Christelijk Lyceum voor Zeeland Christelijk Lyceum. 1iït>0 de* Het Indische vraagstuk. DeStaten-Generaal Groote belangstelling uit alle deelen der Provincie. bezoekt Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen Wetsontwerp Max. Euwe naar Zeeland. TJitgavS Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Temeuzen, Vloos- wjjckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 438 PROTESTSMTSOH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 10 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange VorBtstraat. 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Met blijdschap en groote dankbaarheid kan worden te ruggezien op de vergadering die Zaterdag te Goes werd ge houden, ter bespreking van de stichting van een Christelijk Lyceum voor Zeeland. De opkomst overtrof al da delijk de verwachtingen. De oproep van den heer La- port, die als bestuurslid van de reeds vroeger opgerichte ver- eeniging het initiatief had ge nomen, had in broeden kring gehoor gevonden. Uit alle dee len. van de provincie waren be langstellenden, vertegenwoor- gend bijna alle kerkelijke rich tingen, opgekomen en daar naast was nog een groot aantal sympathiebetuigingen ontvan gen. Met belangstelling werd ge luisterd naar de uiteenzetting die de heer Laport gaf om trent het eenigszins tragische verloop van vroegere pogingen in deze richting. Verschil van opvatting omtrent de plaats van vestiging was één der oor zaken, dat vóór den oorlog niets bereikt kon worden. Thans echter werd blijk ge geven van groote eenstemmig heid. Alle aanwezigen verklaar den zich bereid hun schouders onder het werk te zetten. Ook de bestuursverkiezing had een vlot verloop. De sa menstelling van het bestuur is zóó, dat daarin alle deelen van de provincie en tevens zooveel mogelijk alle kerkelijke richtin gen vertegenwoordigd zijn. Dit alles stemt tot blijdschap en dankbaarheid en het geeft goede hoop, dat thans het» ideaal: een Christelijk Lyceum voor Zeeland werkelijkheid zal worden. Uit den aard der zaak zal er nog heel wat werk verzet moe ten worden. In de eerste plaats door het bestuur, dat zich voor een ver van gemakkelijke taak ziet geplaatst en dab als wij goed zijn ingelicht, zijn werk zaamheden reeds begonnen is. Maar niet alleen het bestuur heeft hier een taak. In het belang der zaak is het noodzakelijk, dat allen die van de noodzakelijkheid van Chris telijk middelbaar- en voorbe reidend liooger onderwijs over tuigd zijn, daarvan ook doen blijken door zich als lid aan te melden of op andere wijze fi- nancicelen steun te verleenen. Want ook al wordt zooals op goeden grond verwacht mag worden subsidie van de Re geering verkregen, dan zal toch een met onbelangrijk deel der uitgaven uit andere inkomsten bestreden moeten worden. Verwacht mag worden, dat ook de kerken, voor wie deze zaak van veel belang is, zich niet onbetuigd zullen laten. Als alle krachten wedden in gespannen, dan zal d'e tijd niet ver meer zijn, dat de achter stand die er op dit gebied nog altijd bestaat is ingehaald en dat ook Zeeland als laatste in de rij, een inrichting heeft voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs op Christelij- ken grondslag. Moge God den arbeid, die tot bereiking van dit doel zal wor den verricht, met Zijn zegen bekronen. Zweedsch crediet voor Rusland. Het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft be kend gemaakt, dat Zweden bereid is gedurende vijf jaar een crediet van 200 millioen kronen per jaar aan de Sovjet-Unie te verleenen ter financiering van de Russische importen uit Zweden. Zweden is' eveneens bereid een handelsovereenkomst met Rusland aan te gaan, waarbij gedurende vijf jaar goederen zullen worden uitgewisseld, tot een bedrag van 100 millioen kronen per jaar. Het ministerie heeft tevens be vestigd, dat een Zweedsch crediet van 250 millioen kronen aan Fin land is besproken. De Finsche re geering heeft Zweden echter nog niet verzocht een dergelijk crediet te verleenen. Scherpe rede van Sjarifoedin. Contact4 van Wlook-Sjahrir? De republikeinsche minister van. defensie, Arair Sjarifoedin, heeft in een rede, die hij op 5 Sept. j.l. te Djogjakarta gehouden heeft, o.m. het volgende gezegd: „Wij willen de geheele wereld tot getuige aanroepen, dat wij geen oorlog voeren, omdat wij aan oorlog de voorkeur geven en dat wij niet geleid worden door onze hartstochten. Voor de geheele wereld verde digen wy het recht om als een vrij volk te leven. Onze tegen standers dwingen ons er toe de wapens op te hemen. Al maan den lang doet onze vijand pogin gen om onze eenheid te verbre ken, met het gevolg, dat er hoe wel onze weerstand g'root is, velen onder ons zyn, die denken, dat er nooit een einde aan den strijd zal komen, omdat wij voornemens zyn tot het eind door te vechten. Het Indonesische volk verlangt naar vrede en heeft dien lief, doch wy beminnen de onafhanke lijkheid nog meer. Ons doel, dat wy op ieder front verdedigen, is de erkenning van de republiek In donesia." In dit verband is het vermel denswaardig, dat de Merdeka in den kop de leuze plaatst: „Wij verwerpen een Indonesia binnen het kader van een Koninkrijk: eens merdeka, (vrijheid) altijd merdeka". Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat het doel van het contact tusschen v. Mook en Sjahrir hoofdzake lijk is het elkaar raadplegen over de wijze waarop de Ne- derlandsch-lndische bespre kingen, hangende de aan staande komst van het com missariaat-generaal, zullen kunnen worden hervat als mede de bestudeering van de wijze waarop men van de goede diensten van Lord Kil- learn het best gebruik kan maken. Nederlandsche missie naar Djogjakarta. Van officieel© zijde wordt ver nomen dat een Nederlandsche mi9ie op 15 September naar Djog jakarta zal vertrekken. Het doel van de missie is het in oogenschouw nemen van de verschillende aspecten van het openbare en sociale leven in de gebieden der republiek. De rol van Killearn als bemiddelaar. Het persbureau „Antara" be richt, dat men in republikeinsche politieke kringen met spanning de rol, welke Lord Killearn als be middelaar by de Ïndonesisch-Ne- derland8che besprekingen zal spe len, tegemoet ziet. Bovengenoemde kringen spreker Sluiting en opening der zittingen. In bet Staatsblad is opgeno men een K.B., waarbij de mi» nis'ter van Binnenlandsche Za ken gemachtigd wordt de bui tengewone zitting van de Sta- ten-Generaal in naam van H.M. de Koningin te sluiten in een veroenigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag 14 Sept. u.s. te 3 uur. De minister van Binnenland sche Zaken wordt voorts ge machtigd in naam van tj,M. de Koningin de gewone zitting der Staten-Generaal te openen ;n een vereenigde vergadering der beide Kamers op Dinsdag den 17en Sept., des namiddags te 1 uur. HET SCHAAKTOURNOOI TE GRONINGEN. Botwinnik overwinnaar. Het internationale schaaktour- nooi te Groningen is na een uiterst spannenden strijd gewonnen door den Rus Botwinnik. De eindstand was als volgt Botwinnik 145^, Eeuwe 14, Smislov 12$4, Ssabo en Najdorf ieder 1134, Boleslawsky en Flohr ieder 11, Lundin en Stolz ieder l0l/2, Denker, Kotov, Tartakower ieder 9M, Kottnauer 9, Yanowski 8l/2, Benstein en Guimard 7, Vid- mar 6/4, Steiner 6, O'Kelly Christoffel 5. Botwinnik won den eersten prijs f 1500 plus een zilveren sigaret tendoos, aangeboden door H. M. de Koningin. Eeuwe won den tweeden prijs: f 1250; alsmede den tweeden schoonheidsprijs (voor zijn partij tegen Guimard): stof voor een costuum. Smislof ontving f 1000 (3en prijs), Szabo f 800 (4en prijs), Najdorf f 700 (5en prijs), Flohr f 600 (6en prijs), Stoltz f 500 (7en prijs), Lundin f 400 (8en prijs), Boleslawsky f 300 (9en prijs), Denker f 250 (lOen prijs)). De overige spelers ontvingen f 30 per behaald*: punt. Lundin won den eersten schoon heidsprijs (voor zijn partij tegen Szabo)een gilvervos. Yanowski won den derden schoonheidsprijs (voor zijn partij tegen Botwinnik)f 100. Bernstein en Kottnauer deelden den Landau-prijs (voor beste re sultaat tegen de prijswinners) f 300. Boleslafsky won den Weresoff- prijs (voor beste resultaat in de laatste vijf ronden)f 100. Terugvoer gestolen goederen. De commissaris-generaal voor de Nederlandsche economische be langen in Duitschland, kolonel Ir. L. F. Otto, zal heden, Dinsdag avond, te 19.45 over den zender Hilversum I den terugvoer van gestolen goederen bespreken. Vorstelijke verloving. Volgens het Londensche blad „The Star" is de aankondiging van de verloving van Prinses Eliza beth, de oudste dochter van het Britsche koningspaar, met den Griekschen prins Philip, binnen kort te verwachten. Het blad voegde er aan toe, dat dit bericht officieel zou wor den tegengesproken. Wat dan ook prompt gebeurd hun vertrouwen uit, dat Killearn in staat zal zyn het geschilpunt, zonder overschrijding van de fun damentele belangen der betrok ken partijen, tot een bevredigende oplossing te brengen. Zij hebben het ten tooneele ver schijnen van Lord Killearn in verband gebracht met de aan staande terugtrekking der Brit sche strijdkrachten, waarbij zy wijzen op het feit, dat, wanneer na de terugtrekking dezer tr.oe- pen, hun uitrusting aan de Ne derlanders zal zyn overgedragen, laatstgenoemden deze vervolgens voor „hun avontuurlijke koloniale politiek" zullen gebruiken, hetgeen in feite zou beteekenen, dat in Indiö de oorlog zal uitbreken. Vertrek van de Britsche troepen. Een woordvoerder van het Brit sche consulaat-generaal te Bata via bevestigt dat de Britsche troepen op 30 November defini tief vertrokken zullen zijn, datum waarop zij aan hun door de over eenkomst van Potsdam opgelegde verplichting de krijgsgevangenen, geïnterneerden en Japanneezen te evacueeren, voldaan zullen hebben. Buiten deze taak stellen de Britsche troepen alles in het werk om de evacuatie van de Indo- Europeanen, die door de Indone siërs zijn gevangen gezet, door gang te doen vinden. Hij legde er den nadruk op, dat de terugtrekking van de troe pen op geen enkele wijze verband hield met de eventueel© hervat ting van de Nederlandsch-Indi- sche besprekingen. Er is geen spe ciale overeenkomst gesloten be treffende het stationneeren van Nederlandsche troepen in die ge bieden, die door de Britten wor den ontruimd. De Britsche regeering hoopt, dat de komst van de commissie- generaal er toe zal by dragen, dat de Nederlanders en de Indone siërs spoedig tot elkaar zullen ko men. De toekomst van Indonesië, zoo zeide hij, is geen Britsche aange legenheid. De nieuwgekozen internationale leider van het Leger des Heils, ge neraal A. Orsborn, arriveerde in Den Haag, waar hij verwelkomd werd door burgemeester de Monchy. V.l.n.r.minister Jonkman, minister Drees, generaal Orsborn en burgemeester de Monchy, luisterend naar de volksliederen. Naar do Commissaris der Koningin in Zeeland mede deelt, ligt het in het voornomen van H. M. do Koningin Woensdag 11 en Donderdag 12 Öeptomber 1040 eon bezoek to brongen aan Walchorou en Zoouwsch-Vlaandoren, H. M, arriveert Woonadag II Heptembor met den Koninklijken trein om 12.07 uur to Vlissiugon en zal per auto oen rond rit maken van Vlissingon naar Koudekorko, Biggokorkc, Zoutolande, Westkapellc, Domburg, Oostkupello, Sorooakorko, Gapinge, Yeero, Middelburg, Oost- en West-Souburg, Rit- them, Oost- en West-Souburg, terug naar Ylissingen. H. M. de Koningin zal in den Koninklijken trein over nachten. Donderdag 12 September vertrek? H. M. per boot naar Breskens, alwaar een rondrit per auto zal aanvangen van Breskens, naar Groede, Nieuwvliet, Sluis, Aardenburg, Eede, Oostburg, Schoondijke, IJzendyke, Philippine, Hoek, Tei neuzen, Zaamslag, Terhole, Perkpolder. Per boot naar Krui- ningen. Verder per auto van Kruiningen-haven naar Krui- ningen-station, alwaar verder weder per Koninklijke trein wordt gereisd. Nader vernemen wij nog, dat H. M. de Koningin Woens dagmorgen 12 uur te Vlissingen zal arriveeren. Van hieruit zal zij zich per auto via den Prins Hendrikweg, Konings weg, Aagje Dekenstraat, Badhuisstraat, Koudekerkseln naar Westkapelle begeven. In deze plaats zullen door I de wederopbouw.problemen worden besproken. De terugkeer van Koning George. De leider der Grieksche liberale partij, Sofoelis, heeft verklaard, dat, indien' koning George bereid is zijn land te helpen bij het aan passen van het bestuur aan de democratische beginselen, de af stand tusschen de democratie on der de Kroon en de republiek kleiner zou worden. Volgens het Fransche persbureau A.F.P. wordt uit goede bron te Londen vernomen, dat de koning in den loop van de volgende week een proclamatie tot zijn volk zal richten. PRINS BERNHARD IN HET BUITENLAND. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard gedurende eenige dagen buitenslands vertoeven. VERHOOGING VAN GAS- EN ELECTRICI- TEITSRANTSOEN. De kolenproductie laat toe dat de gas- en electriciteits rantsoenen worden verhoogd. Omstreeks 20 September mo gen volgens de Nat. R. Crt. hieromtrent nadere mededee- lingen worden tegemoet gezien. Naar wij vernemen zal Dr Max Euwe op initiatief van de Mid- delburgsche schaakvereeniging van 25 tot en met 29 September a.s. in Zeeland vertoeven om in div. plaatsen simultaan seance's te geven. Op 25 September speelt hij in Goes; op 26 September in Vlissingen27 September in Middelburg; 28 Sept. in Terneu- zen en 29 September in Sluiskil. In Goes en Middelburg zal hij ongeveer dertig schakers tegen over zich vinden. Zaterdag werd te Goes een druk bezochte vergadering gehouden, met het doel, te komen tot stich ting van een Chr. Lyceum voor Zeeland. De presentielijst was door on geveer 120 personen uit alle deelen van de provincie geteekend. Bo vendien waren een aantal sympa thiebetuigingen binnengekomen van personen, die verhinderd wa ren de vergadering bij te wonen. De vergadering werd geopend door den heer J. Laport, met Ds A. Scheele het eenig overgebleven bestuurslid van de in 1930 gestich te Vereen, voor Christelijk Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Na de opening der vergadering met gebed heette de heer La port allen hartelijk welkom. Hij sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst en herinnerde daarna aan wat op dit gebied in de jaren voor den oorlog gedaan werd. Er was toen groot ver schil over de plaats van vestiging en dit was een van de oorzaken, dat de stichting van een Lyceum vertraagd werd. Toch kwam het tot stichting van een vereeniging en tot vaststelling van statuten waarop de Kon goedkeuring werd verkregen. Nadat een commissie voor arbitrage uitsprak had ge daan werd Goes gekozen als plaats van vestiging. Door de mo bilisatie in 1939 en de daarna ge volgde oorlog is alles op de lange baan geschoven, maar nu is dan ook de tijd aangebroken om voort te varen. Er is op dit gebied in Zeeland een schrijnend tekort. In tegenstelling met andere provin cies is hier geen enkele inrichting voor Chr. Middelbaar of Voor bereidend H.O. De kansen om re- geeringssubsidie te krijgen zijn niet ongunstig. Spr. stelde daarom Voor, thans op grond van de be staande statuten verder te arbei den en alle krachten in te spannen om te komen tot de stichting van een Chr. Lyceum te Goes. Aan de daarna gevolgde bespre king werd deelgenomen door de heeren de Nie, Ds Veldkamp, Vingerling, Ds de Vries, Mr Tichelman, Ds Post, Ds Vreug- denhil, Pieterse, Mr Krans, Gor ter en Mr Versluys. O.a. werd ter sprake gebracht de plaats van vestiging, de mogelijkheid van de stichting van een supletiefonds en een hos pitium, de binding van de leer krachten aan de statuten enz. Na dat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord, kon deze tot zijn groote vreugde con- stateeren, dat alle aanwezigen be reid waren als lid toe te treden. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van bestuursleden. Be sloten werd een breed bestuur te kiezen, uit allen deelen van de provincie en behoorende zooveel mogelijk tot de verschillende ker kelijke groepen. De namen van de gekozen be stuursleden hebben wij reeds in 'het vorig nummer meegedeeld. Het ligt in de bedoeling dit be stuur nog met enkele leden uit te breiden. De uitstekend geslaagde verga dering, die voor de toekomst groote verwachtingen wekt, werd daarna door Ds Vreugdenhil van Meliskerke met dankzegging ge sloten. In een daarna gehouden be stuursvergadering werden de functies als volgt verdeeldJ. La port, voorzitter, Ds Burgeier, 2e voorzitterDr Oussoren, secreta ris Ds Post, 2e secretarisC. Duvekot Lz., penningmeester; Ds Slofstra, 2e penningmeester en Mr. bar. v. d. Feltz, alg. adj. Op de scheepswerven van Eisen is een staking uitgebro-. ken. Ongeveer 200 werklieden hebben den arbeid neergelegd. Voorloopig verslag Eerste Kamer. Aan het voorloopig vjrslag van de commissie van voorbereiding over het ontwerp van wet inzake de Vermogenaanwasbelasting wordt het volgende ontleend: Een aantal leden was van oor- deel, dat de opmerkelijke verar ming van ons volk en de sterke toeneming, met milliarden, van onze staatsschuld, dergelijk ingrij pen van overheidswege wettigen. Nu echter nevens den ver- mogensaanwas welke op on oorbare of onrechtmatige wij ze is verkregen, ook die, wel ke op oorbare wijze is ent- staan, staat te worden aan getast, zij de overheid zich er zich van bewust, dat op haar een groote verantwoordelijk heid rust, zoowel wegens de wijze, waarop de nieuwe be lasting zal worden geheven, als ten aanzien van de beste ding van de haar uit de be lastingopbrengst toevallende gelden. Wat dit laatste punt betreft, meenden deze leden, in twijfel te moeten trekken of de regeering, bij beperking van de staatsuitga ven wel zoodanige voortvarend heid betracht, als de betreurens waardige toestand van onze geld middelen vereischt. Evenmin kon den zij zich onttrekken aan den indruk, dat de budgetaire uitkom sten van dc voorgenomen belas ting eenigszins worden overschat. Voorts betoogden deze leden, dat een verandering van de ziens wijze bij den minister waarneem baar is met betrekking tot het ka rakter van de voorgestelde hef fing. Steeds meer toch is de gedach- tengang te onderkennen, dat de belastingwetgeving en de belas tingheffing niet alleen dienen om de noodige middelen te verschaf fen tot dekking van de staats uitgaven, doch ook om invloed te oefenen op de volkshuisvesting in sociaal-economische richting. De leden, hier aan het woord, betreurden een en ander ten zeer ste. Dat men bij de belasting van vermogen afgezien van de hui dige, tengevolge van den oorlog ontstane, abnormale omstandig heden zou moeten streven naar een herordening van den privaten eigendom en het private bezit, ja, naar een herverdeeling daarvan, achtten zij onjuist. Zij hadden zich zelfs de vraag gesteld, of de minister op dit stuk het stand punt van het geheele kabinet heeft vertolkt. Verschillende leden waren van nleening, dat het mogelijk moest zijn een onoorbaren ver- mogensaanwas ten volle te treffen. Andere leden kwam dit stre ven te vérgaand voor. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 7 Sept.: Aangek, te Vlissiti- gen m.s. „Romea" van Antwer pen. 8 Sept.Aangek, te Vlissin gen m.s. „Zeeland" van Ant werpen; m.s. „Dina" van De nemarken; Noorsche s.s. „Norse King" van Cuba met een lading melasse (ruwe stroop)Engel- sche sleepboot „Kenia" met „L.C.T. 7052", Vertr. van Vlis singen m.s. „Romea' naar „Middlesbrough"m.s. „Zee land" naar Dundee. 9 Sept.: Vertr. van. Vlissingen „L.C.T. 7052" naar Antwerpen. Gepass. naar Antwerpen m.s. „Eems" van Nakskov. Gepass. van Antwerpen m.s. „Kieldiep" naar Hull; m.s. „Quo Vadis" naar Kiel. Op- en ontter»ang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.06 u., on der 19.06 u. Maan op 19.41 u., onder 5.39 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 11 September, 1.56 u. 2.05 m., 14.06 u. 2.05 m. Vele andere leden verklaarden in te stemmen met een belasting op den vermogensaanwas, vooraf gaande aan een algemeene vermo gensheffing. Vooral juichten zij toe, dat het in het voornemen ligt, onoorbaar verkregen aanwas zwaar te belasten. Verscheidene leden waren van meening, dat het wel zeer uitge breide doel, hetwelk de minister zich met de voorgenomen heffing stelt, hem ook voor moeilijkheden plaatst bij een mogelijke vermo gensheffing in eens. Tenzij het gc'heelo economische leven wordt geperst in 'n kader van allerlei strenge, de vrijheid beknottende overheidsmaatregelen, zullen ook na toegepaste correcties op bezit- en inkomensverhoudingen telkens weer verschuivingen optreden. Uit den zoo juist genoemden gedach- tengang nu zou voortvloeien, dat zoodanige wijzigingen een weder ingrijpen van overheidswege nood zakelijk zouden maken. Den hier aan het woord zijnde leden was het niet duidelijk, welke prikkel er dan nog aanwezig zou zijn tot sparen. Zij duchten alsdan veeleer een ontwikkeling, gericht op het „ongrijpbaar" maken van vermo gens en inkomens. Verschillende leden achten aan de ontworpen regeling het ernstige bezwaar verbonden, dat bij toepas sing er van op oorbare wijze ver kregen vermogensaanwas zwaar zal worden belast, terwijl zij, die op onoorbare wijze tijdens de be zetting er op los hebben geleefd, geen moeilijkheden zullen onder vinden. Verscheidene ledien betreur den, dat het wetsontwerp be oogt, op oorbare wijze verkre gen winst te belasten tot 70 pet. Dit achtten zij, absoluut gezien, een te hoog percentage en ook relatief voor critiek vatbaar, aangezien daarnevens wordt voorgesteld, onoorbaar behaal de winst voor 90 pet. te belas ten. Dit geringe verschil doet huns inziens onrecht aan den belastingplichtige, die zich in den oorlog aan speculatie, noch aan koopmanschap van twijfelach tig allooi, noch aan zwarten handel heeft schuldig gemaakt. Met betrekking tot de waar deering van effecten maakten eenige leden de opmerking, dat het onderhavige wetsontwerp de bezitters van effecten wel bijzonder treft. Onderwijs. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Nuth. (L.) mej. Johna. de Ridder te Middel burg. Eenige leden betoogden, dat men, hier heeft te doen met de eerst groote legislatieve poging tot het weder gezond matten van de rijksfinanciën. Nochtans stelden zij er prijs op te ver klaren, dat huns inziens het fi- nancieele herstel niet alleen van het heffen van belastingen was te verwachten. De regeering toch heeft op financieel gebied drieërlei taak, namelijk geldzui- vering, bevordering van budge tair evenwicht en vermindering van staatsschuld. Ofschoon een groot tekort, als de rijksbe- grooting op dit oogenblik aan wijst, uiteraard niet gemakke lijk valt te dekken, is het toch wel noodzakelijk, dat maatre gelen worden genomen, ten ein de dat tekort zoo snel mogelijk te verminderen. Vele leden beschouwden de vermogensaanwasbelasting als een onderdeel van de maatrege len, die beoogen te leiden tot herstel van onze volkshuishou ding. Belangrijker achtten zij echter, ter bereiking van dat herstel, het aankweeken van den spaarzin. Dit: nu is huns in ziens bij de geldzuivering noch bij den opzet van de vermo gensaanwasbelasting voldoende geschied. De leden, hier aan het woord, verklaarden verder, dat dege nen, wier vermogensbestand- deelen geen wijziging hebben ondergaan uit hun gelijk geble ven vermogen ongetwijfeld minder inkomen zullen trekken dan voorheen het geval was, en dat dit juist zijn de kleine spaarders en de personen met middelmatige vermogens. Voor dezulken ware de vermogens aanwasbelasting aanvaardbaar, indien ze in de vermogenshef fing op de juiste wijze zouden worden ontzien. Het hier geleverde betoog geldt niet Heen voor de kleine en middelmatige vermogens als zoodanig, doch ook en zelfs in versterkte mate voor de bezit ters van zulke vermogens, die behooren tot de ouden van da gen, wien elke mogelijkheid ontbreekt, zich te herstellen van een financieele aderlating, i als waartoe dit wetsontwerp 5 strekt. De leden, hier aan het woord, gaven in overweging, dat bij de vermogensheffing zou wor den uitgegaan van een bepaal de redelijke, voor een ieder gel dende, vrijstelling met het oog op de ouderdoms-voorziening. De arbeiders van de fabriek te Hamilton van de Steel Cy of Canada hebben de voorstel len der regeering" ter beëindi ging van de staking, die thans 8 weken geduurd heeft, verwor pen. D'E BILT ZEGT: Afnemend buiig. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond Wisselende bewolking met lan gere perioden van zonneschijn, in den vroegen ochtend nog eenige buien in de kuststrook, overigens droog, matige tot zwakke Weste lijke tot Zuid-Westelijke wind. Verliezen in Indië. Het aantal gesneuvelden van het K.N.I.L. bedroeg over de maanden Juni en Juli resp. 6 en 18. Het aantal gewonden resp. 13 en 23. De verliezen der Konink lijke Landmacht bedroegen resp. 7, 19; 43 en 74. De verstrekking van vleesch in de restaurants. Officieel is meegedeeld, dat een bericht, als zouden de restaurants 50 gram vleesch per maaltijd mo gen verstrekken, waaruit dus zou zijn af te leiden, dat al wat men meer dan 50 gr. krijgt „zwart" zou worden verstrekt, niet juist Is. De restauranthouders zoo werd verzekerd, zijn verplicht honderd gram vleesch per maaltijd te geven. Bulgarije Republiek. Volgens radio Sofia heeft het Bulgaarsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken de officieele uitslagen van het gisteren gehou den referendum over den toe- komstigen status van Bulgarije bekend gemaakt. Van de 4.117.504 uitgebracht stemmen (91.56 procent van het aantal stemgerechtigde kiezers) waren 3.801.160 voor de republiek (92,27 procent van het aantal), 197.176 voor de monarchie en 119.169 ongeldig. Smokkel van medicijnen. Medicijnen ter waarde van mil- lioenen gulden zijn op het laatste oogenblik teruggevonden, toen twee Indonesiërs op 7 September op het station van Bekasi werden gearresteerd. Zij waren bezig de medicijnen met den trein van Ba tavia naar Jpjogjakarta uit de ge allieerde zóne naar het republi- 1 keinsche gebied te smokkelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1