Woningbouw door particulieren» Gewoonte en „geen gebruik". Seyss Inquart Een financieele regeling te verwachten? Bidden is een tyunsie (fads. Het fokken van Melkschapen. Uitgave Stichting „Zesuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr., 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: VUssingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjjckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 448 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 21 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.24 u,, onder 18.40 u. Maan op 2.15 u., on der 18.10 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 22 September: 11.53 u. 1.58 m., 0.30 u. 1.81 m. Wat wij eenige weken geleden opmerkten over de gevaren van het platteland heeft verschillende reacties uitgelokt. Enkele lezers betuigden hun har telijke instemming met wat wij schreven en juichten het toe, dat op deze dingen de uunducht wat gevestigd. Zelfs werd de op merking getnuakt dat de toestan den op het platteland veel minder gunstig zijn en de gevaren veel grooter dan wij 't lieten voor komen. Maar er was daarnaast ook cri- tiek, zij 't dan critiek in vragen- den vorm. De vraag werd gedaan of door ons niet te gering wordt gedadht over de beteekenis van het vasthouden aan gewoonte en traditie en aan de algemeene opi nie zich uitend in „geen gebruik". Op het platteland toch, zoo werd betoogd, zijn in tegenstelling met de groote stad nog altijd tal van gewoonten in eere waarvan gezegd kan worden dat het goede gewoonten zijn. Daar is b.v. althans in vele streken het onderhouden van den Zondag, het kerkbezoek, het vast houden van den huwelijksband, het zich afkeeren van allerlei soorten vermaak die in de groote steden een verderfelijken invloed op den vólksgeest uitoefenen. Tal van jonge menschen worden misschien voor veel kwaad en veel ellende bewaard, omdat zij zich nu eenmaal niet uit kunnen leven, zij 't dan misschien voor een deel ook omdat zij vreezen met de publieke opinie in botsing te ko men. Zoo zit er in het „geen ge bruik" een .bewarende kracht die niet onderschat mag worden. De dorpsgemeenschap lean werken als een omtuining die voor velerlei gevaar behoedt. Het rekening houden met de gewoonte kan van groote beteekenis zijn. Iemand kan uit gewoonte omdat het nu eenmaal zoo hoort en om geen opspraak te wekken regelmatig de kerkdiensten bezoeken en b.v. niet meedoen aan wedstrijden op Zon dag. Dat motief moge niet juist zijn, het is toch een goede ge woonte,zooals het een goede ge woonte is dat alle gezinsleden bij den maaltijd aanwezig zijn, dat uit Gods Woord wordt gelezen, dat allerlei regelen van wellevend heid en fatsoen in acht worden genomen. En al is er dan veel wat ver ontrust in dezen tijd, ook op het platteland, we mogen toch dank baar zijn, dat daar meer dan in de steden, aan allerlei gewoonten de hand wordt gehouden, en dat het „geen gebruik" velen mis schien nog weerhoudt van ver keerde daden. Lezen we zelfs niet van den Heere Jezus, dat hij naar gewoonte opging naar de Syna goge? Wij hebben met veel belang stelling van deze critiek kennis genomen, temeer daar de schrijver er aan toevoegt, dat hij geenszins bedoelt te zeggen, dat er niet wat anders, èn wat meer noodig is dan het zich houden aan gewoon ten en het rekening houden met „geen gebruik". Tot op zekere hoogte kunnen we zelfs, met wat hier gezegd wordt instemmen. En onze be doeling was allerminst tegen het vasthouden aan bepaalde gewoon ten en gebruiken te ageeren. Onze bedoeling was, er op te wijzen, dat gewoonte en gebruik als het er op aankomt, den mensch geen houvast geven, maar dat, wil men sterk staan in den maal stroom van het leven een welge- fundeerde overtuiging, gehoor zaamheid aan en dus ook kennis van het Woord, van God noodig is. Als iemand alleen uit gewoonte naar de kerk gaat en het niet zou willen nalaten uit vrees voor de publieke opinie, omdat het nu eenmaal gebruik is, dan zal hij ook nooit kunnen zingen van het branden van zijn genegenheen om 's Heeren voorhof in te treen, maar dan zal hij van die gewoonte zeer gemakkelijk afstand doen als hij in een andere omgeving komt waar andere gewoonten heer- schen. Zooals we dat in de prac- tijk helaas maar al te vaak zien, dat jonge menschen als ze b.v. In de kazerne of waar dan ook komen, waar de critiek van de publieke opinie ontbreekt, zich maar al te gemakkelijk aanpassen en meegaan in de verkeerde rich ting, Het Is waar, dat van den Heere Jezus geschreven staat dat hij, niet naar gewoonte maar naar Z ij n gewoonte op den dag des Sabbats in de Synagoge ging, maar wij lezen ook dat het Zijn lust was, zijn gewoonte, om te doen d e n wil des V aders. Gewoonte, maar een gewoonte geworteld in liefde en gehoor zaamheid. Wij kunnen op deze dingen thans niet nader Ingaan, En het is ook niet noodig, Als wij ons maar ernstig bezig houden, met wat wij zouden kunnen noemen, de gevaren van het platteland. Griekenland voelt zich niet bedreigd. Verklaringen van Tsaldaris. De Grieksche eerste minister, Tsaldaris, die van de Vredes conferentie in Athene is terug gekeerd, heeft verklaard, dat de integriteit en veiligheid van Griekenland'niet bedreigd werd. „Alles, wat tot dusverre tij dens de Vredesconferentie en de zittingen van den Veilig heidsraad t.u.v, 'Griekenland is geschied", aldus Tsaldaris, „Is niets anders geweest dan een „zenuwenoorlog", Zekere kringen willen Grie kenland als onruststoker voor stellen. Ik heb nimmer gezegd, dat Griekenland een bruggen hoofd is tegen de Sowjet-Unie. Integendeel, ik heb altijd ver klaard, dat Griekenland een schakel tusschen het Oosten en het Westen moet worden. Het Grieksche volk heeft deze poli tiek ten volle onderschreven, hetgeen bij de algemeene ver kiezingen is gebleken. Sprekende over de Grieksche eischen bij de Vredesconferen tie ingediend zeide Tsaldaris van meening te" zijn, dat het voorstel van Nieuw-Zeeland om beide zijden van de Grieksch- Bulgaarsche grens te ontwape nen, niet aangenomen zou wor den, daar een dergelijke oplos sing uit militair oogpunt be schouwd onmogelijk was. VOOR DEN ZONDAG Door generaal Urquehart is te Arnhem een monument onthuld tegenover het voormalige hoofdkwartier van de 1ste Airborne Division. H. M. de Koningin leg de een krans neer aan den voet van het ge denkteeken. in afwachting. Hij werkt aan zijn „geestelijke nalatenschap". Een speciale correspondent van het A.N.P. seint: Terwijl de echtgenooten van de mees- ten der beschuldigden reeds da genlang in Neurenberg zijn en dagelijks bezoek aan de gevan- i genis brengen, wacht Seyss In quart nog altijd met ongeduld op het bezoek van zijn vrouw en zijn eenigen .tijd geleden in het huwelijk getreden dochter. Dit is temeer opmerkelijk daar Frau Seyss op het oogen- blik in een dorpje nabij Salz burg woont, dus niet ver van Neurenberg. Sedert de bewogen Septemberdagen van 1944 heeft Seyss zijn echtgenoote niet ge zien. In zijn cel doodt hij nog al tijd den tijd door koortsachtige activiteit. Hij werkt nog steeds aan diverse geschriften over het proces en'over de toekomst van Europa waarvan hij, naar zijn verdediger mededeelde, de hoop koestert, dat zij straks als zijn geestelijke nalatenschap zullen worden gepubliceerd. Blijkens het door hem opge stelde plan voor een Europeesch Utopia is Seyss nog steeds niet bekeerd van het führerprinzip. De ideale staat, zooals hij die zich thans voorstelt, wordt nog steeds gedragen door een corps van groote en kleine führers. NAJAARSSTORM HELPT WEDEROPBOUW AAN MATERIAAL. Het hout ligt huizen hoog opgestapeld. In den nacht van Woensdag op Donderdag is door de hevige najaarsstorm de deklast van een houtboot afgeslagen ter De heer Kraayvanger heeft aan de ministers van Openbare Werken en Wederopbouw en van Financiën de volgende vragen gesteld 1. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het woningtekort zeer speciaal in door het oorlogsgeweld getroffen gebieden, onvoldoende wordt bestreden door den huidigen aanbouw van nieuwe woningen? 2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat er nog een geruimen tijd zal heengaan voordat het kostenpeil van nieuw te bouwen wo ningen weef in een behoorlijke verhouding zal staan tot het toe gestane huurpeil? 3. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het onver antwoord is gedurende dezen langen tijd het particulier initiatief werkloos te laten ten aanzien van den bouw van nieuwe woningen, als gevolg van de disharmonie tusschen kostenpeil en huurpeil? 4. Kunnen de ministers mededeelen of er een finan cieele regeling is te verwachten, die het bouwen door particulieren van woningen weer mogelijk maakt? 5. I9 het den ministers bekend, dat, indien zulk een regeling er nu reeds ware geweest, o.a. te Rotterdam waarschijnlijk meer dan 1000 woningen, waarvan de plannen geheel klaar zijn, ook in aanbouw hadden kunnen zijn? 6. Indien vraag 4 bevestigend wordt beantwoord, kunnen de ministers dan mededeeelen wanneer de bedoelde financieele rege ling is te verwachten? hoogte van het eiland Texel. Het hout werd tengevolge van den Westenwind op de kust van, Texel gedreven, zoo dat over een lengte van kilome ters het strand bedekt is met hout, bestaande uit schrooten. De strandvonderij is 's morgens onmiddellijk begonnen met de berging van het hout, dat op sommige plaatsen huizenhoog ligt opgehoopt. De hoeveelheid is zoo groot, dat na uren rijden met 15 wa gens er nog geen vermindering was te bespeuren, terwijl er nog steeds meer hout aan spoelt. Aangezien het hout slechts kort in het zoute zeewater heeft gelegen, zou dit een be langrijke bijdrage zijn in de materiaalvoorziening voor den wederopbouw; deze beeft de noodige stappen reeds gedaan. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken Jacobus Vogelenzang transportarbeider te Middelburg: 16 maanden interneering, eindi gende 20 Oct. '46 en ontz. rechten. De beschuldiging luiddesympath. lid der N.S.B. sinds 1942; col portage met de „Zeeuwsche Stroom",werkzaam bij anti-sabo- tagedienst; vrijw. werkzaam in Duitsche munitiefabriek. Cesar Anth. Locke- f e e r, kleermaker te Middel- i burgintern, te bepalen op den tijd reeds in bewaring doorge bracht en ontz. rechten. Hij werd beschuldigd vanlidmaatschap N.S.B. sinds '41 of '42; vrijw. werkzaamheid in Duitschland en vervolgens als kleermaker bij de O.T. I Adriaan Boogaard, losarbeider te Westkapelleint. te bepalen op den tijd, reeds in be waring doorgebracht en ontz. rechten. Zijn dagvaarding luidde: lid N.S.B. van vóór 1940; lid N.A.F.verspreiding „Zeeuwsche Stroom" en andere nat. soc. bla den vriendschappelijke omgang met N.S.B.-ers; werkzaam bij anti-sabotagedienst. Jacobus Joosse, land bouwer te Middelburg: 26 maan den intern., eindigend 30 Dec. '46; verb, verkl. van f 2000 en ontz. rechten. Beschuldiging: lid N.S.B. vanaf Juli 1941lid Landstand omgang met en bezoek van D. militairen. „Ik zoek Uw aangezicht, o lieer." Psalm H7Sb. Hidden is niets voor oneen tijd, omdat oneo tijd naar dansen vraagt en niet om ge boden roept. Ovvouuton handen, terwijl er aangepakt moet worden en up- gebouwd, lijkt niet da oisoh van dit tijdsgewricht, Gebalde vtUston dant Daar van hebben we in da laatste jaren eooveel geeien, dat 'we dit tooh niet meer kunnen Wat dan! Ik geloof toch, dat droom en daad, gebed en gebod niet alleen te samen kunnen gaan, maar ook moeten gaan. Uct ware gebed is geen uiting van ewakheid. Integendeel, de bid der weet, wat hij wil. De dader raakt er onder. De bidder houdt het uitook in dagen van tegenspoed en druk. Hij dingt mijn psalmen ook in den nacht. Ook in do donkere ge vangenis, ook op het ziekbed. Omdat do bidder, als hot goud is, niot tsooBOer do gaven Boekt, dan wol don Onver, Zoo zegt do diohtor van don ülston psalm! „Ile uook Uw aan gezicht, o lieer!"- Want oen kind te eijn en Vader nooit eien, is een onhoudbaren toe stand. Daarom is het ware gebed het bidden in Jezus' naam, omdat Hij de eenige is, die ons kan laten eien, hoe onze Vader er uit ziet. ,Jfiemand heeft ooit God gezien; d,e eemggéboren Zoon, die in den schoot des Vaders is, heeft Hem ons verklaard." Christus is liet, Die ons bid- don geleerd heeft. Die zelf de gemeenschap met den Vador biddend Bocht. Dio biddend voor ons stierf. Dio ook ter raohterhand Gods is. Dio ook voor ons bidt. En boo is hot niot de kracht van don bidder, maar do kracht Gods, die in hot gebod toestroomt. Bidden is geen Tmmste, Bidden is een gunste Gods, een gu/nste. Zoo maakt het gebed ont vankelijk. We leeren verstaan het gebod Gods voor onzen tijd. En we keeren terug tot de daad met een licht hart en met krachtige hand. Want wij hebben Uw aangezicht gezocht, o Heer. VI. L. J. C. V. De republiek Indonesië staat sterk. Maar zij is niet in staat de orde te handhaven. Dr Amir, voorheen oud-minis ter in het eerste „Kabinet" Soe- karno, die thans in Utrecht ver toeft, verklaarde dat de republiek, waarin hij nog steeds gelooft, met name op Java en Sumatra sterk staat. De vrijheidsgeest leeft daar in alle lagen van de bevolking. De democratie heeft bij de bevol king overhand gekregen wat mede blijkt uit het groote aantal par tijen. In het plaatsje Tandjong Poera b.v. met 5000 inwoners, telt men niet minder dan 20 politieke partijen 1 1 Als een zwak punt in de repu bliek ziet Dr Amir het feit dat er geen effectieve verdeeling van leidende krachten is. Hij verklaarde verder, dat er troepen aan het werk zijn, die een ware terreur uitoefenen en waar tegen de republiek niet kan op treden, omdat haar organisatie nog niet gereed is. Een bewijs temeer, hoe nood zakelijk het is ook in het belang van de Indische bevolking, dat de Nederlandsche troepen de rust en orde herstellen. HET VERONGELUKTE BELGISCHE VLIEGTUIG. Het hoofdkwartier van de kust wacht van New York meldt, dat een reddingsbrigade de plaats des onheils, waar het toestel der Bel gische Luchtvaartmaatschappij Sabena is neergestort, in de na bijheid van het meer van Gander (New Foundland) heeft bereikt. De brigade heeft medegedeeld, dat zij voorbereidingen treft om de overlevenden te evacueeren. Er werd echter geen aantal genoemd. Tevens werd bericht, dat de romp van het toestel uitgebrand was met uitzondering van het staart- gedeelte. Te Tilburg is ingebroken in de chroomlederfabriek „Winde" in de Bisschop Zwijsenstraat. Er werden 164 venen peau de suede ontvreemd. Provincienieuws WILLI MUENZER GEPAKT. In de afgeloopen weken zijn meerdere oorlogsmisdadigers naar Nederland overgebracht. Onder hen bevindt zich ook Wlli Mucnzer, beauftragter van den Reichskommissaris in de provincie Zeeland, die be- schuldgd wordt, dat hij perso nen heeft overgeleverd aan de Duitsche politie. MITTELSTENSCHEIT IN MIDDELBURG TERUGGEKEERD! Eert beruchte Duitsche Fach- berater Mittelstenscheidt, die tijdens de bezetting in onze provincie een waar schrik bewind heeft gevoerd, is gis teren weer in Middelburg aangekomen. Intusschen zijn de toestanden wel wat veranderd. Hinkte hij tot kort voor de bevrijding nog pochend in zijn opzichtig N.S.D. A.P.-uniform rond door de Mid- delburgsche straten, nu brachten een tweetal rechercheurs hem met een auto binnen, ontdaan van alle glorie. Langen tijd heeft hij als krijgs gevangene in Engeland vertoefd en kort geleden werd hij naar de Bijzondere strafgevangenis te 's Herïogcnboseh overgebracht. De P.R.A. te Middelburg heeft uitlevering verzocht en thans is hij opgesloten in een cel van het Huis van Bewaring te Middel burg. Wij twijfelen niet of er zal bij de verhooren heel wat los komen. Benoemingen Waterschappen Bij K.B. zijn 'benoemd: Tot dijkgraaf van den Boone polder, A. P. Woutersen te Hoe- dekenskerke tot dijkgraaf van den Katspol- der L. L. J. van der Maas te Kats; tot dijkgraaf van den Reiger- bergsche polder J. M. Krijger te Rilland Bath van den Nieuwen of Jonge pol der van Dreischor, C, J. Lange- raad te Dreischor; tot plv. dijkgraaf van den Noordpolder bij Neuzen: J. den Hamer te Terneuzen. Zeeuwsche klanken uit de radio. In het'programma der N. C. R. V. (301 M.) zal Donderdag avond a.s. om 8 uur een pro gramma ite beluisteren zijn, ge vrijd aan Zeeland. Een groote groep Zeeuwen gaat een bezoek aan de N.C.R.V.-studio in Hil versum brengen. De titel van het radioprogramma isDe Leeuwenstem weerklinkt met klem. Bram in 't Anker draagt enkele Zeeuwsche werkjes voor, terwijl de N.C.R.V.- reporter G. H. Hoek voor de gezamenlijke omroep vereeni- gingen een reportage zal ver zorgen, getiteld: „Deel van Ne derland". VLISSINGEN. Het Zweedsche s.s. „Helfrid" metende 923 br. reg. ton is op weg van Gent naar Stockholm met het voorschip op de spijker plaat aan den grond geloopen. Op eigen kracht is het vlot gekomen en op de reede van Vlissingen ten I anker gegaan, waarna een Loyds 1 Survieces aan boord is geweest ten einde het schip een certificaat van zeewaardigheid te verstrek ken. Het schip wacht nu op goed 1 weer om dan naar Stockholm te vertrekken. GOES. De harmonie „Euphonia" geeft Zaterdagavond 8 uur haar laatste concert in dit seizoen. De Herv. Schoolvereen. „Het Mosterdzaad" alhier hield haar jaarvergadering onder voor zitterschap van Ds Odé. Na afdoening der huishoudelij ke zaken, hield het Hoofd der School, dhr Velthuizen, een cau serie over het schoolwerk, terwijl dhr den Boer, onderwijzer aan de School een en ander over „Han denarbeid" behandelde. In de vacature A. C. Burger werd tot bestuurslid gekozen dhr J. Meijers. BIEZELINGE. 1700 kg. appels gestolen. Van Zaterdag- op Zondagnacht zijn er uit de fruitboomgaard van den heer A, J. Berman te Bie- zclinge, gelegen aan den Zeedijk onder de gemeente Schore 1700 kg appels ontvreemd. Toen Berman dit Zondagavond ontdekte waarschuwde hij onmid- delijk de wachtmeester der Rijks politie Klap en de Hulpmare chaussee J. Meijer, die direct met de opsporing begonnen. Na dag en nacht onverpoosd te hebben gespeurd zijn dc twee daders Woensdagmorgen te Rid derkerk (Z.H.) aldaar gearres teerd. Beiden legden een volledige bekentenis af. De hoofddader was geen onbekende bij de politie. Hun plan was een vollen wagen te laden, maar het was hun niet mogelijk gebleken om met een vollen wagen tegen den dijk op te komen. De geheeie partij appels kon nog achterhaald worden en staat thans op het politiebureau te Rid derkerk. Een mooi staaltje recherche werk. DOMBURG. Bij gunstig weer zal het fan farekorps „Apollo" Maandag avond een concert geven in den tuin van het rusthuis „Irma". Bij die gelegenheid zal een in zameling worden gehouden voor het muziekgezelschap van Westkapelle. Gevaar voor ver bastering. Met hulp van Landbouwherstel is het gelukt te voorkomen, dat de melkschapenstapel van Walche ren geheel zou verdwijnen. Er is echter, gelet op het nog geringe aantal en op de verbastering, die reeds vroeger heeft plaats gehad, gevaar, dat de echte, ouderwet- sche, melkryke schapen zullen ver dwenen. Nu de tijd voor het dekken der schapen weer nadert is het noo dig aandacht te schenken aan den ram, dien men zal gebruiken. By het melkschaap moet men als eisch stellen, dat de ram tot het melkscliaapras behoort en liefst afkomstig is van een melkrijk- en vruchtbaar schaap. Hoewel een goede bouw van den ram ook zeer belangrijk is, is de raszuiverheid toch hoofdzaak. Aau do keuze van den ram wordt door melk- schaa.phouders lang niet altijd voldoende aandacht geschonken. I Met het oog op de moge-j lijke afzet der lammeren is men geneigd verkeerde ram men te gebruiken- Gevolg is dan ook geweest in zeer vele gevallen een sterke verbas tering met vleesch- en wol- schapenrassen. De vermen ging met Texelsch-, Lincoln- en Zeeuwsch kuddeschaap- bloed is aan vele schapen die voor de melk gehouden wor den te zien. Zulke schapen verdienen echter niet de naam van melkschaap en zijn doorgaans dan ook zeer onproductief. Het gebruik van niet-melkschaaprammen is het zekerste middel om het melkschaap in Zeeland zoo snel mogelijk uit te roeien. Dit zou echter zeer te betreuren zyn. Een goed melkschaap is melkrijk en brengt derhalve veel op. Vele gezinnen op Walcheren genieten door de melkschapenhou- ders vrijwel gedurende het ge heeie jaar van een smakelijke, gezonde en voedzame boterham- belegging. Ook in do koffie is do schapenmelk niet te versmaden, dank zy het hooge vetgehalte dier melk. Een kenmerk van een goed melkschaap is haar groote vrucht baarheid. Drie of vier lammeren is geen zeldzaamheid. By de bastaards, die thans dikwijls voor melkschaap doorgaan is deze groo te vruchtbaarheid evenals do melkrijkhoid gewoonlijk zoek. Sommige fokkers, die het be houd van een goed melkschaap op prijs stelden, hebben uit vrees voor verbastering steeds ge fokt met eigen materiaal en pas ten daartoe jarenlang oen sterke inteelt toe. Dit ging echter ge paard met een sterke verfijning, smalle borst, geringen borst- omvang,overbouwdheid en achter uitgang in levenskracht. Ruilon van rammen moet daarom zeer worden aanbevolen. Het Rij ksveet eelt consulent schap geeft desverlangd inlichtingen waar rammen aanwezig zyn, die voor do fokkery kunnen worden aanbevolen. De terugkeer van den Koning van Griekenland- De Grieksche minister-president Tsladaris, heeft volgens een semi- officieele mededeeling gezegd, dat Koning George van Griekenland op Woensdag of Donderdag aan staande te Athene zal aankomen. Hij zou door destroyers van Malta afgehaald worden. ZOOLLEDER ZONDER BON- De distributie van zoolleer is thans beëindigd. Dit houdt in, dat men zonder inleve ring van bonnen der leder- kaart schoenen kan laten repareeren. Sportnieuws. Voetbal. Wedstrijdprogramma voor he den 21 September. Ie klasse: De Bevelanders I Kattendijke INieuwdorp I Rilland Bath IKloetinge I— Krabbendijke IWemcklinge I Arnemuiden I. 2e klasseKrabbendijke 2 Kruiningen 4; Rapelle INieuw dorp 2; Rilland Bahli 2Wissen- kerke I; Yerseke 3Colijnspl. Boys I; Arnemuiden 2's-Heer Arendskerke 2. GEMEENTERADEN. WIE KENT VAN DER WAALS? De bekende verrader van der Waals is naar Nederland over gebracht. Een ieder die meent over gegevens te beschikken, die voor de behandeling van deze zaak van belang kunnen zijn, wordt verzocht deze in te zenden aan ir A. P. van der Meer, Prins Bernhardkade 9, Rotterdam. St. MAARTENSDIJK. In de Dinsdag gehouden raads vergadering, werd een verzoek van dhr Eclchardt tot het gebruik van een lokaal toegestaan, voor een vergoeding van f 10 per jaar. Na een breedvoerige bespreking werd met 4 tegen 3 stemmen be sloten aan te sluiten bij de inspec tie schoolartsendicnst voor Tho- len, St. Philipsland en Schouwen- Duiveland. Besloten werd voor de Rijks dienst voor Kuituurbescherming een bedrag van f375 te storten voor het schipper v. Dijk- fonds. Inzake de hondenbelasting werd besloten met ingang van 1 Jan. '47 f 10 per hond te heffen. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 19 September. Gepasseerd naar Antwerpen: s.s. „Alfhard" van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen m.s. „Zeus" naar Londen; m.s. „Helbetia" naar Shurham; m.s. „Bonza" naar Dundaym.s. „Zee land" naar Sunderlandm.s. Eemshorn" naar Kolding ;m.s. „Prinses Juliana" naar Londen. 20 September: Gepasseerd naar Antwerpen: s.s. „Zuidland" van zee; s.s. „Sambre" van Rotter dam. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond Aanvankelijk nog stormachtige later geleidelijk afnemende wind tusschen Noord-West en West. Wisselende bewolking, enkele buien. Koeler dan gisteren. Laatste berichten. KINDERBIJSLAG BIJ HET EERSTE KIND. Naar wij vernemen heeflt de regeering besloten den kinder bijslag uit te breiden tot en met het eerste kind. De bijslag wordt gesteld op f 2,40 per weck per kind. Aangezien de bijslag thans wordt gegeven, te beginnen bij het derde kind, wordt voor gezinnen niet twee of meer kinderen dus een loons- verhooging van f 4.80 per week en voor gezinnen met één kind een loonsverhooging van f 2,40 per week verkregen. TRUMAN VERZOEKT WALLACE AF TE TREDEN. President Truman heeft den minister van handel, Henry Wallace, verzocht af te treden. Hij verklaarde, dat hij volledig vertrouwen had in den minister van Buiten- landsche Zaken, Byrnes, en diens medegedelegeerden ter Vredesconferentie te Parijs. Hij voegde er aan toe, dat er geen verandering zou komen in de Buitenlandsche politiek der V.S. Gas- en electriciteits- rantsoenen. Met ingang van 1 October wor den de gas- en electriciteitsrant- soenen, belangrijk verhoogd. Na dere bijzonderheden geven wij in het volgend nummer. De verongelukte Skymaster. Gemeld wordt dat 8 mannen en 10 vrouwen de ramp van de Bel gische- Skymaster hebben over leefd. Het meerendeel is zwaar gewond.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1