„BETHESDA" kan weer patiënten opnemen Nationale armoede, Ernstige toestand op Madoera. Voorloopig alleen op bovenverdieping. Belangrijke gebeurtenis in de zieken- huisverpleging op Walcheren. Belangrijke verbetering van onze kolenpositie. Grootere gas- en electriciteitsrantsoenen. 0e buitenlandsche politiek van Amerika. De Grieksch-Aibanische kwestie. Export van groenten naar Duitschland. Provincienieuws Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorat- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlisaingen, Walatr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 30, Tel. 2009; Keuzen Vlooswijckatr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 449 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 23 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: K. ZÜIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Wij hebben er de vorige week op gewezen, dat de financieele vooruitzichten blijkens de door minister Lieftinck ingediende miUioenen-nota ver van gunstig zijn. Daarom is het ook teleur stellend, dat er door de Regee ring niet meer gedaan wordt om de uitgaven te beperken. Evenals het vorige Kabinet is ook dit Kabinet overtuigd, dat een sterke inkrimping van de uitgaven noodzakelijk is. Maar met dit te constateeren en het geconstateerde te herha len, komen we niet verder. Er zullen daden moeien vol gen ook al zullen dit misschien daden zijn, die in bepaalde kringen met tegenzin worden ontvangen. Het gaat hier om groote be langen. Minister Lieftinck geeft on omwonden toe, dat de ontstel lende begrotingstekorten een inflaitorische werking hebben. Hij heeft er de nadruk op ge legd, dat deze gang van zaken als schadelijk voor de maat schappelijke ontwikkeling moet worden beschouwd. Wij mogen dan ook verwach ten e i s c h e n zelfs dat do Regeering het mogelijke zal doen, om alithans de uitga ven te beperken. Maar we moeten hierbij niet alleen op de Regeering zien en aan haar eischen stellen. Dat is wel heel gemakkelijk. Doch op die wijze zal het gewenschte doel niet worden bereikt. Minister Lieftinck heeft in vragenden vorm, er op gewe zen, dat het Nederlandsche volk blijk geeft den ernst van den toestand niet te verstaan. Er wordt nog veel te veel op los geleefd. Wij leven als volk maar rustig boven onzen stand. De werkelijkheid van onze nationale armoede, is nog niet Itot ons doorgedrongen. Daarom willen wij hier nog eens onderstreepen de drie mo gelijkheden tot herstel en ver betering die minister Lieftinck ons heeft voorgehouden; opvoe ring der arbeidsproductiviteit, verhooging van den export en de consumptie in eigen land be perkt houden. Vooral het laatste klinkt niet prettig. Maar als we letten op de bittere noodzaak en -an den anderen kant op de groote voorrechten die ons deel wer den, dan is het toch niet een te zware eisch. De bevolking in opstand tegen de T.R.I. In verband met de alarmeerende voedselsituatie voor de ZYi mil- lioenen zielen tellende bevolking van Madoera is het een dagelijks voorkomende gebeurtenis, dat Madoereezen op vlotten of zelfs zwemmende het eiland verlaten om naar Soerabaja te gaan, waar zij voedsel en kleeding kunnen be komen. Welingelichte bronnen zijn van meening, dat een hoogtepunt is bereikt. De wanhoop van de bevolking richt zich tegen de republikeinsche autoriteiten, wien zij de schuld voor den huidigen toestand geven. Doordat zij zich door de vijan delijke houding van de bevolking niet veilig gevoelt, heeft de T.R.I. van de kuststreek zich naar de bergen teruggetrokken. De bevolking is in hevig verzet gekomen tegen de T.R.I., van wie men ziet, dat zij rijst krijgt van Java, terwijl de bevolking nog bovendien te lijden heeft van re- quisities van den plaatselijken T.R.I.-commandant. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN OP IJSLAND. Volgens bekendmaking van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de re geering der V.S. aan IJsland een voorstel ter goedkeuring voorge legd om zich te Reykjavik bevin dende Amerikaansche troepen on middellijk en alle andere zich in IJ sland bevindende Amerikaan sche troepen binnen zes maanden terug te trekken. Het Amerikaansche militaire vliegveld te Rykjavik zou een in ternationaal burgerlijk vliegveld worden. Alleen de luchthaven Kedlavig zal als schakel tusschcn de V.S. en de bezettingstroepen in Duitschland voor militair gebruik gereserveerd blijven. HET INDISCHE VRAAGSTUK. Sjahrir naar Djogjakarta ontboden. Uit republikeinsche bronnen wordt vernomen, dat Sjahrir naar Djokjakarta is ontboden tot het houden van een belangrijke confe rentie. Gisteren is de republikeinsche delegatie, die op IS Sept. een be spreking met de Nederlandsche heeft gevoerd, weer bijeenge komen. Mierop werd het besluit genomen om Sjahrir een schrij ven te zenden, waarin hem zal worden geadviseerd om onmiddel lijk Lord Killearn te verzoeken zijn goede diensten te willen ver- leenen. Nader wordt gemeld, dat Lord Killearn Zaterdag te Batavia is aangekomen. Dr Koets die met zijn gezel schap van zijn tocht naar het bin nenland is teruggekeerd verklaar de, dat er op het oogenblik een zekere eenheid in het proces van consolidatie valt waar te nemen en dat de zaken zich in een goede richting ontwikkelen. De bevolking heeft thans, aldus Dr Koets, een gevoel van eigen waarde. De delegatie was nergens vijandig bejegend, vertelde hij. Alleen had hij het Japansche ka rakter van de gewapende troepen onaangenaam gevonden. Hij achtte de bevolking van j Java op het oogenblik niet rijp voor zelfregeering, omdat er ge mis is aan deskundigen. Grondwet van Beieren. De Beiersche constitueerende vergadering heeft de ontwerp- grondwet met 134 tegen 18 stem men aangenomen. Reuter maakt hierbij de volgen de aanteekeningDe Amerikaan sche zóne van Duitschland is in drie staten verdeeld n.l. Beieren, WiirttembergBaden en Hessen. Deze drie staten maken onafhan kelijk van elkaar een ontwerp voor een democratische grondwet. Onder alle beslommeringen heeft zuster Blok toch nog even tijd, om de bovenverdieping van het Cftr, Ziekenhuis „Bethesda" te tooncn, En het is de moeite waard, om er trotsch op te zijn 1 Toen wij Vrijdag j.l. een be zoek aan het gebouw brachten, was alles op de bovenverdieping keurig gereed, om de patiënten te ontvangen, die vandaag naar „Bethesda'' worden overge bracht. Deze verdieping heeft werke lijk een verandering ondergaan in vergelijking met de ruïne, die na de bevrijding in het ge bouw was overgebleven. Op de verschillende zalen staan de bedden weer naast elkaar, met smetteloos witte lakensaan de ramen hangen weer gezellige gordijnen; de vensters zijn weer alle van glas voorzien, zoodat aan alle zijden het zon licht kan binnenkomen. Tijdens een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de heer H. H. Wemmers, directeur van het Rijkskolenbureau, mede- deelingen gedaan omtrent de ver betering in onze kolenpositie. Zoowel de productie van de eigen mijnen ais de invoer is be langrijk verhoogd. De opbrengst van de eigen mij nen bedraagt ongeveer 70 pet. van de vooroorlogsche productie. In 1947 hoopt men dit cijfer op te voeren tot 80 pet. De invoer uit Duitschland en Amerika bedroeg in September 337.500 ton, tegen 186.279 ton in Mei. Het spreekt vanzelf, dat, willen wij voldoen aan de verplichtingen welke Nederland in de handels verdragen met het buitenland op zich heeft genomen, export van kolen dient plaats te hebben. Dit percentage is echter naar verhouding gering. De export van cokes bedraagt tegenwoordig on geveer 35.000 ton per maand, welk cijfer in de naaste toekomst nog iets zal worden opgevoerd. Het afvoervraagstuk van de kolen uit de mijnstreek is geen probleem meer. De capaciteit van de huidige binnenvloot voorkomt iedere stagnatie. Indien wij geen strengen winter krijgen behoeft geen stagnatie in het vervoer te worden gevreesd. De voorziening met vaste brandstoffen. Van Mei 1946 af kwamen voor de kolendistributie in Nederland de volgende hoeveelheden vaste brandstoffen ter beschikking: Mei 682.574 ton. Juni 614.220 ton. Juli 1.014.273 ton. Aug. 839.353 ton. De Nederlandsche kolenpositie is op het oogenblik van dien aard, dat volledig in de behoefte overeenkomende met de huidige capaciteit der industrieën kan worden voorzien, Het is zelfs mogelijk tot geringe bedrijfsvoor raadvorming over te gaan. Niet alleen aan de bedrijven, maar ook aan gasfabrieken, elec- triciteitsbedrijven, spoor- en tram wegen mi voedselgroepen kunnen op ruimere schaal de benoodigde brandstoffen worden toegewezen. Op grond van de verbeter de kolenpositie is het Rijks kolenbureau in staat tot een verdubbeling van het huidige electriciteitsrantsoen over te gaan. Deze verhooging zal op 1 October a.s. ingaan. Met na druk wees in dit verband de heer Wemmers op het feit, dat aan de electriciteitsbe- drijven opdracht is gegeven, om de verbruikers die na 1 October dit verhoogde rant soen nog overschrijden, on herroepelijk van den toevoer af te snijden. Vermeden moet worden, dat electriciteit voor verwar mingsdoeleinden wordt ge bruikt. De industrie. Voortaan zullen de idustrieën niet langer meer aan een electri- citeitsaanvraag gebonden zijn wanneer hun verbruik beneden de 106.000 kilowatt-uur per maand bedraagt. De electriciteitspositie laat evenwel nog niet toe, dat stroom voor etalage- en reclame-voorzie ning kan worden gebruikt. Con troleurs van het Rijkskolenbureau zullen nauwlettend toezien, dat dit verbod wordt nageleefd. Vaste brandstoffen. Wat betreft de verwarming deelde de heer Wemmers nog mede, dat kamerbewoners dezen winter zes eenheden zullen krijgen terwijl aan personen boven de 65 jaar negen eenheden zullen worden verstrekt. Het huisbrandrantsoen moet op twaalf eenheden gehandhaafd blijven, daar de meer ter beschik king gekomen, of komende kolen niet uit 'huisbrandsoorten bestaan. Gasrantsoenen. De gasrantsoenen worden ge bracht voor gezinnen van twee personen op 54 m' per periode (i.p.v. 34 m"). Voor elk gezinslid meer 6 m' per periode (onveran derd). Voor alleen wonende per sonen die zelf koken 48 m' per periode (I.p.v, 28 m"). De gasrantsoenen voor de v e r- Wallace krijgt zijn entslag. De geruchtmakende verklaring van den Amerikaanschen minister van Handel, Wallace, heeft hem zijn zetel in de Regeering gekost. Gelijk men zich herinnert, had Wallace zich scherp uitgelaten over het Britsehe imperialisme, terwijl hij tegenover Rusland een meer vriendelijk en toegevend optreden bepleitte. De buitenlandsche politiek van Truman en Byrnes was daardoor tevens geoordeeld. Aanvankelijk scheen het met een sisser af te loopen, nadat Wallace had beloofd, voorloopig geen openlijke verklaringen meer te zullen afleggen. Blijkbaar heeft Byrnes, wiens positie op de Vredesconferentie op die wijze niet versterkt werd, daarmee geen genoegen genomen. En zoo is het eind geweest, dat Truman aan Wallace verzocht heeft, zich uit de regeering terug i te trekken, aan welk verzoek Wallace voldaan heelt. Dit ontslag is in Amerika over 't geheel met instemming begroet. Verschillende bladen zeggen, dat het met een gevoel van op luchting is ontvangen. De „New York Thimcs" zegt: „Door Wallace te verzoeken af te treden heeft president Truman ge- 1 daan wat hij kon ter redding van j de Amerikaansche buitenlandsche politiek uit de bijna rampzalige I moeilijkheden, waarin zij door de gebeurtenissen der afgeloopen acht dagen terecht was gekomen". De Veiligheidsraad heeft zich Vrijdag opnieuw bezig gehouden met de Grieksch-Albaneesche i kwestie. Een Nederlandsche motie, vol- j gens welke aan Griekenland en Albanië zou worden verzocht de grensincidenten te staken, werd door het veto van Rusland ver worpen. Een Amerikaansche resolutie, welke een commissie van drie wil de benoemen voor een onderzoek naar de incidenten, ketste even eens af op een veto van Rusland. Acht afgevaardigden stemden voor en 2 tegen. Een Poolsche resolutie, die de Grieksche kwestie op de agenda wilde houden „ter observatie" werd met 2 tégen 9 verworpen. Ook het voorstel van Gromyko tot afkeuring van de Grieksche politiek werd met 9 tegen 2 stem men verworpen. Zeeuwsche week in Hilversum. De aanstaande week zal Hilver sum in het teeken van een hulp actie van Zeeland staan. Een spe ciaal daartoe in het leven geroe pen comité heeft onder het motto „Holp Zeeland er uit", een groote actie voorbereid. De diverse col lecten worden besloten door een groote straatcollecte op Zaterdag a.s., waartoe een groep Zeeuwen in hun schilderachtige costuums naar de Gooische hoofdstad zal komen. lichting Januari en December 26 m' p. m. Februari en Nov. 24 m" p. va. Maart en October 21 m" p. m. April en September 19 in" p. m. Mei t.m. Augustus 15 m" p. m, Electriciteit. De periode-rantsoenen voor electriciteits-verbruikers worden straks Januari en Dec. 45 kwh p. m. Februari en Nov. 40 kwh p. m. Maart en October 30 kwh p. m. April en September 25 kwh p. m. Mei t.m. Augustus 20 kwh p. m. I totaal 360 kwh I.p.v. 156 kwh. Een zwaren tijd achter den rug. Toon de Duitschers het nog volop te vertellen hadden, nes telden zij zich in de beneden verdieping, terwijl de bovenver dieping aan de burgerpatienten werd gelaten. De laatste maan den van hun verblijf in Vhssm- gen namen zo alles. Vlak voor den tijd, dat de be vrijding van het eiland door zette, werden de burgerpatien ten naar Middelburg vervoerd. Toen kwam de inundatie en langen tijd kon het gebouw al leen maar bereikt worden met een rubberboot. Maar steeds is er een bewaking achteigeble- ven van wachtsmannen, die zich voor dit niet erg gezellige werk hadden bereid verklaard. En het is zeker mede aan hun aan wezigheid te danken, dat in dien eersten tijd niet meer ont vreemd is. Er is overigens toch wel ge noeg verdwenen als gevolg van bezetting en bevrijding. Want door de hevige granaatbeschie tingen, die uan de bevrijding van Vlissingeii voorafgingen, is veel vernield van den inventa ris. Niet minder dan vijf vol treffers had het gebouw te in- casseeren en het mag werkelijk een wonder worden genoemd, dat van de aanwezige 3U perso nen niemand ook maar licht werd gewond. Het Hóntgen-apparaat werd ook nogal beschadigd, doch is nu weer geheel gereviseerd. Evenzoo staat het met het in strumentarium van de operatie kamer. Het personeel is na de ramp, die „Bethesda" trof, geleidelijk weggegaan. Werk was er im mers met meer en overal be stond groot gebrek aan verple gend personeel. Nu „Bethesda" weer is begonnen, keert vrij wel het gehcele oude personeel w.o. verschillenden, die met de patiënten naar het Middclburg- sch Noodziekenhuis zijn mede- gegaan, terug. Het Noodzieken huis in het gebouw van de Rijkskweekschool aan de Noordstraat te Middelburg is n.u opgeheven. Het herstel. Het duurde natuurlijk min stens tot het droogvallen van Walcheren, voordat van eenig herstel sprake kon zijn. Wel waren er tijdens de inundatie eenige noodvoorzieningen ge troffen, om de schade nog niet grooter te doen worden, maar met het herstel als zoodanig moest even gewacht worden. Doch toen is ook aangepakt. Het viel niet altijd mede met de voorziening van materialen, maar het bereikte resultaat is boven allen lof. De ramen zijn weer van glas voorzien; alles is in frissche kleuren opgeschil derd, de centrale verwarming werkt weer en de lift eveneens. De keuken (een voornaam be standdeel van een ziekenhuis 1) is ook weer ingericht en al is het geen eenvoudige taak, de textiel-, glas- en serviesinven taris aan te vullen, ook al zijn de vergunningen verleend, niet temin kunnen de patiënten met een gerust hart worden ont vangen. De toekomst. Momenteel is er op de boven verdieping plaats voor ruim 60 patiënten en wanneer men weet, dat de opname-capaciteit van „Bethesda" voor den oor log 115 was, dan blijkt wel, dat reeds veel is bereikt. Intusschen wordt aan de benedenverdieping ook hard gewerkt. Het is er nog wel rommelig, doch er be gint teekening in te komen. Verwacht mag worden, dat over 7 weken of 2 maanden ook deze verdieping in gebruik zal kunnen worden genomen. Het zal dan aan den toevloed van patiënten liggen, of de oude ge woonte van het opnemen van ouden van dagen in kamertjes op de bovenverdieping zal kun nen worden hersteld. In den tuin barakken voor T.B.C.-patiënten. De eertijds mooi aangelegde tuin van „Bethesda" biedt nog pen troosteloozen aanblik. Daarin staan nu twee Zweed- sche barakken, die door de re- geermg beschikbaar zijn ge steld en dienen zullen voor op- J name van t.b.c.-patiënten. in het geheel is in deze barakken plaats voor 36 personen. Zoo gaat dit huis der barm hartigheid, dat den naam draagt van een inrichting, waarin Je zus Chrisus tijdens Zijn om wandeling een groot wonder verrichtte, een nieuwe toe komst tegemoet. Moge bestuur, medici en verplegend personeel bij den voortduur bezield zijn door den wensch in Zijn Naam alle zieken te helpen naar lichaam en geest. EEN EXTRAATJE VOOR DE BABY'S. Blijkens een advertentie van de afd. Zuid-Beveland- West van het Roode Kruis, wordt voor kinderen tot 1 jaar gratis beschikbaar ge steld een blik Dextrimaitose of drie blikjes Baby-food. Omtrent de uitreiking ver wijzen wij belanghebbenden naar een advertentie in dit nummer. breede kringen levende en reeds voor 1940 tot uitipg gekomen wenschen tegemoet kwam, heeft in de practijk goed gewerkt. Het komt de Regeering der halve wenschelijk voor de regeling ten aanzien van de particuliere banken yan leening te bestendigen. Rooiïng van knotwilligen, enz. De directeur van het Staas- boschbeheer heeft een algemeene vergunning verleend tot veiling en rooiïng van knotwilgen en vruchtboomen met uitzondering van okkernooten alsmede tot velling van grienden en tot het kappen van het opperhout van knotwilgen. JEUGDIGE OPLICHTERS. De Rijkspostspaarbank voor f 3000 bestolen. Sinds eenigen tijd heeft de Rijks postspaarbank ten gerieve van haar inleggers het mogelijk ge maakt op een boekje aan alle fili alen een bedrag van ten hoogste 500 gld. op te nemen. Een 16-jarig Amsterdamsch meisje en twee jongens in den zelfden leeftijd, hadden een bui tengewoon voordeelig oplichters praktij kje op touw gezet. Met 'n gekocht valsch persoonsbewijs vervoegde het meisje zich aan een kantoor van de Rijkspostspaar bank, opende een rekening, stort te «en bedrag van vijf gulden, ging naar een ander filiaal, na de vijf gulden in vijfhonderd en de inlegdatum veranderd te hebben en nam daar het geld op dat zij met haar twee vriendjes „ver teerde". Dit trucje gelukte in verschei dene plaatsen, zoodat zij in het to taal een bedrag van f 3000 tou cheerden. In Utrecht liepen zij in de val, een waakzame ambtenaar had het zaakje door. Na een achtervolging werden de vogels geknipt en aan de Amsterdamsche politie over gegeven. „ORANJEHOTEL" TE SCHEVENINGEN. Dooden-herdenking. Het ligt in de bedoeling van het „Comité üranjehotel" in de cellenbarakken van de gevangenis te Scheveningeu een aoodencel in te richten, waarin een album zal worden gelegd, bevattende de por tretten van hen die opgesloten zijn geweest in deze verblijlplaats en van daaruit zijn weg gevoerd om gefusilleerd te wor den of wel overgebracht naar con centratiekampen en gevangenissen en daar zijn omgekomen. Allen die omtrent zulke gevan genen inlichtingen kunnen ver strekken worden uitgenoodigd deze namen met volledige adres sen in te zenden bij den heer A. H. T. Engering, Haviklaan 31 te 's-Gfavenhage. VASTRECHTKAARTEN NED. SPOORWEGEN. Ten behoeve van hen, die veel reizen, doch niet vaak genoeg om de kosten van een algemeene abonnementskaart goed te maken, worden met ingang van 1 October vastrechtkaarten ingevoerd. De geldigheidsduur bedraagt een maand en kan eiken dag in gaan. De prijs bedraagt f 35 voor de 2de klasse en t 24 voor de 3de klasse. De houder van een vast- rechtkaart geniet een korting van 50 procent op de gewone enkele reisprijs. Aanvragen voor vastrechtkaar ten dienen ten minste een dag te voren te worden ingediend op een station of een erkend reisbureau, met inlevering van een pasfoto. HET VRAAGSTUK DER WON 1NGH UREN. Naar het A.N.P. van officieele zijde verneemt, zijn de berichten in verschillende bladen over de mogelijkheid van huurverhooging voorbarig te noemen. Het vraag stuk van huren is wel in studie, doch hieromtrent is nog geen en kele beslissing genomen. OPHEFFING PARTICULIERE BANKEN VAN LEENING. Ingediend is een wetsontwerp „opheffing particuliere banken van leening". Tijdens de bezetting werden dergelijke banken verboden, Deze maatregel, waarmede uit sociaal oogpunt bezien, groote belangen werden gediend en die aan in Ook wintergroenten worden geleverd. Zooals reeds is medegedeeld is de afzet van onze doorgedraaide groenten naar de Britsehe bezet tingszone in Duitschland met in gang van 12 September j.l. her vat. Het is verheugend, zoo deelt men van bevoegde zijde mede, dat hierdoor aan het overschot van onze late zomergroenten toch nog een nuttige bestemming kan wor den gegeven. In het algemeen geeft deze af- zet-regeling slechts uit een sociaal oogpunt voldoening, daar de economische zijde van dezen export door het on zekere karakter en door den la gen vergoedingsprijs geen basis voor een gezond herstel van onzen export van tuinbouwproducten kan vormen. In dit opzicht is het dezer dagen afgesloten accoord met de Engel- sche regeering voor de levering van wintergroenten aan Duitsch land ongetwijfeld gunstiger. In deze overeenkomst is opgenomen een levering van ongeveer 1UU.UÜU ton wintergroenten, hoofdzakelijk kool, peen, roode bieten en kool rapen, welke producten op kost prijsbasis van het vorige jaar dus tegen een redelijken export prijs ten behoeve van de bur gerbevolking in Rijnland en Westfalen zullen worden afgeno men. De leveringstijd loopt van ongeveer eind September 1946 tot en met April 1947. Betaling ge schiedt in ponden sterling. Het uit te voeren kwantum be draagt ongeveer twee-derde ge deelte van onzen jaarlijkschen groentenexport naar Duitschland gedurende de laatste jaren vóór den oorlog. Zooals bekend, worden reeds gedurende enkele maanden ook partijen groenten geleverd aan de Amerikaansche en Engelsche be zettingslegers in Duitschland. Verwacht wordt, dat deze leve ranties ook in den aanstaanden winter zullen kunnen worden voortgezet. Het bezoek van Lady Baden Powell aan Walcheren. Het bezoek, dat de Chief- Guide der Padvindsters aan Walcheren hoopt te brengen, belooft een belangrijke gebeur tenis te worden in het leven van de Zeeuwsche padvindsters én padvinders. Zooals wij reeds mededeelden, is het bezoek vastgesteld op Zaterdag 5 en Zondag 6 October a.s. Zater dagmiddag zullen op liet Mid- delburgsch Marktterrein de be- groetingsf eestelij kheden plaats vinden, terwijl op Zondag door lady Baden Powell, die verge zeld zal zijn van-haar vriendin miss Hill, een kerkdienst zal worden bezocht in de Luther- sche Kerk, die speciaal bezocht zal worden door padvindsters en padvinders. Omstreeks één uur des Za terdagsmiddags hoopt, de Chief- Guide in Middelburg te arrivee- ■ren. Nadat zij in Hotel „De Burg" zal hebben geluncht, zul len de provinciale en stedelijke autoriteiten aan haar worden voorgesteld, terwijl om half 3 de begroeting op de Markt zal plaats vinden. Hiervoor is een uitgebreid programma samen gesteld, b.v, het optreden yan den Padvindersband en het spe len van de „Padvindersmarsch", een door den heer Joh. H. Caro gecomponeerde marsch, die door het Middelburgsch Mu ziekcorps zal worden ten ge- hoore gebracht. Onder leiding van, den heer Chr, Mazurc zal o.m. de Klcppermarsch worden uitgevoerd. Hier zal tot de ver zamelde padvindsters en pad vinders door lady Baden Po- Op- en sndergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.28 u., on der 18.36 u. Maan op 4.55 n., onder 18.48 u. Hoog water te Vlissingen t Dinsdag 24 September: 1.28 u. 1.93 m., 13.32 u. 1.87 m. SCHAAKNIEUWS. Na het Stauntontournooi te Groningen, waarbij geheel Neder land do prestaties van onzen kam pioen Dr M. Euwe, door middel van pers en radio, met spanning volgde, zal het ongetwijfeld voor de Zeouwsche scliaakliefhebbers een groote voldoening zjjn, dat zjj thuns in de gelegenheid gesteld zullen worden dezen grootmeester in levenden lijve te uanschouwen en bezig te zien in het spel, dat hjj zoo bjj uitstek beheerscht. Op Woensdag 25 Sept. a.s., des avonds om 8 uur, zal Dr Euwe n.l. een aimultaauwedstrjjd spelen te Goes in de groote zuul van den heer Krijger aan de Beesten markt, tegen 36 Zuid-Bevelander- schakers. Het initiatief berust bij de Goeasche Schaakvereeniging en wjj twijfelen niet aan eon enorme belangstelling. Het publiek zal in de gelegen heid gesteld worden de verrich tingen van de sehakors van zeer nabjj te volgen en vindt in een programma een genummerde lijst van de deelnemers. Aangezien ook de borden genummerd zijn, kan men zich direct oriënteeren, wie aan een bepaald bord tegen Dr Euwe speelt. Aan de eerste 10 borden zijn de spelers gerang schikt volgens speelsterlite. Onder zijn tegenstanders vindt men o.a. don heer Reuson, die op dit mo ment nog lang niet kansloos is in het tournooi om hot Zeeuwsche schaakkampioenschap, de heerea Nordluhne en Quakkelaar. Naar wjj vernemen zal Dr Euwe gedurende zjjn verbljjf in Zeeland logeeren ten huize van Dr Volmer te Wolphaartsdjjk. Voor de scha kers, die de beste resultaten be halen, zjjn fraaie prjjzen beschik baar gesteld. Wjj wekken alzoo alle scliaakliefhebbers op, dezen avond niet onbenut te laten. well ook een kort woord wor den gericht. Na een défilé voor de hooge gasten wordt de be groeting gesloten. Hierna wordt afgemarcheerd vanaf de Markt door Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, St. Pieterstr., Korte Delft, Nieuwstr., Londen- schekaai, Stationsstraat. Des avonds zal de Chief- Guide in Hotel „De Burg" di- neeren. Uit de geheele provincie zul len vele padvinders en padvind sters naar Walcheren komen. Vanuit Goes zal voor hen een extra trein rijden. De schadevergoedingen. Naar de „Voorlichtingsdienst" mededeelt, werd in de periode van eind Februari tot half Juli aan de gedupeerde Zeeuwsche agrariërs als voorschot op hun definitieve schade-afrekening meer dan 15 millioen gulden uitgekeerd. Het bleek echter, dat hierdoor nog niet voor alle gevallen, waar dit nood zakelijk was, op korten termijn contanten beschikbaar waren. In middels is de mogelijkheid ge opend, voor speciale doeleinden (heraanschaf verloren gegane paarden en vee, aanplant van fruitboomen e.d.) nog aanvullende voorschotten aan te vragen. De verwerking van de gegevens van de schade-registratie is in- DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weorverwachting, geldig tot Maandagavond: Matige, aan de kust tjjdeljjk krachtige Zuid-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk eenige regen. MIDDELBURG. Vrijdagmiddag reden op de Nieuwlandscheweg drie wagens in de richting Goes. De eerste wagen moest inhouden achter een gro'entekar, voor een tegenligger. Het gevolg daarvan was, dat de tweede auto moest remmen en tevens slipte. De derde wagen gaf ze daardoor een duw waardoor de tweede met de neus in de sloot terecht kwam, dwars over den weg. Persoonlijke ongelukken kwa men daarbij niet voor. Demonstratie tegen troepen uitzending. Bij een mislukte demonstratie te Amsterdam, tegen de uitzen ding van troepen naar Indië is een militair door een kogel doo- delijk getroffen. Staking Overheidspersoneel. In Frankrijk is een staking on der het Overheidspersoneel uitge broken. Maandag zal liet politie personeel zich hierbij aansluiten. Erkenning van de regeering- SJahrir? De „Evening News" bevat een bericht van een Amerikaansch persbureau, volgens hetwelk de Nederlandsche Commissie-Gene raal den republikcinschen autori teiten informeel heeft medege deeld, dat zij voornemens is het gezag van de regeering-Sjahrir over Java en Sumatra te erkennen, Prof. Schcrmerhorn heeft vol gens berichten uit Batavia offi cieel verklaard, dat dit bericht op zuivere fantasie berust.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1