De Nederlandsch-Duitsche betrekkingen. De Commissie- Generaal. Waarom duur Is. do textiel zoo Een indrukwekkend memorandum? Gestolen auto's en motorfietsen. Gift van 4'/2 millioen gulden voor Zeeland Ontevreden Varkenshouders. Prof. Romme over het Indische vraag stuk. Het houden en ver handelen van var kens. KRUIMELTJES Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlisaingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Eouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wyckstraat, Telef. 2062. De Commissie-Generaal door minister Jonkman geïnstalleerd, is thans naar Indië vetrokken. Over de instelling en de samen stelling van deze Comissie is zeer verschillend geoordeeld, maar het heeft weinig zin, daarop thans na der in te gaan. De Commissie is er nu eenmaal en staat gereed haar arbeid aan te vangen. Gemakkelijk is die arbeid zeker niet. Maar wel hoogst belang rijk. Het gaat om de toekomst van Nederland en Indië beide, om de toekomst van het Koninkrijk der Nederlanden. Een groote moeilijkheid is al dadelijk, dat er geen orgaan is, dat geacht kan worden de Indi sche volken te vertegenwoordigen. Gebleken is wel, dat er een sterke tegenstelling is tusschen Java en Sumatra en de Buitenge westen. En wat betreft Java en Sumatra is er al evenmin een aangewezen adres. Soekarno, de Jappenknecht, is in naam de president van de repu bliek, maar niemand weet hoever zijn invloed strekt. Sjahrir fungeert als minister president, maar het is niet zeker of hij een regeering achter zich heeft, en nog minder of deze z.g. „regeering" werkelijk eenig gezag heeft. Er zijn tal van aanwijzingen, dat dit niet het geval is, maar dat hij slechts een speelbal is van de extremisten, die Sjahrir laten praten, maar die rustig hun revo- lutionnair bedrijf voortzetten. Daarop wijst o.a. de evacuatie misère. Sjahrir had daaromtrent stellige beloften gedaan. Maar toen liet er op aan kwam, bleek, voor de zooveelste maal, dat die toezeggingen niet vervuld werden. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 443 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 16 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en <>waer-gang van Zon en Maan, Dinsdag: Zon op 0.16 u., on der 18.62 u. Maan op 21.55 u., onder 13.56 u. Hoog water te Vlissingen. Dinsdag 17 September: 5.39 u. 2.11 m., 17.50 u, 2.12 m. Wij willen niet aannemen, dat Sjahrir opzettelijk de Nederland- sche en Engelsche autoriteiten heeft misleid. Hij zal het mis schien ernstig gemeend hebben, maar is niet in staat zijn beloften te houden, omdat hem de noodige macht «n het noodige gezag ont breekt. Op die wijze wordt het wel zeer moeilijk tot vruchtdragende onderhandelingen te komen, te meer, waar kan worden aangeno men, dat de leden der Commissie ook niet in alles gelijk denken. De Commissie-Generaal staat voor een uiterst moeilijke taak. Wij zien haar lettend op het optreden van het Kabinet-Scher- merhorn niet zonder huivering vertrekken. Onze verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Maar niets zal ons aangenamer zijn, dan dat straks zal blijken, dat onze vrees in alle op zichten wordt beschaamd en dat het om met Oost en West te spreken, gelukken zal „een bouwwerk te ontwerpen, dat een duurzaam bolwerk moet zijn voor vrije ontplooiing der Indische krachten, voor hechte samenwer king aller volksgroepen en voor een zelfstandige ontwikkeling in het Rijksverband". Moge God den arbeid van de Commissie zegenen en haar weg voorspoedig maken. derlandsche origine Ikan worden aangewezen. Het ligt in de bedoeling om in de eerstvolgende maanden een definitieven indruk te krij gen. of de aan deze actie be steden arbeid voldoende resul taten afwerpt. Doorgangshuis voor Duitschers. De „Mariënburg" bij Nijme- De president van het ministerie van Economische Zaken deelt het volgende mede Voor de stijging van de prijzen van textiegoederen, evenals van alle gebruiksgoederen in verge- lijnking met de vooroorlogsche, zijn twee oorzaken aan te wijzen: de stijging van den grondstoffen- prijs en de gestegen productie kosten. De katoeriprijs bedroeg in 1939 ongeveer 57 cent per kg, terwijl de katoen, die thans wordt verwerkt, tegen ongeveer 2.per kg. is aangekocht. De prijs van ruwe katoen in Amerika is inmiddels nog meer gestegen tot 2.30 per kg. Voor de ruwe wol geldt hetzelfde, zij het dan ook in iets mindere mate. De stijging van de productie kosten wordt voornamelijk ver hebben, een eerlijke verdee ling van het beschikbare vleesch sterk belemmerd wordt. Het clandestiene vleesch ver dwijnt in den sluikhandel en wordt daardoor aan de normale distri butie, die ieder een rechtmatig deel van het beschikbare vleesch tracht te geven, onttrokken. Vooral in de varkenshouderij heeft deze situatie tot onhoudbare toestanden geleid. Het aantal var kens en biggen, dat clandestien is verdwenen, bedraagt namelijk zeker enkele honderdduizenden. Het is duidelijk, dat hierdoor de deviezenpocitic van ons land on gunstig wordt beïnvloed, want in plaats van de niet ten behoeve van de vleeschdistributie geleverde varkens moet het vleesch in den vreemde worden gekocht en met buitenlandsche betalingsmiddelen betaald. Het clandestien vleeschverbruik leidt dus tot een aanzienlijk hoo- gere deviezenuitgifte en werkt j de verarming van ons volk in de I hand. Er is dus alle reden om den a-socialen handel in varkens en clandestien verkregen vleesch te bestrijden. Het is in dit licht, dat boer, handelaar en consument de voor schriften van de overheid voor het houden van en den handel in var kens en biggen, waarbij onlangs oorzaakt door een loonstijging met o.m. opnieuw aankoopvergunnin- gemiddeld 80 procent. Bij sommi- gen en geleidebiljetten voor var- land komt deze staking op een ge artikelen zijn de loonkosten kens (biggen) werden ingevoerd, zeer ongunstig oogenplik, daar willekeur afhankelijk mocht zijn. Naar aanleiding van de vraag, of het nieuwe kabinet de verkla ring van het vorige kabinet (een tijdelijke vorm van zelfbestuur met een referendum na ongeveer een generatie) zou ondersteunen, zeide Prof. Romme: de huidige regeering zal dit aanbod niet in trekken, maar wil de kwestie van het referendum naar voren bren gen op de rijksconferentie, die Dr Beel met zoo min mogelijk uitstel wil doen beginnen. De regeering hoopt, dat gezonde en recele politieke denkbeelden de overhand zullen hebben en alle vertegenwoordigers kunnen over tuigen van de gemeenschappelijke voordeelen, wanneer zij zich bij het vereenigd Koninkrijk aanslui ten. DE COMMISSIE-GENE RAAL NAAR INDIË. Zaterdagmorgen is de com missie-generaal aan boord van de „Sikymaster 302" van Schip hol naar Indië vertrokken. De heeren werden uitgeleide gedaan door de ministers Beel en J onkman, prof. Logeman e.a. DE SAMENSTELLING VAN ONS BROOD. De staking van de havenar beiders in de V. S. heeft de graanverscheping uit dit land geheel stil gelegd. Voor ons „n h'pstemd fnt ODname van ingevolge van verschuiving van dienen te zien, waarbij tevens het in den laatsten tijd onze graan- arbeidskrachten, tewerkstelling vArhan/J mpt hpt vnedercehrnik in vnrtrraHAn trvt ppti minimum ucj.vt.iu vvv Jr Duitschers, die niet in Neder land mogen verblijven en op doorreis zijn naar Duitschland, is reeds gedeeltelijk in gebruik genomen. Eenige Duitschers, die hier en daar zijn aangehou den zijn in het kamp opgenomen en wachten den dag af, waarop hun door de Engelsche bezet tingsautoriteiten verlof gegeven wordt naar 'hun „heimat" terug te keeren. Mr A. J. Cummings, de wel bekende redacteur van liet Engel sche blad „News Chronicle" schrijft: „Ik weet niet, of het ministe rie van Buitenlandsche Z&ken het indrukwekkende memorandum over de economische betrekkingen tus schen Nederland en Duitschland heeft gezien, welk memorandum door de Nederlandsehe regeering is opgesteld." „Dit document handelt direct over minister Byrnes' kortelings gehouden pleidooi om Duitschland als een eenheid te behandelen, waarover, om met de deur in huis te vallen, de Britsehe regeering nog geen meening heeft te ken nen gegeven." „Door, wat misschien een gril van het lot schijnt, is Nederland, dat tot de ergste slachtoffers van de Duitsche bezetting be hoort, van allo Europeesehe lan den waarschijnlijk het minst in staat om het zonder economische betrekkingen met zqn vroegeren vijand te stellen." „Centraal Europa en in het hijzonder Duitsehlaud, is altijd van hot grootsto bolang voor het economische welzijn van Noder- land gewoest eu moet dit ook blijven, Weliswaar kan oen zokoro omschakeling van don iuternutlo- nalon handel onvermijdelijk zijn, maar hoolo takken van do Neder- landseho Indïistrlo en handel (bijv. do haven van Itottordani en do RHnschoepvaart) mooten nood zakelijker wijze mot hot Duitsche achterland verbonden blijven," „De taak negen millioon Neder landers in een klein, dichtbevolkt land een redoiykon levensstan daard to verschaffon, zal niet go- makkelijk zijn, zoolang Neder lands onmiddellijke buur oon pau per is." „Dit alles beteokent natuurlijk niet, dat de Nederlanders verlan gen, dat wij Engelschon vriende lijk tegenover de Duitschers zijn, Zij vragen slechts, dat, by het plannen maken voor het nieuwe Duitschland, hun eigen noodzake- ïyke behoeften niet verwaarloosd worden." „Het is niet anders dan te verwachten, dat het de bedoeling van de Britsehe regeering is, de economische positie van de West- Europeesche landen te versterken en te steunen. Het is zeker een Engelsch belang, evengoed als een Nederlandsch, dat dit inderdaad het geval zal zyu." „De Nederlanders, die zich in hun groote handelsondernemingen altyd nqver en zeer competent betoond hebben, worden gedwars boomd en weten niet wht te doen, zoolang zy de vastgestelde poli tiek van de groote mogendheden in Centraal Europa niet kennen. De tyd gaat voort en twee lei dende Engelach-sprekende groote mogendheden blyven wel gevaar lek achter." Uit den aanvang van het bovenstaande artikel zou men kunnen afleiden, dat de Ne derlandsehe regeering in een memorandum definitief haar standpunt ten aanzien van Duitschland heeft bepaald. „Het is het A.N.P. bij in formatie te 's-Gravenhage gebleken, dat de Nederland sehe regeering in het bijzon der naar aanleiding van de rede van minister Byrnes met groote aandacht het pro bleem Duitschland heeft be studeerd en dat dienten gevolge verwacht kan wor den, dat binnen afzienbaren tijd het Nederlandsehe stand punt ter zake aan de groote mogendheden zal kenbaar worden gemaakt." Een nogal diplomatiek ant woord. De regeering zal haar standpunt kenbaar maken. Maar hoe zit het dan met het „indruk- wokkondo memorandum", waarvan Cummings gewaagt! Terugvoering uit Duitschland? Terzake van de terugvoering van goederen uit Duitschland naar Nederland heeft het commisariuat generaal voor Nederlandsehe eco nomische belangen in Duitschland belangrijk werk verricht. In totaal blijkt recda een hoeveelheid ter waarde van 60 millioen gulden van door den bezetter geroofde goede ren te zijn teruggehaald. Het zal den auto- en motor- bezitters intcrcssecrcn te ver nemen, dat thans ook getracht wordt een aanvang te malleen met de terugvoering van mo torvoertuigen uit Duitschland, In grooten getale zijn door de gedupeerde eigenaars destijds formulieren ingevuld, waarop gegevens moesten worden ver strekt omtrent geroofde resp. gevorderde wagens en motor fietsen. Het commissariaat-generaal heeft onmiddellijk na de bezet ting van Duitschland contacten gelegd met de geallieerde auto riteiten, teneinde voorbereidin gen te treffen tot recuperatie ook van de geroofde motorvoer tuigen, Men zal zich kunnen voorstellen, dat het werk in Duitschland niet eenvoudig was en dat vooral in de eerste maanden chaotische toestanden heerschten. Het is duidelijk, dat verreweg het grootste deel van alle wa gens en motorfietsen al reeds lang niet meer bestaat. Op last van de geallieerde autoriteiten zullen nu door de Duitschers lijsten worden gemaakt van auto's, die op het oogenblik in Duitschland rijden en dus in bruikbaren staat verkeeren en van de auto's, die nog in geal lieerde dumps aanwezig zijn. Nagegaan wordt dan van wel ke wagens uit de lijsten de Ne- arbeidskrachten, tewerkstelling van minder leerlingen of vervan ging van vrouwelijke arbeids- i krachten door mannelijke, zelfs met 130 procent gestegen. Dit bracht een overeenkomstige stij ging van de sociale lasten met zich mee, terwijl de indirecte kosten j soms meer dan tweemaal zoo hoog zijn geworden. Een confectie-heerencostuum bijvoorbeeld, dat in 1939 f 38.81 kostte, kost thans f 61,60. Voor zulk een costuum waren de grondstof fenkosten in 1939: f 15, in 1946: f 30. Voor den oorlog bestond er in de textielbranche een aanmerke lijk grootere prijsconcurrentie dan un, die tengevolge had, dat de toen gemaakte textiego&eren over het algemeen minder van kwaliteit waren, dan het tegenwoordige product. Juist in verband met het alge meen gestegen prijsniveau werden de handelsmarges, die op 17 Juni 1942 waren vastgelegd, op 17 December 1945 aanmerkelijk ver laagd. Daarbij moet met de ge stegen kosten rekening worden ge houden. De handelsmarges worden ech ter opnieuw bekeken en zullen waarschijnlijk binnenkort ten tweeden male worden verlaagd. verband met het voedergebruik in het oog Is te houden. Het toezicht op de naleving van deze maatregelen is opgedragen aan den Centralen Controle- Dienst. Vereeniging voor Gemeentebelangen. Vrijdag kwam voor het eerst na de bevrijding de Nederland sehe vereeniging voor Gemeente belangen in algemeenc vergade ring bijeen. In zijn openingswoord sprak Mr S. J. R. de Monchy zijn teleur stelling uit over het teloorgaan van de gemeentelijke autonomie, al zijn de omstandigheden daaraan tnecr schuld dan de regcerlug. In vele gemeenten bestaat nog Btecds de staatspolitie; slechts in enkele, groote gemeenten is in dezen on- gcwcnschten toestand wijzinglng gekomen. Na de bestuursverkiezing werden een drietal lezingen gehouden. De burgemeester van West- kapelle sprak over den weder opbouw op Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij vertelde onder meer, dat de Duitsche krljgskas (4Vz millioen gld.) aan het provinciale bestuur van Zee land werd overgedragen. Een nieuwe regeling gevraagd. Vele arbeiders hebben in 't be gin van dit jaar een big gekocht, daar de verkoop door de Regee ring was vry'gegeven. Thans is deze vryheid, naar men weet, weer verdwenen. Ook honderden van deze arbeiders kregen schrif- teiyk mededeeling, dat zy binnen een maand ja soms zelfs bin nen 14 dagen hun varken moesten leveren. Van de Boepele regeling, welke de Minister van Landbouw in den aanvang had toegezegd, komt niets terecht. De ontovredenhoid onder de betxok- ken arbeiders stygt. In verband daarmede heeft het bestuur van den Diocesanen Bond der K.A.B. zich telegrafisch ge wend tot den Ministerraad en tot den Minister van Landbouw, in de hoop daardoor het volgende te bereiken: 1. Opschorting van den thans ge nomen maatregel tot November a.B. met daarbfl algemeene slaehtvorgunning voor do huis- slachters 2. Aanhoudvergunning tot dien tijd mot intrekking van leve ringsplicht, en 3. Na Novembor een. nieuwe rede lijke regeling. Vrijheid en zelf beschikking. Het Engelsche wcekblak „Ca tholic Herald" heeft een onder houd gehad met Prof. C. P, Romme, den voorzitter van de K.V.P., over het Indische vraag stuk. „Do kwestie is niet nieuw", al dus Prol. Romme. „Gedurende de laatste 30 ol 40 jaar is het welbe wuste doel van de Nederlandsehe rcgccring om een spoedige en vreedzame oplossing van de In dische kwestie tot stand te bren gen, waarbij beide partijen in ge lijke mate voordcel zouden hebben". Prof. Romme bracht daarop de Dit verstrekt daaruit voërs- verklaring van Koningin Wilhel- hands rentelooze voorschot- mina van 7 December 1942 in ten. Het voornemen bestaat het bedrag als vergoeding voor geleden oorlogsschade onder de gemeenten te ver- deelen. Voor een huisje bedragen de herinnering, waarin wordt voor gesteld een vereenigd rijk met ge lijke rechten en zelfbestuur voor alle deelen binnen het Koninkrijk. Of dit verwezenlijkt zal kun nen worden is zeer moeilijk te kosten nu f 10.000, dat is het vijf- i voorspellen. De oorlog met Japan voudige van vroeger. De bewoners krijgen f 2000 de rest blijft schuld. Doch de plattelander wei gert schuld te maken, weigert dus ook die schuld te aanvaarden. Zooals bekend, moet de regee ring om voor de bevolking op basis van de huidige rantsoenen een voldoende hoeveelheid vleesch verkrijgbaar te kunnen stellen, vee en vleesch importeeren. Een zeer ernstig feit is in de tegenwoordige omstandig heden, dat door de groote mate, waarin ook nu nog olan- destiene slachtingen plaats heeft de normale ontwikkeling verstoord en het langzame onge daan maken van de Japansche in vasie heeft aanleiding gegeven tot een dictatuur van extremisten, die door de Japanneezen zijn getraind, zoodat het zeer moeilijk is om de vrij geuite instemming van het Indische volk te verkrijgen. Deze instemming moet werkelijk vrij zijn, zooals door een gezamenlijke ver klaring van alle ondergrond- sche organisaties in Neder land gedurende de Duitsche bezetting is vastgelegd. In deze verklaring, die ook door de communisten is ondertee kend, werd gezegd, dat vrij heid en zelfbeschikking, zoo als voorgesteld in de verkla ring van 7 December 1942, noch hier, noch overzee van voorraden tot een mm:mum zijn teruggeloopen. Weliswaar is intusschen de inlandsche oogst beschikbaar gekomen, doch de slechte weersomstandigheden hebben hierbij vertraging doen ont staan, terwijl ook de kwaliteit van de inlandsche granen ern stig geleden heeft. Toch zal binnenkort een belangrijk deel van de broodbloem uit inland sche tarwe moeten worden ge- briceerd en indien de aanvoer van tarwe uit het buitenland niet spoedig hersteld wordt zal ook rogge aan de grondstoffen van de broodbloem moeten worden toegevoegd. Het gevolg zal een onvermij delijke teruggang in de hoeda nigheid van het brood zijn; de voedingswaarde zal daardoor echter niet aanmerkelijk ver anderen. DE HUIDIGE TEXTIEL- VOORZIENING. Indien alle krachten wor den ingespannen, om de pro ductie zoo hoog mogelijk op te voeren, zal het mogelijk zijn de distributiemogelijk heden op het gebied van de textiel te verruimen en de beperkende bepalingen gelei delijk op te heffen. Momenteel zijn we nog ver van dit ideaal verwijderd. Toch zal het mogelijk zijn in den loop van de eerstkomende maanden weder om een aantal punten van de textielkaart geldig te verklaren. Aldus een verklaring in een ge houden persconferentie waarbij de directeuren van het Rijksbu reau voor Textiel als inleiders op traden. Ten aanzien van de baby- p a lc"k e 11 e n werd o.a. medege deeld, dat misschien binnen niet al te langen tijd het aantal luiers dat beschikbaar wordt gesteld en dat zes bedraagt, iets opgevoerd zal worden. Overigens bestaat de mogelijkheid luiers te koopen op gewone textielpunten, ONTEIGENING DUITSCHE MIJNEN. Dr Frledensbtirg, president van het Duitsche Centraal Bureau voor Brandstoffen en Energie In de Sovjet-zóne van Duitschland, is ontslagen, „daar hij ln zijn de partement fascistische tendenties toestond". Dr Friedensburg ver klaarde, dat de werkelijke reden van zijn ontslag een twist met de Duitsche Communisten is, daar hij weigerde de mijnen aan hun eige naren te ontnemen, tenzij deze nazi's of oorlogsmisdadigers wa ren, terwijl de Communisten alle mijnen wilden onteigenen. Bomaanslagen te Triest. In verschillende deelen van Triest zijn Zaterdagnacht 6 bommen gelegd, waarvan vijf ontploften, aldu9 wordt van betrouwbare zijde medegedeeld. Er waren geen on gevallen. Vier personen werden gearresteerd. Provincienieuws Zuivering. Bij beschikking van den mi nister van Sociale Zaken is, op grond van het zuiveringsbesluit 1945, met ingang van 1 Oct. 1944, J. Overman, leider bij kantoor Domburg van het ge westelijk arbeidsbureau Mid delburg, ontslag verleend. Waterstaat. Benoemd tot dijkgraaf van den Katspolder, I. L. J. van der Maas te Kats (Kortgene) dijkgraaf van den Reigersberg- schepolder, J, M. Krijger te Rilland-Bath; dijkgraaf van den Nieuw* of Jongepold.er van Dr ei schor, C. J. van Langeraad te Dreischor; gezworene van den Schengepolder, S. Wisse te 's H. Arendskerkegezworene van het waterschap Waarde, M. van Fraassen te Waarde; gezworene van den Dreischor- polder, W. A. de Vrieze en N. A. Deïst Jzn., beiden te Drei schor; gezworene vaji het wa terschap Baarland, K, Zeevaart te Baarlandplaatsvervanger van den dijkgraaf van den Noordpolder bij Neuzen, J. den Hamer te Terneuzen; gezwo rene van den Noord ICraaijert- polder, W. H. van Gorsel te Lewedorp ('s H. Arendskerke). VLISSINGEN. Bakkerij-demonstratie. Donderdagmiddag werd in de bakkerij „van de Firma J. W. van de Linde voor de bakkersgezellen een demonstratie gegeven in het bakken van luxe broodjes. Ook reeds des morgens had deze de monstratie die uitgaat van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek voor de bakkerspatroons plaats. Hoewel nog niet alle grondstoffen voor deze pain de luxe fabricatie verkrijgbaar zijn, wil men tegen dien tijd nu reeds de bakkers met de fabricatie vertrouwd maken om het publiek zoo spoedig mogelijk weer van dit heerlijk bakwerk te doen profiteeren. Reisbureau. Evenals dit voor den oorlog het geval was, zal door de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer een kiosk geopend worden. Thans wordt deze niet bij de boot en trein geplaatst, doch in het cen trum der stad. Men heeft hier voor een geschikte standplaats ge vonden in de Coosje Buskenstraat nabij het Betje Wolffplein. In samenwerking met het Reis bureau Lisonne en de Ned. Spoor wegen zal het mogelijk worden j niet alleen spoorkaartjes maar ook plaatsbewijzen voor vliegtuigen enz. te verkrijgen. MIDDELBURG. Vrijdagmorgen reed een tractor met aanhangwagen, ge laden met 7000 kg. graan, van de Stationsbrug af de Station straat in. Doordat een bevesti gingsbout afbrak sloeg de aan hangwagen los. De aanhang wagen reed een verkeersbord omver en kwam, na een boom ontveld te hebben, tot stilstand, terwijl de gevolgen een gebro ken as en een lekke band war ren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GOES. Vrijdagavond hield prof. G. Wisse in de stampvolle groote zaal van de „Prins van Oranje" zijn tijdrede over „Een half uur pauze in den hemel tusschen de oordeelen op aarde". In deze rede behandelde spre ker de volgende punten: 1. om dat 'het reukaltaar ging rooken 2. omdat de gebeden der heili gen werden ingebracht3. zoo dat een vuur-antwoord op de aarde kwam. Hij behandelde in zijn rede de tegenwoordige we reld-toestanden, belicht speciaal vanuit het standpunt der strij dende kerk en drong aan op eenheid in God en met elkan der. DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Bezoek op 11 en 12 September 1946. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland heeft van H. M. de Koningin het volgende telegram ont vangen: Na terugkomst op Het Loo gevoel Ik behoefte U en de Zeeuwen te doen weten met hoeveel vreug de ik in hun midden heb vertoefd en allen dank te zeggen voor de Mij bewe zen hartelijkheid. Ik ben getroffen door den groo ten nood, die er op Wal cheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen nog heerscht. Hetgeen echter reeds ge schiedde tot leniging daar van, vervult Mij met hoop voor de toekomst. WILHELMINA. Bij K.B. is bepaald, dat de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet 1939 opnieuw in werking zal treden. Te Hapert vonden vijf kinde ren in de bosschen twee pro jectielen, waarmee ze gingen spelen. Een der granaten ont plofte. Drie jongens werden deerlijk verminkt aan gelaat en aan handen en beenen. Op den Rijksweg te Ede is een 5-jarig meisje, dat op weg was naar de fröbelschool door een auto overreden en gedood. Te Hoenderloo is een groote landbouwschuur waarin de op brengst van 26 H.A. gerst en 50 H.A. haver was geborgen verbrand. De schade aan den opgeslagen oogst alleen be draagt naar schatting al f 50.000. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Wisselend bewolkt met hier en daar een enkele regenbui, meest matige wind tusschen Zuid-West en West. Weinig verandering van temperatuur. GEMEENTERADEN. OUDELANDE, ln do Dinsdag gehouden raads vergadering werd meegedeeld, dat dhr Decs zijn benoeming tot wethouder heeft aangeno men, In deze vergadering was aanwezig Ir 't Hooft, tor toe lichting en bespreking van het ontwerp-uitbreidingsplan. In het plan is ruimte voor pl.m. 40 wo ningen, hetgeen voorloopig ruimschoots voldoende is. Al lereerst komt voor bebouwing in aanmerking het weiland van dhr van der Pijl aan de Doel- straat. Dan zullen de gronden aan den Achterweg volgen. Op voorstel vail B, en W. wordt dan besloten het ont werp-uitbreidingsplan nogmaals ter inzage te leggen. De voorz. deelt, mede, dat dhr van der Pijl genegen is de grond aan de Doelstraat te venkoopen, en verzoekt en ver krijgt voor B. en W. machti ging tot: a. aanvragen rijks voorschot voor uitvoering van het bouwplan 1946; b. opmaken verdere plannen en openbare aanbesteding; c. voorbereiding bouwplan 1947 (ongeveer 10 woningen), waarbij eerst over leg gepleegd zal worden met de gedupeerden in de gemeente, terwijl bouw van gemeentewege dan allereerst aan den Achter weg zal plaats vinden. Na de rondvraag deelde de voorz, mede, dat de aannemer van der Poel heeft toegezegd het herstel van den toren nog in 1946 te voltooien. Onderwijs. Te Rotterdam slaagde voor het vakdiploma Brandstoffen- handel de heer J. P, Wattel te Middelburg, Ned. Herv. Kek. Beroepen te Hansweort, J. J. Stoutjesdyk te Tuil. Aangenomen naar Axel, R. J. Pennings to Wamel; naar St. Phi- lipslnnd, E. S. de Lind te Sluip- wyk. Bulgaarsche republiek uitgeroepen. De zender Sofia heeft bekend gemaakt, dat het Bulgaarseho parlement den uitslag van het re ferendum bekrachtigd heoft en de volksrepubliek Bulgarye heeft uit- goroopon. Westkapelle naar Utrecht. Vorsehillondo christeiyke en neutrale veroonigingon zyu tydens de wlnkolwoek naar Utrecht uit- genoodigd. Doarby zal hot „Wost- kappolscho Damoalcoor" in do Donikork oon programma van Wostkappelseho liodoren ton go- hoore brongon. Sluiting zitting Staten- Generaal. Daartoe gemachtigd door H. M, do Koningin hooft do Mlnistor- prouldont, mlnistor vim Binnen- landseho Zftkon, Dr L, Jj M. Bool, Zaterdagmiddag do bultengowono zitting van do Staton-Genoraal gesloten. Voedselschaarste in Japan. Mac Arthur, geallieerd opper bevelhebber in Japan, heeft te Washington een rapport gepubli ceerd, waarin hij verklaart, dat Japan naar schatting totaal 5 mil lioen werkloozcn lieeft en dat de voedselvoorziening in Japan haar meest criticke stadium sinds het begin der bezetting heeft bereikt. Het is thans noodzakelijk in 20 prefecturen geïmporteerd voedsel vrij te geven tot een hoeveelheid van 25 pet. van het voedselrant soen per maand, om zoodoende hongersnood en burgertwist te voorkomen. OPHEFFING AARDAPPEL DISTRIBUTIE. De V.B.N.A. blijft voort bestaan. Het ligt in de bedoeling met in gang van 7 October a.s. de distri butie van aardappelen en de daar mee samenhangende centralisatie van den handel in aardappelen voor de binnenlandsche voorzie ning met inbegrip van den handel in voederaardappelen op te heffen. Van de zijde van de V.B.N.A. deelt men nog mede, dat deze ver eeniging, die gedurende 6 jaar in opdracht van het Rijksbureau Voedselvoorziening de aardappel regeling heeft uitgevoerd, zal blij ven voortbestaan, als organisatie van het bedrijfsleven, met het doel, de belangen van den Neder-, landschen aardappelhandel te be hartigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1