Stakingen te Amsterdam. ire actie. Getroffen illegale werkers. In verband met troepennitzending naar Indië In het voorjaar de eieren weer vrij Bezoek aan 't republikeinsche gebied. Provincienieuws Pensioenregeling op komst. Uitgave Stichting „Zueuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voret- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Ylissingen, YTalatr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 451 PROTESTANT5CH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 25 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUXDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Qp= er? sjitteroang van Zon en Maan, Donderdag: Zon op 6.31 u., onder 18.31 u. Maan op 7.26 u., onder 19.19 u. Hoog water te Vlissingen Donderdag 26 Sept.; 2.35 u, 2.13 m., 14.40 u. 2.13 m. De uitzending van troepen naar Indie heeit aanleiding gegeven oi wordt missciuen als voorwend sel aangegrepen voor een revo- lutiona:re actie, die rechtstreeks op het hart van den Staat :s ge richt. Nadat eerst door een stelsel matige propaganda een deel van de soldaten er toe gebracht waren met van het Uiichepingtverlol te rug te kaeren, werden J.l, Zater dag in de hoofdstad op verschil lende punten relletjes georgani seerd, waarbij zelfs een doode is gevallen. Maar daarbij blijft het niet. Gistermorgen is het personeel van do Amitcrdamsche tram in staking gegaan, z.g. als protest tegen dc uitzending van troepen naar Indië, een staking, die zich in minder dan geen tijd over tal van bedrijven heeft uitgebreid. Natuurlijk komt zooiets maar niet uit de lucht vallen. Maandenlang is de voorstelling gewekt, dat het uitoefenen van het wettig gezag in Indië en het handhaven van rust en orde in strijd is met een vooruitstrevende democratische politiek, die de In dische volken moet leiden op den weg naar zelfstandigheid. Aan verdachtmakingen heeft het daarbij niet ontbroken. Zij die opkwamen voor het her stel van recht en orde in Indië, niet in de laatste plaats in het be lang van de Indische bevolking, zijn voortdurend in een kwaad daglicht geplaatst, alsof hun be doeling was in Indië een koloni alen oorlog te ontketenen. Het zoo met milde hand uit gestrooide zaad ook door „gema tigde" groepen, waarop thans de Regecring in de eerste plaats steunt, begint vruchten te dragen. En wat voor vruchten I Zoo gaat het altijd. De revolutie staat nooit stil. Het gaat steeds van kwaad tot «rgcr. Altijd zijn het de extremistische elementen die de leiding nemen. Wat nu gebeurt is van diep in grijpende beteekenis. Het staat op één lijn met het optreden van de nat. socialisten gedurende den oorlog. De namen en de leuzen zijn anders, maar principieel is er geen verschil. De Regeering staat hier voor een zware taak. Wanneer zij tegen deze mis dadige woeling niet met de meeste kracht optreedt, dan is het einde niet te zien. Hier is geen plaats voor onder handelingen. Hier is maar één middel handhaving van het ge zag. Worde aan de Regeering ge schonken de wijsheid en de kracht, die zij thans, nu we staan op een belangrijk keerpunt, noodig heeit. zij van een verkeerde veronder stelling uit. De Engelschen zijn geen wispelturige vrienden. Er is slechts eén basis voor een durende vriendschap, zoowel bij internationale als binneulandschc aangelegenheden, zoo vervolgde Eden: dat is een oprechte samen werking, gegrond op wederzijdsch begrip. Er is geen reden waarom twee ideologieën niet in vrede kunnen tumenleven, als zij bereid zijn haar denkbeelden met aan liet andere laud up te dnugcii. In de pructijk zal dit misschien mot zoo eenvoudig zijn, doch als prijs vuur een duur/amen vrede is het zeker niet te veel. Ecu nieuwen geest en ecu nieuwe tuenadcring is nuudig, Het li aan de vier gruote mugendlicdcn om uit te maken hoe deze toenadering het best kan worden bewerkstel ligd. Het personeel van de Amsterdamsche gemeentetram is gistermorgen in staking gegaan als protest tegen het uitzenden van troepen naar Indië, met uitzondering van een enkelen tramtrein. Oe gemeente-autobussen waren aanvankelijk wel uit gereden, maar hebben zloh vrijwel direct bi] deze, bil In formatie ale „wilde" ataking betitelde notie aangesloten. Eden teleurgesteld en bezorgd. De vijandige gezindheid wordt steeds grooter. Anthony Eden, de vroegere Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, heeft uiting gegeven aan zijn teleurstelling en groeien de bezorgdheid wat betreft den gang van zaken op de Vredes conferentie, waar de „vijandige gezindheid" iedere week grooter wordt. Ik ben er zeker van, aldus Eden, dat het overgroote deel van het Britsche volk vriendschappe lijke betrekkingen met de Sovjet- Unie wenscht. Als onze Russische bondgenooten evenwel bij het op bouwen van hun buitenlandsche politiek deze gevoelens van vriendschap niet erkennen, gaan Hij moest boerabaja veroveren Uit een te Soerabaja verschij nend blad; Hij is 23 jaar, heeft 2 jaar school gegaan en kan schrijven, woont in Lamongan en is sol daat bij de pemoeda's, een van de vele strijdgroepen, die om Soerabaja liggen. Donderdag werd hij krijgsge vangen gemaakt en gisteren werd hij in Soerabaja verhoord. Met ongeveer 500 man was hij in vrachtauto's uit Lamongan vertrokken naar Semari. Daar werden ze afgezet en kregen opdracht te voet naar Soerabaja „op te rukken". In Soerabaja, zoo vertelde hun leider, die zeii niet meeging, waren nog maar 40 blanken, die slecht bewa pend waren. Hij en zijn vrien den hadden elk een speer bij zich, terwijl de helft ook nog een handgranaat meekreeg, Hij had er ook een ontvangen. Hoe het ding werkte wist hij niet. Ze gingen op pad. In dc buurt van Benowo ontmoetten ze een Nederlandsche patrouille en vie len aan. Er sneuvelden er veel. Hij had geluk en werd gevan gen gemaakt. Nu zit hij in Soe rabaja en vertelt dit zielige ver haak Zijn ooren en zijn lippen zitten vol uitslag. Op zijn been heeft hij een groote zweer. Hij moest Soerabaja gaan veroveren met een speer en een halve handgranaat. Er waren maar 40 blanken. De man, die hem stuurde bleef thuis Arm volk van Java. DE VEILIGHEIDSRAAD VERGADERT. Het Russische wan trouwen. In de bijeenkomst van den Vei ligheidsraad op Maandagavond heeft Engeland zich verzet tegen het plaatsen op de agende van het Russische voorstel, volgens het welk alle Vereenigde Volkeren rapport zouden moeten uitbrengen over de sterkte van hun troepen macht in het buitenland. Sir Alexander gaf als zijn mee ning te kennen, dat de juiste ma nier in dezen zou zijn geweest een stap van Rusland direct bij de Britsche regeering. De wijze waarop de Sovjet-regeering deze kwestie thans te berde bracht was volgens hem duidelijk slechts een staaltje van propaganda, waar door het prestige van den Raad in gevaar gebracht zou kunnen worden. Ook de Australische en dc Amerikaansche gedelegeerden keurden het voorstel af. Laatstgenoemde ontkende, dat er, zooals door Rusland beweerd werd, een onprettige sfeer zou heerschen in de landen, waar troepen van de V.S. gelegerd wa ren. Nudcr wordt gemeld; Geleidelijk uun breiden de sta kingen rich meer cu meer uit. Ook dc «asfubrick en de water leiding zijn in staking gegaan; dc vcemen liggen «til en bij steeds meer bedrijven in het havengebied leggen de arlieiders het werk neer. Ook 500 huisbrandbezorgers heb ben zich bij de stakers gevoegd. Het personeel van werkspoor staakt en ook bij drukkerijen en in groote ateliers wordt het werk neergelegd. De staking krijgt hierdoor steeds meer het karakter van een algemeene werkstaking en op het oogenblik is nog niet te voorzien waartoe deze situatie zai kunnen leiden. De staking bij de tram kan «I- gemeen genoemd worden. Er heb ben ziel; enkele gevallen van mo lest vuuigedaan tegen goedwillige tramconducteur», waarbij i in voorruit en drie zijruiten van een tram zijn gesneuveld. Daar na zijn op enkele trams politie agenten geplaatst ter bewaking van het materiaal. In een bijeenkomst van de sta kers op het Wateriooplein te Am sterdam, waar het aanvankelijk stormachtig toeging, heeft onder bescherming van de politie de heer Gortzak lid van de Tweede Ka mer (Comm.) meegedeeld, dat de staking slechts 24 uur zal duren en alieen gericht is tegen de re- geeringspolitiek ten aanzien van Indië. KLOKKEN WEER NAAR DE KERKEN. Vele duizenden klokken, die thans nabij Hamburg in de Britsche zone zijn opgeslagen, zullen zoo spoedig mogelijk aan de kerken in Duitschland worden teruggegeven. Ongeveer 6000 klokken wer den op bevel van de nazi-auto- riteien weggehaald en opgesla gen om te worden omgesmol ten. Vele zijn verdwenen, maar een groot aantal is nog intact. BON 529 VL. HONDERD GRAM VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 Septem ber t.m. Zaterdag 12 Oc tober geeft bon 529 vleesch recht op het koopen van 100 gram vleesch. Nu het aantal legkippen in ons land dezen winter tor ongeveer 9 millioen stuks zal oploopen, kan een stijgende productie van eieren worden verwacht. De jaarproduc tie wordt geschat op ongeveer 1300 millioen eieren. Toch kan slechts sporadisch een bon voor een ei worden aange wezen, waaruit volgt, dat de ge weldige distributie-rompslomp in do practijk niet veel betoekent liet ligt in de bedoeling in de ko: lende maanden een voorraad eieren aan te leggen, opdat als in het voorjaar de distributie wordt opgeheven, genoeg eieren in voorraad zijn, om aan de vraag van het publick te voldoen en on- gewenschte prijsstijgingen te voorkomen. Wel wat al te oppervlakkige indrukken. Dt Koets en enkele anderen heben de vorige week een kort bezoek gebracht aan Djogja- karta, waar zij zich z.g op de hoogte hebben gesteld van den toestand in de republiek, waar- omtrent zij bij hun terugkeer Teel goeds wisten te vertellen, j Niet politieke kringen van i verschillende politieke schakee- ring te Batavia blijken echter niet veel waarde te hechten aan de gedane mededeelingen. In de eerste plaats wordt er op gewezen, dat de duur van het bezoek slechts tot zeer voorloopige indrukken aanlei ding kon geven, welke niet ge schikt zijn om als basis voor scherpomlijnde conclusies te dienen. O.a, wordt het oordeel van prof. de Lengen over den voed seltoestand van de bevolking in genoemde kringen als teveel generaliseerend beoordeeld, aangezien bekend is, dat het kleine gebied, dat door hem is ■bezocht, reeds vóór den oorlog behoorde tot de welvarendste gebieden, terwijl gebieden, die altijd meer van schaaischte te verduren hebben gehad, niet warden bezocht. Verder wordt o.a. de opmer king gemaakt, dat indien de rijstpositie op Java inderdaad zoo gunstig is, het onbegrijpe lijk is, dat de republikeinsche autoriteiten geen maatregelen treffen om rijst naar Madoera te vervoeren, waar de bevol king door een nijpend voedsel tekort vijandig gestemd wordt tegenover de T.R.I, Wat betreft het bezoek, dat dr Koets c.s. aan fabrieken hebben gebracht, wordt er door deskundigen op gewezen, dat het, gezien de vluchtige kennis neming, onmogelijk is te be slissen of de opgemerkte on volkomenheden inderdaad op dit oogenblik onvermijdelijk zijn door het ontbreken van grondstoffen en ondcrdeelen, dat wel of zij moeten worden toegeschreven aan onvoldoende bekendheid met de vereischten van een efficiente bedrijfsvoe- ring. Voorts wijst men er op, dat het gunstige oordeel van dr Honig over de door de republi keinsche fabrieken afgeleverde producten niet strookt met de kwaliteit van de door hem medegebrachte mpn3tsr5. INLEVERING VAN EIEREN. Teneinde een regelmatige voor ziening met eieren in de naa.te toekomst te waarboigccn, is e:ke pluimveehouder verpacht in hei tijdvak van 1 Sept. 1946 tot 1 Jan. 1947, alle leverbare eieren, welke hij van zijn kippen en, of eenden raapt, bij een erkenden verzamelaar in te leveren. Hieronder vallen niet de eieren, bestemd voor eigen gezinsver- bruik. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren kan eventueel uitzonderingen toestaan. Voorts is bepaald, dat pluim veehouders, die daartoe van het Bedrijischap vergunning hebben gekregen, broedeieren mogen le veren aan kuikenbroeders. RUWE INLANDSCHE TABAK. In de Stscrt. is opgenomen een beschikking „prijzen ruwe inlandsclie tabak 1946, waarbij de prijzen voor ruwe en gesor teerde ruwe tabak, alsmede voor het iermenteeren, enz. zijn vastgesteld. WINTERGROENTEN NAAR DUITSCHLAND. De „Nieuwe Crt." meldt, dat een accoord met de Engelsche regeering is gesloten voor de levering van wintergroenten aan Duitschland. In de overeenkomst is opge nomen een levering van onge veer 100.000 ton hoofdzakelijk kool, peen, roode bieten en koolrapen, welke producten op kostprijsbasis van het vorige jaar dus tegen een redelij ken exportprijs ten behoeve van de burgerbevolking in Rijn land en Westfalen door de be zettingsautoriteiten zullen wor den afgenomen. De leverings- tijd loopt van eind Sept. 1946 Lm. April 1947. Betaling ge schiedt in Ponden Sterling, Reeds gedurende enkele maanden worden ook partijen gToenten geleverd aan de Ame rikaansche en Engelsche bezet tingslegers in Duitschland. Ver wacht wordt, dat deze leveran ties ook in den a.s. winter zul len kunnen worden voortgezet, LIQUIDATIE GROOT WINKELBEDRIJVEN. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat Lever Brothers en Unilever N.V. twee winkelmaatschappijen exploiteert, n.l. de N.V. Unie Winkel Mij. met haar winkels over het geheele land verspreid en de Albino Mij. N.V., speciaal gevestigd in het Noorden en het Oosten. In verband met van de zijde van groot- kleinhandel in levensmidde len geoefende critiek is thans be sloten deze winkels, in totaal 200, op te heffen en ze over te dragen aan particuliere ondernemers Landbouwwerktuigen voor Nederland. De „Prins Wilhelm" is Maan dag uit Montreal naar Rotterdam vertrc-kken met een lading land bouwwerktuigen. Het dek van het schip is geheel gevuld met tracturs en ploegen. Commissaris der Koningin. Bij Kon. Besluit van 20 Sept. 1946 is met ingang van 1 Novem ber 1946 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noora-Bvabant Prof. Dr J. E. de Quay. De „Boissevain" heden middag om 5 uur vertrokken. Het m.s. „Boissevain", dat een kleine J000 man van de 7-Dccem- ber divisie naar Indië zal over brengen, is gistermiddag om 5 uur uit de Amsterdamsche haven ver trokken. Het vertrek had ondanks de sta king en het rumoer in de Amster damsche binnenstad een normaal en rustig verloop. De stemming aan boord was zeer goed. Aan boord was de stemming zeer opgewekt en de raadgevingen en kwinkslagen waren niet van de lucht. Zaterdag a.s. zullen „De Ruys" en Donderdag daaropvolgend „De Tegelberg" eveneens met onder deden van de 7-December divisie vetrekken. Minister Jonkman voor de radio. In verband met de revulutio- naire woelingen te Amsterdam heeft minister Jonkman gister avond een radiorede gehouden. Hij betoogde daarin, dat de thans gevoerde actie berust op. een vergissing, omdat de regeering niet anders wil dan vreedzaam overleg. Zij bedodt niet het vrij heidsverlangen te onderdrukken, maar om bij te dragen tot het scheppen van de nieuwe rechts orde. Tenslotte werd er bij de deser teurs op aangedrongen zich alsnog te melden cn bij dc stakers, die bij liun uiting geven aan huu Vre deswil te ver zijn gegaan, het werk te hervatten. De Vitrlte-fabriek. Feest bij het 50- jarig bestaan. Maandagmiddag had het gehede personed van de N.V. De Vitrite Pabriek zich in de nieuwe groote fabriekshal op het Vitrite-terrein, waarin een versierd podium was aangebracht, verzameld, om het 5ü-jarig bestaan van liet bedrijf (dat eigenlijk al in 1943 had moe ten plaats vinden, doch toen utn verklaarbare omstandigheden niet kun duurguan) te herdenken, Een utkest uil het eigen perso neel o.I.v, den lieer P. bteinx, deed vruulijke mursulunurick huorcu. Dc vuurz. van de huldigtngs- cumntitsie, de lieer W. A. d e li Hollander, sprak liet eerst en wees op het groote belang van deze industrie voor Middelburg, Hij zelf ia liet grootste deel der 5U jaren in liet bedrijf werkzaam geweest en hij kwam tot de con clusie, dat een vergelijking van het bedrijf met 5Ü jaren geleden zeer groote verbeteringen te zien geeft. Vooral in de eerste 25 jaren zijn groote prestaties geleverd en in dit bedrijf leeft iedereen onder hoogspanning. Met het uitspreken van de hoop, dat onder de leiding van directie en commisarissen het bedrijf een goede toekomst tege moet moge gaan, besloot hij zijn toespraak. Ir. W. L Gh ij s e n sprak als pres.-comm. der N.V. en zei, dat ook deze industrie zeer noodig is, om Walcheren en Middelburg weer omhoog te brengen. Boven dien is de productie van groot be lang voor verkrijging van devie zen. Hij uitte woorden van dank aan het Philips-bedrijf voor de groote hulp, de onderneming be toond. Namens het Philips-concern sprak Prof. Ir. H. Hcitc- 11 n k, die de hartelijke gelukwen- schen aanbood cn erop wees, dat Philips cén der oudste klanten is. De zeer nauwe samenwerking door wederzijdsche financleele deelname dateert van het jaar 1921. Spr. deelde mede, in Ame rika te zijn geweest en studie van de nieuwe fabricagemethoden al daar te hebben gemaakt. Het zal nu zeker van belang zijn, te zien wat daarvan in Middelburg kan worden toegepast. De dir. de heer B. A. H e s s e- 1 i n k sloot de rij der sprekers. Hij herinnerde eraan, dat er nog twee gepensionneerden aanwezig waren, die vanaf de oprichting in de fabriek hebben gewerkt. Met verheuging kon hij constateeren, dat vooral door den oorlog per soneel en directie dichter tot el kander zijn gekomen, hetgeen zoo moet blijven. Uvcr de vooruitzich ten van het bcdriji was de lieer Hessclink niet pessimistisch. Tenslotte dankte hij du commis sie vuur du wijze, waarop liet deze linlidigmg Inrit vuorbcrcld cn hel pcrsuiiccl Vuur het huldeblijk, dut I1U werd aangeboden. Dit huldeblijk bestaat uit ecu tegeltableau in den gang van liet kantoor en stelt den ontwikke lingsgang der productic-wijzo in den loop der jaren voor. Afbeel dingen van dc liulzcufabriek en de glasperserij in verleden en heden, voorstellingen van het gieten cii walsen van messing, afbeelding van kantoorgebouw en fabriek, motieven, ontleend aan gemaakte producten, zijn te zien op dit kleurrijke, fraai uitgevoerde ta bleau. Het geheele personeel, in clusief de gepensionneerden heb ben het hunne voor dit huldeblijk geschonken. Ontwerp en uitvoe ring zijn van de Goedewaagens Koninklijke Aardewerkfabrieken te Gouda. Na deze plechtigheid in het be drijf werd een receptie gehouden in het Schuttershof, waar zeer vele bloemstukken de gesproken felicitatie woorden onderstreepten. De directie werd gecomplimen teerd door vertegenwoordigers van 't gem. best., gem, werken cn -be drijven, de Kamer van Koopli., de Ver. Handelsbelang, de afd. Zee land van het Dep. van Handel en Nijverheid, Rijksverk.insp., St. Herstel Zeeland '45, St. Nieuw Walcheren, deputatie van de N.V. Philips, de P.T.T., de Spoor wegen, liet Arbeidsbureau, de Ver. Ambachtsschool, cn vele iiguren uit het handels- en bedrijfsleven, bankwezen, zakenrelaties enz. Des avonds voerden leden der Vitrite Ontspann. Club in het Schuttershof op, de door Wim Abeleven geschreven jubileum- revue „Herinneringen". Ernstig auto-ongeluk. Maandagmorgen omstreeks II uur reed eer. auto vanuit de richting Bergen op Zoom op den Langen Dijk tusschen Ril- land-Bath en Krabbendijke. Deze weg bevat daar ter plaatse een gevaarlijk gedeelte waar reeds meerdere malen on gevallen zijn voorgekomen. Tengevolge van het natte weer was de weg ook thans weer zeer glad geworden en slipte de auto waardoor hij in volle vaart tegen een tegenligger opbotste. Van de inzittenden werd dhr de Groot, Directeur van het bij kantoor Amsterdamsche Bank te Oostburg uit den wagen ge- Te Amsterdam is een internationale conferentie gehouden, ten einde ?e komen tot uitwisseling van verzets-slaehtoffers, mede om op die wijze internationale financiëeie verwikkelingen te voorkomen. By deze gelegenheid heeft een vertegenwoordiger van den mi nister van Binneniandsche Zaken de volgende verklaring afgelegd: „Er is in voorbereiding een ontwerp van wet, strek kende tot het verleenen van buitengewone pensioenen aan invalide verzetsslachtoffers en nagelaten betrekkingen van personen, die in verband met het verzet zijn om gekomen." De Baad van Ministers heeft beslist, dat de buitengewone pea- aioenregeling voor de verzetslieden dient te worden afgestemd op een te treffen regeling voor de financiëeie verzorging van invalide militairen en nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen alsmede van het personeel van de koopvaardij. Dit complex van sociale voorzieningen zal binnen enkele weken aan den Baad van Ministers worden voorgelegd. De irt voorbereiding zijnde pensioenregeling voor de verzetsslachtoffers heeft den doel, deze, in verband met hun daad of houding in het verzet, gedupeerden en hun nagelaten betrekkingen, in staat te stellen binnen rede lijke grenzen te blijven voortleven in hun vroegere sociale milieu. middag mede een muziekcorps en het Westkapelsch Dames koor o.I.v. den heer de Rooij. Na afloop van den wedstrijd zal het dameskoor eenige lie deren op de Markt zingen, waarbij ook weer ten bate van de muziekver. „O. K. K." wordt gecollecteerd. De herbeplanting op Walcheren. Nu de mogelijkheid bestaat, dat men nog dit najaar op Wal cheren met da hcruuiiplum van boomen kan beginnen, it hut vuu groot belang, dut daarbij zeer deskundig te werk wordt gegaan. Zooalt men weet, la ar reu speciale ufdccliug vuu de Stichting Nieuw Walcheren, de z.g. „Boomenactie", die in be trekkelijk korten tijd reeds een enorm succes heeft opgeleverd, Het is een goede gedachte van de Stichting geweest, zich bij de vele kwesties betreffende de herbeplanting te doen voorlich ten en van advies te doen die nen door een groep personen, die op dit gebied uiterst des kundig zijn. Kort geleden werd nl. een z.g. „herbepiantings- comité" geïnstalleerd, waarvan de heer P. Blaauw namens de Stichting voorzitter is en dat verder bestaat uit de heeren Ir M. de Vink, dir. van den Prov. Planologischen Dienst, Ir S. Herweijer, inspecteur voor Zee land van den Dienst Landbouw- herstel, R. Meursinge Reijn- ders, voorz. v. d. Stichting „Zeeuwsch Landschap", S. D. Sepers, houtvester bij het Staatsboschbeheer, W. Brand, hovenier te Domburg, C. P. Broerse, seer, van den Bond van Ned, Tuinarchitecten, R. do Muynck, leider van de „Boo menactie". Donderdagavond a.s, zal in het Schuttershof te Middelburg met de burgemeesters van Wal cheren een bespreking over de herbeplanting worden gehou den, waarbij o.ni. dc supervisor (Zie vervolg pag. 2). DE BILT ZEGT: Aanhoudend onvast weer. Weersverwachting geldig tot Woesdagavond. Aanvankelijk matige, vandaag overdag weer aanwakkerende Z.W. wind. Zwaar bewolkt met nu en dan eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. slingerd. Hij werd met zware inwendige kneuzingen naar het Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Dhr Friesen uit 's Hertogenbosch liep eenige hoofdwonden op. In den ande ren wagen waren gezeten dhr Schipper uit Kapelle, die zijn arm brak en de heeren Slabbe- koord uit Biezeiinge en v. d. Keul uit Kapelle, die beiden hoofdwonden hadden. De Rijks politie uit Krabbendijke was spoedig ter plaatse voor de re geling van het vei keer op de zen drukken weg. Zij stelt een onderzoek in. Wegverbetering bepleit. Naar wij vernemen, heeft de A.N.W.B. zich tot de bevoegde autoriteiten gewend, teneinde verbetering van den weg Tho- lenOud-Vossemcer te verkrij gen. De Mij „Zeeland" gaat een vrachtdienst Vlissingen Engeland openen. Geruimen tijd geleden deel den wij reeds mede, dat de mo gelijkheid niet was uitgesloten, dat binnen afzienbaren tijd de Mij. „Zeeland" een lijndienst voor het vervoer van stukgoe deren per vrachtboot vanuit Vlissingen zou openen op Enge land. Naar wij vernemen worden de betreffende plannen thans nader uitgewerkt. Hoewel de datum van 15 November a.s. wordt genoemd, staat deze nog niet definitief vast, daar met allerlei omstandigheden reke ning gehouden moet worden. Mocht dit plan verwezenlijkt worden, dan zal dit voor de Vlissingsche haven van groote beteekenis zijn. Bovendien wet tigt het de hoop, dat de thans in Rotterdam zetelende maat schappij het voornemen haar bedrijf weer naar Vlissingen te verplaatsen niet wil laten varen. De Kreekrakdam. Den laatsten tijd zijn er ver schillende ongevallen voorgeko men in de bocht van den weg Bergen op ZoomGoes op den Kreekrakdam. De A.N.W.B. heeft hierin aanleiding gezien zich tot de bevoegde autoritei ten te wenden met het verzoek hier afdoende maatregelen te willen treffen, in afwachting van de bochtafsnijding, waar van de plannen reeds lang be staan, doch die tot duverre door omstandigheden niet uit gevoerd konden worden. MIDDELBURG. Molenwater-concert. De, concerten, die dezen zo mer in dc tent op liet Molen water door het Middel- burgsch Muziekcorps „Excel sior", „Oefening na den Arbeid" en „Crescendo" werden gege ven, zullen a.s. Vrijdag besloten worden met een concert van het Middelburgsch Muziekcorps 'O.I.V. den heer Joh. J. Caro. Westkapelsche middag te Middelburg. Zaterdagmiddag a.s, wordt op het terrein achter de Meelfa briek een voetbalwedstrijd ge houden tusschen een elftal uit de arbeiders bij den wederop bouw uit het Zwitsersch barak kenkamp te Westkapelle en een politie- elftal uit Middelburg. De geheele opbrengst komt ten goede aan het instrumenten- fonds van dc zwaar getroffen muzielcvereen. „O, K. K." te Westkapelle. In de pauze van dezen wedstrijd zullen boks- demonstraties gegeven worden door arbeiders uit genoemd kamp. Voorts werken aan dezen Nieuwe Directeur „Stichting Nieuw Walcheren". Tot Directeur van de „Stich ting Nieuw Walcheren", welke met haar actie „plant een boom op Walcheren", in binnen- en buitenland reeds duizenden boo men voor Walcheren byeen bracht, is benoemd de heer Ballintyn te Middelburg. Hevige aardschok geregistreerd. De seismograaf van de Ford ham Universiteit heeft gisteren, een sterken aardschok geregi streerd. Naar schatting was het centrum van den schok ongeveer 2000 K.M. verwijderd, waarschijn lijk in Nederlandsch-Indië. Brug over Merwedekanaal gestremd. Naar de K.N.A.O. meldt is de brug over het Merwedekanaal to Nigteveeht (by Loonen) vernield. Er moet worden omgereden over Loenersloot of Weesp. Generaal Smuts naar Nederland. Beuter meldt uit Parys, dat Generaal Jan Smuts, Minister- President van de Unie van Zuid- Afrika, voornemens is binnenkort een bezoek aan Nederland en België te brengen. Schoenennummer 0 voor de maand October. Het C.D.K. deelt ons mede, dat in den loop van de maand October 1946 diegenen voor een schoenen bon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer 0 (nul) eindigt, voor zoover zy sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ont vangen. De staking te Amsterdam. De wnd. commissaris vatt po litie heeft een aanvraag van Communistische zijde tot het houden van een openluchtmee ting geweigerd. Het inschepen van de troe pen a.b. van de „Boissevain" (ongev. 300 man) had een nor maal verloop. Op dc kade wa ren alleen familieleden van sol daten aanwezig. Ook Molotov wil conferentie bespoedigen. De Parijsche correspondent van de „Evening Standard" meldt, dat Molotov in principe met het plan van Bevin, het tempo van de Vre desconferentie op te voeren, ac coord gaat. „Molotov wenscht, dat de con ferentie ongeveer medio October ten einde zal zijn", aldus een lid van de Sovjet-delegatie. Hij is het er mee eens, dat de redevoeringen in de commissies in lengte beperkt moeten worden en tijd uitgespaard moet worden door de vertalingen van te voren uit te reiken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1