GEMEENTERAAD m MIDDELBURG De viering van Koninginnedag in ons gewest, Reactie Dollar-crediet voor ons land. Nieuwe luchtdienst Londen—Amsterdam. De BrUe troepen in Mill Zwendel met valsche textielpunten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te VHssingen, 'Wal- Btraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaaneche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, VlooB- wfjekstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 433 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 4 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.80 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Voratstraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Oud-Minister Logeman heeft in „Het Vrije Volk'' geschreven, dat, indien de „Partij van den Arbeid" de Indische politiek aan da Katholieke Volkspartij of aan andere partijen zou overlaten, daarmede de inlander in de hand van de reactie werd gegeven, Tegen deze beschouwing komt „Elseviers Weekblad" in verzet. „Het komt ons voor, dat de heer Logeman deze woorden niet waar kan maken. Zij zijn niet waar. Het is een bekende en door de communisten dikwijls met suc ces toegepaste truc, om politieke tegenstanders met het woord reac- j tionnair te betitelen, teneinde i daardoor den weg voor eigen vrienden open te houden. Deze truc schijnt de heer Logeman toe te passen. Meent hij werkelijk, dat de katholieken of anti-revo- lutionnairen in Indië een reactie op het oog hebben? Dat zij te-1 gen zelfbestuur gekant zijn? Dat zij er tegen zijn, dat de inheem- schen zooveel mogelijk in allerlei werkzaamheden worden ingescha keld, en dat aan de beloftg van Hare Majesteit de Koningin wordt voldaan? Wat ons betreft, willen wij den heer Logeman wel mededee- len, minstens met evenveel liefde bezield te zijn voor de inheem- schen als hij. Wanneer wij ons tegen de Indische politiek van hem en van zijn vriend Van Mook kanten, dan is het, omdat wij aan het eind daarvan slecht9 bittere ellende en slavernij voor de be- volKing van Indië zien, die zon der ons bestuur overgeleverd wordt aan den ruwsten vorm van den Angelsaksischen onderne mingslust en Aziatisch despo tisme. Wij hebben geen lust, ons door den heer Logeman voor reaction- nair te laten uitmaken. Wij willen dit Rijk bewaren. Indien de heer Logeman dit niet wil, had hij geen minister moeten worden, geen raadsman van Hare Majes teit, die gezworen heeft, met al Haar krachten hetzelfde te zullen doen. Minister zijnde, had de heer i Logeman den plicht, aan de handhaving van dit Rijk mede te werken; of noemt hij deze opvat ting ook reactionnair?" Bij dit protest «luiten wij ons gaarne aan. De beschuldiging is onjuist. Verzet tegen de politiek van Prof. LogemanDr van Mook is niet een zaak van reactie, maar een handelen in het belang van de Indische volken en een opkomen voor de belangen van het Rijk pen staat, heeft de meest elemen taire rechten en vrijheden van den mensch vernietigd en sleept het land naar een burgeroorlog" aldus Linetzky. DUITSCHERS WILLEN EMIGREEREN. Vele Duitschers doen alle moei te om uit hun land weg te komen. Onder hen bevindt zich een groot aantal geleerden, die geen kans zien hun onderzoekingen in Duitschland voort te zetten. Vol gens den assistent-chef van den staf van den Amerikaanschen ge heimen dienst zou Duitschland een dun bevolkt landbouwgebied wor den, indien men alle verzoeken tot emigratie zou toestaan. Militaire training van de Russische jeugd. De regeering van de Sovjet- Unie heeft de militaire training voor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar afgeschaft. Zij zullen nu gedurende een uur per week ge wone lichamelijke oefeningen doen. Jongens van 15 tot 18 jaar hebben twee uur per week mili taire en lichamelijke oefening op hun rooster staan met 20 dagen militaire oefening in een zomer kamp voor 17-jarigen, onder lei ding van reserve-officieren. Tsjian Kai Sjek heeft beloofd de Chineesche regeering te zul len wijzigen, indien de communis ten de algemeene mobilisatie sta ken en bepaalde gebieden ontrui men. Voor aankoop Ameri- kaansche goederen. Naar United Press meldt, heeft de Amerikaansche re geering een crediet van twin tig mulioen dollar verleend aan de Nederlandsche regee ring voor den aankoop van Amerikaansche surplusvoor- raden. Noorwegen ontvangt voor dit doel tien millioen. In beide contracten staat ver meld, dat de surplusvoorraden voor I Januari 1948 aangekocht moeten zijn. De betalingen moeten in dollars worden verricht in 25 gelijke jaarlijksche termijnen, te beginnen op 1 Juli 1952. De rente is vastgesteld op 2.39 procent, jaarlijks te betalen, te beginnen op 1 Juli 1947. Overtocht fn één uur en drie minuten. De „Viking", die Maandag in ons land neerstreek, had een heel wat vreedzamer inborst dan de Vikings, die in vroegere jaren uit Noorwegen aan onze vaderland-1 sche kusten verschenen. Het was het nieuwe vliegtuig van de British European Airways, dat tweemaal per dag de Zon dagen uitgezonderd een lucht dienst tusschen Londen-Amster- dam v.v. zal onderhouden. De Viking had een gemiddelde snelheid van 341 K.M. per uur. De luchtreis werd in ongeveer 1 uur en 3 minuten afgelegd. De passagiers waren vol lof over de comfortabele reis met een aantrekkelijk toestel, waarmee de B.E.A. voortaan naast de K.L.M. een luchtdienst Londen-Amster- dam zal onderhouden, WETHOUDERS-VERKIE ZINGEN IN DE GROOTE STEDEN. De Amsterdamsche gemeente raad heeft tot wethouders geko zen, twee leden van de P. v. d. A., twee Communisten, een C.H. en een R.K. De Rotterdamsche raad koos drie leden van de P. v. d. A., een Communist, een R.K. en een A.R. De laatste twee, de heeren Brule en Hoogeweg, hebben echter be dankt. LEIDER LEGER DES HEILS. De nieuwgekozen internationale leider van het Leger des Heils, generaal A. Orsborn zal van 5 tot 7 September ons land bezoe ken. Korporaals in het ongelijk gesteld. De president van de Haagsche Rechtbank, Mr Rueb, heeft in het kort geding, van een aantal korporaals, dat meende ten on rechte opgeroepen te zijn de vor dering afgewezen. DE 100.000STE PASSAGIER Donderdag a.s. is weer een be langrijke dag voor de K.L.M. Dan gaat n.l. de 100.000ste passa gier op het binnenlandsche luchtnet sinds de bevrijding de lucht in. Het ligt in de bedoeling om ook deze 100.000ste een passende her innering aan dit feit aan te bieden. Worden vóór 30 Nov. teruggetrokken. In verband met de bekendma king te Londen, dat de laatste Britsche troepen Nederlandsch- Indië voor 30 November verlaten zullen hebben, verneemt Aneta uit bevoegde bron, dat de noodige re gelingen voor hun vervoer getrof fen zijn, zoodat een gestadig te rugtrekken van de Britsche troe pen op tijd uitgevoerd zal zijn. Ook wordt vernomen, dat het zen. den van Nederlandsche troepen naar Java volgens plan zal voort gaan. Den Indonesischen republikei nen is eenige dagen geleden offi cieel medegedeeld, dat 30 Novem ber de einddatum i« voor het te rugtrekken van de Britsche strijdkrachten. Men verwacht, dat de Britten een kleine militaire missie, voor namelijk met het oog op de af wikkeling, op Java zullen achter laten. DE GRENS TUSSCHEN DUITSCHLAND EN POLEN Herstel van den vroe- geren toestand? Volgens een bericht van de New York Times uit Parijs meent men in zeer goed geïnformeerde kringen van de Vredesconferentie te weten, dat de Russen bezig zouden zijn met het herstel van de grens van 1939 tusschen Polen en Duitschland, vooral in het Zui den, door het steenkool, en indu striegebied van Silizië aan Duitschland terug te geven. Naar verluidt, zou de Sovjet-Unie be reid zijn Galicië als compensatie aan Polen terug te geven. HET GRIEKSCHE REFERENDUM. 75 voor terugkeer van den Koning. Vanwege het Grieksche mini sterie van Binnenlandsche Zaken wordt meegedeeld, dat volgens de laatst bekende resultaten van het Grieksche referendum 75 procent voor den terugkeer van den Ko ning is. Radio Moskou over het Grieksche plebisciet. De Russische radiocommentator Linetzky heeft voor radio-Moskou betoogd, dat de wil van het Grieksche volk in het plebesciet over de monarchie „onder den zwaarsten druk" werd geplaatst. „De regeering van Tsaldaris, die onder controle van Britsche troe De vier wethoudsrs keeren terug. Maandagmiddag kwam de op democratische wijze gekozen Raad van Middelburg voor de eerste maal bijeen onder voor- zitterschap van wnd. burgem. J. W. Kögeler, die allereerst mededeeling deed van een schrijven van den Comm. der Koningin, dat hij bevoegd is tijdens, de burgemeestersvaca ture de vergaderingen te leiden en tevens de vereischte eeden af te nemen. Hierna ging hij tot het laat ste over, waarna hij een wel komstwoord sprak, er op wij zend, dat in de komende periode veel van de werkkracht en het inzicht der leden zal worden gevraagd. Hij verzocht daarbij tact en begrip voor het weder- zijdsche standpunt en de hou ding niet te doen bepalen door het groeps- of partijbelang, doch door het welzijn van het geheel. Er was een schrijven binnen gekomen, dat de bode-concierge A. Jongepier was overleden. De voorz. sprak woorden van waardeering voor zijn werk en deelneming voor de weduwe. Op het voorstel van B. en W. tot het benoemen van vier wet houders kwam weinig bespre king. De heer L. A. Schenk deelde namens de P. v. d. A.- fractie mede, dat deze met het voorstel accoord ging. Slechts de heer A. J. Schot (S.G.P.) maakte bezwaar. De vroegere burgem. zou n.l. indertijd gezin speeld hebben op de mogelijk heid, dat slechts drie wethou ders benoemd zouden worden en dat het werk voor vier wet houders eigenlijk te weinig is. Bovendien achtte hij het uit fi- nancieele overwegingen beter, slechts drie wethouders te kie zen of desnoods een tijdelijken vierden wethouder te benoe men. De voorz. antwoordde, dat de gedane toespeling zeer vaag geweest was en dat voor inten- sieven arbeid vier wethouders een noodzakelijke voorwaarde zijn, temeer daar de te benoe men burgemeester tijd moet hebben zich in te werken. Met de stem van den heer Schot tegen werd het voorstel aanvaard. Bij de hierna volgende stem ming werden tot wethouder ge. kozen J. W. Kögeler (A.R.) met 18 st. en 1 blanco; L. J. Geers (P. v. d. A.), L. J. v. 'tWestende (K.V.P.) en A. J, Berenpas (P. v. d, A.), elk met 17 st. en 2 blanco. EIKENHOUT VOOR NEDERLAND. Het Noorsche stoomschip „Gran" dat in de haven van Su- sak ligt, zal 1700 ton eikenhout laden, dat voor Nederland be stemd is. Zooals bekend, is in het on langs tot stand gekomen handels verdrag met Zuid-Slavië o.a. be paald, dat dit land Nederland hout zal leveren waaraan het voor den wederopbouw zoo dringend be hoefte heeft). RECORDVAART LUCHTBALLON. Met vier man over de Zuiderzee. Een te 's-Gravenhage opgeste gen luchtballon, met vier man aan boord, is via de Zuiderzee, in de omgeving van Heerenveen geland. De ballon die een snelheid be- j reikte van circa 50 K.M, per uur, heeft na den tocht over de Zuider. zee nog eenige uren boven Fries land rondgedreven. Zonder schade te maken kwam de ballon in het donker omlaag. OVERLEDEN NEDER LANDERS IN SIAM. Vrijdag 23 Aug. j.l. heeft op het geallieerde kerkhof te Kan- chanaburi (Siam) een plechtige kranslegging plaats gehad als laatste groet van de Nederland sche gemeenschap in Siant aan de ongeveer 4000 aldaar in krijgs gevangenschap overleden Neder landers. NEDERLANDSCH BEZIT IN ENGELAND. De laatste berichten wijzen, volgens „Elsevier's weekblad, in de richting, dat de deblokkeering van Nederiandsch bezit in Enge land spoedig zal kunnen geschie den. Hopelijk zal ook met Cana da spoedig een regeling worden getrotien, zoodat over dit Neder landsche vermogensbestanddeel zal kunnen worden beschikt en de betaling van de coupons zai kun nen geschieden. Een heels serie benoemingen was hierna aan de orde. lot voorz. en leden van de Comm. v. Financien werden gekozen; ds heeren G. H. Luijcndijk, L. A, Schenk en B. A. Hesselink; tot leden van de Comm. van Bijstand in het beheer der be drijven; L. Goedbioed, P. Me liefste, A. FTipse en L. J. Breel; tot leden van de Comm. v. Bij stand in het beheer van Ge meentewerken en Reinigings- en OntsmettingsdienatJ. S. Hoek, ir M, de Vink, I. van Loo en M. Wattél; tot leden van de Comm. voor de Strafverorde ningen Mr P. v. Empel, B. A. Hesselink, L. A. Schenk en A, J. Schot; tot voorz. en leden van de Comm. voor de be zwaarschriften: Mr P. v. Em pel, A. J, Schuitema en J. S. Hoek; tot vaste leden van de Comm. voor Georganiseerd Overleg: I. v. Loo, A. Flipse en P. Meliefste en tot pl.verv. le den van dezelfde Commissie mevr. A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger, J. S. Hoek en A, J. Schot; tot gedelegeerden in het bestuur der Ver. „De Ambachts school" P. Meliefste en L. A. Schenk; tot gedelegeerde in de Comm. Avondschool voor Nij verheidsonderwijs: x. v. Loo; tot gedelegeerde in het Bestuur der Ver. voor Handelsonderwijs; L. J. Breel; tot gedelegeerden in het bestuur der Ver. Indus trie- en Huishoudschoolmevr. A. J. P. C. de Vliegerde Vlie ger en M. Wattel; tot gedele geerde in het Bestuur der Ver. Openbare Leeszaal en Biblio theek: A. J. Schuitema; tot ge delegeerde in het Bestuur van het M'burgsch Muziekcorps B. A. Hesselink; tot lid van het Bestuur der Godshuizen: Mr P. v. Empel; tot lid v. d. Comm. van Beheer Middel burg-Vlissingsche rijweg: I. v. Loo en tot lid van de Comm. v. Beheer en Toezicht op de Gemeentel. Sportterreinenir M. de Vink. De rekening van de Godshui zen over 1944, sluitend met een nadeelig saldo van f 10.109,10 werd z.h.s. goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde dhr M. Wattel (A.R.) naar de plannen voor de plantsoenen en vroeg of een deskundige hier voor wordt benoemd. Hem werd geantwoord, dat nog deze week dhr v. Koolwijk, oud-chef van den plantsoenendienst te Breda, hierheen komt om een uitgebreid advies uit te brengen en dat het gem.bestuur er naar streeft, iemand voor den plant soenendienst te benoemen, die De Utrechtsche politie heeft in de afgeloopen maand een twaalf tal arrestaties verricht, waarmede klaarheid gekomen is in een zwen- delcomplot met valsche textiel-1 punten. Einde Juli werd op aan- wijzing van een Hagenaar op het1 stationsplein to Utrc.ht gearres teerd een zekere G. S. uit Den Bosch, die 480 valsche textielpun ten in zijn bezit had, welke eigen dom bleken te zijn van zijn broer, die reeds voor handel in valsche tabaksbonnen te Amsterdam ge vangen zit. Men kwam hierdoor een uitge breid complot op het spoor. 30.000 punten waren reeds verhandeld toen de politie ingreep. Ingekocht tegen 150 gulden per duizend pun ten werden ze met bijna honderd procent winst van de hand gedaan. 9000 punten konden door de po litie achterhaald worden. In to taal zitten 12 personen achter slot en grendel. Uit het onderzoek bleek tevens dat de Hagenaar, die de zaak oor spronkelijk had aangegeven deel uitmaakte van het complot en bo-1 vendien nog een aparten handel dreef in suikerbonnen. KAPELLE. Geslaagd Kinderfeest, Zaterdagmiddag werd in het veilingsgebouw voor alle kinde ren van 315 jaar een feest middag gegeven. Nadat door den voorzitter van het Oranje comité en den heer Balkenende en het hoofd der O.L, school een kort woord was gesproken, werd het programma verder door het gezelschap van Meurs uit Haarlem afgewerkt. De kin deren hebben zich hierbij kostelijk geamuseerd. Flet co mité zorgde verder dat allen op limonade en gebakjes ge- tracteerd werden. Den geheelen dag vond ach ter de veiling een rmgrijderij te paard plaats. De uitslag hier van luidt als volgtle pr. A. in 't Anlker, Biezehnge; 2e pr. Jan op 't Hof Izn., Kapelle3e pr. C. op 't Hof Izn., Kapelle4e pr. M. Bruinooge, Kapelle; 5e pr, W. Wattel, Biezehnge. Uitslag stoelendansIe pr. Joh. Wabeke, Kapelle; 2e pr. J. de Roo Czn., Schore; 3e pr. Jan op 't Hof Izn., Kapelle; 4e pr. Jan Korstanje, Kapelle; 5e pr. A. in 't Anker, Bieze hnge. Na de prijsuitreiking vulden de zangvereeniging „Sursum Corda" en het tanfaregezel- schap „Ons Genoegen" het verdere gedeelte van den avond, OOSTDIJK. Ook hier werd Koninginnedag feestelijk gevierd. 's Morgens werden de schoolkinderen ge- tracteerd en des namiddags vonden kinderspelen plaats, waarbij de burgemeesters van Kruiningen en Krabbendijke van hun belangstelling blijk gaven, 's Avonds reikte de burgemeester van Kruiningen met een toespraak de prijzen uit. Daarna zong de Chr. Zang- vereen. onder leiding van Mevr. J. J. E. C. Philipse Buys eenige Vaderlandsche lie deren. De dag werd besloten met volkszang. KOUDEKERKE. Op gezellige wijze is hier Koninginnefeest gevierd. Reeds Donderdagavond was het dorp feeBtelijik verlicht, zulks in verband met den étalagewed strijd. Zaterdagmiddag werd begonnen met een kinderop tocht met de muziekvereeniging voorop. Dan volgde een ring— rijderij met tweewielige wagens, wat tot 6 uur duurde. Van 7.30 ,tot 9.30 uur concert door de muziekvereen. „Voorwaarts", afgewisseld door zang van het kinderkoor. Het Evangelisatiekoor der Geref. Kerk versterkt door le den van vroegere zangvereni gingen, dat tot 90 zangers was uitgegroeid zong Vaderlandsche liederen. De dag werd besloten met een openluchtfilmvoorstel-1 ling. De burgemeester dankte allen, die meegewerkt hadden tot het slagen van dezen dag. BIGGEKERKE. De hier gehouden ringrijderij had den volgenden uitslagle pr. A. Brasser; 2e pr. L. Pro voost; 3e pr. P, Simpelaar; 4e pr. W. de Witte; 5e pr. A, Si- monse; 6e pr. C. Caljé; 7e pr. L. v. Sluis; 8e pr. A. Melis; 9e pr. G. v. Straate; 10e pr. P Alewijnse; lie pr. W. Roel- se; 12e pr. L. Krijger Pz.13e pr. J. Franke; 14e pr. C. Ja- kobsen; 15e pr. W. Wielema- ker; 16e pr. J, Jacobsen. Kunstvoorwerpen werden ge wonnen door A. Brasser, W. de Witte, C. Caljé, W. Wielema- ker, G. v. Straate, welke laat ste ook nog een extra prijs won. De potlepel werd gewon nen door C. Caljé. 's Avonds gaf de muziekver eeniging „Willen 1 is Kunnen" een concert. De feestdag werd besloten met een paar aardige films. OUWERKERK. koninginnedag is hier op ge paste wijze gevierd. Des avonds concerteerde „Nieuw Leven", voorafgegaan door de eerste klanken der in opleiding zijnde leerlingen, die hun instrumen ten reeds tamelijk bespelen.1 Daarna volgde het eerste optre den van ons zangkoor, dat het er best afbracht. Het publiek was talrijk en aandachtig en de jongelui betrachtten de noodige stilte. HAAMSTEDE. Met de tfaditioneele kinder- zanghulde voor het gemeente huis zette de feestelijke viering van den jaardag onzer Vorstin alhier in. Daarna Ikinderspelen in de Slotlaan met tractatie, die het verdere gedeelte van den middag in beslag namen. 's Avonds werd het program ma eerst verzorgd door de beide zangvereenigingen. De prestatie van deze koren is toch wel van dien aard, dat het publiek er wat meer aan dacht aan mocht schenken. Hierna kwam de gymnastiek- vereen. „O.K.K, op de pia'ii- ken. Ruim IH uur hebben 84 leden dezer vertfeniglng het pu- bliek beziet gehouden. „O.K.K." bedenke intusschen: niet het vele i» goed, maar heit' goede vele is goed, maar het goede is veel. Aan het slot van den avond kwam de muziekvereen. „Witte van Haemstede" met vroolijike nummers de feeste lijke stemming verhoogen. Door .den heer Knight werden een viertal trommels aangeboden, die onder dank werden aan vaard. Een woord van dank aan het adres der medewerkende ver- eenigingen en aan het bestuur der Oranjevereen. is zeer zeker op zijn plaats. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.56 u., onder 19.20 u. Maan op 16.31 u., onder 23.51 u. Hoog water te Vlissingen Donderdag 5 Sept.: 8.34 u. 1.19 m., 21.30 u. 1.16 m. verde hoefbeslag op de Z.L.M.- Tentoonstelling. Een certificaat en een n^edaille vtterden aan hem uitgereikt. De gymnast C, Vermaire al hier kwam op een zoodanige wijze van de rekstok te vallen, dat zijn pols op twee plaatsen gebroken was, ARNEMUIDEN. Een zoontje van den land bouwer N. viel van een paard en brak de linkerpols, terwijl hij tevens een hoofdwonde op liep, Ter verdere behandeling moest hij zich naar het Gast huis te Middelburg begeven. De familie L. Eppen, al hier, ontving de zeer droeve tij ding, dat hun oudste zoon Piet, in militairen dienst zijnde in Ned.-Indië, aldaar ia gesneu veld. MELISKERKE. Een dezer dagen had de landbouwer J. Koens het onge luk met de messen van een graanmachine in aanraking te komen. Van een zijner voeten werden twee peezen afgesne den. Hij is ter verpleging in het Gasthuis te Middelburg opge- GEMEENTERADEN. O.- EN W.-SOUBURG. In de gisteren gehouden ver gadering van den Gemeente raad, deelde de voorzitter in zake de kanaalverbinding mede, dat de bovenbouw van de brug nagenoeg gereed is, de brug in October gemonteerd zal worden en in November bruikbaar zal zijn. Tot wethouders werden (Zie vervolg pag. 2). tevens onderwijsbevoegdheid in het bloemistenvak heeft. De heer A. J. Schot (S.G.P.) klaagde er over, dat de om wonenden van de Schuttershof straat vaak in hun nachtrust worden gestoord, wanneer de danszaal uitkomt en vroeg of dansvergunningen onbeperkt worden verleend. De voorz. antwoordde, dat de Comm. v. Politie de vergunnin gen afgeeft. Hij zal de kwestie met, den Comm. v. Pol. bespre ken en op verandering aan dringen. Ook zou dhr Schot graag spoedig de rails uit de Lange- vieie verwijderd zien. Hiermede zal volgens een mededeeling van den voorz, nog deze week een begin worden gemaakt. N.a.v. een vraag van dhr B. A. Hesselink (P. v, d. V.) om trent verbetering van sportvel den werd medegedeeld, dat, in het nieuwe stadsplan sportvel den en ook tennisbanen zijn ge projecteerd, zoodat het beste den van groote sommen aan de oude velden onverantwoord zou zijn. Op een desbetreffende vraag van dhr G. H. Luijendijk (C.H.) deelde weth. v. ''ti Westende mede, dat mondeling is toege zegd, dat binnen enkele dagen op 't Zand gas zal kunnen wor den geleverd. Op het vliegveld, waarnaar dhr L. Goedbioed (P, v, d. A.) Informeerde i.v.m, industriebe- langen, wordt een startbaan in orde gemaakt, terwijl het nieuwe vliegveld elders wordt geprojecteerd. De bejaarde wielrijder A. J. G. werd te Anrhem door een mili taire auto gegrepen. Het slacht offer overleed spoedig aan de ver wondingen. Aan H. M. de Koningin werd verjaardag op het Loo een voor de jarige Landsvrouwe Familie slaat ter gelegenheid van Haar 66sten groote aubade gebracht, waarna gedefileerd werd. De Koninklijke het défilé gade. Provincienicuws Benoeming. Bij beschikking van den Minis ter van Justitie is benoemd dhr J. A. Pieterse, Hoofd-inspecteur 's Rijksbelastingen te Middelburg tot plaatsverv. lid voor de Kamer van toezicht over de Notarissen en candidaat-notarissen te Middel burg. GOES. W. F. A. De Engelscbe jongens en meisjes met hun leiders, verge zeld van een klein aantal Hol landers, heeft Maandag een be zoek aan het Eiland Schouwen gebracht. Om kwart Yoor 7 u. vertrok het gezelschap van een ca. 120 personen per autobus naar KatBche Veer en verder per boot naar Zierikzee. Aan de kade werden zij verwelkomd door Dr J. J. Westendorp Boerma, rector van het Ly ceum aldaar. Daarna werden zij door den burgemeester ver welkomd in het stadhuis, al waar de koffie werd gebruikt. Na bezichtiging van de stad werd de tocht voortgezet per tram over het eiland tot Burgh, Daar werden enkele kleine 'trips gemaakt door de duinen en werden de Duitsche fortifica ties bezichtigd. Na de lunch ge bruikt te hebben werd de te rugtocht aanvaard. De Engelschen waren zeer getroffen door de schade, die de inundatie veroorzaakt had en waren vol bewondering over de resultaten van den wederop bouw, KAPELLE. De heer J, C, van Liere, le knecht bij de smedereij Moer man is door de vereeniging „Het Nederlandsche Trek paard" bekroond voor het gele- DE BILT ZEGT: Bewolkt. Geldig tot Woensdagavond: Zwaar tot half bewolkt met tij delijk eenige regen, Zuid Ooste lijke tot Zuidelijke wind, in het Westen van het land tijdelijk krachtig, weinig verandering in temperatuur. Laatste berichten. IN SEPTEMBER EEN KILO SUIKER EXTRA. In de tweede helft van Sep tember zal in verband met het feit, dat eenigen tijd ge leden het suikerrantsoen niet volledig kon worden gehand haafd, thans voor ails leef tijdsgroepen een extra bon worden aangewezen voor een kilogram suiker. NIEUWE BRAND- STOFFENBONNEN. Voor in totaal drie eenheden. Ds bezitters van een brand- stoffenkaart „T606" dienen de daarop voorkomende bon nen „62 b.v." en „63 b.v." In het tijdvak van 5 Sept. tot en met 30 Nov. a.s. bij den brandstoffenhandeiaar in te leveren. Op deze bonnen zul len In totaal drie eenheden vaste brandstoffen worden geleverd. Teneinde den handel en du* ook de gezinnen zoo gelijkma tig mogelijk te kunnen be voorraden, wordt er bij het publiek op aangedrongen met de inlevering van bovenge noemde bonnen niet tot het laatst te wachten, doch deze vóór 20 September a.s. aan den kolenhandelaar te over handigen. Op bon „62 b.v." zal wor den geleverd één eenheid bruinkoolbriketten of gasco- kes, naar keuze van den leve rancier en op bon „63 b.v." twee eenheden vaste brand stoffen, eveneens, wat de soort betreft, naar keuze van den leverancier. Er wordt uiteraard naar gestreefd om de verdeeling der beschikbare soorten over den handel zoo gelijkmatig mogelijk te doen plaats hebben. De op de brandBtoffenkaart „T 606" voorkomende bonnen 58 on 59 kunnen worden vernietigd. Extra treinen Jaarbeurs. Voor de najaarsbeurs te Utrecht van 10 tot 19 September zullen extratremen loopen o.a.Op Vrij dag 13 September van Vlissingen naar Utrecht en terug. Vlissingen v, 5.44, Middelburg v. 5.54, Lewe. dorp v. 6,12, Goes v, 6.27, Krui ningen-Ycrseke v. 6.47, Bergen op Zoom v. 7.18, Roosendaal v. 7.47, Lage Zwaluwe v. 8,18, Utrecht a. 10.23. Terug; Utrecht v, 18.45, Lage Zwaluwe a. 20.57, Roosendaal a. 21.21, Bergen op Zoom a. 21,48, Kruiningen-Ycr- seke a. 21.19, Goes a. 22.40, Mid delburg a. 23.04, Vlissingen a. 23.17. Burgemeesters-instaliatle. Het verslag van de installatie van den heer Willemsen als bur gemeester van Yerseke, kwam, hoewel tijdig verzonden, voor dit nr. te laat in ons bezit.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1