De onderhandelingen in Indië. Geen werkelijk gevaar voor een nieuwen oorlog? Spelen met vuur. De stakingen te Amsterdam. Belasting op na-oorlogsche winsten. Stalin vredelievend. Samen werking mogelijk. Plaats en tijd nog niet vastgesteld. Provincieiïieuws WAT OP DEN BON? VUgtm Stichting „Zeeuwsen Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Ylissingen, Walatr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2U09; Neuzen Vlooawyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 452 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 26 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op' en ontiergatrg van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.33 u., onder 18.29 u. Maan op 8.39 u., on der 19.34 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 27 September: 3.07 u. 2.20 m., 15.13 u. 2.17 m. Er wordt op een hoogst ge vaarlijke wijze met vuur ge speeld in ons land. Wij denken hierbij aan wat Dinsdag te Amsterdam passeer de toen tal van belangrijke be drijven eenvoudig werden stil gelegd, „omdat onze machtige arm het wil", in verband met de uitzending van troepen naar Indië. Natuurlijk ging deze staking gepaard met pogingen tot het houden van demonstraties, waarbij de noodige botsingen niet uitbleven, met als gevolg, dat een groot' aantal personen werd gewond, terwijl Zaterdag reeds iemand was gedood. Voor de Communisten is dat geen bezwaar, om met hun re- volutionnaire actie door te gaan. Van Domela Nieuwenhuis is heti bekende woord, dat men geen omeletten kan bakken zonder eieren te breken. De eieren, dat zijn in dit ge val de soldaten, die zich lieten opzweepen tot dienstweigering en de menschen die bij revolu- tionnaire demonstraties het le ven verliezen of verminkt wor den. En de omeletten zijn dan voor de partij en haar leiders. Met vuur wordt er gespeeld door hen, die steeds weer den indruk pogen te wekken, alsof het in Indië gaat om een kolo nialen oorlog en die de massa misleiden door het voor tie stel len alsof de partijen, die niet met den Jappenknecht Soekar- no willen onderhandelen en die in de eerste plaats de orde wil len herstellen en het gezag handhaven, de Indische volken begeeren te onderdrukken. Z ij zijn het die de massa rijp ma ken om slachtoffers te worden van de Communistische agita tie. Met vuur wordt er gespeeld, en dat is honderdmaal erger, door de Regeering, zooals blijkt uit de soepsappige redevoering Dinsdagavond door minister Jonkman gehouden. Inplaats van het kind bij den naam te noemen en de revolu- tdonnaire staking als een mis dadige woeling, die niet geduld kan worden, te brandmerken, werd betoogd, dat hier een misver stand heerscht, omdat men nog niet goed begrijpt, dati de Regeering toch werkelijk vre delievende bedoelingen heeft Allemaal larie. De Commu nisten, die de stakingen uitlok ken, weten zeer goed wat zij doen en wat. de Regeering wil. Het dieptepunt werd bereikt toen de stakers op vriendelijke wijze werden uitgenoodigd weer aan het werk te gaan. Zij had den het zoo goed bedoeld, zij wilden den vredeswil van het Nederlandsche volk demon- streeren, en nu ja, zij waren daarbij wat te ver gegaan, maar nu moesten zij dan ook het werk hervat/ten. Straks krijgen misschien de revolutionnaire raddraaiers nog een vriendelijke dankbetuiging, dat ze het bij een 24-uurs sta king hebben gelaten. Zoo wordt, er hier en in In dië met vuur gespeeld. Wee het land, welks Koning een kind Is I extra belasting betrekking zal hebben op bepaalde categorieën winsten, welke voortvloeien uit de schaarschte-economie. Van de V.A.B. zal deze belas ting o.m. hierin verschillen, dat zij niet beoogt in het bijzonder ge spaard geld te treffen; zulks, zoo wordt er aan toegevoegd, om in overeenstemming te blijven met het streven naar een zoo gering mogelijke belemmering van den spaarzin. Relletjes In de binnenstad. Den geheelen middag was het Dinsdag in de Amsterdamsche binnenstad roerig. Speciaal op den Dam, moest de politie herhaalde lijk charges uitvoeren. Omstreeks half vijf bereikte de onrust zijn hoogtepunt en trof de politie maatregelen om verdere ongere geldheden te voorkomen. Met be hulp van drie jeeps en de uitruk- auto werd het publiek van het midden-Damterrein teruggedreven. Een enkele maal moest de politie, van sabel en vuurwapens gebruik maken. Naar het schijnt zijn er bij de charges in de binnenstad totaal 20 gewonden gevallen, waarvan één in het Binnengasthuis is op genomen. De anderen liepen allen min of meer ernstige sabel- of schotwonden op. Ook in het begin van den avond kwamen in de binnenstad weer op- loopen voor van op relletjes belus te opgeschoten jongelui. Minister Lieftinck heeft ver leden week in de Eerste Kamer te kennen gegeven, dat hij niets voelde voor een herhaling van de vermogensaanwas-belasting Ceen denkbeeld van den kath senator Wijffels). Wel wilde de minister door een extra belasting na-oor logsche winsten afroomen. Naar hierover thans van be voegde zijde nader wordt meege deeld, is het de bedoeling dat deze Communistische agitatie te Amsterdam. Dinsdagavond had de C.P.N. een massavergadering belegd in de AjDollohal te Amsterdam, die door plm. 9000 menschen was bezocht. De voorzitter, de heer H. Gort zak, verklaarde, dat de staking gericht is tegen het misdadige op treden van Zaterdag, tegen de troepenuitzending naar Indië en tegen het Kabinet-Beel, dat met zijn politiek millioenen aan den wederopbouw onttrekt". „Uit deze spontane actie tegen haar politiek zoo zeide hij, kan de regeering twee conclusies trek ken: haar politiek wijzigen of af treden en daar het eerste \tfel niet mogelijk zal zijn, blijft slechts over de slotsom: „regeering-Beél weg". De h^r de Groot, lid van de Tweede "Kamer, betoogde o.m., dat deze regeering op het gebied van wederopbouw en zuivering nog meer tekort geschoten is dan de vorige en dat zij met haai op treden van Zaterdagavond de grenzen van het toelaatbare in een democratischen staat heeft over schreden. Hij beweerde dat men niet weer zal toelaten, dat er op weerloozen geschoten wordt. „Dan gaat de onderste steen bo- ben", riep hij uit. Als besliste voorwaarde voor het uitblijven van nieuwe botsingen stelde hij, dat de regeering zal moeten veranderen, zoodat men in vrede en vriend schap met het Indische volk zal kunnen samenwerken. Na het zingen van de interna tionale ging de vergadering zeer rustig uiteen. AMSTERDAM WEER RUSTIG. Het stadsbeeld van de hoofd stad vertoonde gisterochtend weer het gewone beeld. Zoover, kon worden nagegaan hebben alle stakers gehoor gege ven aan het parool van de orga nisatoren van de staking om het werk weer te hervatten. Bij de hoogovens in Velsen duurt de staking gedeeltelijk nog voort. Waar Lord Killearn de Neder landers en de Indiërs tot hervat ting van de onderhandelingen bij een zal roepen, is een kwestie, die momenteel door de betrokken par tijen druk besproken wordt. Toen de Indische en Nederland sche afgevaardigden den l.Sen September bijeenkwamen, werd voorgesteld om de eerste bijeen komst tc houden op den neutralen grond, die door het Britsche con sulaat-generaal te Batavia ter be schikking was gesteld, waarna men de volgende vergaderingen beurtelings in de residentie van Sjahrir en in het paleis van Dr van Mook zou houden. De laatste dagen echter hebben de republikeinen als voorstel naar voren gebracht, dat de bijeenkom sten in 't binnenland zouden wor den gehouden, hetgeen voor de re- publikeinsche delegatie het plegen van overleg met Snrkarno zou vergemakkelijken. Zij hebben de In een persgesprek met een Britsch dagblad correspondent, Alexander Werth, zou Stalin vol gens berichten uit Moskou o.m. hebben verklaard: „Ik geloof niet aan een werke lijk gevaar voor een nieuwen oor log. Voornamelijk militaire en politieke agenten van geheime diensten en hun weinige aanhan gers schreeuwen over een nieuwen oorlog.' Dat komt in hun kraam te pas, al was het maar om eeni- gen tijd lang een demobilisatie te vertragen, om een snelle stijging van werkloosheid in hun landen te remmen. Een „kapitalistische" omsinge ling van de Sovjet-Unie door de leidende kringen in Groot Brit- tannië en de Ver. Staten achtte hij onmogelijk. Ik houd het voor onmogelijk, dat de Sovjet-Unie Duitschland kan gebruiken als een middel te gen W.-Europa en de V.S., niet alleen omdat de Sovjet-Unie met Gr. Brittannië en Frankrijk door een overeenkomst van wederzijd- schen bijstand tegen Duitschland verbonden is en met de V.S. door besluiten van de conferentie van Potsdam, maar ook, omdat een dergelijke politiek van de Sovjet- Unie zou betcekenen, dat zij haar fundamenteele nationale belangen zou prijs geven. Nederlanders hiervan op de hoog te gesteld, doch op dit voorstel is tot dusver nog niet officieel geantwoord. Een ander probleem is het vaststellen van den datum, waarop de eerste bijeenkomst zal worden gehouden. De republikeinen te Batavia hebben Lord Killearn er van op de hoogte gesteld, dat zij Sjahrir omstreeks 27 September uit het binnenland terug verwach ten, waarna dan de eerste verga dering zou kunnen plaats vinden. Anderzijds heeft men in dezelf de kringen geopperd, dat de pre- ciese formuleering van Sjahrirs mandaat als hoofd van de Indo nesische delegatie, dat hij thans van Soekarno ontvangt, wel eenige vertraging zal veroorzaken. Al deze kwesties(worden thans nauwkeruig bekeken en men ver- wacht, dat er spoedig eer. besiis- 1 sing zal worden genomen. Kort samengevat is de po litiek van de Sovjet-Unie t.o.v. Duitschland in de eer ste plaats gebaseerd op de- militarisatie en democrati seering van Duitschland, die naar mijn meening een van de belangrijkste waarborgen voor het grondvesten van een duurzamen vrede vormen." Het oordeel van de Amerikaan- sche pers over deze uitspraken is zeer verschillend. De „New York Herald Tribu ne" schrijft: „Het Kremlin zoekt misschien naar een werkelijke ba sis voor den vrede en maakt zelfs toespelingen op een nieuwe koers wijziging van zijn politiek om hiertoe te kunnen geraken". De „San Francisco Chronicle" schrijft: „Stalin maakt het duide lijk, dat hij niet aan een op han den zijnden oorlog gelooft. Als hij die meening is toegedaan, is die meening ook juist". De „Philadelphia Record" daar entegen is sceptisch gestemd. Dit blad maakt de opmerking, dat Stalin de oprechtheid van zijn verklaringen zou kunnen bewijzen door Gromyko, de Russische af gevaardigde bij den Veiligheids raad, „die samenwerking met de Sovjet-Unie moeilijk, zoo niet on mogelijk heeft gemaakt", terug te roepen. bemiddelde tusschen Duitschland en de West-Europeesche landen. Nederlandsche banken hebben Duitschland altijd ten deele gefi nancierd, hetgeen thans het werk van de bezettingsautoriteiten was, maar dat houdt eens op, Op het kerkhof te Antjoi in Ned. Indië werden op plechtige wijze de militairen en burgers, die tijdens de Japansche bezetting ge- executeerd werden, herdacht. De commandant der zeemacht, vice- admiraal Pinke, legt een krans namens de Kon. Marine. Op den voorgrond een soldaat van het Kon. Ned. Indische leger. Partij van den Arbeid en Communisten. Zaterdag a.s. zou in de Hout- rusthailen te 's Gravenhage een massa-meeting worden gehou den, in verband met liet Indi sche vraagstuk. De Partij van den Arbeid werkte hierin samen met de Communisten, „Het federatiebestuur van de P. v. d, A., aldus wordt namens dit bestuur gemeld, heeft aan den voorzititer van het comité van actie voor deze Iioutrust- betooging medegedeeld, dat de P. v. d. A. door de houding van de Communistische partij, die zich blijkens publicatie in de „Waarheid" volkomen tegen over de regeering Beel heeft gesteld en haar aftreden eischt, zich genoodzaakt ziet om zich volkomen los te maken van de voorbereidingen tot deelneming aan de demonstratie en betoo- 83 ng." De samenwerking wordt dus verbroken, niet om de principieelc doelstelling van de1 Communistische partij, maar., omdat zij zich stelt tegenover het zittend Kabinet. De kosten van het apparaat zullen zooveel mogelijk worden verlaagd en overbodig wordende organen zullen zoo spoedig moge lijk opgeheven worden. Overigens moet er reke ning mede gehouden worden, dat een cteel van het appa raat bedoeld is om blijvend leiding te geven aan en toe zicht te houden op de voed selvoorziening. ZUINIG MET ZEEP. In October zal een rantsoen zachte zeep worden verstrekt. Het verdient voorshands aan beveling, met de verstrekte rantsoenen zeep zuinigheid in het gebruik te betrachten, aangezien de aanvoer van grondstoffen uit het buiten land voornamelijk van oliën en vetten, zeer traag en on geregeld verloopt. Omtrent de verdere vooruitzichten valt nog niets met zekerheid te zeggen. Begrooting Landbouw-Crisisfonds. De prijzen Her voedings middelen. Matige subsi- diëering blijft noodig. Blijkens de toelichting bij de begrooting, ligt het in de bedoe ling, zoodra de omstandigheden zulks toelaten, voor de voedings middelen prijzen te berekenen, die overeenkomen met den kostprijs van het product. De minister acht het van belang, dat gestreefd wordt naar verlaging van deze kosten, doch ontveinst zich niet, dat er factoren zijn, die het resul taat van dit streven in ongunstigen zin kunnen beïnvloeden. Hij is verder van oordcel, dat deze doorberekening zal dienen te geschieden tot het peil, waarop de prijzen der producten, op lange- ren termijn bezien, zullen komen te liggen, Voorshands is echter dat peil nog niet met voldoende zekerheid vast te stellen. Rekening is gehouden met een matige subsidicering voor broed, vleesch zn zuivelproducten. DE WEDEROPBOUW IN 1950 VOLTOOID? Nederland heeft groot gebrek aan hout. Min. Lieftinck heeft te Ottawa tegenover de pers verklaard, dat er in Nederland geen werkloos heid heerscht evenmin als sociale onrust. Hij hoopte, dat de wederopbouw in 1950 voltooid zou zijn. Hij deelde mee, dat Canada aan Ne derland een crediet van 125 mil- lioen dollar had toegestaan, waar van een groot gedeelte nog niet gebruikt was. Nederland heeft meer hout en koren noodig. Het gebrek aan hout is zoo groot, dat er kort voor zijn ver trek in het Kabinet sprake van was van den bouw van huizen te doen afnemen om hout voor ver pakking bij den export uit te spa ren. - De minister deelde mee, dat de Nederlandsche oorlogsschade in totaal 4.500.000.000 dollar be draagt (volgens den koers van voor den oorlog). Hij verklaarde voorts, dat Ne derland een groote rol zou kun nen spelen bij het economisch her stel van Duitschland,, aangezien Nederland heter dan eenig ander land de Duitsche mentaliteit be grijpt. Nederlands welzijn berust voor een deel op het feit, dal het Volgens een bericht uit Ottawa zou minister Lieftinck in een persgesprek hebben ver klaard, dat de komende biyde gebeurtenis aan het Hof in Mei kan worden tegemoet gezien. LYCEA EN UNIVERSITEITEN. In de Rijksbegrooting van O., K. en W. over 1947 is o.m. een subsidie opgenomen voor de afd. gymnasium der Lycea te Ter- neuzen, Oostburg en Z i e r i k z e e. Minister Gielen acht het voorts billijk de mogelijkheid te openen om ook aan de beide bijzondere Universiteiten en de R. K. Eco nomische Hoogeschool te Tilburg een rijkssubsidie te verleenen een dergelijke subsidie wordt reeds sedert jaren aan de Econo mische Hoogeschool te Rotterdam gegeven. Om in de toenmende behoefte aan geschoolde werklieden te voorzien, zullen een 20 dagam bachtsscholen opgericht worden, verdeeld over de verschillende provincies. GENERAAL SMUTS NAAR NEDERLAND. Komt ook naar Zeeland. Generaal Smuts, minister president van de Unie van Zuid-Afrika, zal van 9 tot 12 October een bezoek aan ons land brengen. Op Woensdag 9 October zal hij door H. M. de Kbningin ten paleize Het Loo worden ontvangen. Op Donderdag 10 Oct. brengt generaal Smuts een bezoek aan Zeeland. Hy zal ons land Zaterdag d.a.v. per vliegtuig verlaten. STALIN OVER DE ATOOM BOM. In een gesprek dat een Britsch persman had mot Stalin, werd o.m. gevraagd: „Gelooft u, dat het monopolie der V.S. van de atoombom, één der voornaamste bedreigingen van den vrede is?" Antwoord: „Ik geloof niet, dat de atoombom zoo'n machtig wa pen is, als sommige politici ge neigd zijn te meenen. Atoombommen zijn bedoeld om menschen met zwakke zenuwen te intimideeren. Zij kunnen echter een oorlog niet beslissen, omdat zij hiervoor niet voldoende zijn. Het alleen-bezit van het geheim der atoombom vormt een bedrei ging. Er staan echter twee din gen hiertegenovera) het kan niet van langen duur zijn; b) het ge bruik van de atoombom zal ver boden worden". HET PROCES TE NEURENBERG. Dinsdag a.s. uitspraak. Het staat, volgens Reu'tier, thans vast, dat het internatio naal tribunaal voor oorlogsmis dadigers te Neurenberg Maan dag a.s. om 10 uur des morgens bijeen zal komen om uitspraak te doen. De eerste dag zal ge wijd zijn aan een resumé van de heele zaak. Dinsdag zal het vonnis worden uitgesproken over de 21 beschuldigden in de getuigenbank benevens Martin Bormann, wiens zaak bij ver stek is behandeld. Emigratie naar Argentinië. De legatie van de Republiek Argentinië deelt mede, dat men zich, voor emigratie naar Ar gentinië, dient te wenden tot het Argentijnsche consulaat, Keizersgracht 701, Amsterdam. Voorts wordt er op gewezen, dat men in zijn eigen belang er beter aan doeti niet op eigen gelegenheid, dus zonder tus- schenkomst van het consulaat, stappen in deze richting te on dernemen. Minister van Maarseveen naar Neurenberg. De minister van Justitie, mr J. H. van Maarseveen, zal zich einde dezer week naar Neuren berg begeven ten einde Maan dag en Dinsdag a.s. de zittin gen van het internationale tri bunaal bij te wonen. Ontwikkelingsdag der Z.L.M. Het programma voor dezen dag, Zaterdag 28 Sept., is ecnigszins gewijzigd. Nadat des morgens om 10 uur Ir. G. de Bakker gesproken zal hebben over „De invloed van den waterstand op onze gewas sen", zal, inplaats van Drs Ber- voets, die over de vermogensaan- wasbelasting zou spreken, de heer J. A. van Nieuwenhuizen te Oolt- gensplaat een inleiding houden over „De vereeniging van be- drijtsgroepen". Des namiddags zat te 2.30 uur Mej. Comerel! spreken over „De bijdrage van de boerin in de plattciandssamenleving". Hierna wordt „de Cadzandschc Bruiloft" opgevoerd door het ge zelschap „De Scheldemonden". Benoeming. Benoemd tot dijkgraaf van den Boonepolder, A. P. Woutersen te Hoedekenskerke. Gedeputeerde Staten heb ben met' ingang van 1 October 1946 benoemd tot klerk ter Pro vinciale Grieffie' Mej, J, C. C. Biondina te Mddelburg. MIDDELBURG. Geen kastanjes af knuppelen) Nu weer de tijd van de kas tanjes is, keert ook de geliefde jongenssport van heti „afknup- pelen" der boomen als een jaar lij ksch festijn terug. Zoo ook in Middelburg, waar alleen op het Molenwater nog wat kas- tanjeboomen staan. Mocht voor den oorlog al niet: in de boomen worden gegooid, nu veel kas- tanjeboomen zijn verdwenen des te minder. Wij doen daar om een dringend beroep op de jongens, met deze laakbare sport op te houden en op de voorbijgangers het te verbie den. Geref. Jeugdverband. Dezer dagen is opgericht het Middelburgsch Gereformeerde Jeugdverband (M.G.J.V.), dat beoogt te zijn een overkoepe lend orgaan van al het Geref. jeugdwerk ter plaatse. Het doel is het veneenen van sleun in uigebreiden zin aaa do aange sloten organen, welke zijn de Contact-Commissie van de J.V.'s en M.V.'s, de Ouderver. voor de KV.'s en K.M V.'s, den Geref. Kerkeraad, het Jeugd- zangkoor, de Werkgroep „Jeugd en Evangelie" en de Ontspan ningscommissie van Getef. Jon geren. Op de oprichtingsverga dering werd het volgende be stuur gekozen: ds H. Veld kamp, voorz., Barti Leijnse, secr. en Matti Sinke, penn.esse. Besloten werd in de landelijke propagandaweek van 612 Oct. a.s. ook een plaatselijke propa- ganda-actie op touw te zettlen. O.m. zal een tweetal jeugd- samenkomsten worden belegd. VLISSINGEN. Verwijzend naar de advertentie in het nr. van gisteren, deelt het bestuur van C.K.W.O. te Vlis singen ons mede, dat het zoo ge lukkig is geweest, Dr. Poolman te Rotterdam bereid te vinden, hier te komen spreken over 't in teressante onderwerp: „Het won dere leven in zee". Wij wekken allen op, deze gelegenheid niet voorbij te laten gaan en te genie ten van wat door een zeer kun dig onderzoeker- wordt medege deeld in een voor ieder bevattelij- ken vorm. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag om 2 uur komt de Vlissingsche Gemeen teraad bijeen. Op de agenda komt o.m. voor de benoeming van een nieuwen gemeente secretaris, waarvoor dé niet- alfabetische volgorde ïuidt: 1. A. de Beijl, hoofdcommies ter secretarie, thans waarnemend secretaris2. I. van Waarde, commies-redacteur ter secreta rie. Voorts zal behandeld wor den het huren van het gebou wencomplex „De Meiboom" van de Amstelbierbrouwerij, ten behoeve van het Waterlei dingbedrijf, het overbrengen van de lijken van de noodbe- graafplaatsen en het geven van straatnamen in het Havendorp. KLOETINGE. Woensdagmorgen had de heer W. P. Beije, landbouwer alhier, een ongeluk meti het: aanslaan van een tractor. Hij kreeg de tractor over het lichaam en werd ernstig ge wond. Hij is naar het ziekenhuis „St. Joanna" overgebracht. De toestand is zeer ernstig. IERSEKE. Dinsdagmiddag is de lucht- ketel aan boord van de YE 116 uit elkander gesprongen. De eigenaar van het schip werd licht gewond. De boot is in de haven gezonken. DOMBURG. Maandagavond gaf het weer buiten verwachting gelegenheid aan het fanfarekorps „Apollo" om een concert te geven in den tuin van het oudeliedenhuis Irma. De verpleegden en de talrijke jonge „zelfverzorgers" waren zeer vol daan, Een collecte ten behoeve van de Westkappelschc zustervcr- eeniging bracht ruim 50 gulden op. krijgen we deze week (29 Sept. t.m. 12 Oct.) Bonkaarten KA, KB, KC 610 587 t.m, 591 brood: 800 gr, brood. 592 brood: 400 gr. brood. 595 boter enz.250 gr. boter. 596 boter enz.250 gr. marga rine of 200 gr. vet. 606 suiker750 gr. suiker of bo terhamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. 607 Alg.500 gr. suiker of bo terhamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 597 Alg.200 gr. kaas (waarvan 100 gr. korstlooze kaas). 598 Alg.: 100 gr. bloem. 599 Alg.: 200 gr. koffie. B 23 Res.1600 gr. brood. C 23 Res.: 800 gr. brood. B 24 Res.: 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstlooze kaas). Bonkaarten LA, LB, LC 610 530 vleesch: 100 gr. vleesch. 531 vleesch: 400 gr. vleesch. A 07 melk: 4 liter melk. B 07, C 07 melk: 7 liter melk. Bonkaarten KD, KE, KC 610 087, 088 brood: 800 gr. brood. 095 boter enz.250 gr. boter. 096 boter enz.125 gr. marga rine of 100 gr. vet. 106 suiker500 gr. suiker of bo. terliamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. 107, 108 Alg.250 gr. suiker of boterhamstrooisel of 500 gT. jam, stroop enz. 097 Alg.: 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstlooze kaas). D 23 Res.: 800 gr. brood. E 23 Res.: 250 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuits. D 24 Res.: 100 gr. bloem. E 24 Res.300 gr. bloem. Bonkaarten LD, LE 610 029, 030 vleesch100 gr. vleesch D 07, E 07 melk12 liter melk. Tabakskaarten, enz. T 49: 2 rants, tabaksartikelen. V 50: 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 49: 2 rants, tabaksartikelen. X 50: 100 gr. -hocolade en/of suikerwerken. Bovenstaande bonnen zijn geldig gedurende een periode van 14 da gen, derhalve t.m. Zaterdag 12 October a.s. Voor de week van 6 t.m. 12 Oc tober zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak. Voor suiker wordt boven het normale rantsoen van 750 resp. 500 gram wederom een extra rant soen van 500 gram beschikbaar gesteld. In totaal heeft men nu 1 kg. suiker extra ontvangen. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas af geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 September a.s. worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 30 September a.s. mag worden gekocht. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 24 Sept.Gepass. van Ant werpen 8.8. „Kerkplein" naar Bombay; m.s. „Zeus" naar Londen; m.s. „Noordam" naar Rotterdam, Aangekomen te VJissingen m.s. „Maria" van Breskens en dienzelfden dag weer vertrokken naar Roches ter, 25 Sept.m.j, „Westland" naar Liverpool. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. In den ochtend plaatselijk mist, overigens licht tot half bewolkt, droog weer. Weinig wind. Vooral in den namiddag warm. Laatste berichten. SCHRIJFWIJZE NEDERLANDSCHE TAAL. De Tweede Kamer heeft giste ren het wetsontwerp inzake de schrijfwijze der Nederl. taal z.h.s. aangenomen. Eerst was een amendement- Lucas, om de schrijfwijze niet bij alg. maatregel van bestuur, maar bij de wet vast te stellen, even eens met alg. st. aangenomen. Brutale roofoverval. Dinsdagavond is een brutale roofoverval op de Boerenleenbank to Pynacker gepleegd. Onder be dreiging met een revolver heeft de indringer den kassner, die nog zat te werken, gedwongen de brandkast te openen en de aan wezige gelden er uit te halen. De dader verdween met mede neming van een bedrag aan con tanten groot f 15.200.—De po litie is or echter in geslaagd roods eenige uren later tot arros- tatle van den dief over to gaan. Het is W. K., adjunct-commies 2e kl. van de gerraeente-Becretarie te Dolft, Het onderwijs in Duitschland Eind Augustus waren in de Britsche zóne van Duitschland 13.898 scholen open met 59.023 onderwijzers en leeraren en 3.356.972 leerlingen. Dit is vier leerkrachten voor elke school en 60 leerlingen voor iedere leer kracht. Er zijn zes universiteiten en acht colleges met den rang van Oïiverstteit open.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1