Be toestand in Indië. Inheemsche militairen uit gevangenschap bevrijd. Emigratie. Rapport over de Nederl. Unie Is gereed. Dossiers van het Bureau Nationale Veiligheid. Documenten en bescheiden verdwenen? Belgische politieke gevangenen naar Vught. Nog steeds goede soldaten; beschermers van land en volk. 3?Sheer Roose-Nu doet zich door het Aan de. sfUts! Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- etraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Eouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijcketraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 435 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 6 Sept. 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Voretstraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Vooral onder de jongere land bouwende bevolking openbaart zich een sterke neiging tot emigratie. Met name in Friesland ma ken vele jonge boeren zich op "ee" ^ocnsuag mj zyn aan- om per eerste gelegenheid naar komst. te ^klaard: „Ik Amerika te vertrekken. bedrijf dreigt te Spittsburg. De autoriteiten hebben het Ameri- kaansche leger te hulp geroepen. DE KONING VAN GRIEKENLAND. De Grieksche premier, Tsalda- ris, heeft Woensdag bij zijn aan- Deze trek is verklaarbaar. Voor jonge energieke land bouwers, is er geen plaats in ons vaderland, waar er geen mogelijkheid is in een eigen bedrijf hun krachten te ont plooien. Vandaar dat velen van hen een andere omgeving zoeken, waar een betere toekomst wenkt. Hierin schuilt niets afkeu- renswaards. Het is zelfs in overeenstem ming met het scheppingsgebod: „Weest vruchtbaar en verme- ben niet gekomen om den Koning te vragen terug te keeren. Het volk heeft hem gevraagd terug te keeren, en hij komt, wanneer hij dat wil. Ik ben alleen gekomen om eenige kleine zaken in verband met zijn terugkeer te regelen". HET PROCES TE NEURENBERG. Beraadslagingen over de vonnissen begonnen. De vier rechters van het inter nationaal tribunaal voor oorlogs misdadigers te Neurenberg en vier plaatsvervangers zyn WoenS' zond, enz. veel gunstiger voor de gedetineerden. Tijdens de plechtigheden die zullen plaats hebben in aanwezig heid van de vertegenwoordigers der regeeringen van beide landen zal een gedenkplaat, een gift van den vriendenkring der oud-poli- tioke gevangone to Vught, aan het gomeentehuis aangobracht wor den. nigvuldigt, en vervult de aarde dag aldaar bijeengekomen om het vnrvniq tpcrpr» f+nprincr pti ïnn tTOin- vonnis tegen Goering en zijn twin- tig medeverdachten en tegen de nation aal-socialistische instanties en onderwerpt haar". Wat dit betreft zijn er nog ruime perspectieven. Aan de eene zijde staan vol- eTTe®*)J.e en.' A ken die met recht kunnen kla- Hat bedoeling rede- gen over gebrek aan levens- zea dag een ^enkomst te hou- ruimte, mear daarnaast zijn er an' landen als Frankrijk en Austra- VERKIEZINGEN IN lië, waar de bodem wegens ge brek aan arbeidskrachten en met opzettelijke verwaarloo- zing van het scheppingsgebod, niet of niet voldoende wordt bearbeid. En het strekt het Nederland- sche volk tot eer, dat er onder zijn zonen nog altijd zijn de Jan Cordaats, die niet bij de pakken blijven neerzitten, maar die de kansen, die er op dit ge bied zijn, trachten te krijpew. Een schaduwzijde is echter, dat emigratie op groote schaal, de volkskracht niet ten goede komt, maar verzwakt. Want het zijn als regel de besten, de meest energieke mannen en vrouwen, die terwijl de Jan Sali's maar liefst dicht bij moeders pappot blijven, er op uit trekken en land en volk verlaten om zich elders een be staan te scheppen. Daarom valt het te betreuren, dat1 in ons eigen land niet meer gedaan wordt om de bestaans mogelijkheden te vergrooten. Wij denken hierbij aan den N.O.-poIder waar nog een zeer groot deel van den vruchtbaren bodem braak ligt en vanwaar flinke jonge boeren teleurge steld terugkeerden omdat er de eerste jaren geen schijn van leans schijnt te bestaan om daar een bedrijf te vestigen. En onwillekeurig komt hier bij ook de vraag naar voren of onze Regeering niet krachtiger had moeten optreden om een deel van de door de Duitschers aangerichte schade vergoed te krijgen door een bescheiden an nexatie van aangrenzend grond gebied. DUITSCHLAND. Volgens radio Hamburg zullen a.s. Zondag in Thuringen en een gedeelte van Saksen, dat verleden Zondag niet gestemd heeft, plaat selijke verkiezingen gehouden worden. Van de 3.952.584 inwoners van bovenvermeld gedeelte van Saksen zullen slechts 2.230.079 mogen stemmen, aldus radio Hamburg. (Beide provincies liggen in de Russische zóne). DE ONTVLUCHTING VAN DEGRELLE. Op het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt de laatste hand gelegd aan een pro testnota betreffende de houding, die door de Spaansche regeering werd aangenomen inzake de ont vluchting van Degrelle. Deze nota zal binnenkort aan Trygve Lie, den secretaris-gene raal van de V.N., toegezonden worden. AARDSCHOK TE DJOG JAKARTA. Volgens het Indische persbureau Antara is op 5 September te Djogjakarta een aardbeving, wel ke een minuut duurde, geconsta- DREIGENDE STAKINGEN IN AMERIKA. De Internationale bond van zeelieden en de zeeliedenbond van den Stillen Oceaan hebben onge veer 100.000 man tot staking op geroepen. De staking zou vandaag beginnen en vloeit voort uit de weigering van de zijde der regee ring der V.S. om de loonen te verhoogen. Meer dan 2000 man hebben hun schepen reeds verlaten. Het regee- ringsbureau voor de loonenstabi- lisatie heeft toegezegd, dat de zaak opnieuw onderzocht zal wor- De op verzoek van het drie manschap van de Ned. Unie, door Prof. Ir. W. Schermerhorn be noemde commissie is gereed ge komen met haar rapport over de Ned. Unie en haar driemanschap, de heeren Mr L. Einthoven, Mr J. Linthorst Homan en Prof. Dr J. de Quay. Het rapport is ter perse. worden de zich in de voor-1 De leuze van de initiatief- kajuit van het schip bevindende nemers is „wij strijden voor overblijfselen van de slachtof- een vrije handel en er is vol- fers te identificeeren, hetgeen doende fruit", nog wel eenigen tijd in beslag In aansluiting hierop verne- zal nemen, STAKENDE FRUIT HANDELAREN. Er is voldoende fruit en daarom: vrije handel. Woensdag is te Rotterdam VERBETERING BONNEN- LIJST. Het C.D.K. deelt mede, dat bonkaart A 02 melk, recht geeft op het koopen van 2 liter melk en niet 1 liter, zooals de bonnen- lijst aangeeft. TWEE LITER PETROLEUM OP DE BONNEN 053 EN 553. Het C.D.K. deelt ons mede, dat voor het tijdvak van 8 September t.m. 5 October de bonnen 053 en men wij nog, dat het de laat ste dagen reeds rumoerig is in het fruitwereldje van Rotter dam. De fruitventers, die door het ministerieel besluit, volgens hetwelk het fruit weer op de een vergatJéring gehouden van bon moet worden verkocht, van winkeliers, aangesloten bij de den verkoop zijn uitgeschakeld, vereeniging van kleinhandelaren zijn reeds verscheidene malen in aardappelen, groenten en op de groentenmarkt, waar het fruit, aan het slot, van welke fruit wordt verladen, provocee- vergadering het besluit is geno- rend opgetreden, zoodat ten- men om zich aan te sluiten bij slotte de assistentie van de po- de stakende venters, en vanaf litie is ingeroepen. Voorts heb- heden, Donderdag, geen fruit ben de venters actie gevoerd meer te laden en geen fruit- onder de winkeliers met boven- bonnen meer aan te nemen. genoemd resultaat. Naar aanleiding van in de pers graaf, om groote hoeveelheden verschenen berichten met betrek-' processen-verbaal betreffende king tot de dossiers van het Bu- door het B.N.V. gehoorde ver- reaU Nationale Veiligheid, deelt dachten te fotografeeren. Aange- de Regeeringsvoorlichtingsdienstzien de fotograaf de mededeeling, het volgende mededat hier sprake was van een op- „Met ingang van I Augustus dracht van het Rijk, niet ver- 553 Algemeen Uzijn"'aa^ewezen werdl de heer W. E. Sanders trouwde, waarschuwde hij en kon voor het koopen van twee liter £ij het Buerau Nationale Veilig- <•<- petroleum per bon. y Spoedig bleek, dat er zeer vele GEEN BONNEN VOOR dossiers en andere documenten uit BABYPAKKETTEN. de administratie van dit bureau Het C.D.K. deelt mede, dat na verdwenen waren. De heer San- 8 September a.s. geen bonnen ders bood den minister-president voor babypakketten meer zullen aan deze stukken terug te bezor- worden uitgereikt. gen. Toen deze teruggave op 2 Zij, die nog in het bezit zijn van September j.l. zou plaatsvinden een bon voor een babypakket, en de heer Sanders, met honder- kunnen deze nog tot en met 14 den dossiers en duizenden kaarten September a.s. bij den winkelier inleveren. Binnenkort zullen na dere mededeelingen volgen betref fende een nieuwe regeling krach tens welke men de artikelen, wel ke in het babypakket worden ver strekt, kan verkrijgen. CLANDESTIEN SLACHTEN EN GROS. Ambtenaren van den C.C.D. te 's-Hertogenbosch zijn een om vangrijk complot clandestiene slachters op het spoor gekomen. "C LCH MUliUUl UUUIUC, gGLUllsLd- 1 j 'sii teerd. Volgens het Seismograph- Gebleken is, dat in de onmiddel- station te Kalioerag bij Djogja karta werd de schok veroorzaakt door de Merapivulkaan, (Djogja karta), welke vijf maanden „rus tig" is geweest. De schok, die tamelijk hevig was, was de eerste, die in deze vijf maanden gecon stateerd werd. lijke omgeving van Den Bosch betreffende verdachte personen, zich bij het Kabinet van den mi nister-president vervoegde, bleken verscheidene stukken alsnog te ontbreken. Bovendien was bekend gewor den, dat de heer Sanders eenige dagen tevoren opdracht had ge geven aan een particulieren foto- de afgifte van de film aan den heer Sanders, die zich reeds in het atelier van den fotograaf be vond, om het bestelde in ontvangst te nemen, worden voorkomen. De minister-president vond in dit alles aanleiding om de politie en justitie in de zaak te kennen, die nog bezig zijn met het ver hoor van den heer Sanders. Aan gezien deze zich vrijwillig hier voor ter beschikking heeft gesteld, is er van arrestatie geen sprake geweest. Nat het verhoor werden op nieuw groote hoeveelheden nieuwe stukken, welke aan het B.N.V. toebehoorden, door den heer San ders ingeleverd. Het justitieel onderzoek zal dienen te worden afgewacht. Provintienieuws GOES. Gemeenteraad. In de Woensdaa ond gehouden gedurende de laatste maanden 30 in ne vv< a 40 runderen clandestien geslacht vergadering van den Gemeente- De Belgische politieke gevange nen die verbleven hebben in het concentratiekamp van Vught, zul len Zondag a.s. de plaats van hun gevangenschap bezoeken. Deze reis zal hun de gelegen heid bieden aan de Nederlandsche bevolking in die omgeving hun erkentelijkheid te betoonen voor de openlijke of clandestiene hulp verleend aan ue slachtoffers van het nazisme. Hoewel het kamp van Vught georganiseerd werd naar het voor beeld van de kampen te Buchen- wald, Oranienburg, Dachau en andere, was zijn toestand te mid den. Het is echter niet zeker, dat den van een bevriende bevolking, de staking hierdoor vermeden zal kunen worden. Een staking in het electriciteits- die de ontvluchten herbergde, le vensmiddelen en pharmaceutische producten bezorgde, brieven ver- werden. Woensdag zijn in totaal 11 per sonen voor den officier van Justi tie geleid en in het Huis van Be waring opgesloten. Eerste Gemeenteraad in de Wieringermeer. De geschiedenis van den Wie- ringermeerpolder passeerde Don derdag weer een mijlpaal. In een van de gemeenten, het plaatsje Wieringermeer, werd nl. in aan wezigheid van vele autoriteiten de eerste gemeenteraad geïnstal leerd. Opnieuw distributie-fraude. Op het distributiekantoor te Enschedé is een vrij omvangrijke fraude met bonkaarten ontdekt, in verband waarmede drie ambte neren en twee vrouwelijke em-- ploye's in arrest zijn gesteld. Drie hunner zijn ter beschikking ge steld van den officier van Justitie te Almelo. SCHEEPVAART PROBLEMEN. De heer K. G. van Staveren, raad, was de heer Goeman in ver band met het overlijden van zijn echtgenoote afwezig. De V o o r zMr ten Kate opende de vergadering en ging daarna over tot de beëediging van de leden. Vervolgens heet hij allen har telijk welkom en spreekt zijn blijdschap uit, dat er nu weer een Gemeenteraad is, die de belangen der gemeente kan behartigen. Veel en belangrijk werk staat te wachten. Hij twijfelt echter niet, of het zal onder den zegen des Allerhoogsten tot een goed einde worden gebracht, wanneer allen hun beste krachten inspannen en eendrachtig in het belang der ge meente arbeiden. Daarna komt aan de orde de verkiezing van wethouders. Bij eerste stemming worden ge kozen de heeren van Melle (C.H.) en Buys (P. v. d. A.). Voor de stemming over den derden wet houder, zegt de heer Visscher (P. v. d. A.) dat zijn fractie van oordeel is, dat gezien den uitslag der verkiezingen, de derde zetel toekomt aan de K.V.P. en dat zij Nederlandsch regeeringsvertegen- de„ naar M^prlanH vrr.rnlr- Pl°tSeling SterVM1 VMl MeVr. Goe- man een moeilijkheid voor. De an- Een groote groep inheemsche militairen van het K.N.I.L. heeft 20 Aug. voor het eerst na lange jaren van krijgsgevangen schap te Medan weer voet op Indischen bodem gezet. Zij kwamen van het Ross-eiland, waar zij door de Britten wer den bevrijd. Donderdag zijn zij via Singapore in Medan gearri. evenwel niet de menschen, die zich „nationalist" noemen en die voor den opbouw van een nieuw Indië met ons samen willen werken. Neen, onze vij anden zijn de rampokkers, de roovers, dieven en, moorde naars die deze landen op het oogenblik onveilig maken. Te gen hen moet gij u richten, te- veerd, waar hun verwelkoming gen de brandstichters en plaats had. Dit was een treffend en ont- roerend moment. Daar stonden zij aangetreden, velen nog in oude vooroorlogsche uniform stukken, die zij trouw hadden bewaard en onderhouden, stram in de houding. Op hun gelaatstrekken viel de span ning te lezen van dit groot- ache moment. De territoriaal commandant tevens troepencommandant van Sumatra, kolonel P. Scholten, sprak hen toe. Helaas, zoo reide hij, is het nog geen vrede. Gij zult weder te ma-ken krijgen met een yijand. Wanneer ik „vijand" zeg dan bedoel ik -daarmed: rampassers, door wie veiligheid en recht in deze landen worden bedreigd. Vergeet dit- niet, laat deze „Djahats" zien, dat' gij nog steeds goede soldaten zijt, beschermers van land en volk. De Kolonel bracht de man nen dank voor hun trouw en aanhankelijkheid, in hun hou ding en uitingen getoond en sprak de verwachting uit, dat zij krachtig zullen medewerken aan het herstel van deze lan den uit de greep van terreur. Het bijzondere van dit oogen blik, greep deze trouwe soldal- ten zoozeer aan, dat1 verschei dene hunner de tranen in de oogen sprongen. vliegtuig naar Nederland vertrok ken ter bespreking van een aantal scheepvaartproblemen met de autoriteiten. GEEN AFSCHAFFING RIJVERGUNNINGEN. Wel verscherpt toezicht. Het ministerie van Verkeer deelt mede, dat over de moge lijkheid van opheffing van de rijvergunningen vooralsnog Qe he£r y_ m e 1 i e 'dankt de dere fracties hebben gevraagd, daarvan geen gebruik te maken j en zijn fractie is daartoe bereid, waarom één lid blanco zal stem men. De heer Somers (K.V.P.) spreekt zijn blijdschap uit, dat de P. v. d. A. bereid is op den heer Roose te stemmen, wat z.i. ligt niets vaststaat. In overweging is een maatregel, waardoor het autorijden aan minder admini- fractie van de P. v. d. A. voor haar medewerking een houding «vLLLuuiucri aan minaer aamini- j, eebonT bTepal^gen zal worden steld.Bij'de dLL volgende gebonden, In .eder geval zal het Wr Rn„ stemming wordt de heer de Roo ■Jden fL„„ata,ng. gekozen met 7 st. tegen 6 st. op den heer Roose. Daarna worden benoemd tot leden der: Financieele commissie de heeren Duvekot (voorz.), Visscher en Zuidema Commissie Strafverordeningen, Bouman en Vingerling; Commissie Grondbedrijf, de Munck, Polderman en Somers Commissie Gasbedrijf, Ir. Stoel Feuerstein, Haverhoek cn Polder man, (laatstgenoemde zal na de installatie van den heer Goeman voor dezen plaats maken) Commissie Georg, Overleg, Roose en Visscher; Gelegeerden bestuur Ambachts school, de Munck en Somers; ,.vrij niet worden -toegestaan; dit met het oog op den toestand van het wagenpark in Neder land. De bepalingen over het ge bruik der rijvergunningen blij ven dus onverkort van klacht-. Bovendien zal het toezicht op de rijvergunningen verscherpt worden, daar bij K.B. de wet gebruik vervoermiddelen van 1939 opnieuw in werking is ge treden. DE „GRONINGEN IV" GEBORGEN. Het wrak van de „Groningen IV", de boot die in den nacht van 7 op 8 Januari 1945 onder Urk na aanvaring met de „Jan Nieveen" is gezonken en waar bij naar schatting een 50-tal opvarenden het leven verloren, is geborgen en naar het Krab bersgat gesleept. Getracht zal Feuerstein en Polderman; Bestuurslid Goessche Sportbe- langen, Haverhoek. Onder de ingekomen stukken is een bericht van Ged. Staten, dat het presentiegeld der raadsleden is gesteld op t 5.Van den mi nister van onderwijs, dat toestem ming wordt verleend om aan de H.B.S. een afd. gymnasiaal on derwijs te verbinden. Bericht van het dag. bestuur van de Z.L.M. dat geen beroep zal worden ge daan op het waarborgfonds voor de gehouden landbouwtentoonstel ling. De V o o r z. wijst op het droe vig verlies, dat de heer Goeman heeft geleden. Hij stelt voor een brief van rouwbeklag te zenden. Hiertoe wordt besloten. Bij de daarna gehouden rond vraag informeert de heer Duve kot naar de straatverlichting. Weth. van Melle zegt, dat het in de bedoeling ligt de binnenstad op sobere wijze electrisch te ver lichten en de beschikbare gaslan taarns in de buitenwijken te plaat sen. Het aantal lichtpunten zal zoo mogelijk nog in September worden gebracht van 18 op 50. Met de reparatie van de ovens van de gasfabriek is nu een aan vang gemaakt. Dit werk zal waar schijnlijk de rest van het jaar in beslag nemen. In verband daar mee is het nog niet mogelijk de speruren op te heffen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Bouman inzake de volkshuisvesting, deelt de Voorz. mede, dat bericht is ontvangen, dat voor dit en het volgend jaar 60 nieuwe woningen zijn toegewezen. De heer Polderman' vestigt de aandacht op de kleine haven. Inplaats van stedenschoon kan men beter spreken van steden- stank. Weth. Buys geeft toe, dat de toestand veel te wehschen overlaat. Getracht zal worden ver betering te krijgen door de haven uit te baggeren. Ook worden door B. en W. nog andere maatregelen overwogen. Daarna sluiting. KAPELLE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de onder-afd. van( de ver, voor ziekenhuisverpleging op Z._ en N.-Beveland werd het financieel verslag uitgebracht, dat met een batig saldo sloot. De af tredende bestuursleden werden herkozen. De penningmeester, de heer D. Ganseman, bedankte ech ter. In zijn plaats werd tot be stuurslid gekozen de heer Duinink, De voorzitter, de heer A. J. van Liere, en de .heer A. de Lange, secr.-penn. van de vereen, richtten woorden van hartelijken dank tot den heer Ganseman, die vanaf de oprichting penningmeester van de onder-afd. is geweest. De agenda voor de algem. vergadering tc Goes werd besproken en door den heer De Lange toegelicht. Nadat Onrust op Sumatra's Oost kust. Dwaze propaganda. Uit Medan wordt gemeld, dat de toegenomen activiteit op Su matra's Oostkust zich niet beperkt tot het militaire terrein, doch ook de politieke propaganda omvat. In den nacht van 3 September is te Medan een troep Indonesiërs het „Polonia"-kamp binnenge drongen en heeft de houten barak ken, waarin Chineezen en Indo nesische vluchtelingen waren on dergebracht, in brand gestoken. Daarna heeft een andere groep handgranaten geworpen op het Westelijk deel van het kamp. Hierbij werden 6 Britsch-Indiërs gewond; in totaal hebben binnen 36 uur drie aanvallen plaats ge had. In Siantar heeft gouverneur Hassan een parade van jongens en meisjes van de Hizboellah- en Sabillah-gevechtsorganisaties af- genomen. Een voorbeeld van de thans zeer felle anti-Nederlandsche pro paganda is een artikel in het In donesische blad „Soeloeh Merde- ka", waarin o.m. wordt geschre ven: „De volgelingen van Mussert doen in Nederland nog wat zij willen, terwijl er zelfs in het Ka binet vele Nazi's zijn. Er dreigt hongersnood. Diefstal en moord zijn aan de orde van den dag. Daarom behoort Nederland eerst rust en orde te herstellen in het eigen land". De hervatting der evacuatie. „Het Dagblag" van gisteren bevat een artikel over de hervat ting van de evacuatie. Het blad schrijft o.a.„De verklaringen, welke van republikeinsche zijde kort geleden zijn bekendgemaakt, rechtvaardigen de conclusie, dat verantwoordelijke kringen in de Javaansche nationalistische bewe ging zich steeds meer bewust wor den van de noodzaak om in de eerste plaats een ordelijken toe stand te vestigen en die krachten, welke tot nu toe jammer genoeg op andere wijze ontplooid wer den, te gebruikenvoor directen wederopbouw en voor ontwikke ling van land en volk. Men krijgt den indruk, dat de bereidheid van Nederland om op een voet van gelijk heid met allen, die in die ge bieden geboren zijn, hiertoe samen te werken, in Indone sische kringen steeds meer gezien wordt als een vanzelf sprekende en logische wensoh, waarachter geen „andere motieven" gezocht behoeven te worden". Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.00 u.; onder 19.16 u.; Maan op: 18.03 u., onder 0.46 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 7 September. 10.35 u. 1.29 m., 23.05 u. 1.45 m. De heer H. D. Louwes, voor zitter van de Stichting voor den Landbouw, schreef een artikel over de internationale landbouw- conferentie te Londen, Hij zegt daarin o.m. „Het moge voor ons allen een groote voldoening zijn, dat Neder, land in zijn Stichting voor den Landbouw niet alleen een allo boeren vertegenwoordigend lichaam bezit en slechts zeer weinige landen hebben dit even eens maar ook, naast Frank rijk, het eenige land is dat ook de landarbeidersorganisaties in dit geheel heeft opgenomen; zoo was alleen in de Nederlandsche dele gatie een landarbeidersvertegen woordiger opgenomen. Wij staan hier zeer beslist aan de spits; laten wij ook deze ge legenheid blijven benutten om hier groot te zijn in datgene waarin een klein land groot kan zijn". ENGELSCHE BELANG STELLING VOOR ONZEN WEDEROPBOUW. In de week van 12 tot 19 Sep tember a.s. bezoekt een delegatie van het Engelsche Town Planning Institue op uitnoodiging van het Nederlandsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, ons land, om zich op de hoogte te stellen van den stedebouw hier te lande, in het bijzonder van on ze wederopbouwplannen. RAKETTEN BOVEN GRIEKENLAND? Tsaldaris, de Grieksche eerste minister, heeft tegenover een cor respondent aan Reuter verklaard, dat gedurende de laatste dagen raketten boven Griekenland zijn verschenen, waarvan één boven Saloniki en andere boven Mace donië. Tsaldaris kon niet mede- deelen, uit welke richting de ra ketten kwamen. Afgevaardigde verg. aandeel houders N.V. Waterleiding Mij, „Z.-Beveland", Buys en v. Melle een commissie van controle was (plaatsverv,). i benoemd en rondvraag was gehou. Bestuur Gasthuis, Ir, Stoel den, volgde sluiting. GOES. De Harmonie „Euphonia" geeft Zaterdagavond 8 uur een concert op de Groote Markt. GRIJPSKERKE. Het voornemen bestaan om den verjaardag van H. M. de Konin gin alhier op Zaterdag 7 Septem ber a.s. op eenigszins feestelijke wijze te vieren. Des morgens van 9 tot 12 uur is er feest voor de schoolkinderen, waarbij verschillende wedstrijden zullen plaats vinden, terwijl de kinderen hierbij zullen worden ge- tracteerd. Des namiddags wordt er ring gereden met sjezen, terwijl 's avonds, bij gunstig weer, een con cert zal worden gegeven door 't Muziekkorps „Oefening na den Arbeid" uit Middelburg, afgewis seld door volkszang. De dag zal worden besloten met een muzikale rondwandeling. Den ingezetenen wordt verzocht op dezen dag de vlag uit te steken. KERKWERVE. Koninginnedag is .hier op uit nemende wijze gevierd. De Oran jevereniging heeft een feest ge organiseerd, dat 's morgens werd geopend door een rondgang door de Gemeente en de buurtschappen Moriaanshoofd, en Nieuwerkerke door herauten te paard. Daarna had een wijdingsdienst plaats in de Ned. Herv. Kerk met mede werking van het Chr. Gem. Zang koor. Vervolgens hield de burge meester een toespraak, voor een flinke schare vanaf de muziek tent. Spr. vertolkte de dankbaar heid, die leeft in de harten nu het Koninginnefeest weer in het open baar kan worden gevierd. Hierna volgde zang, gegeven door de leerlingen van beide scholen, waarna de kinderspelen volgden, 's Middags werd een op tocht gehouden door het dorp en de buurtschappen waaraan door dertig ruiters werd deelgenomen en veie versierde wagens. Ver volgens volksspelen, 's Avonds volgde eerst een zanguitvoering in de Kerk, daarna concert op de Muziektent en van half tien tot half elf een tableau door de Chr. Vereen, van Moriaanshoofd. Om 12 uur hield de burgemees ter een toespraak, waarna het tweede couplet van on9 Volkslied werd aangeheven begeleid door het fanfarecorps. Een groot vreugdevuur vormde een waardig einde van deze welgeslaagde dag. DE BILT ZEGT: Lichte temperatuurstijging. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. Des ochtends plaatselijk nevelig of mistig, later wisselendie bewol king met langere perioden van zonneschijn, hier en daar echter nog buien, iets warmer dan van daag, zwakke tot matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West Laatste berichten. De Vereenigde Naties. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Vereenigde Natiea, heeft bekend gemaakt, dat de al- gemeene vergadering op 23 Sept. zal beginnen, zooals eenigen tijd geleden was bepaald. Stoomvaartdienst AntwerpenHarwich. De lijn AntwerpenHarwich, die tot nu toe slechts door een schip onderhouden werd, zal thans een tweede schip in de vaart bren gen. Beide schepen zullen twee keer per week afvaren. Cement voor Nederland. Volgens mededeeling van de economische afdeeling van het militaire bestuur in Duitscliland heeft de Amerikaansche zone in Augustus een waarde van 165.000 dollar aan cement aan Nederland geleverd. De 100.000ste passagier. Uis eer middag arriveerde op Schiphol de 100.000ste passagier, die door de binnenlandschen dienst der K.L.M. vervoerd werd. Het was mej. Gh J. Brinkcate uit Elzenerbroek (Markelo). Zy ont- VJig een aardige verrassing, n.l. eén fraaien, plateelen herden- king8tegel met bybehoorende oor konde, als blyvendc herinnering aan het feit, dat zy de „laatste oei eerste honderdduizend" was. Paniek in Wallstreet. Woensdag had een stormloop op d/e New-Yorksche beurs plaats van menschen, die zich van hun aandeelen wcnschten te ontdoen. De dag sloot met een verlies in aandeelen-waarde van ongeveer 420 millioen dollar, hetgeen in twee dagen koortsachigen verkoop een verlies van bijna vijf milli ard dollar beteekent. De berechting der Duitsche groot-industrieelen. President Truman heeft gister bekend gemaakt, dat de Vereenig de Staten zich bezig houden met een plan voor het berechten van de Duitsche groot-industrieelen. Hy wilde niet zeggen of dit een nieuw internationaal proces zou worden zooals het proces te Neu renberg. Truman zal een beslis sing nemen zoodra het proces te Neurenberg achter den rug is. Vliegtuigongeluk in Ataerika In de omgeving van Elko in Nevada is een douglas toestel van den dienst New-York-San Fran cisco omlaag gestort, 24 personen werden gedood. De eenige over levende was een jongen van twee jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1