Hetprooes te Neurenberg Sportwedstrijden op Zondag. Voorbereiding voor het vonnis Overweging van het materiaal WAT ESSf&S De toestand Belgie. in Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer OP DEN BON? De besprekingen in Indië. Agoes Salim over de Commissie-Generaal. Terugvoer gestolen goederen uit Duitschland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vliasingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaanache Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- w\jckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 440 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdaq 12 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange VoratBtraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12*6 cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.10 u., on der 19.02 n. Maan op 20.14 u., onder 8.21 uur. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 13 September. 3.08 u. 2.31 m., 15.16 u. 2.28 m. In verband met wat wij schre- gen sluiten, waardoor iedereen ge legenheid had den wedstrijd te gaan zien. Zoover, zegt de N. Leidsche Crt., waaraan wij het bovenstaan de ontleenen, moet het ook in Ne derland komen, dat spelers niet ven over sportwedstrijden op mcer op Zondag willen spelen Zondag, is het interessant kennis en da^ toeschouwers vrijaf krijgen te nemen, van wat het Zuid- om ;n ci_e Week naar een wedstrijd Afrikaansche dagblad „Die Bur- te gaan kijken. Hoeveel jaar zijn ger" cenigen tijd geleden mee- de Zuid-Afrikaners ons vooruit? tot 220. Er bestaat dus nog geen evenwicht tusschen prijzen en loonen en het laat zich ook niet aanzien, dat dit spoedig zal ge schieden, In de kolenmijnen en textiel centra braken herhaaldelijk sta kingen uit. Het aantal mijnwer kers is teruggeloopen van 130.000 tot 90.000. Het tekort tracht men aan te vullen met Duitsche krijgs gevangenen en Italiaansche arbei Een speciale correspondent van ren, in deze laatste weken het het A.N.P. meldt: Waar sedert uiterste gevraagd wordt. tien maanden vrijwel onafgebro- De officieele documentaire uit- deeldeZijn trouwens al lang niet ken drukke beweging heerschte is gave in vier talen van de stof van ders, doch de dagproductie per Er werd een Transvaalsch rug- meer aueen de c]lr. sportlui, die thans de stilste plek in het dool- het proces zal niet alleen steno- mar: bleef bedenkelijk beneden het by-team, rugby is in Zuid- metterdaad dezen dag voor hun hof van het Neuerenbergsche Ge- grammen van de zittingen omvat- normale peil, Afrika dè sport uitgenoodigd sportbeoefening hebben uitgekozen rechtsgebouw: de rechtszaal met ten, doch ook, een aantal docu- Hoewel de politiek van Van om in Rodesia een vriendschappe- Duizenden en nog eens duizenden de daaraan grenzende vertrekken menten, die als bewijzen benut Acker in het begin haar vruchten 11 i -mntoh f ii enalAti rtn nnti nn_ i t 1 1 1 _f— L, ~t. z.otiiriuen ,Hnnn /Ifitl lAAtlcfAri 0*1 /in Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen ligt de lijst van de 978 repatriëerenden uit Indië, die met het s.s. „Johan de Witt" vermoe delijk op 15 Sept. a.s. te Amsterdam zullen aanko men, ter inzage. krijgen we deze week lijke match te spelen op een Zon- andersdenkenden sloten zich aan van de rechters, dag. De „Transvaalsche Rugby Dij de diverse kantoor- en be-1 In de corridors staan wacht- Unie" gaf haar toestemming, om- drijfsvoetbalorganisaties in de posten opgesteld, die onverbidde- dat haar reglementen niet verbo- verschillende groote steden. lijk toegang, weigeren aan allen, den, op Zondag een wedstrijd te Bovendien werd in de R.K.-pers die hier vele maanden dagelijksch spelen. den laatsten tijd ook al herhaalde j werk hebben verricht. Alle be- Doch deze toestemming deed in ma)en de aandacht voor het Za- j staande toegangsbewijzen voor den geheelen Zuid-Afrikaanschen terdagvoetbal opgeëischt. deze vleugel van het gebouw zijn staat een storm van protesten op- i £n zelfs in het communistische vervallen verklaard, gaan. Genoemd blad schreefdagblad „De Waarheid", troffen j Slechts acht rechters en twee zijn. Degrelle in Portugal? „Le Drapeau Rouge" 'schrijft onder voorbehoud: „Wij verne men uit betrouwbare bron, dat Leon Degrelle op 27 Augustus in Portugal aangekomen zou zijn. Hij is in het bezit van een Spaansch paspoort op naam van we een enkele maal een ingezon- tolken zijn doorgaans aanwezig I |^i^e'/sp^ora Hij zou te „Rugbygeesdnftiger in Trans- den stuk aan,waarin een sportbe- in het vertrek, waar over het von- 1 - vaal het in kwaai verset gekom oefenaar er zijn beklag over deed, teen die onlangse besluit van die hoezeer zijn vrouw en kinderen Rugby-Unie van Transvaal om sij jelhens weer met ergernis den goedkeuring te heg aan 'n nie- zondag tegemoet zagen, daar de amptelike rugby-wedstrijd op heer des huizes zich vaak dien Zondag 4 Augustus in Bulaways dag nog m;nder aan hen vertoon- tussen Transvaalsche spelers en 'n de, dan zulks op werkdagen pleeg- Rhodesiese span. Spelers, wat so- de te geschieden. „Wanneer ik wel Transvaal as Suid-Afrika al Zaterdag kon spelen", zoo drukte op die rugby-veld verteenwoordig hij zich ongeveer uit, „dan konden het, het hul diepste afkeur oor hierdie stap uitgespreek. Rugbyspelers het in onderhoude verklaar, dat hulle aanvanklik nie die volle nadraai van die saak be sef het nie. Hulle sien egter nou in dat hierdie leiding wat deur mnr. H. S. Sanderson, president van die Transvaalse Rugby- unie gegee, is, hoegenaamd nie tred hou met die gevoelens van 1 ongeveer 1 we tenminste den Zondag genoe- gelijk onder elkaar doorbrengen". EISENHOWER NAAR DUITSCHLAND. Naar radio Frankfort meldt wordt generaal Eisenhower, die in den loop van deze maand alle Amerikaansche troepen in Europa zal inspecteeren, onge- veer 20 September in de Ame- die oorgrote meerderheid van die rikaansche zone van Duitsch- rugbyspelers binne die grense van land verwacht. Transvaal". Verschillende sport-autoriteiten, alsmede de drie Afrikaansche ker ken, protesteerden tegen den wed strijd en dit had tot gevolg, dat enkele dagen later in de Afri kaansche bladen een bericht ver scheen, dat de „Transvaalsche RADIO-VERBINDING BATAVIA—NEDERLAND HERSTELD. Sind9 eenige dagen is de ex- perimenteele uitzending van de stations P.L.S. en P.L.C. in Ba tavia rveer hoorbaar in Neder land. De zenders beginnen hun - beraadslaagd wordt. Het ge- I Jj-g ^l^n^ recht beoordeelt het bewijsma e- nationaliteit en van twee naai practisch zonder hulp. Zelfs h voornemen Ar- slechts af en toe te hulp te wor den geroepen voor speciale inlich tingen. afwierp door den loonstop en de prijsvermindering, werd door de regeering Huysmans een onver geeflijke flater begaan door prij zen, evenals de tramtarieven, te verhoogen. Aan den anderen kant geeft het blad toe, dat het systeem van de in- en uitvoervergunningen .veel soepeler geworden is. Hoewel het werk van het ge recht in volkomen stilte plaats vindt, is het bekend geworden, dat overweging van het materiaal zoo zorgvuldig geschiedt, dat de nog resteerende dagen voor de 23ste Distributie van behangsel papier. Uitsluitend ten behoeve van den nieuwbouw beschikt het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw over een contingent be hangselpapier. Belanghebbenden, die voor nieuwbouw behangselpa pier noodig hebben, dienen dit bij de bureaux van den wederopbouw aan te vragen. Teneinde een billijke verdeeling „De Gazet" schrijft onder het te krijgen mag per behanger of Een bedenkelijke balans, opschrift: „Een bedenkelijke ba lans", dat zoowel op economisch September ten volle benut moeten als op financieel, sociaal en mo- worden. Het gerecht komt met dezelfde regelmaat en zonder een minuut te verspillen bijeen, als tijdens de be wijsvoering en zal zoo mogelijk ook nachtzittingen gaan houden om zijn taak tijdig te beëindigen. Avondzittingen zijn thans reeds regelmaat, zoodat van de rechters, die toch reeds zwaar belast wa- per detaillist maximaal slechts 1000 rol worden aangevraagd. HET CENTRAAL STATION TE BRUSSEL. Enorme verbetering van het verkeer. Het in aanbouw zijnde C.en- Rugby-Unie" haar besluit eenpa- uitzending in het Nederlandsch rig had herroepen. De wedstrijd om 17 uur Nederlandschen tijd werd op een werkdag vastgesteld en blijven dan een half uur in en de Rhodesische lOyncr van de luchl. De zenders werken op Koophandel liet alle ondernemin- 16 en 29 Meter. mer in het wetsontwerp zijn aangebracht, vermoedelijk dichter bij de laagste schat ting van f 3.4 milliard zal lig gen dan bij de hoogste schat ting van f4 milliard. Met betrekking tot de beste ding van de opbrengst van deze belasting merkt de minister op, dat bij deze belasting, evenals bij de vermogensheffing ineens, als doel mede voor oogen staat het verminderen van de staats schuld, doch dat daaraan, zon der voorbehoud moet worden toegevoegddoch wel het com. penseeren van een verdere ver hooging van staatsschuld. Re delijker wijs kan niet worden verwacht of geëischt, dat nu reeds de rijksbegrooting zal sluiten. Bij haar streven om zoo snel mogelijk uitgaven en in komsten weer in evenwicht te brengen zal de regeering niet schromen ook het staatsappa raat tot een verantwoorden omvang te brengen. Terecht is gewezen op de vermindering van inkomen, welke kleine spaarders en per sonen met middelmatige ver mogens, waaronder ook vele ouden van dagen, wier vermo gen gedurende den oorlog in zijn bestanddeelen geen wijzi ging heeft ondergaan, zich in den regel moeten getroosten, gensaanwas een direct of mdi- Met de !eden> d;e daarop heb reet gevolg van de oorlogsom- ken gewezen, is de minister van standigheden is. oordeel, dat deze omstandigheid Zou deze vermogensaanwas j-,jj ket regelen van de vermo- op gelijke wijze worden behan-gensheffing in eens met deld als voor den oorlog ver- narae bij het vaststellen van de worven vermogen, dan is het aftrekposten een ernstig slechts een kleine stap om te pund van overweging moet uit komen tot de stelling, dat ook maken oorlogschade moet worden ge-1 Tot het| opnemen Jvam bij- lijkgesteld met voor den oor- zondere bepalingen te dien log" geleden verliezen. De minis- aanzien in de onderwerpelijke ter is van meening, dat het belasting kan dit, het karakter rechtsbewustzijn van ons volk daarvan ;n aanmerking geno- in beide gevallen een zoodanige meIlj echter niet leiden, gelijkstelling niet gedoogt. De minister betreurt, dat le- De behandeling van de den van de Eerste Kamer mee- vermogensheffing in eens en nen in twijfel te moeten trek- van de Rijksbegrooting zal ken, dat de regeering bij de be- den minister, naar hij hoopt, perking van de overheidsuitga- in de gelegenheid stellen na ven de noodige voortvarendheid der op de algemeene sanee ring van de rijksfinanciën in Aan de memorie van ant- woord van den Minister van Financiën aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet inzake de Vermogensaan- wasbelasting is het volgende ontleend Dè minister is steeds de ziens wij ze toegedaan geweest, en is dit ook nu nog, dat bij de belastingpolitiek de sociaal-eco nomische zijde in beginsel evenzeer als de fiscale zijde in het oog moet worden gehou den, De sociaal-structureele ge volgen, welke aan een bepaalde belastingpolitiek zijn verbon den, kunnen dan ook niet wor den verwaarloosd en bij het kiezen van een bepaalde belas tingpolitiek moeten ook zij voor oogen worden gehouden. Verscheidene leden hebben de meening verdedigd, dat de ver- mogensaanwasbelasting uitslui tend den op onoirbare of op on gerechtvaardigde wijze verkre gen vermogensaanwas moet treffen en dat op oirbare wijze verkregen vermogensaanwas slechts behoort te worden ge troffen door een vermogenshef fing ineens. Deze leden veronachtzamen, naar de minister opmerkt, het gewichtige feit, dat ook een zeer groot deel van den op oir bare wijze verkregen vermo- reel gebied een zware last op het land drukt. Sedert -de bevrijding heeft Bel-'! gië vier regeeringen gehad, die geen afdoende oplossing vermoch ten te geven voor de meest drin- gende problemen. traalstation te Brussel zal De oorlogskosten bedragen 195 niet alleen een belangrijk milliard. De prijzen-index is ge- knooppunt van spoorwegen wor stegen tot 350 en die der loonen den, maar het zal tevens onder lak verkenen aan verschil lende officieele instellin gen, zooals het kantoor voor koloniën, voor handel en voor toerisme, enz. De benedenverdieping zal ingericht worden als win kelgalerij. De Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" zal er haar kantoren openen en een speciale trein laten loo- pen naar het vliegveld van Meisbroek, Het station krijgt 6 spoorbanen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat dage lijks 800 treinen Brussel via het Centraal-station verlaten. Bovendien wordt ik geen optimistische verwachtin gen wekken. Wel wordt op het oogenblik nauwkeurig nagegaan, wat er nog terug te vinden is van de meer dan 300.000 uit Neder land weggevoerde koeien, maar wij zullen tevreden moeten zijn, als we enkele duizenden op deze wijze terugkrijgen. Wat de kunst betreft: op het oogenblik is omstreeks 20 procent van 't aantal weggevoerde objec ten naar ons land teruggekeerd. Meten wij het teruggekomene af naar de kunstwaarde, de kwaliteit, dan ligt het percentage oneindig veel hooger en wel op zijn minst genomen op 70 procent. Van de belangrijkste kunstwer ken, die van ons land naar. Duitschland zijn gevoerd, is dus bijna weer in ons bezit. Ook op het gebied van geroofde boeken hebben we goede resul taten bereikt. Tot dusver keerden 3000 kisten met boeken terug. Een 1000 tal wordt binnen afzienbaren tijd verwacht. Daarmede zijn de belangrijkste bibliotheken weer in Nederland terug. INDISCHE REPATRIEE- RINGSDIENTS WORDT OPGEHEVEN. De laatste schepen, welke onderweg zijn. Ter geleidelijke opheffing van den repatrieeringsdienst in Indië, zullen luit.-kol. S. C. F. Maas en mr. J. H. J. Schouten, resp. hoofd van bedoelden dienst in Nederland en directeur van het C.B.V.O., zich Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Batavia begeven. De volgende schepen met repa- trieerenden zijn thans nog onder weg: de „Volendam" en de „Si- bajak" uit Australië, de „Nieuw Holland", de „Oranje", de „Jo han de Witt", de „Weltevreden", de „Indrapoera" en de „Kota Ba- roe" uit Ned.-Indië. Begin October wordt het laatste speciale repatrieeringsschip in Nederland verwacht. DE STRIJD IN CHINA. De correspondent van de 15 t.m. 28 September. Bonkaarten KA, KB, KC 610: 564 t.m. 568 brood800 gr. brood. 569 brood: 400 gr. brood. 572 boter enz.: 250 gr. boter. 573 boter enz.250 gr. marga rine of 200 gr. vet. 583 suiker: 1000 gr. suiker of boterhamstrooisel of 2000 gr. jam, stroop enz. 574 Alg.200 gr. kaas (waar van 100 gr. korstlooze kaas). 575 Alg.: plm. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep. B 18 Rers.1600 gr. brood. C 18 Res.: 800 gr. brood. B 19 Res.100 gr. kaas (waar van 50 gram korstlooze kaas). B 20 Res.; 2 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 610: 521 vleesch: 100 gr. vleesch. 522 vleesch: 400 gr. vleesch. A 04 melk: 4 liter melk. B 04, C 04 melk: 7 liter melk. 517 aardappelen: 3 kg aardapp. Bonkaarten KD, KE 610: 064, 065 brood: 800 gr. brood. 072 boter enz.250 gr. boter. 073 boter enz.: 125 gr. marga rine of 100 gr. vet. 083 suiker: 500 gr. suiker of boterhamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. 084, 085 Alg.: 250 gr. suiker of boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 074 Alg.100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstlooze kaas). 075 Alg.: plm. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep. D 18 Res.: 800 gr. brood. E 18 Res.250 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 610: 021, 022 vleesch100 gr. vleesch. D 04, E 04 melk: 12 liter melk. 017 aardappelen: 1 kg aardapp. Tabakskaarten enz.: T 47: 2 rants, tabaksartikelen. V 48 200 gr. suikerwerken. X 472 rants. X 48: 100 gr. suikerwerken. chocolade en/of tabaksartikelen, chocolade en/of Vroegere Nazileiders, wachten op hun vonnis. Boven v.l.n.r.dr Schacht verorbert zijn rantsoen; Hermann Goering, ontdaan van decoraties, maakt zijn maaltijd klaar; Julius Streicher. Onder v.l.n.r.: Kaltenbrunner, ex-Ge stapoleidermaarschalk Keitel. „Times" te Washington seint; „Volgens Chineesche militaire het geheel en al geelectn- £ri «n Peki wofd tde_ ficeerd en electnsciie loco- vanuit die stad, thans motieven brengen de toegegeven, dat het doel van de stoomtreinen van het eene gang zijnde operaties is station naar het andere, j uitroeiing van allen Communis- Kortom, het station tischen invloed in Noord-China. Brussel-Centraal zal een j Het grootste gedeelte van de enorme verbetering betee- I provincie Jehol zou wederom in kenen voor de reizigers, die handen van de regeeringstroepen zich van Nederland naar de zijn en drie colonnes trekken van- Fransche hoofdstad willen uit verschillende richtingen op begeven, daar de reisduur naar Kalgan, het sterke Commu- met minstens 20 minuten nistische centrum. verminderd zal worden. Deze ontwikkeling der gebeur- tenissen valt samen met verklarin- millioen gulden aan goederen in ons land was teruggevoerd. Intusschen is dit bedrag in de laatste twee maanden al weer be langrijk gestegen. Om een indruk te geven van de bereikte resultaten werden en kele cijfers gegeven. Draaibanken: geroofd.: 2213 Hadji Agoes Salim, de repu- voor een breedere en eerlijker blikeinsche onder-minister van beoordeeling van den politieken Buitenlandsche Zaken heeft tegenstander, terwijl de inmen- aan Aneta verklaard, dat men ging van derden (de komst van in Indonesische kringen van Lord Killearn) met vertrouwen oordeel is, dat de namen Scher- tegemoet werd gezien. Dit al-1 terug473, dus ruim 21 pet, merhorn, van Poll en de Boer les ziet er hoopvol uit, nu de fraisbanken; geroofd; 604, terflg: als leden van de commissie-ge- commissie-generaal op het punt 138, dus ruim 23 pet.laschma- neraal een besliste stap voor- staat te komen, doch het meest chines: geroofd: 2303, terug: 428 waarts in de richting van de treffend is wel de uitnoodiging dus ruim 18Yi pet. oplossing van de politieke pro- van de republiek om een missie blemen op Java beteekenen. van vooraanstaande Nederlan- Hij voegde er aan toe, dat ders te sturen, teneinde de re- deze drie personen voor de re- publiek met eigen oogen te publikeinen beslist aanvaard- aanschouwen. Dit is een teeken baar zijn, aangezien men van van „goodwil" waaraan een alle drie personen objectiviteit jaar geleden eenvoudig niet te ikan verwachten. j deniken viel. Dat thans de poor- De mogelijke ontmoetingen ten worden opengezet is een gen van Communistische zijde, dat een geschatte waarde van ca. 50 )>een nieuwe autonome staat zal De bonnen voor melk worden in den vervolge voor een periode van 14 dagen aangewezen. Deze bonnen zijn derlialve geldig t.m. Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnape- ringskaart. Voor de week van 22 t.m. 28 September zullen nog bonnen worden aangewezen voor aardap pelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 September worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 16 Septem ber mag worden gekocht. opgericht worden, wanneer Tsjang Kai Sjek niet het bevel „staakt het vuren" geeft". Deze nieuwe staal zou zijn in Noord-Mands- joerije. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in het gebied van Toronto (Canada) 20.800 nieuwe distributiekaarten gestolen. betracht. Met betrekking tot de bud- getaire uitkomsten van de voorgenomen belasting kan de minister mededeelen, dat nieuwe ramingen de veron derstelling wettigen, dat de opbrengst van de belasting, rekening houdende met cle wijzigingen, welke bij de be handeling in de Tweede Ka- te gaan. Met: nadruk verzekert hij, dat bij de uitvoering van de voor genomen belasting er naar zal worden gestreefd oneffenheden en onbillijkheden, voor zooveel zulks binnen 'het kader van de wettelijke bepalingen redelij kerwijs mogelijk is, weg te ne men of te beperken, tusschen de commissie-generaal en/of Lord Killearn en Soe- karno besprekende, zeide Salim veelbeteekenend„Soekarno zal, indien het „kabinet" hem dat om politieke red'enen aan raadt, op den achtergrond blij ven", Hij voegde er aan toe, dat voordat zulk een ontmoe ting plaats kan hebben, er van te voren een besluit van Sjahrir's kabinet vereischt is. Verder sprak hij de hoop uit, dat de komst van de commissie- generaal za! samenvallen met de besprekingen voor een wa penstilstand, die over twee of drie dagen zullen moeten begin nen. Symptomen van toenadering? Een artikel in „Het Dagblad" wijst op verschillende sympto men van het begin van een beter begrijpen over en weer, waarbij de uitingen der Indone sische pers meermalen van een gematigdheid doen blijken, waar men kort geleden ver geefs naar gezocht zou hebben. Gal en venijn maakten plaats Hieruit blijkt, dat we van deze zoo uiterst belangrijke gereed schapswerktuigen nu zeker al 20 procent in Nederland terug heb ben. Het werk is nu in de voor ons verreweg belangrijkste zóne, n.l, de Britsche, juist goed op gang en van vele machines, waarvan we bewijs, dat men na 1 jaar in de verblijfplaats te weten zijn ge- staat is om aan niet-republikei- nen iets te laten zien, waarop men ongetwijfeld^ trotsch is, een bewijs, dat hun inspanning be loond is. Dit heeft een grooter zelfvertrouwen tot- gevolg ge had, waardoor ook het schen ken van vertrouwen, aan den politieken tegenstander moge lijk wordt' gemaakt. Wat tot nu toe bereikt werd. Kolonel Otto, commissaris-ge neraal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitsch land heeft een radio-causerie ge houden over den terugvoer van goederen uit Duitschland. Daar aan Is het volgende ontleend: In een publicatie, die betrekking had op de cijfers tot en met 1 Juni van dit jaar, kon ik kort ge leden vermeiden, dat los van kunstschatten en effecten voor komen, is de vrijgave al weer aangevraagd. Het percentage zal dus nog snel oploopen. Van d,e 2792 geroofde schrijf- en rekenmachines zijn terug: 21, dus nog niet 1 procent. Het behoeft nauwelijks toelich ting, dat deze soort machines wel moeilijk terug te vinden en te her kennen is. Van de 464 weggevoerde loco motieven zijn er 405 terug. Van de personenrijtuigen ca. de helft. Dat ziet er dus niet slecht uit, maar van wisselhout is maar 10 procent, van de dwarsliggers maar ruim 2 procent terug en ook dit spreekt ook eigenlijk wel vanzelf. De 301 geroofde Amsterdam- sche, Haagsche en Rotterdamsche tramwagens, zijn teruggevonden. Een twintigtal is onhelstelbaar, maar de rest is weer goed bruik baar te maken. Hiertegenover moet weer wor den gesteld, dat wij van alle ge roofde automobielen tot nog toe nauwelijks Vio procent hebben te ruggekregen. Gok over paarden en vee kan De Rijksbegrooting van 1947. De Tweede Kamer houdt Dins dag 17 September des namiddags te hall twee een vergadering, waarin aan de orde komtaanbie ding van de rijksbegrooting voor 1947 en opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. H. M. op Walcheren. Onder enorme belangstelling, op straten en wegen, in stad en dorp, heeft onze Koningin gisteren een autotocht over Walcheren ge maakt. In Vlissingen werd zij welkom geheeten door burg. Kol ff en weth. van Oorschot, waarna het direct in snelle vaart over Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande near Westkapelle ging, waar een bespreking van ruim anderhalf uur met de vertegen woordigers van den wederopbouw enz. werd gehouden. In de dorpen ontving H. M. overal bloemen en onderhield zich met de burge meesters. In Westkapelle bezocht zij een noodwoning en verschillende ba rakken. Van Westkapelle uit ging het over Domburg (waar twee bunkerwoningen werden bezocht) Oostkapelle, Serooskerke, Gapin- ge, Veere, Middelburg, naar Sou burg. Na terugkeer van Ritthem op Souburg heeft zij daar eenigen tijd gesproken met enkele vrou wen, wier mannen door oorlogs handelingen waren omgekomen en gisterenavond zes uur moest de wed. Polderman van dit dorp bij haar aan den trein komen. Het bezoek is een ware zegetocht ge worden. H. M.'s gevolg bestond uit mevr. L. de BeaufortHar- denberg, hofdame, lt. ter zee le klasse H. A. W. Goossens en haar privé-secr. Dr M. Kohnstamm. In ons nummer van morgen zul. len wij een uitvoerige reportage van deze koninklijke tocht geven. Birger Meinel, voormalig lid van Quislings marionettenre- geering tijdens de Duitsche be zetting van Noorwegen, is te Oslo tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. DE BILT ZEGT: Plaatselijk weer regen. Weorvorwachting, geldig tot Donderdagavond In den loop van den dag toe nemende bewolking met later plaatselijk regenval. Temperatu ren ongeveer als gisteren. Aan do kust tijdelijk vrjj krachtige, ove rigens moest matige wind tus schen West on Zuid. Het inschepingsverlof. Militairen, behoorend tot de „7-December divisie", die thans met inschepingsverlof thuis ver toeven, wordt meegedeeld, dat, voor zoover dit verlof eindigde Zondag 15 Sept. laatste reisge legenheid, dit verlof verlengd wordt tot Maandag 16 Sept. laat ste reisgelegenheid. De duur van dit inschepings verlof is zoodoende voor deze mi litairen met 24 uur verlengd. Prins Bernhard naar Zweden? Volgens „The Daily Telegraph" dat een bericht uit „Svenska Dag- bladedt" te Stockholm aanhaalt, zal Prins Bernhard 22 September naar Zweden gaan om aldaar in gezelschap van koning Gustaaf aan de landenjacht deel te nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1