welke door de Duitschers naar Zwitser land zijn overgebracht uit te leve ren) en dat de Zweedsche regee ring bereid was 7 ton over te geven, zoodat de totale partij be schikbaar goud 277 ton bedraagt. Het totaal aan restitutie-verzoe ken is 700 ton, zoodat de in aan merking komende landen slechts 40 procent van hun goud zouden kunnen krijgen. EMIGRATIE VAN AGRARIËRS. Maandag a.s. te 19.45 uur spreekt Mr J. S. Biesheuvel, directeur van de Centrale Stich ting Landbouw-emigratie, over den zender Hilversum I over de emigratie van agrariërs. Ontploffing te Schiedam. Donderdag heeft in do koper gieterij van de firma Meijer en Stegmann te Schiedam *en ern stige ontploffing plaats gehad, welke aan een gietersbaas het leven heeft gekost. De smeltketel was even tevoren opnieuw met oud koper gevuld en vermoedelijk heeft zich tusschen dat materiaal een projectiel men spreekt van een kleine land mijnbevonden. Er volgde een hevige ontploffing en de smelt ketel vloog uit elkaar. Door de ontploffing werd de 4I-jarige gietersbaas M. Romein, doodeiijk gewond. Te Amsterdam bralcen Dinsdag stakingen uit als protest tegen de uitzending van troepen naar Indië. Op het Waterloo- plein werden betoogers door bereden politie en straatpolitie verdreven. Vleeschuitvocr uit Amerika. Voor dit Jaar stopgezet? Te Washington verluidt, dat, indien niet nog onverwacht een algebf. verandering komt in de vle*«cl..- josil- in de V S., geen enkeie scheepslading vieesch meer uitgevoerd zal worden voor de rest van dit jaar. De twee milliocn pond vleesch- ir.-blik, welke reeds door buiten- landsdte afnemers zijn aangekocht en waarvan de verlading door de havenstakingen is verlaat, zullen nog wel verscheept worden. Volgens een ander bericht heeft president Truman op een pers conferentie verklaard, dat de voorspellingen van een vleesch- schaarschte in de geheele Ver- eenigde Staten in feite geheel on gegrond waren. Hij voegde er aan toe, dat hij niet van plan was prijsverhooging voor vieesch toe te staan. Prov'incienieuws GESTOLEN SPOORWEGMATERIAAL. In totaal keerden ruim 8000 wagons terug. In de eerste drie maanden van 1946 kwamen in ons land uit Duitschland terug 1500 wa gons. In de afgeloopen maan den in totaal ruim 8000, waar van het grootste aantal na Mei 1946, vrijwel alle goederenwa gons. Sedert de bevrijding zijn slechts 750 personenrijtuigen teruggekomen. DE WERKING VAN DE ATOOMBOM. Het is nog niet erg genoeg. De Amerikaansche generaal- majoor Kepner, pl.verv. comman dant van de troepen voor het werk op Biniki, heeft o.m. ver klaard, dat de atoombom het ge vaarlijkste aanvalswapen is, ooit geconstrueerd. Hij bestreed tevens Stalins opvatting, volgens welke de. atoombom hoofdzakelijk in den zenuwenoorlog gebruikt wordt. De bewering dat de bun: slechts 65 pond zou wegen is „in hooge mate onjuist". Men hoopt de ex plosieve kracht van de bom nog te vergrooten, wellicht te ver dubbelen. Internationale Schaak wedstrijd per telex. Maandag 7 Oct. a.s. van 17 tot 24 uur zal in een der ka mers van het hoofdbestuur der P.T.T. een schaakwedstrijd per telex worden gehouden. De strijd zal gaan tusschen een Britsch team en een Neder- landsch tiental, bestaande uit de beste schakers uit het P.T.T.- personeel. Door de ontploffing heeft de fabriek, behalve de schade aan den ketel, die totaal werd ver nield; nog belangrijke schade op- geioopen aan ruiten en dakbe dekking. Sjahrir, leider der Indo nesische delegatie. Welingelichte republikeinsche kringen te Batavia verklaren, dat Sjahrir do Indonesischo delegatie by de Indonesisch-Nederlandscho besprekingen zal leiden. Dezelfde kringen doelen mode, dat do be sprekingen voor hot einde van de maand zullen aanvangen. BESPOEDIGING DER CONFERENTIE. De plenaire zitting van de Pa- rijsche conferentie, die het plan van de „groote vier" tot bespoe diging van de conferentie zal be spreken, is reeds gisteravond be gonnen. Vertrek Canadeesche bruidjes. Gistermorgen heerschte in de omgeving van het Brusselsche Bureau voor „Canadeesche echt genooten" groote druïde. Rond het middaguur vertrokken 75 Bel gische vrouwen, die met Canadee sche militairen gehuwd zijn, en 23 kinderen per autobus naar Rotterdam om zich naar Canada in te schepen. MOSSELEN EN KOKKELS NAAR ENGELAND. Do Britsehe Minister van Voed selvoorziening deelde mede, dat tot einde December a.s, de vol gende hooveelhedon mosselen en kokkels nit Nederland in Enge land mogen worden ingevoerd door dezelfde importeurs als voor den oorlog: 300 ton Noord-Hol- landseho mossolen, 1200 ton Zuid- Hollandseho mossolon en 14.700 galloss kokkels, Woensdagmiddag kwam dje interkerkelijke commissife voor de wijkverpleging te Sou burg bijeen om de wijkver pleegster zuster Vermaas, die inmiddel; haar werk begonnen iB, [e begroeten. Donderdag herdacht Wed, Willeboordse haar 90s ten ge boortedag. Behoudens eenige hardhoorendheid geniet dit krasse oudje een goede gezond heid en het heeft haar op haar jaardag niet aan belangstelling ontbroken. De burgemeester kwam haar persoonlijk felicitee- ren en de Chr. Muzickvereeni- ging „Vlijt en Volharding" bracht haar 's avonds een sere nade. THOLEN. Met ingang van beden is pastoor Holt van de parochie Tholen overgeplaatst: naar de parochie Egmond-Binnen. EEN RECHTER VOOR ZIJN RECHTERS. Het tribunaal te Utrecht ver oordeelde Mr. H. M. Fruin, ge wezen president van het Hof te Amsterdam, leider van het rechts front van de N.S.B., tot 4 jaar intemeering, eindigende 9 Juli 1949. Bovendien tot ontzetting van het bekleeden van alle amb ten ook dat van advocaat en pro cureur en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 10.000. Begin ueze week, op Zon dag, vertrok Prins Bemhard naar Zweden, waar hy aan een jachtparty zou deelnemen. En nu, weer op Zondag, gaat de Prins per vliegtuig naar Parijs, waar hij Maan dag een hooge onderscheiding in ontvangst zal nemen. Wq betreuron het, dat Z. K. H. op deze wjjze ons volk voorgaat in het gebruik van den Dag des Heeren voor genot en vermaak. Ook voor Vorsten, niet min der dan voor eenvoudige bur gers, geldt het gebod Gods. Benoeming. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben met ingang van 1 October 1946 benoemd tot Refe rendaris ter Provinciale Griffie den heer Mr Jan de Vries, Hoofdcommies, Chef der 3e af- deeling. Boomen-actie „Nieuw- Walcheren". Een verslag van de Donderdag gehouden vergadering voor dit doel, moest wegens plaatsgebrek overstaan. De L.C.T. 163 weer vlot. Woensdagmiddag is een poging gedaan om het voor Oostkapeile gestrande landingsvaartuig L.C.T. 163 vlot te slepen door de sleep boot President John P. Best uit Vlissingen. Doordat de sleepboot een tros in de schroef kreeg mis lukte deze poging. Vandaag is opnieuw getracht het vaartuig af te slepen, ditmaal door de John P. Best en de Walvisch. Omstreeks 2 uur kwam er be weging in het vaartuig en gelukte het vlot te krijgen. Het schip zal naar Antwerpen worden ver sleept. De brug te Souburg. Naar aanleiding van een door den Raad van Overleg te Vlis singen gedaan verzoek tot spoe dig herstel van de verkeersbrug te Souburg, is van den Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijks waterstaat in de Directie Zeeland beticht ontvangen, dat naar alle waarschijnlijkheid de brug te Sou burg op het laatst van November a.s. geheel hersteld zal zijn en .weder voor het verkeer in gebruik zal kunnen worden genomen. Burgemeester Stavenisse. Bij Koninklijk Besluit van 24 September 1946, no. 3, is met ingang van 1 October d.a.v. be noemd tot Burgemeester der ge meente Stavenisse, de heer L. A. Verburg, commies ter secretarie der gemeente Zierikzee. De heer Verburg, geb. te Co- lijnsplaat, is 28 jaar oud. Hij is gehuwd en behoort tot de A.R.- partij. De functies van burgemeester en secretaris worden te Stavenisse door één persoon bekleed. VLISSINGEN. Voor de simultaan-seance, die hier Donderdag door Dr Eeuwe gegeven word, bostond gToote be langstelling. Van de 38 spelers wist alleen de heer J. H. van Hovo zyn spel te winnen. Mevr. de Wit slaagde er in remise te maken. O.- EN W.-SOUBURG. De begraafplaats in den Zaai- hoekweg alhier, welke door de overstrooming van ons dorp sinds October 1944 niet ge bruikt kon worden is weer in gebruik genomen. De grafstee- nen welke door het water van hun plaatsen waren weggesla gen konden opnieuw worden geplaatst, SCHEEPVAART- BERICHTEN. 26 Sept. Gepasseerd naar Ant werpen m.s. „Zeeland" van Huil. 2/ Sept. m.s. „Nato", m.s. „Sandenburgh" en m.s. „Brinda" alle van Rotterdam; m.s. „Ma- jori' van Finland, 26 Sept. Gepasseerd vau Ant werpen m.s. Kemphaan" naar Lis sabon. Uitspraken van de Zeeuwscne Kamer van het Bijzonder Gerechtshof. Pieter Dees, landbouwer te Zaamslag, zaak geschorscht. Maria de Priester, dienstbode te Bergen op Zoom, 2 jaar en 6 m. gevang.straf met aftrek voor arrest vanaf 9 Februari 1946 en ontz. rechten voor 10 jaar. Johan H. J. Baljet, monteur te Hontenisse, 2 jaar Rijkswerkin richting met aftrek voorarrest vanaf 15 Juni 1945. Willem Goetheer, Gemeente werkman te Ellewoutsdijk, 3 jaar gevang.straf met aftrek voorar rest vanaf 27 October 1944. Frans Schipper, winkelier te Goes, 2 jaar gevang.straf met af trek voorarrest vanaf 19 Decem ber 1944. 20 jaar geëischt. Tegen de 27 j. Maria Johanna de Cock, te St. Jansteen, die als visiteuse bij de Duitsche „Zoll- grenzschutz" in dienst is geweest en in Zeeuwsch Vlaanderen een ware terreur heeft uitgeoefend waardoor zij niet ten onrechte de „Sadiste van Zeeuwsch Vlaande ren" werd genoemd, werd een ge vangenisstraf van 20 jaar ge- eischt. De „Boschfontein" brandt. Omstreeks 3 uur hedennacht werd het wachtpersoneel aan boord van de „Boschfontein", het circa 12.000 ton metende schip van de Vereenigde Nederlandsche scheepsbouwbedrijven, dat sedert Dinsdagmorgen bij de Nederland sche Dok- en Scheèpsbouw Mij. in dok lag, verdreven door rook ontwikkeling en vlammen, die zij zagen onder de stuurboordketel. Gisteren was daar roetkolk leeg- getrokken, doch daarbij werd geen vuur gebruikt. De brandweer was snel ter plaatse en begon aan stonds, onder leiding van den commandant J. B. Schuitmaker, met het blusschingswerk. Hetgeen in deze dichte rookmassa geen een voudige taak is. Men vreest dat de beide tanks, die geheel met olie gevuld zijn, zullen springen. Reeds iaat men het dok volloopeii om eventueel de „Boschfontein" naar buiten te brengen. De directie en de bedrijfsleiding van de N.D.S.M. bevinden zich ook op het terrein, de drijvende motorspuit, „de Jason" ligt buiten het dok gereed om zoo noodig bij het blusschen te worden gebruikt. r»p- ju tfjM»;.. var» Ion er» Maan) Zondag: Zon op 6.36 u., onder 18.24 u. Maan op 11.02 u., onder 20.09 u>. Hoog water ts Vlissingen Zondag 29 September: 4,12 u. 2.04 m,, 16.18 u. 2,02 m. De Communistische interpellatie in de Tweede Kamer over de relletjes te Amsterdam en de uit zending van troepen naar Indië is met een sisser afgeloopen. Het werd voor de Communis ten een kwade dag. Van alle kan ten werd hen duidelijk gemaakt dat z ij de schuldigen zijn aan wat te Amsterdam gebeurde, dat het hun schuld is, dat daar bloed vergoten werd. En de Regeeriug hield voet bij stuk. Zij sprak nu eens flink vau zich af. Zij zal zich niet laten mtimi- deeren. Wij hebben 't met genoegen gehoord. Maar hiermee is deze zaak toch niet afgedaan. De dienstweigeraars, die aan de herhaalde oproepen geen gehoor gaven, worden zwaar gestraft. En met recht. Maar wat gebeurt er met hen, die tot dienstweigering hebben ge prikkeld? Met de opruiers? In een door de Communisten verspreid manifest heet het o.m.: „Onmiddellijke wapenstilstand moet er komen 1 Geen druppel bloed mag meer vergoten worden I Geen man en geen cent voor den kolonialen oorlog I Geen enkel troepentransport meer naar Indonesië 1" En verder: „Door het funeste bewind, dat sinds de bevrijding is gevoerd, is ons land achteraan gekomen in de rijen der volkeren. Thans heeft de regeering-Beel haar handen met het bloed van vrijheidsstrijders bevlekt, die op vreedzame wijze demonstreerden. Nederlanders, als wij dit dul den, dan komen wij spoedig weer bij het fascisme terecht, dan zou onze strijd van vijf jaren tegen Rauter en Seyss-Inquart ver geefs zijn geweest". En „De Waarheid" had den treurigen moed te schrijven, dat de menschen te hoop liepen: „Omdat zij protesteerden tegen den kolonialen oorlog, omdat zij onze jongens niet willen laten misbruiken voor een doel, dat geen haar beter is dan het oorlogsdoel van Hitier, n.l. het onderdrukken van de nationale zelfstandigheid van een ander volk". Zoo werden de soldaten tot dienstweigering geprikkeld en de gemoederen tot kookhitte ge bracht. Minister Jonkman verklaarde, dat de menschen hun vredeswil hadden willen demonstreeren. Nu ja, er werden trams uit de rails gegooid en lichtmasten om ver gehaald, maar hier was immers een misverstand? Wij zeggen er niet meer van. Maar herhalen met klem: wat gebeurt er met de mis dadigers, de opruiers de werkelijke schuldigen? DE BILT ZEGT: Nazomer. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond. In den ochtend plaatselyk mist, overigens zonnig weer met ver- anderiyken wind. Laatste berichten. Volgens een bericht: uit Sa- loniki zijn 7 Grieksche soldaten door gewapende bandieten overvallen en ttsar Jocgo-Sl> viscU gebied gebracht. De eerste besprekingen te Batavia. TJit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Lord Killearn de Nederlandsche en Indonesische vertegenwoordigers tot het voe ren van onderhandelingen op Zondag 29 September zal byeen- roepen. Koning George te Athene. Veel vroeger dan verwacht word is koning George van Grieken land gistermiddag om half vijf op het vliegveld Eleusina aan gekomen. Weer gingen 2600 jongens naar Indië. Met meer dan 2600 officieren, onderofficieren en manschappen van de 7 December-divisie aan boord, vertrok gisteravond van de Amslerdamscbe Humatrakade het fraaie K.P.M. Motorschip „Buys" naar de tropen. Gemeenteraadsverkiezingen Nijmegen. In Nijmegen werd gisteren de gemeenteraadsverkiezing gehou den. In totaal werden uitgebracht 46.747 geldige stemmen. Daarvan werden uitgebracht op de K.V.P. 29.561 stemmenop de Partij van den Arbeid 9.218op de gecombi neerde lijst van de C.H.-Unie en A.R.-Partij 2.905; op de Partij van de Vrijheid 1.433; op de C.P.N. (De Wuarheid) 3.433 m op de liiat Smits 197.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1