De Vitrite-fabriek bestond vijftig jaar. Groote belangstelling voor Een Hollandsch Kuis in Oorlogstijd, HERDENKING VAN DEN SLAG OM ARNHEM. Het verloop: „goed en zeer zakelijk"» De Nederlandsche strijdkrachten in Indië. Eenige fabriek van dit soort in Nederland. Productie momenteel 2.3 millioen gioeliamponhulzsn per waak. Oud-strijders en familieleden bezoeken do graven. Graanaankoopen in Amerika. Nederlandscho scholen en kinderen Het proces te Neurenberg. De Nederlandsche gloeilampen- kantoorpersoneel Is begrepen. Het industrie heelt een groote vlucht doel i3 een productie van 3 mil- genomen. De naam Philips is over liocn hulzen per week en dat kan de geheele wereld bekend. Maar worden bereikt met ruim 400 man niet zoo bekend is het, waar de personeel verschillende onderdeelen, waar. uit een lamp bestaat, vandaan ko men. Over één dier onderdeelen en meer speciaal over de plaats, waar ze worden vervaardigd, wil len wij het hier even hebben. Het onderdeel, dat wij bedoelen, is de huls van de lamp, die ge produceerd wordt op de N.V. De Vitrite Fabriek (Tha Vitrite Works) te Middelburg, bij de Middelburgers beter békend als de „Viting". De Vitrite-fabriek is de eenige onderneming van dit soort in ons land en de grootste op het Con tinent en nu zij a.s. Maandag 23 September haar 50-jarige bestaan hoopt te herdenken, ligt het voor de hand, iets meer over haar ont staan, geschiedenis en beteekeuis te zeggen. Hoe de fabriek ontstond. op de volgende aldeelingen wor den de metaaldeelen van de glas isolatie voorzien; op de derde af- deeling worden z.g. „gefinished" door beits- en poetsmachines en de laatste afdeeling is keur- en pakafdceling, waar veel vrouwe lijke arbeidskrachten werkzaam zijn. Opmerkenswaard is, dat prac- tisch alle machines, die in het be drijf worden gebruikt, in de eigen onderneming worden vervaardigd. Op het oogenblik worden onge veer 200 verschillende soorten De belangrijkste exportlanden hulzen geproduceerd. De onder der onderneming zijn Zweden, i neming kan echter, wanneer dat Zwitserland, België en Zuid- Amerika. Verder zijn ook Grie kenland en Egypte goede afne mers. Verschillende andere lan den, waarmede vroeger zaken werden gedaan, zijn thans nog af gesloten. In het binnenland is Philips de groote afnemer; het bedrijf is ook nauw met het Philips-concern ge lieerd. De toekomst ziet er, voor zoover daarover thans kan wor den geoordeeld, niet ongunstig uit, al zullen er de eerstvolgende jaren nog groote moeilijkheden over wonnen moeten worden. De fabricage. De voornaamste grondstof voor de productie van de hulzen is mes sing. Aan de hulzenfabriek is een messinggieterij en -pletterij (voor Een Amerikaan, Mace geheeten, de Middelburgers weer bekend was in de vorige eeuw in Enge- a;s ()de pletterij") verbonden, land begonnen met de productie waar uit messingafvallen nieuw van „caps" of hulzen voor gloei- meSsingband voor de hulzenfa- lampen. Aan een destijds te Mid- j briek wordt vervaardigd. Er is noodzakelijk is, het aantal soorten opvoeren tot 1200. Ook al i.v.m. het gebrek aan technisch ge schoold personeel wordt zooveel mogelijk gewerkt in de richting van standarisatie. Ook een fabriek in Frankrijk. Sinds 1927 bestaat er een doch teronderneming van de N.V. Vi trite Fabriek in Frankrijk, in de buurt van Parijs, waar de pro ductie momenteel millioen hulzen per ipaand bedraagt. De Directeuren der Vennootschap. In 1893 bestond de directie der N.V. uit de heeren Boudewijnse en van der Leyé. In 1916 kwam er een derde directeur bij, n.l. Ir. H. C. Ghijsen. In 1938 overleed de heer Boudewijnse, terwijl in Januari 1941 de heer van der Leyé aftrad, zoodat de heer Ghij sen alleen als directeur overbleef. Na het aftreden van dezen in 1945 bestaat de directie nu uit dc heeren B. A. Hesselink en Ir. J. P. Berdenis van Berlelcom. delburg gevestigde gloeilampen- j momenteel per maand 55.000 kg fabriek leverde hij deze onderdee- messingband noodig, en daarvan len en toen hij in Engeland moei- ievert de eigen pletterij er' 15 a te kreeg i.v.m. patenten, heeft hij 20 ton. Die wordt gemaakt van zijn zaak naar Middelburg over- granaathulzen, op Walcheren ge- geplaatst. Dat was in 1890. Dat vonden. Het kan dus gebeuren, De feestelijkheden, juist Middelburg als plaats van dat de huls, die aan uw gloeilamp Maandag en Dinsdag a.s. zal vestiging gekozen werd was zit, een deel is geweest van een het 50-jarig bestaan feestelijk eigenlijk zuiver toeval. De tegen- granaathuls, die indertijd bij uw worden herdacht. Maandagmiddag woordige vennootschap begon op huis heeft gelegen I De rest van aal door het personeel en alle ge- 21 September 1893 te werken, na- de messing wordt grootendeels uit pensioneerden een tegeltableau ten. Het fabricageproces valt in vier onderdeelen uiteen: er is een af deeling, waar de metalen onder deelen worden gereed gemaakt; dat zij den faillieten boedel van Engeland en België geïmporteerd. Mace had overgenomen en daar- Behalve de messing is het glas mede had de „Viting" haar in- j een voornaam onderdeel. U weet, trede in Middelburg gedaan en in dat ane hulzen van een glasisolatie den loop der voorbije jaren is_ zij zjjn voorzien. Deze glasisolatie met deze plaats in menig opzicht j het z.g. vitrite, wordt ook in eigen vergroeid. 1 bedrijf in een glasoven vervaar- lets uit de geschiedenis. diSd en bestaat uit zand, glas, De beginjaren waren moeilijk, soda 01 eeniSe andere ingrediën- doch na een ontwikkelingsperiode had zij in 1914 een zeer sterke positie verkregen op de binnen- en buitenlandsche markt. De oor log van '1418 was oorzaak, dat behalve het sluiten der grenzen, verschillende landen zeif met do fabricage van gloeilampenhulzeu begonnen. Door de toenemende concurrentie en autarkie der lan den werd de afzet naar het bui ten land steeds moeilijker. 1928 cn 1929 waren nog hoogconjunc tuurjaren. In 1929 werd de tot nu toe hoogste jaarproductie bereikt, n.l. ong. 150 millioen hulzen. Sindsdien ging het sterk naar be neden, doch steeds wist het bedrijf zich door de depressies heen te werken. Toen kwam echter de tweede wereldoorlog, die voor de fabriek fataal was. In 1940 werd niet minder dan ongeveer het derde deel der fabrieksgebouwen door brand vernield; de schade beliep rond f 400.000. Echter was de fa briek weer twee maanden daarna aan den gang in de overgebleven ruimte. Ook bij de bevrijding werd groote schade aangericht, geschat op f 150.000. In Mei 1945 kon weer met de fabricage worden begonnen en de Duitschers, die ernstige plannen hadden gekoes terd, het bedrijf naar het Oosten te verplaatsen, hadden door de tegenwerking niet hun zin gekre gen. Het bedrijf van heden. Sins Mei 1945 kon de fabricage weer geleidelijk worden opge voerd tot meer dan 2,3 millioen hulzen per week, een respectabel aantal. De afzet is op het oogen blik geen groote moeilijkheid, zoo als dat voor den oorlog het geval was, want de vraag is enorm. Wat de directie wel voor groote pro blemen stelt, zijn de grondstoffen, de machines en vooral het gebrek aan personeel. Speciaal aan vrou welijke arbeidskrachten bestaat een groot tekort. Momenteel zijn er ongeveer 350 menschen in het bedrijf werkzaam, waarbij het worden aangeboden aan de direc tie. Om 5 uur vindt een receptie in het Schuttershof plaats en des avonds wordt een door Wim Abe- lcven geschreven jubileumrevue „Herinneringen", een tafereelstuk met verbindende tekst op rijm, opgevoerd door de leden van de V(itrite) 0(ntspannings) C(lub) in het Schuttershof. Deze uitvoe ring wordt Dinsdag herhaald. Ge durende de feestdagen en den Za terdag d.a.v. zullen de gebouwen geïllumineerd zijn. De Britsche deelnemers aan de eerste jaarlijksche pel grimage naar de graven van de gevallenen in den slag om Arnhem werden gisteren, toen zij in de historische landings-, zóne arriveerden, met hetzelfde enthousiasme ontvangen als hun zonen en mannen die hier voor twee jaar vochten en stierven. In elk dorp dat de bussen passeerden, verlieten de bewoners hun huizen, verzamelden zich langs den weg en juichten de Britsche gasten toe, waaronder zich 50 officieren, onder officieren en manschappen van de 1ste Britsche Airborne Division bevonden. In Heclstim werd een thee aangeboden in het aardige hotel „Klein Zwitserland", één van de eerste huizen, die de En- gelschen na hun landing hadden bezet. Hun gastvrouw was hier, de 32-jarige Mrs Betty Wilde, wier echtgenoot een der leiders van de Oosterbeeksche on- dergrondsche was. Toen de Engelschen gedwongen waren terug te trekken, en de Duitschers het hotel heroverden, slaagde zij er in, de telefoonleiding onder den neus van de Duitschers te repareeren. Zij gaf gedurende verschillende dagen aan de Engelschen belangrijke gegevens door over Duitsche troepenbewegingen. Tegen den avond ontmoetten de Britsche gasten hun gastheeren uit Arnhem en Oosterbeek die verscheidene uren geduldig op hen hadden gewacht. Toen het duister was ge komen, zag men vele parachutisten in de straten van het be schadigde, maar herlevende Arnhem met hun Hollandsche vrienden wandelen, sprekend over de gedenkwaardige dagen van Sept. 1944. In Oosterbeek hebben de ouders en vrouwen hun eerste bezoek gebracht aan het kleine Airborne kerkhof in het Wolfheze bosch. 's Ochtends hadden zij zwijgend geparadeerd langs het monument in Rotterdam. Gen. Urquhart zéide o.m., dat den Britten de Duitsche landingen in Rotterdam in 1940, het eerste en meest belang rijke studiemateriaal voor latere luchtlandings-operaties heb ben verschaft. „Na de eerste week kan worden vastgesteld, dat de Najaarsbeurs over de geheele lijn een succes is, zoowel wat betreft de wijze van deelneming, als de omvang en de kwaliteit van het bezoek". Deze mededeeling deed de heer Mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, na de vijf dagen van de afgeloopen week cn met nog vier Jaarbeursdagen in het vooruitzicht Deze Najaarsbeurs geeft een geheel ander beeld dan de beurs in April, die de eerste Jaarbeurs na de bevrijding was en abnor maal druk bezocht werd. De mate van belangstelling is uitstekend. Het is zeer druk, doch niet overmatig en wat belangrijk is: het bezoek van het „publiek" is niet groot. De spreiding van het bezoek over de twee terreinen heeft zeer gunstig gewerkt, doch ook de verhoogde toegangsprijzen hebben een merkbaren invloed ten goede uitgeoefend. Het verloop van de twee ex- portdagen kan volgens het jaar- beursbestuur worden samengevat in: goed cn zeer zakelijk. Er zijn tal van buitenlandsche inkoopers op eigen gelegenheid, dus niet via het gebouw van den buitenland- schen dienst, naar de beurs geto gen. Dat is trouwens een gewoon verschijnsel, dat op iedere inter nationale Jaarbeurs is waar te nemen. Des te opmerkelijker i9 het suc ces van deze exportdagen, omdat het hier een eerste poging betreft een proefneming, welke met be trekkelijk weinig voorbereiding i9 ondernomen. Er is dan ook alle aanleiding om het instituut der exportdagen voor de komende Voorjaarsbeurs, welke van 11 tot 20 Maart 1947 zal worden gehou den, te bestendigen. Maar dan met een langeren tijd van voor bereiding. Bij de geregistreerde cijfers van buitenlandsche inkoo pers, staat België aan het hoofd, daarna komen Enge land, Frankrijk, Zwitserland en Denemarken met achter eenvolgens een reeks van an dere landen als b.v. Chili, Australië, Oostenrijk, Italië, Zweden, Luxemburg, IJsland, Griekenland, Vereen. Staten van Amerika, Indië, Zuid- FEUILLETON, door M. van den Bosch. VI. In de voorkamer schuift ze de gordijnen wat opzij en dan herademt ze. Daar buiten, daar breekt een nieuwe dag aan, de donkere nacht, achter de ver duisterde ramen is voorbij. Een smalle lichtstreep valt naar binnen. Ze kijkt de straat in, die daar zoo vreemd stil ligt in het grijze morgenlicht van den aanbrefcenden dag. De boomen staan roerloos, even, haast on merkbaar gaat er een trilling door de jonge, groene blaadjes, als rillen ze in die kilte, de huizen aan den. overkant lijken één lange, zwijgende rij. Dan beklemt ook dit haar. Het is of alles somber en angstig wacht op wat deze nieuwe dag zal brengen. Op haar ellebogen hangt ze in de vensterbank. Het gordijn heeft ze om zich heengeslagen. Hoe kan het eTgens zoo stil zijn, zoo ademloos stil, als een land in oorlog is? Ver weg en wie weet hoe dicht bij zijn brandende huizen, vrouwen en kinderen die in angst moeten vluchten, man nen, die elkaar dooden. Ze trekt de gordijnen heele- maal open. In het daglicht lijkt het toch iets minder erg en dan laat ze zich heerlijk in een fauteuil wegzakken. Even nog staart ze voor zich uit in het koude daglicht, maar het wordt haar al gauw te machtig cn als de eerste zonnstralen door het bovenlicht vallen is ook zij weggezonken in een lichte sluimer. Ze droomt dat ze op school is in de klas. De kinderen re kenen, maar wie zit daar zoo gek te brommen. Jongens, wie doet dat Haar oogen gaan wijd open. Ze hoort nog het gebrom van die jongen, maardat.... o, dat zijn vliegtuigen, het is oor log. Boukje, de kinderen, nu heeft ze toch geslapen. Het ge ronk komt akelig onafwendbaar dichterbij. Nu heeft ze geen rust meer om te blijven zitten; nu eerst maar even naar Bouk. Die zit recht overeind als Miep binnenkomt. Ze is wakker geschrokken uit haar slaap en de angst heeft haar met een schok weer aan gegrepen. Miep, ik hoor ze weer, als ze nu maar niet hier komen." Welnee, hier zijn toch geen militairen, wat zouden ze hier nu moeten doen." „Ja maar, je weet toch nooit. P, als eerst die nacht maar voorbij is, die duisternis, hoe laat zou het zijn?" „Wat denk je?" „Half vijf misschien? Ik heb wel even geslapen.' „Even? Ja dat dacht je, het is zes uur." „Zes uur, maaT kind, dan is het al dag. Toe vooruit, doe de gordijnen open, dan hoeven we toch niet meer in het donker te zitten." „He, heerlijk dat licht. Boukje vouwt haar armen ach ter haar hoofd en laat zich nog even in het kussen terugglij den. Ruim vierduizend repa- triëërenden in één week. Deze week staat de repatriee- ringsdienst en wel in het bijzonder het hoofd ontvangst Nederland, de majoor C. van Bockel, voor een ongemeen zware taak. Niet minder dan vier schepen met in totaal ruim 4200 repatri- eerenden aan boord zullen in ons land aankomen. Nadat de „Johan de Witt" Maandagmorgen te Amsterdam was gedebarkeerd volgde Woens dag te Rotterdam de „Weltevre den" terwijl Donderdag de „Oranje" de sluizen van IJmui- den binnenvaart. De „Indrapoera", die Vrijdag in Hoek van Holland binnenkomt sluit dan de rij. Dat hierdoor aan het ministerie van Verkeer, dat voor het vervoer der gerepartrieerden naar hun woonsteden en eventueel naar re- patrieeringscentra of ziekenhuizen moet zorgen, de allerhoogste eischen worden gesteld js wel dui delijk. Ook de andere instanties, die bij de ontvangst zijn betrokken, werken onder hoogspanning, te meer daar waarschijnlijk reeds op 24 September de „Nieuw Hol land" volgt, die te Amsterdam zal worden gedebarkeerd. De „Kota Baroe" volgt dan 1 October, de „Volendam" op 5 October en de „Sibajak" op 20 October. Afrika, Britsch-lndië, Colum bia, Canada en Rusland. De belangstelling van Rusland vertoonde een merkwaardige voorkeur voor de landbouwwerk tuigen. België heeit vooral be langrijke bestellingen op de Beurs gedaan, maar het jaarbeursbe- stuur legt den nadruk op liet voorloopige van deze mededeelin- gen. Zij waren het resultaat van indrukken en steekproeven. Maar officieele gegevens kunnen pas worden verstrekt, nadat de en quêteformulieren, welke den deel nemers worden uitgereikt, zijn te rug ontvangen. Het staat wel vast, dat de bui tenlandsche bezoekers zeer tevre den zijn. Ofschoon het bezoek aan. deze beurs is achtergebleven bij de Voorjaarsbeurs, iets waarover men zich alleen maar kan ver heugen, is net aantal bezoekers dat de toegangshekken passeerde zeer bevredigend. Tot Maandag middag 3 uur was het aantal af gegeven dagkaarten ongeveer 63.000. Met de toegangsbewijzen door de Spoorwegen verkocht en door de deelnemers verspreid, kan het aantal bezoekers tot dat mo ment veilig geschat worden op 125.000. De tweede helft van de Beurs zette met een uitermate drukken dag in: de heer Milius schatte het aantal bezoekers van Maandag op 25.000. „Miep, vind jij ooik dat het veel minder erg lijkt, nu die akelige donkere nacht voorbij is? Weet je wat, toe als jij nu vast water op zet, dan zal ik een lekker kopje thee gaan zetten; slapen kan ik toch niet meer." Wat later ztten ze samen, om de kinderen niet te storen in de keuken, en knabbelen ieder op een beschuit met bo ter en suiker. Ze drinken thee uit de keukenkopjes. Miep zit met haar boenen opgetrokken op de stoelsport, het. warme kopje houdt ze tusschen bei haar handen geklemd. Miep stelt haar slaapje uit. Nu het eenmaal dag is heeft ze er geen behoefte meer aan. Maar in de stoel komt ze ook niet, want buiten klinken stemmen. „Kom meel" Boukje staat al, „even kijken wie het zijn, Je weet nooit, misschien hebben ze wel nieuws." Bij het tuinhekje staat mijn heer Terwey aan den overkant met een vreemden man te pra ten. Hun gezichten staan strak en hun stemmen klinken som ber als ze Boukje en Miep goe den morgen wenschen. Boukje snelt vooruit. Nadere verklaringen. Het Amerikaansche departe ment van Handel heeft bekend gemaakt, dat de eerder gedane aankondiging, dat de Nederland- sche regeering voornemens is minstens voor 90 millioen dollar aan agrarische producten in de V.S. te koopen, was gebaseerd op een maand geleden door de Amerikaansche ambassade te 's-Gravenhage toegezonden gege vens. Het Nederlandsche ministe rie van Landbouw had deze aan kondiging „hoogst prematuur en onjuist" genoemd. Een woordvoerder van het de partement van Handel te Was hington verklaarde, dat de be hoefte in Nederland sindsdien kan zjjn gewijzigd als gevolg van een verbetering in de oogstvooruit- xichten of van het feit dat de Ne derlandsche dollarpositie kan zijn teruggcloopen. Functionarissen van de Neder landsche ambassade te Washing ton ontkennen, dat zij een oogst- verlies in Nederland tengevolge van slecht weer op 60 procent hebben geschat. Zij verklaren, dat men hen verkeerd heeft begrepen en wijzen er op, dat een schatting van toekomstige importen uit de V.S. altijd onzéker is, daar moei lijkheden bij den aankoop of prijs verschillen ertoe aanleiding kun nen geven, dat de behoeften elders worden gédekt, b.v. in Argentinië, waar de prijzen lager zijn. Men verklaarde echter, dat de Nederlandsche ambassade te Washington voor het laatste kwartaal van 1946 heeft gevraagd om een toewijzing voor Nederland van 321.000 ton Amerikaansche tarwe, 35.000 ton broodgraan en 240.000 ton voedergranen, dit laatste in de hoop, dat de V.S. het voorbeeld van Canada zullen volgen cn ook het gebruik van ge- importeerde granen voor andere doeleinden dan voor menschelijk voedsel zullen toestaan. Worden door Amerikaan sche scholen geholpen. Gemeld wordt, dat 250 Neder landsche kinderen, die getroffen zijn door het oorlogsgeweld, met geld, voedsel, ldeeren en schoe-1 nen worden geholpen door de Amerikaansche „Save the chil dren Federation". Hetzelfde werk wordt ook ge daan in Noorwegen, Finland, Zweden (hier profiteeren uiter aard alleen vluchtelingen), België ca Frankrijk. Dc weldoeners aan de overzijde van den Oceaan zijn meestal scho len, waarvan dc leerlingen met hun beschermelingen hier in cor respondentie treden, waardoor de internationale banden nauwer worden aangehaald. De heer Kershner, die hierbij de leiding heeft, brengt van zijn bevindingen nauwkeurig rapport uit in Amerika, zoowel door mid del van geschriften als via de radio. Hij heeft zich in den korten tijd, dat hij hier te lande vertoefde merkwaarig goed op de hoogte gesteld van den algemeenen toe stand en liet zich bewonderend uit over den vooruitgang in Neder land. „Weet u iets, heeft u soms iets gehoord?" Jaap. Dat is op het oogenblik haar eenige ge dachte. Brieven komen er niet door. Heel geen post. Geen te legrammen, niets. De telefoon is onbruikbaar. „Ja", zegt meneer Terwey, „deze meneer hier heeft een Roode Kruissoldaat gesproken. Er zijn al veel gewonden hier langs gebracht en.... ook veel dooden." „Namen?" Meer kan Boukje niet uitbrengen. Miep huivert, tot in iedere vezel. „Nee, geen namen." „Er wordt hevig gevochten", vertelt de vreemde dan. „Bij Mill, de Grebbeberg, in de buurt van Dordt, Den Haag, het moet verschrikkelijk zijn. „Maar" en dan schitteren zijn oogen opeens en er komt gloed in zijn stem. „De mof fen hebben een kwaje aan onze jongens, Mevrouw. Ze moeten met geweldige troepenmachten op komen zetten. Overal wor den parachutisten uitgeworpen, bij bosjes. En weet u wat het gemeene is, ze komen in de uni form van onze eigen soldaten, in verpieegsterscostuums, __in bocrenpakjes, van alles schijnt er bij te zijn. Eu zoek dat maar tiek. Tot dusver wijst er nog weinig op, dat een oplossing is gevonden. Ongeveer 30.000 ha bozch is vernield en het terrein moet weer beboscht worden, Dit zal over een aantal jaren verdeeld moeten wor den, omdat de kwekerijen de vraag niet ia een of twee jaar kunnen verwerken. Het cultuurtechnische werk, dat in Zeeland wordt gedaan, eischt veel van den arbeid der vereeni- ging. Het is verheugend, dat de zwakke pomologische vereeniging zich als hoofdafdeeling fruitteelt der Nederlandsche Heidemaat schappij onder haar bescherming tot een zelfstandig orgaan heeft kunnen ontwikkelen. Naar luitenant-generaal Spoor Maandagavond tijdens een pers conferentie o.a. mededeelde, zal tegen half November de geheele „7-December Divisie" in Indië zijn aangekomen. De indeeling van de troepen over Java en Su matra maakt nog steeds een on derwerp van bespreking uit. Over geheel Indië zullen drie Nederlandsche divisies worden verspreid met een luchtvloot van 4 squadrons, waarvan er drie zul len bestaan uit ieder twaalf ge vechtsvliegtuigen. Het vierde squadron is een transportafdeeling en beslaat uit 24 toestellen. Op het oogenblik bevinden zich op Java zeven brigades en een divisie. Naar luit.-generaal Spoor ver der mededeelde, is sedert de Ja- pansche capitulatie geen oorlogs materiaal meer van de V.S. ge kocht. Op de vraag of behalve Duit schers en Japanners nog andere buitenlanders met de Indonesiërs samen werken antwoordde de Ne derlandsche bevelhebber, dat er nog een aantal lieden van andere nationaliteit zijn. Hij voegde er aan toe, datl het personeel van de Indone sische vloot door Duitsche instructeurs wordt getraind. Verder deelde generaal Spoor nog mede, dat 25 procent van het leger van de T.R.I. (dat ongeveer 80.000 man telt) over wapens be schikt Toen hem zijn meening werd gevraagd over de botsingen op Bali, dit met betrekking tot hetgeen de heer van der Heuven Goedhart in „Het Parool" had gepubliceerd verklaarde gene raal Spoor, dat Bali voor 90 pro cent rustig is. In de 'heuvels houden zich even wel nog enkele moeilijk te vangen terroristen op, hetgeen patrouille acties op kleine schaal noodzake lijk maakt. Tijd en plaats van exe cuties oorlogsmisdadigers Naar verluidt heeft de gealli eerde bestuursraad eenparig beslo ten het tijdsstip of de plaats van êventueele executies, als gevolg van het proces te Neurenberg, niet bekend te maken, voor en aleer de executies zijn voltrokken. Door dit besluit wordt een streep gehaald door alle geruch ten, volgens welke de executies in het openbaar te Berlijn zouden worden uitgevoerd. Voorts heeft de geallieerde be stuursraad besloten, dat na het uitspreken der vonnissen een com muniqué, hetwelk door de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk cn Rusland zal zijn goedgekeurd, uit gegeven zal worden. Na het communiqué zal een rechtskundige verklaring, die dc uitspraken expliceert, volgen. Sportnieuws. I|. Te Tilburg is de jaarlijksche vergadering van de Nederland sche Heidemaatschappij gehouden. De voorzitter van den raad van commissarissen, Mr J. C. A. M. van de Mortel, sprak een ope ningswoord, waarin hij o.a. zeide, dat het werk van de vereeniging zich de laatste 30 jaar zeer heeft uitgebreid. Naarmate de landbouw zich meer gaat intensiveeren, is er voor de vereeniging meer werk te ver richten. De opleidingscursus heeft ruim 800 gediplomeerden afge leverd. Het feit, dat zoovele uit- eenloopende instanties belangstel ling hebben voor deze jonge men schen, wijst erop, dat de opleiding gewaardeerd wordt. Drie belangrijke vraag stukken vragen om oplos sing: dat van het behoud van arbeidskracht op het platte land, dat van landbouwher- stel en dat van de grondpoli- eens uit als ze eenmaal beneden zijn, want u begrijpt wel, dat er niet op iedere vierkante me ter een mannetje met een ge weer klaar staat om ze te ont vangen. En toch worden er heel wat in hun val neergeschoten. En dan die N.S.B.-ers Me vrouw, dat is nog het aller ergste, een gewonde soldaat schreeuwde het me haast hui lend toe: het is alles verraad. Het doet Miep intens pijn, zóó over haar eigen landgenoo- tcn te hooren praten. Waarom staan ze toch niet als één man om de Koningin, het is onbe grijpelijk. „Maar zoo zijn ze toch niet allemaal „Goddank niet. De trouwen zijn er ook en die blijven vech ten, voor Koningin en Vader land." Voor Koningin en Vaderland zegt hij, die man spreekt als I het ware haar eigen gedachten uit. Ze voelt een groot geluk in zich opkomen. Oranje en Ne derland, nee, die band kan niet verbroken worden, dat kunnen die verraders ook niet. Neerland en Oranje, nee, God, Neerland en Oranje, ja zoo is het. Die gedachte blijft in Miep haken. En die band, die oude Dammen. Da te Goes gespeelde 3e en 4e ronde van den voorwedstrijd groep A om het damkampioen schap van Nederland leverde de volgende uitslagen op: 3 e ronde: W. Roozenburg (R'dam)J. Blom, Yerseke 11Vos (A'dam)v. d. Staay (R'dam) 2—0; Metz (A'dam) Kinnegin (Waddinxveen) 0—2 Ligtliart (IJmuiden)v. Doorn (Limburg) 20; Huisman (Lei den)da Graag (Heusden) 1—1. 4e rondeBlom'de Graag 11; v. DoornHuisman 02; KinneginLigthart 11; v. d. S taaijMetz 0—2Roozen burgVos 11. Het scheelde niet veel of de Zeeuwsche kampioen J. Blom behaalde op eigen bodem een overwinning. Vooral tegen W. Roozenburg verkreeg hij door fraai spel belangrijk voordeel, doch R. wist nog juist remise te maken. De sterke Ymuidenaar Ligt hart heeft nu in deze groep de leiding, met 7 punten, gevolgd door den veteraan Vos met 6 punten. Doordat scherp op winst ge speeld werd waren de partijen zeer interessant. De organisatie was in goede handen en de Zeeuwsche dambond kan weer op een succes terugzien. Voetbal. Zaterdag had te Arnemuidon de eerste competitiewedstrijd plaats tusschen Arnemuiden I en de Bevelanders I. Er werd terstond in snel tempo gespeeld en beide partijen waren tegen elkaar opgewassen. Verschillende kansen werden er aan beide zijden geboden, doch de voorhoeden benutten deze niet. De Bevelanders pasten met succes de buitenspelval toe. Na ruim een kwartier spelen wist Arnemuiden zich los te wer ken en scoorde in korten tijd drie maal, met welken stand de rust kwam. Na de rust was Arnemuiden overwegend in de meerderheid en wist de score tot 70 te ver- hoogen. De Bevelanders wisten nog met een goed gericht schot de eer te redden (71), waar mede het einde kwam. band zou verbroken worden? Nee het kan niet, het bestaat niet dat de Duitscher het wint. Nooit 1 De Zaterdag gaat haast! pre cies eender voorbij als den eersten oorlogsdag. Geruchten en nog eens ge ruchten. Ze spreken elkaar om het hardst! tegen, maar dat er gevochten wordt en zwaar ge vochten, dat is zeker. Er komen ook nog steeds parachutisten en de vliegtuigen blijven maar ongestoord overronken. O, vra gen Bou'kje en Miep zich steeds weer in wanhoop af, kunnen zo die dan nergens tegenhouden. Er zijn er massa's neergehaald zei die man vanmorgen, maar die massa's die nog steeds over komen. Zou Hitier dan een on uitputtelijke voorraad hebben? De dag is helder en stralend. De kinderen spelen rustig in den tuin, heerlijk in het zon netje. Miep staat er stil naar te kijken, zoo maar midden in het tuinpad. Ze voelt de warmte van de zon die haar beschijnt en diezelfde zon.... beschijnt gewonden en dooden op het slagveld. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2