Het van laatste droeve spel Nazi-Duitschland. Mr Slant in Indië teruggekeerd. Naar een wapenstilstand? „Ioh balie es gar nicht gewollt!" Volksstemming in Griekenland „ÖïitwatskM" werd een onvergetelijk schouwspel Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168: Mid delburg, Kouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 432 PROTESTANTSGH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 3 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Blijkens een officieel rapport staat thans vast, dat omstreeks half Augustus van Duitschland uit eenige granaten zijn afge schoten op de omgeving van Nijmegen. De granaten kwa men waarschijnlijk uit het Reichswald. Het proces te Neurenberg is afgesloten. Zaterdag werden de 21 beklaagden in de gelegenheid gesteld hun laatste pleidooi voor het Tribunaal te houden, Goering opende de rij. Hij zeide, dat de geschiedenis eens zou uitmaken, dat de Nazis den oorlog niet hebben gewild. Hij verzekerde, dat „het Duitsche volk vrij van schuld 1 is. Goering viel de prosecutie aan en zeide, dat deze in haar laatste redevoering de verdediging en getuigenis als volkomen waardeloos had be handeld. Het internationale recht moet uniform zijn en dus nu op Duitschland worden toegepast. Zijn stem verheffend zeide hij, dat hij nooit bevelen tot een moord, of wreedheid had gegeven. Vervolgens sprak Hess, die zijn pleidooi zittend mocht uitspreken. „Het was mij een genoegen, dat vele jaren van mijn leven zijn doorgebracht werkend onder den stralendsten zon, die sinds duizend jaar voor mijn volk heeft gesche nen". Hij zeide niets te betreuren en dat hij op dezelfde wijze zou handelen, als hij opnieuw zou kunnen beginnen, zelfs „indien ik wist, dat ik mijn leven op den brandstapel zou moeten beëindi gen". Hij zeide te weten, dat de Almachtige hem onschuldig zou verklaren. Von Neurath legde de kortste verklaring van alle af, als volgt: „Er van overtuigd, dat waarheid en rechtvaardigheid zullen zege vieren over laster en misleiding, behoef ik slechts een ding te zeg- geen: m'n leven is gewijd geweest aan den vrede, aan menschelijk- heid en rechtvaardigheid. Ik sta met een zuiver geweten voor het Duitsche volk en voor de histo rie". Ribbentrop beschikte over meer spreekvaardigheid dan gewoonlijk en verklaarde, dat hij de laatste twintig jaar van zijn leven gewijd had aan pogingen de kwade ge volgen van het verdrag van Ver sailles af te wenden. „Ik werd verantwoordelijk gesteld voor het leiden van de buitenlandsche poli tiek, die in werkelijkheid door een ander werd gevoerd, voor ik het wist". Alfred Rosenberg, de „nazi wijsgeer", verklaarde: „mijn ge weten is volledig vrij van schuld besef". Hij had. steeds getracht te werken voor het verbeteren van de physieke en moreele levensom standigheden van de volken van Europa. Hij had steeds de men- schelijke waardigheid verdedigd. Hij had ervoor gezorgd, dat de kinderen in de frontgebieden wer den beschermd. Hij had de vrij heid der kerken in Oost-Europa hersteld. In Duitschland had hij vrijheid van geweten geëischt en nooit het vervolgen van den gods dienst gezocht. Baldur von Schirach verklaar de, dat de Duitsche jeugd noch in vredestijd, noch tijdens den oorlog geweten heelt van de misdaden die werden begaan. De jeugd heeft niets gedaan waarvoor zij zich heeft te schamen. „Mijn per soonlijk iot is onbelangrijk, maar de jeugd is-de hoop van onze natie, en als ik een laatst ver zoek mag doen, is het dit: help als rechters om de caricatuur te doen verdwijnen die de wereld ziet in 'onze Duitsche jeugd, en die historisch onjuist is". Von Papen vroeg bitter, wie de Britsche aanklager het recht had gegeven om hem met verachting te bejegenen en hem belachelijk te maken. Ik heb in 1939 niet ge vraagd om mijn hooge ambt, doch ik heb het door vaderlandschlie- vende gevoelens gedreven aan vaard. Seyss-Inquart zeide „Thans realiseer ik mij, dat er een rechtvaardiging moet zijn voor een permanente evacuatie op grooten schaal, want de volkeren evacueeren thans meer dan een millioen Duitschers, die langer ge vestigd waren dan de meeste Jo den van Amsterdam". „Kon ik een vriend zijn van de Nederland- ders, van wien het overgroote meerendeel tegen mijn volk was, dat vocht voor zijn bestaan? Ik betreur het slechts, dat ik niet naar dat land ben gekomen als vriend. Maar ik was geen beul, i noch, uit eigen wil een roover, zooals de aanklagers het willen doen voorkomen. Mijn geweten is gesust door het feit dat- de bio logische toestand van het Neder- landsche volk gedurende de perio de van mijn verantwoordelijkheid beter was dan tijdens den eersten wereldoorlog, zonder bezetting en zonder blokkade. Voor mij blijft Hitier de man, die Duitschland grooter maakte dan ooit in de ge schiedenis. Ik heb hem gediend en ik blijf hem trouw". We hebben enkele citaten ter illustratie gegeven. Het heeft geen zin om er langer bij stil te staan. De Nazi-leiders zijn zich van geen kwaad bewust. Nóg zweren ze bij hun Führcr 1 Straks op 23 September zal het Hof te Neurenberg, de vonnissen uitspreken. Daarna worden de veroordeelden in handen gegeven van de Geallieerde Bestuursraad. Deze kan zoo noodig de vonnissen verzachten. We wachten in een zekere spanning op de uitspraak. Wij hopen, dat deze uitspraak recht zal doen aan de ontzaglijk velen over wie Nazi-Duitschland ver derf en ellende bracht. Nederlandsche kinderen de gasten van Koningin Mary. Zesentwintig Nederlanclseho kindoren zijn Zaterdag door Koningin Mary uitgenoodlgd om op Sandrlngham te komen. Deze invitntio geschiedde ter gelegenheid van den verjaar dag ven Koningin Willielmina. De 17-jarige Dini Beltman uit Groningen heoft Koningin Mary een bouquet overhandigd en Haar oenigo kordon toe gesproken. Dini verklaarde uitgekozen te zijn omdat zij de langsto den bij deze val zeer ernstig ge wond. Zij werden in een villa bin nengedragen, waar twee inmiddels gealarmeerde doktoren de eerste hulp verleenden. Later zijn zij naar het St. Jansziekenhuis te Laren vervoerd. De chauffeur van de truck, het personeel van de locomotief en de passagiers van het trammetje kwamen met den schrik vrij. De Oostenrijksche regeering heeft aan de Amerikaansche autoriteiten in Duitschland verzocht, generaal Sepp Diet rich, die door een Ameri- kaansch tribunaal te Dachau in Mei tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld, aan haar uit te leveren, daar hij Weenen verwoest en Oostenrij kers doodgeschoten heeft. Nederlandsch-Indië. In een ontmoeting tusschen ge- neraal-majoor Forman, chef van den generalen staf der geallieerde strijdkrachten in Nederl. Indië en den republikeinschen onder-minis ter van Buitenlandsche Zaken is besloten, dat besprekingen geo pend zullen worden tusschen hoo ge Britsche officieren en verte genwoordigers van de T.R.I. uit Java en mogelijk ook uit Suma tra. Deze bespreking heeft ten doel de bijzonderheden uit te wer ken van een wapenstilstand in Indonesië, die thans door de drie betrokken partijen besproken wordt. De ontmoeting droeg naar verluidt een hartelijk karakter. De Nederlandsche autoriteiten zijn van alles op de hoogte ge houden. Het Nederlandsch stand punt inzake een wapen stilstand. Het Nederlandsche standpunt ten aanzien van een wapenstil stand blijft zooals het was. Men acht een wapenstilstand in hooge mate wenschelijk, zoolang er vol doende garanties zijn gegeven voor de veiligheid van de door de geallieerden bezette zones en voor het nakomen van de beloften der republiekeinen. Ten aanzien hiervan is het niet genoegzaam bekend, dat Dr van Mook in zijn antwoord op Sjah- rirs oorspronkelijke wapenstil- standsvoor.stellen aangegeven heeft onder welke voorwaarden deze voor de Nederlanders volle dig aanvaardbaar zouden zijn. Deze aanwijzingen zijn onbeant woord gebleven. Lord Killearns informatief bezoek kan men, in het kort samengevat, een goed be gin noemen, doch men moet daar bij wel bedenken, dat men zich nog slechts heeft bezig gehouden met den buitenkant van de werke lijke problemen. Boodschap van Lord Killearn aan Sjahrir. Lord Killearn heeft Vrijdag vóór zijn vertrek naar Singapore zijn diepgevoelden dank betuigd aan Sjahrir en de anderen, die Donderdag zijn gast zijn geweest Lord Killearn verklaarde in deze boodschap tevens, dat de gealli eerde opperbevelhebber te Dja karta toebereidselen trof voor de bespreking over de bijzonderheden van de evacuatie met de republi- keinsche officieren, die naar Cheribon zijn gezonden. Drie directies bij de Republikein- sche krijgsmacht Bij besluit van den minister van defensie worden m.i.v. I Septem ber 3 directies ingesteld bij de krijgsmacht, t.w. die van Land-, Zee- en Luchtmacht, elk met een directeur aan het hoofd. Deze drie directies staan onder de algemeene leiding van den di recteur-generaal van de militaire afdeeling van het ministerie van defensie, die bijgestaan wordt door de staf van den directeur- generaal. Mr Mas Slamet is, na een ver blijf van eenige maanden in Ne derland, met een „Skymastcr" op Kemajoran aangekomen. lil een interview verklaarde Mr Slamet, dat hij ïhct groote vol doening terug kan zien op zijn verblijf in Nederland. Het voor naamste doel van zijn reis was om door H, M. de Koningin in audi ëntie te worden ontvangen, opdat hij Hare Majesteit mondeling zou kunnen toelichten, hetgeen hij haar reeds uiteengezet had in zijn open brief. Er waren echter ver schillende omstandigheden, waar door Mr Slamet eenigen tijd moest wachten, voordat Hare Majesteit de gelegenheid had hem te ont vangen. Het bezoek van Churchill, de verkiezingen en ten slotte de kabinetsformatie waren alle ge beurlijkheden, die de aandacht van H. M. de Koningin eischten. De heer Slamet verklaarde, dat hij zijn verblijf in Nederland nuttig heeft gemaakt door zooveel mogelijk in contact te treden met personen, die belangstelling voor het Indonesische probleem hebben. Grooten indruk heeft op Mr Slamet gemaakt de kennismaking met kardinaal De Jong, met wien hij zich geruimen tijd heeft onder houden. „En wat is nu uw algemeene indruk over de meening van het Nederlandsche volk over de ge beurtenissen in Indië? zoo werd Mr Slamet gevraagd. „Ik heb kunnen vaststellen, dat er zich een kentering in de1 ge voelens aan het voltrekken is. Het Nederlandsche volk heeft langza merhand een beter Inzicht gekre gen in hetgeen hier geschiedt en ziet thans de Republiek met an dere oogen dan eenige maanden geleden het geval was. Het merk waardige is, dat dit ook het ge val is in Ijet buitenland, met name Engeland en Amerika. Degenen, die daar nog niet zoo heel lang geleden zich geestdriftig betoon den voor den „vrijheidsstrijd" van de Republiek, zijn thans veel nuchterder geworden. In breede kringen beseft men thans in de Angel-Saksische landen, dat de Republiek een Japansch product is en dat verscheidene harer lei ders gevaarlijke collaborateurs waren tijdens de Japansche bezet ting en thans zelf nog voorstan ders zijn van Japansch-fascisti- sche methodes". „Kunt u dit met voorbeelden staven?" „Zeker I Uit tallooze gesprek- j ken, die ik heb gehad en uit pers beschouwingen is deze verande ring in de waardeering van de „Republiek" duidelijk te merken. Een sprekend voorbeeld is wel .de „Gazet van Limburg", die eerst zeer „repubiikeinsch" was, maar thans een geheel ander geluid laat hooren. En ik heb ook den in druk, dat de nieuwe regéering in Nederland zeker niet in alle op--J zichten het standpunt van de re geering Schermerhorn ten aanzien van Indië deelt. Bovendien, zoo vervolgde de heer Slamet, heb ik talrijke brie ven ontvangen uit alle kringen der samenleving, waaruit wel zeer duidelijk bleek, hoe over het alge meen de belangstelling voor Indië verheugend mag worden genoemd. Ik ontving ook verschillende uit- noodigingen om eens hier en daar te komen praten over Indië. Het is eenige malen voorgekomen, dat men mij in een café of op straat van foto's in de krant herkende en mij dan aansprak. Ik denk nog steeds met veel genoegen terug aan een ontmoeting, die ik eens heb gehad met een heer, die in een restaurant zoo maar ineens naar mij toekwam ook hij had mij aan mijn foto herkend en zich aan mij voorstelde als de „gemiddelde Nederlander". Hij wilde eens met mij spreken over Indië, waar hij nog nooit geweest was, maar waarvan hij vooral den laatsten tijd zooveel gehoord had. De heer Slamet sprak met groote waardeering over de ont vangst, die hem in het algemeen in Nederland tebeurt is gevallen. Hij heeft een uitnoodiging ge kregen van een Engelsche veree- niging om in Engeland spreek beurten te komen vervullen en uit Amerika heeft men ook van be langstelling doen blijken. De beruchte Japansche beul Sonei van het vrou wenkamp Tjideng op Java was de eerste Japanner, die zich voor zijn misdaden te verantwoorden had. De „onderdanige" beklaagde verschijnt hier buigend voor zijn rechters, onder voorzitterschap van kolonel Mr Petrie (midden). Links in toga Mr Beer. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op-5.55 u., on der 19.22 u Maan op 15.32 u., onder 23.08 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 4 September. 7.24 u. 1.35 m., 19.56 u. 1.47 m. Volgens officieel medegedeelde cijfers betreffende het in Grie kenland gehouden referendum is 68 procent van het stemmenaantal uitgebracht ten gunste van den te rugkeer van den koning George. Het hoofd van de Britsche sec tie der 1 Geallieerde missie voor het plesbisciet in Griekenland ver klaarde na zijn terugkeer uit Sa- loniki en Larissa, dat er op het groote aantal stcmbureaux, dat door hem bezocht werd, ordelijk gestemd werd, In Zuidelijk Macedonië, te Ga- latista, werden vier personen ge dood bij een vechtpartij tusschen communisten cn gendarmes. In centraal Macedonië zouden com munisten een politiepost overval len hebben. Anarchisten zouden bij Karditsa een mijn hebben ge legd, die onder een vrachtauto ontplofte. Hierbij werden vijf personen gedood en zeven gewond. In de havenstad Volos heeft de politie een communistischen aan val op het politiebureau afgesla gen. Uit Saloniki wordt gemeld, dat men voor linksche demonstraties in de grensdorpen van Noordelijk Macedonië vreest indien de volksstemming ten gunste van den koning uitvalt. Van de 1.700.000 kiezers in Griekenland heeft ongeveer 60 pet. gestemd. Ruim 3000 arbeiders, leden van de vakvereeniging, bij de abattoirs te Smithfield hebben het werk neergelegd. In de streek rond Venetië heeft een wervelwind gewoed, waardoor 240 gezinnen dakloos zijn geworden. Drie personen kwamen om het leven. OUWERKERK. Benoemd tot TechnischAmb tenaar bij de Cultuur Techni sche Diens-t standplaats Goes, onze vroegere dorpsgenoot, dhr P. van der Linde. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond Toenemende bewolking met tij delijk eenige regen. Geleidelijk aanwakkerende Zuidelijke wind. Weinig veranderding in tempera tuur. Koninginnedag in de Oost Te Batavia werd door Dr Van Mook een parade afgeno men. Daarboven vlogen in for matie Nederlandsche Dakota's, Milchells, Thunderbalts en Mustangs. In Singapore hebben 1100 Nederlanders en Indonesiërs de eenvoudige plechtigheden bjjgowoond, welko tor eere van H. M. de Koningin plaats vonden. Uit naam van alle Nederlanders te Singapore en van de Maleischo Unie werd een telegram aan Koningin Wilhelmina gezonden. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN AMSTER DAM UITGESTELD. Naar wij vernemen zal het aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin aan Am sterdam met het oog op de vele werkzaamheden, die Haar gedurende deze maand wachten, pas later in het na jaar kunnen plaats vinden. Ernstig verkeersongeluk te Laren. I Maandagmorgen is op het zoo beruchte kruispunt van den Rijks straatweg BussumBaarn en den weg LarenHilversum een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waar bij 10 arbeiders zwaar gewond zijn. Het Gooische trammetje nader de op genoemd tijdstip het kruis punt. Uit de richting Amsterdam kwam een groote truck met 25 arbeiders. De chauffeur bemerkte liet trammetje te laat en hoewel hij nog uit alle macht remde slipte de auto als gevolg van de gladheid van den weg en ramde de loco motief, die door de aanrijding dwars op de rails kwam te staan. De 25 arbeiders werden uit de auto geslingerd, 10 van hen wer Duizenden aanwezig. Herinneringen aan moeilijk verleden. De opvoering van het Openluchtspel „Ontworsteld" te Vlissingen is werkelijk een feest geworden, grootsch van opzet, in deze mate nog nimmer in Zeeland vertoond en dank zij de moderne technische hulpmiddelen belangstelling wekkend tot ver buiten Zeelands gren zen, een feest, dat lang in de herinnering van medewerker en toe schouwer zal blijven voortleven. DE JEUGD IN EEN JEEP. 'tWas in Scheveningen I Een militair liep er te wan delen en zag een jeep aan komen. Dat was niet vreemd. Alleeneen 16-jarige jon gen chauffeerde en een aan tal vriendjes was zijn gezel schap. Ze reden een straatje rond! Edoch, de militair hield de auto aan en leverde den jongen over aan de politie. De vrienden van den „chauffeur*' wisten te ontkomen! MAATREGELEN TEGEN ZELFMOORD VAN TER DOOD VEROORDEELDEN. Om te voorkomen, dat ter dood veroordeelde politieke gevangenen zich door zeU moord aan de executie ont trekken zooals onlangs is voorgekomen met J. C. Moo- lenljzer he%ft de Minister van Justitie maatregelen ge nomen ter voorkoming daar van. De Haagsche gynaecoloog, Dr J, de Groot, die als geneesheer van H. K. H. Prinses Juliana zal op treden in verband met de te ver wachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. De vcorz. van den Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" de heer A. Schout, heette de nicer dan 8000 belang stellenden welkom, speciaal des Comm. der Koningin met cchtge- noote, die H. M. vertegenwoor digde in deze stad met zoovele herinneringen aan Oranje; voorts het Vlissingsche gemeentebestuur, verder een groot aantal genoodig- den, w.o. de vertegenwoordigers der stad Gent, in welke stad een groot aantal Vlissingsche gewon den bij de bevrijding liefderijk werd verpleegd. Een openluchtspel van dit for maat stelt zeer hooge eischen aan de medewerkenden, hier niet min der dan 500. Het schrijversecht paar Wim Abelevcn—Labberton heeft kunnen bereiken, dat dit stuk door zijn suggestieven inhoud en niet minder door den fraaien vorm, waarin het geschreven werd, tot een indrukwekkende ge beurtenis is geworden. Ongeveer 8000 menschen op eenmaal sloe gen het spel gade. Regisseur was eveneens de heer Abeleven. Jan Kuiler had de leiding over het koor en orkest, d"t tot het slagen veel heeft bijgedragen. De weer gave van het gesprokene was goed, 3ie van muziek en zang niet altijd subliem. Aan podium en decors was groote zorg besteed. In de link sche podium-cabine stond een page, gekleed in de Vlissingsche kleuren, die de kalenderbladen omsloeg met de belangrijke data. Michiel de Ruyter, wiens geest deze avonden zoo merkbaar door de oude Oranjestad waarde, was van zijn hooge post afgekomen en troonde nu in de rechtsche cabine, van waaruit hij vaak op ontroe rende wijze verhaalde, hoe vanaf do mobilisatie 1939 „ons getij ver liep". Een woord van hulde aan den heer J. L. Verhagen, voorz. der Stichting „Nieuw Walche ren", die zich op uitnemende wijze van zijn taak als Michiel de Ruy ter in zijn bekende admiraalsuni form heeft gekweten. De Vlissingsche stcdemaagd, verpersoonlijkt in mej. Cor Groen, gekleed in het Vlissing sche rood-wit, declameerde op waardige wijze eenige gedichten. Het stuk gaf in groote trek ken weer de gebeurtenissen, waar aan Vlissingen in den tijd van mobilisatie tot na de bevrijding zoo rijk is geweest, gebeurtenis sen, die Vlissingen hebben gewond en die toch steeds weer haar be woners drongen, om door te zet ten, tegen onderdrukking in. Wij kunnen niet elk tafercel afzonder lijk bespreken en volstaan daarom met 'n korte aanduiding van de voornaamste: mobilisatie, 't eerste bombardement, evacuatie, het op treden der brandweer, die geen dekking mocht zoeken en door de Duitschers medoogenloos werd te ruggejaagd, een demonstratie van het Roode Kruis en E.H.B.O.- werk, het verzet der Vlissingsche vrouwen, de vlucht voor het wa ter» het schitterende werk van de Scheldemenschen, die de spring ladingen vanonder de „2l4" weg haalden (waar bleef hiervoor de daadwerkelijke waardeering?), Dolle Dinsdag, slag om Arnhem, bombardementen op Z.-Vlaande- ren, landing der Engelschen, gra- naatvuur op de stad, waarin de Ruyter zich voelde „als in den slag bij Messina", het tafereel der bevrijding, uitgevoerd door leden van den Vliss. O.D. en een groot aantal militairen, de blijde komst van de Koningin, de geheele be vrijding van het land, waarop koor en orkest het magistrale Halleluja koor van Handel in zette. Een speciale vermelding ver dient het indrukwekkende tafereel der doodenherdenking. Onder tromgeroffel treden de vaandels en vlaggen aan van Marine, Koopvaardij, Ned. en Belg. Loodswezen, onze bondgenooten enz., waarna door een plechtige kranslegging de dooden van dezen oorlog worden herdacht. Het laat ste tafereel is dat, waarin de droogmaking van Walcheren wordt gesymboliseerd. Wanneer dan de Ruyter weer op zijn voet stuk is teruggekeerd en het or kest het Wilhelmus inzet, wordt dat spontaan door de aanwezigen medegezongen. Burgem. Mr B. Kolff sprak aan het slot nog woorden van dank en waardeering voor alle medewerkenden. Mevr. Abeleven en mej. Groen ontvingen bloe men. En zoo sprak de Schelde- stad haar dank uit voor de „ont worsteling" aan knellende banden van druk en uitte zij haar aan hankelijkheid aan haar Koningin. Op onze kantoren te Vlissingen, Middelburg, Tholen, Terneuzen en Zie- rikzee en op ons hoofd kantoor te Goes ligt de passagierslijst van m.s. „Boschfontein" ter inzage. Burgeractie voor ontspanning van onze militairen in Ned.-indië. Te 's Gravenhage is opgericht een werkcomité van de „Bur- geractie voor ontspanning van onze militairen in Neder- landsch-Indië". In een perscon ferentie heeft mr J. Heusdens, voorzitter van het werkcofnité mededeelingen gedaan omtrent het doel van deze actie, dat er op gericht zal zijn, de burgerij van s Gravenhage en van de randgemeenten op de hoogte te stellen van de omstandighe den', waarin onze militairen in Nederiandsch-Indië leven en om deze militairen geschikte mogelijkheden tot ontspanning •te bieden. Er schijnen evenwel plannen te bestaan, aldus spreker, om tot een landelijke actie te ko men. Indien dit het geval zal zijn, zal het comité te 's Gra venhage hiermede samenwer ken. Aanleiding tot deze actie wa ren de vele brieven uit Neder- landsch-Indië, waarin de mili tairen hun nood klaagden over de geringe mogelijkheden tot ontspanning. In de derde week van Sep tember zal de actie tot volledige ontplooiing komen, .hetgeen te vens bedoeld is als een psycho logische steun voor de man schappen van de eerste divisie, die ongeveer dien tijd naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken, De werkstaking in de Gent- sche metaalnijverheid is prac- tisch geëindigd. MIDDELBURG. In de gisteren gehouden raads vergadering zijn tot wethouders gekozen J. W. Kögeler (A.R.), L. J. Geers (P.v.d.A.), L. J. van 't Westende (K.V.P.) en A. J. Berenpas (P.v.d.A.). Doodelijk auto-ongeluk bij Muiden. Maandagochtend is onder Mui den een ernstig auto ongeluk ge schiedt, dat aan vier personen het leven gekost heeft terwijl er tal rijke gewonden zijn. Een militaire vrachtauto wilde een zware truck met oplegger passeeren, juist op het moment dat deze snelheid vermeerderde. De vrachtauto moest uitwijken en ramde een autobus. Twee pas sagiers waren op slag dood, een derde overleed spoedig daarna, terwijl een vierde vrouwelijke passagier in het ziekenhuis te Naarden den geest gaf. In een naburige garage werden nog vijf zwaar gewonden onder gebracht. Lord Killearn terug naar Batavia. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomon, dat Lord Kil learn waarschijnlijk 7 September naar Batavia zal terugkeeren. Onderzeeboot „Tijgerhaai" komt vandaag aan. Vandaag zal H. M. Onderzee boot „Tijgorhaai", die uit de Oost terugkeert, te Waalhaven arrivee- ren. Mr Steenberghe geen lid van de Commissie-Generaal. Naar aanleiding van desbetref fende courantenberichten deelt Mr M. P. L. Steenberghe aan het A. N. P. mede, dat hij, hoewel hij geheel accoord gaat met de politiek van het huidige kabinet ten opzichte van Nederlandsch- Indië, wegens verschil van inzicht nopens de samenstelling der com missie gemeend heeft, een benoe ming tot commissaris-generaal niet te mogen aanvaarden. De verkiezingen in Saksen. Volgens de bijna volledige uit slagen van de gemeenteraadsver kiezingen in Saksen heeft de soci alistische eenheidspartij de abso lute meerderheid met 1.534.160 stemmen, Liberaal democratische partij630.138 cn Christen demo cratische partij 621.382 stemmen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1