Het „Huis ten Bosch" GEMEENTERADEN bijna hersteld. De komende Najaarsbeurs. Dam-Labyrinth. est - jfoeuwsch ^Ylaamsche Brieven. IV. Nu hebben we ook de wet-1 het laatste jaar op voorbeel- houdersverkiezingen gehad. Wat het bestuursorganismc betreft, begint alles weer normaal te loopen, Konden wc het maar van alles zeggen! Wanneer we zoo de uitslagen van de wethoudersverkiezingen nagaan, dan was er wel een dige wijze vervuld. We hadden in het college maar te vragen over wat dan ook in F.ede en Sturte wist het, In de tweede plaats wilden we 3 wethouders hebben, om dat in een getroffen gemeente woordiger meer noodig achtte, omdat ze vol vertrouwen hun belangen aan de Aardenburgers toevertrouwden 11 Ik zal het verdere debat niet vertellen, het is voor buiten staanders alleen belangrijk, als ze het voor verstrooiing als mop willen lezen en de Aarden burgers kennen nu wel het ge- heele verhaal, dat achter een pintje bier nog wel eens zal worden opgehaald. De uitslag was natuurlijk, dat functies heeft, die heel veel tijd vragen. Dinsdag vergaderde de Raad en na de eeden, dat een ieder de belangen der gemeente Aar denburg zou bevorderen, kwam de stemming voor wethouders. Bij monde van den voorzitter der Katholieke fractie, den heer Lannoye, werd verklaard, dat men 2 wethouders voldoende achtte en dat men 2 Katholie ken zou aanwijzen. Als we het heele spelletje niet: van tevoren geweten hadden tot zelfs de anonieme briefschrijver toe, zouden de Raadsleden, trots hun zware zetels, van verbazing achterover gevallen zijn. Het der Kath. Raadsleden, ik zal verder geen namen noemen, verklaarde, dat hij 3 wethou ders te veel achtte, omdat an ders de Raad niets meer te zeg gen had en een ander de op zienbare mededeeling deed, dat Eede geen aparte vertegen boekje over te schrijven, maar ;s en de Burgemeester behalve het boekje zou dikwijls een dat ook nog heel wat andere zeer onverkwikkelijke inhoud hebben. Gemeenteraadsleden zijn eingenlijik een apart soort men- schen, net als schoolmeesters. Ik mag dat zeggen, omdat ik tot beide soorten behoor. Van gemeenteraadsleden zou men toch eigenlijk kunnen ver wachten, dat ze over wat ge zond verstand beschikken en een ruimen blik hebben. Zij zijn toch de menschen, waar aan de kiezers hun vertrouwen hebben gegeven en men geeft dab toch niet aan personen die over dat gezond verstand niet beschikken of geen ruimen blik hebben. Want de Raad is geen adviseerend lichaam, noch ook een praatcollege, maar het Be stuur der Gemeente. En ook is heb geen Partijapparaat. In de praktijk wordt dit maar al te veel vergeten. Ik zal niet al de verkiezingen in ons landje van Cadzand be spreken. Het zou te wijdloopig worden. Maar wel wil ik het hebben over de verkiezing in twee gemeenten van onze streek. Zij zijn merkwaardig, de eene omdat ze een voorbeeld is, hoe het wel, en de andere hoe het niet moet. Heb lichtend voorbeeld in de zen is IJ'zendijke. Deze plaats is in meerderheid Katholiek. De Burgemeester is dat ook. De vroede vaderen van IJzen- dijke hebben van hun over macht geen misbruik gemaakt, maar hebben gemeend, dat ook de minderheid in het college van B. en W. vertegenwoor digd moest zijn. En ze hebben daarom naast een Katholiek ook een Protestant aangewe zen, zoodat het college zal be staan uit 2 Katholieken en 1 Protestant. Zoo hoort het. In vele gemeenten beluistert men dikwijls dfentoo'nVroeger, toen de liberalen bijna overal de meerderheid hadden, kwamen wij ook niet aan bod, maar al moge de praktijk vroeger ook dikwijls zoo zijn geweest, ik stem dat toe, het is daarom nog geen reden, dat wij dat voorbeeld volgen. Het college van B, en W., dat een orgaan is, hetwelk de besluiten van den als Aardenburg heel veel werk t Sturtewagen viel en ook ons Antirev. lid, Catsman. Het ver der komische was, dat deze laatste direct daarop werd ge kozen, met zoo goed als alge- meene stemmen als lid der commissie, die de geheele be planting enz. van het dorp on der de oogen zal moeten zien en met voorstellen komen, voor welke eer hij natuurlijk feeste lijk bedankte. En zoo hebben we dan nu een college van B. en W., dat alleen bestaat uit Katholieken in een dorp, dat voor meer dan een derde Protestant is. En het noodwendig gevolg is, dat men aan een college van zoodanige samenstelling, vooral in dezen tijd, waar zooveel persoonlijke kwesties aan de orde komen werd bepaald komisch, toen één met huisvesting en wederop bouw, zijn vertrouwen niet geeft. Holland groeit weer. Holland bloeit weer, maar zóó niet, Edelachtbare Heeren. Het is weer een echt Aarden- burgsch voorbeeld, hoe het niet moet. In November waarschijnlijk weer In gebruik. Gedurende vijf lange jaren heb ben de Hagenaars in de onzeker heid verkeerd over het lot van het „Huis ten Bosch". Toen de Duitschers in 1943 met hun zinnelooze afbraak begonnen en de zoo beruchte tankgracht werd aangelegd, moest ook het „Huis ten Bosch" zijn tol aan deze vernielzucht betalen. De tuinmuur, die de tuin van de op rijlaan aan de zijde van het Be- zuidenhout scheidde, werd, even als de rond het paleis staande bij gebouwen geheel afgebroken. De prachtige brug met het smeed ijzeren hek aan de zijde van het Haagsche Bosch viel aan de tank gracht ten offer, terwijl het bosch zelf herschapen werd in een troos- telooze kale vlakte. Na September 1944, toen de strijd steeds naderbij kwam, scho ten de Duitschers uit deze om- Raad uitvoert, heeft praktisch geving de beruchte V-2 op, het- toch heel wat te vertellen. Ingeen aanvallen van geallieerde alle gemeenten is dat zoo, maar vliegers tengevolge had. Zoo vvooral in die, welke door het kreeg het „Huis ten Bosch" oorlogsgeweld zijn getroffen, groote schade door granaat- en Dat college, het kan niet met bomscherven, terwijl ook boord- genoeg nadruk worden gezegd, moet het vertrouwen der be volking hebben. En dat kan niet, wanneer het eenzijdig is samengesteld. Gelukkig wordt dat in de meeste gemeenten in gezien en ik haal dan ook IJzcndijkc niet aan als een ge lukkige uitzondering in ons land, maar als een voorbeeld, hoe het in het grootste deel gebeurt. Heel zwart steekt: daarbij af de houding van den Raad der gemeente Aardenburg. Deze 1 eft ons nu weer een voor beeld gegeven, hoe het niet moet. In den tijd van 'den Noodgemeenteraad hebben alle partijen samengewerkt, om „er van te maken, wat er van te maken was". Onder de ener gieke leiding van den Burge meester, Sjef van Dongen (ver geef me deze oneerbiedige be titeling, maar het is nu eenmaal zijn eerenaam) ia er in het jaar, dat achter ons ligt veel bereikt, al zijn we er nog lange na niet. Een moeilijke tijd ligt nog voor ons -en het is precies, zooals de Burgemeester het Dinsdag in den Raad zeiAl leen door eendrachtige samen werking kunnen wij in de be langrijke 4 jaar, die voor ons liggen, onder Gods zegen ons dorp en onze streek weer op bouwen. Eendracht, ja, Aardenburg zou Aardenburg uiet zijn, als dat eendrachtig samenwerken zou blijven. De Raad bestaat uit 5 Katho lieken, 3 vertegenwoordigers van GroothAardenburgsch-be- lang, 1 Antirev. en 2 Katholieke dissidenten uit de wijk Eede. De burgemeester is Katholiek. Het jaar, dat achter ons ligt, hadden wij 3 wethoude-s, 2 Ka tholieken en 1 Antirev., en het was gewenscht geweest 3 Wet houders te houden. In de eerste plaats, omdat tijdens den oor log de gemeenten Aardenburg, Eede en St. Kruis zijn samen gevoegd en een groote uitge strektheid hebben. Eede is een „apart" d'eel der gemeenlte. Goeje Nederlanders hoor, maar een beetje Zuidelijk aangelegd en van ouder tot ouder een grensgemeente, met alle aan kleve van dien. Een bevolking met een aparte mentaliteit. Zeer gewenscht, dat ze in het college van B. en W. ook een vertegenwoordiger heeft, die de personen en de toestanden ter dege kent. Wethouder Sturte wagen, Sturte, zooals we hem allen noemen, heeft die taak in wapenbeschieting de noodige ver nielingen aanrichtte. Geen ruit bleef heel, de muren en daken vertoonden groote wonden en re gen en wind hadden vrij spel door de open vensters. Direct na de bevrijding is een onderzoek naar de schade inge steld, en reeds in het najaar van 1945 werd met het herstel begon nen. Thans, een jaar later, nadert het „Huis ten Bosch" zijn vol tooiing en men kan zeggen, dat het paleis niets van zijn schoon heid heeft ingeboet. De tallooze kogel- en scherf- gaten in den gevel zijn op zoo danige wijze hersteld, dat men Er worden 21 landen verwacht. Meer dan 500 inzendingen uit 12 verschillende landen getuigen van dé overweldigende belangstel ling, die de Utrechtsche Jaarbeurs in het buitenland geniet. Op de Najaarbeurs (10 tot 19 Sept.), zijn, naar Associated Press meldt, Engeland met 166 firma's, de Vereenigde Staten met 112 en Zwitserland met 85 inzendin gen vertegenwoordigd, terwijl de Belgische en de Tsjechische indu strie jresp. met 49 en 42 inzendin gen een eerste plaats innemen. De Fransche inzending van in totaal 40 firma's, bleef min of meer onder de verwachtingen. Verder zijn er de Italianen (met 10 inzendingen), de Scandinavi sche landen, Oostenrijk, Portugal en Canada nog met kleine inzen dingen. Engeland, dat een onafzienbare rij artikelen ten toon zal stellen, brengt voor radioliefhebbers een noviteit op het gebied van luid sprekers, terwijl voorts de nieuw ste Engelsche smal- en normaal film projectie-apparaten te zien zullen zijn. De Vereenigde Staten brengen eveneens velerlei artikelen, vanaf rups-tractoren (nieuw voor Ne derland) tot parachutes, terwijl Zwitserland met zijn gebruikelijke inzendingen op het gebied van fijne instrumenten (horloges, foto toestellen, optiek, etc.) aanwezig is. Verder oogst- en hooimachines, koelkasten- vliegtuig-instrumen ten, kleine, ultramoderne stofzui gers en speciale camera's voor luchtopnamen, ziehier een kleine greep uit de tallooze artikelen, die in de Domstad zullen worden ge- exposeerd. zeer nauwkeurig moet kijken, om er iets van te kunnen waarnemen. Alle vensters zijn weer van glas voorzien, terwijl het gebouw, van buiten opnieuw geverfd wordt. Ook het interieur heeft een uitge breide restauratie ondergaan en de gevolgen van den oorlog zijn weer volkomen uitgewischt. Een meesterstukje vormt de toegangsbrug aan de zijde van het Haagsche Bosch. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat de brug nooit van haar plaats is weg geweest, zoo is de oude toestand hersteld. Dit is mede te danken aan het feit, dat door de inspectie kunstbescherming tijdig werd in gegrepen, toen bekend werd, dat de voormalige slotgracht deel zou gaan uitmaken van de tankgracht. Bij het begin van de herstelwerk zaamheden heeft men de verbor gen stcencn weer opgegraven, ter wijl het prachtige smeedijzeren hek geheel gedemonteerd en weer opgeknapt werd. Égn moeilijkheid vormde ten slotte het gebouwtje voor de mili taire wacht, dat in 1943 gesloopt werd. Zooals bekend stond dit. aan de zijde van het Haagsche bosch, tegenover het groote plein. Deze moeilijkheid heeft men echter we ten op te lossen door een tuin- schuur, staande in de bocht van de oprijlaan van de Bezuidcnhout- zijdc, voor dit doel geschikt te maken. Er werden ramen in aan gebracht, volkomen in de stijl van het „Huis ten Bosch" en het inte rieur werd herschapen in een ruim en comfortabel wachtgcbouw. Rest nog te vertellen, dat de tuin aan de voorzijde van het pa leis thans geheel in orde gemaakt wordt. Aan weerszijden van de oprijlaan aan de zijde van het Haagsche Bosch zijn breede plantsoenen aangelegd, waarop jonge boomen geplant zijn. Zoo zal het „Huis ten Bosch", dat zoo'n groote plaats inneemt in de geschiedenis van de residen tie, weer in zijn ouden luister her steld worden om dan een waardig verblijf te vormen voor onze Landsvrouwe, zooals weleer. GROENTEN NAAR DU1TSCHLAND. De export stopgezet. In dit voorjaar werd met bevoegde Engelsche autoritei ten een overeenkomst gesloten voor de levering van 35.000 ton groente naar Duitschland. Daardoor was Nederland in de gelegenheid zijn surplus aan groenten af te zetten. In het begin van Augustus was het contingent vol en dreigde de export naar Duitschland tot stilstand te ko men. Hangende de besprekin gen over een nieuwe regeling, waarin de prijspolitiek een be langrijke rol speelde, gelukte het de Nederlandsche onder handelaren de levering gaande te houden. Met ingang van 4 September hebben de Engelsche autoritei ten den verderen invoer van groente uit Nederland naar Duitschland stopgezet. Het is de bedoeling de be sprekingen hierover zoo spoe dig mogelijk te hervatten. De Zwitsersche regering heeft toestemming gegeven het hou den van een Zionistencongres te Luzern. De Japansche regeering heeft bevel gekregen alle documenten met plannen en opdrachten voor den aanval op Pearl Harbor over te leggen. KATTENDIJKE. In de Dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering werden tot wethouders gekozen de hee ren C. Burger en P. van Waarde. RILLAND-BATH. Woensdag vergaderde de nleuw- gekozen gemeenteraad. Na de eed aflegging werd door den voorz. een beroep gedaan op de leden, om met Gods hulp de vele moei lijke zaken die de aandacht zullen vragen, tot oplossing te brengen. Tot wethouders werden gekozen de heeren M. A. Francoijs en D. Butijn. Een voorgestelde wijziging van het ambtenarenreglement betref fende uitbetaling van bezoldiging aan ambtenaren en arbeidscontrac tanten in dienst der gemeente, die als oorlogsvrijwilliger onder de wapenen zijn werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan de Bijz. school aan de Zandbaan werd een vergoeding uit de gemeentekas toegekend voor de aanschaffing van gymnastiekma- teriaal. Als afgevaardigde naar de ver- faderingen van de Waterleiding lij te Goes werd benoemd de burgemeester en tot plaatsvervan gend afgevaardigde weth. Butijn. BIGGEKERKE. In de Dinsdag gehouden raads vergadering, werden, na de be- eediging der leden, tot wethouders gekozen de heeren J. Kodde met 6 st„ tegen 1 op den heer Meyers en de heer Moens met 4 st. tegen 2 op den heer Lamperten en 1 op den heer Janse. Beide heeren namen hun benoe ming aan. Het totaal bedrag waartegen de gemeente-eigendommen tegen brand zijn verzekerd werd ver hoogd van f 45500 tot f 69600 wat een premieverhooging van f 15.37' beteekent. Besloten werd aan een aanvraag van het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs tot het aanschaffen van enkele leermid delen medewerking te verleenen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Polderman in de vorige vergadering deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten niet goedkeuren, dat de Gemeente zich garant stelt bij den aanleg van electrische netten buiten de kom der gemeente. Daarna slui ting. OUD-VOSSEMEER. Alhier werden tot wethouders gekozen dhrn Dam (R.K.) en v. Driel (A.R.). ST. ANNALAND. In de Dinsdag gehouden verga dering van den gemeenteraad, werden de leden na de eedsafleg ging, door den voorz. gefeliciteerd waarbij de hoop op alier medwer- king werd uitgesproken. Tot wethouders werden gekozen de heeren A. Geluk met alg. st. en F. I. C. Stols met 3 st. tegen 2 op dhr Moerland. Tot vertegenwoordiger-aandeel, houder bij de Waterleiding Mij. Tholcn werd aangewezen de heer A. C. Geluk. Tot regenten in het Weczcu-armbestuur de heeren C. Ridderhof en Jb. Moerland. Met alg. st. werd vervolgens be sloten de oude burgemeesterska mer voor transformatorhuisje te verhuren aan de P.Z.E.M. voor f 50.per jaar. Blijkens een mededeeling van den voorz. zal de klok misschien met Kerstmis klaar zijn. Bij de daarna gehouden rond vraag bracht de heer Stols ter sprake de overstrooming van de Javadijk op 26 Juli. De heer Moerdijk stelde voor een verlos kundige aan te stellen en de heer Stols vroeg verbetering van het ziekenvervoer. Wat het eerste punt betreft ant woordde de voorz. dat de riolee- ring gebleken is in orde te zijn, maar dat misschien het verleggen van de oprit verbetering kan bren gen. Wat betreft de verloskundige hierover zullen B. en W. zich be raden. Er is veel moeite gedaan een ziekenauto te krijgen. Zoodra de heer Kurvink een auto krijgt, zal deze dienst weer gaan rijden. De heer den Engelsman sprak er zijn afkeuring over uit, dat hier Oranjefeest is gevierd terwijl in Iudië onze jongens vechten. De heeren Stols en Moerman achtten (fit geen argument om alle feeste lijkheden te verbieden. Wel zou laatstgenoemde geen dansmuziek willen geven, waarbij de heer Breas zich aansloot. De voorz. en de heer Stols waren echter van oordeel, dat als geen dansmuziek wordt gegeven, men gaat drinken en dan wordt het nog veel erger. Op een vraag van den heer Rid derhof of het aantal lichtpunten in dezen komenden winter kon worden uitgebreid, zei de voorz. dit te betwijfelen. Deze zaak heeft echter de volle aandacht van B. en W. AARDENBURG. In de Donderdag gehouden Raadsvergadering, werd na de be- eediging aan de orde gesteld de verkiezing van wethouders. Hier bij werden twee stroomingen merkbaar. De Katholieke fractie was voor twee wethouders de an deren plus de heeren Sturtewae- gen voor drie. Met 5 tegen 6 stemmen werd het voorstel van dhr Sturtewaegen verworpen. Er werden twee wethouders gekozen en wel de heeren Th. J. W. Lan noye en C. J. Blondeel. Dhr Cats man zegde namens zijn fractie, geen vertrouwen te kunnen heb ben in dit college van B. en W. Bij de rondvraag kwam de Be plantingscommissie ter sprake. Voorgesteld werd om een nieuwe commissie te benoemen. Mevr, v. d, Broeckede Man en dhr Cats man weigerden uit protest hun be noeming. Aangewezen werden de heeren C. Blondeel, J. Rosseel en G Mabesoone. KOUDEKERKE. Dinsdagnamiddag vergaderde de nieuwe gemeenteraad. Ne de ope ning werden de raadsleden beëe- digd. De burgemeester memoreer de, dat de laatste vergadering ge houden is 19 Aug. 1941.Verschil- lende raadsleden zijn in dien tijd gestorven oa. weth. Contant, dhr Verhage en het vroegere raadslid dhr Sanderse. Door het annexeeren van 't Zand bij Middelburg keeren 3 raadsleden niet terug. Spr. betreurde den gang van zaken, het wegvallen van 't Zand beteekent een klap voor onze ge meente. Ook Vlissingen wil een gedeelte van Koudekerke en spr. verzoekt de raad met alle kracht mee te helpen te redden wat er mogelijk te redden is. Een lichtpunt is, dat onze ge meente niet noodlijdend is, hoewel toch met de uitgaven in verband met de overstrooming een bedrag van ongeveer f 46000 gemoeid is. Steeds wordt, en is gezocht naar mogelijke vergoeding maar tot op heden zonder resultaat. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van twee wethouders. Gekozen werden de heeren J. de Bnck (A.R.) en J. Jasperse (C.H.). Dhr Flipse betreurde het, dat nu twee landbouwer? tot wethou ders zijn gekozen en had liever gezien, dat de raad en met name de C.H.-fractie een andere lijn gevolgd had. Ook dhr de Kroo laakte de houding der C.H.-fractie, die heeft weten door te zetten, dat niet hij op voorstel van de A.R.- fractie maar J. de Buck gekozen is, en ons alzoo deze wethouders zetel is opgedrongen. Bij punt 6 Beplanting kerkhof en het zgn. Groentje vraagt de burgem. machtif ing van den raad om dit te regelen met een boom- kweeker, omdat deze zaak spoedig moet worden afgehandeld in ver band met eventueele vergoeding. De heer de Kroo verzoekt B. en W. de nieuwe beplanting zoo te willen aanleggen, dat niet alles volgezet wordt met sierplanten, wat voordien het geval was. Verder bepleitte hij rioleering rond de kerk, daar anders de be planting daar geen zin heeft. Na bespreking werd beskten de bun ker aan de Duinstra; t op te laten ruimen. De burgtm. licht de raad in over de cr itralc verwarming die wordt aangelegd in het gemeente huis en ongeveer f 3000 kosten zal, wat een vooroorlogschen prijs is. Dhr Fouw vraagt om verbete ring straatverlichting. Dhr de Buck om de distributie van glas. Naar aanleiding van een vraag van den heer Ovaa zegde de voorz. toe, dat hij met de „Stoom tram Walcheren" de tarieven zal bespreken. Hierna sluiting. KORTGENE. Vrijdag vergaderde de nieuwe gemeenteraad onder voorz.schap van burgemeester Schuit. De raadsleden Janse, de Regt, Maas, de Fouw, de Graag, Klaas- sen, Flipse, Contant, Bom en Wcl- leman leggen in handen van den voorzitter de eeden af. De geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, den heer M. L. Fortuin wordt onderzocht en tot zijn toelating besloten. Met algemeene stemmen wordt besloten, het aantal wethouders te bepalen op drie, zoodat elke dorpskom een wethouder kan heb ben. Daar dit besluit echter de goedkeuring van Ged. Staten be hoeft, kunnen in deze vergadering nog slechts twee wethouders wor den benoemd. Benoemd worden de heeren Maas en Bom met resp. 8 en 7. stemmen, welke beide hee ren hun benoeming aannemen. Bij de rondvraag vraagt de heer Welleman of voor het dorp Kort- gene reeds een nieuwe brandspuit kan worden aangeschaft. De voor zitter acht het beter nog even te wachten. Anders zou misschien slechts half werk gedaan worden. Naar aanleiding van de mede deeling door den heer Klaassen, dat er op Zondag op het sportter rein te Kats gevoetbald is ont spint zich een discussie of de ge meentelijke sportterreinen ook op Zondag in gebruik moeten worden gegeven. De heeren Klaassen, Janse en Contant zijn van mee ning, dat het gebruik van de sport terreinen op Zondag verboden moet worden. De heeren Flipse, Bom, Maas, de Graag, de Regt en de Fouw achten het beter deze zaak eerst door B. en W. grondig te laten onderzoeken. Besloten wordt deze zaak tot de volgende vergadering uit te stellen. Provincienieuws THOLEN. Wegens reparatie aan de veer pont, zal de overzetdienst Thool- sche Veer, gestremd zijn voor auto's, vrachtwagens en motoren op Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Sept EXTRA-TREIN MET UIT SLUITEND GOEDEREN WAGENS. Is dit service der Spoorwegen? Dat het reizen met de treinen nog niet vooroorlogsch is, weet iedereen. En dat men met minder genoegen neemt, nu ja, men schikt zich. Desnoods dan maar een reis in een beestenwagen. Maar deze week Woensdag loofd aan een gezelschap en bij aankomst op het perron blijkt, dat er niet één wagon voor passa giersvervoer onder is, dan wrijft men even de oogen uit. Och, wanneer het hier sport- menschen met hun supporters be treft, die beslist het werk van hun elftal willen zien, dan is de reis (als het moet zelfs in een beesten wagen) nog een evenement. Maar deze week Woensdag moesten ongeveer 400 dames van den Chr. Vrouwenbond mar een vergadering in Breda. Om van een zitplaats verzekerd te zijn, werd een extra trein aangevraagd, die ook gegeven werd met de schriftelijke toezegging, dat voor behoorlijke wagons zou worden gezorgd. Echterniet een trein, zooals zij die verwacht hadden, reed voor, maar een heele serie bees tenwagens, waarin wel eenige ban ken waren aangebracht, doch veel te weinig. Als men weet, dat verschillende dames van boven de 60 met man en macht in de wagons moesten worden geheschen, dan kan men ook begrijpen, dat er eenige ver ontwaardiging onstond. Praten kan men practisch niet in zulke wagens door het rumoer en over het schokken zullen we maar zwijgen. Vele vrouwen zijn des avonds met een gewonen trein naar Zee land teruggekeerd. Nu weten wij, dat de materiaal positie nog zeer slecht is. Maar deze handelwijze lijkt o.i. nergens op. Wanneer de spoorwegen( wij weten uiteraard niet, bij wien de fout hier berust) een extra trein toezeggen, dan kunnen zij toch beter van tevoren ook mededeelen, hoe die extra-trein er zal uitzien. Wanneer de menschen dat weten, behoeven de Spoorwegen de ex tra moeite misschien niet eens te doen. WEMELDINGE. Installatie hoofd Schippers- school. Donderdag had in de Chr. Schippersschool de installatie plaats van den heer Jac. van den Berge tot hoofd dezer school. De voorz., dhr Jac. Wabeke Az., feliciteerde dhr van den' Berge en diens familie met deze benoeming en sprak de hoop uit, dat hij én voor de school én voor het schipperskind de rechte man op de rechte plaats zal zijn. De schippersschool heeft gedurende den bezettings- I tijd een tijd doorgemaakt, dat het aantal leerlingen daalde van 70 toti 12. Gelukkig is die tijd voorbij en de school mag zich weer in gestadigen groei ver heugen. Het vorige hoofd der school, dhr Swart, roemde spr. voor diens ijzeren wilskracht en doorzettingsvermogen. Gaar ne had spr. hem bij deze ge legenheid hier gezien, doch een operatie eischtc zijn opname in een ooglijdersgesticht te Rot terdam. Hierop werd het nieuwe hoofd der school door Ds Wergcs en Ds van Dijk, resp. vice-voorzit- tier en secr. der school gefelici teerd, eveneens door den-waar nemend burgemeester M. C. Lindenbergh, dhr W. H, van Moort, hoofd van de Chr. school, dhr van Rijswijk, hoofd der O.L. school en schipper Bouwman, die namens de ouders van de schipperskinde ren spraik. Vervolgens was het woord aan dhr van den Berge, die zijn dank uitsprak aan het bestuur der school voor zijn benoeming. Hij hoopt aan deze school met den nieuw benoemden onder wijzer Lstmbregtsen prettig te mogen samenwerken. Spr. prees ook de werklust van zijn voorganger dhr Swart en is hem ook dankbaar voor het geen hij voor hem is gewees;. Verder spreekt hij de hoop uit, dat het onderwijs aan het schipperskind veel vruchten mag afwerpen en dat de schooi nog vele kinderen toti rijken zegen mag zijn. De heer Lambregtsen dankte eveneens het schoolbestuur voor zijn benoeming en het vertrou wen dat in hem is gesteld. Namens de familie dankte de heer J. de Neef voor de be toonde belangstelling en felicita- tiën op deze bijeenkomst be toond. Toti slot deelde de voorzitter mede, dat een telegram aan dhr Swart zal worden gezon den met den wensch tot een spoedig herstel. WISSENKERKE. Woensdag vergaderde de af- deeling van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester bleek, dat de in komsten over 1945 hadden be dragen f 3119.98 en de uitgaven f 3048.84, alzoo een goed slot van f 71.14. De periodiek aftre dende bestuursleden S. Alburg en J. L. J. Bruijnzeel werden henkozen, terwijl als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer B. Kramer, die in de daarop volgende bestuursvergadering Redacteur: H. M. Slabbckoonj, Oostsingel 60 a, Goes. Dat weinigen het Augustus- vraagstuk hebben ingezonden zal hierin zijn oorzaak gevon den hebben, dat het meerenaeel deze maand zooveel mogelijk van zijn vacantie heeft willen genieten; mede oorzaak zal zijn geweest, dat het een lastig ge val was. Er werd n.l gevraagd, een winst aan te toonen in een af gebroken partij tusschen M. J. v. d. Weele, Goes, en schrijver dezes. De stand was: Zw. 2, 3, 13, 15, 21, 22, 25; Wit 23, 24, 29, 32, 34, 38, 47. Een tweetal analyses bereik ten mij maar onvolledig, die ik hierbij zai bespreken. Als sluit- zet speelde wit 1. 38-33 3—9 2. 23—19 28 kan nu niet wegens 24—201 914 gaat ook niet niet door 19X8 (2X13) en 24—201 op 1318 vervolgt wit 19—13, nu is 2228 verplicht daarop 914 wit 32—28 laat volgen. Aldus: 22-28 wit slaat 32X12 (9x 7) 29—23 (2-8) A 23—18 (21—26) 24—19 (2631) 19—14 wint. A (7—12) 33—29 (2-8) 23— 18 (12x23) 29x18 (21—27) 24—19 (15—20) 18—13 (27—32) 13x2 (32—38) 2—161 Winti Deze inzender komt tot de con clusie, dat dus de 2de zet 2227 moet zijn. 3. 19X8 Zwart 2x 13(a) 4741 (27x38) 33X42 (13—18)b. 4238 (21-27) c. 41—37 (9-13) 3833 (18—22) 29—231 c. (21— 26) 41—37 (18—22) 38—33 (22-27) 37—32 (27X38) 33 x42 (26—31) 29-23 (9-13) 34—29 (31—36) 42—37 (15—20) 24X15 (2530) 15-10 (3035) 10—4 winti b. (9-14) 29-23 (15—20) 24X15 (13—19) 15-10 (19x28) 10x19 (28—32) d. 1914 (21—27) 14—10 (27—31) 10-5 (31—36) e. 5 x 37 (36X38) 3748 wint,. (28—33) d. 19—14 (25—30) 34x25 (33—29) 14—10 met m.i. gew„ stand. e. (2530) 5 x26 (30X39) 26-17 (3943) 42—38 (43x22) 17—21 wint. Aldus 3. 27X38 4. 33 X42 2X13 5. 2923 914 6. 42—37 14—20? 34—29 (13—19) 24x13 (20—24) 29 X 20 (15 x 24) 13—8 (24—30) f. 8-2 (30—34) 2-4 (34-40) 11—50 gew. f. (25—30) 8—3 (30—34) 3 X 26 (3439) 26—8 wint. Buitengewoon aardig ge daan. Maar mag ik deze in zender alsnog verzoeken na de 5de zet en volgende zetten het offer 1520 uit te werken? Mag ik dat ook opdragen aan den Zeeuwschen dam-eindspel specialist G K. Kaan, Koude kerke? Een andere inzender speelt: 1. 3833 3—9 2. 33—29 X 3. X 2-8 4. 38—33 8-12 5 332*8 13—18 6. 23-19 18-23? 7. 24-201 Maat, wat denkt deze inzen der van 914 inplaats van 28-23? September-prljsvraag. Deze eindspelen zijn van den Zeeuwschen componist W. Lente. wa Wi W, W/ 3sAA Wit schijf op 22, dammen op 17 en 44. Zw. 3 schijven op 26, 29 en 36. Wit schijf op 29, dammen op 2 en 4. Zwart 5 schijven op 5, 18, 22, 28 en 36. Beide vraagstukkenwit speelt en wint. Voor de goede oplossers stellen we weer f 2.50 of 3 mtid, abonnement beschik baar. Inzendingen tot 27 Sept. a.s. Tot de volgende week. S. werd belastl met de functie van secretaris-penningmeester, zulks wegens aftreding als zoodanig van den heer J. van Halst.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2