2gfd&M Uniecollecte-Lyceum. vroeg-naar de mogeiijkhdd hkr airs xa Indisch blad over de Commissie-Generaal. De toestand in Hongarije jÓG-frcLo-ft-V* Q't'C'kC'Cfsfo» KRUIMELTJES Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vliseingen, Wal- straat S3, Telef. 108; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wyckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- eti ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.11 u., on der 18,59 u. Maan op 20.32 u., onder 9.43 u. Hoog water te Vliseingen Vrijdag 13 Sept. 1946 Zaterdag 14 September: Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 3.43 u. 2.31 m., 15,52 u. 2.27m 2e JAARGANG No. 441 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Langdurige besprekingen te Westkapelle. Gesprek met zwaar getroffenen. De bevolking van Walcheren meentehuis over allerlei dingen, bouquet bloemen overhandigen, heeft onze Koningin een ont- Walcheren betreffend. Bij deze Toen ging het door één der meest vang;st bereid, die eens te meer bespreking voerden het woord de getroifen gebieden van het eiland getuigenis aflegde van de aanhan- Comm. der Koningin, die H. M. naar Veere. Hier onderweg was kelijkheid aan het Vorstenhuis en welkom heette en een kort over- het treffend, dat hoog boven een H. M. heeft deze grootsche de- zicht der Zeeuwsche toestanden verwoeste boerderij fier onze monstratie van trouw ontvangen gaf; Jhr Mr de Casembroot be- driekleur wapperdel op een wijze, die de Oranjeliefde sprak de toestanden op Westka- De Veersche bevolking schijnt nog meer zal verdiepen. pelle; fr. J. Oerber, Hoofd van iets vermoed te hebben van de Juichende menschen, met oran- het Streekbureau Walcheren, gaf komst van de Koningin, want hier jevlaggetjes, zwaaiende kinderen een beeld van den wederopbouw hing nog de versiering van Ko en oudjes, door het water van van het eiland, hetgeen hij illu- ninginnedag en was er een fraaie hun hof verjaagd, maar nu weer streerde met cijfers van gebouwde eerepoort aan den ingang van het teruggekeerd, zij allen stonden ge- en herstelde woningen, verwerkt stadje, jhr. de Beer Poortugal schaard langs de wegen en aan het materiaal enz. en waarin hij den heette H. M. welkom in deze oude begin der hofsteden, op de dorps- nadruk legde op het gebrek aan üranjeplaats, waarvan de Konin- pleincn en in de straten om onze arbeidskrachten en materiaal. De gin Markiezin is. Daarom bood Koningin te zien en te begroeten, heert B. J. M. A. Abspoel, dir. Marietje Cevaal ook namens het Het weer werkte dezen dag ge- der Stichting Herbouw Walche- Markiezaat Veere bloemen aan. lukkig mee. Liet het zich eerst ren gaf een overzicht van de her- Aan het begin van den Veer- aanzien, dat het regen zou wor- bouwplannen der Walchersche ge. scheweg te Middelburg hadden de den, een straffe wind hield het meenten; de heer A. Geschiere, Middelburgsche jeugdorganisaties droog, uitgezonderd het buitje, dat 1 voorz. der Stichting Geïnundeerde en vele anderen zich met het ge- de stoet tusschen Koudekerke en Grondgebruikers op Walcheren meentebestuur opgesteld, om de bracht, evenals burgem. D. Kodde, Koningin te zien binnen rijden, verschillende wenschen naar vo- Eenigen tijd onderhield de hooge ren met betrekking tot de schade- gast zich met den wnd. burgem. regeling voor het platteland, die J. W. Kögeler en het was hier de bij de thans geldende regeling op padvindster Ciska Mulder, die groote moeilijkheden zal stuiten, bloemen aan de Koningin mocht Mr A. J. v. d. Weel sprak over geven. Over de kaden en den de financieele schaderegeling t.a.v. Ouden Vliss.weg ging het toen Zoutelande overviel, doch dat er geen oorzaak van kon zijn, dat de kap van H. M.'s auto werd op gezet 1 Aankomst te Vlissingen. Keurig op tijd, precies zeven minuten over twaalf, arriveerde de uit drie wagons bestaande ko ninklijke trein bij de bocht van den Prins Hendrikweg te Vlis singen. Eenige seconden later ver scheen H. M. in de deur van den ten einde. Zelden heeft de geheele bevolking onze Koningin van zoo dichtbij kunnen zienl In de auto, waarmede H. M. had gereden was het één groote schat van bloemen geworden. DE NAJAARSBEURS TE UTRECHT. Weer eert druk bezoek. Hoewel het aanvankelijk leek of het bezoek op de najaarsbeurs te Utrecht niet zoo groot was als op de voorjaarsbeurs, blijkt uit den kaartverkoop bij de spoor wegen, dat er toch een zeer zeer druk bezoek is. Alleen op den eersten dag zijn 30547 plaatskaarten verkocht, waarvan ongeveer 20.000 aan beursbezoïkers, terwijl dit voor jaar deze getallen resp. waren 17.858 en 10.000. De spreiding van de najaars beurs over twee terreinen heeft den indruk van een minder druk bezoek TEXTIELPUNTEN GESTOLEN. Woensdagnacht zijn uit een kast in het modemagazijn Hirsch te Amsterdam 30.000 textielpun ten gestolen. VERVOÉR VAN HUIDEN EN VELLEN. Teneinde den steeds meer in omvang toenemenden smokkel handel in huiden en vellen tegen te gaan, is per 10 September de dispensatie van het vervoers- verbod van huiden ingetrokken, voorzoover het betreft een strook ter breedte van 5% K.M. langB de grenzen des lande. Elk vervoer van huiden en vellen binnen deze Btrook moet dus na 10 September gedekt zyn door een vervoers- vorgunning dan wel een uitvoer vergunning. RIJKSWEG ARNHEM—NIJMEGEN. Do nieuwe Rijksweg Arnhem Nijmegen zal vermoedelijk begin October voor het verkeer open gesteld worden. Langs dezen snel weg zijn geen rijwielpaden aan gelegd, zoodat de wielrijders van den ouden weg via Eist gebruik moeten blijven maken. "Verwacht mag worden, dat het aantal ongelukken, dat op de oude bochtige route plaats vond, door deze openstelling aanzienlijk zal verminderen. MANIFESTATIE IN TOKIO Meer dan 5000 Japanners heb ben langs de Russische ambas sade te Tokio gedefileerd. Zij eischten terugkeer van de Ja- pansehe krijgsgevangenen. In een petitie werd de Sowjel- Unie herinnerd aan de verplich. MINISTER LIEFTINCK NAAR AMERIKA. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, zal na do indiening van de begrooting 1947 naar Amerika vertrek ken ter bijwoning van de eer ste vergadering van het col lege van gouverneurs van't In ternationale Monetaire Fonds en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. Deze vergadering zal op 27 September a.a. te Washington worden geopend. De delegatie, welke den mi nister ter zijde zal staan, zal bestaan uit: Prof. Mr A. M. de Jong, directeur van de Nederlandsehe Bank en Dr L. R. W. Soutendijk, financieel attaché aan de Nederlandsehe ambassade te Washington. De minister heeft het voor nemen om van deze gelegen heid gebruik te maken tot het afleggen van een bezoek bij de Canadeesche regeering. GRAAF DE MARCHANT. De doodstraf geëischt. De voormalige „Commissaris der provincie Limburg", graaf de Marchant et d'Ansembourg ver ting tot repatrieering van de "tarcn, „nWno de scheen voor den Bijz. Raad van krijgsgevangenen volgens verklaringen van Potsdam. naar Souburg. Op het Oranjeplein stond hier de stedelijke gemeenten. Burgem. J. L. Dregnlans, voorz. V. d. afd. Walcheren v. d. Vereen. 1 de schooljeugd opgesteld, die uit v. Ned. Gem. vestigde de aandacht volle borst het Wilhelmus aanhief op het groote gebrek aan glas, en waar Rina Wouterse weer trein en begroette reeds vanal hout, enz., dat voor den weder- bloemen aanbood. Burgem. A. H. deze plaats den Commissaris der opbouw zeer noodzakelijk is. S. Stemerding ontving H. M. Koningin in Zeeland, Jhr. Mr J. Mr Dr R. W. Graaf van Lyn- Door een troostelooze vlakte, W. Quarles van Ufiord Nadat den> bd van de Agrarische Com- waar de wonden van den oorlog zij voor de tweede maal na de m,;ssje en vail de Snel-commissie nog versch zijn, reed de stoet bevrijding voet op Zeelands grond Walcheren, vertelde een en ander naar Ritthem. Burgem. P. Da- had gezet, onderhield zij zich kor- oyer de ejschen der structuur i.v. niëlse sprak en Suus Koppejan ten tijd met den Comm., burgem. de grootte der boerderijen en gaf bloemen. Mr. B. Kol ff en wetli. L. P. v. bepleitte de wenschelijkheid, deze Oorschot van Vlissingen. Het was op 10 ha. te stellen. Dan zullen het oudste dochtertje van den aomrnjge boerderijen moeten af- burgemeester, Ellen, dat Haar vloeien, doch dan dient vast te bloemen aanbood. De Koningin staailj dat eiders in het land vol- gekeerd. Bij eerste aankomst had was gekleed in een grijzen bont- doende grond wordt beschikbaar de burgem. H. M. gevraagd, of mantel: lichtblauw mantelpak en ge3tel<i. Deze spreker roerde ook ZÜ eenige oorlogsslachtoffers te lichtblauwe baret. In Haar gezel- her nieuwe wegen-, waterleiding- woord zou willen staan. De Ko- schap bevonden zich mevr. L. de en bebosschingsplan aan. ningin had hierop bevestigend ge- BeaufortHardenbroek, hofdame, h>e ;ariuü0uvver K. Coppoolse antwoord. Geruimen tijd sprak zij lt. ter zee le klasse H. A. W. van Oostkapelle liet een stem hier met de weduwen Barendse Goossens, adjudant en Dr M. hooren uit de praktijk van den en Sturm, wier mannen door oor- Kohnstamm, privé-secr. landbouw, zooals die onder de logshandelingen waren omgeko- Gesprek met door den oorlog zwaar getroffenen. Toen werd naar Souburg terug- De commissie-generaal voor Ned.-Indië. V. 1. n. r. de heeren M. J. M. van Poll, Prof. Ir. W. Schermerhom, voorzitter; Th. de Boer en de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, minister JA. Jonkman. 1 Cassatie te Den Haag. Hij was door het Bijz. Gerechtshof te Maastricht veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf wegens het nulp verleenen aan den vijand. De Procureur-Fiscaal was van oordeel, dat het cassatiemiddel van bekl. n.l. dat hij onschuldig zou zijn, geen steek houdt. Verdachte heeft in de N.S.B. een zeer hooge plaats ingenomen. Zijn schuld is iets geringer dan die van Mussert en dit zou hem de doodstraf hebben kunnen besparen, als per soonlijke tekortkomingen het verschil tusschen hem en Mussert niet ruim schoots hadden opgevuld. De Procureur-Fiscaal eischte dan ook de dood- ïtraf. Uitspraak op 9 Oct. officieel ingesteld, maar als het ware gegroeid. Eenige weken geleden werd bevolking vol goeden moed een Makassaar^he prauw, 'ko- mende van lambak op het Op het internationaal Esperan- grens. De samenwerking laat niets eiland Bawean met een lading tocongres in Utrecht heeft een te wenschen over. In den beginne rijst en matwerk tot een waar- onder- wilde men niet zoo veel van de de van f 40.000, door terroristen Reeds vanaf 1879 wordt in ons land elk jaar de Augustus- of Unie-collecte gehouden, georgani seerd door de Unie „Een school met den Bijbel". Deze collecte is van groote be- teekenis geweest. In tweeërlei opzicht. Ettelijke millioenen zijn op die wijze in den loop der jaren voor het Christelijk onderwijs bijeen gebracht. Maar bovendien werd door deze collecte door heel het land, soms van huis tot huis gesproken over de beteekenis van het Christelijk onderwijs. De laatste jaren voor de bezet ting is, waarschijnlijk doordat de financieele zorgen minder groot waren, de belangstelling voor'de Unie-collecte verslapt. Er zijn zelfs plaatsen waar zij definitief is afgeschaft. Dit valt te betreuren. Want ook op het gebied van het Christelijk onderwijs is het noodig dat de vuren brandende worden gehouden. Intusschen andere tijden, andere omstandigheden, vragen ook an dere maatregelen. En zoo zou voor Zeeland mis schien overwogen kunnen worden de vraag of althans in die plaatsen waar de Unie-collecte is afge schaft, niet een soortgelijke col lecte voor het op te richten Chris telijk Lyceum kan worden geor ganiseerd. Niet om te beginnen natuurlijk. Voor de oprichting, voor de eerste uitgaven zijn noodig be langrijke bijdragen, spontaan ter beschikking gesteld. Want een Christelijk Lyceum is noodig en goed. Maar het moet ook zijn een goede inrichting, die in geen enkel opzicht bij andere soortge lijke inrichtingen ten achter staat. Fiancieele steun is daarom on misbaar. DE BILT ZEGT; Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. Toenemende bewolking. Koele ochtend. Daarna snel stijgende temperatuur. In den loop van den dag toenemende bewolking met later kans op eeni gen regen. Matige wind tusschen Zuid-oost en Zuid-west. Waar Weatkanelle heerschende omstandigheden moet men en wier woningen zwaar wer- A.N.P.-correspondent een onder- wilde r ivaai vveaitsapeiie. plaats yinden_ De beer p Wester- den beschadigd of vernield. Met houd gehad met een Hongaarsch Russen weten maar langzamer- van Grissee uit beschoten. De Nadat H. M in een open wagen yan 'y/estkapêlle hield" een deelneming stelde H. M. vele vra- naast den chauffeur had plaats ge_ dringend betoog tegen de ruilver- 8en> evenals aan den heer W. nomen (achterin zaten mevr. de kaveling, die men op Westkapelle Tange, die door het trappen op Beaufort en de Comm.) ging het in snellen rit door een deel van Vlissingen, voorafgegaan door twee motorrijders der Rijkspolitie, naar Koudekerke. Hier was het burg. L. J. Dregmans, die H. M. welkom heette en mej. Mos selman, die bloemen aanbood. In Biggekerke ontving de heer D. W. Chr. school rietje Schout bloemen overhandig- ^^fde'rj van elde deSnoods de. Zoutelande, waar heel buitenlanders te plaatsen. Ook de jeugd zich keurig met Oranje de terugkeer der Marinebasis en had getooid, was de vozende de Mij> Zeeland» naar vlissin. plaats, waar burgem D Kodde werd door hem aangeroerd. aar-itrm AAWOtihMbbnn An k nniniriti wil doorvoeren en die lijnrecht een landmijn een been had ver- ingaat tegen de wenschen der be- speeld. De wed. Polderman, die volking. ook haar man had verloren door parlementslid de heer Istvan hand ging men aan hen wennen, prauw vroeg onmiddellijk hulp Csurgai. Dit geldt echter geenszins voor de aan de Nederlandsehe marine- Op dé vraag, hoe het met den politiek. Het resultaat van de patrouilleboot „Josee". Nauwe- wederopbouw van het geteisterde laatst gehouden verkiezingen toont lijks was de Makassaarsc e Budapest staat, antwoordde hij, dit duidelijk aan. S echts 17 pet. prauw veihg 10 de haven van dat Buda voor 50 procent door van het uit 450 afgevaardigden Soerabaja aangekomen of een Tot slot sprak de heer J. L. den oorlog, moest om zes uur aan d€n oor[og vernietigd was en het bestaande parlement, bestaat uit Madoereesche prauw kwam Verhagen, voorz. der Stichting de koninklijke trein zijn, om door tegenoverliggende deel der stad, Communisten. langszij de „Josee" en vroeg Nieuw Walcheren, die een lans H. M. ontvangen tfe worden. pest v00r 6 procent. Vooral de Omtrent den economischen om geleide op haar uitreis. Het brak voor de belangen van Vlis- Einde van den omgeving van de Donau heeft toestand verklaarde hijverzoek werd onmi e ij in- singen. Hij bracht met nadruk eersten tocht, zeer geleden. Er zijn natuurlijk Wij hebben veel verloren m den gewilligd. - u (a~a naar voren het arbeidsvraagstuk Het eine-nu in snelle vaart naar plannen voor den wederopbouw, oorlog; wij hebben een oorlogs- Dit voorbeeld werd gevolgd h0?. <\?er der Kon. Mij. „De Schelde" en VlEsLgen w^r H M om kwart maar de verwezenlijking is zeer schade van 300 millioen dollar te door vele andere, zoodat thans - - -Li.'der ov- t M gar. te W^maallteeft aantallen ^in klaarde hf, is geen sprake. f "te maal aan een crediet van j terroristen te beschermen. De verhouding tot de Russen 10 fllhoe" d<? F en de tweede j is uitstekendtot een zekere ml"loen' Wij hebben plannen m voorbe- eenige oogenbhkken de Koningm H M wa9 buitengew00n dank_ over zijn dorp vertelde en waar baar yoor het openh°rtige spreken Jaantje van Sluis weer een bou- en de y w* zK;j y*an de quet bloemen gaf. Walchersche problemen op de En voort ging het weer naar. h te werd £eateldi zij heeft Westkapelle, waar de stoet om het gesprokene, dat op papier was ongeveer 1 uur arriveerde. Voor het noodgemeentehuis in het Zwit- ontvangen en sersche barakkenkamp had de heer P. de Vos, hoofd van de openbare Bezoek aan Bunker- school, de hoogste klassen der woningen, openb. en chr. school opgesteld Na afloop van de besprekingen en met groote aandacht en zicht- heeft H. M. nog een complex bare belangstelling volgde H. M. onbewoonde noodwoningen be den zang der kinderen, n.l. het i zocht, op den tocht waarheen zij Wilhelmus en het door den heer jn druk gesprek was gewikkeld de Vos gecomponeerde „Liedje met Ir. Gerber. Toen ging het in van Westkapelle". Burgemeester snelle vaart richting Domburg, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot waar zij kort voor het dorp ont maakte hier zijn opwachting en vangen werd door Domburgs Mientje Tanker en Wilhelmina burgemeester, Jhr. Ir. A. L. Bo- Moens mochten bloemen aanbie- gaert en het verzamelde volk haar den. Ongedwongen praatte de Ko- spontaan met het Wilhelmus be- Koningin afscheid te hebben ge nomen. Den avond en nacht heeft zij in den trein doorgebracht. De tocht door Walcheren was De eisch blijft erkenning van de republiek. ningin met de schoolkinderen. Na eenige barakken te hebben be zichtigd, informeerde zij belang stellend bij een Westkapelsche naar de woning, waarin deze woonde. Op een vraag van den burgem. gaf zij te kennen, gaarne in een noodwoning te gaan. In de noodwoning van C. Lievense aan het Noordervroon vertoefde zij eenigen tijd en informeerde bij de bewoners, hoe de woning beviel, of er iets gered was en hoe het met hun land stond. De weduwe groette. Zij ging eerst den bunker binnen, waar de gezinnen L. v. Rotte en P. Hubregtse wonen. Op onge dwongen wijze onderhield zij zich met de bewoners, informeerde naar de woongelegenheid in den bunker e.d. en nam plaats op een stoel. Toen de vrouw des huizes bleef staan, verzocht zij deze vriendelijk, toch ook te gaan zit ten. Daarna bezocht zij nog den woonbunker van A. Bimmel. Bij het gemeentehuis ontving H. M. bloemen uit handen van Maatje Peene, wier man bij de beschieting van Domburg is omgekomen en Roelse en Neeltje de Jager, die nu met vier kinderen van een schrikbarend klein bedrag moet rondkomen, is deze woning bin nengegaan en heeft H. M. ge vraagd, of geen verbetering ge bracht kan worden in de voorzie ningen voor oorlogsgetroffenen. De burgem. merkte op, dat zeer ernstig aan verbetering wordt ge werkt, hetgeen H. M. bevestigde. Bespreking te Westkapelle Ongeveer anderhalf uur was er Van Domburg naar Souburg. Over den Noordweg reed het gezelschap naar Oostkapelle, waar burgem. Sprenger H. M. zijn op wachting maakte en Pietje de Kam weer bloemen aanbood. Op Serooskerke was het burgem. L. Dregmans en Nellie Vreeke met Sien Christiaanse, die de „hon neurs" waarnamen en op Gapinge ontving burgem. N. v. Liere H. toen een bespreking in het Ge- M. en mocht mej. Louwerse een reiding voor een uitgebreide indu strialisatie, zoodra de mogelijk- j heden zich daarvoor openen. Wij krijgen veel grondstoffen uit Rus- land.Deze worden bij ons ver- I werkt en naar Rusland geëxpor teerd. 30 procent der productie behouden wij echter voor eigen gebruik en dat is wel voldoende om op gang te blijven. Alleen levensmiddelen zijn nog op de bon en evenals overal in Europa hebben wij te kampen met de zwarten handel. Tenslotte verklaarde hij, dat de Het republikeinsche „Nieuws- echter niet het geval te zijn in blad" te Batavia heeft een ar- dat „landje van mest en mist, tikel gewijd aan de Nederland- van vuilen ikouden regen". Men sche commissie-generaal eni aan schijnt elkaar daar op een ge- bevdkTim'WsVteïïötenTs'döó*r"tè de vraag, in hoeverre een oplos- weldige manier te wantrouwen zetten en V01 te houden tot de sing in het huidige conflict door en daarom moeten de 150 man,wcec Vnmen de Ikomst van deze commissie die het Nederlandsehe parle- g0eQe 1 J°en W kan worden bespoedigd. menit groot is, ieder voor zich een duitje mee in den zak kun- Het blad vraagt zich daarin o.a. af„Wat voor principieel verschil bestaat er tusschen de positie van Van Mook tijdens de onderhandeling in aanwezig heid van Clark Kerr en den stand van zaken met deze com missie-generaal? In beide ge vallen zal men, als men hier te Batavia tot 'n voorloopige ont- werp-overeenkomst gekomen is, weer naar Nederland moeten, waar dat ontwerp in het Ne derlandsehe parlement zal wor den besproken en men even tueel veranderingen zal willen aanbrengen. Met het verander de ontwerp zal men dan weer de meening der Indonesiërs moeten hooren enz. Wel een methode voor een „snelle" af handeling van dit conflict. Wij, Indonesiërs, hebben Sjahrir, die alles voor ons in nen en willen doen. Men vertrouwt elkander niet en schijnt tevens het groote belang voor beiden, Indonesië en Nederland, dat ligt in een snelle afwikkeling van zaken, geheel uit het oog te verliezen. Wij vreezen, dat de instelling van de commissie-generaal niet zooveel nut zal afwerpen als de Nederlanders ervan verwach ten maar wij zouden ons hier in kunnen vergissen. DE STRIJD IN CHINA. Volgens den correspondent van de Times te Washington wordt in berichten uit Nanking gezegd, dat generaal Tsjang Kai Sjek ge weigerd zou hebben te voldoen aan den eisch der Communisten om het bevel „staakt het vuren" te geven. Een verklaring hieromtrent is gedaan van Communistische zijde te Nanking, waaraan werd toege voegd, dat Tsjang Kai Sjek een Eén ding weten wij echter I tegenvoorstel had gedaan, dat zeker, en dat is, dat wij ons niet zullen laten ringelooren door die 150 man in dat „door- seypert stukske grond. Wij blijven bij ons „recht van zelfbeschikking" en zullen blijven vasthouden aan; „erken onze republiek". Een commissie-generaal zon- orde maakt, en indien hij met der bevoegdheden is naar onze de Nederlanders tot een resul- meening van zeer geringe taat gekomen is, dan zal de waarde. En als het aankomt op centrale nationale conventie er „wachten", dan herinneren wij uiteindelijk haar goedkeuring de „andere partij" slechts aan aan hechten. Wij vertrouwen het bekende „Oostersche ge- Sjahrir volkomen. Dit schijnt duld". voor de Communisten onaanvaard baar' was. NEDERLANDSCHE OOR LOGSSCHEPEN IN INDIfi. Vredelievend optreden. De belangrijkheid van het vredewerk van de Nederland sehe vloot blijkt uit den wensch van inheemsche prauwen in het gebied van Soerabaja om in convooien te varen, die door Nederlandsehe oorlogsschepen worden beschermd, Het convooi-systeero f» nooit Het aantal inwoners te Rot terdam is sedert 1 Januari met 12624 toegenomen en gestegen tot 629.048 op 1 Augustus. Eugen Irsai, voormalig direc teur van den filmdienst van Goeb- bels' ministerie van propaganda, is in de Amerikaansche zóne van Oostenrijk gearresteerd. De Fransche ministerraad heeft Louis Joxe, staatsadviseur en secretaris-generaal der regeering benoemd tot directeur-generaal voor de cultureele betrekkingen met het buitenland. MEER KOFFIE IN OCTOBER. Voor de periode van 6 Oc tober tot 17 November zal het koffierantsoen, dat tot heden op 100 gram per 4 weken was gebaseerd, wor den verhoogd tot 200 gram per 6 weken. Verdere arrestaties op het C.D.K. te Haarlem. Over de fraude op het Centraal Distributiekantoor te Haarlem kan nader worden gemeld, dat nog verscheidene personen zijn aangehouden. Uit de bekentenis sen is komen vast te staan, dat het hier gaat om ca. 8000 rant soenen, boter, kaas, tabak en ver snaperingen. Het betreft eopures, die vernietigd moesten worden, doch daar het systeem blijkbaar niet geheel afdoende was, waren de betreffende bonnen nog voor het gebruik geschikt en werden dra aan winkeliers en particulie ren verkocht. Voorzitter Eerste Kamer. Big K.B. van 10 September is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, die zal aanvangen op den 17den September 1946, be noemd da heer Prof. Mr R. Kranenburg, lid van die Kamer. Onderwijsbevoegdheid verloren. By besluit van Ged. Staten van Zeeland is verklaard, dat H. S. E. M. Joukes, gewezen hoofd der openbare lagere school te Axel, met ingang van 8 Juni 1945 zyn bevoegdheid tot het geven van ouderwys heeft verloren. H. M. de Koningin bezocht Zeeuwsch-Vlaanderen. Donderdag was het de dag, dat de Z.-Vlaamsche bevolking onze Koningin in haar midden had. In alle plaatsen, waar H. M. de Ko ningin doortrok, stond de geheele bevolking opgesteld en juichte haar enthousiast toe. Schoolkin deren zongen en harmoniecorpsen speelden Met de pas herstelde "Prins Willem I" werd de Schelde over gestoken, zoowel des morgens als des middags. In Breskens werd met eenige vooraanstaande W.-Z.-Vlaamsche figuren een bespreking gevoerd. In Eede bezocht de Koningin een tweetal noodwoningen, bij de ééne kreeg zij een doos met eigenge bakken Eedesche suikerwafeltjes voor de prinsesjes. In Terneuzen heeft Zij geluncht aan boord va» H. M. kanonneerboot „Van Speijck". In de middaguren is Zij via Perkpolder naar Kruiningen te ruggekeerd, waar haar door een Z.-Bevelandsch meisje en jongetje bloemen en een mandje met 3 pak jes Zeeuwsche boterbabbelaars voor. de prinsesjes werd aange boden. Vandaar werd met den konink lijken trein naar Holland vertrok ken. Benoeming van een Adviseur der Commissie-Generaal. Tot adviseur van de commissie- generaal is benoemd Mr. C. C. J. Maassen, oud-president van Soe rabaja. Het opleggen van boeten door Tribunalen. De presidenten der tribunalen zijn gisteren in vergadering bij een geweest met de vijf hoogste autoriteiten, die belast zijn met het fiatteeren van de uitspraken der tribunalen. Eenparig was men van oordeel, dat oplegging van boeten door de tribunalen, in den vorm va terug- betalig van de tijdens de bezetting opgeëischte zoengelden in de be staande wetgeving niet mogelijk

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1