Hervatting van de evacuatie in Indië Prins Bernhard bij een auto-ongeval. Politiek herstel. Ongemotiveerde Russische aanvallen op Nederland Autobussen van licht metaal. WAT OP DEN BON? Uitgave Stichting „Zeeuwsen Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaan8che Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijekstraat, Telef. 2052. Er wordt veel geklaagd en gezucht in dezen tijd en ook veel gemopperd en gekankerd. De cxitiek en dat over heel de linie is niet van de lucht. Zoo zelfs, dat men soms bijna tot de conclusie zou ko men, dat er nu letterlijk niets ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 434 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 5 Sept. 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorst straat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. AdvertentiepryB 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.58 u., on der 19.18 u. Maan op: 17.22 u., onder Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 6 September: 9.59 u. 1.15 m.; 22.40 u. 1.26 m. roep mogen doen op den geallieer den bestuursraad. De ter dood veroordeelden zullen op den twin- tigsten dag, nadat deze raad de Een Fransch vliegtuig, dat uit ultspraait van het tribunaal heeft Kopenhagen naar Parijs was ver- bevestigd, geëxecuteerd worden. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. 27 dooden. trokken is ten Zuiden van Ko penhagen omlaag gestort. De ze ven en twintig inzittenden kwa men om het leven. Ooggetuigen zagen het vlieg- deugt in ons goede vaderland tui gbSrand°nd neerstorten, kort regeering haar klacht tegen de schers naar Nederland zijn over- Nu is critiek op zichzelf niet h ^et vijeKveM te Spaansche regeering, wier optre- gebracht. ^[a d j 1. n Kastrup bij Kopenhagen was op- den bewijst, dat zij den wil heeft De radiocommentato r gaf te Wij zouden verder kunnen Vokens ooggetuigen „diegenen, die de agenten en kennen, dat anti-Sovjet-propagan- gaan en zeggen dat cnt.ek m se gf gpersonegB uit 8de medeplichtigen der asmogendhe- da, terrorisatie en intimidatie tot een gezond volksleven onmis-1 aivorens zii te pletter den zijn geweest, te beschermen de gebruikelijke methode behooren haar is. Ken volk dat maar al- J a*. \t tvt en dat ..duizenden Soviethurpcrs In een te Cheribon gehouden bijeenkomst, die ook door Britsche autoriteiten en officieren van de T.R.I. word bijgewoond, is Dins dag besloten, om de evacuatie binnen 10 dagen te hervatten. Do 3000 Europeanen en Indo-Europeanen, die destijds door de Japanneezen werden opgesloten, zullen in groepen van 500 man <*„14 .0,4,, 4., 4. Belgische 41, 4=-,Je Dei,- £,^*4.",°- VS.'.lïïft B S einde van September volfooid zjjn, B(j de 3000 zijn inbegrepen alle Kwestie Degrelle voor den Veiligheidsraad. De Moskousche radio-omroep heeft gisteren verklaard, dat de Nederlandsche regeering „alles doet, wat in haar macht is om de repatrieering van Sow jet-burgers baar is. Eer. volk dat maar al les critiekloos aanvaardt en over zich heen laat gaan, heeft j zijn bestaansrecht verloren. Gezonde critiek kan heilzaam werken, omdat er vaak, althans een element van waarheid in schuilt. Dwaas handelt, wie met de critiek, ook de critiek van de massa, geen rekening houdt, en ze maar zonder meer als ondeskundig en dus onvrucht baar afwijst. Toch moet ook bij het be oefenen van critiek de billijk heid worden betracht. En dat is een eisch, die maar al te vaak uit het oog. wordt verloren. Naast critiek is ook waardee ring op zijn plaats en naast waardeering dankbaarheid. De toestanden laten in ons land op meer dan één gebied, nog wel een en ander te wen- schen over. We zijn er nog niet. Er ontbreekt nog veel. Maar we gaan toch vooruit. Een vergelijking met den be zettingstijd en den eersten tijd na de bevrijding laat dit duide lijk zien. Dit geldt ook van het staat kundige leven. In de afgeloopen dagen zijn door heel het land de gemeente raden geïnstalleerd en de wet houders gekozen. Dat is he,t sluitstuk van den politieken opbouw. Aanvankelijk, na de bevrij ding, was er van eenigen volksin vloed en alles wat daarmede verband houdt, geen sprake. De Volksver tegenwoordiging ontbrak. De gemeenteraden waren niet in functie. De Gemeenteraden waren verdwenen. De ministers regeerden zon der parlement, hooge ambtena ren '.varen schier, oppermachtig, de Commissarissen der Konin gin kozen zelf hun adviseurs viel. DE OORLOGSMISDADI GERS TE NEURENBERG. Galg of guillotine. Volgens de „Evening Standard" zouden alle doodvonnissen tegen Nazileiders te Neurenberg in de gevangenis aldaar door ophanging of met de guillotine worden vol trokken. De geallieerde bestuurs raad te Berlpn zou richtlijnen heb ben opgesteld voor de tenuitvoer legging van de op 23 Sept. uit te spreken vonnisen. Binnen 20 da gen zullen de gevangenen een be- familieleden van vroeger door de Japanneezen geïnterneerdon. Al do anderen, die thans door do republikeinen goïnterneerd zijn, kun nen, indien zij daartoe den wensch te kennen geven, eveneens met hun familieleden worden geëvacueerd. Hot vermoedelijk aantal van deze lieden wordt geschat op 13.000. Ook zij zullen met 500 man tegelijk per trein worden vervoerd. en te helpen", aan de V.N. zal en dat „duizenden Sovjetburgers voor leggen. i n'et de gelegenheid krijgen een aanvraag in te dienen om naar hujs Ontploffingen op Madoera. terug te keeren' „Sovjetburgers Oranje" een vergadering, ter be- schap dat het gezag moet gehand T„ d» Tincht van 22 na 23 A,icr wordt verhinderd een telegram spreking van zijn werkzaamheden haafd worden. Allereerst woorden In ae nacnt van zz op za Aug. .mw.adeur der Soviet- a. zijn uit de richting van Madoera een aantal hevige ontploffingen waargenomen. Hel oranje steek vlammen schoten hoog de lucht in, daarna hingen krijtwitte rookwol ken boven de plaatsen der explp- sies. Vliegtuigverkenningen hebben uitgewezen, dat gaten van vijftig meter omtrek en zeven meter diep te geslagen waren. naar den ambassadeur der Sovjet- voor- en gedurende de zomerva- Unie te sturen. Zij worden, zon- cantie 1946. van dank aan God die sprekers gebed verhoorde, aan H.M. de De Prins bleef ongedeerd. Prins Bernhard is geheel ongedeerd gebleven bij een auto-ongeval, dat hem gistermorgen te Londen is over komen. Toen de Prins, in geselschap van zijn adjudant en twee Nederlandsche officieren, per auto van het vliegveld „Hendon" kwam, geraakte de auto in botsing met een Nederlandsche leger-vrachtauto. De auto van den Prins werd zeer zwaar beschadigd, doch zoowel Prins Bernhard als de officieren, die hem vergezelden, bleven geheel ongedeerd. TRAGISCH ONGELUK IN De hierboven genoemde Com- GESTICHT „VOORBURG". missie voor Zeeland is samenge- Twee zusters levend verbrand ult lede"\ ait den knnS yan kerk, overheid, vakbeweging, In het geneeskundig gesticht werkgevers en wederopbouw. De „Voorburg", onder de gemeente volgende heeren hebben hierin zit- Vught, is Dinsdag een tragisch ting: L. Onderdijk, Middelburg, ongeluk voorgevallen. Drie vrou- voorz. en aangewezen door G.S.; welijke religieusen waren in een M. H. Braat, Nw en St. Joos- magazijn van het instituut bezig land, secr.Ds F. Breukelmans, een groot vat vloeibare boenwas Ritthem, vice-voorz., namens de leeg te maken. Toen de was ver- Prot. Kerken; Pastoor W. Fro- hardde, gooiden zij er benzine ger, Schoondijke, namens het Ned. bij, maar het lukte niet de was Episcopaat; Mr Dr R. W. Graaf vloeibaar te maken. Ora nu te van Londen, namens den weder zien hoeveel vocht in het vat aan- opbouw; J. J. Kaan, Terneuzen, der dat men een verklaring geeft, Op deze vergadering, waartoe Koningin die hem benoemde, aan gearresteerd «n onder dwang van 00k de Leidsters(ers) van de kin- den Commissaris der Koningin de eene plaats naar de andere dergroepen waren uitgenoodigd, die hem voordroeg. Een woord overgebracht". Zooals men weet heeft de Ne derlandsche regeering reeds meer malen verklaard, dat dergelijke werd door den Secretaris een ver slag van de verrichte werkzaam heden uitgebracht. Bij de besprekingen daarover berichten van a tot z onjuist zijn. werden verschillende zaken naar - voren gebracht, die er toe kunnen burgemeester der gemeente leiden dat bij volgende gelegen- Heinkenszand, de heer B. Funk, J heden 't werk van het Comité nog commies ter secretarie der ge meente Middelburg. De heer Funk is op 10 Juli 1917 te Ede geboren. Nadat hij te Bergen op Zoom het eind diploma H.B.S. had behaald be gon hij zijn ambtelijke loop baan als ambtenaar ter secre tarie te Bergen op Zoom. In 1939 volgde zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Tiel, totdat hij op 1 Aug. 1941 ter secretarie der ge meente Middelburg werd be noemd. De nieuwe functionaris is se dert 1943 tevens werkzaam als administrateur van den school- artsendienst voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveiand-West. Ook is hij als docent verbon den aan den Zeeuwschen cur sus voor gemeente-administra tie en gemeente-financiën. vruchtdragender zal zijn dan thans het geval was. Algemeen was men van oordeel, dat het werk moet worden voortgezet en dat men moet trachten de tekortkomingen die er nu nog waren te verbeteren. Het Comité, dat zal overwegen of voor zijn werkzaamheden een vereeniging of een stichting nuttig zou zijn, besloot om zoo mogelijk ook in de Kerstvacantie voor de schoolkinderen iets te organisee- ren, al zal het dan ook niet naar buiten kunnen trekken. Van verschillende ouders waren dankbetuigingen ontvangen voor het aan hun kinderen gebodene. YERSEKE. installatie burgemeester Willemsen. Na door het dagelijksch bestuur der gemeente aan de grens (Post- brug) te zijn afgehaald, werd de De heer Funk (R.K.) is ge- nieuw benoemde burgemeester van huwd en heeft twee kinderen. GOES. W. F. A. Yerseke de heer A. C. Willemsen door de twee jongste raadsleden binnengeleid en welkom geheeten door waarnemend burgemeester, Dinsdagmiddag laat kwam de den heer P. de Koeyer. Allereerst laatste afdeeling van 75 jongens werd het benoemingsbesluit voor- en meisjes te Goes aan. gelezen, en de ambtsketen omge- In het Schuttershof werden on- hangen, ze gasten van hun bescheiden Met een kort woord heette de voorzien. heer dp Koeyer Burgemeester Een en ander ging nogal met Willemsen hartelijk welkom, feli- wat moeilijkheden gepaard, daar citeerde hem met zijn benoeming er iets in de organisatie niet ook namens de gemeente en sprak ivenak de hunremeesters die H-tL.f6" S voor het N.V.V.Hub. Broeders, er let9 m ae organisatie met ook namens ae gemeente en spraa naas* zich hadden wethouders f i j Sluiskil, namens de Kath. Arb. scbeen te kloppen. Het moest toch de wensch uit dat hij nog vele die b-een wethouder en zelfs on- ï1 e atoen in het vat. Bew.A. Vingerling, Goes, na- njet kuntlen voorkomen, dat de jaren onder Gods zegen tot heil die geen wethouder en zelfs on- De gevolgen Waren ontzettend, mens het C.N.V.en H. v. Eeste- jongen9 en meisjes di'e reeds van ,de geheele gemeente mag Een reusachtige steekvlam sloeg ren, Den Haag als vertegenwoor- Maandagmorgen plm. half 10 van werkzaam zijn. Veel is het werk omhoog en de twee zus.ters ston- diger der werkgevers. hun woonpiaats vertrokken, eerst dat nog te doen is. Groot, aldus aen direct in vlammen. Later WAT DE Z.V.U. WIL Dinsdagavond op de plaats van spr., zijn de eischen die aan u BRENGEN. ging is weer her- zijn zuster Lubina) raej. N. C. mende winterseizoen weer op uit- "^verwachters dat een en Provinciale Staten buu (50 jaar) afkomstig uit voeringen van allerlei aard eere- „„1 wettig waren Daarna hebben we gekregen het noodparlement en de tijde lijke gemeenteraden, die beiden een wettelijke basis misten. Maar dat alles behoort nu tot het verleden. De Nederlandsche volksver tegenwoordiging is weer her. steld. De zijn weer in functie getreden en de colleges van Gedeputeer de Staten zijn weer op wettige wijze gekozen. En nu zijn ook de gemeente raden weer geplaatst aan het hoofd van de gemeenten en werden tenslotte de colleges van B. en W. weer op wettige wijze samengesteld, Dit zijn zaken van groote beteekenis, Niet omdat aan het werk van deze personen en colleges niets zou ontbreken, en critiekloos al les aanvaard zou moeten wor den, maar omdat de grondwette lijke voorschriften weer worden nageleefd. Omdat op deze wijze het gezag weer is hersteld en met het herstel van het gezag de vrijheid weer is gewaar borgd. Er zullen misschien men- schen zijn, die dit alles koud laat. Maar wie oog heeft voor de belangen van land en volk, zal met groote dankbaarheid dit politieke herstel begroeten. Er ontbreekt nog veel. Maar toch, het gaat in de goede richting. heeft men hun lijken verkoold te ruggevonden. De derde zuster wist nog te ontkomen door uit een Nadat het werk der Z.V.U. ge- raam te springen. durende de zomermaanden is on- De namen der beide slachtoffers derbroken geweest, zal in het ko- Gromyko in een slechte stemming. Critiek op Griekenland en Nederland. In de Vergadering van den Vei ligheidsraad heeft Gromyko, de Russische afgevaardigde, zich in scherpe bewoordingen uitgelaten over de Grieksche politiek en over de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland. De troe pen, zoo zeide hij, worden in grootere mate dan voorheen ge bruikt door anti-democratische elementen, met het doel de Griek sche democratie te verpletteren en de eetlust van politieke kringen te prikkelen, die uitbreiding ten koste van naburige landen wenschen. Gromyko heeft verder ook de Indische kwestie ter sprake ge bracht. Hij ontkende, dat de toestand in Ned.-Indië normaal was en verklaarde, dat millioenen men- schen vechten voor hun elemen taire rechten, (50 jaar) afkomstig uit voeringen van allerlei aard gere Eindhoven én zuster Gemella, kend kunnen worden. De onder- mej. M. v. Driest (26 jaar) af komstig uit St. Oedenrode. handelingen met artisten en gezel schappen zijn momenteel nog vol op aan den gang, zoodat thans over het programma tot Novem ber slecht mededeelingen kunr.en worden gedaan. Het begin belooft goed te wor den door de vijf kerkconcerten, die de beroemde sopraanzangeres Jo Vincent hoopt te geven op 9 t.m, 13 September resp. te Ter neuzen, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Goes. Een kunstge- beuren voor Zeeland van den eer- I sten rang. Op 4 October hoopt in Middel- Pnltnrpplp upr7nrninn burg op te treden de bekende ver- bUllUlBBIB verzorging tolker van het internationale chan. arbeiders bij den weder- son Harry van Oss, die ook reeds nnhnnw bet vorige seizoen met zijn volks- UpuUUW. liederen een toen niet groot aan- Onlangs werd te Middelburg ta' Z.V.U.-leden genot ver- geïnstalleerd de „Provinciale scd?. Commissie voor de Cultureele TOMATEN NAAR ENGELAND. Tot en met 7 September a.s. kunnen nog 1000 ton tomaten extra in Engeland worden in gevoerd. De condities (mini- inum-oxportprtjzen) bleven ge- ljjk aan de laatste condities Augustus 1946. Provincienieuws Verzorging van de Arbeiders bij den Wederopbouw in Zeeland" in Eind October komt de Neder landsche meester-pianist Willem Andriessen in de verschillende aanwezigheid van Mr A. M. Joe- pletsen een aantal composities voorspelen, waarbij hij een korte toelichting zal geven. Ongetwij feld zal dit voor velen een nieu we wereld ontsluiten, niet in het minst voor de jeugd, voor wie kes, voorz. en den heer J. Lief- tinck, secr. van de Centr. Comm. voor deze aangelegenheid. Deze regionale commissies be lasten zich met het werk, verbon den aan de ontwikkeling en de waarschijnlijk een schoolconcert ontspanning van de arbeiders, die za^ worden georganiseerd, in kampen in de geteisterde gebie- *n November tenslotte zal Ge- den zijn ondergebracht en die or£.^e Hagedoorn- in de ver- uiteraard veel moeten missen, schillende plaatsen haar voor- doordat ze slechts met het week- dachten en liederen komen bren- end naar huis* kunen gaan. Wan- Een' neer men nagaat, dat in het Bouw- Bezoek Lady Baden Powell, plan 1946 op een verplaatsing van Lady Baden PoweU) weduwe 14000 bouwvakarbeiders wordt van den bekenden padvinders- gerekend ;en dat dit cijfer voor lord Baden *poweU en onze provincie ongeveer 5600 be- leid&ter van de padvindsters, draagt, dan val te begrijpen, dat die haar bezQek eeni er voor het cultureele werk on- maanden geleden aan Waiche. der de kampbewoners een goede m0est uitstellen,' is nu voor- orgamsatie noodig is. In Zeeland nemen3 op 5 en 6 October a.s. naar Walcheren te komen. Zij staan de arbeiders kampen ver spreid over Walcheren, Schou- wen-Duiveland (een hotel in Zie rikzee) en in W.-Z.-Vlaanderen, in het geheel een 12-tal. Voor een gedeelte bestaan de kampen uit steenen gebouwen (buitens, hotels, e.d.) doch het grootste deel bestaat uit barakken. Het bouwen van kampen staat nog niet stil; in diverse Walchersche en W.-Z.-Vlaamsche dorpen verrij zen er nog meer. zal op 29 Sept. vanuit Praag op Schiphol arriveeren en ver trekt op 8 October weer naar Londen. Voor de Walchersche padvind sters en padvinders belooft het een groote gebeurtenis te wor den. Burgemeester Heinkenszand. Bij K.B. is met ingang van 16 September benoemd tot bestemming arriveerden. gesteld zullen worden. Wijsheid Dit is het laatste transport ge- tot regeeren is noodig. Vraagstuk- weest, dat naar Goes kwam, dus ken van den allereersten rang voor dit jaar is het niet meer te ver- onze gemeente vragen de aan- beteren, maar voor het volgend dacht: Een nieuwe haven een betere verbinding met den grooten weg en spoor een nieuwe toren. De nieuwe burgemeester heeft daarna zijn ambt aanvaard, met een rede, die getuigde van een diep gevoel van afhankelijkheid van God, van verantwoordelijks- heidsbesef tegenover de gemeente maar die ook inhield de weten ander beter georganiseerd zal zijn, zoodat ook de gasten niet een ge- heelen dag zonder eten of drin ken zullen reizen. Comité Vacantiezorg. Dinsdagavond hield het Comité Vacantiezorg in de „Prins van Eigen vinding van „De Schelde". Door de afdeeling vliegtuigbouw van „De Schelde" te Dordrecht worden 130 aluminium autobussen gebouwd, welke bestemd zijn voor de Nederlandsche Spoorwegen. De constructie is gebaseerd op de ervaringen welke door „De Schelde" met den vliegtuigbouw zijn opgedaan. Ook in Noorwegen en Zwitserland kent men reeds dergelijke bussen, maar door „De Schelde" wordt hier toch een geheel eigen methode gevolgd, waardoor het carosseriegewicht per passagier en de verhouding tusschen het gewicht van de betalende lading en het totale gewicht, belangrijk lager zijn, dan bij de Zwitsersche bussen. Deze( eigen creatie is verreweg de lichtste bus, die in Nederland wordt gebouwd.Het gewicht van de carosserie met inbegrip van banken enz. bedraagt 1325 kg, hetgeen ongeveer 700 kg minder is dan van een overeenkomstig type van staal en licht metaal en ongeveer 900 kg minder dan een carosserie, die geheel van staal is gemaakt. Het belang van een lichten bus komt voornamelijk tot uiting bij het aanzetten. Men is veel spoediger op dienstsnelheid, hetgeen als voordeel tot uiting kan komen in rijtijden. Ofschoon de constructie in licht metaal vrij duur is, rekent men toch met een jaar de hoogere kosten er uit te hebben door besparing op brandstof enz. De uitrusting is natuurlijk af. De ruiten zijn van veiligheidsglas, er is voor voldoende ventilatie gezorgd, een noodluik is aanwezig, en verschillende ramen kunnen gemakkelijk worden geopend. krijgen we deze weeK van dank ook tot z'n vader die met de overige familie getuige moch ten zijn van zijn installatie. Hij herdacht oud-burgemeester Gun ning, die tot zijn leedwezen niet aanwezig was. Dank werd ge bracht aan weth. de Koeyer die 14 maanden het burgemeesterschap met eere waarnam en wel wist te regeeren. Verder richtte spr. zich tot den Raad, die wederom op wettige wijze verkozen slechts wacht om weer te regeeren, en voorts tot secretarie- en gemeente- personeel onderwijzers en burgerij. Spreker is een overtuigd anti-re volutionair maar ook democraat. Zijn deur staat voor ieder open. Rijk en arm, oud en jong, ieder gezindte is hem welkom. Hij zal geen onderscheid maken. Ieders zin doen zal moeilijk gaan, maar er zal geen onderscheid zijn. La ten we niet vergeten dat een dra ger van het gezag veel moeilijk heden heeft. Naast andere takken van bestaan zal de oester- en mos selcultuur zijn volle belangstelling en medewerking hebben. De heeren raadsleden M. Eek- hardt, C. Pekaar, J. Koster en A. Koppe spraken den burgemeester toe namens hun fracties, waarna de heer Willemsen de raadsverga dering met ambtsgebed sloot. Een heele rij sprekers voerde daarna het woord. Allereerst de waarn. burgemeester Dominicus van Wemeldinge, Jhr Sandberg de burgemeester van Krabbendijke, burgemeester Schuit van Kort- gene, de heer A. de Putter na mens liet Burger!. Armbestuur en als vriend de heer Jac. Nieuwen- Jiuize namens de Geref. Kerk, de heer W. Dronkers voor de Evang. Gemeente, Luitenant Veenstra van het Leger des Heils, Pastoor Raefels, Ds Baks voor de Ned. Hervormde Kerk, de heer Hon- ders namens het openbaar en bij zonder onderwijs en Gr. Kruis, de heer Sparrentak voor de ver eeniging van Wijkverpleging, de heer C. Pekaar namens de Vis- i schersvereeniging, de heer Do- minicus als vriend en de heer van der Stel als vriend van Wemel dinge. Velen gingen na afloop den nieuwen burgemeester gelukwen- schen. Met de plaatsing van het aangekochte electr. orgel in de kerk der Evangelische gemeente is Maandag een aanvang gemaakt. Het orgel is geheel electrisch en wordt ingebouwd door de Kerk- orgelfabriek Dekker (o.b.) te Goes. Men hoopt a.s. week het orgel in gebruik te kunnen nemen. KRABBENDIJKE. Met ingang van 1 Oct, is al hier benoemd tot 2e ambt. ter secrearie, de heer A. A. Allaart, thans te Waarde. KOUDEKERKE. In den nacht van Zondag op Maandag sloeg tijdens een he vig onweer de bliksem in het woonhuis van den landbouwer K. W. Gelukkig werd niemand getroffen. Het dak was bescha digd en enkele honderden dak pannen waren stuk. ST.-ANNALAND. Onder leiding van het perso neel werd op 31 Aug. j.l. de verjaring onzer Vorstin door de leerlingen der Bijz. School al hier, op bescheiden wijze ge vierd. Nadat door de leerkrach ten de beteekeinis' van dezen dag in een vertelling duidelijk was gemaakt, volgde een rond gang door het dorp, waarna de kinderen in de versierde school nog eenigen tijd werden bezig gehouden en getracteerd. 1 t.m. 14 September. Bonkaarten KA, KB, KC 610: Geldig van 1 t.m. 14 September. 554 Alg.100 gr. bloem. 555 Alg.; 100 gr. gedroogde Zuidvruchten. 556 Alg.; 100 gr. koffie. Bonkaarten LA, LB, LC 610: A 02 melk; 1 1. melk. B 02, C 02 melk: 3tf I. melk. 510 Aardappelen; 3 kg aardapp. Bonkaarten KD, KE 610: 054 Alg.; 100 gr. bloem. 055 Alg.: 100 gr. gedroogde Zuidvruchten. E 14 Reserve200 gr. bloem. Bonkaarten LD, LE 610: D 02, E 02 melk: 6 1. melk. 010 aardappelen: 1 kg aardapp. Tabakskaarten enz.: T 46: 2 rants, tabaksartikelen. V 46: 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 46: 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 September a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 9 September mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „510 aardappe len" worden ingeleverd. AAGTEKERKE. In de Ned. Herv. Kerk alhier is men begonnen om het monu ment, dat in Mei 1940 verwijderd moest worden, weer op zijn oude plaats terug te brengen. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraak van Woensdag 4 Sept. in de volgende zaken P. C. de Jager, Ka- pelle1 mnd. intern, en ontz. rechten. H. Barbier, timmer man, Hansweert: 2 j. intern, en ontz. rechten. W. A. v. d. Dries t, echtgen. Hollebranse, 's H. Arendskerke6 mnd. intern, en ontz. rechten. I,. J. van L o o, echtgen, B i u i n o 0 g e, Goes en J, Knieriem, Goesbeiden in vrijheid gesteld en ontz. rechten, DE BILT ZEGT: Iets koeler. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Geleidelijk af nemende wind tusschen Z.O. en Z.W. Iets koeler dan gisteren. Laatste berichten. Wethouders te Goes. In de gisteravond gehouden Raadsvergadering, werden tot wethouder herkozen, de heeren Buijs (P. v. d. A.), Van Melle (C. H.) en de Roo, (P. v. d. V.). Sigaretten van het Ned. Roode Kruis. Door de afd. Vlissingen van het Ned. Roode Kruis zal op Zaterdag 7 September a.s. van 1417 uur in de Scheldehal, van Dishoekstraat, aan alle manne lijke inwoners van Vlissingen van 18 jaar en ouder een pakje Ameri. kaansche sigaretten worden uitge reikt. Hiervoor moet worden mee gebracht de 2e distributiestam kaart met bijbehoorend inlegvel. Na-uitreiking vindt niet plaats. Benoeming Burgemeester van Amsterdam spoedig te verwachten. Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwachten van Mr A. J. d'Ailly, directeur van de Nederlandsche Bank, tot burgemeester van Amsterdam. Amerikaansche schoenen Het restant van de uit Amerika geïmporteerde schoenen mag met ingang van heden zonder bon wor den verkocht. Aankomst van de „Boschfontijn". De „Boschfontijn", die met 700 repatrieerenden en 11 passagiers aan boord op weg is naar Neder land, wordt Zaterdagochtend om 8 uur te IJmuiden verwacht. Om 2 uur 's middags wordt met de debarltatie aan de Surinamekade te Amsterdam een begin gemaakt. Algemeene vergadering der V. N. op 23 September. De secretaris-generaal der V.N. heeft gisteren te New-York mede gedeeld, dat de algemeene verga dering der V.N. op 23 Septem ber a.s. zal worden gehouden. Voorts verklaarde liij, dat geen enkel officieel voorstel tot uitstel was ontvangen. De vergadering zal worden geopend met toespra ken van president Truman en den Belgischen minister van buiten- landsche zaken, Spraak, den pre sident der vergadering. Ongeregeldheden te Bombay duren voort. Een hevige hotsing tusschen Hindoes en Mohammedanen vond plaats op en nabij een Moham- medaansch kerkhof in het cen trum van Bombay. Hindoes vie len een Mohammedaansche begra fenisstoet aan. Meer dan duizend mensehen vochten met messen, stokken en steenen in het lieht van de opkomende maan. Politie spoedde zich naar de plaats van het gevecht en opende het vuur. De vechtenden werden verspreid.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1