Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, OweitLfy weqvwUe&c De KNAC doet een dringend beroep op de weggebruikers FEUILLETON. De Commissie-Generaal op Zaterdag 14 September naar Indië? Onder verwijzing' nj.ar ciB vele JoodciijUe „.gcinkken op den weg ici.rijft de K.N.A.C.i cijfers sijn verbijsterend en tragisch. Onzegbaar vee! leed en rouw houden zij in. Zij zijn zelfs aanmerkelijk hooger dan vóór den oorlog. Zij vormen een aanklacht tegen de overheid, die niet straf genoeg het naleven van haar wetten en voorschriften handhaaft en controleert; tegen allen, die de noodzakelijke veilig- verkeerspropaganda bagatellisee- ren, het meest echter tegen de verkeersdeelnemers zelf, die veel al tegen beter weten in de een voudige verkeersbepalingen dage lijks veelvuldig en doodgemoede- dereerd en zich blijkbaar van geen doodsgevaar bewust met voeten treden. En wel in een mate, die ongelooflijk zou zijn, indien lang durige eigen waarnemingen van de K.N.A.C. het bewijs niet hadden geleverd. Het kan ook anders! Aan de zelfmoordpoging-epidemie moet een einde kunnen ko men! Het overgroote deel der verkeersongevallen is vermijdbaar! Derhalve moet met goeden en vrijen wil en met Hollandsche nuchterheid deze droevige periodiciteit kunnen worden doorbroken. Van alle verkeersdeelnemers wordt daarom gevraagdmeer zin voor werkelijkheid, geduld en ver draagzaamheid en nauwgezet en plichtsgetrouw opvolgen van de verkeersbepalingen (gepopulari seerd in Uo K.N.A.C, wcgcode). Voorts minder haast en lichtzin nigheid, minder slordigheid, eigen gereidheid en egoïsme. Mede uit eigen belang kan iedereen meehelpen aan eigen lou tering en 'het hijschen van het stormsein, waarvoor, naar de K. N.A.C. meent, de hoogste tijd ge komen is. Het vertrek van Dr P. J. A. Idenburg. Naor wij vernemen zal Dr P. J. A. Idenburg, die benoemd is tot directeur-generaal voor olge- meene zaken to Batavia, vandaag per Skymaster naar Indië terug- keeren. Nieuwe uitvinding op radiogebied. De New-Yorksche pers heeft kennis kunnen maken met een nieuw systeem van radio-uitzen- ding, dat vergeleken kan worden I met het radar-systeem. Volgens dit nieuwe Bysteem maakt men namelijk gebruik van series hoogfrequente electrische „stooten" inplaats van continue- golven. Het voordeel van dit nieu we systeem is, dat men op dio wyzo meor dan één programma tezelfdertijd over denzelfden zen der kan uitzenden. Provincienieuws Vereen, voor Ziekenhuis verpleging Z.~ en N. Beveland. Deze vereeniging hield Za terdagmiddag haar algemeens vergadering, die wegens ziekte van den voorzitter, den heer Mr Dr Mes, onder leiding stond van den 2en voorzitter, den heer J. H. Klooster te Elle- woutsdijk. Besloten werd een telegram van medeleven te zen den aan den voorzitter. De secr.-penningm., de heer A. de Lange, bracht het jaar-1 verslag over 1945 uit. Daarin werd met groote dankbaarheid gewezen op het feit, dat om-; danks alle moeilijkheden in de oorlogsjaren en daarna de vereen, haar werk steeds kon voortzetten, en dat ook in 1945 de reserve nog kon worden versterkt. Het aantal vrijwillig verze kerden bedroeg per 31 Dtc. 1945 34.418 (vorig jaar 31.812), ter wijl het aantal verplicht ver zekerden, dat bij de vereen, voor ziekenhuisverpleging was herverzekerd 26.053 bedroeg (v.j. 25.119). Aan vele evacué's is gaarne inwoning in de vereen, verleend. Het aantal ziekenhuisopna men bedroeg in 1945A verze kerden 905 (v.j. 614), B verze- kerden 75 (v.j. 74) en verplicht verzekerden 828 (v.j. 657). Het aantal patiënten was dus be langrijk -hooger dan in 1944, terwijl de cijfers over 'het eerste halfjaar 1946 wederom een stijging te zien geven. Aan verplegingskosten werd uitge geven A verz. f 36990,87, B verz, f 4431,09 en aan bij ko mende kosten A verz. f 25237,43 en B verz. f 5390,27. Het saldo winst over 1945 bedroeg f 11937,77 (vrijw. verz.), welk bedrag bij de reserve werd ge voegd. Met ingang van 1 Jan. 1946 is aan de vereen, een Sanato rium-verzekering verbonden, waarvan 10 leden in 1946 uit- keering ontvingen. Het kantoor van de vereen, is nu in een ruimer pand ondergebracht, waarvoor danik werd gebracht aan -het Gemeentebestuur van Goes. Verder werd dank gebracht aan dr Planteijdt, die veel voor de vereeniging deed. Nadat de heer I. Groenewege namens de controle-commissie verslag had uitgebracht, werd de rekening onder dank aan den secr.-penningm. goedge keurd. De aftredende bestuursleden de heeren Dr J. L. J. Bruijn- zeel, C. Douw, A. de Lange en J. S. Visscher werden herko zen, terwijl in de controlecom missie werd gekozen de heer B. Vbskuijl te Kloetinge, De uitkeeringen over het eerste halfjaar 1946 werden be paald op hetzelfde bedrag als in 1945, ni. 60 ligdagen a f 2,75 (B-verz. f 100). In verband met de verhooging van de zieken huistarieven, die per 1 Juli is ingegaan, werd de uitkeering, ondanks de stijging van het aantal patiënten, over het 2e halfjaar 1946 met f 0,50 per dag verhoogd zoowel voor de A- als de B-verz., terwijl de uitkee ring voor 1947 nader zal wor den overwogen. Met slechts 3 stemmen voor I werd verworpen een voorstel om de premie voor de sanato rium-verzekering van 1 op 2 cent per week te brengen. Hierbij werd opgemerkt, dat elk lid een aanvullende sana torium-verzekering kan sluiten. MIDDELBURG. Kranig optreden van een politie-agent. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 5 geraakte de 5-ja- rige A. G. uit de Hcerenstraat ter hoogte van de Kanaalbrug ill het water. Onmiddellijk was een groote groep mcnschcn op den kanaalkant aanwezig. De hulpagent A. Lenselink, die bij de brug het verkeer stond te regelen, spoedde zich er onmid dellijk heen en zonder zich te bedenken, maakte hij zijn kop pel los en sprong te water. Het mocht hem gelukken den jon gen (die met het hoofd naar beneden lag) weer boven te krijgen en hem zwemmend naar den wal te brengen. Het was de hoogste tijd. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast en het mocht geluk ken den jongen zoo ver te krij gen, dat hij door een anderen agent naar zijn ouderlijk huis kon worden vervoerd. Een woord van groote waardeering voor dit prachtige optreden van den agent is zeker op zijn plaats. Terzake van overtreding der Arbeidswet maakte de po- door M. van den Bosch. I. Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij o God mijn Heer Ook het zevende couplet zingen ze nog, staande om de piano, Miep naast Douwe. Douwe zingt goed en vol ernst en overtuiging. Miep slaat de oogen naar hem op en als zijn blik de hare vangt en er even iets in zijn oogen op licht, kijkt ze verward den tuin in, die daar achter de openstaande deuren licht te droomen in den wonderstillen zomeravond. Aan den anderen kant van de piano staat Henk, stram rechtop in zijn officiersuniform..., de tyrannie verdrijvenhij zingt het met zulk een elan, of de ty rannie er werkelijk al is. Ja, als ze op hem af zouden gaan waren ze hier ook zoo in den oorlog. Schuin voor hem staat Hannie, met afwezigen blik. Die tweevanavond hebben ze hun toekomstplannen verteld. Augustus of begin September gaan ze trouwen. Hannie zit er vol van en tegen het eind van deze maand heeft ze haar ontslag uit het ziekenhuis al gevraagd. Zooals ze daar staan, Hannie, Miep's vriendin en Henk, ze hoo- ren zoo echt bij elkaar. Het moet toch wel heerlijk zijn iemand te hebben waar je je zoo aan toe leunt vertrouwen. Weer gaat Miep's blik naar Douwe. Met zoo iemand als hij.... ja, dan zou ze het misschien ook durven. Age, Miep haar drie jaar jon gere broer speelt en zijn sterke jongenshanden slaan de slotac- coorden krachtig aan. Als het werkelijk oorlog wordt, peinst Miep, dan zal in ieder geval Jaap moeten opkomen. Hij is de oudste van hun drieën. Na Vader's dood, enkele jaren geleden, is Miep bij hem en Boukje in komen wonen en ook Age 'heeft hier in de vacantie's zijn thuis. en toch geloof ik, dat hij er op los zal slaan. Denk je dat litie vorige week proces-verbaal op tegen H. J. K, J. K. en J. J. B., allen te Middelburg. Engelsche scholieren bezochten Walcheren. Ongeveer 75 Engelsche jon gens en meisjes, die dprrr be middeling van (ie WjFA een 14-daagsche vsicaütie in. Zeeland doorbrengen, bezochten Maan dag in gezelschap van ecu on> geveer gciijls aantal Holland sche scholieren met hun resp. leiders en leidsters Walcheren. Met eenige bussen kwamen zij ia de morgenuren te Middel burg aan, waar zij in de vroe gere Bakkerszaal van het Schuttershof werden ontvangen door den wnd. burgem. van Middelburg, den heer J. W. Kögeler. Deze heeft hen in het Engelsch toegesproken en hun iets verteld van de vroegere marktdagen, van de bevolking en de groote verwoestingen in de stad. Ook van de vriend schap, die door den oorlog aan kracht en warmte gewonnen heeft tusschen ons land en En. geland. Met het uitspreken van de hoop, dat de bezoekers een goeden indruk van Walcheren mogen medenemen en de beste wenschen voor hun Koning en hun volk besloot" hij zijn speech, die onder daverend applaus werd ontvangen. Mr A. B. Wignall, Head Master Harpur Youth School, Bedford, ant woordde den burgem, met en kele welgekozen zinnen. De heer J. A, Sakko heeft de zen dag de Engelschen rondge leid, eerst door de stad en naar- na over het eiland. In Domburg werd de lunch gebruikt. Daarna werd naar Veere gereden en vervolgens naar Vlissingen. 's Avonds keerde het gezel schap met een massa indruk ken over het eiland Walcheren naar Goes terug. VLISSINGEN. Verplaatsing Kantoor N.V. Haven van Vlissingen. Het kantoor van de N.V. Ha ven van Vlissingen is thans ia haar gebouw aan de buitenha ven ondergebracht. Ook de door de Duitschers vlak voor de bevrijding ver nielde groote havenloodsen zijn gereed gekomen. In de zuide lijke loods is tevens een Entre pot ingebouwd voor douane goederen. Dit groote werk waar reeds vele maanden met spoed aan gewerkt is werd uit gevoerd door den heer C. Hoo- gendam. Het loodgieterswerk door de firma Sandstra en Pro voost, het schilderwerk door de firma Plasse en de Maree en de electricitcitswerken door het Electrotechnisch Bureau Gebr. van den Berg, allen te Vlissin gen. Helaas kan met feestvieren voor de hfiven nog niet worden begonnen; hoewel de kademu ren voor de havenloodsen over een behoorlijke lengte zijn her steld dient er nog heel wat werk te worden verzet. Veel wrakken zijn reeds gelicht toch is de haveningang nog voor een aanzienlijk gedeelte versperd. Ook de binnenhavens moeten nog van wrakken wor den gezuiverd. Bij de bagger- werken die met kracht worden aangevat worden nog steeds explosiva als bommen en mij nen opgehaald, zoodat dit nood zakelijk karwei niet van groote gevaren is ontbloot, Zaterdagavond begunstigd door goed weer gaf de Harmo nie „St. Caecilia" op het Bel- lamypark een goed bezocht concert. GOES. Henqeltvedstrijd. De Eerste Goessche Hengel- sportvereeniging en Omgeving, onderafideeling van den Ned. Hengelaarsbond, zal Zaterdag 14 Sept. om 1 uur een groot hengel- concours houden, in het kanaal van Zuid-Beveland, waarvoor groote belangstelling bestaat. Meer dan 50 hengelaars zullen aan dezen wedstrijd, waarvoor mooie prijzen beschikbaar zijn, deelnemen. „De Tijd" van Zaterdag wist te vertellen, dat tusschen Minister Jonkman en de candidaten voor de Commissie- Generaal, t.w. Prof. Schermerhorn, T. de Boer en Ma; van Poil overeenstemming is bereikt. Giitsfen zou in den Ministerraad de definitieve sar,ter>ste!lirig plaaU hebben. Het saisris der commissarissefi-gaiierajii *ai volgens hei Amsterdameehé blad gelijk zjjn aan dat van sen Minister i der Kroon, boven en behalve hun representatiekosten. Zij De sportduiven vereen. „De I siereveldBeWl I zullen op Zaterdag 14 September a.s. de reis naar Batavia Voorwaarts", hield een onderlinge p0itierdiik fCHl waren he aanvaarden en zullen op aanbod van de iuit.-gouverneur- wedstrijd met Arnemuiden 75,379 noemd. Hierop'spiaklf zoowel S?3' hun intrek nemen in het Paleis RijswÜk te K.M. Middelburg 171,270 K.M. jn_ ,u._ Batavia. KLOETINGE. Bloemententoonstelling. Zaterdag was de tentoonstelling druk bezocht; plra. 1000 bewijzen van toegang waren er verkocht. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door Excelsior" met pittige muzuk. Om 10 uur werd dv slot rede gesproken door' den twrt, dhr W. P. Bcijc. ARNEMUIDEN kwam na beëediging de wet houdersbenoeming aan de orde. Dhr van Horssen (S.G.P.) ver zocht om aan de beide sterkst vertegenwoordigde partijen elk een wethouderszetel'toe te keu- »?tvl tijdelijke raad had in- dfaftijn. "3Q ocslotSR e» hij YrïiïVi <J?8 «ieijtwch. raad een ovc?£3Akamïtig« beslissing. Na de Stemming !>!c«ks dat de incceVe raadsleden er anders Vlissingen 17061 K.M., uit Par- keston (Eng.) afstand 175, 379 K.M. 1. B. de Ridder; 2. A. W. v. d. Graaf f; 3. W. T. de Ruiter, Vlissingen; 4. Gebr. V. Belzen; 5. L. v. Sorge, Vlissingen; 6. J. Aerens, Vlissingen. Overduif A. W. v. d. Graaff. Eerste duif 11, 1, 5, 28 snelheid 1165,61 m. p. m. Laatste duif 915,05 m. p. m. HEINKENSZAND. De vorige week hield de onder- afd. van de Ziekenhuisverpleging „Zuid- en Noord-Beveland", haar jaarvergadering. Het jaarverslag gaf te zien, dat in 1945, 30 leden in een zieken huis zijn opgenomen geweest, én dat de inkomsten bedroegen f2915,22; de uitgaven f2912,56, saldo f 2,66. In het bestuur werden bij accla matie herkozen, Notaris van Wer- kum en Dr A. Mes. Verder kwam de agenda van de Alg. Verg. aan de orde. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. HAAMSTEDE. Door de P.T.T. worden de brievenbussen nu weer drie maal. per dag gelicht n.l. om 6.30, 13 en 18 uur de bus bij het station. De bus bij het postkantoor on geveer 15 min. later. GEMEENTERADEN. ARNEMUIDEN. In de eerste vergadering van den nieuwen gemeenteraad Polderdijk (C.H.) waren be noemd. Hierop spraken zoowel dhr van Horssen ais dhr van Belzen hun misnoegen uit over den uitslag, waarbij dhr van Horssen o.a. zei, dat dit reeds 14 dagen geleden was bekon keld en dat dhr Polderdijk hier aan schuldig- was. Aan de hier op volgende discussie maakte de voorzitter snel een einde. Vervolgens besloot de raad de noodige gelden bij het Rijk aan te vragen voor het bou wen van vijf woningwetwonin gen. Met de P.Z.E.M. zal on derhandeld worden over den aanleg van voedingskabels voor electrische straatverlichting. Er werd een commissie van bijstand in het leven geroepen, die van advies zal dienen bij de verdeeling van> woonruimte. Le den hiervan zijn de heeren Schuit en Visser, terwijl dhr van Horssen nader zal berich ten of hij de benoeming aan neemt. Een districtsraad voor het consumentencrediet is ingesteld; waarin zitting hebben de hee ren Krijger, Schuit en Scheeie, terwijl getracht zal worden ook de diaconiën hierin te doen ver tegenwoordigen. Door de Stichting toezicht Politieks Delinquenten was verzocht een commissie in, te stellen om haar met het werk behulpzaam te zijn. Hiervoor was weinig animo, zoodat deze aangelegenheid tot een volgen de vergadering werd uitgesteld. Gebleken is, dat de gemeente gebouwen te laag zijn verze kerd. B. en W. zullen een on derzoek instellen in hoeverre een verhooging gew-enscht is. Indien dit bericht juist is dan heeft de Party van den Arbeid die zich tegen de benoeming vandhr Van Poll, voorzitter van do bekende Kamer-commissio, die onlangs een bezoek aan Indië bracht, mot alle kracht verzette, den slag verloren. Nog slechts een paar dagen geleden word door een der sprekers op het Indonesischo congres van deze party onder luiden byval uitgeroepen: „Het is een bewijs va» de kracht van onze partij dat een figuur als Max van Poll niet lang op de lyst van candidaten heeft kun nen paradeoren naast die van een Schormerhom." En nuf De trein van Lydda naar Je ruzalem is nabij Jeruzalem op geblazen. Aangaande ongeval len is verder nog niets bekend. Het betrof een goederentrein. In di straten van. Bombay stond op 9 September het wa ter een meter hoog tengevolge van slagregens. Den dag tevo-. ren zijn er bij nieuwe relletjes 5 personen gedood en 31 ge-, wond, Een Britsch vliegtuig van de lijn EngelandZuid-Amerika is in de omgeving van Bathurst (N.W.-Afrika) omlaag gestort. 23 personen kwamen om het leven. Uit Buenos Aires wordt ge meld, dat het geheele personeel der radiostations in staking is gegaan. Aanleiding is een con flict met de musici geweest. Deze verlangden hooger loon en een gratificatie met Kerst mis. hij alles voor niets in het geweer brengt? Ze zeggen dat vlak bij de grens bonderde vliegtuigen gereed staan". Miep is er pas weer bij als ze alweer midden in een gesprek zijn en ze vangt nog juist Douwe's laatste woordenop. Henk is 't met hem eens. „En je zult zien, dat wij er dan niet buiten blijven". „Als dat waar zou zijn Age heeft zich op de kruk omge draaid en zijn handen tasten ach ter zijn rug naar een accoord „dan geef ik me op ais vrijwilli ger. Laat ze maar komen hoor, wij zijn er ook nog". Dan komt Boukje's stem van af haar stoeltje in den erker, waar ze bezig is een rood' kindersokje te mazen. „Age, als het werke lijkheid wordt, dan praat je zoo niet. Je weet niet wat het is, oor log. Je bent nog jong en daarom praat je zoo, maar als je je de werkelijkheid indenkt; kanonnen, bommen, gifgas en Age haalt zijn schouders op. Zijn handen liggen roerloos, maar zijn oogen kijken fel naar Bouk je's gezicht. Boukje, die de laatste dagen, nu de verloven weer zijn ingetrok ken, niets ziet dan visioenen van bloed en vuur. De Fransche generaal de Lattre de Tassigny was de gast van het Prinselijk Paar aan boord van het jacht „Piet Hein". H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard onderhouden zich met met den generaal. Regeeringsverklaring over loonen en prijzen verwacht. Volgens een bij nadere informa tie noch bevestigd, noch bestreden bericht in „Het Parool" is een regeeringsverklaring over het vraagstuk der spanning tusschen loonen en prijzen te verwachten, welke waarschijnlijk door den mi. nister-president voor de radio zou worden afgelegd. Naar genoemd blad ver der verneemt wordt ge dacht aan een loonstop met mogelijkheid van kleine correcties voor ongunstig liggende groepen; tegelij kertijd zou dan al het mo gelijke worden gedaan om het prijspeil te verlagen. Er zal een adviescollege worden samengesteld, dat den directeur-generaal voor de" prijzen ter zijde zal staan; hiervoor zullen ver tegenwoordigers van huis vrouwenorganisaties, vak beweging, bedrijfsleven en neringdoenden worden uit- genoodigd. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage 29e pred. pi. J. M. Gerritsen te Wich- mond, M. L. W. Scboch te Vlis singen en M. N. W. Smit te Utrecht; 30e pred. pl. S. S. M. Aertsen te Enkhuizen, A. J. Bronkhorst te Willemstad (N. Br.) en D. J. Karres te Voor burg. Beroepen te Ede, J. v. d. Velde te Hilversum; te Den Bommel, Klaaswaal en Asperen, cand. G. Spilt te Dordrecht; te Oosternie- land-Oldenzijl L. Hylarides te Paesens; te Winschoten (evang.) R. J. Ybema te Nw.-Weerdinge; te Molenaarsgraaf, J. van Wier, cand. te Amstelveen. Aangenomen naar Waverveen (U.) cand. J. van Drenth te Utrecht, die bedankte voor Baard wijk en Drunen (toez.) naar Baambrugge, J. C. Neckman te Pernis. Bedankt voor Tholen, A. L. v. de Smit te Waspik. „Bouk, dacht je heusch, dat ik niet zoudurven?" „Och nee, zoo bedoel ik het niet. Als het moet, zullen jullie nu ook even dapper zijn als vroe ger onze mannen, maar je moet er niet zoo op deze manier over praten, jij doet altijd net of je er naar verlangt". Verlangen, verlangen, natuurlijk verlang ik niet naar den oorlog dat doet geen mensd), maar als ze hier zouden binnenvallen, op net zoo'n gemeene manier als in Noorwegen en Polen, ja, dan ver lang ik er wel naar om mee te vechten en ze op d'r kop te slaan". Boukje zwijgt, maar tersluiks gaat haar blik naar Jaap, haar man, die, in het uniform van re serve-officier, tegen den schoor steen staat geleund, nadenkend trekt hij aan zijn sigaar cn blaast de blauwe rookwilkjes recht om hoog. Als je een man hebt, spint ze in gedachten verder, die je nooit zou kunnen missen^ en twee lieve kinderen, en Miep en Age, de twee weeskinderen van Jaap's oudste broer, nee, dan verlang je niet naar oorlog. Miep komt met het bewijsstuk dat het geen oorlog zal worden, hier in ons land niet tenminste. Ze spreidt het avondblad op tafel Geref. Kenken omvattende 12 kerken heeft er 8 die op Schou wen- en Duiveland liggen. Van j deze 8 zijn er niet minder dan 7 vacant. Alleen de kerk van Zierikzee heeft een predikant. De classes Middelburg en Tho. len verleenen hulp door een be paald aantal Zondagen een pre dikant voor de diensten in een i van deze kerken af te staan, maar kunnen uiteraard ook 14 14. Sprekende over in alle vacaturen voorzien. - De nood. in den dienst des Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Niezijl J. Zwart te Eestrum. Bevestiging en intrede. Na 's morgens bevestigd te zijn door Dr A. H. Oussoren te Mid delburg, die tot tekst had Openb. 5 6—8, deed Zondagmiddag Ds v. d. Berg, gekomen van Ter Apel zijn intrede bij de Geref. Kerk te O.- en W.-Sou- b u r g met een predikatie over Openb. den oproep ons leven te zien in het licht van Christus, als de Heer des oogstes, werd do aandacht ge vestigd opDe Heer' des oogstes, de oogst der geloovigen en de oogst der ongeloovigen. Na de prediking werd Ds v. d. Berg toegesproken door br. E. Tange namens kerkeraad en ge meente en door den consulent Dr Oussoren, welke toespraken door den nieuwen leeraar vierden be antwoord. Hem werd toegezongen Ps. 134 3. De Geref. Kerken op Schouwen en Duiveland. De classis Zierikzee der uit, „hierzoo, lees zelf maar, Hit- Ier heeft het in z'n laatste rede nog gezegd, dat hij niet van plan is onze neutraliteit te schenden". Er gaat gewoon een hoongelach op en als Miep opkijkt ziet ze Douwe's verwonderde blik. „Hecht jij dan nog geloof aan de woorden van dien aartschieuge- naar Daar hebben we toch al ge noeg van ondervonden zou ik den ken, Polen, Noorwegen, noem maar op, nee, zijn woorden, daar hecht ik geen grein geloof aan". Miep zwijgt, ze heeft geen weerwoord, want diep in haar hart gelooft ze het zelf ook niet, maar het staat er, en min of meer onbewust klemt ze zich er aan vast tegen het dreigende oorlogs gevaar. „Nee, het zou me niets verwon deren als we vandaag of morgen ook hier de poppen aan het dansen kregen". Douwe ziet de toestand al even ernstig in als Henk, al leen Jaap blijft optimist. „Waar om zul je je al zorgen maken zoolang het er werkelijk niet is?" „Zingen jullie nog?" onder breekt Boukje het gesprek, „an ders moet Miep nog een kopje thee inschenken, het is zoo Age's tijd". Nee, ze zingen niet meer, het Woo-rds is nu op de Generale Synode te Zwolle -ter sprake gekomen doordat een schrijven van de classis Zierikzee ter ta fel was over deze materie. Na bespreking besloot de -synode om de classis Zierikzee in haar moeilijkheden bij te staan door -twee predikanten aan te wijzen, n.l ds G. Bouwmeester te Rot terdam en ds J. H. Mulder te Vlaardingen, die mede zullen helpen om de pogingen van de classis Zierikzee terzake tot een goed einde -te brengen. Een der synode-leden, ds Wilhelmus is een mooi slotnum mer geweest en Age komt nu zelf ook tot de ontdekking dat het tijd wondt, wil hij den trein naar Amersfoort nog halen, waar hij de Pinksterdagen bij een vriend door zal brengen. Op het laatste oogenblik komt hij weer de kamer binnenvliegen, kust Boukje, drukt de anderen de hand. „Opschieten nu!" commandeert Jaap, met z'n horloge in de hand, „en de groeten doen, niet verge- tey hoor". v „Het komt allemaal in orde". Dan, in een ren, holt hij naar bui ten, waar Miep bij het hek al met de fiets wacht. Een hartelijke omhelzing en dan rijdt 'hij al. Nog eenmaal kijkt hij om, ziet bij het hek Miep's lichtblauwe fi guurtje. Eén zwaai hoog boven zijn hoofd en Age is schuinliggend in de bocht om den hoek verdwe nen. Nu is het ook gauw Hannie haar tijd. Zij heeft haar vrijen dag hier doorgebracht om Henk nog even te kunnen spreken. Ze gaan de vaarten langs tot aan de laatste brug en daar nemen ze afscheid. Tot ziens I Ja, tot ziens 1 (Wordt vervolgd.) ENGELSCHE WAAR DEERING VOOR H. M. DE KONINGIN. Xydens de vergadering der Interparlementaire Unie te St. Moritz viel de verjaardag der Koningin. De Nederlandsehe delegatie vierde dit door het toezonden van Oranjebloemen aan de andere delegaties, waarop zy van verschillende kanten met den feestdag werd geluk gewenscht. Op byzondore wyze uitto zich de Engelsche delegatie. Zy zond aan den voorzitter der Nederlandsehe groep, don hoor Serrarens, lid der Twoede Kamer, het verzoek, aan H. H. de gevoolens der Britsche groep dor Interparlementaire Unie te doen toekomen. In dit schrijven zegt de voorzitter dor Britsche groep: „Gedurende den oorlog had den wy de oer, Hare Majes teit in Groot-Brittannië te ont vangen en wy kunnen u ver zekeren, dat wy gedurende dien tyd met bewondering haar sterkte en uitstekend voorbeeld onder de ernstigste omstandigheden hebben gade- Wy verzekeren u, dat het Britsche volk hot diepste res pect en de warmste vriend schap voor haar koestert, zoo wel voor haar persoon als voor het staatshoofd van een volk, dat zoo nauw met ons verbon den is en dat voor de gemeen schappelijke zaak der vereenig- de naties zoo ontzettend gele den heeft. „Wy hopen, dat u aan H. M. de beste wenschen voor haar geluk en voorspoed en voor die van haar land namens de Brit sche groep der Interparlemen taire Unie wilt overbrengen." D. Scheeie te Assen, die van 19271933 predikant is geweest te Middelburg, voegde de daad bij het woord en deed onder de hoogleeraren en predikanten die ter synode aanwezig waren een lijst circulee-ren waarop men kon 'teekenen zich daardoor be- reidverklarend dezen winter een der Zondagen een der ker ken op Schouwen en Duiveland in de predikdiensten te helpen. Een groot aantal synode-leden heeft, naar wij vernemen, zijn handteekening geplaatst, zoo dat aan deze vacante Zeeuw- sche kerken daadwerkelijke hulp zal worden geboden. Bond voor Chr. Muloscholen. De algemeene vergadering van bovengenoemde organisatie zal, naar wij vernemen, 2 Oct. a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal de heer J. W. V. Hulst, dir. van de Herv. Kweekschool te Amsterdam, refe-reeren over; „Vijfaspecten van de Onderwijshervorming" Uit het ambt ontzet. Ds R. H. Oltman, Ned. Herv. predikant te Santpoort, die we gens het aangeven van personen aan de Duitschers en het zich be- voordeelen ten koste van Joodsche landgenooten tijdens de bezetting tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is door het Prov. Kerkbestuur van N.-Holland uit het predikambt ontzet. ST. LAURENS. Ds A. Koning Geref. pred. al hier, die het beroep aannam naar Barchem hoopt 13 Oct. a.s. n.m. 2.30 uur afscheid te prediken en 27 October intrede te doen in zijn nieuwe gemeente na bevestiging door zijn ambtsvoorganger Ds Groeneboer, thans pred. te Wir- dum. Correspondentie voor Hr Ms Van Kinsbergen. Hr Ms van Kinsbergen zal van 47 October a.s. in Port Said en van 1316 October in Gibraltar zijn. Er bestaat gelegenheid om gewone cn aangeteekende brieven en briefkaarten aan de opvaren den van dit schip te verzenden. De stukken moeten uiterlijk resp. 27 September en 7 October ter post zijn bezorgd. Zy moeten gefran keerd zyn volgens het binnen- landsch tarief en voorzien zijn van twee elkaar snydende lynen over het geheele adres.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2