Radio-rede van Generaal Kruis De toestand io Nederl.-Indië. 's Lands financiën. Minister Beel naar Indië? Ernstige waarschuwing tegen desertie. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Senaat vergadert. De Koningin eert gefusileerde helden In Indië geblokkeerde saldi. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Kou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooewyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 447 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 20 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA 1 Directeur: JAOQ, DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 0.23 u., on der 18.43 u. Maan op 0.56 u., onder 17.43 u, Hoog water te Vlissingen Zaterdag 21 September: 10.45 u. 1.39 m., 23.29 u. 1.62 m. Het is geen opwekkend beeld, dat minister Lieitinck in zijn millioenen-nota niet ten on rechte aangeduid als milliarden- nota van den toestand vah 's Rijks financiën heeft gege ven. Het is waar, in vergelijking met de begrooting voor 1946 is een niet onbelangrijke vooruit gang te constatceren. Blijkens de verstrekte cijfers kon het totaal der uitgaven voor het loopende jaar 1395 millioen la ger worden geraamd. Maar ondanks dit feit en on danks de aangebrachte bezuini gingen, sluit de begrooting voor i 114/ dan toch nog met een te kort van bijna 2 milliard. En hierbij komt dan nog, dat ver schillende niet onbelangrijke posten slechts pro-memorie werden geraamd. Alleen voor d,e ouderdomsvoorziening schijnt nog een bedrag van 300 millioen noodig te zijn, terwijl ook voor de verbetering van de onder wijzerssalarissen nog geen be drag is uitgetrokken. Wij kunnen er dus wel op re kenen, dat het werkelijke te kort de 2 milliard wel zal over schrijden. En het moedbenemende hier bij is, dat de minister niet in staat bleek den weg te wijzen naar een betere uitkomst. Zeker, onder de buitengewone uitgaven zijn verschillende pos ten, die omdat ze voorzienin gen voor eenmaal of in verband met buitengewone omstandig heden betreffen, na korter of langer tijd zullen verdwijnen, maar dit bet eekent alleen, dat in de toekomst de tekorten waarschijnlijk zullen verminde ren, niet dat ze zullen verdwij nen. Van de Vermogensaanwasbe- lasting, die thans het parlement heeft gepasseerd en de kapi taalsheffing die straks zal vol gen kan een belangrijke op brengst worden verwacht. Minis ter Lieftinck weigerde zich hier over uit te leten. Maar als we aan nemen, dat een raming van plm. 9 milliard, zooals die van ver schillende kanten gegeven wordt juist is, dan is er in ver houding tot het ontzaglijke be drag van de staatsschuld toch nog betrekkelijk weinig bereikt. Waar dan nog tegenover staat, dat een deel van de kippen die de belastingeieren moeten leg gen is afgeslacht Bovendien zal een niet onbelangrijk deel van deze bedragen noodig zijn, om de loopende tekorten te dek ken Hoe moeilijk het vraagstuk is waarvoor de Regeering hier staat, blijkt wel uit het feit, dat alleen de lasten voortvloeiende uit de staatsschuld, zijn geste gen tot f 1780 milliooii. Dat is ruim een derde van het geheele budget. En bovendien is het een post waarvan de minister verklaarde, dat zij zonder meer niet voor vermindering vatbaar is, doch veeleer in de toekomst een stijging te zien zal geven. Het zijn benauwende cijfers, die in de millioeijenota ons wer den voorgelegd. Temeer, om dat van een krachtig ingrijpen om tot een sterke bezuiniging te komen tot nu toe weinig blijkt. Men kan wijzen op een ver mindering van het aantal amb tenaren, met 5350 man Op zich zelf bezien is dat niet onbelang rijk. Maar op een totaal van niet minder dan 125.000 ambte naren is het toch niet van zoo veel beteekenis. Van sombere cijfers is ge sproken. En met recht. De financieele toestand van ons land is zorgwekkend in hooge mate. Moge het overleg tussdhen regeering en volksvertegen woordiging dat straks zal plaats hebben er toe meewerken, nieuwe perspectieven te openen. Volgens „De Tijd" ligt het inde bedoeling van den minister-presi dent Dr L. Beel, om te zijner tijd gevolg te geven aan zijn reeds sinds het begin van zijn optreden als minister-president opgevatte voornemen persoonlijk een reis naar Indië te ondernemen, tenein de zich van de situatie op de hoogte te stellen. In verband met het feit, dat sommigen van de soldaten, die dezer dagen naar Indië zullen vertrekken, onder den indruk van de van zekere zijde gevoerde propaganda, niet van het z.g. inschepingsverlof terug keerden, heeft luitenant-generaal Kruis, chef van den generalen staf, Woensdag- en Donderdagavond een radio-toespraak tot de troepen gehouden. „Het oogenblik, aldus de ge- en heeft buiten twijfel gesteld dat neraal, is nabij waarop gij, man- zij achter de beslissing der Re nen van de 7 December Divisie geering staat om u naar Indië uit en van de bewakings bataljons, te zenden. naar Indië zult vertrekken om Laat u dus niet misleiden door daar uw plicht in dienst van het onwaarachtige leuzen. Laat u niet Koninkrijk te gaan vervullen. de gedachte opdringen, dat gij Ik begrijp ten volle, dat het voor naar Indië gaat om een kolonialen velen van u, die er wellicht nim- oorlog te gaan ondernemen, mer op hadden gerekend zoo ver Dit alles is in strijd met de en zoo lang uit hun eigen land te werkelijkheid en wordt u slechts zullen gaan, een zeer belangrijk ingeblazen door hen, die" niet de oogenblik is, een oogenblik, waar volksovertuiging vertegenwoor- sommigen van u heel erg tegen 1 digen en die op onverantwoorde- 0p zien. i lijke wijze misbruik maken van Ik begrijk ook dat hetzelfde hun mogelijkheden u te beïnvloe den. Gij moet naar Indië ter vervulling van een hoogen Nederlandschen plicht en het is mijn plicht u daarop te wij zen en u zelf te beschermen voor de groote gevaren, die u bedreigen. Spr. richtte verder een waar schuwend woord tot hen die van het inschepingsverlof onder den indruk van een misleidende propaganda niet of niet tijdig zijn teruggekeerd. Gij, die achter gebleven zijt, gij speelt met uw eigen belang. Gij speelt met uw toekomst en met het geluk van hen, die u lief zijn. De wrekende arm der gerechtig heid zal u zeker grijpen, is het vandaag niet, dan is het morgen, kortom alles te doen wat noodig maar dan is het ook te laat. Dan is om op het welvaartspeil te ko- hebt gij uzelf in een oneindig veel men, dat voor hen bereikbaar is. moeilijker positie gebracht dan waarin zij verkeeren, die eenvou- Het Nederlandsche volk doen wat hun plicht als sol- zou zijn plicht op een in de en a;s Nederlander hun voor. historie bijna ongekende wij- sdu-ijft ze verzaken, indien het op het oogenblik zijn handen te- Op het plegen van desertie rug trok van de volkeren van staan ernstige, heel ernstige den Indischen archipel en de straffen, die uw leven kun- geldt voor u, ouders, vrouwen verloofden en naaste verwanten. Gij gaat hen, die u lief zijn, voor langeren tijd uit uw midden ver liezen en gij maakt u ongerust over wat er met hen zal gebeuren. Ik wil voorop stellen, dat gij, Nederlandsche soldaten, die wel dra naar Indië zult gaan, dit zult moeten doen voor de uitvoering van een taak, die de hoogste plich ten en de hoogste belangen van het Koninkrijk betreft. Gij gaat als onderdeel van de Nederlandsche strijdkrachten die in Indië vrede en veiligheid gaan brengen. Vrede en veiligheid, die de mo gelijkheden moeten scheppen, om de volkeren van den archipel weer vrij te kunnen laten leven, handel te drijven, het land te bebouwen, verantwoordelijkheid voor den toestand aldaar aan het nen verwoesten. Ik zeg u met den groot- noodlot overliet. Ér moet een sten nadruk: „Gij moogt dit einde komen aan de rechte loosheid, die op het oogen blik nog op vele plaatsen heerscht en aan de daden van terreur, die worden bedreven. Begrijpt goed mannen, niet ik zeg dit tot u, maar het Neder landsche volk, vertegenwoordigd op wettelijke wijze, heeft deze uitspraak gedaan. De Volksver tegenwoordiging heeft zich over deze zaak duidelijk uitgesproken Nog altijd de Griekseh- Albaneesche kwestie. Tijdens de bijeenkomst van d«n Veiligheidsraad van Woensdag heeft Herschel John son, de Amerikaansche afge vaardigde voorgesteld bij Bul garije en joego-Slavië te in- iormeeren naar den toestand aan de Grieksche grens. Hij zeide instructies van zijn re geering te hebben gekregen te gen de motie van Rusland te stemmen en de bewering, dat de klacht van de Oekraine te gen Griekenland gegrond is te verwerpen. (In de motie van de Sowjet-Unie wordt den raad verzocht de handelingen van de huidige regeering te veroordee- len.) Indien de Raad ertoe mocht besluiten, aldus Johnson, een sub-commissie te vormen, moet deze bevoegd zijn de moeilijk heden aan de grens te onder zoeken/waarbij men de betrok ken minderheden aan beide zij den van de Grieksche noord grens niet uit het' oog moet verliezen. Johnson kwam terug op den door den Poolschen afgevaar digde dr Lange op Byrnes ge dane zijdelingschen aanval. Dr Lange heeft diens uitlating, dat de grenzen van Polen nog niet definitief waren vastgesteld een „schaduw van München" ge noemd. In dit verband merkte John son op, dat de hoofden der re geeringen van Engeland, Rus land en Amerika te Potsdam waren overeengekomen, dat de Poolsche grenzen slechts een voorloopig karakter droegen en op de Vredesconferentie defini tief zouden wojrden vastgesteld. Sir Alexander Cadogan viel de klacht van de Oekraïne aan in bewoordingen, die de afge vaardigden verschillende malen in lachen deed uitbarsten. Hij J vond het absurd te beweren, dat Griekenland den wereld vrede bedreigt, in aanmerking genomen de Weinige strijd krachten van het land in ver gelijking met de aangrenzende landen. De heele wereld vindt het een schande, dat een geval als dit voor den Veiligheidsraad wordt gebracht. Ook de Fransche afgevaardig de Parodi was van meening, dat het bewijs van Gtieksche agressie niet was geleverd. Gromyko (Rusland) bracht wederom zijn steun aan de Oekrainsche klacht tot uitdruk king, waaraan de ironie van Sir Alexander niets zou kunnen veranderen. Hij was tegen het zenden van een commissie van onderzoek naar de Grieksch- Albaneesche grens. Zonder tot stemming over te gaan werd de vergadering tot hedenavond verdaagd. risico niet ioopen alleen om een hopelooze poging om u te onttrekken aan iets wat gij moet doen en voor u on afwendbaar is." Immers ook al zou u niet ter stond gearresteerd worden, uw straf ontloopt ge niet en naar Indië gaat gij toch. Degenen die u thans den ver keerden weg wijzen en uw onge luk op hun geweten hebben, kun nen u dan niet meer helpen. Zij laten u met de gebakken peren zitten. Omdat ik zoo goed begrijp dat misleiding en gebrekkig inzicht voor de overgroote meerderheid van de kleine groep die achterge bleven is de drijfveeren waren, heb ik bepaald, dat ditmaal nog van strafrechtelijke behandeling zal worden afgezien en de zaken, van hen, die alsnog onverwijld naar hun onderdeelen terugkeeren slechts krijgstuchtelijk behandeld zullen worden. Begrijpt mij goed, mannen, dit geldt slechts voor één keer, slechts voor die groep wier inschepings verlof deze week Maandag den 16en September eindigde. Ik heb u allen nadrukkelijk ge waarschuwd. Regeering, noch legerleiding kunnen dulden dat een volgende keer opnieuw een, zij het ook een klein gedeelte, niet of niet op tijd terugkeert. Met onverbiddelijke gestrengheid zullen dan de maatregelen worden genomen, die de Nederlandsche wet ten dienste stelt. Ik vertrouw, dat gij allen mijn woorden verstaan en begrepen hebt. Zoowel zij, die zich niet op tijd hebben gemeld als zij, die thans met inschepingsverlof zijn of weldra in het genot van dit verlof zullen gesteld worden. Tenslotte wekte generaal Kruis de mannen op, hun taak met op gewektheid en blijmoedigheid te vervullen. Stelt u vooral niet voor, dat gij de grootste verschrikkingen zult ondergaan. De troepen, die u zijn voorgegaan hebben het bewijs ge leverd, dat de taak die u wacht geen onmogelijke is en dat zij op een uitstek«de wijze vervuld kan worden, Het ontwerp-Vermcgens- aanwasbelasting aange nomen. Nadat nog verschillende leden het woord hadden gevoerd, wer den de sprekers door Minister Lieftinck beantwoord. De minister merkte o.m. op, dat weinig belastingmaatregelen zoo sproken tot de verbeelding on zoo- zoor steunen op do rechtsovertui ging van het Nederlandsche pu bliek als deze venuogensaanwas- bo lusting. De zon van deze fiscus schijnt over de boozen en goeden, betoog de spr. Hier hebben we te doen met een belasting die zoowel treft de lieden die op oirbare als hen die op onoirbare wijze in hun ver mogen zyn vooruitgegaan. Het is een buiging naar den spaarder, dat men hem maar van 50 tot 70 procent treft. Er zijn slechts wei nige maatregelen, waarbij aan kleine en groote spaarders zoo bij zondere aandacht wordt besteed. Principieel zou men 100 procent hebben kunnen vorderen. Nu in een ontwerp oirbare en onoirbare aanwassen worden ge troffen, zou het gevaar bestaan, dat de belastingadministratie een mentaliteit kan verkrijgen, dat de oirbare aanwas op ontoelaatbare wijze te lijf zal worden gegaan. Spr. bestrijdt deze opvatting evenals de opvatting, dat er te veel onzekerheid in het ontwerp zit. Een bezwaar van den heer Pol- lema was, dat niet alleen reëele, maar ook fictieve aanwassen wor den belast. Dit is echter moeilijk te voorkomen. In verband met gemaakte opmerkingen, verklaarde spr. dat belasting op na-oorlog- sche vermogens aanwas niet zal uitblijven, evenwel niet via deze wet. Concrete critiek over geldsmij terij, waarover ook hier is gespro ken, heeft men niet gehoord. Con crete feitc_ worden niet naar vo ren gebracht. Als een oplosing voor de finan cieele moeilijkheden werd aange geven Nederland in belangrijke mate te doen deelon in de herstel betalingen. Geen gepast middel zal worden nagela.en om ons land daarin te doen dfelen, maar men moet er niet te jroote verwach tingen van hebben ten opzichte van onze staatss^' aid. Bij de kwestie van een eventueele gebiedsuitbreiding houde men in het oog, dat de baten daarvan niet zoo spoe dig zouden vloeien, omdat'om te beginnen er veel geld ge ïnvesteerd zou moeten wor den. Het wetsontwerp mag niet wor den gezien als een uiting van eenig politiek streven om een blyvende verandering te brengen in de vermogensstructuur. In verband met gemaakte op merkingen verklaarde de minister, dat de heffing ineens zoowel als de vormogensaanwasbelasting o.m. beoogen een verbetering der staatsfinanciën. Vermogensegalisatie is niet het doel van het ontwerp. Betreurd is, dat de verterings uitgaven niet belast z\jn, doch spr. ziet geen kans om deze vast te stellen. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 29 tegen 5 stem men (die der O.H.-leden de Zwaan, Vixseboxse, Pollema, Kolff en Reyers). Schrijven van Dr Van Mook aan Sjahrir. Verklaring aan Hatta. Dr van Mook heeft öc vorige week aan Sjahrir den volgenden brief gezonden: Nu door de totstandkoming van de wet tot instelling en uitzending van een Commissie Generaal uit Nederland cenerzijds en de op lossing van politieke moeilijkheden aan uw kant anderzijds de moge lijkheid tot een vruchtbare her vatting van de besprekingen gege ven is, zou ik u willen voorstellen daarmede een aanvang te maken, zoodra 'de Commissarissen Gene raal hier zullen zijn aangekomen. Ofschoon het in sommige op zichten te betreuren is, dat deze ■besprekingen gedurende eenigen tijd geschorst zijn geweest, wil het mij toch voorkomen, dat, bij nadere beschouwing, die tijd van schijnbaren stilstand zijn nut zal blijken te hebben gehad. Inmiddels toch is zoowel in Nederland als hier het Indonesische vraagstuk in vele opzichten duidelijker ge worden, zoowel door intern over leg, als door de bijeenkomst te Malino en door verschillende in- formeele contacten op Java. Wanneer tevens, naar ik innig hoop en vertrouw, het vraagstuk van de hervatting der evacuatie van geïnterneerden uit het binnen land van Java en dat van de sta king der vijandelijkheden op Java en Sumatra zullen zijn opgelost, dan zal daardoor mede een betere sfeer voor wederzijdsch begrip zijn geschapen. Bij rustig en zakelijk overleg moet het mogelijk zijn een grond slag van overeenstemming te vin den, die het bestaande wantrou wen wegneemt, het Indonesische vrijheidsstreven erkent en waar borgt, het door beide partijen ge- wenschte samengaan van Neder land en Indonesië bevestigt en een practischen weg tot den weder opbouw opent. In de tot dusverre gewisselde voorstellen en gedane uitspraken zijn voldoende gemeenschappelijke elementen om, bij goeden wil aan beide zijden en door een doelbe wuste en krachtige poging om ge voel en realiteit met elkander in harmonie te brengen, een oplos sing te bereiken. Wellicht lean het van nut zijn om, voordat de Commissarissen Generaal zijn aangekomen, con tact op te nemen omtrent de wijze, waarop de besprekingen kunnen worden hervat en waarop daarbij van den aangeboden, gewaardeer- den bijstand van Lord Killearn het best gebruik zouden kunnen worden gemaakt. Voor dit over- leg zou ik mijnerzijds gaarne aan wijzen de heeren Koets (dan wel, na diens aankomst, de heer Iden- Imrg), Abdul Kadir en Verboeket. I'laats en tijd van overleg kun- nen nader worden overeengeko men. Politiek van „ver- j schroeide aarde". „Wy zyn bereid met de Neder landers als een onafhankelijke na-1 tie samen te werken door hun economische preferentie te verlee- nen, bijvoorbeeld door machine rieën uit Nederland aan te koo- pen", aldus heeft de republikein- selie vice-president Hatta in een interview te Djogjakarta ver klaard. Hy deed verstaan, dat de Ne derlanders klaarblijkelijk een mi- j litair plan bezitten om met be hulp van de gewapende macht aan de onderhandelingen kracht by te zetten, doch indien de stryd mocht uitbreken, „dan ben ik", aldus Hatta, „er volkomen zeker van, dat het Indonesische volk spontaan zyn toevlucht zal nemen tot een politiek van verschroeide aarde en de Nederlanders zullen hierby dan niets winnen." Hy verklaarde verder, dat Lord Killearn zou pogen de tusschen beide' partyen bestaande moeilyk- heden uit den weg te ruimen en drukte zy'n vertrouwen er in uit, dat de Indonesische stryd- krachten zich aan een overeen komst, indien de onderhandelin gen over de staking van de vij- andeiykheden mochten slagen, zouden houden. Overeenstemming over de evacuatie. Uit Batavia wordt medege deeld, dat men aangaande de evacuatie van geïnterneerden met de republikeinen tot over eenstemming js gekomen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Indonesiërs het eerste voorstel van gene raal Mansergh hebben aan vaard, hetgeen dus beteekent, dat de T.R.I. de geëvacueerden slechts tot Bekassi zal begelei den.. In de overeenkomst is echter vastgelegd, dat drie of ficieren van de T.R.I. de tocht tot het station in Batavia zul len meemaken. Whittle, die pas is terugge keerd uit de V.S., waar hij een aantal lezingen heeft gehouden, had den indruk gekregen, dat de ontwikkeling van de raket- voortdrijving in Engeland ver der gevorderd is dan in de V.S., die niet alle door Engeland ver strekte inlichtingen te dezer zake hebben gebruikt. De uitwisseling van gegevens over het gebruik van gasturbi nes voor schepen en locomotie ven heeft b.v, volgens Whittle In mindere mate plaats dan tij dens den oorlog, De Liberator, waarmee hij naar de V.S. was gevlogen, had een snelheid van 288 kilometer per uur; de Con stellation, waarmee hij naar En geland was teruggekeerd, een snelheid van 480 K.M. pér uur. Hetgeen hij nog te langzaam achtte voor een Transatlanti sche vlucht. KRIJGT DENEMARKEN EEN KONINGIN? Het feit, dat het Doensche Kroonprinspaar nu drie dochters heeft, maar geen zonen, heeft in Denemarken in wyden kring het verlangen naar een grondwets- wyziging naar voren doen komen en wel in dezen zin, dat het erf recht vroor beiderlei kunne gelyk wordt. De oudste dochter van het Deensehe Kroonprinspaar heet Margrette, zoodat de mogelijkheid- bestaat, dat Denemarken eens door Koningin Margrette gere geerd zal worden. Dreigende staking van overheidspersoneel in Frankrijk. In Frankryk dreigt een staking uit te breken onder een millioen man aan overheidspersoneel, on der wie politie, belasting-, douane- en postbeambten. De vakvereeniging voor perso neel belast met financieele en ad ministratieve aangelegenheden een onderdeel van de algemeene vakvereeniging voor regeerings- ambtenaren heeft haar leden over het geheele land opdracht ge geven, met ingang van Vrydag, te staken. Deze vakvereeniging heeft meer dan 100.000 leden, onder wie belastingsambtenaren, douane ambtenaren e.d. begrepon zyn. De Koningin heeft Dinsdagmid- dag op weg naar Arnhem ter by- woning van de herdonkingsplech- tighedon aldaar haar tocht by Woestelioeve onderbroken om een door haar zelf vervaardigden krans te leggen op de plaats, waar slachtoffers der Duitsche torreur zyn gevallen. Zeer bijzondere omstandigheden voorbehouden gaat gij niet langer dan twee jaren weg en wat is ten slotte twee jaren in een mensehen- leven. Moet gij daarvoor nu de ellen dige risico's nemen, die ik, u zoo juist heb genoemd? Dat is toch waanzin. Gij weet ook, dat de verliezen, die onze troepen in Indië hebben geleden slechts zeer gering zijn en er is weinig reden om te verwach ten, dat die hooger zullen wor den. Het tegendeel is eerder waar, ik hoop velen van u nog te zien voor gij vertrekt, maar hen, die ik niet meer moge zien of toespreken wensch ik toe een goeden en voorspoedigen tijd in Indië met de bede, dat God u de kracht moge geven uw Ne derlandsche plicht met opge wektheid te vervullen en te rug te keeren in de kringen van uw familie en vrienden, Z002IS gij gegaan zijt. Een regeling werd reeds getroffen. In een recent onderhoud «iet een redacteur van het A.N.P. over de huidige cu toekomstige situatie in de Oost, met name over de Indische cultuurondernemingen, 'heeft de lieer Koning, lid van de firma Waller en Plate te Amster dam, zich beklaagd over het ge brek aan medewerking van de zijde der regeering t.a.v. de de blokkeering. De heer Koning zeide, dat voor meer dan een half millioen gulden in de Oost geblokkeerd ligt en dat de ondernemingen haar ver plichtingen tegenover de verlof gangers niet kunnen nakomen, omdat er geen vrij geld is. Naar aanleiding van dit verwijt heeft de thesaurier-generial van het gouvernement van Neder- landsch-Indië er op gewezen, dat als gevolg van in Batavia getrof fen richtlijnen die in Nederland onbekend waren, de situatie in werkelijkheid eenigszins anders ligt en dat het gouvernement in deze aangelegenheden geen enkel verwijt treft. „De giro-saldi zijn in Indië ge blokkeerd voor zoover zij voor een normale bedrijfsvoering niet noodig zijn. Zoodra echter een firma kan aantoonen, dat zij gel den noodig heeft, wordt een li centie afgegeven tot deblokkeering (lees: rentelooze voorschotverle ning) der giro-saldi. Oorspronkelijk vroeg de bank daarvoor 3 procent, doch dit is per 1 Augustus j.l. ingetrokken. Een geheel andere vraag is of de aldus vrijgemaakte gelden naar Holland geremitteerd kunnen worden. Hiervoor is een speciale regeling met de Nederlandsche regeering noodig, aangezien toch de overmaking van gelden naar Nederland zou beteekenen een credietverleening van de Neder landsche aan de Nederl.-Indische regeering. Er zijn reeds gedurende een paar maanden voorstellen in be werking, waarbij de regeering een gedeelte van bedoelde uitbetalin gen zal financieren. De rest zou dan met machtiging van de Indi sche regeering naar Nederland geremitteerd kunnen worden". HET VERMISTE BELGISCHE VLIEGTUIG. Nog een vliegtuig vermist? In het vliegtuig van de Sa bena bevinden zich behalve de 37 passagiers 11 leden der be manning, onder wie 2 stewar dessen. Om 20.37 (Nederland sche tijd) had het laatste radio contact met het vlieguig plaats. Het bevond zich toen op kor ten afstand van het vliegveld Gander (New Foundland) en had naar schatting nog voor ruim 6 uur benzine aan boord. Volgens de Amerikaansche kustwacht is ten noorden van het vliegveld Gander het' wrak van een vliegtuig waargeno men. Door slecht zicht wordt het onderzoek van de lucht uit vertraagd. Nader wordt gemeld, dat dit wrak niet van een Sabena-vlieg- tuig afkomstig is. Uit Leopoldstad wordt gemeld, dat het vliegtuig van de Sabena, dat Maandag van Brussel met be stemming voor Leopoldstad in de Belgische Congo is vertrokken, niet op tijd te Tripoli is aangeko men. CONTROLE OP DE ATOOMENERGIE. Prof. M. L. Olfphant van de universiteit te Birmingham heeft tijdens een vergadering verklaard, dat controle op de grondstoffen, de boste wijze is om te komen tot een controle op de atoomenergie. België, dat geen lid van de atoomcommissie is, beschikt over de grootste hoeveelheden uranium, dat overigens in be langrijke mate wordt aangetrof fen in Canada, Brazilië, India, Ned. Indië en Australië. Enge land heeft geen uranium en de Ver. Sta/icn zeer weinig. In verband daarmede is het niet te verwonderen, dat een streven van Amerika naar controle op de grondstoffen voor de atoom energie bij andere landen ach terdocht wekt. Sprekende over de toepassing van atoomenergie voor indus- trieele doeleinden verklaarde Oliphant, dat Rusland de daar aan verbonden moeilijkheden eerder zou hebben opgelost dan Engeland of Amerika. TRANSATLANTISCHE RAKETVLIEGTUIGEN? De vliegtuig-commandant. Frank Whittle, Engelsch pio- i nier op het gebied van raket- voortdrijving, heeft' op een persconferentie te Londen ver klaard, dat men binnen vijf jaar in vliegtuigen met raket- voortdrijving den Transatlanti- schen Oceaan zai kunnen over steken. SCHEEPVAART- BERICHTEN. Gepasseerd van Antwerpen: „Zaanstroom" naar IJsland. 19 September: Aangekomen te Vlissingen„Keizersgracht" van Antwerpen; „Fiducia" van Ant werpen; „Kaap Falga" van Ant werpen. NAGEK. ADVERTENTIE. ZENDINGSDAG ORANJEZON. Voor bezoekers van den Zen dingsdag te Oranjezon zullen Zaterdag a.s. om kwart voor 2 op het Hofplein te Middel burg twee bussen gereed staan. DE BILT ZEGT: Weer toenemende wind. Weersverwachting geldig tot V rijdagavond. Zwaar bewolkt met regen. Aan wakkerende wind uit Zuid-Weste lijke richtiiig. Weinig verandering van temperatuur. Lnatste berichten. -1 Onderzoek grenscorrecties. Naar het A.N.P. verneemt, zul len minister van Buitenlandsche Zaken en van Verkeer een twee- daagsdh bezoek brengen aan het Nederlandisch-Duitsche grensge bied, ten einde zidh ter plaatse, zoowel in Nederland als over de grens, nader te oriëntceren om trent enkele grenscorrecties, welke deze week onderwerp van bespre king hebben uitgemaakt van het Kabinet. Prinses Juliana ontvangt eerekruis Belgische Roode Kruis. De heer Edward Dronsart, di recteur-generaal van het Belgische Roode Kruis heeft gisteren aan H.K.H. Prinses Juliana |het eere kruis van het Belgische Roode Kruis overhandigd1. Dit is de hoogste onderscheiding, welke het Belgische Roode Kruis kent. Vermiste Belgische Skymas- ter gevonden. De Belgische Skymaster, dio op zyn vlucht van Europa naar New Foundland sinds Woensdagavond vermist werd, is op ongeveer 35 kilometer ten Z.W. van het vlieg veld Gander (New Foundland) waargenomen. Men heeft per parachute voed sel neergelaten en een reddings brigade is over land op weg naar de betrokken plaats. Althans eenige personen hebben liet gebeurde overleefd. Volgens kapitein Jennings van de „Trans- world Airlines", die het wrak heeft ontdekt, liepen drie perso nen in de buurt van het wrak en vier anderen ongeveer 6.5 kilo meter van de kust af.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1