Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, Waarom de tramdienst Vlissingen-Middelburg niet terug keerde. Het ontwerp Vermogens- aanwasbeiasting. De Nederlandsche Unie en haar Driemanschap. DE SLAG OM ARNHEM.. Herstel zou te veel geld en te veel tijd geëlscht hebben. FEUILLETON, Overleg met de Eerste Kamer. De Commissie Generaal in Indië Verlaging Uitgaven-budget. Over het niet-tcrugkecren van den tramdienst Vlissingen- Middelburg bestaat vrij alge meen geen voldoening. Al ver beteren de busdiensten dan steeds meer, vooral 11a het in leggen der trailers, door velen wordt toch betreurd, dat de ■tram op deze lijn is verdwenen. Omtrent de reden van het niet terugkeeren geeft de „Voorlichtingsdienst' van deze maand eenige inlichtingen, die wij hieronder verkort willen weergeven. Zooals men weet, werd de tramdienst voor den oorlog door de P.Z.E.M. geexploiteerd. Eenige jaren voor den oorlog trachtte het Kijk te komen tot saneering van de N.V. Stoom tram Walcheren, die jaarlijks verliezen leed en bij wier be drijf het Kijk door verleende rentelooze voorschotten was geïnteresseerd. Met Dept. v. Waterstaat stuurde toen aan op een fusie van de Stoomtram Walcheren en den tramdienst. Een commissie uit beide be drijven kwam tot de conclusie', dat geen fusie mogelijk was, doch de eenige oplossing be stond in den verkoop van het trambedrijf aan de Stoomtram Walcheren. Dit is te begrijpen, wanneer men weet, dat in 1929 de F. Z. E. M. eigenlijk tegen haar zin de tram overnam van de S A. des Tramway s a Vapeur de Flessingue-Middelburg et Ext., een Belgische maatschappij, die wel bereid was haar centrale te VUssingen en haar netten te verkoopen, maar die ervoor bedankte om met het door haar geexploiteerde trambedrijf te blijven zitten. De pogingen van de P.Z.E.M. tot verkoop van het trambe drijf, waarop ook de Prov. Sta ten aandrongen, hadden geen resultaat. Het trambedrijf was voor de P.Z.E.M. bij steeds dalende vervoerscijfers een strop. Al leen in de oorlogsjaren steeg het vervoer sprongsgewijze en werden de uitkomsten schijn baar fantastisch. Doch dit was inderdaad schijnbaar, want noodgedwon gen pleegde de P.Z.E.M. roof bouw van de ergste soort. De toestand op de lijn Vlissingen Stad-Station was reeds voor den oorlog zoo slecht, dat tot opheffing besloten werd. Op verzoek van het gem.bestuur werd de lijn echter nog wat „opgelapt" en tot 1944 voortge zet. Met de lijn Vlissingen- Middelburg was het na 414 jaar roofbouw niet veel beter gesteld. Van „oplappen" kon geen sprake zijn; de keuze ging tusschen opheffen eenerzijds en een algchecle reconstructie an derzijds. Opheffing zou voor de P.Z.F.M. wachtgeldverplichtin- gen tot een bedrag van 350000 medebrengen. Niettemin was deze oplossing de minst rtadcc- lige, want bij normale vervoers cijfers zou het bedrijf slechts een kapitaalslast van f 250.000 kunnen dragen, terwijl recon structie een veelvoud daarvan zou eischen. Bovendien zouden bij opheffing de remise en an dere gebouwen beschikbaar ke rnen, hetgeen van belang was in verband met de plannen voor den bouw van een nieuwe centrale op het terrein naast de bestaande. Aan den anderen kant zou door de opheffing het publiek de dupe worden. Exploitatie van een busdienst toch lag niet op den weg van de P.Z.E.M. Het lag dus voor de hand, dat de Stoomtr. Walcheren en de P.Z.E.M. elkaar vonden, het geen nog gemakkelijker werd gemaakt, toen bleek, dat de Ned. Spoorwegen zich voor de zaak interesseerden. Daarmede vervielen alle bezwaren tegen verkoop aan een noodlijdend bedrijf. De Stoomtram Walche ren nam mie verplichtingen te genover het personeel, dat in dienst van de P.Z.E.M. bleef, over, maar bij de Stoomtr. Walcheren werd gedetacheerd. De Ned. Spoorw. stelden zich garant voor de nakoming van i die verplichtingen. De deskundige oud-dir. van de Westlaindsche Stoomtram, jhr ir Roëll, toonde aan, dat ver voer per autobus tusschen Mid- delburg-Vlissingen zeer wel mogelijk was. Deze transactie, die in 1944 tot stand kwam, kon nog geen goedkeuring verkrijgen van den toenmaligen secr.-gen. van Wa terstaat. Direct na de bevrij ding van het Noorden werden de onderhandelingen hervat, doch de P.Z.E.M. kon toen niet anders aanbieden dan een grootendeels onder water lig gende versleten spoorbaan, een stukgeschoten bovenleiding en een aantal min of meer bescha digde wagens. De koopsom, waardoor de Stoomtram W. eigenaar werd, was dan ook lager dan aanvan kelijk werd bedongen, doch verzekerde de P.Z.E.M. een gescheiden winst en onthief haar bovendien van de zorgen voor het personeel. Met ingang van 1 Jan. 1946 verklaarde de Min. van Verkeer en Energie de tramconcessie geëindigd. Zeker ontbreekt momenteel nog wel het een en ander aap het vervoer der reizigers tus schen beide plaatsen. Er is niettemin een mogelijkheid van vervoer. Herstel der tram zou behalve veel geld ook veel tijd hebben gevorderd. DAKHERSTEL MET INFERIEURE PANNEN. Het is in het afgeloopen jaar voorgekomen, dat daken nood gedwongen hersteld werden met pannen van minder goede kwali teit. Deze vorm van herstel dient als definitief te worden be schouwd. Wanneer blijkt, dat deze dak bedekking tengevolge van het slecht sluiten der pannen niet aan redelijke eischen voldoet, dienon do pannen zooals dit b\j ouder- wetsche modellen gebruikelijk was, to worden aangestreken. Dit aan- strjjken brengt extra kosten met zich mede, welke alj^ noodzakelijke kosten van herstel kunnen worden aangemerkt, zoodat zij, mits de totale herstelkosten bonedon f 3000 bljjven, op grond van de f 3000 regeling kunnen worden vergoed. Komen de totale herstelkosten door dit aansmeren boven f 3000, dan zal het schadegeval moeten worden ingeschreven in het groot boek voor don wederopbouw. Rechtszaken, UITREIKING CONSUMENTENBONNEN. Toewijzing der credieten neemt half October een aanvang. De uitreiking van consumen tenbonnen overeenkomstig het consumentencrediet begint over 14 dagen, aldus „Het Binnen hof", Half October hoopt men met de toewijzingen van de cre dieten te kunnen beginnen, vol gens, nog geheime, schalen. De uitkeeringen geschieden in waardebonnen van f 5, welke uitsluitend voor aankoop van textiel en schoeisel worden ge bezigd. Men hoopt de organisatie voor de verstrekking van dit crediet na twee jaar te kunnen liqui deeren. Volgende week worden over deze aangelegenheid in een persconferentie nadere inlichtin gen gegeven. door M. van den Bosch. VII. Met een ruk draait ze zich om en gaat verder den tuin in. Zwaar is hier de geur van se ringen die in voller bloei staan. Witte seritagen, grafbloemen. Nee, zoo wil ze niet denken. Als vanzelf gaat haar blik naar de tulpen. Zij vormen kleurige perken in het gras. Helroode met donkere harten. Ze hebben hun kelken wijd open naar de zon, daar zijn de Darwin's, en kele witte staan er tusschen. Rood, wit en blauw; zou ze ze plukken en voor het raam zet ten? Als een ondeugend kind werpt ze een verstolen blik naar huis. Nee, nu geen bloe men, terwijl heel je land bloedt „Boemboëmboem I" gilt Hansje en Marietje doet het met haar dunne stemmetje na, „boem, boem, boem I" „Jongens, wat doen jullie?" „Oorlogje 1" roept Hansje op getogen. We gooien bommen, alle soldaten gaan dood, kijk maar, daar liggen ze." „Fijn 1 juicht Marietje hem na, „alle soldaten dood." „Kinderen toch....", dan zwijgt Miep, och wat geeft het of ze het n.u uitlegt dat dit niet I mag, ze snappen het toch nog I niet. Ze weet ineens iets an ders. „Gaan jullie eens opzij i" Naast de zandbak laat ze ziqh in het gras glijden. Het bouw werk van d,e kinderen heeft ze in een oogwenlk door elkaar gehaald en dan vegen haar han den het zand bijeen tot een groote berg. „Nu de blokken jongens I" Boven op den berg bouwen ze een huis. „Dat is het paleis van de Koningin. Wie wonen daar Hansje? Laat ze allemaal maar binnenkomen. „Eén voor één geeft Hansje de poppetjes aan. „De Koningin, Prinses Beatrix, Prins Bernhard, Prin ses Juliana, entoe nou POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 17 Sept. Behandeld zijn o.m, de navol gende zaken: De 21 jarige M. B, cn de 30 jarige P. D,, beiden te Ycrscke, namen op 3 April 1946 aldaar uit de etalage van het winkelpand van A. van Kruiningen aan de Lapelstraat een flcsch toffees weg. Eisch voor beiden 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Uitspraak resp. conform den eisch en f 25 bs 10 dagen hechtenis. De 66 jarige M. W., echtge. van P. A. v. d. M. te Middelburg en de 25 jarige C. v. d. M. echtge. van H. J. P. te Middelburg, eigenden zich in 1946 in gebruik genomen goederen toe, toebehoo- rende aan de Wed. van Houte. Eisch resp. f 40, bs 20 dagen hechtenis en f 25, bs 10 dagen hechtenis. Uitspraak resp. f 30, bs 15 dagen hechtenis en vrij spraak. De 62 jarige M. van H. haven arbeider te Middelburg en de 33 jarige J. B., los werkman te Mid delburg namen op 6 Augustus '46 bij de fa. Polak cn Zonen resp. 4 en 2 rollen kippengaas weg. Eisch resp. f 15, bs. 10 dagen hechtenis en f 25, bs 10 dagen hechtenis hetgeen ook de uit spraak werd. De 23 jarige N. H. en de 25 jarige J. H. namen op 3 Aug. 1946 samen 95 kg. lood weg, toe- behoorende aan C. M. en M. L. Lindenbergh. Eisch en uitspraak f 30, bs 15 dagen hechtenis. Gratieverzoeken van terdoodveroordeelden. Hier en daar is den laatsten tijd geklaagd over het feit, dat het ministerie van justitie noode- loos lang doendo zou zijn met het opstellen van het advies aan do Kroon over gratieverzoeken van ter dood veroordeelde politieke delinquenten. In dit verband, zegt de „N. R. Crt", kan er in. de eerste plaats op gewezen worden, dat op het oogenblik genoemd departement geen enkel geval onder handen heeft, waarover het advies zou moeten uitbrengen en dat het ad vies door Justitie over do acht verzoeken, waarmede het zich tot dusver heeft moeten bezig houden in vier gevallen werd de gratie ingewilligd, in de vier andere af gewezen binnen luttelen tijd tot stand is gekomen. Ingevolge de geldende voorschriften gaat er ech ter aan het tydstip, waarop tenslotte de minister van justitie in de zaken betrok ken wordt, een op zichzelf al eenigen tijd vorderende procedure vooraf. Wanneer n.l. de bijzon dere raad van cassatie een door een bijzonder gerechtshof uitgesproken doodvonnis heeft bevestigd, moet in geval van gratie verzoek eerst dat hof en vervolgens de bijzondere raad (en zulks bovendien in pleno) over het verzoek adviseeren. Daarna pas komt de zaak bij Justitie. Indien er derhalve thans omstreeks 30 gratieverzoe ken hangende zyn, liggen deze nog bij do desbetref fende rechterlijke colleges. Nu zich allengs eenige practijk t.a.v. gratie in dergelijke gevallen heeft voorgedaan en er zoodoende ook bepaalde richtsnoeren omtrent de te volgen ge dragslijn tot stand zijn ge komen, is het waarschijn lijk, dat ook de hierbedool- de rechterlijke instanties voortaan in wat sneller tempo met het opstellen van haar adviezen gereed zullen kunnen komen. Na ontvangst van de memorie van antwoord der Eerste Kamer, intake het ontwerp yan wet Vw- mogcnsaanwasbclasting is de com. missie van voorbereiding met den minister van Financiën over en kele onderwerpen, daarin behan deld, in nader overleg getreden. Aan het antwoord van den mi nister op de hem voorgelegde vragen is het volgende ontleend Landbouwbedrijf. Met betrekking tot het land- bouwbedrij f wijst de minis ter er op, dat de waarde van vele vermogensbestanddeelen geduren de den oorlog is gestegen. Het systeem van het ontwerp van wet is, dat met de waardestijging, wel. i ke de prijsvoorschriften toelaten, in beginsel rekening gehouden wordt. Zulks geldt ten aanzien van aangekocht of gefokt vee, dat bedrijfsmiddel is, op gelijke wijze als b.v. ten aanzien van andere tusschen de peildata ver worven bedrijfsmiddelen. Zoowel ter beperking van onge lijkheid in behandeling van vee- I houderb met nagenoeg gelijken vermogensaanwas, als met het oog op de practische moeilijkheden, waarop de aandacht is gevestigd, is de -minister bereid op dit punt i een nadere regeling te treffen. 1 Ten einde alle hierbij zich voor doende moeilijkheden te overzien en rekening te kunnen houden met de onderscheidene hier in aanmer- i king komende belangen, wordt aangaande -dit punt overleg ge pleegd met de Stichting voor den Landbouw. Nog deze maand ver wacht hij van die Stichting ter zake een advies. De kleine spaarders. In het ontwerp van wet op de Vermogensheffing ineens, het welk aan den Raad van State is toegezonden, is ten behoeve van de kleine spaarders en daarmede ge lijk te stellen groepen van bezit ters van kleine vermogens een bij zondere vrijstelling opgenomen. De minister acht een zoodanige regeling in de vermogensheffing ineens meer op haar plaats dan in de vermogensaanwasbelasting. Een ontzien van den vermogens- aanwas zou immers degenen, wier vermogen gelijk is gebleven of is achteruitgegaan, niet baten. De minister is gaarne bereid te overwegen in hoeverre de gegeven suggestie (vrijstelling voor een zeker bedrag, dat geacht wordt te zijn opgespaard voor den ouden dag) nog tot wijziging van het voorontwerp aanleiding behoort tg geven, OorlegMlacbtoffer». Met betrekking tot de hulp aan de oorlogsslachtoffers betoogt de minister, dat het niet geheel juist is, dat deze zich zooals aange voerd zou beperken tot een tege moetkoming voor het verlies, be rekend op basis van de waarde van 1940. In de eerste plaats zal van over heidswege een aanvullende cre- dietverlecning plaats vinden, ter wijl ook garanties door de over heid van bij derden opgenomen credieten wordt overwogen. Voorst zal het streven er op ge richt zijn, voor panden, waarvan de herbouw van belang is voor de nationale economie, een zoodanige regeling te treffen, dat die pan den inderdaad exploitabel worden. Het ligt in het voornemen om onder zekere voorwaarden in ge val van verkoop de faciliteiten te J doen overgaan op den kooper. Overigens moet in het oog worden gehouden, dat, indien niettemin de herbouwplicht als een depreciee- rende factor zou moeten worden gezien, daarmede bij het bepalen van het eindvermogen door den administratieven rechter rekening zal moeten worden gehouden. Doodstraf voor S.S.-er. De Bijzondere Raad van Cas satie deed uitspraak in de zaak tegen W. J. Bekkers uit Ensche dé, die in 1943 vrijwillig was toe getreden tot de Waffen-S.S. en zich in dit verband zeer actief be toond had o.a. bij de gevechten om Arnhem. Deswege was ver dachte door het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem ter dood veroordeeld. De Raad, uitspraak doende, be vestigde het vonnis. Te 16.32 plaatselijke tijd is Woensdag op het vliegveld Kema. joran de Commissie Generaal voor Nederlandsch Indië aangekomen. De leden der commissie werden verwelkomd door Dr van Mook, Mr P. J. Idenburg, graaf van Byiandt, den Britschen con sul-generaal Mackereth, den Ame- rikaanschen consul-generaal Foo- te, den Franschen vice-consul Alby, generaal Mansergh, vice- admiraal Pinke en een aantal an dere hooge officieren. In zijn millioenennota deelt de minister van Financiën nog mede, dat bij de voorloopige vaststelling dei tij Iers naai de grootste zui nigheid ij gestreefd, Dc mogelijkheden op dit gebied konden echter,- iiaar het oordeel van den minister, gezien den daar voor vereischten aanlooptijd, nog niet ten volle worden verwezen lijkt. Een verdere blijvende verlaging van het uitgavenbudget hoopt de minister te verkrijgen door naast de gewenschte rationalisa tie van het bestuursapparaat te streven naar voortzetting van de systematische liquidatie van die posten, welke het gevolg zijn van de bijzondere omstandigheden. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat een plan in studie is om diver se middelen, andere dan belastin gen te verhoogen. Een groot deel dezer middelen wordt ontvangen op grond van tarieven, welke gedurende tal van jaren ongewijzigd bleven en welke vastgesteld werden op tijdstippen, waarop het kostenpeil belangrijk lager was dan thans. Redelijker wijze kan een aanpassing dezer tarieven welke grootendeels het karakter van vergoeding wegens bewezen diensten dragen aan het huidige kostenpeil niet onbil lijk worden geacht. GRIEKSCHE KLACHT BIJ VEILIGHEIDSRAAD? Volgens inlichtingen uit offi cieels kringen te Athene zal Grie kenland misschien zjjn beklag in dienen big den Veiligheidsraad tegen zqn naburen, die „aan anarchisten zouden toestaan zich op hun grondgebied to sroepeeren en nn gewapende overvallen op Grlekseh gebied zich aldaar terug te trekken". De klacht bfj den Veiligheids raad zou volgen, ingeval op de bjj de betroffen landen in te die nen protesten niet wordt in gegaan. Mislukte opstand in Venezuela. Te Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is een mislukte po ging tot een militaire coup ge daan. Woensdagavond brak er een opstand uit in de cavalerie- kazerne in het zuiden van d« stad. De opstand, d.ie na een hevig gevecht onderdrukt werd, viel samen met een massa- betooging van de democratische actie-partij in verband met de verkiezingen voor de nationale vergadering. De Japansche oorlogsmisdadi ger Sonei heeft tot Dr van Mook, een verzoek om gratie gericht. Een beslissing zal worden geno men, wanneer de noodzakelijke 1 adviezen zullen zijn ingewonnen. Ondanks began» fou'en, toch in het belang van ons land. Thans is verschenen het rap- met de beste bedoelingen hebben port over de Nederlandsche Unie gedaan en zich steeds hebben voor en haar driemanschap, uitgebracht oogen gesteld hoe zij de Neder- door de daartoe op verzoek van landsche zaak zouden kunnen ver- het driemanschap door Prof. sterken en schade voor die zaak Schermerhorn benoemde commis- I zouden kunnen voorkomen of af- sie, welke bestoni uit de heeren j wenden. J. P. Fockema Andreac, voorzit- Alles te zamen genomen spreekt ter; W. M. de Brauw, H. M. J. de commissie als haar overtuiging Dassen, W. A. Offerhaus, A. Plate, F. L. R. Saccen, L. W. G. Scholten en J. in 't Veld. Het rapport maakt onderscheid uit, dat het optreden van het drie manschap ondanks de in het eerste moeilijke oorlogsjaar be gane foutenover het geheel ge- 6500 MAN WAREN GELAND 2800 KEERDEN TERUG. G.for**erd bruggenhoofd waarover luchtl. troepen werden teruggevoerd. o ja, Prinses Irene." Als heel de Koninklijke fa milie binnen is gaat Miep naar de tulpenbedden. Drie tulpen plukt ze, een roode, een witte en een blauwe. Ze steekt ze in het zand voor het paleis. De bloemen wiegen er juist boven uit. „Kijk jongens, dit is de vlag. En laat nu de moffen maar komen, ze krijgen het nooit." „Dit is een mof!" Hansje steekt triomfantelijk zijn hand naar boven. Vol bewondering staat hij in het hoekje van den zandbak. Prachtig heeft tante Miep dat gedaan. Meteen ver liest bij zijn evenwicht, hij wankelt eerst naar achter en slaat dan voorover in het zand neer. Zijn rechterhand, die hij zooeven de mof heeft genoemd, maait door het bouwwerk. Het paleis stort in, de twee tulpen liggen geknakt, alleen de witte staat recht overeind. Marietje geeft Hans een stomp van kwaadheid, Hansje huilt en Miep staat sprakeloos. Die witte tulp is ook een grafbloem, flitst het door haar heen. „Bah!" Ze zegt het uit het diepst van haar hart en inplaats van de kinderen te troosten holt ze naar binnen. Ze wil er niet meer naar kijken; die pop-' tusschen het Uniewerk als geheel nomen in het belang van Neder- genomen en hetgeen te dien op- land is geweest en dat het werk zichte door ieder der leden van van de Nederlandsche Unie het driemanschap is verricht, dank zij het initiatief van het waarbij moet worden in het oog driemanschap tot stand gebracht gehouden, dat ieder hunner niet als zoodanig voor Nederland alleen verantwoordelijk is voor een wezenlijke positieve waarde zijn eigen daden, maar ook voor heeft gehad, het feit, dat hij in het drieman- schap met de beide anderen heeft De bezetting van Oostenrijk, samengewerkt. De New Yorksche radio maakt Ten opzichte van het Uniewerk bekend, dat generaal Mark Clarr, als geheel genomen, sluit, naar bevelhebber van de Amerikaan ons gevoelen, de balans met een sche bezettingstroepen in Oosten- voordeelig saldo, aldus de con- rijk, verklaard heeft, dat de Ame- clusies van het rapport. rikaansche strijdkrachten in Oos- De oprichting van de Neder- tenrijk zullen blijven, totdat een landsche Unie heeft ongetwijfeld doeltreffende overeenkomst met in meer dan één opzicht heilzame de Sovjet-Unie gesloten is. gevolgen gehad. Zij bleek te be- Hij voegde hieraan toe, dat de antwoorden aan het verlangen van v.S. een doelbewuste politiek in het Nederlandsche volk, kort na de Donaulanden blijven voeren ten de capitulatie, naar een samen- einde Oostenrijk „democratie en bindend element. Zij bracht niet onafhankelijkheid" te bezorgen, veel minder dan een millioen goe- de vaderlanders van allen rang en De Mexicaansche Kamer van stand en religie en van zeer on- afgevaardigden heeft beslist, derscheiden levensopvatting sa- dat Miguel Aleman gekozen is men. Zij versterkte hun nationaal tot president van de republiek bewustzijn en schraagde hen in Mexico, hun verzet tegen de N.S.B. en haar trawanten enz. Uit de Unie-kringen zijn voorts zeer vele illegale werkers voortge- TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van Woensdag 18 X-C.V-X *V*C lHV.QtXlM HfclAVlO V \JKJi Cf£,V>« q komen, zoodat zij in werkelijkheid J belangrijk heeft bijgedragen tot het ondergrondsch verzet. A. P h. C. Vermast, :t onüergronctscn verzet. gasfitter, Yersekehet onder- De leiding heeft dit verzet, al den he^ E. Vermast, oester- zich 'daartegen keeren,- steeds in kweeker Yerseke: schuldig „1,™,.JI I verklaard, maar geen verdere moest zij, zoolang zij in het open baar optrad, voor het uiterlijk het oog gehouden en vooral in het verxiddru, maar geen vcrucic laatste tijdperk der Unie sterk maatregelen .opgelegd,omdat bevorderd. Ongetwijfeld heeft het drie manschap óók fouten ge maakt. Bij de beoordeeling van die fou ten moet worden vooropgesteld, hij reeds op 11 Febr. 1946 ont zet is van rechten. P. N o 1 e t, caféhouder, Yerseke: verb.verkl. van f 200 en ontzetting rechten. C. de R o o y, oesterkwee- ker, Yerseke: 3 mnd. internee- dat de zuivere, warm-vaderland- ring tot 17 Dec. a.s., verb.verkl. sche gevoelens van ieder der Ie- van f 300 en ontzetting rechten, den van het driemanschap boven P. J. Noels, brandstof - twijfel verheven zijn en dat zij, fenhandelaar, Hansweert, verb.- naar met stelligheid door de com- verkl. van f 7000 en ontzetting missie wordt aangenomen, alles rechten. petjes, half ouder het zand be dolven, zou zoo.... de werke lijkheid zijn? Nu gaan ze den tweeden oor logsnacht tegen. De onrust is grooter. Vanmiddag hebben ze iets van den oorlog gezien. En kele troepen soldaten trokken door de stad. In de straat heb ben ze halt gehouden. Ze vroe gen om water. Boukje heeft de theepot leeggeschonken en ver der limonade en al de melk ge geven die ze in huis had. De soldaten zagen er moe en vuil uit. Ze wisten zelf niet waar ze naar toe gingen, ze moesten verderop. Met nog andere bu ren hebben Boukje en Miep heen en weer gedraafd om het drinken aan te reiken. De rust duurde maar even, toen moest de heele troep weer verder en wrd alles weer stil. Het was niets, een gewone troep soldaten en toch bracht het hen even dichter bij de werkelijkheid. De kinderen liggen weer op het veldbed in de verduisterde kamer. Boukje heeft ze nu al les aan laten houden. Er zijn zooveel verhalen over den op- marsch van de Duitschers. Ze zijn allemaal verschillend, maar op één punt £ijn ze gelijk: De Duitschers trekken op, Het ééne verhaal zegt, vannacht nog kunnen ze 'hier zijn, het andere morgen en het derde het zal nog wel een paar dagen duren. Maar dat ze naderen, dat ze schijnbaar niet tegen te j houden zijn, dat is zeker. De kinderen zijn zoet gaan slapen. Ze vinden deze dagen fijn. Tante Miep is heel den dag thuis, ze mogen veel meer dan anders, en nu weer beneden slapen, voor hen is het allemaal feest en ze zijn zich nog niet bewust van de gevaren die hen omringen. „Zullen we hier ook al ver duisteren?" Miep vindt Boukje voor in de erker. „Och nee, laten we nog maar wat wachten." Zoolang het nog maar even licht is buiten wil Boukje kijken; de benauwenis van het opgesloten zijn achter dc verduisterde ramen zoolang mogelijk uitstellen. Er komen juist menschen voorbij, beladen met beddegoed. Zij komen van den kant van de stad, waar de vijand het eerst verwacht wordt en trek ken nu naar den anderei.. kant waar ze bij familie of kennissen gaan slapen. En zoo zijn er ve ten. Op kinderwagens en fiet sen wordt het beddegoed ver sjouwd. Levensmiddelen, van alles slepen ze mee. Als hun voetstappen wegster ven blijft het weer stil, vaag is er het geluid van stemmen. Nog altijd staan er buiten menschen te praten. Maar verweg.„Miep luis ter eens. Is het nu niet net of het dichterbij komt?" Miep hoeft niet te vragen, wat. Sa men luisteren ze gespannen. Heel in de verte klinkt het doffe gebulder van de kanon- nen. Met korte tusschenpoozen, maar onophoudelijk, dof en on heilspellend, maar het komt dichterbij, ontegenzeggelijk. Juist als Boukje toch maar de gordijnen dicht zal gaan trekken, zien ze Douwe aanko men. Miep vliegt al naar de deur. Zou hij wat nieuws hebben. „Hoe maken jullie het?" „Wij goed", zegt Boukje. „De kinderen slapen al, die hebben nergens last van." „Gelukkig maar, er zullen er genoeg zijn die het anders heb ben. De menschen die moeten evacueeren. Heel 'Breda en Til burg schijnen geëvacueerd te zijn en een deel van die men schen moet tusschen Fransche troepen terecht zijn gekomen, die door de Duitschers werden gebombardeerd. Het moet ge woon een hel zijn. Doode Fran sche soldaten en burgers liggen zoo maar door elkaar.' „Fransche soldaten", zegt Boukje zacht voor zich heen", maar hoe zit het met de Engel- schen. Zouden die nn werkelijk hulp bieden, zooals ze beloofd hebben?" „Hier heb ik er niet van ge hoord, maar in België schijnen wel Engelsche troepen te zit ten." „Ik begrijp niet", valt Miep hem in de rede, „dat ze hier nog niet kwamen. Ze moesten hier toch allang zijn. Waarom sturen ze de vloot niet en een flink leger vliegtuigen. Die moffen hebben hier maar vrij spel. Als dat zoo blijft gaan en de Engeischen blijven buiten schot, wij kunnen het zaakje opknappen." Douwe gaat er niet op in. „Er zijn ook parachutisten in den tuin van het Paleis Noord einde, Er moet daaT overal he vig gevochten worden. De een zegt, dat de Koningin er nog is en van een anderen kant hoor je weer dat ze ergens anders een schuilplaats heeft." (Wordt vervolgd,)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2