ssr&s'Ersrs - - Een gezond Engelsch oordeel. Tijdens de te Londen gehou den 27ste jaarlij ksche alge meens vergadering van de Britsche Kamer van Koophan del voor Nederlandsch Oost- Indië heeft de voorzitter, Sir John Hobhouse, een rede uitge sproken, waarin hij o,m, zeide „Het herstel van den handel hangt geheel af van het her stel van den Archipel. Dit kan, niet worden bereikt, tenzij rust en orde hersteld zijn en het is zonneklaar, dat rust en orde slechts hersteld kunnen wor den, indien de huidige chaoti sche politieke toestand opge helderd is. Het ergste dat de inwoners van den Archipel zou kunnen overkomen, zou het zich terug trekken van de Nederlanders en het erkennen van een z.g. „Republiek" zijn. Dit te doen zou gelijk staan met het over leveren van 80.000.000 inheem- schen aan terrorisme en alge- meene ellende, en het werk van eeuwen te niet doen. Zij die ontwikkeling „uitbui ting" noemen, en imperialisme als een onvergeeflijke zonde beschouwen, maken een paro die van de historie. Zij zouden er goed aan doen zich te her inneren, dat er in Europa meer bloed is vergoten en wreedhe den zijn bedreven gedurende de laatste dertig jaren, dan in de Europeesche koloniën in Azië sinds het begin van hun wor dingsgeschiedenis. Politieke theorieën, onbedui dende slogans en zinnelooze propaganda, doen werkelijk niets ter zake. Waar het werkelijk om gaat is de vraag, of de U0.090.000 inwoners van Ne- derlandsch Oost-lndië beter af zouden zijn als de Hollan ders blijven om gerechtig heid, orde en rust at te dwin gen en de vrijheid te hand haven, dan wanneer zij in een met-bestaanbare „Repu bliek" zouden moeten leven? brugge, die zich in een bunker verscholen hadden, door een Duitsch soldaat gevonden en kort daarop lafhartig ia den rug neergeschoten, waarna men hen te water gooide, nogmaals een aantal schoten loste en eeuige handgranaten nawierp. De overigen hadden meer ge- lutc en wisten zich, ondanks een hen nagezonden kogelregen, in veiligheid te brengen. Goedhard eerst, nadat hij zich gedurende twee dagen en een nacht onder een bij de sluis liggende z.g. taatskuip had schuilgehouden, waarbij hij eenige keeren ter nauwernood aan ontdekking ontsnapte. En zoo werd Dolle Dinsdag de voorbode der bevrijding door den dood van vijf ^oede vaderlanders, die bij hun strijd voor het vaderland, het hoog ste gaven wat zij bezaten, een droeve dag voor Terneuzen. Provincienieuws Dankbetuiging. Generaal E. Hakewill Hmith, do commandant van do 52ste Low land Division, die op 3 Aug. j.l. hot monument voor do landing te Vlissiugon heoft onthuld, hooft den Burgomooster van Vlissingon vorzocht do bovolking do vorzeko- ring to govon van z\jn welgomoon- de wcnschon voor haar toekom stige wolvaart on goluk. De Geno- raal is zeor gotrofl'on geweest door do plochtighoid dor onthul ling on do hartelijke ontvaugst van do zijde dor bovolking. lijj had zulk ecu uiting van dank baarheid niet verwacht van een stad, dio hij zoo loeljjk beschadigd heoft. Do Divisie, aldus do Geuo- raal verder, zal steeds een harte lijke sympathie en vriendschap voor do bovolking van Vlissingeu koesteren. MIDDELBURG. Zeeuwself Oorlogsmuseum. De Ver. Zceuwsch Oorlogs museum gaf Woensdag een ge- zelligen avond ter versterking van haar financieelb positie. Voor uitbreiding van het werk, aldus de voorz, de heer J. Ph. antwoord op deze vraag K u yeeJ M Er is ta^voor reeds gegeven- moeten nog goede plaquettes Ontwikkeling tot zelfbestuur kom£ll £n en volkomen onafhankelij kheid uorama m den van fiet kan ongetwijfeld na verloop panoraraa Mesda| Daarenbo_ van tijd worden bereikt. Plot- vefl Qok v6rzameiing selinge, gewelddadige maa re- documenten, voorwerpen enz. chaos en ellende voor de mil- lioenen, wier belangen hun zoo genaamde leiders voorwenden te behartigen". De Mennonieten schenken opniew landbouw werktuigen. Bij de uitdeeling van de land bouwwerktuigen en allerlei huishoudelijke artikelen van de Doopsgezinden uit.Amerika en j Canada, die eenige weken ge- eischte jeden onder de Walchersche vijf slachtoffers. landbouwende bevolking werd 5 September 1944, aldus de gehouden, konden niet allen „Vrije Zeeuw", vormt een zwarte worden geholpen. Deze laatsten bladzijde in de geschiedenis van (het waren cr 950) konden nu Terneuzen. In het zicht der be- vrijding vonden dien dag een vijf tal ingezetenen op gewelddadige en barbaarsche wijze den dood bij een heldhaftige poging om de springstofladingen, welke door de Duitschers in de brug en de sluis deuren aan de Westsluis waren aangebracht, daaruit te verwijde ren en deze belangrijke Water staatswerken daardoor voor ver- nieling door den vijand te sparen. Nadat in den vroegen morgen van den 5en September door per soneel van de Oostsluis, n.l. Sluis- meester Kruijt en Sluiskpecht De Brauwer, een tweetal burgers, de heer-u Klaassen eu Herrebout en ecu Duitsch militair de spring stofladingen uit de Axelsche brug en het daarbij behoorende bedie ningshuis waren verwijderd, be- stoot de Hoofdingenieur der Rijks Waterstaat, Ir. Hoolsema, die hiervan kennis kreeg een poging te doen, ook de brug aan de West- sluis te ontladen. Te dien einde begaf Ir. Hoolse ma zich te ongeveer 'half zeven naar de Westsluis, waar Ir. Groe-* newegen zich weldra bij hem voegde. Laatstgenoemde werd door den heer Van Brakel op diens rijwiel ter bestemder plaatse gevoerd. Na eenig overleg begon men met het verwijderen der ladingen, hieraan namen deel Ir. Groene- wegens, de monteurs De Bert en Goedhard, opzichter-electriciën De Doelder en de heer Van Brakel. Ir. Hoolsema, die de leiding had, bleef op de brug en leidde de aan dacht van passeerende Duitsche militairen af. De Sluismeester Mollevanger en de Sluisknechten Nieuwenhuize, Verbrugge en Doppegieter.die eveneens aan de werkzaamheden deelnamen, han delden naar zijn instructies. Men was reeds ver gevorderd met het werk, toen te ongeveer half acht plots een Duitsche lui tenant-dokter, vergezeld van een zestal soldaten, die gefietst kwa men uit de richting Vlooswijkpol- der, op de brug verschenen en in het wilde aan het schieten gingen. Allen namen de vlucht, behalve Ir. Hoolsema, doch deze werd spoedig door een kogel aan het gelaat gewond, gevangen geno men en naar Terneuzen gebracht alwaar hij na een kort verhoor door een Duitsch officier op dè Scheldekade werd neergeschoten. Het stoffelijk overschot van Ir Groenewegen werd later uitgeplunderd in, een bunker aan de sluis gevonden, evenals dat van monteur De Bert, dien men in eeu z.g. éénmans-put had aangetroffen. Na geruimen tijd zoeken wer den ook Nieuwenhuize en Ver volg van den sedert twee maanden vallenden regen en de elkaar op volgende onweders, teleurgesteld te worden. Op 12 Sept. a.s. zal de weduwe C. H eyblomvan Gijzel te Was pik, haar lOOsten verjaardag vie- I rsc- Uit Montreal, wordt gemeld, dat Canada momenteel directe luchiverbindingcn heeft met Lon den, Amsterdam, Berlijn, Kopen hagen, Frankfurt, Oslo, Eire en Stockholm. De Amerikaansche „Decontrol Board" voor de prijzen heeft zich uitgesproken tegen het wederin voeren van prijsbeheersching voor melk en zuivelproducten. Te Brussel is officieel bekend gemaakt, dat derivaten van inge voerde haver of gerst, aardappel meel en gedroogde vruchten in België tegen officieele prijzen vrij verkocht mogen worden. Radio Frankfort meldt, dat Britsche, Fransche en Amerikaan sche legeraalmoezeniers in Berlijn bijeengekomen zijn voor een be spreking van de religieuze en moreele problemen van' de troe pen in Duitschland. Te Hillegom is een graan- drogerij door brand vernield. Machines en veel pakmateriaal zijn verloren gegaan. Te Bussum is een ploegbaas J. Middelkoop door een trein gegrepen en gedood. Te Cincinnati (Ohio) zjjn 75 doodgravers van het grootste kerkhof der stad in staking ge gaan. Hun eisch is hooger loon. De Ver. Staten hebben in een nieuwe nota aan Joego slavië schadeloosstelling ver langd voor de familie der vlie geniers, die kort geleden boven Joego-Slavië werden neerge schoten. België zal aan Italië een eerste nota voor herstelbetaling van 61.950.000 dollar - aanbieden. De bevolking van de Faröer- eilandcn zal op 14 dezer door middel van een referendum be slissen over het al of niet blij ven behooren bij Denemarken. Uit Madrid wordt gemeld, dat in het Spaansche dorp Maijente een priester vermoord is en beroofd van 3000 pesetas. De Duitsche mijnwerkers in de Britsche bezettingszone zul len opslag krijgen. Zij verdie nen thans ongeveer 200 mark per maand. Drieduizend man van het abattoir van Smithfield zijn, naar uit Londen gemeld wordt, in staking gegaan, hetgeen de Londensche vleeschrantsoenen in gevaar brengt. Bij een onbewaakten over weg te Helmond is een 65-jarige wielrijder door een trein gegre pen en gedood. Tengevolge van het neer storten van een Mosquito- vliegtuig der R.A.F. boven Fricsdorf, nabij Bonn, zijn twee Engels,che vliegers en drie Duitschers gedood. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te De Krim, A. Gruppen te Elburg. Ds L. H. Ruitenberg, re dacteur van „De Ned. Herv, Kerk" en drc P, C. van Leeu wen, pred. secr. van den Herv. Ratd voor &erk eu Ziekenzorg, zijn beroepen tot pr<dik:jt in alge.wen.ea d-eyst. 100.000 bushels graan naar aanleiding van een Bijbeltekst. Een handvol tarwe, die in Amerika'door successievelijke zaaiingen was verveelvoudigd tot 100.000 bushels, is afge staan voor de hulpverleening oversee. Het idee vond sijn oorsprong in een preek, die ses jaar geleden door Ds Clif ton J. Robinson werd gehou- deti naar aanleiding van den Bijbeltekst uit Joh. IS 84: „Voorwaar, voorwaar zeg ik U, indien het tarwegraan in de aarde niet valt en sterft, zoo blijft het alleen; maar hu- dien het sterft, zoo brengt het veel vrucht voort". Gevraagd hoe deze tekst tot werkelijkheid te makm, op perde Robinson het denkbeeld: „Waarom geen handvol graan bewerkt en de opbrengst ge durende zes jaar opnieuw ge zaaid". Als gevolg van dit denk beeld zijn nu 100.000 bushels tarwe geteeld en ter beschik king gesteld van de hongereni- de bevolking in de wereld. De schenking werd verricht tij dens een oogstfeest in Adrian, Michigan, door 860 boeren in de gemeente. Het graan is overzee verscheept door het American Friends Service Committee, een vrijwillige liefdadigheidsvereeniging der Quakers. Al moge de tekst wel op een wat wonderlijke wijze uit gelegd zijn, de daad getuigt van Christelijke naastenliefde. j.l. Donderdag op de binnen- - plaats van het Oudeliedenteliuis In dr,e levensnuddelenwtn- te Middelburg uitzoeken, wat' kels te Madrid zijn bommen voor hen geschikt was. Behal ve een goede hoeveelheid klei nere landbouwwerktuigen wa ren cr ook complete ploegen enz. Deze grootere voorwerpen gingen meestal naar twee of drie personen tegelijk voor ge zamenlijk gebruik. Vele gloed nieuwe huishoudelijke artikelen vonden' eveneens hun weg. Alle voorwerpen droegen een bil jetje met de woorden „In the name of Christ". De uitdeeling geschiedde door het Mennonitc Central Committee. VLISSINGEN. Het Vierde Beest. Op Donderdag 19 Sept. zal voor de tujeede maal in dje Scheldchal door de bekende Pater Henri de Greeve worden voorgedragen het door hem in het gijzelaarskamp in Duitsch land geschreven stuk „Het Vierde Beest", dat handelt over de verschrikkingen van het Nazidom. De opbrengst komt thans ten bate van den Bond Zonder Naam. In een advertentie in ons blad van' 5 Sept. werden nadere bijzonderheden omtrent deze uitvoering bekend ge maakt. BORSSELE. Ten overstaan van Notaris I>. C. v. Werkum te Heinkenszand werd Woensdag voor de erven J. Bruinooge Jz. alhier verkocht de hofstede aan den Zeedijk N 16, verschillende perceelen bouwland en een drietal woningen, voor f 75.100 plus onkosten. Koopster de Wed. O. v. d. Velde te Elle- woutsdjjk. NIEUW EN ST. JOOSLAND De Gemeenteraad hoeft met 5 togen 2 st. tot wethouders geko zen do keeren J. Kwakkoboom (A.B.) en A. 0. Polderdijk (P. v. d. V.). ZAAMSLAG. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werden tot wethouders gekozen de heeren A. Koster en A. J. de Visser. ontploft. Er waren geen onge vallen. Twee personen zijn ge arresteerd. In de omgeving van Ver- viers zijn meermalen in de lucht vuurballen waargenomen. Een ervan kwam uit zuidelijke richting en stortte in een boschje neer, hetgeen gepaard ging met een verblindend licht, een korten knal en veel rookaf- scheiding. In midden-Frankrijk wordt over een groot gebied jacht ge maakt op een volwassen leeuw, die ten zuiden van Clermont Ferrand in een bosch is gesig naleerd. Men heeft gezien, dat hij twee schapen verslond. Tengevolge van ongeregeld heden te Bombay zijn 23 per sonen gedood en 83 gewond. DE „BLOEDPLOEG" STAAT TERECHT. De Drentsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde den be ton- en grondwerker G. H. San- ner, den Amsterdamschen lei der van de tijdens de bezetting berucht geworden „bloedploeg", die Drenthe en speciaal Norg en omgeving heeft geterrori seerd, conform dén eisch tot de doodstra'f, zonder recht van cassatie. - - Kerk en Zending. Het ledental van de Kon. I Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft de 200.000 overschre den. In iets meer dan 8 maan den werden 40.000 nieuwe leden ingeschreven. De oogstverwachtingen die in Engeland aanvankelijk zeer hoog gespannen waren, dreigen, als ge- ma te Waarder. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ameide en Tien hoven, P. J. F. Lamens te Elspeet; te Middelharnis, J. C. Stelwagen te Neder-Hardinx- veld; te Sloten, J. Germans te Wieringermeer; te Den Ham, M. Verkerk te Moercapelle. Aangenomen naar De Meern, E. J. Eichorn te Heine noord; naar Coevorden, A. J. Engels te Grootegast. Bedankt voor Vlaardingen, P. van den Berg te Wapenvelde. Geref. Kerken. Beroepen te Opeinde (Fr.), J. W. Slingenberg te Roodcschool. Aangenomen naar Burum, A. Quak te Genemuiden; naar Giessen-Nïeuwkerk, S. van Bckkum, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Achlum, An- del, Beetsterzwaag, Haam stede, Hijlaard, Ottoland, Oudega (W.), Paesens, Scha re n d ij k e, Visvliet, War- tena en Zaltbommel; naar Bol nes, D. C. van Lonkhuijzen te Mee helen. Bedankt voor Hallum en Scrooskerke, K. Bok- Generale Synode Geref. Kerken. Noodkreet uit Schouwen- Duiveland. De vergadering van Woens dag was voor een groot deel gewijd aan besprekingen over zaken van financieelen aard. Vooraf werden enkele kleine kwesties afgedaan. De kerken op het eiland Schouwen - D u i v e- land hadden een noodkreet om hulp ingezonden. Van de acht kerken op dat eiland is er slechts één die een predikant bezit, namelijk Zierikzee en waar het eiland zeer geïsoleerd ligt, is de kans om voorziening in den dienst des Woordt te krijgen, uitermate gering. De kerken verzochten der Synode deze brandende kwestie onder de aandacht der kerken te brengen. Hieraan zal worden voldaan. Op een voorstel van de Par ticuliere Synode van Zee land, samenspreking te zoe ken met de synode der Ned. Herv. Kerk over de beginselen waaraan volgens Geref. op vatting een kerkenorde moet voldoen, zal worden ingegaan. De synode is voornemens drie deputaten te dezer zake te be noemen. Ds D. van Enk rapporteer de over de voorstellen inzake mogelijke wijziging van de re geling tot uitvoering van art. XIII K.O. Reeds jaren leeft deze kwestie in de 'Geref. Ker ken en op verschillende synodes kwam zij Ier sprake. Men wil namelijk komen tot opheffing van het verbod fondsvorming. Deputaten voor dit werk zien de toekomst weinig rooskleu rig in. Zij voorzien bij handha- vng van het verbod een cata strophe. Na breede bespreking werd een voorstel van de Part. Sy node van Drente om geen prin- cipieele beslissing te nemen verworpen en besloten tot op heffing van het verbod fonds vorming. SCHEEPVAART- BERICHTEN. S Sept.: Gep. naar Antwer pen m.s. „Mudo" van Delfzijl: m.s. „Zeus" van Londen, voor Brussel. Te Vlissingen aangek, m.s. „Rolf" van Oporto op de reedem.s. „Henriëtte" van Antwerpen. Vertrokken van Vlissingen m.s. „Rolf" van de reede naar Zeebrugge. 5 Sept.: m.s. „Henriëtte" naar Treport. De Antwerpsche staking in de haven duurt nog steeds voort. Een viertal groot e sche pen ligt nog steeds op de reede te Vlissingen te wachtenwaar schijnlijk zullen deze naar een andere haven worden gediri geerd. Het aantal passeerende schepen voor deze haven wordt voortdurend minder. J. J. Bos, 82 j., wrduwm ran J. A. de Wagter; M. Schrijver, 49 j. echtg. van J. Gunst; H. Hagman, 30 j. te Delft; M. A, de Dreu, 10 m.; L. Lobbezoo, 34 j. te Rilland-Bath, echtg. van C. van Vermerris, Geboren: Maria A., d. v. A. J. M. Bitter en M. A. Willemsen; Adriana E., d. v. A. P. Magielse ea M. P. Pols; Marinus P. J., z, v. C. Hout man en TL A. Jongepier t? Krainin- gen; Tan E., z, v, P. van de G§est en H. J, Dijkstra? Anna C., d. v. T. Bakker cn F. Q, A. van Ninnvcgcn; Comelig F., z, v. A, van Odöten en J. Traas te Kapelle; Petrus A., z. v. C. J. Goossens en F. M. Goed hart. 'a-H. ARENDSKERKE. Geboren: Adriana J., d. v. J. de Jonge en P. C. W. Langenberg; Paulina A., <L v. A. C. de Kooning en P. Koens; Cornelia J., z. v. M. J. Raas en E. P. de Baar; Gornelis J., z. v. M. Otte en N. J. Walhout; Krijn N., z. v. L Smit en M. BaremanPieter J., z. v. W. L. de Schipper en S. J. Maat; Hendrik J., z. v. C. de Kok en P. C. de Jager; Jacob, z. v. M. de Kok en M. den Herder Simon, z. v. J. Tilroe en M. van AntwerpenDignus J., z. v. A. de Jager en C. van Sluijs. Gehuwd: L. de Nooijer, 29 j. en W. Wondergem, 24 j.; J. Mulder, 20 j. en C. Wiskerke, 20 j.J. v. d. Berge 42 j. en J. M. Buteijn, 47 j. OOSTKAPELLE. GeborenMaria, d. v. L. Louwerse en J. van Moolen- broek; Laurina C. J., d, v. S. Brou wer en E. C. Francke. Ondertrouwd: A. Flikweert, 26 j. te Zierikzee en A. Melse, 23 j. Getrouwd: J. Koppejan, 26 j. te Mid delburg eu W. Spruyt, tS J. Pro voost, 37 j. te Domburg cn M. van Moolenbroek, 37 j. Overleden: M. Coppoolse, 70 j., echtg. van J. Louwerse; S. van der Meule, 63 j. weduwe van C. Kodde; Krina Looyse, 77 j. HEINKENSZAND. Ggboren; Mar tina A. d. v. J. M. Rijk en M. Vermeule; Martina S. M.f d. v. A. C. Geus en J. E. Rijk; Paulina C. P., d. v. J. ter Linde en J. Kielen te Maastricht; Catharina M., d. v. J. L. Westdorp en M. van 't West- ende; Jacobus J. A., z. v. J. Priem en A. de Jonge. Getrouwd: J. Harinck, 28 j. te Oudelande en A. van de Velde, 21 j. A. Verdonck, 31 j. en A. Koopman, 28 j.; J, van der Does, 25 j. en M. D. van Iwaarden, 26 j. Overleden: P. Bakker, 76 j., wedn. van A. Oele. SEKOOSKERKE (W.). Geboren: Cornelia, z. v. M. Schout en P. B. Boone; Suzanna D., d. v. J. Jonge- pier en C. Tazelaar; Adriaan F., z. v. J. Kodde en M. Pattenier; Samuël A., z. v. A. Gideonse en P. de Visser. Ondertrouwd: L. Francke, 24 j. en M. J. de Pagter, 23 j.; J. Louwerse, 25 j. en A. Meijers, 24 j. Getrouwd: A. J, van Sparrentak, 27 j. en W. Poppe, 26 j.P. Wille- boordse, 24 j. en J. de Visser, 25 j. Overleden: Cornelis, 10 d., z. v. M. Schout en P. B. Booae, te Middel burg. WOLFAARTSDIJK. Getrouwd: J. de Voogd, 28 j. en M. C. van Strien, 21 j.D. Schipper, 43 j. en J. W. Kloosterman, 27 j.B. J. Buijs, 37 j. en J. Gelok, 34 j.J. Nouse, 30 j. en E. P. Koster, 26 j.J. Schrijvers hof, 28 j. en D. Hannewijk, 28 j.P. de Leeuw, 36 j. en P. v. d. Giezeu, 33 j.C. Meeuse, 30 j. en M. Ver burg, 21j. Geboren: Pieternella M., d. v. T. Murre en C. Kraak; Dingenis J., z. v. D. Vleugel en L. Reijnhout; Wil lem Pieter, z. v. P. v. d. Kreeke en M. Westveer; Cornelia P., z. v. P. Koeman en P. E. Nijssen; Josina, d. v. /M. Kopmels en M. W. Smalle- gange; Anthonie P., z. v. J. Look- man en K. D. de Regt; Maria Cor nelia, d. v. J. S. Kloet en G. S. Sinke. Overleden: P. Castel, 77 j., wedn. van L. Iiciahc/adJ. Reiuhoud. 47 j. echtgen. van J. P. Schipper; C. Val kier, 81 j. wed. van J. Houtekamer M. Ossewaarde, 65 j., echtgen. van J. Zuurveld; J. de Jonge, 83 j. we duwnaar van E. de Kooning; S. Vleugel, 79 j. wed. van J. van Strion. BORSSELE. Geboren: Johanna, d. v. A. B. de Jonge en J. Rijk; Catha rina, d. v. P. v. d. Dries en M. Buteyn. Ondertrouwd: M. de Mey, 24 j. en W. Geelhoed, 24 j. te Hoek; J. J. Meneere, 32 j. te 's-Heerenlioelc en N. Mooisson, 30 j.; J. Witte, 23 j. en M. H. Th. de Vischer, 23 j. te Goes; W. Ngels, 2 3j. te 's-Heer Abtskerke en J. M. Maas, 23 j.D. v. Loo, 26 j. te Driewegen en JM. Nieuwenhuize, 26 j.v A Bruinooge, 25 j. te Driewegen en L. C. Veerhoek 24 j. GRIJPSKERKE. Ggboren: Gerrit, z. v. W. Davidse en J. Vreeke. Ondertrouwd: C. Goedbloed, 27 j. en J. Vlieger, 30 j. Overleden: J. Coppoolse, 78 j., echt- genoote van J. de Wolf. DOMBURG. Geboren: Wopke z. v. J. Tabak en C. Heemskerk. Getrouwd: J. van Keulen,. 27 j. en A. Hengst, 20 j. Overleden: C. de Haan, 72 j., echtg. van P. A. Pceman. WISSENKERKE. Ondertrouwd: W. van der Weele, 35 j. en J. A. Stoel, 38 i. Getrouwd: N. de Regt, 31 j. te Kortgene en P. J. Wilderom, 26 j. AAGTEKERKE. Geboren: Jacobus z. v. W. de Visser en N. Kwekke- boom; Cornelia d. v. J. F Moens en P. LousElizabeth, d. v. P. W. Jobse en E. C. de Visser. Getrouwd: P. Willemse 25 j. en L. Maljaars 19 j. Overleden: M. de Pagter 66 j. wed. van A. Kodde; S. van der Meule 63 j. wed.e van C. Kodde. WESTKAPELLE. Geboren: Simon, z. v. A. Maljaars en C. Adriaanse; Pieter, z. v. J. Westerbeke en W. Houmes; Jozina W., d. v. P. v. Sighem en W. P. Verhage. Overleden: J. C. de Koning 62 j. echtgen. v. W. BiesheuvelAdr. Lievense 85 j. wed. van K. Minder- houd. AXEL. Ondertrouwd: J. J. v. d. Velde 25 j. en P. Faas 24].; L. v. Dixhoorn 25 j. en P. Smies 24 j. F. v. Cadzand 28 j. en A. Dieleman 24 j.Th. Buijs (van Winkel) 40 j. en M. N. de Booij 41 j. Getrouwd: C. Witte 27 j. en T. Wolfert 28 j.K. Dieleman 41 j. en M. van Dixhoorn 32 j.P. H. v. Vliet (van Schiedam) 27 j. en C. L. Le Feber 22 j.; B. Dieleman 38 j. en M. de Feijter 40 j.J. Ruijten- burg 35 j. ca N. Bakker 31 j.J. A. Lcunis 35 j. c:i N. Bakker 31 j.; J. C. Hamelink, 24 j. en J. van Mol 26 j.C. A. de Smet (van Koewacht) 30 j. en A. M. Adain 24 j.; J. J. J. Hcogatac 34 j. ?n M. A, Oppeaecr 26 j.; J. L. P. Spouasles 31 j. cn M. D. van Ooetliem 26 i-, GeboxCïi: Lewuje. a, v. A. Tolle naar en E, A. Haak; Jcsephue T, z. v. I). C. L. Cae8scna en J. M. v. Helsland; Simon, z. v. S. de Blaeij en E. M. Hamelink; Hendrik z. v. J. C. v. Luijk en J. M. Wisse; Geetruida M, d. v. F. L. Caessens en M. Vereecken; Jozias J. z. v. M. Wiel and en J. C. Verbrugge; Adriaan, z. v. Iz. M. Meesen en E. v. Drongelen; Jozias L, z. v. C. Koster en P. DeijHuberdina G, d. v. A. Dixhoorn en J. Hoebé. Overleden: E. Luteijn, 65 j., echtg. van L J. Brakman; L. van de Wege, 73 j., echtg. van W. J. Rouw; Jo hannes, 2 j., z. v. J. Murre en E. Hoogstrate; Marcel Marie, 2 m., z. v. A. P. van Loenen en E. P. de Rijk; K, Dregmans, 64 j. echtg. van E. C. Oggel. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 4 Sept. Groenten; Stokprinccs 7479 ct; dubb. Princes 50—64; Snijboonen 50 66Pronkboonen 2634Koolraap 13—16; Uien 7—9; Spinazie 20—21; Prei 29—37; Roode Kool 11—20; Sa voije Kool 10—25; Boerekool 6—9: Witte Kool 5—7; Kroten 3—10, alles per kg. Bospeen 14—24 per bos; Sla I 7-9; Sla H 4-5; Bloemkool IA 56-78; idem I 34-61; idem H 20- 35; idem. Hl 9—12; Komkommers IA 19-21; idem I 13-17; idem H 11—16; idem Hl 9—16, alles per stuk. Fruit: Meloenen: Net 50—52; Suiker 53—75; Ananas 33—77; Oranje ananas 5270; Kasperzik 2040, alles p. stuk. Frankthaler 158—180; Tomaten 35—53, beide per kg. GOES. Veiling van 4 Sept. Druiven ƒ159—ƒ168; Bramen 116—118, beide p. 100 kg. Perziken 13—34Meloenen 2586, beide p. 100 stuks; Bloemkool IA 22—39; idem I 8—23; idem II 412; Komkommers I 911; idem H 79; idem Hl 4.20—3; Kropsla 2.50— 5.50, alles per 100 stuks; Dubb. Prin- cesseboonen 3954Stokprincesseboo- nen 4067; Stoksmjboonen 1756; Stamsnijboonen 24; Pronkboonen 20— 29; Tomaten 36—46; Andijvie 7.50 17; Peen 7.50—8; Kroten 3.50—6; Uien 7—8; Augurken 3182; Roode Kool 4.50-9; Witte Kool 2.80-5.50; Savoije Kool 10—19, alles per 100 kg. Peen 715; Rapen 6; Radijs 2.50— 3.50; Selderij 2, alles per 100 bos. DlatrirbuttekrSng Zierikzee. Uitreiking schoenenbonncn. De Leider van den Distributiedienst Zierikzee maakt bekend, dat aan iedereen, wiens Tweede Distributie- stamkaart als laatste cijfer 4 (vier) draagt, een schoenenbon zal worden verstrekt, mits hij/zij in Januari iy45 of later geen bon voor gewone schoe nen, Amerikaanscae ai fceroepsschog- neu heeft ontvangen ENJ uAxciking z^ï asbben op lvCcx 3tac_ de d; ju» «y?. iren ve." Sicnkze?; 9 Sept, T-aa _f--3 u. wijk A JO Sept. van 2—3 w. wijk B? li Sept. Vv.ïi 2—3 u. wijk C) 12 Sept. van 2—3 u. wijk D. (Nieuwerkerk: 12 Sept. van 9.30—13 u. Oosterland: 10 Sept. van 24 u. Bruinisse 10 Sept. van 9.30—12 u. Ouwerkcrk: 12 Sept. van 2—3 u. Haamstede-Burgh: 9 Sept. van 24 u. Op de niet genoemde gemeenten kunnen schoenenbonnen worden afge haald gedurende de gewone zittingo uren van de reizende ambtenaren. Burgerlijke Stand Ofüic. Publicaties Gemeente Goes, De gemeentelijke badinrichting aan de Beestenmarkt zal in verband met de vacantie van het personeel van 8 Sept. tot 12 Sept. des middags half twee gesloten zijn. Distributiedienst Middelburg. Uitreiking schoenenbonnen. Inwoners van de Gemeente Middel burg of St. Laurens wier stamkaart- nummer op het cijfer 4 (vier) eindigt en in 1945 of 1946 geen bon vöor ge wone-, beroeps- of Amer. schoenen ontvingen, kunnen op onderstaande data tegen overlegging van hun stam kaart met bijbehoorend inlegvel bij de afdeeling Centrale Kas, Lokaal 4, loket 2, kantoor Zuidsingel pen bon naar keuze afhalen. 9 Sept. letter A t.m. C; 10 Sept. D t.m. H; 11 Sept. I t.m. M; 12 Sept. N t.m. P; 13 Sept. Q t.m. U; 14 Sept. V t.m. Z. Dp inwoners van de tot den kring FINANCIEELE BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N. V., Goes. A'DAMSCHE EFFECTENBEURS. Dc huidige beurs deed denken aan lang vervlogen daggn toen in dc beurszaal de hoeklieden van af den aanvang van het beursuur door do bezoekers omringd waren en de be langen van koopers en verkoope tegen elkaar werden afgewogen, Zu-k een beeld boden vandaag de <;fdee lingen, waar overzeesche fondsen, ver handeld worden. De tendens mocht hier vast ggnoemd worden, hetgeen bij rubber- en tabaksaandeelen in een koersverbetering van gemiddeld 6 punten tot uitdrukking kwam. Van de rubber waarden golden Am sterdam Rubber 180 (170) Bandar 118 (112) Deli Batavia Rubber 117 (112) en Sumatra Rubber 140 (135), Vico niet genoteerd. Tabakken noteerden: Doli Batavia Mij. 129 (123J4) Deli My. 148 (143) en Senembah 131 (125). Bij de suikprs maakten aand. H.V. A. een sprong van 12 punten bij een noteering van 263 pet. Java Cultuur 118 (116) Nisu U9)i (11S&) en Vor stenlanden 63J£ (61). Mijnbouwwaarden nauwelijks veran derd. Billiton H 373 (371) en Sinkep- tin 124 (123). Billiton I niet geno teerd. Oliewaarden verdeeldKon. Olie 399J4 (395) ea gew. Dordtsche Olie 443}4 (445J>4), groote claims 787.- 786.-) en de kleine idem onveran derd ƒ79.50. Scheepvaarten meerendeels iets hoo ger, Holl. Amerika Lijn 134 (133). Kon. Boot 159Jé (158J4), Pakctten 124 (123) Stoom Mij. Nederland 133>S (130) Scheepvaart Unie 130 (131) eu Rott. Lloyd 121 (122). Van de banken, die hun belangen meerendeels in het buitenland heb ben, waren de noteeringen eveneens hooger. Kol. Bank 89% (86) Ned, Iud. Handelsbank 89(84%) en eert. Handels Mij. 112(106). De koersen der binneulandschc ban ken v/aren weinig veranderd. Am- sterdamsche B ankonver anderd 128%, Incasso-Bank 133% (132%)» Rott. Bankverg. 136% (136%) Herstelbanken onveranderd 101% en Holl. Disc. Bank 111 b 111% 1 (111%) Cert. Twentsche Bank waren bij een koers van 145 pet, 7 punten hooger hetgeen zeer waarschijnlijk aan een marktechnische positie was toe te schrijven. Industrieelen eenigszins verdeeld. Hooger genoteerd eert. Leverbros 267 (262) idem Calvé 148% (148) Ned. Ford 331 (328) Philips 300 (295), gew. v. d. Bergh 235 (228), Holl. Meel 129 (128) Hoogovens 123 (119%) Ned. Kabel 243 (242) en Wij er s 144 (140%). Lager genoteerde fondsen: van Ber- kel 101% (102) Fokker 260% (270) Nijma 190 (192% en Vredestein 125 (127%). Onvedanderd Aku 123, van Gelder 106%, Kon. Zout 317 en Wil ton 147% pet. Op de beleggingsmarlct waren la ger genoteerd de 3% pet. Nederland 1941 t.m. 1943; 101 11/16 (102), 3-3 pet. idem 1938: 102 13/16 (103 Middelburg behoorende dorpen kun- ra lutuj x?oo. nen zich op de dagen en uren, dat 1/16). Daarentegen waren de 4 pet de reizende ambtenaren aanwezig zijn, j Nederland 1940 I 3/16 pet hoogftr by wenden tot het agentschap van hun een noteering van 101 9/16 pet. Ge- gemeente, onder overlegging van de meente leeningen lager voor de 3% pet. Amsterdam 1937 102 5/16 (102%). Hooger voor de 3 pet. Den Haag 1937 IH 103% (103%) cn voor de 3 pet. Rotterdam 1937 1C2 -/16 (102%). Spaarcertificaten onveranderd 101 pet. stamkaart met inlegvel. Hinderwet. B. en W. van Vlissingen, gglet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 16 Aug. 1946 aan L. Huibrecktse alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van een rookerij en worst kokerij, waarin zullen worden ge plaatst: een rookkast, een kookketel, een vleeschmolen met ingebouwden .electromotor van 2 P.K. en een ge haktmolen met ingebouwden electro motor van P.K. op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, Sectie A nos. 3251 en 3429, plaat selijk gemerkt Scheldestraat 71, hoek Rochussenstraat. B. en, W. van Vlissingen, g.elet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 29 Augustus 1946 aan de Stan dard Amerikaansche Petroleum Com pagnie N.V. te '8-Gravenhage op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot dg Op richting van een ondergrondsche ben zinebewaarplaats met aftapinrichting, op het perceel, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, Sectie B, no. 1727, gelegen aan dg Keersluisbrug. Distributiedienst 's-H. Arendskerke. Uitreiking bonkaarten te Kloetinge. De uitreiking van bonkaarten te Kloetinge op 13 en 14 Sept. gaat niet door. Ze is nader vastgesteld op 11 resp. 12 October a. 8. op dezelfde uren. Belanghebbenden gelieven dit op hun inlegvel aan te teekenen. Uitreiking schoenenbonnen. Dg uitreiking van schoenenbonnen voor degenen, wier nummer van de Tweede Distributiestamkaart op 4 eindigt zal plaats vinden in de week van 9 t.m. 14 September 1946 op de uren, waarop waardemateriaal wordt uitgereikt. Zie daarvoor dg publica tie van midden Augustus over open stelling der agentschappen en uitrei king waardemateriaal. Na 14 Septem ber kunnen de bonnen nog tot 25 Sept. worden uitgereikt op het kring kantoor te 's-H. Arendskerke. Verder gelden voor het verkrijgen van een schoenenbon dè reeds in vorige bekendmaking gepubliceerde voorwaarden. Waf brengt de radio Zaterdag 7 September, HILVERSUM I (301.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgyma.7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 10.15 Pianorecital; 10.45 Vondel en Maria; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Fam. ber. Indie; 12.03 Pianorecital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Progr. Nederl. Strijdkr.13.30 Ver volg Lunchconcert13.45 De tooneel- kijlcer; 14.00 De band van de week; 14.15 Gram. muz.; 14.45 Piano; 15.00 De Wigwam; 16.00 Vibol en piano; 16.30 De schoonheid van ons Grego- r,iaansch; 17.00 K.R.O.-{kifosk; 17.15 Jonge Kunstenaars stellen zich voor; 18.00 Gram. muz.; 18.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano duo; 19.45 Uitzending Jeugdherbergen; 20.00 Nieuws; 20.08 Lichtbaken; 20.40 De avonturen van Pa Pinkelman; 21.00 Die Fledermaus; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.40 De Ricar- do's; 23.15 Gram. muz.j 24.00 Slui ting. HILVERSUM H (415.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Mu ziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Symphonig no. 59.30 Waterst. en Pol. ber.9.50 Viool en piano; 10.00 Congres iovcr Indonesië; 12.01 De wereld var daag; 12.35 Accordeon-orkest; 13 3 Nieuws; 13.15 Contabile Septe:ÏS.f5 Nederl. Kamerkoor; 14.15 Sport- praatje; 14.30 Philh. orkest; 16.15 De groene zoom; 16.30 Men vraagt... En wij draaien; 17.00 A.J.C.-uitzending; 18.00 Nieuws; 8.15 Vaudeville-orkest; 18.45 Flitsen congres Indonesië; 19.00 Riotterd. Piano-kwartet; 19.30 Bijbel- vertelling; 20.00 Nieuws; 20.05 Din gen van den dag... 20.15 Parade der Vereen. Volken; 21.00 Binnenl. Pol. Weekoverzicht; 21.15 De rechts zaak van Jim Arnold; 21.45 The Ram blers; 22.15 Camera Obscura; 23.00 Nieuws; 23.15 Schaaktournooi23.30 Oude en nieuwe Schlagers; 24.00 Slui ting. 112. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. GOES. Ondertrouwd: K. J. Straub, 32 j. en M. Nijhöut, 38 j.C. Vjan den Broeke, 28 j. te Tarakan eu C. Scheffers, 29 j.L. Joosse, 29 j. te Middelburg en E. F. van Hoorn, 25 j.G. H. Vijgeboom, 39 j. en J. C, Lansen, 29 j.H. Wjjs, 26 j. en M. N. Rejack, 26 j.; H. van 't Veen, 30 j. en W. Zwartepoorte, 31 j. Getrouwd: D. W. den Herder, 21 j. en P. J. T. van Holthuijsen 21 j. te Middelburg; H. Rejack 23 j. en M. Willemse 21 j.J. Mijnsber- gen, 18 j. en. M. de Coninck, 17 j. Overleden: J. G. Tromp, 70 j. te Kruiningen, wedn. van A. v. Witte; El Rasoeni, de beruchte rooverhoofdman, „de schrik van het Rifgebergte", besluit een half uur later zich voorloopig met zijn bende in het ver laten fort te vestigen. Van de wallen heb je een prachtig uitzicht op den weg en het punt is dus bij uitstek gunstig om vreemde reizigers te over vallen. De rovers maken het zich dus gemakkelijk. Zij stallen hun woestijnrossen en leggen op de binnenplaats van het fort een kampvuur aan om de maaltijd te bereiden. Wel doet niemand moeite om in de griezelige gewelven af te dalen, maar 4 Sachel en Suleika beginnen bang te worden, dat hun vrijwillige gevangenschap op die manier wel eens lang kan gaan duren. Ze brengen dus een slechte nacht door in hun onderaardse verblijfplaats

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3