De Nederlandsche export. Een zeer belangrijk probleem. Qoöperatieve Qentrale fjoerenleeniiaiik. Bestrijding Tuberculose Rundvee. Hei Uamp. OLIEVELDEN IN NEDERLAND Zonder export geen import van goederen- Voedselcommissaris staat terecht. In 1945 gunstige resultaten. - Verdere blokkeering kan oogstvoorbereidlng ver- hinderen Fraude bij den Utrechtschen distributie- dienst. De Provinciale Stichting erkend. Ervaringen van een gevangene. Import-sigaretten en zwarte handel. 6 i Tijdens een te 's-Gravenhage export eenigszins afwijzend zal gehouden persconferentie heeft de komen te staan. Men vergete evenwel niet, dat het brood, het vet, de sui- - a— ker en het vleesch, welke wij 2&.8Si6 OP het oogenbjik koopen, op secretaris-generaal van het mini sterie van Economische Zaken Prof. Dr P. Kuin een uiteen- De stand van den oogst. Als gevolg van de weersomstan digheden is de stand van den oogst te velde momenteel piet onver deeld gunstig,. üq mttabd Augustus is buiten- getyoo» vochtig jowvest, waar- citor hst bitgv.ifflakiii de ge- m:.aidc rjC-Yii'JS.n «l w-el in het bijzonder van tarwe, gerst cn haver, vele moeilijkheden onder vindt. De aard van deze moeilijk heden varieert en houdt ten nauw ste verband met de hoeveelheid A»P het eli»! van 1945 had de fiovjuciai: te Arrteni sen voeascPïvasïbot,, restanten, van do:- de vertfo^-veas lieden a-durende do decentralisa tie gevormde voorraden, bestaande uit: 712 kg suiker, 200 kg koffie, 702 pakjes puddingpoeder, 1000 liter spijsolie en ongeveer 2600 kg belangrijkste problemen voor ons land in dezen tijd: de Nederland sche export. crediet worden gekocht. Lieze buitenlandsche crediet- bereidheid houdt in de ko- Veel te weinig wordt op mende jaren beslist op. Wij het oogenblik in breede lagen moeten met deze werkelijk- van ons volk beseft, dat ex- beid hoe langer hoe meer re port het eenige middel is om kening gaan houden, goederen, die wij uit het bui- j Het zou verkeerd zijn te mee- tenland moeten betrekken, te importeeren. nen, dat wij den Nederlandschen export uitsluitend kunnen basee ren op den uitvoer van luxe producten. Uit een handelspolitiek oogpunt bezien, zullen wij gedwongen zijn ook die artikelen te exporteeren, die wij liever voor ons zeiven zouden houden. Het speet den secretaris-gene raal te moeten constateeren, dat de Nederlandsche industriën niet te leggen aangezien a"Üd van he noodzakelijkheid rt als export znn te- doordrongen zijn de grootst mo gelijke medewerking te verleenen Bij het opmaken van een eco nomisch programma over 1946 was rekening gehouden met de mogelijkheid, dat voor een bedrag van drie milliard gulden kan wor den geïmporteerd, terwijl gere kend werd met een export ter waarde van een milliard. Helaas is het niet mogelijk ge bleken het opgestelde programma ten uitvoer zoowel import gengevallen. Vooral ten aanzien van den export heeft men tal van teleur stellingen moeten incasseeren. Meer dan ooit tevoren is in ons land duidelijk gebleken, dat wan neer wij willen exporteeren, wij groote hoeveelheden goederen moeten importeeren. Wij kunnen niet alleen van het buitenland „vragen", maar wij moeten onzerzijds ook kunnen le veren. Doordat de grondstoffen ontbraken duurde het geruimen tijd alvorens op groote schaal voor den export kon worden ge werkt. In tegenstelling met de econo mische positie in andere landen, bleek, dat Nederland eerst vol gepompt moest worden met die goederen, die door de Duitschers waren weggevoerd. Het was der halve noodzakelijk, dat in het bui tenland credieten werden opge nomen, teneinde in de meest nood zakelijke behoeften te kunnen yoorzien. Aan het opnemen van buitenlandsche credieten, voor het op gang brengen van onze natio nale ecoomie, zijn evenwel groote gevaren verbonden. Terugbetaling der credieten kan slechts plaats hebben door middel van export. Met grooten nadruk wees de heer Kuin op het gevaar, dat ons land boven het hoofd hangt. Hoe langer hoe meer gaat de positie van Neder land lijken op die van Duitschland na den eersten wereldoorlog. Wat wij als volk nu en in de toekomst gaan verteren moeten wij ook kunnen betalen. Wij mogen niet langer leven op basis van credietverstrekking door het buitenland. Wij zullen der halve als natie gedwongen zijn om offers te brengen; in de komende jaren moeten wij zooveel mogelijk trachten onze nationale economie over te schakelen en geheel cn al te richten op den export. Onder beperking van import-mogelijk heden dienen wij zoo spoedig mo gelijk te komen tot aflossing van opgenomen credieten. Ik kan" begrijpen aldus de heer Kuin, dat men in ons land tegen over een vermeerdering van den water, die in de verschillende dee- havermout, len van het land is gevallen. I Waar heen met dezen voorraad? De situatie in de geteisterde ge- Want die was te klein voor een bieden biedt evenwel bijzondere extraatje op den bon in deze dt- aspecten, daar hier, door gebrek stributiekringen. aan bergruimte, de te velde staan de gewassen niet kunnen worden geborgen. Met inspanning van alle krachten wordt echter getracht den oogst zoo snel mogelijk bin nen te brengen, teneinde het uit schieten, waardoor de kwaliteit van de gewassen vermindert, tot een minimum te beperken. Eenige dagen droog en zonnig weer zouden hierbij van onschat bare waarde zijn. bij den export. In verband met de geuite klach ten over bureaucratische romp slomp, verklaarde de heer Kuin, dat men op het ministerie, van Economische Zaken be£ig is nauwkeurig te bestudeeren in hoeverre bestaande formaliteiten kunnen worden veranderd of ver eenvoudigd. Het laten behouden van een deel van de buitenlandsche valu ta's aan exporteurs vormt een punt van overweging. Deze va luta's evenwel dienen uitsluitend voor eigen bedrijf of betaling van reiskosten. Indien bepaalde valu- tabedragen door de industrieelen kunnen worden overgehouden, dan impliceert dit nog niet, dat men vrij is in het besteden van deze bedragen. Met groote erkentelijkheid maakte de heer Kuin gewag van het feit, dat de Nederlandsche handelspolitieke activiteit na de bevrijding zeer groot is geweest. De heer Kuin eindigde zijn uit eenzettingen, met de hoop uit te spreken, dat het Nederlandsche volk zich van het feit bewust zal worden, dat export voor ons land een levensnoodzaak is. Havenarbeidersstaking te Antwerpen. In Antwerpen is een staking uitgebroken onder de losse ha venarbeiders die ongeveer 4000 man omvat. Deze arbeiders zijn een kern van reserve-menschen, die per dag 90 frs. ontvangen. De haven-directie wilde deze menschen uitschakelen, indien ze niet meer dan 30 dagen per half jaar werkten. Van werk- nemerszijde werd dit niet ge accepteerd en eischt men een verhooging van 30 frs. Hangende de onderhandelin gen werd het werk reeds ge staakt. Dientengevolge is reeds een ö-^tal groote schepen niet naar Antwerpen opgevaren en ter reede van Vlissingen blijven liggen. Vier ervan zijn thans naar Rotterdam gevaren, ter wijl 2 de thuishaven weer op zoeken. Te Eindhoven werd Maandag de algemeene vergadering gehou den van Boerenleenbanken aange sloten bij de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank. In het uitgebrachte verslag over 1945, wordt er op gewezen, dat de bezwaren van de voortge zette geldsaneering aan den dag treden, nu de waarschijnlijk aan vankelijk vlotte deblokkeering, waarvan de landbouw niet vol doende heeft kunnen profiteeren in den weg schijnt te staan aan een verdere deblokkeering, waar door de financiering van de oogst- voorbereiding in het loopende jaar kan worden belemmerd. Ook schijnt de breideling van het kapi taalverkeer in den landbouwsector, waarin vrijwillige desinvesteering niet behoeft te worden gevreesd, het doel voorbij schieten, indien daardoor wordt verhinderd, zooals thans voorkomt, dat de productie middelen in handen komen van hen, die bij definitief bezit ervan, hun beste zorgen daaraan zullen geven en dan ook de hoogste op brengsten zullen verkrijgen. Het resultaat van het boekjaar 1945 was niet onbevredigend. Aan het einde van 1945 bedroeg het aantal aangesloten Boeren leenbanken 574. Het beschikbare winstsaldo be draagt f 177.338.96 (f 526.969). Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 6 pet. uit te keeren. De heer A. N. Fleskcns, voor zitter van het bestuur, hield naar aanleiding van het jaarverslag een uitvoerige rede, waarin hij ver schillende belangwekkende punten voor het land- en tuinbouwbedrijf belichtte. De verminderde arbeidsproduc tiviteit is z.i. niet het gevolg van verminderde werklust of vakbe kwaamheid, doch uitsluitend te wijten aan den uitgemergelden toestand van den grond en de ge brekkigheid der productiemidde len. Desondanks bleef de land- en tuinbouw de kurk, waarop ook in 1945 de vaderlandsche economie bleef drijven. Alleen door harder en langer werken kan hier te lande weer een welvaartsniveau worden bereikt, dat het vooroorlogsche peil nabijkomt. In dit verband werd ook besproken de noodzake lijkheid van den afzet der produc ten van den Nederlandschen boer en vooral van den tuinder naar het buitenland. Hij bepleitte samen werking tusschen Nederland en België ten aanzien van het pro bleem Duitschland en de afzet derwaarts van de landbouw- en tuinbouwproducten. Komende tot de oorlogsschade, zei de heer Flcskens, dat alleen met den opbouw der geheel ver nietigde boerderijen een bedrag van f 300 millioen gemoeid zal zijn; de heraanschaffing van nieuwe inventarissen komt op f 70 millioen. De regelingen der overheid komen hierin maar zter ten deele tegemoet. Het ziet er naar uit, dat boer en tuinder nog heel wat geld noo- dig hebben, alvorens hun bedrij ven weer op orde zijn, zoodat het credietwezen weer volop de aan dacht van de bank gaat vragen. Knoeierijen op groote schaal. Bij den distributiedienst te Utrecht zijn groote knoeierijen aan het licht gekomen. Een twintigtal arestanton zal zich binnenkort voor do rechtbank moeten verant woorden. Behalve een employé van do af- deeling textiel, die op eigen ge legenheid 40 textielpunten ver duisterde, betreft het hier een combinatie van fraudeerende amb tenaren, die in korten tijd kans zagen zich niet minder dan in to taal 9750 rantsoenen margarine, 2000 rantsoenen tabak en 30 schoenenbonnen toe te eigenen, waarvoor zij een bedrag van ruim 20.000 gulden ontvingen. Dit geld hebben zij grootendeels verbrast, zoodat de politie slechts een zeil boot, eenigo radio-toestellen, een stofzuiger e.d. in beslag kon ne men. De hoofdschuldige is de chef van de afdeeling na-controle, die te vernietigen opplakvellen met bonnen doorgaf aan een loketchef, die er zoodanig mee manoeuvreer de, dat groote aantallen goede bonnen in zijn handen achterble ven. De opbrengst ad f 17.350 werd broederlijk verdeeld onder den chef-nacontrole, den loketchèf en den kassier. Met medewerking van den hoofdchef afdeeling winkeliers, manipuleerde men op dezelfde wij- zo mot de tabaksrantsoenen, die via den zwarten handel bij ver schillende sigarenhandelaars ver kocht werden. Dit handeltje lever de f 2500 op, die de vijf chefs onder elkaar verdeelden. De chef van de afdoeling schoenen werkte alleen en wist de 30 bonnen op afgewezen aanvragon toch te ont vangen, waarvoor oen kellnor uit hot zuiden dos lands hem f525 betaalde. Hot onderzoek wordt nog voort gezet, aangezien do politie ver- moodt dat nog meer malversaties zijn gepleegd. Een ambtenaar ging naar het C.D.K. in Zwolle, maar daar wist men er geen bestemming aan te geven. De vraag of de overschot ten beschikbaar gesteld zouden worden aan instellingen, zooals ziekenhuizen en sanatoria werd afgewezen met de mededeeling: „die hebben al zooveel gehad.. In Arnhem werd daarop, met goedkeuring van den prov. voed selcommissaris besloten, de over schotten te verdeden onder de 500 ambtenaren van den dienst. In December 1945 en in Maart van dit jaar kreeg iedere ambtenaar een deel. De Justitie vond dezen gang van zaken echter niet goed. Zoo stonden thans voor den economi- schen politierechter terecht de prov. voedselcommissaris Ir. W. K. en de ambtenaar J. N. V. De officier van Justitie achtte beide verdachten schuldig. Er is geprobeerd deze zaak on derhands af te doen, maar daar tegen had spr. zich verzet, „opdat het publiek wete, dat zonder aan- ziens des persoons de vinger wordt gelegd op een wonde plek, of het nu Jan Pet, een voedsel commissaris of een minister be treft". Tegen Ir. K. werd f 1000 boete en tegen V. f 500 boete geëischt. De politierechter vonniste met f 100 boete subs 2 weken hechte nis voor Ir. K. en f 50 boete subs, en week hechtenis voor V. DE GEVAREN VAN DEN WEG. Gedurende de maand Juli hebben in Nederland 2335 ver keersongevallen plaats gehad. Bij 89 dezer ongevallen werdon personen doodelijk gewond. Bij 465 ongevallen ontstond ern stig lichamelijk letsel (excl. doodelijke verwondingen). Bij 464 licht letsel, terwijl in 1317 gevallen uitsluitend materieole schade werd toegebracht. Hot aantal ongevallen met doodelijken afloop en met ern stig letsel bedroeg in Juli '38 60 resp. 361. In de periode Januari t.m. Juli 1946 z^jn 553 (339) doo delijke verkeersongevallen ge registreerd, waarbij 584 (358) personen om het leven kwamen en 2793 (2368) ongevallen met ernstig letsel, tongevolge waar van 3316 (2496) personen ernstige kwetsuren opliepen. Do tusschen haakjes vermelde cijfers hebben betrekking op do overeenkomstige periode in 1938. de algemcene vergadering hun Drettfhsehe collega's rja Yer:.'.Higilaj te! bestrijding j achterfelijYCa. zullen yiü de tabcwaicsv, onder hei Ji vtwlooek feestuur va» de ued-fee en va» andere veeziekten Stichting fungeert fee* bestuur van in dt provincie ZecLud, gehouden de thans opgihwen vcreeniging, op I Maart 1946 werd besloten de t.w.A. Geschiere JHzti. te vereeniging om te zetten in een Grijpskerke, voorzitter; Job Prov. Stichting, zooals ook in de Koopman Czn te Gouweveer bij meeste andere provincies is ge- Zierikzee; Anth. L. Hage te St. scheid. Maartensdijk; M. Steijn te Hoe- Deze Stichting is thans, blij- dekenskerke, D. M. Rouw te kens schrijven van den Minister van Landbouw, officieel erkend. De Gezondheidsdienst zal onder leiding van een directeur staan. Deze zal een laboratorium tot zijn beschikking krijgen. Zeer belang rijk is het, dat hiervoor de fond sen aanwezig zijn en oprichtings- en exploitatiekosten niet ten laste van de aangeslotenen komen. Thans is het woord in de eerste plaats aan de veehouders. Geen enkele veehouder mag zich afzij dig houden. Drenthe geeft een mooi voor beeld. Daar heeft 94 pet. der vee houders zich vrijwillig bij den Ge zondheidsdienst aangesloten. Thans, nu deze Stichting erkend is, kan het bestuur den Minister verzoeken den veehouders 'ver plichting tot het laten tuberculi- neeren van hun vee, op te leggen. Het bestuur vertrouwt echter, dat dit verzoek nimmer dan in buitengewone gevallen, zooals voor Walcheren is geschied, zal moeten worden gedaan, doch dat de Zeeuwsche veehouders niet bij Goes; M. Kleinepier te Middel burg; Iz. v. Cruijningeu te Zuid- zande; P. L. Mangnus; Biervliet; H. A. A. Baron Collot d'Escury te KloosterzandeDr C. J. A. Kerstens, inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst te Breda; C. Philipse te 's-Heer Arendsker- ke,vertegenwoordiger van de Sta ten v. Zeeland; C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent te Middel burg, leden. P. J. 't Hooft, oud inspecteur van het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht thans secre taris van de Gezondheidscommis sie voor Dieren te Den Haag, ad viseur en A. Cappon te Goes, secr.-penningmeester. Als secretarissen der verschil lende districten fungeeren voor- loopig de secretarissen der locale afdeelingen der opgeheven ver eeniging: W. Boogaard te St. Annaland, J. Burger te Wemel- dinge, M. Nijsten te 's-Heeren- hoek, M. van Varik te Middel burg, Iz. v. Cruijningen te Zuid- zande, P. Kuijpers te Kleoster- zande. IX. Om het kamp zat een dubbele prikkeldraadschutting van on geveer 3 meter hoog en 2 me ter uit elkaar, waartu-sschen groote rollen van datzelfde ma teriaal. Om het kamp 8 wacht torens, met ieder een mitrail leur en een schijnwerper. Toch is het niet zelden voor gekomen, dat er iemand over of door kwam. Eén gevangene klom eens midden overdag over de eerste versperring, bleef een half uur op de rol zitten, klom toen over de tweede versper ring. Anderen spanden een de ken van de eerste naar de tweede draadschutting en klommen er zoo in den nacht met behulp van de ladder van I de schilders, over. Uit de bui tencommando's werd vaak één gemist. Maar wanneer zoo'n ontvluchting mislukte, hetgeen nogal eens voorkwam, werd het slachtoffer op zulk een vreese- lijke manier geslagen, dat hij vooreerst onherkenbaar was. Men zou zooiets vroeger onmo gelijk geacht hebben, maar van SS en SD kon men alles ver wachten. Ook zijn er bij mis lukkingen verschillende jongens doodgeschoten. In midden '43 een groepje van 4 of 5 Joden, later werd een jongen van 19 jaar, die midden onder een In 1924 werden door de ge-i 1943 pompte men slechts ruim Het olieveld beslaat thans een oiogen in het Oosten van ons 1260 M3. olie uit den grond, Tot i oppervlakte van 5 K-M.2. Men land sporen gevonden die we- I en met Maart 1945 bedroeg de heeft vastgesteld, dat de urt- zen op de aanwezigheid van I productie in totaal nog maar breiding naar het Westen met olie in den bodem. Sedert dier zijn regelmatig verdere onder zoekingen gedaan. Na enkele vergeefsche pogingen, waarvan de boringen bij Winterswijk wel het meest bekend zijn, be gon de B.P.M. in 1937 haar ex ploraties in den Zuid-Oosthoek van Drente. Het werd 1943 eer men vol doende zekerheid had, dat het gebied ten Oosten van Coevor- den voldoende olie bevatte, om aan een loonende exploitatie van de velden te beginnen. De begrijpelijke interesse die de Duitschers in die dagen aan den dag legden voor deze olie bronnen was echter oorzaak, dat de productie met alle mo gelijke middelen tot een mini mum werd beperkt. In het jaar ruim 2000 M3. Zoodra Neder- mogelijk is, wel echter naar het land was bevrijd, ging men tot Noorden en het Oosten. Zeker een serieuze exploitatie over. is, dat ten Zuiden even over De lijdensweg van voortdurend de Duitsche grens olie is, het- verstopte putten en defecte geen wordt aangetoond door machines was als bij tooverslag de boringen bij Emlichheim verdwenen en al spoedig steeg de productie tot 225 M3. p. dag. Dit is weliswaar nog maar een fractie van het totale olie- verbruik in Nederland, doch het is een fractie die niet te ver- waarloozen is. Hierbij mag ook niet verge ten worden, dat men thans nog aan het begin van de ex ploitatie staat. Het aantal pro ductieve putten is thans tot 15 gestegen en zooals wij reeds opmerkten, men is nog in het beginstadium van de onderzoe kingen. rondom het daar gelegen vogel reservaat, dat tot nu toe werd gespaard. Geologisch zijn de gebieden van Emlichheim en Coevorden vrijwel gelijk en het' laat zich denken, dat bij een eventueele annexatie van Duitsch gebied men met de mogelijkheid van een gecentraliseerde exploita tie wel degelijk rekening zal houden, te meer daar de exploi tatie van het Duitsche gebied nogal iets te wenschen over laat. Op het oogenblik geschiedt het vervoer nog per schip naar Rotterdam. De vier hiervoor in gebruik zijnde tankschepen vervoe ren per week samen 600 ton. Een vermeerdering van deze hoeveelheid is prac- O LOCATIE O BORING IN BEDRIT? PRODUCTIEVE PUT VERLATEN BORING appèl met een vriend vluchtte, en reeds weer met de handen in de hoogte stond, koelbloedig vermoord. Zijn lijk werd voor de troep gegooid, met de me dedeeling van den commandant, dat ieder het zoo kon verwach ten, die wilde ontvluchten. La ter in midden 1944 liepen er twee van het bezemcommando weg. Eén werd doodgeschoten. Een andere gevangene werd zonder eenige reden binnen de omheining, vanuit een wacht toren neergeschoten, omdat hij een stukje papier tutschen het prikkeldraad weghaalde. De SS-er, die hem doode, kreeg 1 dag bunker (d.i. celstraf) 1 Wanneer er een ontvluchting werd gemeld, ging de bel 3 maal achter elkaar en wisten we hoe laat het was, en dat we weer een poos konden staan. Dan sprongen de SS-ers met hun revolvers in de auto's om zich ten volle uit te leven in het maken van zoo'n heerlijke klopjacht. Het was een voldongen feit, dat de menschen die het langst moesten zitten, of de doodstraf hadden te verwachten, zich het best in het kamp gedroegen. Zoo hield er iemand met de dood voor oogen, nog interes sante lezingen over Indië. Jammer was het, dat er ech ter zoo weinig viel te bewonde ren in het kamp. Over het al gemeen werden de mensdien hier echte egoïsten, of ze wa ren het al langer, maar kwam dit egoïsme nu pas goed tot uiting. Vooral vele onderdui kers, contractbrekers en zwart handelaren waren vaak niet uit best hout gesneden. Dat was vooral te zien bij het uitroepen van transporten naar Duitsch land, dat eens per week plaats had. Bij dat uitroepen steeg vaak een gejuich uit de kelen der „gelukkigen", omdat ze ein delijk uit dit kamp kwamen. Ze vergaten echter, dat ze voor den Duitscher gingen werken in de oorlogsindustrie, in mis schien beroerder omstandighe den. Nu is er natuurlijk veel verteld over sabotage, maar het gekke is, dat er ondanks die sabotage veel te ved is klaar gekomen. Bij zoo'n uitroep blijkt wel hoe erg het met hun onderduiken was. Bij een transport waren soms enkele gevangenen teveel, zoo dat men vrijwilligers opriep om te blijven. Bij een transport van 500 moesten er 3 worden geroepen. Na enkele minuten kwamen er 2, de derde moest er willekeurig uit worden ge haald; men ging liever in i ifdctiu me ij. ji-iiiti Licvcj tisdt uitgesloten, gemende Duitschlau<1 we«ke«. Zoo was vele obstakels (bruggen, het alle transporten ge- sltuzen e.d.) die de schepen steW D stonden sobms op hun weg ontmoeten menschen bij onder_ hieDreec«teTerk nemen en men hoopt m November een speciale lijn gereed te hebben naar het emplacement van de B. P. M. waarlangs dan de eerste Nederlandsche olietreinen hun kostbare last zullen vervoeren naar de opslag plaatsen in Pernis en Rot terdam. De bevolking die aanvan kelijk sceptisch gestemd was, vooral omdat de kleine boeren van hun lan derijen nog gebied moesten afstaan voor de boringen, is mede dank zij de regel matig aan hen uitgekeerde huurpenningen thans weer geheel verzoend met deze voor Nederland nog vreem de bedrijvigheid. met hem waren gesnapt, om nog een half jaar te moeten zitten. De mensch, waar hij zijn huisgezin voor in gevaar bracht, ging juichend naar D. Natuurlijk was er ook een goede categorie, die het wel erg vond om weg te worden ge voerd. Alle gevangenen, die als arbeider naar D. gingen, tee kenden echter zonder protest, dat ze werden vrijgelaten naar „Heimatort", d.w.z. naar huis.. Hoofdstuk IV. Eén lichtpunt: „H et Roode Krui s". In begin November 1943 kwam het Roode Kruis, met zijn pakketjes in het "kamp. Voor dien hadden de gevangenen wel eens appels e.d. gehad, maar ze WIELRIJDERS NIET OP DE AUTO-WEGEN. Verboden en levensgevaarlijk De A.N.W.B. waarschuwt, in verband met de steeds talrijker wordende ongevallen, nogmaals met klem de wielrijder? niet op de rijbanen va» autewegea en auto- S snelwegen te rijden. Het Is ver- boden en het ;s levensgevaarlijk. WEGVERBINDING MOERDIJK-ROOSENDAAL. Op verzoek van den A.N.W.B. zal de gemeente Zevenbergen met spoed overgaan tot herstel van den in zeer slechten staat verkee renden achterdijk, welke een schakel vormt in de belangrijk- verbinding MoerdijkZevenber genRoosendaal. Uiterlijk 15 September a.s. zouden de herstel lingswerkzaamheden gereed zijn. Nieuwe bonnen voor fruit inleveren. Het C.D.K. deelt mede, dat men uiterljjk op Woensdag 11 Septem ber a.s. de bonnen 563 en 063 bij een handelaar in groenten enjof fruit moet inleveren ter verkrij ging van een nader vast te stel len hoeveelheid fruit. De aflevering op bovengenoom- de bonnen zal beginnen, zoodra men op do bonnen 476 en 976 twee kilogram fruit heeft ontvan gen en de rantsoenwaarde van bo ven gepubliceerde nieuwe bonnen is gepubliceerd. Waarom de sigaretten niet vrij in den handel? In een Dinsdag gehouden pers conferentie heeft de chef van de economische recherche een lans gebroken voor den vrijen ver koop van iinportsigaretten. Er I worden maandelijks millioenen si garetten ingevoerd clandestien en legaal, waarvan het grootste deel in den zwarten handel terecht komt; 75 pet. van den zwarten i handel leeft van de tabak en men zou deze gifslang van de samen leving de tanden kunnen uitruk ken, als de sigaretten vrij en to gen een acceptabelen prijs in den handel konden worden gebracht. De economische recherche staat in dezen dan ook lijnrecht tegen over het Rijksbureau voor tabak, dat van meening is, dat aan een vrijen verkoop van importsigaret ten niet kan worden gedacht. konden hier toch niet op gere gelde rijden op rekenen. Toen kwamen de broodpakketjes, die langzamerhand steeds grooter werden. 's Vrijdags was de groote dag voor het kamp. Ia den loop van den middag kwamen de wa gens voorgereden en werd met uitladen begonnen. Ia dea al- lereerstea tijd lagea de pakjes wel eeas dagenlang ia Block I, maar later is daar eea stokje voor gestoikea omdat er veel werd „georgaaiseerd", zooals dat zachtzinaige woord voor „roeiea" is, ea omdat er vaak eea gedeelte begoa te schimme len. Daarom werden de pakjes uitgereikt op het avondappèl. De eene week een z.g. „boeren- pakket' en de andere week een „burgerpaktcet' (soms twee). Mevrouw Van Overveen, de presidente van het Nederi. Roode Kruis, werd 's middags door dea commandant rondge leid. Daarbij was opmerkelijk, dat er 's Vrijdags bijna nooit gestraften in den „rozentuin" stonden, wanneer het Roode Kruis op komst was. Het moest toch een beetje lijken I 's Avonds was aan de stem ming, die er in de barakken heerschte te merken welken dag het was. Dan werd er ge zongen en werden de muziek instrumenten, die men soms mee mocht nemen, geprobeerd op hun sterkte. „Het Ketelbinkie" of „Het menschdom dat kent geen genade", waren in dit ge zelschap heel geliefde versjes, zonder dat men aan de ontoe passelijkheid van het laatste liedje dacht op dezen dag. Spe ciale versjes waren „Het onder- duikerslied" of: „En eenmaal zal die tijd weer [komen Het uur der vrijheid zal weer [slaan. Vervuld zija dan mijn liefste [droomen. En hoop ik dat je aan de poort [zult staan. Bedenk, dat jij in heel mijn [straftijd, Niet uit inij gedachten bent [geweest. Wil mij daarom dan niet ver- [geten, Mijn lieveling, van jou hou ik [het meest I" enz. Gezongen door oud en jong, getrouwd of ongetrouwd, het deed er niet toe, de stemming was er. Op iedere zaal was wel een favoriet op zanggebied of wat er dan voor moest door gaan. Goochelaars werden er uit den grond gestampt. Spel letjes gedaan, waar liefst veel water bij te pas kwam. Twee jongens goten eens een 18 liters gamel vol water over het kleer makersgilde, dat rechtop in bed zat. Bespelers van muziekin strumenten werden uit een an dere barak gehaald, met wat eten of tabak behoefde er nooit lang te worden gepraat, en een paar andere jongens ging dien avond in de andere barak lig gen voor eenzelfde loon. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2