aagopDwjum] Dc Polder Walcheren in 1945. 7» Oorlogsmisdadigers staan terecht. Een jaar van groote moeilijkheden. Niettemin werd vee! hersteld. mpjes» Voorw. buiten vervolging stelling. (Ingez. Med.) Luguber drama tot klaarheid gebracht. Voor het Bijzonder Gerechts, hof te Amsterdam zullen zich binnenkort vier landwachters moeten verantwoorden voor de treurige hoofdrollen, door hen gespeeld in de volgende tra gedie. Het was in het najaar 1944, dat een viertal B.S.-ers van hun commandant opdracht kregen zich met spoed naar Breukelen te begeven tot het opsporen van een. verdwenen brief. In verkeerde handen geraakt, zou dit schrijven ernstige gevolgen hebben. De vier Utrechtsche jongens, die per auto naar Breukelen snelden, vreesden aangehouden te worden door een aantal land- wachters die zich langs den weg tusschen Maarssen en Breuke len geposteerd hadden. De auto keerde op voldoen den afstand en aangezien de landwachters te voet waren waanden de B.S.-ers zich voor- loopig veilig. Ongelukkigerwijze naderde even later uit de rich ting Amsterdam een auto, waarin een „landwachtautori teit", die zijn voertug dadelijk voor de achtervolgens uitleende. De B.S.-ers hadden een betrek kelijke voorsprong en waren reeds onzichtbaar, doch eenige spelende kinderen wezen den achtervolgers een zijweg door de B.S.-ers ingeslagen. Deze hadden intusschen al kans ge zien de auto op een boerenerf te verbergen, maar werden toch nog ontdekt. Arrestatie volgde. Bedreigd met den dood en met revolver schoten gedwongen, moesten de arrestanten in een sloot gaan staan, tot hun hals in het wa ter. Drie van de vier werden daarop met touwen, om hun voeten achteraan de auto ge bonden, een der landwachters nam op den bumper plaats en commandeerde„rijden". Kilo meters ver werden de slachtof fers over den weg langs het Merwedekaneel achter de auto gesleept, Er werd slechts ge stopt om de touwen daarna met een strop om den hals, inplaats van om de voeten, te binden en het lugubere spel dan weer te hervatten. Kort voor Utrecht werden de gesleepten, die meer dood dan levend waren, losgemaakt en ingeladen. Een jongen die zich toevallig in de nabijhed bevond, doch met niets te maken had, Werd gelijktijdig gedwongen tot instappen. Met een prooi, bestaande uit vijf jonge men- schen, werd via de S.D. in de Maliebaan te Utrecht, doorge reden naar het fort aan den Biltscheweg. Hier kregen alle vijf nog denzelfden dag het ge nadeschot. Alle daders zijn door het bu reau oorlogsmisdadigers voor den dag gebracht. Het betreft hier twee landwachters uit Utrecht, één uit Maartensdijk en één uit de provincie Drente. Provincienieuws Polder Walcheren. Zaterdagmorgen 28 Sept. a.s. vindt in het Schuttershof te Mid delburg de algemeene vergadering plaats van den Polder Waleho- ren, in welke vergadering o.m. aan de orde komt de vaststelling der polderrekening ovot 1945, een voorstel tot herstel van den door een oeverval beschadigden zeedijk van de Oostwatering, voorziening in het archiefbeheer, vaststelling van het dijkgeschot over 1947, enz. GOES. Bij gunstig weder geefti het muziekgezelschap „Hosanna Donderdagavond 8 uur een con cert op de Groote Markt. Onder begunstiging van prachtig herfstweder hield de Goesche Hengelsportvereeni- ging en omgeving haar eersten grooten wedstrijd in, het Ka naal van Zuid-Beveland, waar aan door 50 hengelaars werd deelgenomen. De prijzen wer den behaald als volgt: De eerste visch: le pr. M. Imanse, Goes. De grootste paling: le pr. J. de Neef, Kapelle, De grootste bot: le pr. J. v. Kekke, Goes. De meeste visseken: M. v., Soa, Goes, die icvetjs fetsipg Vesd, KAP5LLE. Zaterêeg hield de Handboog- sociëtsit „Willem Teil" alhier een concours waaraan door 66 schutters van 16 sociëteiten werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: le zijvogel: A. de Jonge, „Willem Teil", Ovezande2e zij vogel: Jac. Rijk, Ovezande; le hoofd- kal: Jacob Korstanje, „Zorg vliet", Ellewoutsdijk; Ze hoofd- kalC. Nagelkerke, „V.Z.O.S.", Kwadendammele kleine kal: J. Priem, „Vrije Schutters", 's Heerenhoek; 2e kleine kal: C, Hoogesteger, „Willem Teil", Kapelle (bij loting)meeste vogels: Ant. Westveer; edele handboog: Oudelande (met me daille); le klep: C. Hoogeste ger, „Willem1 Teil", Kapelle (met medaille); 2e klep: Jan Rijk, „Willem Teil", Ovezande; 3e klep: H. A. Mol, „Willem Teil", Kapelle; 4e klep: A. Mol, „Edele Handboog", Oudelande. LEWEDORP. Zaterdagmiddag kwam de Boerenleenbank „Lewedorp", alhier, in algem. ledenvergade ring bijeen onder leiding van dhr M. Vermue. In de vac. J. de Baar werd tot bestuurslid gekozen dhr C. Goense. Tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen C. de Baar eni herkozen dhr J. Vermue. De omzet over 1945 bedroeg f 9.300.000, terwijl het totale tegoed der leden was per 31 Dec. i 2.250.000. De vergadering werd door ongeveer 100 leden bezocht DOMBURG. Uit welken hoek. waait de wind? Dat weten wij in Domburg niet sinds in den winter van 1939 de torenhaan in zijn draai- stang vastvroor en sedertdien standvastig naar het Westen kijlkt Want hij is, evenals me nig crediet, nog altijd niet ont dooid. Dezer dagen is men aan gevangen met herstelwerk aan de spits en het is de bedoeling, dat getracht zal worden Z.H. Cantecleer te bereiken om hem uit zijn verstarring te verlos sen, Dan kan het opschrift van dit stukje beantwoord worden. Zaterdagmiddag heeft de Domburgsche gymnastiekver. alhier een demonstratie gege ven met medewerking van de Souburgsche gymnasiekvereen. „Astrow". De heer A. Wisse had voor diti doel zijn weiland belangeloos afgestaan. De ge zamenlijk uitgevoerde vrije oefening „Vrede en Vrijheid" was zeer mooi en werd onbe rispelijk vertoond. Dames en heeren, meisjes en jongens ga ven verder werk te zien aan de brug, met het .paard, vlag- oefening, hardloopen, Op de brug werd een fraaie groep- stand vertoond. Ondanks de dreigende wol- Iken, den strakken wind en de herfstkoude heerschte er een prettige stemming onder de le den en genoten zij de onver deelde belangstelling van tal rijke toeschouwers. Het ge meentebestuur en het bestuur der Oranjevcr. gaven mede blijk van waardeering. Het fanfarecorps vervroolij kte de wandelingen door Domburgs straten. OUD-VOSSEMEER. Ruiterfeest. De in her voorjaar opgerichte paardensportvereeniging „De Eendrachtruiters" hield Zater dagmiddag 14 Sept. j.l. haar eerste landelijk ruiterfeest! op het terrein van den heer P. van Westen, alhier. Dit hippisch feest werd offi cieel geopend door den burge meester van Oud-Vossemeer Mr J. J. Versluis. Wij zijn hier samen gekomen om de prestaties der Eexv drachtruiters, de jonge vereeni- ging, die tot dit feest! het initia tief nam, te bewonderen. Zoo wel het paard als zijn ruiter zal onze volle aandacht! boeien. Het paard, dat volgens de schoone beschrijving in den Bijbel door God met sterkte is gesierd en daarentegen de rui ter, de mtensch, in kracht! de mindere van het paard, maar op den sterken rug gezeten, als het ware één met het ros, dati hem draagt, de meerdere, stuurt en leidt het robust® ros naar zijn wil Ook daarin zullen onze ruiters ons dezen middag laten zien wat oefening en dressuur vermag. Dat de naam „Eendrachtrui- ters" waarborg, zij van het ont breken van eiken wanklank op dit feest van dezen1 middag. Uw eerste optreden in het openbaar moge beantwoorden aan uw verwachting, mede te werken tot meerderen bloei van uw vereeniging. Onder leiding van den com mandant, de heer J. Ooms Czn., volgden nu de demonstraties van de „Eendrachtruiters" en werd vervolgens het program ma vlot afgewerkt, zooals aan gespan en trekpaard, ringsteken met dames in rijtuig, aangespan nen tuigpaard, poprijden, aan- Ub bef, &33S wttejK-nep w*- V>u, rj.jt» QKW tS»S bi'Mt dst dit Jiar rjs polderdlemcts veer groote pro blemen heeft gesteld. Bleef door de overstrooming eenerzijds de zorg voor het binnenbeheer be perkt, aan de andere kant vroegen omvangrijke werken als de afwa tering der drooggebleven gedeel ten, achterliggende polders, on derhoud van binnendijken, die aanvankelijk voor beveiliging van het eiland bestemd, thans het inundatiewater moesten keeren, de volle aandacht. Uiteraard ver schafte het vraagstuk der finan ciën niet in het minst groote zor gen. Al zegde Landbouwherstel vergoeding der uitgaven voor bo vengenoemde doeleinden toe, in eerste instantie moest de Polder financieren. De Raad van Her stel uit den Ministerraad nam de beslissing, dat geen heffing van dijkgeschot over 1945 mocht plaats vinden. Aan rijksvoorschot ten werd in 1945 ontvangen een bedrag van f 600.000. Later heeft de ministerraad zijn bezwaren tegen heffing van dijkgeschot over 1945 laten varen; bij de be grooting voor 1946 zal het op nieuw voor dat jaar worden vast gesteld. Van een aanbod der Pro vincie betreffende een kasgeld- leening van ten hoogste f 500.000 werd dankbaar gebruik gemaakt De als vergoeding voor bezet- tingsschaden aan den Polder toe gezegde bedragen van f 78740)39 en I 3476,10 werden in 1945 ont vangen. Ten bate van 1945 komt een be drag van f 409297,9.1 wegens als nog ingevorderd dijkgeschot, waarvoor alsnog toestemming werd bekomen. De resultaten van het jaar 1945 worden zwaar gedrukt door de uitgaven voor herstel van oor logsschaden. Zij bedroegen niet minder den f 327642,49 voor 1945. Er is toegezegd, dat het Rijk van deze kosten 90 procent zal ver goeden, zoodat voor rekening van den Polder rond f 32764 blijft Wat in 1945 werd gedaan. In dit jaar moesten alle krach ten geconcentreerd worden op de dichting der dijkgaten, zoodat een goede verzorging der polderwer- ken niet wel mogelijk was. Een groot deel van deze werken was bovendien onbereikbaar wegens landmijnen en andere versperrin gen herstellingsmaterialen ont braken. Niettemin werd, waar mogelijk, herstelwerk verricht. Direct werd begonnen aan het herstel van het op het eind van het vorige jaar zoo zwaar bescha digde dijkgedeelte van den Ouden Westkapelschen dijk, waar liefst 80.000 kub. M. steenglooiïng was vernield en eenige duizenden me ters eikenhout verloren waren ge gaan. Aan den anderen kant van het eiland, n.l. langs den Ooster- Nieuwlandpolder moest de bin nendijk over een lengte van 1700 M. van een krammat worden voorzien, om beschadiging tenge volge van golfslag te voorkomen. De Zeedijk tusschen de Zuider- sluis te Ritthem en de Buiten haven te Vlissingen moest vrijwel geheel opnieuw worden opge bouwd, waarbij de restanten van kleine militaire verdedigingswer ken werden opgeruimd. Ook de zeedijk op het Eiland te Vlissin gen moest voor een deel bijna geheel nieuw worden opgebouwd. De Tvckdijk. tussifSea Nieuwtead Fort Raiaiiiskstrs, <üc door es inundatie tijdelijk jecwaterkeering werd, moest danig worden ver sterkt. Hieraan werden verwerkt 11500 palen, 16000 bos Geldersch rijshout en 17000 kub. M. kram mat. Aan de duinen en stranden kon in dit jaar door de aanwezig heid van landmijnen en het gebrek aan arbeiders practiscb niets wor den gedaan. Met het Gemeentebestuur van Vlissingen werd onderhandeld over demping van de spuiboezem. Een hieromtrent opgesteld rapport wees uit, dat verschillende oplos singen mogelijk waren, doch dat daarvan de plaatsing van een ge maal te Vlissingen de voorkeur verdiende. De Polder neemt het standpunt in, dat de demping niet in den weg mag worden gestaan, mits daaruit geen enkel risico voor den Polder voortvloeit. Deze aangelegenheid is tot heden nog niet definitief opgelost Wat vernield werd. Om eenfg overzicht te geven wat door de inundatie van Walcheren aan allerlei soorten verdedigingswerken vernield werd, volgen hier eenige getal len. Zij hebben betrekking zoo wel op de Noord-, Oost-, Zuid als West watering. Van de voor de inundatie aanwezige 1108(10 M2. straadltoofd (rijs en steen) is 45336 M2. verdwenen; de hoeveelheid M2. steenglooiing verminderde van 342234 op 186526 M2.; 1729 M2. beton- glooiing van de 7555 M2. werd vernield en van het aantal me ters paalhoofd ging van de 2859 M» 1825 M. verloren. De hoogste en laagste waterstanden in 1945. Van een tweetal plaatsen zijn de hoogste en laagste water standen gegeven, n.1. bij het ge maal „Bareel" aan den Nw. Vliss. weg en bij de begraaf plaats aan den Nieuwlandschen- weg. Bij het gemaal werd in de week van 1622 Dec. de hoog ste stand bereikt, n.L 1.50 N.A.P. en de laagste stand was hier 0.02 N.A.P. in de week vani 410 Nov. De hoogste stand bij de be graafplaats kwam voor in de week van 2127 Oct., n.l 2.78 M. N-A.P. en de laagste stand was hier 0.36 M. N.A.P. in de week van 814 April De sluizen en gemalen. De ernstige schade aan de Oostersluis-westzijde te Veere werd hersteld. Aan de Zuider- sluis te Ritthem viel de schade niet mee; de moeilijkheden bij het herstel waren hier in het begin wel zeer groot. Het ge maal „Bareel" kon, dank zij het werk van den aannemer, de Schelde, Heemaf en Stork reeds op 16 December 1945 in bedrijf worden gesteld. Het grootste gedeelte van de watergangen, sprinken, heulen, duikers en buizen was in meer of minder ernstige mate ver- ondiept, verstopt of beschadigd. Door de fa. van Oord werd op 15 Nov. begonnen met het in orde brengen van deze voor de afwatering van het grootste be lang zijnde objecten. Sommige van de 550 kleine duikers en buizen moesten meer dan eens worden schoongemaakt, iv.m. het opnieuw dichtslibben. gespannen trekpaard (twee span), stoelrijden, drafkoers voor ruiters cn paarden, attrac- tienmmners cn tally-ho. Voor het publiek, dat! ondanks de koude ia grooten getale was opgekomen, werden mooie staaltjes van ruiterkunst te zien gegeven, waarvoor de ruiters meerdere malen een dankbaar applaus mochten ontvangen. Voorts werd er nog gesproken door Ir Geuze van Poortvliet, de voorzitter van de Z.L.M., die er eveneens op wees, dat deze jonge vereeniging in een korte spanne tijds krachtig geoefend heeft om dezen middag goed te laten slagen. De heer Geuze stelde, namens de Z.L.M., een medaille beschikbaar voor den winnaar van het hoofdnummer van dit feest, de Tally-Ho. Te vens zegde hij toe, dat bij het volgend concours de Z.L.M. een wisselbdker beschikbaar zal stellen. De uitslagen der winnaars worden nog nader bekend 'ge maakt. GROOTE BONNEN- ZWENDELARIJ ONTDEKT. De economische afdeeling van do politie te Haarlem is een groo te verduistering van coupures van distributiebescheiden op het spoor gekomen, waarbij o.m. twee agen ten. van politie betrokken zijn. De verduistering omvat niet minder dan 60.000 rantsoenbon nen, tabak, margarine, boter, vet en melk. Het is de politie gelukt 20.000 bonnen en ƒ20.000 te ach terhalen. De onregelmatigheden zijn bedreven door drie personen, n.l. door een lid van den con troledienst der P.T.T., welke dienst belast is met het toezicht op den aanmaak van distributie bescheiden, in samenwerking met twee leden van het personeel van een Haarlemsche drukkerij. Ondanks het scherpe toezicht heeft hot driotai kans gezien de coupures te laten vordwijnen. Bon agent van politie was hen behulp zaam bij het verhandelen. Als medeplichtige is bovendien een tweede agent gearresteerd, die handlangersdienqten verleemde. De zaak is aan het rollen ge bracht, na de arrestatie der daders van de bonnenzwendelarjj bij het Centraal Distributiekantoor in de Smeedestraat te Haarlem. Ben der arrestanten in die affai re was nJ. eveneens betrokken in de nu ontdekte malversaties. Kerk en Zending* Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Assendelft, J. K. v. d. Brink te Steen deren; te Akkerwoude, G. P. Kramer te Wagenborgen; te Veenendaal, J. C. Stelwage'n te GïessendamNeder-Hardinx- veld; te Kesteren, J. v. Wier, cand. te Amstelveen; te Noord- hom, D. Hokwerda te Kollumer- zwaag; te Welsrijp c.a., R. J. Ybema te Nieuw-Weerdinge te Tholen, A. J. de Jong te Ne- derveeii. Aangenomen' naar Wormer- veer, G. M. Veenhuysen te Eg- mond a. d. Hoef; naar Weesp, G. J. van de Pol te Vollenhove. Bedankt voor Grijpskerk, P. Inberg te Langezwaag; voor Stavenisse, J. Vermaas te Ne- derhemert; voor Velp, J. O'. No- rel te Steenderen. Geref. Kerken. Beroepen te Heerjansdam, A, J. Bos te Helmond. Bedankt voor Lemele-Leme- lerveld, H. Veenstra te Co- lijnsplaat. s Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Leiden, E. T. v. d. Born te Amersfoort, Chr. Geref. Kerk, Bedankt voor Oud-Beijerlaad, P, J. de Bruto te Veenendaal. B»v«8tsgma en intrede. Ne. (n dca mtTgCdiicnjt l'~ vetüsd te zijr. deer Pref, v. i Meiden uit Apeldoorn met als tekst Joh. 10 vers 2, deed ds van Leeuwen, gekomen van Er- melo, Zondagavond zijn intrede in de Chr. Geref. Kerk te Tho len, met een predikatie over Openbaringen 3 vers 7 2e ge deelte en vers 3 middelgedeelte. Spr. bepaalde zijn gehoor bij een geopende deur bij kleine kracht): le. gegTond in de per soon en macht van Christus 2e. mogelijk bij den tegen stand tegen Christus; 3e. be moedigend voor de geroepenen door Christus. Na den dienst! volgden de ge bruikelijke toespraken tot ker- keraad, gemeente, organist en koster, burgemeester en wet houders van Tholen, afgev. van de zusterkerken en Herv. en Gerei Kerk en familie. Daarna voerden nog het woord ouderling v. Bemden namens gemeente en kerkeraad, prof. v. d. Meiden, afgevaardig den van Oud-Vossemeer, Zie- rikzee en Ermelo en een broer van ds v. Leeuwen, Staande zong men den leeraar toe Ps 122 vers 3 en Ps. 1343. Vlootpredikant. Ds H. Pestman, prod, bij de Geref. Kerk te Rijswijk, v.h. te Grijpskerko, is benoemd tot vloot predikant bg de Kon. Ned. Marine. Ned. Jongelingsverbond. Door de benoeming van den heer A. Cazemier te Apeldoorn tot ass.-secretaris, beschikt het Jon genswerk van het Ned. Jongelings verbond thqns over drie secreta rissen, de heeren Van Raay, Ver haar en Oazemier. Een afscheidsgroet. De leiders van de Duitsch- Evangelische Kerk in Opper en Neder Silizië hebben 'n afscheids groet gezonden aan de leden van hun Kerk, die moesten etnigree- ren. Een gedeelte van dit afscheids woord laten wij hier volgen; „De vreeselijke ineenstorting van ons land en de politieke om wenteling, die daarmee gepaard gaat, treffen ons in Silizië zwaar en ingrijpend. Want voor velen van ons beteekent dit het verlies van him vaderland. lederen dag gaan er leden van onze Kerk weg, vooral oude menschen en gezinnen met kinderen. De Kerk beseft de ellende, die ge hebt door te maken nu ge alles verliest, Uw land, Uw huis en Uw bezittingen. Godh kinderen kunnen alles ver liezen, land en goed, zelfs het leven, maar zij kunnen nooit den Heere Jezus verliezen, die zich voor ons gaf en door Zijn kruis en opstanding een eeuwig tehuis en het eeuwige leven voor ons ver wierf.... Verval niet in de ver leidingen, die een dergelijke in grijpende verandering als het los gescheurd worden uit het eigen land en het overplanten in een nieuw met zich brengt. Wordt niet hard en zelfzuchtig, door al leen aan Uw eigen nood te den ken en Uw hart te sluiten voor het lijden van anderen. Houdt U staande op den donkeren weg, die ge te gaan hebt, als kinderen van den Heere Jezus, die zelf geen huis had en die tot de vermoeiden en beladenen komt om hen te ver kwikken. Blijf trouw aan Gods Woord en Sacrament. Mis schien gebruikt God U in Zijn wijsheid als Zijn afgezanten, door middel van wie Hij de doode ge meenten in ons vaderland tot nieuw leven wil wekken. Wij vragen de aandacht van onze lezers, voor do „Filmpjes" van Cameraman, die wij van tijd tot tijd op deze plaats ia ops blad fcopen op te ceme.o. Eea tikje Sterner ait dagp- Jijksch fcvsa «tf rityutciijttbik vei, legers welkom rijn. REDACTIE. Financieels politiek in de „Leugenhoek". „Hei jij d'r nou sjoege van wat of ze nou mit uiffaluasie bedoele Piet?" Jawel wel zoo'n bitje dif- faluasie dat wil nou zooveul zeg ge asdat onze gulden na heneê gaat. „Ja, dat hoor je ielken dag mar hoe zou het nou komme dat ze d'r in 't buutenland zooveel min der voor geve as vroeger, Piet?" Wel ik denk omdat wulder minder zilver in de guldens doen tegenwoordig en dan geven ze in and're landen ook niet de volle waarde ervoor, snap je? „Vind jij dat nie stom van onze Regeering? Jonge, Piet wat knoeie ze toch in Den Haag. Snappen ze daar nou nie dat dat voor ons menschen groote schade is1" Welnee daar voele ze niks van en dan kletsen ze tegenwoor dig ook allemaal over „devieze" weet jij nou misschien wat dat voor dingq zijn, want kijk, dat weet ik nou niet.... „Nee man, daar kan Ir ook geen hoogte van krijgen heb de dingo nog nooit gezien, maar m«jü zwager dip 'n pessfee op "tj ketpor Smit, *4?, dsi «bS4s* Hvlleadevs dan uA'A sfie gotia goed sa alle «ieareere en visch cn groente azz* 'i buiteland motte sture om die- „devieze" te kunne kriege, mar meer weet ik er ook nie van af]" Mar 't mooiste van alles is wel dat ze hier in de stad bijna in geheel niet te bekome zijn; me zwager wou de vorige week een dagje naar Antwerpen ie ging nar de Rotterdamsche Bank om dertig gulden „devieze" te koopen en wat denk jij die hadde ze nietIs het nie belachelijk? Toen wilden ze hem Belgisch geld in zijn harden douwe ze zei den dat dat net zoo goed was mar ie heit z'n eige nie beet late neme en ie is kalmpjes thuis ge bleve.wat jij?" Of ie gelijk hadl Neê man ik zeg je; die geldrommel in ons land is heelemaal in de war belasting kan je gaan betalen dat je kraakt I en als je 't mij vraagt weet die Piet Lief.mck er ook geen klap van. CAMERAMAN. apart dorp als Westkapelle, den herbouw van de badplaats Dom burg en het herstel van Vlissin gen, de combinatie van een onde plaats en industrie-stad. Hierna werden verschillende Zeeuwsehe plaatsen per autobus bezocht en daarna is het gezelschap weer naar Den Haag vertrokken. AANKOMST REPATRIËERENDEN. In verband met het feit, dat de repatriëeringsschepen „Oranje" en „Indrapoera" beide Donderdag 19 September in Nederland aan komen, is besloten, dat de ^Oran je" niet te Amsterdam, doch even als de „Indrapoera" te Rotterdam zal worden gedebarkeerd. De de- barkatie van de „Oranje" vindt Vrijdagmorgen plaats er van "de „Indrapoera" Vrijdagmiddag. De evacuees zullen behalve per auto ook per trein worden af gevoerd. DE „SIBAJAK" OVER VIJF WEKEN IN NEDERLAND. Uit Melbourne wordt gemeld: Naar het zich laat aanzien, zal het Nederlandsche s.s. „Sibajak" over vfjf weken met 1300 passa giers aan boord in Nederland arriveeren. Het schip is tjjdens een storm nab(j Freemantle be schadigd. Op hot oogenbhk wordt hot gerepareerd en het zal Woens dagmiddag weer vertrekken. Aan boord van de „Sibajak" zorgen 8 artsen, 12 verpleegsters, 1 tand arts, 110 Chineesche stewards en 20 Nederlandsche studenten voor het welzjjn der evacueerenden. over te gaaa tot het ongedaan maken van de vordering evenwel onder de verplichting voor den eigenaar zijn motorvoertuig te verharen. De eigendomsrechten late men echter onverkort Onderwijs. Te 's Gravenhage slaagden voor het voorloopig diploma Scheepswerktuigkundige de heeren C. Heuseveldt, Middel burg; J. M. Verplanke, Aarden burg; K. Wiessner, Middelburg en A. Wondergem, Bergen op Zoomi. LEDEN VAN TOWN PLANNING INSTITUTE IN ZEELAND. Een aantal stedebouwkundigen, een delegatie van het Town Plan ning Institute, dat op uitnoodi- ging van het Nederlandsche in stituut van Volkshuisvesting on stedebouw een studiereis door Ne derland maakt en o.m. Amster dam, Arnhem, Njjmegen, Botter dam en Den Haag bezocht, kwa men Maandagmiddag in Goes aan, waar Ir Mr de Vink, directeur van den Provincialen Planalogi- schen dienst een causerie hield over het plan voor Walcheren., Den volgenden dag werd het gezelschap ontvangen op het ge meentehuis van Middelburg. Ir P. Verhagen, vroeger directeur Van de Stichting Herbouw Mid delburg, thans algemeen stede- bouwkundig adviseur van het al gemeen college van commissarissen voor den wederopbouw, gaf hier een uiteenzetting van de stede- bouwkundige problemen, die zich voordoen bij den herbouw van de geteisterde plaatsen in Nederland. Uitvoerig behandelde de spreker de vragen in verband met den herbouw van een oude en schilder achtige stad als Middelburg, het speciale herbouwplan voor een GEVORDERDE AUTO'S EN MOTORFIETSEN, De A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., die vakgroepen personenvervoer en goederen vervoer langs den weg en. de algemeene verladers en eigen vervoerders-organisatie (E.V.O.) hebben aan den minister van Verkeer een request gericht, waarin zij de aandacht vesti gen op de sinds de bevrijding door allerlei overheidsinstanties gevorderde motorvoertuigen. Vooral in het zuiden des lands zijn 'kort na de vreugdevolle Septemberdagen van. 1945 vele automobielen en motorfietsen door die overheid in gebruik genomen, aldus het request, omdat toen van herstel van spoor- en tramwegen schier geen sprake kon zijn. Ook in het overige gedeelte van het land zijn ten behoeve van een snelle en doeltreffende functio neering van het overheidsappa raat, dat over geen andere ver voersmiddelen kon beschikken, motorvoertuigen gevorderd. Dat ging destijds van de zijde van de oorspronkelijke bezitters der auto's en' motorfietsen vaak met groot enthousiasme, velen hebben zelfs hun eigendom ge heel vrijwillig ter beschikking van de overheid gesteld. Belanghebbenden vragen zich thans evenwel af hoelang de overheid hun auto's of motor fietsen nog zal noodig hebben. De vordering is destijds ge schied om het hoofd te bieden aan een noodtoestand. Die nood toestand' bestaat thans niet meer en hoewel de organisaties reeds door hun doelstellingen het sterk toejuichen; dat de overheid meer en meer de voordeelen van een gemotoriseerd apparaat gaat. inzien, dringen zij er onder de huidige omstandigheden toch op aan, dat de oorspronkelijke eige naren weer in het bezit gesteld worden van hun motorvoertuigen. Dit kan te gemakkelijker ge schieden, omdat vele automobie len en motorfietsen in buur ge vorderd zijn, dan wel in eigen dom door bet rijk zijn overgeno men, zonder dat tot nu toe een verrekening van de waarde heeft plaats gevonden. Zoo de motorvoertuigen bij te ruggave in handen zouden komen van eigenaars, die geen recht heb ben op een rijvergunning, geven de vereenigingen en instellingen op verkeers- en vervoersgebied den minister in overweging toch De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch, voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Comelis M. Krijger, Amster dam ICrina v. Kolk, Temeuzcn; Hendrik W. bchreiber, Vlissin gen; Cornells H. Dagevos, Goes, ondér toezichistelliag S.T.P.D. Krijn Harte, pieter van Kelr, Henriëtte v. A Hooft (Sluiskil) allen Temeuzcn; Louisse C. Hiel, Aloisius J. Neve, beiden Hon- tenisse; Joost P. v. d. Horst, St. Laurens; Maria de Jonge Baas, Adriana Caljouw, beiden Middel burg; Maria Kotvis, Waterland- kerkje; Abraham J. de Smit, Ma- rinus Hoonderd, beiden Sluis; Catharina Barbier, Hansweert; Herman J. de Milliano, Oost burg; Abraham T. Porrey, Sas van Gent; Cornelia M. Haveren, Kloetinge; Adriaan M. de Jonge, Kruiningen, onder toezichtstel- ling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Vervolgens onder toezichtstel- ling, ontzetting rechten en te be talen wat achter de naam staat: Willem J. Jongepier, Middelburg f 250Godlieva de Munck, Eind hoven f75; Gerda M. M. v. A Walle, geb. Blondeel, Aardenburg f500. Verplichting afstand ta doen van radio, onder toezichtstelling en ontzetting rechten: Jannetje Pruim, geb. Kinderdijk, Axel. Onder toezichtstelling, verplich ting tot arbeiden, ontz. rechten en verblijf in Jeugdhuis voor na te noemen tijd: Franciscus Dirks, Goes, tot 1 Aug. 1948; Aalbrecht Schrijver, Goes, voortdurend Lambrecht v. d. Veer, Haamstede tot 1 September 1948; Omer T. de Clerck, Aardenburg, gedurende één jaar. Gustaaf Fr. de Buyck, Sluis, onder toezichtstelling, arbeiden f 1000 betalen en ontzetting rech ten. Floris Jansen van Roosendaal, Terneuzen, verplichting te arbei den en ontzetting rechten. Adriaan de Oude, Noordwelle, f 25.000 betalen en ontzetting rechten. Wed. Marie G. Piel, geb. Bos- hamer, Middelburg, onder toe zichtstelling en zich melden bij Commissaris van Politie te Mid delburg. Johannes M. v. d. Hiele, Goes, onder toezichtstelling, arbeiden, 1 jaar in Jeugdhuis Hansweert en ontzetting rechten. Josephian Erdle, geb. Daan Middelburg, onder toezichts; ling arbeiA zich melden bij C. van Po litie, afstand doen van radio en ontzetting rechten. De volgende personen zijn on voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Jan Dieleman, Biervliet, Oscar J. Murijn en Elisabeth M. Kouwe, beiden Sluis; Alida Bijle, Margaretha Matthier, geb. Kolk, beiden Middelburg; Johanna T. Schepers, Terneuzen; Rob. Stege- man, Vlissingen; Hendrik Wol- fert, Axel; P. Dieleman, Oost burg; Edmundus de Heijer, Aar denburg Theophilis Slabbaert, St. Jansteen; Gerard Doolaege, Sas van Gent. De gerezen verden kingen zijn niet ongegrond geble ken, doch de schuld is van zoo- danigen aard, dat oplegging van straf of maatregel niet gerecht vaardigd' is te achten. Verder nog: Marinus v. A Weele, Colijnsplaat (gem. Kort- gene) en Thomas K. Conrader, Oostburg. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van 16 Sept. Groenten: Andijvie 3.5—12 ct.; Dubb. Princessebooacn 36—67Snij-

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3