De oorlog in China. De wederopbouw ven Dui Het Leger des Heils Gevaren van het platteland. Kosten van de wederopbouw. begroet zijn generaal. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- Btraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Temeuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 436 PROTESTANTSGH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 7 Set. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.02 u., on der 19.13 u. Maan op 19,01 u., onder 1.51 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 8 September. 12.08 u. 1.51 m., 0.37 u. 1.66 m. Met nadruk wordt menigmaal gewaarschuwd tegen de gevaren van de groote stad. En die zijn er ook ongetwijfeld. Het leven in de groote steden met hun schitterende lichtrecla mes, hun bioscoopen en dancings en wereldsche vermaken van ve lerlei aard, is er schier geheel op ingericht om den mensch af te trekken van God en zijn dienst. Met name jonge menschen, die van buiten naar de stad komen, worden door dat leven gelokt, en de gevallen zijn niet zeldzaam, dat zij door den maalstroom van het stadsleven worden gegrepen en meegesleurd en lichamelijk en geestelijk ten onder gaan. Dit zijn feiten die nu eenmaal niet vallen te ontkennen. Toch moeten we aan den anderen kant ook weer voorzichtig zijn met onze critiek en niet den indruk wekken als zou het leven in de steden op zooveel lager peil staan, dan op het platteland. Want ook het platteland kent zijn eigen gevaren. Wel is hier niet het frivole leven, zooals dat in café's en dancings in de groote steden geleefd wordt, maar daar staat tegenover, dat de eenzame wegen, de donkere bosschen en de afzondering van de hoeven hun eigen gevaren en bezwaren met zich brengen. Hier is het verderf dat in de donkerheid wandelt. Men heeft zelfs wel getracht de meening ingang te doen vin den, dat het zedelijk leven op het platteland lager staat dan in de groote steden, omdat daar naar verhouding het aantal gedwongen huwelijken grooter is, maar een sterke bewijskracht kan hieraan niet worden ontleend. In de steden toch is over het algemeen het kwaad meer geraffi neerd, terwijl men op het platte land de uitzonderingen daarge laten meer bereid is de gevol gen van zijn daden te dragen. Ge dwongen huwelijken komen in sommige streken veelvuldig voor. Maar dan toch huwelijken. Al is er dus geen reden om aan te nemen, dat wat dit betreft de ste den ten voorbeeld kunnen worden gesteld,dit neemt toch niet weg, dat ook op het platteland de zonde werkt en woelt. Er zijn echter ook gevaren van anderen aard, die wij niet uit het oog mogen verliezen en waaraan dezer dagen in „In de Waag schaal" belangrijke beschouwingen werden gewijd. Dr Miskotte schreef daarin een artikel over „Adat of Christus" waarin hij er op wijst hoe in som mige streken het doen of laten ook wat betreft den godsdienst, geheel beheerscht wordt door de „gewoonte" of „geen gebruik". En hij voegt er aan toe, dat het zeer de vraag is of dit leven uit „zede" en „gebruik" op den duur in staat zal zijn het vol te houden tegenover de factoren die van de kerk en haar boodschap afvoeren. Of eigenlijk is dit geen vraag. „Stellig behoeft het geen betoog, dat de invloed van het na-oorlog- sche vitalistische levensgevoel, geen halt zal maken voor de gren zen der in gebruik en zede ge bonden plattelandssamenleving". Deze opmerkingen zijn volko men juist en wij doen goed daar aan volle aandacht te schenken. Als tal van jonge menschen, wanneer zij naar de groote stad vertrekken, zich maar al te ge makkelijk afkeeren van kerk en godsdienst, dan is dat niet alleen de schuld van de groote stad, maar dan is dat een gevolg, hier van, dat de Christelijke levens houding maar al te zeer, berustte op gewoonte en traditie, terwijl het levende geloof ontbrak. Als dat het geval is, dan valt met de overigens heilzame kruk ken van de gewoonte en „geen gebruik", alles weg en is men alles kwijt. Gelukkig blijft het daarbij niet altijd. Vaak komt het voor, dat na een periode van inzinking een ontwa ken volgt en dat men komt tot een nu bewuste keuze. Wij kunnen hierop thans niet verder ingaan. Waar wij op wilden wijzen is dit, dat wij niet eenzijdig het oog moeten richten op de gevaren van de stad. Het is, zooals Ds Bakker in het hierboven aangehaalde nr van „In de Waagschaal" zegt: „De dorpsgemeenschap is geen Christelijke Arcadie, geen stuk paradijsreservaat van God, Het dorp is niet een heilige tuin en de stad de booze wereld, Beide, het dorps- en het stadsleven moe ten geheiligd worden in Christus. In beide is Christelijk leven moge. lijk. In beide wordt heidensch ge leefd". „Beide, het leven van een dorps christen en van een stadschristen, 1 moeten ondergedompeld in het Woord, in Christus gereinigd en geheiligd zijn, om als levensvorm te kunnen dienen voor de gemeen schap der heiligen". De Amerikaansche ambassadeur in China, heeft, volgens radio New York, medegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek verklaard heeft, bereid te zijn het bevel „staakt het vuren" aan zijn troepen te ge ven, qjits de communisten dit ook willen doen. Intusschen bereiden troepen van de Chineesche centrale regeering een offensief tegen Kalgan, de voornaamste basis der communis ten in Noord-China voor. De Sovjet-commentator Lemin heeft in een uitzending van radio Moskou de V.S. beschuldigd van „ernstige inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van China, waardoor de burgeroorlog nog meer wordt aangewakkerd". „De democratie", aldus Lemin, „eischt, dat de V.S. de besluiten, tijdens de conferentie van Moskou genomen, t.a.v. het terugkeeren van vreemde troepen, zullen nako men". Volgens Lemin worden „tienduizenden Japansche man schappen tegen „de democratische strijdkrachten van China" ge bruikt". Het nut van controle. Door het college van algemeene commissarissen voor den weder opbouw wordt, zooals bekend, een intensieve controle gevoerd op de door aannemers voor herstelwer ken ingediende rekeningen. Hoe noodzakelijk deze werk zaamheden zijn, aldus schrijft men ons van bevoegde zijde, en welke bedragen hierdoor voor de schat kist worden bespaard, moge blij ken uit het feit, dat in Duventer 30 procent op deze rekeningen is bespaard. Voor het geheele land kan dit voordeel veilig op 20 pro cent worden geschat. Om een indruk te krijgen van de enorme som, welke alleen reeds aan door belastingen op te bren gen gelden door deze controle in de schatkist wordt gehouden, be denke men, dat de kosten voor het herstel van door oorlogsschade ge troffen panden, welke beneden f 3000 liggen, kan worden ge raamd op f 250.000.000, zoodat het door de controle bespaarde bedrag op f 50.000.000 kan worden ge schat. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. De zeelieden, die lid zijn van de American Federation of La bour zijn begonnen de schepen te verlaten. Dit beteekent het begin van een zeeliedenstaking die 400.000 arbeiders werkeloos zal maken en alle havers zal doen stilliggen. De arbeiders wenschen loonsherziening. Het Amerikaansche vlooteska- der met het vliegtuigmoedersdhip Franklin D. Roosevelt aan het hoofd is in de haven van Athene aangekomen, waar het door een geweldige menschenmenigte werd verwelkomd. De aannemer K., die tusschen Katwijk en Noordwijk bezig was met het afbreken van Duitscbe verdedigingswerken, kreeg giste ren een zwaren zijwand van een bunker op het lichaam. De man werd verpletterd. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Voorwaarde van de herleving van Euroga. te verhinderen zou zijn. Terwijl Duitschland steenkool- en staalvoorraden moet deelen met bevrijde landen, moet het in staat gesteld worden om zijn intellect en energie aan te wenden tot ver hooging van de industrieele pro ductie en een zoo effectief moge lijk gebruik van zijn grondstof fen te organiseeren. De minister van Buitenlandsche Zaken der V.S. Byrnes, heeft in een rede verklaard, dat hij Duitschland bezoekt om een aan tal opbouwproblemen van nabij te bestudeeren. Deze problemen, zoo zeide hij, hebben de V.S. lang bezig gehouden, daar het heil van Europa afhangt van een juiste op lossing. Te Potsdam is overeengekomen, dat Duitschland ontwapend en ge demilitariseerd moet worden. De V.S. en hun bondgenooten moeten erop toezien, dat dit gebeurt. Het zal het Duitsche volk de gelegen heid geven zich te wijden aan werken des vredes. Uit de loopende productie, zoo heeft men te Potsdam vastgesteld, kan Duitschland niet betalen. De beginselen van Potsdam leggen den Duitschers zware offers op, maar de mogelijkheid tot vooruit gang is hun niet ontnomen. De uitvoering van de overeen komst wordt echter bemoeilijkt door het feit, dat de geallieerde bestuursraad er niet in geslaagd is van Duitschland een economi sche eenheid te maken. Tot dusver heeft slechts Enge land medewerking 'toegezegd, maar de Amerikaansche regeering verlangt niemand uit te sluiten. Vervolgens waarschuwde hij voor het gevaar van inflatie, wel ke volgens hem zonder een ver standige, voor geheel Duitschland geldende financieelc politiek niet Groote samenkomst te 's-Gravenhage. Het Leger des Heils hield Don derdagavond te 's-Gravenhage een samenkomst, welke geleid werd door den uit Engeland in ons land gearriveerden generaal Al- bert W. Orsborn. Een luid applaus steeg op, toen de generaal in gezelschap van den Kommandant Charles Durman en Kolonel Schmal de zaal betrad. Gekleed in een wijnrooden man tel met hermelijn afgezet, betrad na de opening met gebed de Ne- derlandsche maagd het podium, en bood den generaal een bord van Delftsch blauw aan. Hierop tra den de vertegenwoordigers der elf provinciën, gekleed in nationale kleederdracht voor het voetlicht en zeiden elk een spreuk, betrek king hebbende op den arbeid van het leger. De Kommandant, Charles Dur man heette vervolgens den gene raai hartelijk welkom. Hij sprak de hoop uit, dat de generaal ook de Nederlandsche provinciën, die hem zoo juist begroet hadden, zou bezoeken. Generaal Orsborn sprak zijn dank uit voor het spontane wel kom, dat hem ten deel was geval len. Na in het kort over zijn eigen leven gesproken te hebben, rele veerde hij zijn bezoek aan Ne derland in April 1945, toen hij slechts het Zuidelijk deel kon be zoeken. De Generaal zeide sterk ge troffen te zijn door de vernielin gen in ons land aangericht, doch nog meer werd hij thans getrof fen door de symptomen van den wederopbouw. Hij besloot met richtlijnen aan te geven voor den arbeid in en voor het Leger in de toekomst. GE-INTERNEERDEN OP JAVA. Wijziging in de evacuatie regeling. In een officieel communiqué, uitgaande van heti Britsche con sulaat-generaal, wordt naar een brief verwezen, welke namens generaal Mansergh aan gene- raal-majoor Abdoel Kadir te Cheribon is geschreven, De briel' verklaart, dat in de eva cuatie der geïnterneerden een kleine wijziging moet worden aangebracht betreffende de ge leide-troepen, Verder wordt daarin uitdrukking gegeven aan de hoop, dat toch met de eva cuatie binnen 10 dagen een aan vang zal worden gemaakt, zoo als op 3 Sept. te Cheribon is overeengekomen. De kleine wijziging heeft, naar nader wordt gemeld, be trekking op de bepaling in het oorspronkelijk plan, dat het T.R.I.-geleidje de Itreinen met evacuees tot Batavia zal escor teeren. Thans is bepaald, dat dit slechts tot Bekassi zal meerei zen, waarna een geallieerd es corte de treinen tot. Batavia zal geleiden. VOOR DEN ZONDAG VERKOOP VAN AMERIKAANSCHE SCHOENEN. In aansluiting op het be richt, dat de uit Amerika ge- importeerde schoenen zonder bon mogen worden verkocht, deelt het Rijksbureau voor hui den en leder nog het volgende mede: Reeds der eersten dag, waarop Amerikaansche schoe nen vrij verkocht mochten worden, constateerde men zwarten handel in deze schoe nen. In verband liiermêde wordt er op gewezen, dat, af gezien van de ontoelaatbaar heid hiervan, de handel hoven de thans aanwezige voorraden binnenkort nog meer van deze schoenen zal ontvangen. Ook de te verwachten partij bestaat voor een groot gedeel te uit heerenschoenen. Belang rijk is, dat thans volwassenen in de gelegenheid zijn zicli van schoenen te voorzien, waardoor zy de nog'op de stamkaart te verkrijgen bon voor kinder schoenen kunnen gebruiken. In tegenstelling met de hier omtrent in omloop zijnde ge ruchten. wordt bekond ge- 'maakt dat 'les; voorshands niet in het voornemen ligt een bij zondere regeling voor de dis tributie van kinderschoenen te treffen. Over de .wijze van bevoorra ding met Amerikaansche schoe nen zal de handel nog nader worden ingelicht. Waakzaamheid gdMen. Waakt, staat in het geloof, houdt U mannelijk, rijt sterk. 1 Kor. 16 13. Een der vtomaamslc eischen der krijgsivct is waakzaam heid. Een schildwacht, die op gijn post is ingeslapen maakt met alleen een armzaligen in druk, maar brengt een heel legeronderdeel in gevaar. Hij vormt een tswakke plaats in de vesting, waardoor de vijand pal kunnen heenbreken. Dit kan niet alleen gijn eigen leven, maar ook het leven van velen zijner kameraden kosten. Waakzaamheid is daarom de voornaamste eisch. Paulus roept de Christen gemeente van Korinthe toe, waakzaam te zijn. Hij weet dat er een gevaar bestaat om in een oogenblik van zwakheid, van vermoeidheid, de waak zaamheid te verliezen en welke fatale gevolgen dit kan hebben. Dit woord heeft voor de Christenen van dezen tijd nog dezelfde kracht. Ook nu be hoort de Christen paraat te gijn want de vijand is nog al tijd even actief. Daarom klinkt onze tekst nog altijd even frisch: WaaktI Iedere Christen is als een schildwacht, die in een vijan delijk land op post staat om de vesting des gelóófs te ver dedigen tegen vijandelijke aan randingen. Zijn weerbaarheid ontstaat doordat hij staat in het geloof en daardoor godde lijke kracht ontvangt, gijn wa pen is de Bijbel, het Woord van God, dat scherper is dan een aan beide zijden scherp zwaard. En de overwinningen die hij in Gods kracht mag behalen .zijn de mannen en vrouwen die met hem voortaan Christen willen zijn. In dezen tijd hebben wij meer dan ooit sterke menschen noodig, die blijk geven van standvastigheid in de stormen des levens. Daarom Christen broeder en zuster, waakt ten allen tijde, staat vast in het geloof, dan zijt ge sterk. En dat beteekent ook veiligheid voor degenen die bimten de vesting zijn. Menig vorst heeft een keur korps van soldaten tot zijn lijfwacht. Iedereeen kan ze kennen aan hun forsche hou ding. Zouden de strijders van Gods Koninkrijk zich dan niet moeten kenmerken door fier heid en forschheidt God helpe ons daartoe. O. M. K. ENGELSCHE HULP VOOR FRANKRIJK? Te Parijs zijn Donderdag be sprekingen gevoerd tusschen Be- vin, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken en Bidault, den Franschen minister-president, over eventueele Britsche financi- eele hulpverleening aan Frankrijk. Het verzoek om dergelijke hulp was gedaan in een brief van Bi dault aan Attlee. Frankrijk staat niet alleen voor een aanzienlijk bedrag bij Engeland in het krijt, maar onder de huidige financieele regelingen vertoont ook de Fran- sche handelsbalans een zwaar de ficit. Mr. Arn. J. D'Ailly, die be noemd is tot burgemeester van Amsterdam. Aan Duitschland moet de kans gegeven worden om goederen te exporteeren ten einde genoeg te kunnen in- voeden om economisch zich zelf te kunnen bedruipen. Duitschland is een deel van Europa en de herleving van Europa zal inderdaad lang zaam gaan wanneer Duitsch land, met zijn groote reser ves aan steenkool en staal, tot een armenhuis gemaakt zou worden. Naar het inzicht van de Ame rikaansche regeering behooren de geallieerden thans onverwijld aan het Duitsche volk de essentieele voorwaarden duidelijk te maken van het vredesverdrag, waarvan zij .verwachten, dat het Duitsche volk het zal aanvaarden en na- j leven. Naar onze meening, aldus Byrnes, moet thans aan het Duit sche volk worden toegestaan en hulp worden verleend tot de noo- dige voorbereidingen voor het ves tigen van een democratische Duit sche regeering welke deze voor waarden zal kunnen aanvaarden en naleven. De geallieerde bezettingstroepen, aldus ging Byrnes verder, behoo ren beperkt te worden tot een aan tal, dat voldoende is om toe te zien op naleving van de regelen, volgens welke dé Duitsche demo cratie zichzelf kan besturen. Waarschijnlijk zullen nog gedu rende langen tijd „veiligheidstroe pen" in Duitschland moeten blij ven. Ik wensch niet misverstaan te worden. Wij zullen ons niet aan onze plicht onttrekken. Wij trek ken ons ni e t terug. Zoolang als er een bezettingsmacht voor Duitschland noodig zal zijn, zal het leger van de V.S. van die bezettingsmacht deel uitmaken. Byrnes zeide verder: Ofschoon wij er op staan, dat Duitschland de beginselen van vrede en goede nabuurschap en menschelijkheid in acht zal nemen, wenschen wij niet, dat Duitschland de sateliet worde van eenige mogendheid of groep van mogendheden of dat het komt te staan onder buiten landsche of binnenlandsche dicta tuur. Het Amerikaansche volk wenscht een vruedzaam en demooratieoh Duiteohland VEREDELING VAN TUINBOUWGEWASSEN. Onder voorzitterschap van den heer L. N. Veldhuyzen van Zanten zijn op 4 en 5 Septem ber te Amersfoort een lUU-tal personen uit de kringen van den tuinbouw, alle leden van het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassen, bijeen geweest met het doel het con tact tusschen wetenschap en praktijk te bevorderen. Op het Binnenhof te Den Haag werden aan zgn. pilotenhelpers hooge Amerikaansche onder scheidingen uitgereikt. Joke Folmer, die een groot aantal geallieerde piloten uit handen van de Duitschers heeft weten te houden, ontving de „Medal of Freedom" met den gouden palm uit handen van Col. M. S. Johnson. Col. Johnson felici teert mej. Folmer met. de hooge onderscheiding. vrij en onafhankelijk te zien worden en blijven. Thans is de tlld gekomen om de gren zen van het nieuwe Duitsch land vast te stellen. Onze fruitexport in gevaar. Tuinders roepen om kisten. De export van aardappelen en fruit is op het oogenblik uiterst belangrijk, doch de mogelijkheden worden ernstig belemmerd door een schreeuwend gebrek aan kis ten. De veilingen, zoo meldt Trouw, zitten ernstig verlegen. De vei ling in Zetton bijv. deed eenigen tijd geleden een bestelling op 29.000 kisten voor een belangrijke zending die op 10 Sept. moet ge schieden. Vandaag schrijven we 5 Sept. en met de afwerking van de be stelling is nog geen begin ge maakt, omdat do vakgroep Hout en Emballage-Industrie geen ver gunning verleent. In het Westland schreeu wen de tuinders om fust. De veiling in Naaldwijk, zoo ver telde men ons, heeft gebrek aan 100.000 druivenbakjes voor export naar het buiten land en zoo is het overal. Elke veiling heeft gebrek. Ongetwijfeld is de houtpo sitie moeilijk, doch formalis tische opvattingen van de betrokken ambtenaren spelen ook een rol. Het is ons bekend, dat sommige fal rikanten overvlood van hout hebben voor de fabricage van va ten, die op dit moment niet noo dig zijn, doch do vakgroep treu zelt mot de toestemming, dit hout voor kisten beschikbaar te stellen. Vaten liggen in voorraad, zyn niet noodig, kisten zyn er niet en er is schreeuwend gebrek aan. Het gezond verstand ziet hier maar één oplossing: waar hout aanwe zig is, moet het vatenhout voor de kisten beschikbaar komen. Van deze kwestie hangt onze fruitexport af, en van onzen ex port de deviezenpositie. Het is een levensbelang. Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling. Na Eindhoven ook Middelburg. De voorziening van vaklieden blijkt een van de grootste pro blemen van den wederopbouw van ons land te zijn. Is eenerzijds de vakbekwaamheid van diverse bouwvakarbeiders achteruit ge gaan, anderzijds is door het ver plicht tewerkstellen bij de ves tingwerken en uitzending naar Duitschland gedurende de bezet ting aan een groot aantal jeugdige arbeiders de kans om een vak te leeren ontnomen. De regeering heeft gemeend voor deze gevallen bijzondere voorzieningen te moeten treffen en heeft naar aanleiding hiervan 'n commissie in 't leven geroepen, onder voorzitterschap van dhr Dr A. A. van Rhijn. Mede door het werk van deze commissie kon reeds na eenigen tijd een herscholings-instituut te. Eindhoven in het leven worden geroepen. De bedoeling van dit Eindho- vensche instituut was, dat het een proef zou zijn, welk voorbeeld ook in andere deelen van het land zou worden nagevolgd. Thans nu de grondstoffenposi- tie dit toelaat, zal ook in Zeeland en wel in Middelburg een dergelijke werkplaats worden ge opend, waar men in verband met de groote activiteit welke men bij een wat ruimere materialenpositie in de bouwnijveheid verwacht, be gint met timmeren en metselen. De aanmelding van candidaten dient te geschieden op het Ge westelijk Arbeidsbureau waar zorgvuldig wordt nagegaan op welk terrein de capaciteiten van den aanstaanden vakman liggen. De scholing heeft plaats vol gens geheel nieuwe methoden, die den cursist als het ware de stof spelenderwijs bijbrengt. Het ge heele onderwijs is practisch inge steld, de theOrie wordt alleen ge geven in zooverre zij niet kan worden ontbeerd. Het instituut gaat uit van het Ministerie van Sociale Zaken en de .leerling ontvangt een vergoe- j ding die hem in staat stelt in zijn levensonderhoud te voorzienleer lingen die buiten Middelburg wo nen krijgen hun reisgeld vergoed. Men kan dit streven naar verbe tering van het vakpeil der arbei ders niet hoog genoeg naar .waar de schatten. Vakkennis verhoogt de arbeids vreugde, een goede vakman doet zijn werk met plezier. Het is daarom vooral, dat wij gegadigden aanbevelen deze cursussen te vol gen ook al vraagt het kleine fi nancieele offers; na volbrachte scholing kan men dit immers dub bel en dwars terug verdienen. HET VERKEER ANTWER PEN—DORDRECHT. Belgische critiek. Het speciaal comité voor de scheepvaartbetrekkingen tusschen België en het Rijngebied, belast met de verdediging der Rijnbe- langen van de Belgische havens, heeft een studiereis aan boord van een sleepboot tusschen Antwerpen en Dordrecht georganiseerd. De reis stelde de deelnemers in staat vast te stellen, dat de her stellingswerken aan de brug van Vlake en aan de spoorbrug van Dordrecht nieuwe hinderpalen hadden gevormd voor de scheep vaart. Voorts zijn de sluizen van Hansweert en Wemeldinge nog ontoereikend. Zij vertragen aan zienlijk het verkeer der treinen, sleepbooten en Rijnlichters. Volgens de Daily Mail zullen in Engeland zeer binnenkort proe ven genomen worden met een ge vleugeld raket-vliegtuig, dat ra diografisch bestuurd zal worden en een snelheid van 1.408 km per uur heeft. De Italiaansche ministerraad heeft een voorstel tot het uitbrei den van prijsbeheersching over ge heel Italië verworpen. Er zullen populaire restaurants en openbare winkels, waar iedereen kan koo- pen worden opgericht. Donderdagavond zijn te Wijk aan Zee tjRf^e zwemmers verdron ken. De slachtoffers, Kroeze en Voortman, beiden 19 jaren oud, waren afkomstig uit het werk kamp voor politieke delinquenten. Vermoed, dat de jongens kramp hebben gekregen. Opnieuw moeilijkheden in de havens? Op de Donderdag gehouden vergadering van de afdeeling transport der E.V.C. heeft het be stuur zijn leden geadviseerd: han gende de Antwerpsche havensta king, uit solidairiteit, geen goede ren uit schepen komend van of varend naar België te lossen of te laden. Nederlandsche- en transito-goe deren welke voor België bestemd zijn, zullen, zoolang de havensta king aanhoudt, worden opgesla gen. Het bestuur wil voorkomen, dat Nederlandsche schepen, gedeelte lijk met lading voor België be vracht, terwijl de rest van de la ding bestemd is voor andere lan den in de Belgische havens, als gevolg van de staking, onverrich ter zake zouden moeten terugkee ren. De vergadering heeft het ad vies van het bestuur aanvaard. Sonei, de Japansche oorlogs. misdadiger, is ter dood veroor deeld, DE BILT ZEGT: Verdere lichte temperatuur stijging. Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt met lange perioden van zonneschijn, hier en daar nog een verspreide bui, iets warmer dan gisteren, zwakke tot matige Zuidelijke wind. Laatste berichten. Prins Bernhard teruggekeerd Donderdagavond om 8 uur is Prins Bernhard, vergezeld van eenige officieele personen per eigen vliegtuig op Schiphol ge land. Parachuteeren van luchtpost In den loop van de volgende week zullen proeven genonlcn worden met het parachuteeren van luchtpost. In den namiddag zal een vlieg tuig uit Brussel opstijgen en op overeengekomen plaatsen de post zakken afwerpen met het oog op de distributie van den middagpost. Ook bij het opnemen van post op de voornaamste vliegvelden wordt voorzien. t Nederlandsche schepen in de haven van New-York. De commissie voor de scheep vaart te New York is van meening dat, in verband met de havenstaking, alle schepen, ook buitenlandsche, in de haven van New York zullen moeten blijven liggen. De „Dclftdijk" van de Hol- land-Amerikalijn, die volgende week uit New York moet ver trekken, zal vermoedelijk daar op gehouden worden. Enkele Neder landsche schepen, die door de sta>- king getroffen worden* zijn do „Limburg" van de Rott. Lloyd, de „Poeloe Laut" en de „Tawali" van de Mij Nederland, allen te Los Angelos en de „Drenthe" te Texas. Weer tomaten naar Engeland. Boven de hoeveelheid van 1000 ton tomaten tot 7 September a.a. is thans tot 16 September a.s. nogmaals een extra contingent van 1000 ton tomaten voor versche ping naar Engeland toegestaan. De condities blyven dezelfde als die van Augustus 1946. De zeeliedenstaking in Amerika. 5j34 schepen liggen onbemand in de haven van New-York. Leden van do Amerikaansche oratie van zoelioden posten langs do kaden. De Btaking omvat thans vijfhon derd duizond man.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1