Verhoogde Kinderbijslag. Ook de fictieve aan was wordt belast. 1111 De toestand in Indië. De- Wegenwacht. i jitgie Stichting „Zeeuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 468Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 453 PRÖTTE3TAWTSÖK CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vnjdag 'il Sept. 1945 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. minder dan de helft (5,6 mil liard) van het totaal belastbaar vermogen (12,4 milliard) uit. Het is dus wel een zeer groot percentage, dat in ons land tot de kleine en middelmatige be leggers moet worden gerekend. Bij een verantwoorde beleg ging maakte men van zijn geld 4 of 4 pet. rente en de kleine rentenier met een kapitaaltje van f 30.000 A f 40.000 moet du» van een Inkomen van i 1000 (t f 1500 leven en hij speelde dat doorgaan» klaar ook, Gcutuld nu, dat deze menechen vcrmogensuuiiwu» hebben, en in het systeem van den Minis ter hebben zij dat reeds spoedig Stel daartegenover zooals ook de heer de Wilde in de Tweede Kamer heeft gespro ken nu eens al die nieuwe ambtenaren ik zou bijna zeggen onze nieuwe heeren met ai hun hooge of verhoogde salurissert, die wel geen ver- mogcusaanwiis hebben, maar reduien inkomstemutnwns, die niet» cit dan ook niet» behoe ven to betalen ca geen korrel en geen cent behalve dan vaak in mooie bewoordingen behoeven bij te dragen tot stui ting van du ulgemeene verar ming of tot saocerlng van 's lands financiën; ja, eer werkt hun hooge salarieering ave- uV ««*1 ov-uj jpouu.j, iiuit nuvgw oaiuiiuvtJitg <VYL" ook al zal een kleine catego- rechts op saneering van 's lands rie van de vrijstelling kunnenfinanciën. profiteeren zoo behooren zij toch met name als liet fictieven vermogensaanwas be treft tot de minst draag- krachtigen. Wat komt er zoo terecht van die mooie leuze van gerechtig heid, in de belastingeconomie omgezet, in belasting naar draagkracht?" Als een volgend bezwaar te gen het ontwerp-Vermogens- uanwasbolasting, werd door Mr Bolle m i: genoemd, dut het niet alleen den reeclen, den werkelijke:; uutiwas, muur ook den fictieven utuvwu» belust, „Velen zijn geneigd lo den ken, dut, wanneer bun vermo gen vrijwel gelijk gebleven i», zij geen aanwas hebben, muur deze meening i» avcrechtsch. Ook liet gelijk gebleven ver mogen heeft volgens den Mi nister aanwas. Want ook al wordt de z.g. inflatiesleutel niet toegepast, in de huidige papieren guldens uitgedrukt, is schier elk vermogen aangewas sen. En zoo komen wij in het systeem van den Minister tot belasting van den aanwas bij bezitters van huizen en lande rijen en bij de bezitters van de zoo zeer in het gedrang ge raakte effecten." „Belasting van fictieven ver mogensaanwas is niets anders dan vermogensheffing en deze categorie van bezitters wordt dus in feite wanneer we straks de vermogenshetfing nog krijgen aan twee vermogens heffingen onderworpen. Nevens dus het bezwaar, dat het wetsontwerp den ooriogs- profiteur naast den spaarder stelt, is dus ook dit een belang rijke grief mijnerzijds tegen het ontwerp, dat het den reëelen en fictieven vermogensaanwas vrijwel op één lijn stelt. Dit klemt des te meer voor de bedrijven of personen, die tijdens de bezetting dikwerf noodgedwongen, om het zoo uit te drukken, hun realia heb ben uitverkocht. Willen zij thans opnieuw inlcoopen, dan hebben zij veel meer guldens noodig dan zij voor de oude verkochte realia hebben ont vangen. Er is dus eerder vermogens*) x achteruitgang dan vermogen*- De minister acht het gewenscht de voorgestelde wij- aanwas en toch zal juist deze categorie zwaar moeten bloe den, omdat zij fictief in hun des-investeeringsgelden over vermogensaanwas beschikken/' Met ingang van 1 Oct. a.s. By de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet. Het wetsontwerp heeft betrekking op het verstrekken van kinderbijslag voor elk kind en beteekent dus voor een arbeider met één kind een vermeerdering van het weekinkomen met 2.40 per week, voor een arbeider met meer kinderen een vermeerdering van 4.80 per week. Deze regeling zal voor de gezinnen met kinderen een verlichting brengen, die niet zonder beteekenis is. Er is te meer reden een oplossing in deze richting te zoeken, daar het rijkspersoneel, het spoorwegpersoneel en het personeel van de mijnen r^eds kinder bijslag van het eerste kind af ontvangen, zoodat door een alge- meene invoering hiervan de gewenschte vergelijkbaarheid van de loonen en salarissen wordt bevorderd. De voorgestelde maatregel zal verhooging van de premie van 2.2 pet. op 5.2 pet. noodig maken. Deze verhooging zal niet mogen worden berekend in de prijzen. Voor elk kind wordt gedurende 16 jaar uitkeering genoten. Voor kinderen, die daarna nog een zekere opleiding krijgen tot 21 jaar. Om te voorkomen, dat de kinderbijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, wordt voorgesteld, het bedrag, bedoeld in artikel 25, tweede lid, der kinderbijslagwet, van f 2 te brengen op f 4, daarmede wordt bereikt, dat voor arbeiders, die een neven betrekking vervullen, de kinderbyslag per kind niet meer bedraagt dan 10 pet van hun loon. Niet naar draag kracht. Nog een ander bezwaar noem de de heer Pollema. Dit, dat de druk van deze belasting niet in overeenstem ming is met de draagkracht. „Wij stellen ons zoo gemak kelijk voor, dat wie vermogen heeft,, ook draagkracht bezit. Laten wij de vermogensposi tie in ons land eens nader in oogenschouw nemen, daar dit verhelderend kan werken. In 1940 hadden van de 184.642 aangeslagerien in de vermogens belasting 161.007 een vermogen van minder dan, f 100.000 en hun vermogen maakte weinig kunnen afstaan. Voorwaarden voor wapenstilstand. ziging zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. De aangewezen datum is 1 October 1946. Levering van brilmonturen Handelsverkeer met en glazen. Naar aanleiding van klachten. rranKrijK en UPIDIB. dat de levering van brilmonturen en glazen niet dien omvang en snelheid heeft, als noodig en wem Het toenemende handelsver. keer met onze zuidelijke buur- schelijk wordt geacht, deelt men landen heeft er toe geleid, dat van bevoegde zijde mede, datkort geleden met, België een reeds veel monturen en glazen aan den handel zijn afgeleverd. In Juni werden afgeleverd 24.000 monturen en 60.000 glazen. In Juli $6.000 monturen en 92.000 glazen. Van 1 Januari 1946 tot 13 Sep tember 1946 werden afgeleverd 309.000 monturen en 348.000 gla zen. Wat de aflevering van bestelde monturen en glazen betreft zijn wij nagenoeg afhankelijk van het geen de buitenlandsche fabrieken van hun productie voor Nederland De besprekingen over wapen stilstand, die op 20 September wa ren uitgesteld, zijn gisterochtend hervat, doch nadat zij een half Nederlandsche „mission sacree". Mr Jonkman begrijpt nog niet, dat het aanhalen van historische rechten tot het uur hadden geduurd, werden zij ver|ec)en behoort, wederom uitgesteld. Het Indonesische volk zal De delegaties konden niet tot de historische rechten" van overeenstemming komen over de de Nederlanders niet erken- vraag of zij al dan met bevoegd dat het ei bee. waren bepaalde punten, die naar norl an voren kwamen, te bespreken. Sjarifoedin heelt in een radio rede mededeeling gedaan van de voorwaarden, onder welke de re publikeinen bereid zouden zijn de vijandelijkheden te staken, n.l. a. Een wapenstilstand voor ge heel Indonesië; ■b. de onmiddellijke opschorting van het transport van Nederland sche troepen naar Indië; c. de staking van de blokkade te land, ter zee en in de lucht. De verhouding Indië Nederland. De republikeinsche „Merkeda" van 17 Sept. bevat een hoofdarti kel, waarin betoogd wordt, dat er nog geen Nederlandsch staats man is geweest, die de beteekenis van „regeeren is vooruitzien" ten- volle begrijpt. Het Kabinet Schermerhorn zou met de komst van de Indonesische delegatie in Nederland de gele genheid hebben gehad om het In donesische probleem op te lossen, indien op dat oogenblik Prof. Lo- gemann een vooruitzienden blik had gehad. De nieuwe minister Mr Jonk man heeft zijn oogen geopend voor de realiteit en erkent de In donesische republiek als een „rea liteit". Maar hij begrijpt de be teekenis van „vooruitzien" ook nog niet ten volle Hij spreekt over rechten en plichten van Ne derlanders jegens Indonesië. Met deze rechten bedoelt hij zeker de „historische rechten" van de Ne derlanders «n met plichten dc nen wil staan en op eigen krachten alles wil regelen. De Indonesiërs erkennen, dat zij voor den opbouw van het land buitenlandsche krachten o.a. ook Nederlandsche, noodig hebben. In verband met het feit, dat de In donesiërs een humaniteits- en plichtsgevoel koesteren jegens de Nederlanders, hebben de Indone siërs aan de Nederlanders prefe- rentieele rechten verleend bij den opbouw van de republiek. Indonesië heeft haar hand toe gestoken om een alliantie met de Nederlanders te sluiten, en wat wij op het oogenblik noodig heb ben is een Nederlandschen staats man, die de beteekenis van „re geeren is vooruitzien" ten volle begrijpt en de toegestoken hand wil accepteeren. De toestand op Zuid.-Celebes. Volgens berichten uit Zuid- Celebes is de toestand aldaar sinds het verbod van de Partai Nasional Indonesia (P.N.I.) zeer verbeterd. Op een klein eiland ten Westen van Zuid-Cclebes is de bevolking bezig haar lidmaat schapskaarten van de P.N.I. in te leveren, welke in het openbaar tegenover het gouvernementskan- aanvullend handelsverdrag is gesloten en het handelsaccoord met Frankrijk is uitgebreid. In de aanvullende overeen komst met België-Luxemburg zijn een aantal contingenten verhoogd en nieuwe posten op genomen, in totaal tot een waarde van ongeveer 40 jnil- lioen gulden. Als belangrijke posten in den agrarischeu ex port-sector, die 14)9 roillioen gulden bedraagt, kunnen wor den genoemd aardappelmeel, blikgroenten, zaaigranen en ge distilleerd. De export van kaas, welke in het oorspronkelijk verdrag was opgenomen, is nog niet doorgegaan, daar geen overeen stemming kon worden bereikt over den prijs. Van den invoer uit Bel gië is voor onzen landbouw van belang een hoeveelheid ammon- salpeter. Naar Frankrijk is een aan vullende export, overeengeko men ter waarde van 480 mil- lioen francs, waarvan de post pootaardappelen bijna twee-derde gedeelte vormt. Ook zullen we een par tijtje mosselen leveren. Behalve textiel en industrieele producten zullen wij ruw fos faat importeeren. Ook in het Zuiden gestart. Met ingang van 26 September zijn de populaire gele rijders van de A.N.W.B.-wegenwacht ook in het Zuiden van ons land gestart. ZIJ onderhouden thans een ge- regelden patrouillcdlenat iti do provincies Brabant en Limburg op de belangrijkste routes, Alvorens hun tnuk aim to van gen liabben do wegenwachten op 24 en 25 September hun opwitch- ting gemankt bij do gemeentebe sturen van Maastricht, Jilndlio- van, Den Bosch eu Breda. Daar de materiaalvoorziening nog steeds bezwaren oplevert, zijn in het Zuiden, evenals in de Noor delijke provincies, waar de wegen wacht reeds sinds 15 Augustus een graag geziene gast op de we gen is, naast de bekende zijspan- combinaties ook gele solo-motoren „ingezet", die echter eveneens het voor hulpverleening benoodigde materiaal met zich voeren. Naar aanleiding van het bericht uit Ottawa als zou minister Lieftinck in een pers conferentie aldaar een mede deeling hebben gedaan om trent de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, vernemen wij, dat het officiëele bericht over den datum van de geboorte, zal moeten wachten tot Priuses Juliana en Prins Bernhard dezen willen vrijgeven. In ieder geval staat vast, dat deze blfj- de gebeurtenis niet in Mei 1947 verwacht wordt. REPATRIËERENDEN UIT INDIË. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen ligt de lijst met de namen van 1639 re- patriëerenden uit Indië, die op het m.s. „Volen- dam" onderweg zijn naar Nederland, ter inzage. De boot wordt 3 October te Rotterdam verwacht. Prof. Schermerhorn optimistisch. In een aan dc pers aangeboden lunch verklaarde Prof. Schermer horn o.a. De Indonesische kwestie is een probleem, dat het geheele Neder landsche volk aangaat. De oplos sing moet dus niet alleen de goed keuring bij de Indonesiërs of bij een maximum aantal Nederlanders in Indonesië vinden, maar even- toor worden verbrand. Hetzelfde eens bij de Nederlanders in wordt bericht uit Pare-Pare, Si dendreng en andere plaatsen. De Partai Rajat Indonesia van Zuid-Celebes die bezig was een mantelorganisatie van de P.N.I. te worden, is zich thans uit eigen beweging aan het ontbinden. Europa. Zonder ongerechtvaardigd opti misme meende Spr. gerust te kun nen verklaren, dat Nederland en Indië beide al hun krachten inzet ten om een goed gebruik van een goede gelegenheid te make». De Fransche Grondwet. Na een bijeenkomst van de voorzitters der fracties van de Fransche constitueerende verga dering is medegedeeld, dat inzake het grondwetsontwerp een basis voor overeenkomst is bereikt ten aanzien van drie der vier strijd punten, namelijk over de kwesties van de verkiezing van den presi dent der republiek, de benoeming van den voorzitter van den minis terraad door den president der re publiek en de samenstelling van de overgangs-regeering. DE WERELDSUIKER PRODUCTIE. Hi -Vn i 4. nsche tl i nisterie van Dandbou.. roomt oe wereld suikerproductie -.446-'47 op 30 millicen ton. Dit is 10 procent meer dan in 1945-46, doch 13 procent minder dan de gemiddelde productie der jaren 1935-'39 (34.544.000 ton). Financiëele hervormingen in Duitschland? Van officieele Amerikaansche zijde wordt medegedeeld, dat een plan is uitgewerkt voor de finan- cieele hervorming van Duitsch land. Volgens dit plan zal het groot ste deel van do Duitsche nationale schuld in Rijksmarken worden te niet gedaan. De thans in circulatie zijnde Rijksmarken zouden door nieuw geld worden vervangen, waarover de economische deskun digen der „groote vier" te Berlijn besprekingen voeren. BOODSCHAP VAN CHURCHILL. Winston Churchill heeft in een boodschap, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn wenschen voor het welslagen van „de week der V.N.", verklaard: „Met 50 andere landen hebben wij beloofd, het Handvest der V.N. te zullen na leven. Het is onze plicht er voor te zorgen, dat het gesteund en getrouw nageleefd wordt". VERLAGING BENZINEPRIJS. Met ingang van 1 October a.s. zal de benzineprijs van 20 tot 19 cent per liter wor den verlaagd. KARNEMELK EN MAGERE MELK YOGHURT Weer op don bon. Mot Ingang van 29 Sept. zul ten karnemelk en magere mclk- yoghurti niet rneer bonloo» ver krijgbaar zijn, zoonis ln de zo mermaanden het geval was, doch dun weer uitsluitend ten goede komen aan zieken en zuigelingen, die ze op voor schrift van huil huisarts noodig hebben. De bonnen voor gestandaar diseerde melk van den betrok kene moeten daartoe ingeleverd worden; daarvoor zal men kar nemelk ontvangen tot elke voorgeschreven hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn in- plaats van karnemelk, magere mellc-yoghurt te verkrijgen. NIEUWE TUNNEL ONDER DE SCHELDE. Een Antwerpsche vereeniging heeft een ontwerp in studie ge nomen, dat den bouw van een der den tunnel onder de Schelde voor wielrijders voorziet. Chr. Werkverband Partij van den Arbeid. Vrijdag en Zaterdag j.l. hield het Prot. Chr. Werkverband uit de Partij van den Arbeid een druk bezochte, landelijke bijeenkomst, onder leiding van het Tweede Ka merlid Mr. G. E. van Walsum. Het bestuur werd uitgebreid met Mevr. Ds de GeusSmelt en Jhr Mr Schorer te Middelburg, terwijl de heer Steketee werd ver vangen door het Tweede Kamer lid van den Brug. Ds C. Aalders van Voorburg, sprak over „Hoe winnen wij de Christelijke gemeente" en Mr Dr S. Rozemond, te Leiden over: „Geestelijke vrijheid en maat schappelijke gebondenheid", zulks aan de hand van stellingen. Medegedeeld werd, dat door het Partijbestuur een vaste Secretaris zal worden aangesteld, speciaal voor de propaganda onder de Protestantsche Christenen. PröVincienieuws NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. De mogelijkheid van emigratie. Tijjdens zijn bezoek aan Neder land hoeft de minister van Eco nomische Zaken van do Unie van Zuid-Afrika, de heer Waterson, het volgende aan persvertegen woordigers medegedeeld Do Unie van Zuid-Afrika is voornemens binnenkort emigratie commissies naar Europa te sturen, teneinde na te gaan in overleg met de betrokken regeeringeu, welko krachten voor emigratie in 1 aanmerking zullen kunnen komen. Een spoedige emigratie zal even wel niet mogelijk zijn wegens het gebrek aan scheepsruimte. Als voorbeeld haalde de heer Water son aan, dat in Engeland op het oogenblik een 20.000 menschen op vervoer wachten. Aangezien in Zuid-Afrilta eveneens woningnood hecrscht, moot eerst voor een be hoorlijke accomodatie aldaar wor den gezorgd. Gevraagd naar do mogelijk heden betreffende den handel met Indië, verklaarde heer Waterson, dat Zuid-Afrika hoopt spoedig de handelsbetrekkingen met de Ne- derl. Overzeesche gebieden te kun nen hervatten. In Zuid-Afrika aldus de minister-president be staat groote sympathie en een jnist inzicht voor de moeilijk heden, welko Nederland in Indië ondervindt. DR EU WE TE GOES. Woensdagavond heeft te Goes een ongewone gebeurtenis op schaakgebied plaats gehad. Onder groote belangstelling heeft Dr Euwe simultaan ge speeld, tegen 37 spelers uit Zee land. Dr Euwe die bij aankomst door een hartelijk applaus werd be groet, werd daarna door den heer Nordlohne, namens de Zeeuwsche schaakwereld verwelkomd. Dr Volmer dankte den heer Nordlohne voor het organiseeren van dit schaakfeest, waarop Dr Euwe zijn dank uitsprak voor de hartelijke ontvangst, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de aangeknoopte vriendschapsbanden mogen leiden tot een nieuwe ont moeting. Daarna nam het spel een aan vang, dat tot over één uur duurde. Het resultaat was, dat Dr Euwe 28 partijen won. Van de Zeeuwsche schaakspe lers waren winnaars de heeren M. J. Quakkelaar (G.S.V.), G. Beka (Schaakclub vrijpion) en N. Meyer (schaakclub Hansweert). De heeren Dr G. Volmer (G. S.), Ir. H. Oliemans (G.S.), H. J. Molhoek (G.S.), Mevr. L. Vol mer (G.S.), Dr Nordlohne (G.S.), en L. Pieters, Wolfaartsdijk, (Schaakver. Individueel) speelden remise. Dr Euwe verklaarde, dat de tegenstand grooter was, dan hij verwacht had. Kerk en Zending» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortenhoef, J. P. van Roon, cand. te Strijen; te Wezepe, II. van Gosliga t'e Appelscha; te Hoogeloon c.a., D. J. Monshouwer, cand. te Nijmegen; te Heyplaat en de Hey, W. Anker te Ilerkmgen; te Utrecht (buitengew. pr.pl.), J. Batelaain, zend.-dir Geref. Zend. bond; te Eibergen, H. Gordeau te Walsum. Aangenomen naar Klaaswaal, G. Spilt, cand. te Dordrecht; naar Bergeijk, F. Mooi, cand. te Groningen. Bedankt voor Meppel, A. J. de Jong te Ederveenvoor Ouddorp, D. v, d. Ent Braat te Montfoort; voor Asperen, Den Bommel, Heyplaat en de Hey en Dirksland, G, Spilt, cand. te Dordrecht; voor Den Ham, M, Verkerk te Moerkapelle. Geref. Kerken. Beroepen te Ee, C. Spek te Nijeveen. Bedankt voor Lemmer, J. Vis- scher te Spijk; voor Ooster- Nijkerk, D. Middelkoop te Mil- dam; voor Opeinde, J. W. Slin- genberg te Roodeschool. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Goes. J. W. Vet hey te Gravenhage. VLISSINGEN. Huldiging Notaris Paap. In het Strandhotel had Woens dagmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal vrienden, autoriteiten en collega's do huldiging plants van den heer J. C, Puap, oud-notaris te Vlis singen, thans tu Utrecht woon achtig. De voorz, van het huldlglngs- comitó, Dr A. Stavunuau, heette de aanwezigen welkom, Hij wee» er op, dat ln het le ven drie personen onmisbaar zijn en wel de geestelijke, voor de geestelijke nooden, de dok ter voor de lichamelijke en de notaris voor de materieele nooden. Zoo heeft hij bij zijn komst in Vlissingen in 1908 no taris Paap als zijn vriend en raadsman gevonden, die hij nu bijna 40 jaar heeft gadegesla gen. Toen hij het initiatief tot deze huldiging nam als een der oudste vrienden vond hij direct velen bereid tot medewerking. Reeds op 5 Juli 1945 werd een deputatie naar Utrecht gezon den, doch eerst thans bleek het mogelijk als materieel blijk van vriendschap een portret aan te bieden, waarvoor Notaris Paap eenigen tijd te Vlissingen moest vertoeven om voor Mevr. Bol- Stnit te poseeren. Op verzoek van den voorz. nam de kunste nares het doek weg en konden de aanwezigen het fraaie por tret van notars Paap bewonde ren. Dr Stavcrman zeide, dat uit dit, inderdaad goed gelijkend portret, duidelijk de eigen schappen van dhr Paap spre ken n.1. intelligentie, vertrou wen, hulpvaardigheid, eerlijk heid, humor en gedragen leed, welke hem stempelen tot een bijzonder mensch, die deze eigenschappen in zijn langduri- gen loopbaan zoo duidelijk heeft gedemonstreerd. Verder voerden het woord burgemees ter Kolff, namens het gem.be stuur, Mr Th. Portheijne, Pres. van de Arr.-Rechtbank namens de Kamer van Toezicht op de Notarissen in Zeeland, die vrij wel geheel aanwezig was, en notaris E. C. van Dissel uit Goe», die sprak als een der oud ste vriendein, die reeds 60 jaar geleden elkaar hebben ontmoet. Als oudste lid van het perso neel sprak dhr M. Meijer, die 'reeds direct In 1905 bij de komst: van dhr Paap in dienst trad, enkele persoonlijke woor den. Reeds bij den aanvang had ^otaris Paap het vertrouw|en der bevolking gewonnen, door zijn onkreukbare trouw was zijn kantoor uitgegroeid tot: een der grootste in Zeeland met honderden cliënten. Hij was de vraagbaak voor iedereen en verwierf daardoor vele vrien den en kan daardoor terugzien op een vruchtbaar en welbe steed leven. Ook namens het overig personeel bracht spr. den heer en mevr. Paap dank voor de vele bewijzen van hulp en vriendschap. De heer A. A. Noest Sr. ver tolkte de gevoelens van de Ver. van Vrijz. Herv., waarvan de heer Paap 33 jaar voorz. was. Namens het: Dept. Vlissingen van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen sprak de voorz. dé heer W. H. van Aller woorden van waardeering en dank voor het goede, dat de heer Paap ook daar had verricht:. Als laatste spr. voerde de heer J, L. Verhagen het woord, die eerst een boodschap voorlas van oud-burgemeester van Woelderen als oud-vriend. Ver der sprak hij een persoonlijk woord als employé en hoopte, dat: als het notariaat aan hem wordt overgedragen, hij de fak kel op dezelfde wijze mag'dra gen en een lichtend voorbeeld zal zijn. Hierna nam de heer Paap nog kort het woord om de sprekers elk afzonderlijk te bedanken. Deze bijeenkomst heeft: zijn verwachtingen ver overtroffen. In het bijzonder Dr en Mevr. Staverman en Mevr. Bol. Hij heeft getracht voor Vlissingen te doen wat hij kon, het was de beste tijd van zijn leven. Na de officieele plechtigheid namen de aanwezige!} persoonlijk af scheid van het'scheidende echt paar. <ÖP" -»"! ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 0.34 u., on der 18.20 u. Maan op 9.51 u., onder 19.50 a. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 28 September: 2.38 u. 2.14 m., 15.40 u. 2.11 m. hem werd verzocht liet verloop in de bezettingsjaren in het notulen boek vast te leggen. Dhr Caan van Wolfaartsdijk deed verslag van den financleelen toestand. Momenteel Is een saldo in kas van f 300.01. Tot leden van het comité wor den gekozen voor du classis Axel dlir A. P, Cutsman, Aurdenbura en voor do classis Goes dhr A. J, du Jager tu Nlcuwdorp, Ais adviseur der conferentie was tegenwoordig Ds Beukem» van Nlcuwdorp, Hierna refereerde dhr II. C. van Donk te Goes over het onder werp: Kan het ambt de jeugd van 1946 helpen. De volgende punten werden breedvoerig toegelicht. a. De gevaren voor onze jeugd; b. De bezwaren van onze jeugd; c. Aan wie de schuld; d. Do taak van het ambt. Na de pauze sprak Ds Stam over: Het Geref. kerkelijk leven na de bevrijding. Z. Eerw. wees in een leerzaam betoog op den nood der Kerk te midden van het volksleven en haar roeping in verband met de op dracht van haar Koning. Als plaats voor de volgende conferentie, de 25e, werd Goes als de gemakkelijkst te bereiken, plaats aangewezen. Prof. Dr H. Smitskamp. Naar wij vernemen is in de vacature van prof. dr A. A. van Schelven tot hoogleeraar aan da Vrije Universiteit te Am- I sterdam benoemd dr H. Smits kamp to Voorburg. De Luthersche Kerk in Polen Van 58 Augustus 1946 werd te Lodz voor de eerste maal na vele jaren een conferentie gehou den van de Luthersche Kerk in Polen. Dr Clifford Ansgar Nel son, afgevaardigde van de Ame rikaansche afdeeling van de Lu- tehrsche Wereldfederatie schreef in een verslag o.a. het volgende: „Dit was de eerste bijeenkomst van alle predikanten sedert den oorlog. Het beteekende de ver nieuwing van vriendschapsbanden, die door de verschrikkkingen van den oorlog en de revolutie waren verbroken. Niet minder dan 51 predikanten van de 63 kwamen uit alle deelen van Polen om hier tegenwoordig te zijn. Het was een ontroerend oogen blik toen de Bisschip bij de ope ning van de conferentie begon met de predikanten te herdenken, die gedurende den oorlog waren ge storven. Langzaam la9 hij de na men op van 21 predikanten, die in concentratiekampen zijn omgeko men. Niet minder den 46 predikanten hebben gevangen gezeten, waar-- van sommigen meer dan zes jaar. 19 zijn er in een gevangenis ge storven. Van de 300 predikanten, die er eerst waren, zijn er nu slecht9 63 over. Van de 500.000 leden zijn er nog maar 120.000 over". SCHEEPVAART- BERICHTEN. 25 Sept. Gepasseerd naar Ant werpen m.s. „Kemphaan" van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen s.s. „Colito" naar Montreal; s.s. „Al- Tphaard" naar Rio de Janeiro", m.s. „Heron' naar Huil. 26 Sept. Gepass. naar Antwer pen m.s. „Angea" van Rotterdam. Ouderl ingen-conf erentie. Woensdag werd te Goes de 24e Conferentie gehouden van ouder lingen der Geref. Kerken. Bij ont stentenis van den voorz. van het Comité dhr F. D. G. Prins, werd de verg. geleid door dhr. J. J. Boon te Bergen op Zoom. Deze wees in zijn openings woord op het verheugende feit weer in vrijheid tc kunnen ver gaderen cn wekte de br. ouder lingen op, nu van de 52 Kerken in Zeeland er 20 vacant zijn tot meerdere inspanning en nauwge zetheid bij het vervullen van hun ambtelijke roeping. De secretaris dhr Douw van Baarland deelde een en ander mede omtrent de I.g. conferentie: DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. Plaatselijk ochtendmist, overdag tijdelijk toenemende bewolking met later kans op een onweers bui. Zwakke tot matige wind, overwegend uit de richtingen tus- schou Oost en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Laatste berichten. Troepen naar Indië. Gistermiddag is van Rotterdam uit naar Indië vetrokken het s.s. „Kota Agoeng". Het schip brengt het derde bataljon van het 3e reg. infanterie en het derde van het 5e reg. infanterie naar Soerabaja. De stemming was goed- Toen het schip de kade verliet zongen de slodaten vaderlandsche liederen. De Ziektewet. Bij K.B. is bepaald, dat de wet van 14 Aug. 1946, houdende na dere wijziging van de Ziektewet, ln werking treedt met ingang van 1 October a.s. Gestrande Lichter vlot gesleept. De lichter „Let 163", die tij dens den stom in den nacht van 20 op 21 September bij Oostka- pelle aan dan grond liep, is giste ren vlot gesleept door twee sleep- booten.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1