DE OPENINGSREDE. In Indië De Veiligheidsraad vergadert. Een belangrijk congres. Onze soldaten naar Indië. 0p normale paden. Vergadering Tweede Kamer. OPENING ZITTING STATEN-GENERAAL. een volk in nood Het concentratiekamp Vught, Sportnieuws. KRUIMELTJES Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- Btraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Konaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wyckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 445 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 18 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: (Soes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.20 n., onder 18.48 u. Maan op 23.43 u., onder 16.16 u. Hoog water te Vlissingen Donderdag 19 September: 7.31 u. 1.70 m., 20.15 u. 1.67 m. Een beroep op de soldaten en ons volk. De minister-president dr L. J. M. Beel heeft Zaterdagavond een rede voor de radio gehouden, waarin hij gesproken heeft eerst tot de soldaten die weldra naar De minister-president Dr L. J. M. Beel, heeft gisteren in de Vereenigde Zitting van beide Kamers tot opening van de zitting 19461947 der Staten- Generaal de volgende rede uitge sproken: „Hare Majesteit de Koningin heeft Indië zullen vertrekken, en daarna my opgedragen deze zitting in Haar tot 't geheele Nederlandsche volk, naam te openen. °P de soldaten deed hij een Voor het eerst sinds jaren Is het f"nK^n<Lveroe^„ v, weer mogeiyk het Grondwettelijk voor- tauk J ï9rzakerd8 hun, dat'Jde sehriit, vervat in de artikelen 103 en regeering alles aal doen, wat in 106 onzer hoogste Staatswet, na te leven en de gewone haar vermogen ligt om hun een jaarljjksche zitting der Staten-Generaal op den 3den behoorlijke materieele verzorging Dinsdag in September te openen. en bewapening te verschaf fen. Met u verheugt de regeering zich, dat aldus de nor- T°t de bevolking richtte de mi- male paden weder in vollen omvang betreden worden. Op tal van gebieden doen zich intusschen de gevolgen van den oorlog nog schier dagelijks gevoelen en zijn de prob'emen, welke om oplossing vragen, ontelbaar. Van haar verantwoordelijkheid te dezen is de regeering zich diep bewust. Haar voornemens zijn u uit de Troonrede bekend en zij wenscht thans met de spade op den schouder om het beeld van Thorbecke te gebruiken aan den slag te gaan. Zij is er van overtuigd, dat ook u, leden van de Staten- Generaal, bereid bent het op u rustende deel der verant woordelijkheid voor 'slands zaken te aanvaarden en ln gemeen overleg met de regeering de ter zake noodige maatregelen te treffen. Dat het voor de regeering slechts dan mogelijk is haar bijna onmenschelijke zware taak naar behooren te ver richten, indien zij zich geschraagd weet door het vertrou wen van een zoo breed mogelijke meerderheid uit de Staten-Generaal, behoeft nauwelijks vermelding. Moge Gods zegen ons werk ten deel vallen en het ons gegeven zijn voor het Nederlandsche volk den weg te banen naar een minder zorgvolle toekomst. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemach tigd, verklaar ik de jaarlijksche gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." ALBANEESCHE AAN VALLEN OP GRIEKSCHE GRENSPOSTEN? In Athene is officieel bekend gemaakt, dat aanvallen die op Grieksch grondgebied, van Alba nië uit onderomen werden, zon der verliezen aan Grieksche zijde zijn afgeslagen. Volgens de officieele Atheen- «che verklaring hebben Albanee- zen Vrijdag en Zaterdag een he vig vuur geopend op 3 Grieksche grensposten, teneinde gewapende benden, dia naar beweerd wordt Hit Albuneezen bestonden, de ge legenheid te geven Grieksch grondgebied te betreden. OUD-MINISTERS ONDERSCHEIDEN. Bij Kon. Besluit zijn aan de volgende oud-ministers onder scheidingen verleend: Prof. Ir. W. Schermerhorn groot officier Oranja Nassau. Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; Prof, Dr J. E. de Quay, Ir. Th. S. G. M. van Schalk, Prof. Dr Ir. J. I. J. M. Schmutzer, Drs J. H. Gispen, Mr, H, A, M. Kolfschoten, Mr J. Meijncn, Dr J. H. van Royen, Ir, Th. Ph. Tromp en Ir. G. C. M. Wijffels. nister-president zich met het ver zoek het geestelijk contact met de soldaten levendig te houden. Alle j particulier initiatief op dit gebied zal nu gecoördineerd worden in de Nationale Inspanning Wel- zijnsverzorging Indië. Ir P. S. F. Otten uit Eindhoven zal als voor zitter van deze organisatie op treden. Op alle denkbare gebieden zal deze instelling den band tusschen de troepen en het moederland stevig houden. De N.I.W.I.N. begint haar werk met de verzorging van het Kerstfeest voor de mannen in onze overzeesche gebied9deelen en stelt reed9 nu de gelegenheid open om aan onze militairen een kerst pakket te verstrekken, verzorgd door het Roode Kruis. Beschuldigingen tegen Griekenland. Door IV?r Van Klefl^ns bestreden. De minister-president, Dr L. J. M. Beel heeft gistermiddag, in naam van H. M. de Koningin, de zitting 1946-1947 der Staten- Generaal geopend. De leden der beide Kamers wa ren daartoe te kwart voor één ln het gebouw der Tweede Kamer in een vereenigde vergadering bij eengekomen, onder voorzitter schap van den president der Eer ste Kamer, Prof. Mr R. Kranen burg. De voorzitter benoemde tot le den der commisie van in- en uit geleide de heeren Mr W. Rip, H. A. Korthals, Mr E. Brongers- ma, Mr H. K. J. Beernink en Dr A. M. Lucas. Deze commissie begaf zich, on der leiding van Mr Rip, naar den ingang van het kamergebouw, waar de minister-president tegen één uur per auto, geëscorteerd door een 20-tal motorrijders, arri veerde. Nadat Dr Beel de vergaderzaal was binnengeleid, heeft hij, staan de achter de regeeringstafel de openingsrede uitgesproken. De commissie heeft den minis ter-president vervolgens uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de zaal was teruggekeerd en Mr Rip had medegedeeld, dat de commissie zich van haar taak gekweten had, sloot de voorzitter de vereenigde vergadering. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, organiseert het Departement Zeeland der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, een congres, dat voor Zeeland zeer belangrijk belooft te worden. In een circulaire waarin dit congres wordti aangekondigd, heet het o.m. „Wie zich de bevordering der welvaart ten doel stelt vraagt zich in de eerste plaats af, wel ke ontwikkelingsmogelijkheden de toekomst bevat. In het bijzonder in Zeeland is deze gedachte op haar plaats, aangezien deze provincie, na herstel van wat te herstellen valt, stellig behoefte zal hebben aan een verbreeding van haar bestaansbasis. Nieuwe bronnen van inkom sten zullen moeten komen waar de oude wegvielen; het toe komstig bevolkingsaccres zal moeten worden opgevangen. In het algemeen zal de Zeeuwschc bevolking naast de vraag hoe zij haar oude bedrijf weder zoo goed mogelijk op gang brengt naar nieuwe mo gelijkheden moeten uitzien, wil zij niet stuiten op de steeds moeilijker op te lossen vraag hoe zij haar kinderen aan een behoorlijk bestaan zal helpen. Dit) geldt niet alleen voor de boeren, ook de stadsbevolking zal met zekerheid voor dit vraagstuk komen te staan. Om dus een grondslag te leg gen voor een gezonde ontwik keling is noodzakelijk, dat reeds nu wordt nagegaan welke mo gelijkheden de toekomst bevat. Juist nu we nog midden in de herstelperiode staan is het goed reeds den blik daarop te rich ten. Dit kan ons niet alleen lee- ren in welken zin het herstel zich zal moeten bewegen, maar ook is het goed dat wij ons nu reeds rekenschap geven van de vraag, wat wij zullen aanvan gen, wanneer het herstel eens achter den rug zal zijn. Wij moeten weten waarop wij aan sturen." Het i9 daarom, dat besloten werd een provinciaal congres te wijden aan de ontwikkelings mogelijkheden in de toekomst. Dit congres zal op 4 en 5 Oc tober te Middelburg worden gehouden. Na de opening door den mi nister van Sociale Zaken, den heer Drees, zal de heer Ir C. Staf, wud. Directeur-Generaal van den Landbouw spreken over„De ontwikke- lingsmogel ij k heden op agrarisch ge il i e d". De heer Ir F. Q. den Hollan der, Directeur der Nederland sche Spoorwegen, zal een inlei ding houden over het ver keer. Op den tweeden dag zal Drs G. A. Kohnstamm, chef der af- deeling Technische en Econo mische Vraagstukken van het Dept. van Handel enz. handelen over: „M o g el ij kheden op industrieel g e - b i e d". Belangrijke onderwerpen. Vertrouwd mag dan ook wor den, dat het aan belangstelling op dit Congres niet zal ont breken^ De Britsche minister van financiën heeft meegedeeld, dat de verhouding tusschen het Pond Sterling en den Amerikaanschen dollar geen verandering zal ondergaan, gescheept. VLIEGONGELUK TE BRUSSEL. De „Sabena" deelt mede, dat een tweemotorig vliegtuig, dat den •nachtdienst Brussel-Londen onder houdt, gistermorgen vroeg tegen een hangar van het vliegveld te Haeren aangevlogen is. De telegrafist Grouwels is in het hospitaal overleden. De gezag voerder en de 5 andere inzitten den zijn öf licht gekwetst öf on gedeerd. DE STAKINGEN IN AMERIKA. De politiemacht bij de haven werken te New-York is versterkt, nadat een botsing is voorgevallen tusschen werkwillige havenarbei ders, die de Fransche boot „Ölom- bie" na haar aankomst wilden gaan ontladen, en postende Cio- leden. Te Philadelphia moest de groot ste suikerraffinaderij tengevolge van de stakingen gesloten worden. DE POOLSCHE GRENZEN. Terzelfdertijd, dat Molotof te Parijs zich uitsprak tegen de op- ratting van Byrnes, in diens rede te Stuttgart naar voren gebracht, dat namelijk de westgrens van Polen herzien zou kunnen worden, heeft Gomolka, de vice-premier van de voorloopige Poolsche re geering by gelegenheid van een oogstfeest gezegd: „Onze grenzen aan de Oder en de Neisse zijn ■nschendbaar". Hjj sprak over de „pro-Duitsche en anti-Poolsche uitlatingen van reactionaire An gelsaksische politici" en zeide, dat de rede van Byrnes te Stuttgart „alle illusies, dat de toekomst van polen gelegen zou zyn in zoo genaamde oriëntatie op het wes ten van zjjn buitenlandsche poli tiek, den bodem moest hebben ingeslagen". Van 6 tot 13 October wordt voor het eerst sinds den oorlog te Weenen weer de traditioneele jaarbeurs gehouden met stands van Zwitserland, Frankrijk, de V.S., Italië en Engeland. Ex-koning Simeon van Bulga rije heeft zich met zijn moeder, zuster en 16 personen hofhouding te Istanboel naar Alexandrië in- Wanneer komen de Nederlanders? In een artikel „Een wedloop met den tijd" schrijft het te Soerabaja verschijnende dagblad de „Nieuwe Courant", dat ieder een in Soerabaja, die zijn ooren en oogen open heeft, zich dage lijks een beeld kan vormen van de troosteloosheid en de ellende in bepaalde republikeinsche streken. Dagelijks kan men Madoereezen zien, die in drommen, hetzij in prauwen hetzij zwemmend, Soerabaja trachten te bereiken om aan voedsel te komen. Het is ontroerend de verhalen aan te hooren over den honger en de terreur, die deze menschen lijden. Steeds vaker hoort men de verzuchting: „Wanneer komen de Nederlanders toch naar Madoera Zeepatrouilles doen soortgelijke ervaringen op. Zy treffen dik wijls vele prauwen zonder lading aan, waarmede men naar Java tracht te komen om voedsel te bemachtigen. De inzittenden zijn zeer onoogelijk gekleed en hebben ten einde raad hun vrouwen en kinderen achtergelaten. Een bezoek aan de eilanden Sapoedi, Raas e.a. leveit hetzelfde beeld op. Overal hoort men ook daar de verzuchting „Wannei komen de Nederlandsche troepen." Het blad besluit: „Hier is een volk in nood. Hier is een volk dat, aan den rand van den afgrond gebracht, van honger d. om te komen." Onze hartgrondige wenseh is, dat de realiteit spoedig de plaats zal innemen van de zinsbegoochelande leuzen en dat de onderhan delingen, beter nog: het onderlinge overleg, spoedig tot tastbare resultaten zullen leiden. Voor Madoera is het de hoogste tijd." In de Maandag gehouden ver gadering van den Veiligheidsraad, heeft de Nederlandsche afgevaar digde Mr van Klef fens de klacht van de Oekraïne tegen Grieken land krachtig bestreden. Mr van KleffenB achtte de klacht „alleszins ongegrond". Het is te betreuren, zoo zeide hij, dat de Oekraïne de zaak in den huidigen vorm heeft voorge bracht. De opmerkingen van Ma- noeilsky bij den Raad zouden bij zijn landgenooten vervolgings waanzin kunnen verwekken. Dat had moeten worden voorkomen teneinde de internationale atmos feer vrij van spanning te houden. Sommige leden, zoo vervolgde hij, trachten den Veiligheidsraad te gebruiken om hun nationale politiek en ideologie naar voren te brengen en niet als een lichaam ter oplossing van geschillen. Hij stelde voor een commissie van drie te vormen ter bestudee ring van kwesties alvorens zij voor den Veiligheidsraad worden gebracht. De Australische gedelegeerde vond, dat de klacht van de Oe kraïne niet „te goeder trouw" aan den Raad was voorgelegd en stel de voor tot het volgende punt van de agenda over te gaan. De Sovjet-afgevaardigde diende een motie in, waarin den Raad wordt verzocht van de Grieksche regeering te eischen, dat zij haar provoceerende handelingen aan de grens staakt en ophoudt met het vervolgen van minderheden. Hij verzocht den Raad de kwes. die van de „bedreiging", voort vloeiende 'uit handelingen van de Grieksche regeering, op de agen da te houden tot die regeering aan de aanbevelingen van den Veiligheidsraad zal hebben vol daan. De besprekingen worden voort gezet, nu onder leiding van Gro- myko, die naar toerbeurt als voor. zitter optreedt. Een speciale verslaggever van het A.N.P. te Neurenberg meldt: In het gerechtsgebouw proeft men de groeiende spanning slechts aan enkele uiterlijkheden. Er wordt gewerkt aan de installaties, die het gesproken woord buiten de rechtszaal moeten brengen. Dagelijks komen de eehtgenoo- ten van de beschuldigden binnen voor het bezoek -m een half uur, dat hun is toegestaan. De dames zijn geheel de gasten van de Ame- rikaansche autoriteiten. Zy toonen zich aan de gezamenlijke maal tijden uiteraard zeer gedepri meerd, met uitzondering van Emmy Goering. Een bepaald soort gastvrijheid geniet Strei- chers vrouw, die niet anders wordt genoemd don „Adele", zij telt slechts de helft der jaren van haar echtgenoot en zij is de eenige van de VTouwen der beschuldig den, die in een politiek inter- neeringskamp vertoeft. De vrouw van Seyss Inquart is nog niet gearriveerd. De uitspraak van het vonnis zal door 1100 personen in het gerechtsgebouw aangehoord wor den, De rechtszaal zelf heeft een capaciteit van 600 personen doch daarnaast zijn in drie zalen 500 plaatsen beschikbaar en hier zjjn luidsprekers aangebracht. Zondag j.l. had op de Jood- sche begraafplaats te Putte een herdenking plaats van de Israëlietische slachtoffers der nazi-terreur. In een van de gebouwen op de begraafplaats werd ter na gedachtenis van deze slacht offers een plaquette onthuld, voor welke plaquette voortdu rend een licht zal branden, welk licht door dhr Kleere- kooper werd ontstoken. In zjjn rede bracht de heer Roet onder meer naar voren, dat het voor hem steeds een steun was geweest, dat H. M. de Koningin, in hare redevoe ringen van Engeland uit, steeds haar diep modeleven be toonde met de vervolgde Is raëlietische bevolking. Als bljjk van trouw en aan hankelijkheid werd aan Hare Majesteit een telegram ver zonden. Uit de rede van den heer Roet bleek voorts, dat van de 3000 leden, welke deze Israë lietische gemeente bjj den aanvang van den oorlog telde, er momenteel nog slechts 400 in leven zyn. DÈ SPOORWEGSTAKING 1944. Naar aanleiding van het feit, dat het gisteren twee jaar gele den was, dat op last van de re geering te Londen de spoor wegstaking uitbrak, deelt het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie mede, dat in1 de ko mende maanden, op verzoek van de Nederlandsche spoorwe gen een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld naar de voorgeschiedenis, het verloop en de afwikkeling van de sta king. Prof. dr A. J. C. Rueter, die indertijd den doctorstitel ver wierf met een proefschrift over de spoorwegstaking van 1903 zal het: onderzoek leiden. Handel met de Amerikaansche zone in Duitschland. Besprekingen te 's-Gravenhage. Zondagmorgen waarom Zon dag? is een gezelschap, be staande uit vertegenwoordigers van het bureau van het militair bestuur der Vereenigde Staten, in Berlijn, per speeialen dieseltrein in Den Haag gearriveerd. Onmiddellijk na aankomst wer den besprekingen aangevangen met oen groep Nederlandsche autoriteiten van het directoraat- generaal voor buitenlandsche Eco nomische aangelegenheden, het ministerie van Economische Za ken, het ministerie van Financiën, het ministerie van Landbouw, het ministerie van Verkeer en Ener gie, enz, met het oog op de han delsbetrekkingen tusschen de Ame rikaansche bezettingszone en Ne derland. In den namiddag vond een ont vangst plaats ton huize van den Amerikaanschen ambassadeur, Dr Stanley K. Hornbeck, terwijl een diner word aangeboden in het Hotel Vieux Doelen. De besprekingen werden Maan dag voortgezet. TOMATEN NAAR ENGELAND. Het Britsche ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat tot 28 October tomaten uit Nederland zonder invoerver gunning mogen worden geïm porteerd. Inlichtingen gevraagd. In verband met het onderzoek naar do toestanden, die in 't voor malige concentratiekamp Vught hebben geheerscht en naar de ge dragingen van do aldaar in den loop der tijden werkzaam geweest zynde Duitsche functionarissen en de door meerderen van hen ge pleegde mlsdryven, verzoekt de Commissaris van Rijkspolitie le klasse, hoofd van het bureau op sporing oorlogsmisdrijven, Elands gracht 117 te Amsterdam, aan allen, die van misdrijven door Duitschers aldaar gepleegd, ge tuige zijn geweest of persoonlijk handelingen hebben ondervonden, die een misdrijf naar Neder- landseh recht opleveren, daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk mededeeling te willen doen aan zjjn bureau, onder duidelijke op gave van naam en adres en zoo nauwkeurig mogelijke aanduiding van naam, rang en troepenonder deel van de(n) dader (s). Het! is een korte rede, waar mede minister Beel gisteren de zitting van de Staten-Generaal heeft geopend. Niemand zal het anders heb ben verwachtt In de Troonrede van 23 Juli 1946 heeft de Regeering een breede uiteenzetting gegeven van haar plannen voor de toe komst en verder zal in de Mil- lioenen-nota, die gisteren, aan de Kamers is overgelegd, onge twijfeld op sommige onderdoo ien nader worden ingegaan. De groote beteekenis van de plechtigheid die Dinsdag plaats vond is naar minister Beel te recht opmerkte, hierin gelegen, dat nu weer voor het eerst sinds jaren, het grondwettelijk voorschrift ten dezen wordt na geleefd. Het is inderdaad een verheu gend feit, dat' aan den on- grondwettigen toestand een einde is gekomen, en dat nu „de normale paden in vollen omvang betreden worden". Intusschen zijn er nog, ten gevolge van den oorlog, ontel bare vraagstukken, die om een oplossing roepen. Regeering en Volksvertegen woordiging staan voor een hoogst verantwoordelijke en zooals de Openingsrede het uit drukt, een bijna onmenschelijk zware taak. Het lijdt dan ook geen twij fel of het beroep op de Staten- Generaal om het op haar rus tende deel van de verantwoor delijkheid voor lands zaken te aanvaarden en de Regeering bij de vervulling van haar taak te steunen, zal weerklank vin den. Niet in dien zin, dat over de verschillen die er zijn gezwegen zal worden en dat de Volksver tegenwoordiging maar altijd bereid zal zijn instemmend te knikken. Door zóó te handelen, zou zij tekort schieten bij de vervulling van haar taak. Maar wel in dezen zin, dat gestreefd zal worden, naar ge meenschappelijke bevordering van 's lands belangen en dat de critiek waar noodig, steeds een opbouwend karakter zal dragen. Moge de wensch van de Re geering vervuld worden, dat ander Gods' zegen Regeering en Volksvertegenwoordiging voor het Nederlandsche volk den weg mogen banen naar een betere toekomst. In de gistermiddag onder voor zitterschap van Mr. J. R. H. van Schaik gehouden openbare ver gadering van de Tweede Kamer is mededeeling gedaan van brie ven van de heeren Mr van Poll en Ir. W. Schermerhorn, waarin zij berichten ontslag te nemen als lid der Kamer in verband met him benoeming tot lid der Commissie- Generaal voor Nederlaadsch- Indiü. Als lid der Kamer werd vervol gens beëedigd de heer W. H. J. Derks (K.V.P.), die benoemd is in de vacature van Maarseveen. Besloten wordt tot toelating van den heer L. J. Zimmerman (P. v. d. A.) die is benoemd verklaard in de plaats van den heer J. W. Rengelink, die zijn benoeming niet heeft aanvaard. Aanbieding Rijksbegrooting. De minister van Financiën, de heer Lieftinck biedt daarna de Rijksbegrooting voor 1947 aan. Hiermede, zoo merkt de minis ter o.a. op, is een constitutionee- la practijk hersteld, die zeven jaren niet kon worden gevolgd. De regeering verheugt zich uiter mate over dit feit. Spr. wijst er op, dat vijf van die zeven jaren een toonbeeld van financieel wanbeleid waren en hij hoopt dat de Volksvertegenwoor diging en bevolking zich duidelijk voor oogen zullen stellen den de- plorabelen financieelen toestand, waarin ons land zich bevindt. Prof. Lieftinck uit tenslotte de hoop, dat de begrooting moge bij dragen tot herstel van het land. Vervolgens wordt de nominatie voor het voorzitterschap der Ka- iper opgemaakt. Na gehouden stemmingen luidt de voordracht als volgt: 1. Mr J. R. H. van Schaik (K.V.P.) 2. Mr A. M. Joekes (P. v. d. A.) 3. C. Smeehk (A.R.) DE BILT ZEGT: Gedeeltelijk bewolkt. Weersverwachting geldig tot Woensdagavond In den ochtend en voormiddag hier en daar nevel of mist. Ove rigens gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog weer, met aan vankelijk nog weinig wind. Iets hoogere temperatuur dan gisteren. Steden-ontmoeting AmersfoortMiddelburg. Zaterdag had te Amersfoort de stedenontmoeting plaats tusschen Amersfoort en Middelburg. Op AthTetiok- en Gymnastiok- gebied werden door Middelburg fraaie successen behaald. Do voet balwedstrijd eindigde in een 90 overwinning voor Amersfoort. Wanneer vrijstelling van dienstplicht? Als voortbestaan van bedrijf In gevaar komt In antvroord op de vraag vol gens welke richtlenen er vrijstel ling van militairen dienstplicht wordt verleend, kan het volgende worden gemeld: Zy, die by een der nieuwe lich tingen voor inlijving in aanmer king komen, kunnen, indien zij werkelijk onmisbaar zijn voor het voortbestaan van een bedrijf, veel al vrijstelling van dienstplicht ver krijgen. Zoodanige vrijstelling kan wel iswaar volgons art. 17 der Dienst plichtwet alleen worden verleend, als het bedrijf het middel van be staan is van de naaste verwanten den dienstplichtige, doch meestal is dit wel het geval. Bij uitzondering behoort een bedryf toe aan een ongehuwden 20- of 21-jarigen dienstplichtige, die niet voor anderen behoeft te zorgen, doch ook in zulk een geval kan soms vrijstelling worden verleend, zy het niet op grond van art. 17, maar krachtens art. 15, eerste lid, letter e, welke bepaling spreekt van aanwezigheid van eon bijzon der geval. Door of vanwege den dienst plichtige, die vrijstelling verlangt, moet bij den burgemeester van zijn woonplaats daartoe aanvraag worden gedaan. Te Heer Hugowaard werden de 62-jarige rentenier P. Borst, zjjn 68-jarige echtgenoote eu de 45-jarige ongehuwde zuster, dood in hun woning gevonden. De waarschynlyke oorzaak is gas vergiftiging. Na afloop van een kabinets raad verklaarde minister Vauthier, dat de toestand van de Belgische munt nog even vast is als 4 maanden geleden. .aatste berichten. De vertraagde evacuatie. „Wy begry'pen niet, aldus de Rog. Voorl. dienst te Batavia, dat de republiek, die verantwoordelyk is voor de evacuatie, iedere keer een nieuwe verontschuldiging vindt om met deze gyzelaars te spelen. Waarom de T.R.I. de treinen tot in Batavia wenscht to bege leiden, is ons niet duideiyk, in hot byzonder daarom niet omdat do republikeinen zoo gaarne sproken van „een verdedigingsoorlog op levon en dood", vun. „actie tegen den vyand" en van „het strydende front". Onder deze omstandigheden be hoort men vast te houden aan de gewoonte volgenB welke het voor soldaten niet gebruikelyk is trei-. uen naar ander gebied te verge zellen. De evacuatie van Rapwi's is, zoowel in nationaal als inter nationaal opzicht, een kwestie van welvoogelykkeid en de republiek zal beoordeeld worden naar de wyze waarop zy in deze aange legenheid te werk gaat. Einduitslagen gemeente raadsverkiezingen in Mecklenburg. De eindresultaten van de ge- moonteraadsverluezingen in do provincie Mecklenburg (Sowjet- KVne van het bezette Duitschland) toonen, dat de Socialistische een- heidsparty 677.000 stemmen hoeft verworven (ruim 69 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen). De Christendemocraten krogeu 102.000 stemmen, de liberale democraten ruim 102.000. Controle op redevoeringen in Amerika? William Layton, de Amerikaan sche onderminister van buiten landsche zaken, heeft verklaard, dat politieke redevoeringen van verantwoordelijke regeeringsper- sonen in de V. S. waarschijnlijk voortaan aan het ministerie van buitenlandsche zaken moeten wor den voorgelegd, alvorens zij wor den uitgesproken. Clayton voegde hier echter aan toe, dat Wallace naar zijn meening het recht had te zeggen wat hij wenschte maar hij be- twijïel of dit wel voorzichtig was. Het witboek Mil. Gezag. Begin October zal ook het bu reau geschiedschrijving M.G. wor den geliquideerd. Na 1 October zal het witboek militair gezag, dat door dit bureau bewerkt is, in een dusdanigen staat van voltooi ing verkeeren, dat de meeste mede werkers op dien datum het bureau zullsti verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1