Belgische autoriteiten op do Jaarbeurs. Pandora's doos. 3a tragedie van Europa. Wat brengt de radio Minister Lieftinck, aldus de N. Leidsche Crt., zat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer op zijn plaats achter de ministerstafel met een koffer voor zich. Het geheim van deze Pandora's doos stond er ook zonder letters op te lezen: de Inhoud was de Rijksbcgrooting voor 1947. Een stapel papieren dus, die in het verleden heel eenvoudig als pa pierverzameling in een eenvoudige portefeuille van karton was ver pakt en op het bureau van den voorzitter werd gedeponeerd door een bode na de aanbieding door den minister van Financiën. Zeven jaar geleden was dat voor het laatst gebeurd. Deze begrooting met zijn te kort van honderden millioenen moest blijkbaar min of meer de monstratief haar parlementairen loonbaan beginnen. Het was een beetje te opzichtig en daardoor niet erg aardig. Vooral niet toen de Minister na opening van den koffer een beetje moeite had met het losmaken van een strikje en het uitspreken van het korte speechje, dat bij de aanbieding pleegt te worden uitgesproken. De Kamer reageerde dan ook niet op de ministerieele goochel toer. Ze heeft gelijk. Belangrijker zal de daad zijn van werkelijke budgetsaneering. Daarover heeft de Minister wel meermalen ge sproken, maar er metterdaad nog niet veel van te zien gegeven. Op deze wijze komen we steeds ver der op den weg der inflatie, en van de eene financiecle moeilijk heid in de andere. Maar misschien is ditmaal het verlossende woord wel gesproken en zal de zon op gaan over den penibeien toestand i van ons vaderland. Dan eerst zal het herstel ernst worden en kan een grapje zelfs den strakken zor- gentrek even doen wegtrekken. We leven in afwachting. Provincienieuws SINT LAURENS. Maandagavond vergaderde de afd. „Vrede-Rust". De voorz. Ds A. Koning herdacht den trouwen arbeid van wijlen de heeren A. Abrahamse Sz en J. Boon en van den naar elders vertrokken Joh. Vadct. Doordat zijne Eerw, zelf ook heengaat is er slechts een bestuurslid n,!. P. Fieterse. De vergadering koos tot bestuursleden J. Hillebrand die als secr.-pen- ningmeester zal fungeeren en tevens het correspondentschap waarnemen; J. W. Davidse, J. W. Houterman, H. V. Langevelde en C. Ton. De heer J. Hillebrand bracht verslag uit van de laatst gehou den algem. vergadering op de Stichting. Naar de volgende ver gadering werden benoemd als af gevaardigden J. v. d. Bosse en C. Ton en als secundui J. W- Davidse en J. Hillebrand. Besloten werd, indien mogelijk nog dezen winter een spreker te doen optreden. ARNEMUIDEN. In een gehouden vergadering der Chr.-liistorische kiesvereen. werden de ingekomen stukken behandeld, w.o. een schrijven van het raadslid J. J. v. Horsen inzake de wethoudersverkie zing. Tot bestuursleden werden gekozen dhrn J. Polderdijk en A. Poortvliet. TERNEUZEN. Een textielhandelaar te Ter- neuzen berekende voor het zoo begeerde artikel breiwol f 0,31 per knot te veel en speculeerde er op, dat het publiek met deze te hooge prijzen wel genoegen zou nemen. Deze manier van zaken doen ging langen tijd goed1, want er werden ongeveer 2000 knotten wol voor dezen prijs verkocht, maar ten slotte liep het toch verkeerd af, omdat de Prijzencontróle ingreep en proces-verbaal opmaakte. GEMEENTERAAD. Disciplinair gestraft. Bij beschikking van den Minis ter van Marine is op grond van de desbetreffende bepalingen van het Zuiveringsbesluit '45 J. Dijk stra, binnenloods te Vlissingen, wegens het feit, dat hij tekort is geschoten in het betrachten van een juiste houding in verband met de bezetting, disciplinair gestraft door het geven van een ernstige schriftelijke berisping. Alle begin is moeilijk. Een paardenhandelaar uit Ter- neuzen ging in radio's handelen. Deze omschakeling ging niet erg gemakkelijk, want hij kon de juiste golflengte van den ver koopsprijs maar niet te pakken krijgen. Zoo verkocht hij een toe stel, dat f 90 waard was, f 360 te duur. De Prijzencontróle kwam ach ter deze transactie en maakte te gen kooper en verkooper proces verbaal op. 4 radio's werden in beslag ge nomen. Opnieuw er in gevlogen. Een Haagsche fabrikant van wasproducten had Zeeland als operatieterrein uitgezocht om zijn waren tegen te hooge prijzen te verkoopen. Door medewerking van Zeeuw- sche zakenlieden kon hij aange houden worden, waarbij een groot aantal potten was en zijn vracht auto in beslag genomen werden. Het onderzoek, dat door de Prijzencontróle in zijn „fabriek" werd ingesteld leidde nog tot in beslagname van een groote partij grondstoffen. Tegen den fabrikant, die een oude bekende is van de Prijzen contróle, en een groot aantal koopers, werd proces-verbaal op gemaakt. VLISSINGEN. De „Koningin Emma" van de Frov. Stoombootdienst is na ge troffen voorzieningen weer van de werf der Mij. „De Schelde" te Vlissingen vertrokken en heeft met ingang van Donderdag de dienst KatscheveerZierikzee hervat. „De Zandkreek" van de de dienst KortgeneWolf aarts dijk is in het dok te Vlissingen opgenomen; op deze lijn zal zoo lang het reserverschip de „Lek stroom" varen. Te Vlissingen is een comité opgericht tot aanbieding van een huldeblijk aan oud-notaris Paap. Deze huldiging zal plaats hebben op Woensdag 25 September te half 5 in het Strandhotel aldaar. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in het nummer van hdeen. Einde van het Badseizoen. Blijkens een publicatie in ons nummer van heden, hebben B. en W. van Vlissingen besloten het badseizoen per Zondag 22 dezer te doe# beëindigen. Verbetering verkeerswegen. Het reeds lang verwachte mate riaal tot herstel van den Prins Hendrikweg is dezer dagen aan- geljmen. Een geweldige voorraad klimcers is langs den weg aange voerd om daarmee de zoo lang verbeide herstelling van dezen drukken verkeersweg te doen plaats hebben. Ook is de afgra ving van den nooddijk aan den singel ter hand genomen. De toe- gangswege tot Goed Wonen en Tuinstad zijn reeds eenigen tijd vrijgemaakt, zoodat het groeiend verkeer voor deze woonwijken waarvan geregeld meerdere bewo ners terugkeeren, weer normaal kan plaats hebben. 's-HEER ARENDSKERKE. Na beëediging van den nieuwen gemeente-secretaris dhr B. Bur ger wordt ihct college van B. cn W. gemachtigd over te gaan tot den aankoop, eventueele onteige ning van gronden voor den bouw van arbeiderswoningen. Een wijziging begrooting 1946 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorts wordt met algemeene stemmen besloten tot het instel len van een ophaaldienst voor huishoudvuil te 's-Heer Hendriks- kinderen. 36 personen hebben zich aangemeld als deelnemers, terwijl dhr J. van Damme het huisvuil zal ophalen. De begrooting Vleeschkeurings- dienst 1947 keuringskring Hein- kenszand wordt goedgekeurd. De heer de Kooning informeert naar de werking van den School- artsendienst, waarover de voorzit ter een uiteenzetting geeft. Tenslotte komt aan de orde het verleenen van een vergunning voor het plaatsen van een draai molen op bepaalde feestdagen, op gemeentegrond. De stemmen hier over staken, zoodat het tot een volgende vergadering wordt aan gehouden. 0e tijd van nuttelooze concurrentie tusschen Nederland en België voorbij. Evenals dit met de Voorjaar?- was volgens spreker «'et vol. beurs het geval was, bracht ook doende gevolgd door contact nu een Omvangrijke Belgische, tusschen de beide volken, De delegatie een bezoek aan de gemaakte overeenkomsten moe- Nederlandsche Jaarbeurs. ten gedragen worden door het De voorzitter van den Raad bedrijfsleven. Intusschen heb- van Beheer dr F. H. Fentener ben de besprekingen een zeer van Vlissingen verwelkomdebevredigend verloop gehad, met gistermorgen in het restaurant een begrip voor elkanders moei- „Esplanade" een 30-tal Belgi- lij'kheden. België, Luxemburg sche gasten, waarbij zich o.a. en Nederland zullen door een- bevonden de Minister van Eco- dracht sterk staan, tot heil van nomische Zaken Liebart met dl» kleine landen, zijn chef van het kabinet, ver-i De Belgische minisiter Liebart schillende ministers en andere j dankte voor de hartelijke ont- autoriteiten en tal van verte-1 vangst en sprak als zijn mee- genwoordigers van de Belgischening uit, dat Nederland, mede grootindustrie. i door het volkomen slagen van Aan de Nederlandsche zijde'de jaarbeurs een tijd van suo waren bij deze begroeting o.a.1 cessen tegemoet gaat. aanwezig behalve vooraanstaan-1 Het was geen toeval, dat de de figuren uit jaarbeurskringen Belgische minister van Econo- en uit die van de Nederlandsche mische Zaken hier tegenwoor- industrieele wereld, de minister van Landbouw en Voedselvoor ziening ir S. L. Mansholt, de burgemeester van Utrecht, ir W. Hupkes, pres.-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, dr W. L, Groeneveld Meijer, di recteur voor den middenstand van het ministerie van Econa- mische Zaken. Met begrijpelijke interesse werd een rondgang gemaakt over ide Jaarbeursterreinen. Tevo ren hield minister Mansholt ter gelegenheid van het dejeuner, aangeboden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, een uitgebreide rede over de sociale ontwikkeling van beide landen. Het contact tusschen de regee- dig was. De banden tusschen beide landen zullen nauwer worden aangehaald. De tijd van nuttelooze concurrentie was volgens spreker voorbij en Bel gië en Nederland gaan hoopvol de toekomst tegemoet. Tot zijn genoegen kon de heer Liebart mededeelen, dat heit gemeenschappelijke tolta rief voltooid is en. dat dit te gen het einde van het jaar in werking zal treden. Op de con ferentie op 15 October te Lon den zullen de afgevaardigden van België, Luxemburg en Ne derland eensgezind één blok vormen, Spr. eindigde met hulde te brengen aan de lei ders van de beide naties en ringen van België en Nederland aan hen die ze terzijde staan. Herdenking bevrijding O.-Z.-Vlaanderen. Oost-Zeeuwöch-Vlaanderen, het eerste stuk van den öchelde-oevor, dat werd bevrijd, herdacht giste ren en vandaag zijn bevrijding. Een detachement Polen van de 3rd Polish Army Division, waar bij kol. Szydlowski, destijdB hevel- voerend commandant in dit ge bied, arriveerde Woensdagmiddag in Axel, dat 2 jaar geleden brandpunt vaD den strijd was, om daar de gevallen kameraden te herdenken en de bevrijdingsher denking mede te maken. Woensdagavond werden de Pool- sche gasten officieel door het ge meentebestuur ontvangen, waar bij hun een diner werd aange boden. Gistermorgen werden in ver schillende kerken godsdienstoefe ningen gehouden. Vandaag zouden nog verschil lende dorpen in de omgeving wor den bezocht, waarna de Poolsche gasten Zaterdag weer naar hun standplaats in de Britsche bezet- tingszóne in Duitsclüand zullen terugkeeren. Doodelijk ongeval. Gisteren had op den Parkweg te Voorburg een doodelijk onge val plaats. Een conducteur van de blauwe tram, de 60-jarige J. V. bevond zich op de treeplank van de tram. Terwijl hij trachtte met een sleutel de portierdeur open te maken, boog hij zich voorover en werd gegrepen door een mast van de bovenleiding, waardoor hij van de treeplank werd geslingerd. Hierdoor viel hij op de andere trambaan juist voor den aanko menden sneldienst van de blauwe tram Den HaagLeiden, werd overreden en was op slag dood. Speciale textielpunten ongeldig. Het C.D.K. deelt mede, dat van 25 September a.s. af de thans in omloop zijnde speciale punten voor textiel uitgereikt vóór 1 Mei 1946 niet meer geldig zijn. Dit betreft dus uitsluitend de in bruine kleur uitgevoerde bon nen met opdruk „Textiel 10 pun ten" in zwarte letters en in paarse kleur uitgevoerde bonnen met opdruk „Textiel 1 punt" in zwar te letters. Churchill over samen gaan van Frankrijk en Duitschland. Winston Churchill heeft giste ren in de universiteit te Ziirich een rede gehouden, over wat hij noemde „de tragedie van Europa". Hij wees er op, dat het Euro- peesche continent, besdhikkenide I over de beste en meest geculti- i veerde streken van de aarde en met zijn gematigd klimaat, liet tdhuis is van alle oorspronkelijke menschenrassen van de Wester- sche wereld, de bron van het Christelijk geloof en van de Christelijke moraal, en dat dit continent, wanneer eens vereenigd in gemeenschappelijk genot van zijn erfgoed, een onbegrensden voorspoed zou kunnen beleven met zijn bevolking van 3 400.000.000 zielen. In sommige van de kleinere lan. den, aldus Churchill, valt inder daad goede vooruitgang op den weg van herstel te bemerken. Verder echter zitten massa's ge kwelde, hongerige en in verwar ring gebrachte menschelijke we zens bij de ruïnes van hun steden en tehuizen den horizon af ,te zien, vreezend de nadering van nieuwe tyrannie of verschrikking. Wanneer niet 'de groote repu bliek aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan zich gereali seerd had, dat een verwoest en tot slavernij gebracht Europa ook haar eigen lot zou aangaan en hulp had geboden, zouden de duis tere tijden in al hun versehrik- king teruggekeerd zijn, aldus zeide hij. Als remedie tegen de kwalen, waaronder Europa thans gebukt gaat, bepleitte Churchill de vor ming van een soort „Vereenigde Staten van Europa". Alleen op die manier zullen honderd millioe nen in staat gesteld kunnen wor den de simpele vreugden en hope, welke het leven levenswaard ma ken, te genieten. De Volkenbond heeft niet ge faald vanwfege zijn beginselen, doch doordat die beginselen door de staten werden, verla ten. Churchill betoogde, dat de „Vereenigde Staten van Euro pa" niet in conflict behoefden te komen met de wereld-orga nisatie van de V.N., doch er een opbouwend onderdeel van zou kunnen vormen. De schuldigen moeten gestraft worden, zoo zeide hij verder. Duitschland moet de mogelijk heid tot herbewapening ontno men worden, doch daarna moe ten wij ons afwenden van het verleden en onze oogen richten op de toekomst. „Ik ga mt iets zeggen, waar over gij u zult verbazen: de eerste stap naar de her-oprich- iting van de Europeesche ge meenschap moet bestaan in een samengaan tusschen Frankrijk en Duitschland. Slechts op die manier zal Frankrijk het mo- reele en cultureele leiderschap over Europa kunnen herkrij gen." Churchill waarschuwde ten slotte, dat er haast gemaakt diende te worden. „De atoom bom is nog steeds alleen in handen van een staat en na tie, van welke wij weten, dat zij haar nimmer zullen gebrui ken dan alleen voor de zaak van recht en vrijheid. Doch de mogelijkheid bestaat, dat dit verschrikkelijk vernielingswerk tuig binnen enkele jaren wijd en zijd in bezit zal zijn en de ramp, welke zou ontstaan door het gebruik ervan door verschil lende oorlogvoerende mogend heden zal niet alleen alles, wat wij beschaving noemen, vernie tigen, doch mogelijk zelfs den aardbol zelf uiteen doen vallen." De eerste practische stap, aldus Churchill, zou moeten bestaan in de vorming van een Europee- sdhen raad. Bij al dit dringende werk zouden Frankrijk en Duitschland tezamen de leiding moeten nemen, met Groot-Brit- tannië, het Britsche gemeenebest en het machtige Amerika en, ik vertrouw, Sovjet-Rusland. Want in dat geval zou alles goed komen. J. K. v. d. Brink te Steenber gen, Bedankt voor Weesp, A. Son- neveld te Terheijdeu (Z.H.). Geref. Kerken. Tweetal te Zwolle (5e pred.- pl.J, G. F. Hajer te Ede 'est M. Wilschut te Hilversum. Beroepen te Zwolle. (5e pred.- pl,), M. Wilschut te Hilversum; te Schiedam, A. J. v. Sluijs te Rotterdam-C.te Doetinchem, E. J. Wassink te Nieutvleusen; te Barendrecht (2e maal), P. H. Pellicaan te Nijkerk (Vel.). Aangenomen naar Raams- donk-Drimmelen, J. Dijk te Hardinxveld. Bedankt voor Vroomshoop, A. Adema te Ten Boer. Geref. Kerken (Art 31 K.O.) Bedankt voor Ermelo, H. Knoop te Rotterdam. Centr. Diac. Conferentie Geref. Kerken. Onder praesidium van Dr J. W. Notéboom, burg. van Voorburg, werd gisteren te Utrecht gehou den de Centr. Diac. Conferentie der Geref. Kerken. De voorz. wees in zijn openingswoord op de vele vraagstukken, die er met na me op diaconaal terrein zijn. Dr A: J. L. van Beeck Calkoen van Driebergen bracht verslag uit van den gang van zaken in den bezettingstijd. Op voorstel van het comité besloot de conferentie dit jaar geen bestuursverkiezing te houden, doch de zitting van de leden te continueeren. Inleidingen werden gehouden door den voor zitter en door Ds P. van Strien, Geref. pred, te Groningen, waar na Ds Laarman van Utrecht een opwekkend slotwoord sprak. Ds A. Bikker. Een der twee missionaire pre dikanten van de Chr. Geref. Kerk, Ds A. Bikker, is giste ren met de „Indrapoera" in i ons land teruggekeerd. 16; Renttgevers 67—70; Dubb. Prin- cesseboouen 6470; Stokprincessen 71; Uien 8—10; Koolrapen 911; Spina zie 527Roode kool 1114Savoye j kool 1021Witte kool 46 per kg. Bospeen 716; Radijs 3 beide per bos; Sla I 2—9; idem II 1—3; Bloemkool (IA 50-64; idem I 31-54; idem II 18 - -25idem III 8—14Komkommers I 9-10; idem II 2-8; idem 111 1-7, alles per stuk, MeloenenAnanas .26 —67; Oranje 4(1-96; Suiker 7(1 83; et. per stuk; llruireei AHcttnt 136 144; Franketttheier 126—la9 belde per kg. Tometen 14-00 et. per kg. GOES, Veiling van 18 Sept. Drui ven 1116i 141Bramen 145—161, bei de per 100 kg.; Meloenen 3672; Vij gen 7.50; Knolselderij 66.50; Krop sla 16.50; Komkommers 0.50--5; Bloemkool IA 3144; idem I 11—34; idem II 8—15; idem III 0.50—7 alles per 100 stuks; Stoksnijboonen 18; Stokprincesseboonen 72Pronkboonen 3840; Dubb. Princesseboonen 31 55; Witte kool 2.80—3; Remde kool 4.20—5.50; Savoye kool 4.2018; Augurken 8—109; Andijvie 9—13; To maten 10—36; Uien 4—8.50; Peen 4.20 12 alles per 100 kg. Offic. Publicaties TWEEDE KAMER. In de gistermiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer is voorlezing ge geven van het Koninklijk Besluit, waarbij Mr J. R. H. van Sóhaik wederom wordt benoemd tot voor zitter der Kamer. De heer van Schaik aanvaardde het presidium met de verzekering dat hij zich zal beijveren om aan het in hem gestelde vertrouwen te beantwoorden. Het nieuw benoemde lid, de heer Zimmerman (P. v. d. A.) legde in handen van den voorzitter de voorgeschreven beloften af en nam na een gelukwensah van den president zitting. Aan de orde is daarna instelling en benoeming van commissies. In de de commissie voor Buiten- landsche Zaken krijgen zitting de heieren Tilanus, Bierema, Serra- rens, van der Goes van Naters, de Groot en Bruins Slot. In de commissie voor Indische Zaken worden aangewezen de heeren Tilanus, Zandt, Joekes, Romme, J. E. Stokvis, Meijer- ink, Ruys de Beerenbrouck, de Groot en Vonk. De commissie voor Rijksuitga ven wordt aldus samengesteld De Wilde, Teulings, Schilthuis, Hoogcarspel, van Walsum, mevr. Fortanierde Wit en Beernink. Tot voorzitters van de afdeelin- gen zijn benoemd de heeren Sqhouten, Wagenaar, Romme, van der Goes van Naters en Ti lanus. De voorzitter deelt mede, dat in de vergadering van Dinsdag 24 September een tal wetsonwerpen behandeld zal worden, o.a. inzake naturalisatie, bezoldiging van de rechterlijke macht en schrijfwijze der Nederlandsche taal. Burgerlijke Stand Stakende bierbouwers. Het personeel van alle Gent- sche .brouwerijen is in staking ge gaan wegens een loonkwestie. JDe nieuwe loonen, die door de vakbonden worden geëischt, zou den lager zijn dan de onlangs ge wijzigde loonen van de metaalbe werkers. De eigenaren der Gent- sche brouwerijen verklaren, dat zij vast besloten zijn geen loons- verhooging toe te staan, alvorens deze door de paritaire commissie en door den bevoegden minister wordt goedgekeurd. Een geheime fabriek op ,de grens van onbewoond gebied in Australië dicht bij de Uranium- mfjnen gaat een door atoomkracht gedreven raket vervaardigen, die radiografisch bestuurd kan wor den. Even ten noorden van Petten is een lichter, geladen met hout, gestrand. Het schip is op de pier geloo- pen en door midden gebroken. De nationaliteit is onbekend en er werden geen mensehen ontdekt. Kerk en Zending. Ned. Hiyv. Kerk. Beroepen te Lienden (toez.), G. C. Roosendaal te Randwijk; te Ernst, C. Streefkerk te Brandwijk, die dit beroep heeft aangenomen; te Westmaas, C. den Engelse ite Lage-Zwaluwe. Aangenomen naar Assendelft, VLISSINGEN. Ondertrouwd: L. Bergsma, 33 j. en J. Feijen, 28 j. J. Marinissen, 29 j. en J. A. de Bad, 23 j.; L. Bostelaar, 23 j. en J. L van Vlijmen, 23 j.; F. A. G. Vrind, 27 j. en C. Nijborg, 22 j.W. R. van Aartsen, 60 j. en Y. A. Ph. van der Heijden, 49 j. Getrouwd: I. dei Brec, 21 j. en J. Versluijs, 25 j.A. Hoogesteger, 24 j. en C. de Nooijer, 25 j.; P. A. Everts, 28 j. en J. H. Rodenhuis, 28 j.J. Marijs, 22 j. en L. F. Ratelband, 18 j.; R. J. Sikkes, 25 j. en L. Z. Heij- stek, 25 j.M. Zuidlof, 25 j. en M. C. Kouwenhoven, 21 j. Geboren: Anna M., d. v. L. J. Florusse en S. Ch. R. Kest; Jan J., d. v. J. J. Schrier en J. B. van Stee; Pieter W., z. v. C. J. Boelhouwer en C .M. Alewijnse; Elizabeth W., d. v. I. van Bel en M. Sanderse; Marinus, z. v. J. Minderhoud en Chr. de Rij der Pieter, z. v. J. Kuiper en S. Belt; Leendert, z. v. L. Kooman en C. E, Roel se. OverledenC. Siebols, 78 j. man van C. Polderman; Levenl. kind van C. Hagenaar en A. Koole; E. W. van Bel, 4 dagen. ST. PHILIPSLAND. Geboren: Sa ra, d. v. P. Ligtendag en C. A. Neele; Jan W., z. v. P. Holst en N. P. Mesman; Neeltje E., d. V. A. A. Fctatijne en. S. C. Quaak. Getrouwd: J. C. van Rhee, 42 j. en A. S. Boudeling, 33 j. Overleden: J. Faasse, 78 j., echtg. van H. Bossers, ST. MAARTENSDIJK. Geboren: Catharina, d. v. J. W. van Hemert en C. A. Bolier; Jacob, z. v. F, de Rijke en J. Hage; Daniël, z. v. H. C. Reeders en C, Quaak; Willem C,, z. v. A. D. Zwagemaker en S. J. Hage; Pieter C, M., z. v. P. J. Janse en J. J. Hartog; Corneüs D., z. v. D. C. Vermeulen en J. J. Poot. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van 18 Sept. Andijvie 3.5—12 ct.Prei 11— Nagek- Advertentie. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een gedul dig gedragen lijden, onze innig geliefde en zorgzame Ècht- genoote, Moeder, Bekuwdmoe- der, Dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante, Maria Elisabeth Vreeke, geboren Dreesen, op den leeftijd van ruim 53 jaar. Oost-Souburg S. Vreeke. St.-Maartensdyk O. A. ChristiaansenVreeke. O. J. Christiaansen. Oost-Souburg, 18 Sept. 1946. Dijkstraat 53. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag 23 Sept., om 2 uur, vanaf Dijkstraat 53. Geen bezoek. Distributiediezut 'e-H. Arendskerke. Uitreiking Klompenbonnen. Degenen, die in de maanden Juli en Augustus 1946 een klompenbon hebben aangevraagd op formulier MD 333-23 en waarbij het minstens een half jaar geleden is, dat een klompenbon werd v.erstrekt, kunnen, met inachtneming van de volgende verdeeling, in de week van 23 t.m. 28 Sept. 1946 een klompenbon afhalen op de zittingen der reizende ambtenaren voor inlichtingen en formulieren. De Tweede distributiestamkaart moet daarbij wordèn ovgrgelegd. Zij, die de bon niet in de betref fende week afhalen, kunnen deze la ter niet meer krijgen. Teneinde lang wachten zooveel mo gelijk te voorkomen dienen belang hebbenden volgens onderstaandg ïe- geling te komen. Baarland: Dinsdag beginletters fam. naam A t.m. M, Donderdag N—Z. Borssele: Maandag v.m. A—H, Maandag n.m. I—P, Vrijdag Q—Z. Driewegen: Dinsdag A—J, Donder dag K-Z. Ellewoutsdijk: Dinsdag A—P, Don derdag QZ. 's-Gravenpolder: Maandag A—J, Woensdag vm. KO, nm. P— Vrijdag V-Z. 'a-H. Abtskerke: Maandag A—M, Vrijdag N-Z. 's-H. Arendskerke: Maandag bewo ners wijk A, B, C en D. Dinsdag wijk E, Woensdag F 1F 141. 's-HcercnhoekWoensdag ra A H, nm. I—P, Vrijdag Q—Z. Heinkenszand: Maandag vm. A H, nm. I—P, Donderdag QZ. Hoedekenskerke; Woensdag A—H, Zaterdag I—Z. Kapelle: Dinsdag A—F, Woensdag GM, Vrijdag N—R, Zate. 'ag SZ. Kattendijke: Woensdag A—O, Za terdag P—Z. Kloetinge: Maandag vm. AE, nm. F—J, Donderdag vm. K—Q, nm. R—Z. Kwadendarame: Maandag A—R Donderdag SZ. LewedorpDonderdag huisnummers F 142-245 en H 122-140, Zaterdag H 141—217. Nieuwdorp: Woensdag vm. huis nummers G 185, H 1—90, nm. H 91 —121 en 218—300, Zaterdag H 301—346. Nisse: Dinsdag letter A—L, Vrijdag M—Z. Oudelande: Dinsdag A—R, Donder dag S-Z. Ovezande: Dinsdag A—F, Donder dag GN, Zaterdag O—Z. Schore: Maandag AM, Woensdag N-Z. Wemeldinge: Dinsdag vm. AE, nm. F—J, Vrijdag vm. KQ, nm. R—Z. Wilhelminadorp: Woensdag A—O, Zaterdag P—Z. Wolfaartsdijk: Dinsdag vm. A—F, nm. G—J, Vrijdag vm. K—R, nm. S-Z. Distributiedienst Krabbendüke. Afhalen Klompenbonnen. Degenen, die in de periode vaq 9 tot en met 24 Aug. een aanvraag formulier voor een klompenbon hebben ingediend, moeten de bon afhalen in volgorde van de beginletters der fa milienamen. De uitreiking vindt plaats: te Hansweert op 21 Sept. van 9.30—11.30 A t.m. Z; te Yerseke op 23 Sept. xan 9.30—12 A t.m. G; van 1—3.30 H t.m. Nte Krabbendijke op 24 Sept. van 9—12 u. A t.m. K, van 14 u. L t.m. Zte Rilland- Bath dp Woensdag 25 Sept. van 9 —12 u. A t.m. L; van 1—3.30 u. M t.m. Z; te Kruiningen op 26 Sept. van 9—12 u. A t.m. L, van 1—3.30 u. M t.m. Z; te Yerseke op 27 Sept. van 9.3012 u. O t.m. S, van 13.30 u. T t.m. Z; te Waarde op 28 Sept. van 912 A t.m. Z. De bonnen op collectieve aanvragen aangevraag'd moeten door den werk gever worden afgehaald op het laat ste half uur der uitreiking ter plaatse. Alle T.D.'a van betrokkenen mee brengen. Distributiekring Zierikzee. Uitreiking bonkaarten 12e en 13e periode 1346 en tabaks-, versnape ringen en gecombineerde kaarten. De Leider van den Distributiekring Zierikzee maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 23 Sept. 1946 tot en met 26 Oct. 1946 de volgende bonkaarten zullen worden uitgereikt: KA tot en met KE 612: reserve, algemeen, brood, boter, melk en vleesch, aan niet-zelfverzorgers. LA tdt en met LE 612: reserve, al gemeen, brood en boter, aan zelfver- zorgers. Verder zullen aan zelfve^- zorgers nog worden verstrekt bon kaarten OA en OD 612 voor melk of PA PD 612 voor vleescb, voor zoo ver zij voor een der genoemde arti kelen niet als zelfverzorgers staan ingeschreven. Bovendien zullen worden uitgereikt aan mannelijke personen, geboren in 1928 of vroeger een tabakskaart QA 612 of een versnaperinfeenkaart QB 612, oi een gecombineerde kaart QC 612. Aan vrouwelijke personen, gebo ren in 1928 of vroeger; een versna- peringenkaart QB 612 of een gecom bineerde kaart QC 612. Aan personen, geboren in 1929 of later: een ver- snaperingenkaart QB 612. De uitreiking zal plaats hebben op onderstaande dagen cn ur ente: Haamstede (Tayenu): 23 Sept, van 9.30—12 u. hüisBoa, I— 34Q; yan X—3 u, KeKveworgcffl bui§* nos. 241 y hooget. 24 Sept. yeiu —12 uur normaalveritoigcis huisuoa. 1—180; van 1—3 uur notmaalveitoi" gers huisnos. 181 en hoogtr. Burgh (Gemeentehuis): 24 Sept. van 9.30—12 u. zelfverzorgers wijk B; van F-3 u. zelfverzorgers wijk A cn C; 2 5Sept. van 9.30—11 u. normaalver bruikers wijk B; van 1112 u. nor maalverbruikers wijk A en G Noordwelle: 25 Sept. van 9.30—10.45 u. zelfverzorgers wijk A; van 10.45—12 u. zelfverzorgers wijk B; van 1—2 u. normaalverbruikers wyk A; van 2—d u. normaalverbruikers wijk B. Renesse (Gemeentehuis)26 Sept. van 9.30—10.30 u. zelfverzorgers wijk A.; van 10.30—11.30 u. zelfverzorgerss wijk B tot huisnos. 150; van 11.30— 12 u. zelfverzorgers wijk B huisnos. 151 en hoogervan 1—-3 u. normaal- verbruikers. Ellemeet (Café van der Have) 27 Sept. van 9.30—11.30 u. Zei f ver zorgers huisno. 180; van 11.30—1 u. zelfverzorgers huisnos. 81 en hoo ger; van 2—3 u. normaalverbruikers. Serooskerke: 27 Sept. van 9.30—11 u. zelfverzorgers wijk A; van 11— 12.30 u, zelfverzc/rgers v/ijk B; van 1.30 tot 3 u. normaalverbruikers. De uitreiking op de niet genoemde plaatsen zal nog nader worden bekend gemaakt. Medegebracht moet worden de tweede Distributiestamkaarten met inlegvellen van alle gezinsleden. De na-uitreiking zal alleen in Zie rikzee plaats vinden. FINANCIEELE BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Am terdamsche Effectenbeurs. Van een bepaalde stemming kca vandaag moeilijk worden gesproken. Het aantal orders, dat moest worden uitgevoerd was zeer klein, terwijl Let materiaal dat werd aangeboden even eens miniem was. Aanvankelijk ver den de vorige prijzen geadviseerd, doch later op het beursuur werd de situatie onoverzichtelijk en veroor zaakte de dunne markt een afwisse lend koersverloop. Aand. Amsterdam Rubber b.v., die op den vorigen pry» van 175 pet. werden geadviseerd, verwisselden uit eindelijk op 184 pet. van eigenaar. Daarentegen waren de overige rub- berfendsen lager genoteerd. Bandar Rubber 125 (129), D$li Batavia Rub ber 126 (128) en Vico 107 (107>4). Suikerfondsen waren op een cnke!<» uitzondering na hooger genoteerd. II. V. A. 283 (28C), Java Cultuur l,j 037), Nisu 142 (140), doch Vc_3tcu- landen 63 (64). Tabakken lagen iets zwaarder ia de markt. Deli Bat. Mij. 140 (143) en Seaembah 142 (144). Deli Mij. niet genoteerd. Oliewaarden verdeeld. Kon. Olie 383 (385J4), claims idem f 750 (f 756), gcw. Dordtsche Olie 437 (429J4) cn pref. idem niet genoteerd. Het zelfde was bij 6cheepvaartwaar- den bet geval. HolL Amerika Lijn 145 043), Japanlijn 102*4 (104), Kon. Boot 170 (166), Pakketten 133 (134), Scheepvaart Unie 143*4 (140), Rott. Llöyd 127*4 (127) en Stoomv. Neder land onveranderd 138 pet. De afdeeling der industrieelen ver toonde eveneens een afwisselend beeld. Hooger genoteerd: Philips 298 (295), Aku 129 (128*4), v. Berkel 99# (98). eert Leverbros 265 (260), idem Calvé 147 (144), gew. v. d. Bergh 238 (236), Heineken 237*4 (234), Ned. Gist 359j4 (358) en Wilton 143^ (142#). Lagere prijzen werden bedongen voor: Ned. Ford 319 (320), Rott. Droogdok 262 (264J4), Vredestein 124 (126>4) en Holl. Meel 125 (126). Niet genoteerd: Fok ker, Holl. Beton, Kon. Zout, Werk spoor en Wijers. Bankaandeelen waren op een en kele uitzondering na vast van toon. Amsterd. Bank 128 (125*4), Incasso- Bank 133132J4), Robaver 134 (132), Herstelbanken cn Holl. Discon- teeringsbank onveranderd op 101-1/16 en U0-}4 pet. Oude aand. Holl. Bank Unie lagen n.l. 178J4 (182) en de nieuwe idem 171 (175). Bcleggingsmarkt vaster voor de 3# pet. Nederland 1941 t.m. 1943 lOl^é (10154). Echter 3/16 pet. lager voor dó 3-^-354 pet. idem 1938 bij een koers van 102^6 pet. De gemeente-leeningen waren iets zwakker van toon: 3*4 pet. Amsterdam 1937 101-9/16 (101&) en 3*4 pet. Rotterdam 1937 IV en V 10154 (101*4) Part. bew. Nederland f 503 gb 503 b), Binnenland f 195 gb (f 190 b) en Overzee f160 (f 163 b). Spaarcertif. onveranderd 101-1/16 Zaterdag 21 September. HILVERSUM I (301.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Morgengebed; 9.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 10.15 Sabilen progr.11.00 De Zonnebloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Progr. Ned. Strijdkrachten14.00 Nieuwe pla ten van overzee; 15.00 Hand in hand door kinderland; 16.00 Zang; 18.00 Muziek voor den maaltijd; 18.30 Pro gramma Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.45 Dep. uitzending; 20.00 Nieuws; 20.08 Lichtbaken; 20.40 De avonturen van Pa Pinkelman; 21.00 Volkszang; 22.00 Nieuws; 22.45 Orkest; 23.15 Slot- accoord. HILVERSUM H (415.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 9.00 N.B.C.-orkest; 9.30 Wa- terst. en pol. ber.; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 B.B.C.-orkest; 14.30 Radio Philh- orkest; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 18.00 Nieuws; 19.00 Gemengd omroepkoor; 20.00 Nieuws; 20.15 Va riatie; 21.30 Wcmderhond gevraagd; 22.30 The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet Jan Corduwener; 23.35 Bekende orkesten. 120. AVONTUREN VAN SJAKIE EN S1ENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. De volgende morgen wordt een hartroerend' af scheid genomen van prof. Tournebroeke. Als jullie op de terugweg in Algiers aankomt, zegt hij, dan zullen wij het Hollandse nationale lied van „jippie, jippie" nog eens gezamenlijk instuderen. Doen wij ook mee, beloven Jimmy en Willy, wordt het een nummer voor de radio. Daarna zet de stoet zich in beweging, recht naar het Zui den. De lange gevaarlijke tocht dwars door Afrika vangt aan. Suleika en Willy wuiven den braven professor nog uit de verte toe, tot de auto's achter hoge rotsgroepen verdwenen zijn. En nu naar het land van de zwarte pieten-, zegt Sachel ben Snater. Hoef je niet voor naar Afrika te gaan, antwoorde Suleika, want ze zijn er bij ons ook. Noemen ze tegenwoordig gifkwakjes, merkt Sachel op, En die heb je hier niet, Alleen hyena's en zo

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3