Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, Het proces te Neurenberg. Het probleem der schulden. De Noord-Wester storm. „lil., Een „plan" voor den landbouw. vm. Over het probleem der staats schuld van om en bij de 30 milli ard en een begrootingstekort van 1,9 milliard, maakt „Trouw" de volgende opmerkingen: Tengevolge van de buitenge wone omstandigheden zullen wij tot 1951 waarschijnlijk nog in to taal een kleine zes milliard aan buitengewone uitgaven hebben te doen. Zal dit onze staatsschuld nog niet doen stijgen? de minis ter hoopt door de heffing ineens, die de staatsschuld en dus ook de lasten der schuld zal doen dalen, door uitstel van schuldaflossing, door een conversie jjan leeningen, door bezuiniging in den Staats dienst, middelen op den gewonen dienst vrij te krijgen, die deze uit gaven in belangrijke mate zullen opvangen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat uitstel van schuld aflossing inderdaad middelen op den gewonen dienst vrijmaakt. Evenwel werkt dit uitstel niet bepaald in de richting van schuld delging. De heffing ineens zal naar schatting, vier vijf milliard op brengen. Dat is een groot bedrag. Maar het schuldenbedrag wordt er niet veel anders van. Vooral niet als wij bedenken, dat onze staatstchuld voor den oorlog vier milliard bedroeg. Hoe raken wij onze schulden kwijt? De minister heeft aange kondigd, bij de behandeling Van de vermogensheffing-ineens op het probleem der schulden in te gaan. Er zijn, dunkt ons, gezien de omstandigheden, dat wij in alles tegen het plafond zitten, maar vier mogelijkheden, waarvan er wellicht meer dan een in zekere mate zullen moeten worden toege past. De eerste is een drastische be zuiniging en inkrimping van het Overheidsapparaat. Bezuiniging beteekent afbraak van deels waardeloozen, maar waarschijnlijk meerendeels waar- devolen cultuurarbeid. De tweede is inflatie. Inflatie werkt sociaal desatreus. Men kan haar bovendien niet gemakkelijk bcheerschen. En zij is oneerlijk. De derde is annuleering, geheel of ten deele, van de staatsschul den. Het laatste is onder Napoleon toegepast bij de tierceering. Zij beteekent staatsbankroet, werkt sociaal uitermate onrechtvaardig, maar men kan het middel in de hand houden. Doch het is oneer lijk. Een vierde mogelijkheid is een zoodanige opvoering van de hef fing ineens, dat daardoor de schul den kunnen worden gedelgd. Doch dit beteekent in de practijk de nagenoeg volledige socialisatie. Laat men den schuldenlast in tact, wordt zij niet op betrekkelijk korten termijn drastisch verlaagd, dan komt de inflatie ook onher roepelijk. En dan in een volstrekt onbeheerschten vorm. Tenzij men kans zou zien de economische activiteit van ons volk zoodanig uit te zetten en zoo. danig winstgevend te doen zijn, dat ons volk den verhoogden schuldenlast als een normale schuld zou kunnen gaan gevoelen en de rente-lossing daarvan be talen. Gezien de deplorabele econo mische situatie, nationaal en in ternationaal, gclooven wij daaraan niet. Zoo ligt de situatie. Dat leert ons de millioenennota. Wij hebben de verschillende middelen ter verlaging genoemd. Vergelijkenderwijze is drastische bezuiniging nog het minst pijnlijk. Zij is ook het meest eerlijk. Wij verheelen ons echter niet, dat wij waarschijnlijk daarmede er alleen niet komen. Wachten wij derhalve de minis- tcrieele beschouwing daaromtrent af. met de voorbereiding van een kunnen noemen, somde do minister om de bestraffing van de mis- een aantal roeibooten zoo spoedig rïlotl rlo t rara Irnnfan trri 7 f nn TrnnJi/irt/vitin* trovi o t,i -J J t mogelijk gereed te krijgen, ten plan, dat op korten termijn wil op: verhooging van de productio, daad van den oorlog, voorzien in een zoo snel mogelijke I betere rassenkeuze, stimuleering aanpassing van den Nederland- schon landbouw aan de sinds den I oorlog gewjjzigdo omstandigheden en op langen termjjn wil bereiken een zoodanige basis voor don land bouw, dat concurrentie met het buitenland mogelijk is. Van do op korten termijn te nomen maatregolen van dit plan, dat mon een 25-jaren-plan zou van het onderwijs, rationalisatie en mechanisatie. Verdor zal de verkavclings- politiek moeten wordon verbeterd. De minister wees daarbij op Dcno- marken, waar men binnen 135 jaar Het tweede hpoidstuk van de aanklacht heet „misdaden tegen den vrede" cn het vormt den eigenlijken groqdslag van deze rechtzaak. De aankjag*t> hebben gevraagd door het vonnis voor alle tijden tc willen vaststellen, wozig is. wil borcikc?, dat or gece bedrijf dat de internationale wet van tpj van minder dan 10 ha. is, on een ture de kracht heeft: zoowel om wetsontwerp in dien zin aan- den oorlog misdadig te verklaren als om recht tc spreken over hen die hun staat helpen bij het voe- j ren van zulk een oorlog. Daarom waren tien maanden niet te lang, zij waren noodig om de volle waarheid vast te stellen en slechts daarop mocht een von nis worden gebouwd, dat niet al leen deii toets der geschiedenis kan doorstaan, doch ook zelf ge schiedenis moet maken. Dit proces wil niet alleen de waarheid Verschaffen aan toekom stige historici, doch tevens een waarschuwing zijn voor toekom- Het gaat om de beveiliging van den vrede. Een speciale verslaggever van Maar het vonnis van dit gerecht het A.N.P. te Neurenberg meldt: moet meer veroordeelen dan deze Het bericht, dat het vonnis over mannen en hun organisaties al- "t^ers isuitgesteld tot 30 leen. Daarom zal de straf die „M1SU1UVI111S vuur tu,. September is hier m het geheel wordt opgelegd, van mihder be- stige staatslieden, het wil den oor- niet onverwacht gekomen. teekenis zijn dan de overwegingen log ^et langer doen verschijnen De stof, die het gerecht na tien die in het oordeei zullen worden ais een abstractie op het gebied wfnnn" met I °Pgen0men' - der misdaad, als een moord zon- 300.000 schriftelijke getuigenver- Het gaat in dit proces in we- der moordenaars en een rooftocht klaringen, 3000 documenten van zen 0m hoogere dingen dan het zonder roovers, doch hem maken I bijna uitsluitend Duitsche her- iot van de2e mannen. Het gaat om tot een rèëele strafbare misdaad komst en meer dan 200 getuigen, de beveiliging van den vrede en van menschen. die m de rechtszaal werden ver- I boord hadden te verwerken, was zoo uitvoerig, dat het welhaast 1 "i 73 (TC*Tl van het begin af duidelijk was,, J 3 dat het boven menschelijke krach ten ging dit alles in drie weken te verwerken en vast te leggen in de motiveering van een vonnis, dat den eisch der historie moet kunnen doorstaan en tegelijk zelf historie moet maken. Vanaf 20 November 1945 heb ben de zittingen van het interna tionale gerecht elkaar in bijna on afgebroken rij opgevolgd. Nage noeg tien maanden waren er noo dig voor de berechting van man nen, wier daden zooveel onheil in de wereld bracht, dat zij in de einde de verbroken communicaties althans eenigszins te kunnen on derhouden. In betzelfde gebouw treffen we voorts aan de meubelmakerij, die gesplitst is in een afdeeling voor speciaal werk en één yoar massa productie ten behoeve van de scheepsinrichting, De stoflage der meubelen wordt evenwel door de Mij. uitbesteed. enz. Onder het voorwendsel, dat zijn firma onmiddellijk tex- tielgoederen op geldige punten kan leveren, slaagt hij er in Talrijke schepen in moei- textielpunten los te krijgen, lijke omstandigheden. waarop dan z.g. binnen enkele r>„ „u ii weken geleverd zal worden. De op z chz.lt matig* storm, Vorn zoover bekend heeft de ^r"i man reeds of. 20 rewMHwde- ïitt i n,rt p1",' ;CU *1U* plaatsen in Limburg, Overijssel slachictters gemaakt. i„ Niet minder dan 4 schepen zijn in groote moeilijkheden ge- Aan deze afdeeling is verbonden raakt, terwijl bovendien de IIUf|(| flllin III muil Gedurende de maanden Mei cn Juni heeft de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen aan onder wijzers en leeraren in de provin cie Zeeland de gelegenheid ge boden onder deskundige leiding het bedrijf te bezichtigen. De Di rectie gaat van het o.i. zeer juiste m standpunt uit,dat het èn voor de oogen van velen het recht te ieven ^eeuwsche jeugd èn voor de Mij, reeds lang verbeurd hadden. van belang is, wanneer meer al- Er was reeds lang voor den bekend wordt, welke aanvang van het proces nauwe- 6ro°te beteekenis „De Schelde" lijks twijfel aan, dat deze be- "ee^» niet alleen voor onze pro- schuldigdcn als leidende mannen yincie, maar ook voor het gelieele in den nazi-staat belast waren met Door middel van de gehou- een morcele schuld van afmetin- excursies nu kunnen zij, die gen, die het voorstellingsvermogen dagelijks met de jeugd omgaan, te boven gaat. aan hun leerlingen doorgeven, 't Op hun rekening stond de oor- seen zij met eigen oogen aan log met tien millioen gevallenen, schouwden en aldus de belangstel met ruïnes van het Britsche '"ig voor wat „De Schelde" pres. eiland tot de oevers van deaWol- teert bij hen opwekken of verle- ga, met de tot woestenij geworden vendigen. Er is dan ook door vele akkers, met de millioenen van huis leerkrachten een dankbaar gebruik verdreven, berooide en verweesde gemaakt van deze unieke gelegen- mcnschen met de graven der on- beid, daar ze immers een uitste- telbaren, die zonder dit alles nog ml(idel vormde het werkc- in vrede en geluk zouden leven, lijke leven dichter bij de school üp hun rekening stonden dingen, te brengen en wanneer ze dan voorstellende een schip, dat recht voor den boeg is afgebeeld, onze aandacht. Rechts ontdekken we nog eenige met planken dichtge maakte ramen: de glasschade tij dens den oorlog ontstaan is dus blijkbaar in dit gebouw nog niet gaheel hersteld. We slaan nu links af en worden in een ruime ont vangkamer geleid. Aan de wanden een leerschool voor het meubel vak, enz. Jongens van 14 a 15 jaar krijgen er een zuiver practische opleiding, 't zij voor meubelmaker of schecpsbeschieter. De particu lieren, die bij deze afdeeling be stellingen doen, moeten zelf voor materiaal zorgen wegens houtge brek; vooral is er een groot te kort aan de fijne, buitenlandsche en tropische houtsoorten. De Mij. neemt ook contractleerlingen aan, die zich yprbinden een 2 of 3 ja rige opleiding in haar bedrijf te volgen. Een prachtige mahoniehouten schommelwieg, door een zeer be kwame leerling na één jaar leer tijd vervaardigd, bewees, dat de opleiding uitstekende resultaten oplevert. In de groote afdeeling, waar de talrijke meubels voor de schepen gemaakt worden, zien we allerlei machines voor houtbewerking in bedrijf, zooals verschillende typen zaag-, schaaf- en boormachines. Elke machine is voorzien van een zuigsysteem, waarmee het zaagsel weggevoerd wordt, dat gebruikt wordt als brandstof voor de cen trale verwarming. Heele stapels deurtjes, kasten en wat dies meer zij, liggen gereed, alles massa productie. We moeten echter verder, ver laten dus de timmerfabriek en komen langs de kade van de groo te werfhier staan geweldige kranen. Eén ervan met een hef vermogen van 150 ton behoort tot Woensdag door minister Mans. holt in Schagen geopende Landbouwtentoonstelling zeer zwaar beschadigd werd. en Brabant textielpunten in ontvangst genomen, doch nim mer worden goederen geleverd. SPOORLIJN 's-HERTOGENBOSCH— LAGE ZWALUWE. Woensdag is op het' baanvak Bij Petten liep een lichter op der spoorlijn 's Hertogenbosch- hangen op schaal uitgevoerde, ge- - halveerde modellen van de diverse grootste m Europa. Daar ligt schepen door de Mij. gedurende de ..Koningin Emma" en ginds in haar ruim zeventig-jarig bestaan not dok ook de „Prinses Beatrix", gebouwd. Dat zijn er heel wat en heide mailschepen van de Maat- van allerlei soort. schappij „Zeeland waarvan ieder Weldra verschiint een der hee- hoopt, dat ze weer spoedig de da- ren van „De Schelde", Ir. Van geüjksche verbinding Vlissingeiv- °8 Je redden valt_en P^ert Wageningen, die ons zal rond- Harwich zal kunnen aanvangen. goed en zoo kwaad als dat leiden. Hij heet ons allen welkom Het eerste heeft tijdens den kanm de openbare lagere vallenen, -- en zet het doel uiteen, waarvoor oorloS 'n menig convooi meege- ^h°°t' dc tentoonstelling voort Britsche Hng voor wat „De Schelde" pres- deze excursies georganiseerd ziin. ,varen. €n daar !}®t een groote snel- - Onmiddellijk daarop vangt de heid kon ontwikkelen, was de be- liet strand en brak door mid den, Ten noorden van Cal- landsoog is een drijvende bok, welke de kenteekenen droeg U.S. Army R.D. 494, aange spoeld. Men heeft op den bok geen menschen kunnen ontdek ken. De bok werd gesleept door twee sleepbooten, die nun sleep hebben verspeeld, maar zelf veilig de haven van Den Hel der wisten te bereiken. Uit IJmuiden kwam het be richt, dat de Groninger kust vaarder m.s. „Java", die gister morgen op het strand tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee dreigde te loopen, door de ma rinesleepboot K.M. 3 kon wor den opgepikt en behouden de haven van IJmuiden kon wor den binnengesleept. De zee was zeer ruw en het slepen werd ernstig belemmerd, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat vlak bij de veilige haven de sleeptros brak en het eerst na herhaalde pogingen gelukte een nieuwe verbinding tot stand te bren gen. Voorzoover tot nu toe be kend is, zijn bij al deze onge lukken geen slachtoffers geval len. De Landbouwtentoonstelling in Schagen is door de sterke wind in, een ware ohaos veran derd. Drie van de 50 meter lange tenten zijn omgewaaid, terwijl twee andere zoo ernstig werden beschadigd, dat zij moesten worden weggehaald. Men tracht te redden wat er tocht aan over de uitgestrekte ter- manning nooit erg ongerust, wan- SCHANDELIJK die nog zwaarder zouden wegen: de moorden in koelen bloede uit berekening en volgens plannen tot vernietiging van naties. Twaalf millioen moorden op mannen, vrouwen en kin nog, zooals de Directie reeds over weegt, gevolgd wordt door excur sies voor de leerlingen zelf, kan er ongetwijfeld iets goeds geboren worden uit dit bijzondere contact tusschen school en maatschappij. Op Woensdag 19 Juni 's mor- voor het Hoofdkwartier in de Glacisstraat uit de bus. Door een breede draaideur komen we in de groote hal. Hier trekt onmiddel lijk een fraai glas-in-lood-raam, deren, moorden zonder strijd gCns kwart voor tien stappen we en zonder hartstocht fabriek- matig en als een handwerk. Twee derden van alle Joden binnen Europa verbrand in de ovens van Auschwitz, Dachau, Treblinka, Buchen- wald, Mathausen en Maida- nek. Een tiende van alle Joegoslaven afgeslacht, een derde van alle Polen dood of spoorloos verdwenen. Terugkeer tot de slavernij in al haar verschijningsvor men uit duistere eeuwen, met het eenige verschil, dat de omvang alles overtrof wat de zwartste bladen der ge schiedenis vermeldden. neer een vijandelijke onderzeeër gesignaleerd werd; de ranke boot was steeds in staat haar belager te ontloopen. We vernamen ook, dat het mailschip dikwijls zóó zwaar geladen was met troepen en materiaal, dat het grootere diepgang maakte dan normaal. Het ziet er nog echt als oor- mcrafdeeling en wel bij de sloe- logsschip, beterconvooischip, uit. gévairênenCUwêTkeC3ter'KdeKen- jienbouw. Het bouwen van houten De promenadedekken zijn ver- den ver fard^g van sloepen zoo vertelt onze gids, is dwenen, eentonig grijs is de den sl Qm Arnh(! deB s;ag. een vak op zichzelf. Het raakt kleur Maar het ligt weer veilig velden 8en de n' van evenwel uit iden tijd en dus is het aan de werf en zal mettertijd in kameracien. en van hun dier- te begrijpen, dat we hier slechts oude glorie hersteld worden Als £a™bezochL, ?s door een een gering aantal arbeiders bezig ik goed verstaan heb, wordt de onbekende de roit ingeSlagen zien. Toen het eiland Walcheren „Prinses Beatrix gereedgemaakt van de aulo yan een Britsch in October '44 onder water kwam om dienst te doen als transport- 0ffjcjer van de jnter-geallieer- reinen, die een oppervlakte be slaan van plm. 40 h.a., en door de kolossale werkplaatsen. Het gezel schap is gelukkig niet al te groot en zoo kunnen we steeds vlak bij de te beschouwen objecten een plaatsje vinden en de uiteenzettin gen gemakkelijk volgen. 't Eerst komen we in de tim- OPi REUEN VAN AM- STER ÜAMSCH EN DIEP. Tijdens het diner, dat Woens dagavond j.I. in hotei Krasna- polsky te Amsterdam door de Nederlandsche regeering ten afscheid werd aangeboden aan het gezelschap Britsche oud strijders en nabestaanden van Lage Zwaluwen, Waalwijk- Vlijmen een proefrit gereden om de herstelde spoorbaan op haar betrouwbaarheid te con troleeren. De proefrit werd uit gevoerd door een locomotief met de nationale vlag in top en enkele geladen goederen wagons. Na verloop van enkele dagen zal hier de goederen dienst in werking treden. KAMPBEWAARDERS VAN VUGHT. De S.S.-ers K. v. d. Ven te Ginneken, O. Kwakkelaar te Hoensbroek en J. Martens te Schimmen waren werkzaam ge weest als kampbewaarder te Vught. Voorts begeleidden zij transporten naar Oraniënburg en namen deel aan acties van een executiepeleton. Zjj werden resp. veroordeeld tot 15, 10 en 8 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten voor don tijd van 15 jaren. Vacantiefonds voor den landbouw. In de Staascourant van 28 Au gustus j.I. is een door het College van Rijksbemiddelaars vastgestel de bindende regeling van loonen- en arbeidsvoorwaarden voor den akker- en weidebouw en het vee houderijbedrijf opgenomen. In deze regeling is bepaald, dat de werkgevers verplicht zijn, aan de losse arbeiders wekelijks va- cantiebonnen te verstrekken ter waarde van 2x/i maal het vast gestelde uurloon. De arbeiders dienen deze va- cantiebonnen op te plakken in een daarvoor bestemd bonboekje. Deze boekjes zijn zoowel voor de geor ganiseerde als de ongeorganiseer de arbeiders 25 ets. per stuk tc verkrijgen bij de plaatselijke afdeelingspenningmeesters van de drie landarbeidersbonden. te staan, is hier hard gewerkt om schip voor onze Regeering. Aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden. In de openingsrede van de groo te landbouw-, veeteelt- en tuin bouwtentoonstelling te Schagen heeft min. Mansholt aangekon digd, dat het ministerie bezig is Belast met deze schuld zaten één en twintig mannen in dc be klaagdenbank, ontdaan van hun luister en voor altijd beroofd van hun macht tot het kwaad. Met hen hgd een krijgsraad te velde kunnen afrekenen en hun namen hadden reeds verstorven kunnen zijn, tegelijk met die der talrijke oorlogsmisdadigers, die vielen door het korte recht, dat soldaten op het slagveld toepassen. Want deze beschuldigden waren ook aangeklaagd, als gewone moordenaars en niets zou eenvou diger geweest zijn dan de meesten hunner in een kort en eenvoudig proces op grond van enkele hun ner misdadige bevelen de hoogste straf op te leggen. Overzicht van een gedeelte der fabrieksterreinen Scnelde". de controle-commissie, die met zijn echtgenoote aan liet diner aanzat, omdat zij hun eenigen zoon als piloot van een zweef vliegtuig tijdens de operaties te Arnhem hebben verloren. Na de ruit te hebben inge slagen heeft de onbekende de bagage van de echtgenoote van den Britschen officier meege nomen. Deze bagage bevatte het paspoort en de klceren van de betrokkene, tevens alle her inneringen, onder meer portret ten en de militaire uitrusting van dezen voor Nederland ge sneuvelden Britschen piloot. Een dringend beroep wordt gedaan op dengene, die dit alles wegnam, om althans deze voor het Britsche echtpaar van zoo onschatbare waarde zijnde voorwerpen terug te bezorgen. EEN „REIZIGER IN PUNTEN." Reeds enkele maanden wor den verscheidene plaatsen van ons land bezocht door een man, die zich uitgeeft voor reiziger in textielgoederen van de „fa. de Winter" te Helmond. Hij bezoekt vrijwel uitsluitend pen sions, kloosters, ziekenhuizen De Amerikaansche minis ter van Financiën, John Snyder, heeft verklaard, dat de Amerikaansche dollar voor onbepaalden tijd op zijn huidige pariteit gehandhaafd zal blijven. Te Londen wordt een conferen tie gehouden over de technische vraagstukken van een nieuw Eu- ropeesch telefoon- en telegraaf- net. De Engelsche regeering voert onderhandelingen met den Lon- denschen gemeenteraad om de Spuatters, naar schatting ongeveer 1500 in het totaal, tijdelijk in „rusthuizen" onder te brengen. Een partij van acht millioen pond vleesch, bijeengebracht door het schenken van distributiebon nen, zal per Engelsch schip naar Folen vervoerd worden vanuit Canada, onder aanduiding „een gift van Canada". Boven Portugal zijn geluid- loozo groene lichtballen, die zich in Zuidelijke richting bewogen, waargenomen. w De Zweedsche generale staf heeft officieel bekend gemaakt, dat 14 September een vliegend voorwerp boven midden-Zweden is waargenomen, dat door het ge luid van een zich zeer hoog be vindende vliegmachine werd be geleid. —Uit Washington wordt gemeld, dat een raketvliegtuig een nieuw Amerikaansch snelheidsrecord heeft gevestigd door over een af stand van 9 kilometer een gemid delde snelheid van 1095 kilometer per uur te behalen. FEUILLETON. door M. van den Bosch. Miep staart doodsbleek voor zich uit. Parachutisten in den tuin van het paleis. Het spel van vanmorgen. Nee, ze zégt het niet. Maar het is waar, het moet waar zijn, vast. „Wat doen jullie vannacht." „Probeeren te slapen. We hebben de bedden weer bene den gehaald, maar we blijven aangekleed." „Ja, dat is maar het beste. Probeer in ieder geval zooveel mogelijk te rusten. Je weet niet hoe je je krachten morgen noodig hebt." „Hoe maakt je Moeder het Dou we „O, ze is erg rustig. Je weet hé, altijd even kalm." Douwe staat op. „Ik zal maar weer vertrekken, want zoo te gen den nacht laat ik haar lie ver niet te veel alleen." Dan wenschen ze elkaar goe den nacht. Het is niet de ge wone losse groet van anders, maar nu vol beteekenis. Als Douwe weg is gaan ze maar verduisteren. Op de tast loopt Miep door de stikdonkere gang, en dan opeens hoort ze buiten gerucht, geschreeuw en daar tusschendpor klinken haastige voetstappen. „Boukl" Ze holt naar de deur. Tastend zoekt ze de knop, haar vingers draaien 't slot den verkeerden kant op, dan springt het open en Miep staat meteen op de stoep. In de schemer ziet ze de vage gestalten. Ze snellen voort door de straat en dan verstaat ze het geroep„Naar binnen Van de straat! Ramen en deu ren dicht I Ze schieten 1 De Duitschers 1" Trillend van schrik blijft Miep op de stoep taan. Ze denkt er niet aan naar binnen te gaan en het is Boukje die haar meetrekt. Maar het blijkt loos alarm te zijn. Br wordt niet geschoten en Duitschers komen er niet. Als Boukje en Miep eigenlijk toch naar bed gaan, blijven ze klaarwakker liggen, met ge-1 spitste ooren, om ieder geluid op te vangen dat van buiten tot hen doordringt, klaar, om bij 't minste op te springen en dan eerst de kinderen te grij pen; dit is het laatste wat Boukje denkt, als ze van ver moeidheid toch in slaap valt. Een lichtflits van Miep's zak lantaarn verdrijft het tastbare donker en hult heel de kamer in een schemerig licht. Tien over zes wijst haar hor loge. Heerlijk, dan is het al licht buiten. Even blijft ze doodstil liggen. In haar ooren is alleen maar de gonzende stilte en de zachte ademhaling van Boukje en de kinderen. Verder niets. Weer is er een oorlogsnacht voorbij en weer zijn ze ge spaard, er is niets gebeurd. Onhoorbaar schuift ze van de matras en sluipt naar de tuin deuren. Een breede straal dag licht valt naar binnen als ze het gordijn wat opzij schuift. Buiten is de nieuwe dag reeds in volle glorie aangebroken. Voor haar ligt de tuin, gedeel telijk in het vroege zonlicht. De vogels zingen en jubelen, de boomen in hun lichte lentetooi bewegen zacht, alleen de bloe men, hun kelken gesloten, schijnen nog te slapen. Verweg klept vredig een klokje. O. Het schiet door Miep heen, het is Zondag vandaag. Pinkster. Ja en zoo, zooals nu, zoo her innert ze zich alleen de Pink sterdagen uit haar jeugd. Een stralende, blijde zomerochtend En nu is het ook Pinkster, en oorlog? Hier? Nu? Nee, het kan niet. Miep moet zich even om draaien en met een blik op de bedden op den grond er zich van overtuigen, dat ze het niet gedroomd heeft, dat het wer kelijkheid is. En zoo, zooals nu, zoo stra lend, zoo schoon, het is haar of alle voorgaande Pinksterda gen zóó waren. Een klare prille Lentemorgen, vol blijde ver wachtingen. Alles één lente jubel. Maar nu? Dat andere dat zich hiertusschen wil plaatsen, dat zich in al z'n grofheid aan haar opdringt, is dat geen droom, een benauwende droom waaruit ze zooeven is ont waakt? Een droom die je van je af kunt schudden en waar door alles weer gewoon wordt, net als vroeger. Vroegerdat was drie da gen geleden. Was het dan zoo'n lange droom? Nee, het was geen droom, maar onverbiddelijke werkelijk heid. Verweg is weer het dreigen de, grommende gerommel van de kanonnen. Vliegtuiggeronk kom;, nader. Van verschillende kanten tege lijk blaft en ratelt het afweer- vttur. En deze tegenstrijdigheden vechten in Miep. Met tranen in haar oogen wendt ze zich af. En dit is Pinksteren. Pink steren 1940. Op last van de overheid blij ven de kerken gesloten. Onrustig loopen de menschen heen en weer. Van buiten naar binnen en weer van binnen naar buiten. Nooit kunnen ze het binnen lang uithouden; tel kens weer drijft hen de onrust de straat op. „O kijk eens, daar gaan ze weer!" Hansje staat rechtop in den zandbak en wijst naar boven. In zijn linkerhand houdt hij adhteloos een vormpje met zand dat er als een fijne waaier uit glijdt- „Ja, Hansje, ik zie het.'' Boukje laat het breiwerk rusten in haar schoot. Deze toer af, dan zal ze het et'en op gaan zetten. Dat was ze van plan, maar nu legt ze het werk naast zich op de bank cn staat onrustig op. Als Miep nu maar thuis was, dit is toch niet gewoon. Eir wordt geregeld gevlogen, ze raken er haast al aan ge wend. Bij tusschenpoozen gaat het heel den dag door. Vlieg tuigen die rustig overtrekken, naar een zeker doel, maar dit nu? Onwillekeurig gaat ze _naar den zandbak om dicht bij de kinderen te zijn en meteen da vert heel de tuin van ten for matie van drie zware bommen werpers. Hansje en Marietjc kruipen dicht bij haar. Zelf ondergaat ze dit als een angstige dreiging. Dit is niet gewoon, ze weet het nu zeker, ze vliegen hier rond, maar met welk doel? Dan ligt de tuin daar weer in de zomersche stilte van den tweeden Pinksterdag. De lucht is hoog en blauw, de vogels zin gen, de bloemen geuren en de zon zet alles in een f eestelij ken glans. „Mams, daar zijn ze weerl" Hansje juicht. Moeder is nu dicht bij hem, hij is over zijn schrik heen, het kan geen kwaad, heeft hij zoo pas gezien. Vlak boven hun hoofden dreunen de zware motoren, dan zijn ze weer verdwenen ook. Op dat oogenblik slaat de voordeur hard dicht en schreeuwt Miep's stem door het huis: „Boukl" Boukje's stem weigert. Ze geeft geen antwoord, maar met een sprong is ze uit den zand bak, grijpt met iedere hand een kind en rent' met hen het huis binnen. In de tuinkamer staan ze te genover elkaar. Boukje in haar angst de kinderen tegen zich aanklemmend en Miep buiten adem van het harde loopen. (Wordt vervolgd

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2