Hoe staat het met het tmkedfc De Commissie-Generaal voor Indië in de Eerste Kamer. Cagodan tegen Gromyko. Geen overdreven optimisme inzake Indonesië, Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Eouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 431 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 2 Sept. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Hat wetsontwerp aangenomen. Vrijdagmiddag en .avond kwam d. Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal in vergadering bijeen ter bespreking van het wetsontwerp instelling Commissie-Generaal Voor Ned. Indië. Dhr Slikker (V.D.V.) vraagt of het juist is, dat de Luit. Gouv.-Generaal in gesprekken tot uiting brengt, dat de taak van Nederland in Indië te zwaar wordt. De geest in Indië is goed, aldus spr., maar men weet niet waar men politiek heen drijft. Voorts mag de opvatting geen veld winnen als zou de persoon van Prof. Schermerhorn een be slissende rol vervuld hebben in deze aangelegenheid. In principe staan spr. en zijn politieke vrien den niet afwijzend tegenover de instelling van een commissie-ge- Derail. Dhr de Zwaan (C.H.) zegt, dat het wetsontwerp verworpen moet worden, omdat het overbo dig. gevaarlijk en ongeschikt voor zijn doel is. Hij betoogt, dat verwerping er van geen echec voor het Kabinet behoeft te beteekenen, noch een uiting van wantrouwen. De regeering heeft geweigerd zich uit te laten over het beleid van Dr van Mook. Het instru ment, dat het wetsontwerp wil, is naar sprekers meening wel een zeer gebrekkig werktuig. Tot op zekere hoogte spreekt de regee ring zich intusschen toch uit over het beleid van deft Lt. G.-G., want zij wil hem in de commissie-gene raal opnemen. De positie van de commissie zal tusschen kroon, landvoogden an dere wrijvingsviakken zeer precair worden en naar sprekers inzicht worden daarvan vele rijksgenoo- ten in Indië de dupe. In het belang van de geheele bevolking van het heele Neder- landsche imperium moet dit wets ontwerp worden verworpen, meent spr. Dhr A 1 g r a (A.R.) kenschetst het ontwerp als zeer belangrijk. De beslissing over den toekom- stigen status van Indië is in feite gevallen, zoodra de commissie- generaal daaromtrent een besluit heeft genomen. Wat is het verband, vraagt spr., tusschen de kabinetsformatie en de indiening van dit wetsont werp? In hoeverre is het een sluitstuk van de kabinetsformatie Zijn bij toen gehouden besprekin gen reeds namen genoemd en zijn er moreele verplichtingen? Staat de haast, waarmede de commissie uitgezonden moet wor den, in verband met de komst in Batavia van Lord Killearn? Moet er rekening gehouden worden met een driehoeksverhou ding van Mook, Sjahrir en een Engelsch vertegenwoordiger? Voorts merkt hij op, dat overal waar de Nederlandsche soldaten komen, rust en orde gaan heer- schen. Hij brengt hun lof voor hun arbeid, veelal eerst in Neder land, nu in Indië. Wat in Malino bereikt werd heeft zijn volledigen steun. Hij staat achter een krachtig beleid dat ruimte en vrijheid zal helpen vestigen, ook voor een nationalis tische beweging, dis niet het Ja pansche merkteskon op het voor hoofd draagt. Dhr S t u f k e n s (P. r. d. A.) geeft te kennen, dat zijn par tij er van overtuigd is, dat men staat voor een uiterst belangrijke beslissing. Nederland staat hier voor een historische opdracht. Men kan vragen, of volgens de Grondwet is gehandeld. Spr. meent, dat de regeering volkomen grondwettig is opgetreden. De vorm, welke gevonden is, laat de constitutioneele gedachte volko men in haar recht. In de onderhandelingen tus schen Nederland en Indonesië is noodig een menschelijk element en voorts een ruime armslag. Dat dit mogelijk is door de instelling van een commissie-generaal, daar van zijn we doordrongen. Dhr Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) meent te mogen aannemen, dat de regee ring beoogt een bepaalden staats vorm te vinden, waarin Neder land, Indië, Suriname en Curasao in eenheid kunnen leven. Hij vraagt nadere inlichtingen omtrent de kwestie van erkenning van de Republiek Indonesië. Bij bevredigende beantwoording zal hij aan het ontwerp zijn stem kunnen geven. Dhr Koejemans (C.P.N.) zegt, wanneer we geen troepen naar Indonesië zenden, maar een commissie-generaal, die haar taak begrijpt, dan is de meest harte lijke samenwerking van Neder land en Indonesië mogelijk. Maar voor alles is noodzakelijk de er kenning van het zelfbeschikkings recht. In dit verband verwijst hij naar Sovjet-Rusland. Overigens adviseert hij den mi nister voor de leden der commis- heerscht in Nederland en in In dië, Dat kan eenvoudige zaken vaak ingewikkeld doen schijnen. Voorts moet het ontwerp op zijn eigen merites worden bezien, on afhankelijk van de in deze com missie te benoemen personen. Bij de kabinetsformatie is het vraag stuk eener commissie-generaal in cidenteel ter sprake geweest. De minister kon, ten aanzien van per sonen, geheel zijn eigen weg gaan. De reis van Lord Killearn is ge schied na overleg met de Nederl. film „sportparade" verplicht te stellen. Tenslotte dient hij een motie in, waarin de regeering wordt uitge- noodigd, onverwijld die stappen te ondernemen, welke kunnen leiden regeering. De regeering sluit zich tot een wapenstilstand en waarin gaarne aan bij de hulde voor wat gevraagd wordt de troepen-trans- door onze troepen in Indië wordt porten op te schorten. I verricht. De regeering heeft sterk Dhr Kerstens (K.V.P.) behoefte aan de uitzending der verklaart, dat de gedachte aan commissie om in Indië waar te het uitzenden van een commissie- nemen de opperbestuurlijke taak generaal niet is opgekomen tijdens tot steun van den Luitenant-Gou- de kabinetsformatie. Reeds lang verneur-Genraal. voor den oorlog met Japan was Dhr A 1 g r a (A.R.) zegt op het nationalisme een levende, eenige punten niet bevredigd te „stuwende kracht". Daarin waren zijn door het antwoord van den de meest achtenswaardige lieden, minister. Het is hem zeer ondui- Laat men van Nederland ook eens delijk, hoe men zich met Malino edelmoedig een klank van erken- kon vereenigen cn tegelijk met de ning hooren. 1 Republiek Indonesia tot overeen- De regeering vraagt vertrou- stemming wil komen. Hij ver wen. Sprekers partij is bereid, dat klaart zijn stem niet aan het ont- vertrouwen te schenken en daarbij werp te kunnen geven. wenscht zij de regeening alle suc ces toe. Dhr Molenaar (P. v. d. V.) verklaart in verband met de rede van den heer Koejemans van oordeel te zijn, dat het nationalis me moet gezien worden los van het individu. Hierna komt de minister aan 't woord on wijst allereerst op de geheel andere sfeer, die er Daarna wordt gestemd over het wetsontwerp. Het wordt aangenomen met 29 tegen 14 stemmen (die van A.R., C.H. en P. v. d. V.). De motie Koejemans werd ver worpen met 38 tegen 4. De voorzitter sluit daarop te half tien de vergadering. Er blijven nog ernstige moeilijkheden op te lossen. - Sjahrirs standpunt niet gewijzigd Ondanks het succes van het Thans heeft de politie echter vierdaagsche bezoek van Lord toegeslagen. Killearn blijven er nog ern- Een tweede schip uit Britsch- Indië heeft de haven van Bom bay verlaten met een lading van 400 balen textiel voor In donesië in ruil voor rijst. Er is een commissie in gesteld, die de gedragingen Sir Alexander Cagodan, de Britsche afgevaardigde, kwam op tegen het voorstel van den Poolschen voorzitter dr Oscar Lange, om Manoeilsky en Vas- sili Dendramis (Griek) uit te uoodigen aan de conferentieta fel plaats te nemen. Hij ver klaarde, dat de voorbereidende tegen het aanhooren van de Oekr. klachten onlogisch, daar Engeland en Nederland aan den eenen kant zeggen, dat de klacht uit een aantal ongefun deerde verklaringen bestaat, en aan den anderen kant de Oekrai- ne het verstrekken van feiten aan den raad willen verhinde- bespreking over het al of niet ren, Cadogan antwoordde, dat op de agenda plaatsen van dede Eng. regeering een open- Oekrainsche klacht een „interne hartige bespreking van elke aangelegenheid" was en het ernstig naar voren gebrachte dus onverstandig zou zijn de Oekr. en Grieksche afgev. tij dens dit stadium toe te laten. De raad besloot tenslotte de vertegenwoordigers van de Oekraine en Griekenland uit te noodigen alvorens een beslis sing zou zijn gevallen over het al of niet plaatsen van de klacht van de Oekraine op de agenda. Van Kleffens wees er nog eens op, dat de klacht uit „een aantal ongefundeerde ver klaringen bestond". Cagodan verzocht den raad om de klacht in haar huidigen vorm niet op de agenda te plaatsen. Gromyko trekt van leer. Gromyko noemde het verzet kwestie geen enkele hindernis in den weg wil leggen. Wat haar echter verontrust, is de methode, den Veiligheidsraad te gebruiken om ongegronde en niet gestaafde beschuldigingen wijd uit te strooien. Gromyko hield echter aan en begon Eng. dagbladen en de woorden van parlementsleden aan tb halen om te bewijzen, dat het Grieksche regiem „reactionnair" is en een gevaar vormt voor den internationalen vrede. Nog geen beslissing. Op verzoek van Trygve Lie werd de vergadering tenslotte tot Dinsdag verdaagd. Gedeeltelijk korstlooze- en en leefden hier een kampleven, dat smeerkaas op den bon. Het rantsoen kaas voor de periode 15 t.m. 28 Sept. zal voor een gedeelte worden ver strekt in kostelooze- en smeer kaas. Dit geldt voor alle leef tijden. Deze maatregel houdt voor de meesten veel bekoring had. De Zeeuwen kunnen het Neder landsche Bureau voor Buitenland- sche Studentenbetrekkingen dank baar zijn voor het genomen initia tief, wat er mag gerust worden Provincienfeuws verband met het opruimen van vastgesteld, dat het werk van deze bepaalde voorraden, welke nog studenten onze provincie zeer ten voor distributie beschikbaar goede is gekomen. zjjn In het Middelburgsche Schut- tershof waren Vrijdagmiddag on geveer 140 studenten aanwezig, om afscheid van Zeeland te ne men. Er heerschte aan de koffie maaltijd een prima stemming. De heer L. Onderdijk heeft de stu denten namens de Stichting Her stel Zeeland 1945 in het Hol- landsch hartelijk dank gezegd voor hun steun aan Zeeland. De heer D. v. Heyst deed dit in het Engelsch, Ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren stige moeilijkheden op te los sen, voordat de toekomst van Indonesië is geregeld. Lord Killearn is geslaagd wat betreft het verkrijgen van contact zoo wei met de Ned. als met de Indon. afgevaardigden en tot op zekere hoogte ook wat be- treft hetl bieden van de moge- binnenlandseh bestuur gedu-1 Belgische studenten ïn onze pro- daverende ovatie uit. Burg. Kolft lijkheid voor de hervatting van rende de Japansche bezetting vincie geweest, waar zij ht de ge- van yiissingen sprak in het de onderhandelingen tusschen zal beoordeelen. de beide partijen. Het blijkt echter, dat de De studenten zijn uit Zeeland vertrokken. Zij deden hun best voor den weder opbouw. Internatio nale contacten gelegd. Gedurende de Augustusmaand zijn ruim 180 Deensche, Tsjechi- koos de Duitsche taal, om zijn van de' ambtenaren van het scbe, flollandsche, Zv/itsersche en waardeering te uiten en lokte een bracht, Dit neemt echter niet weg, dat de toch al niet fraaie om geving nog erger wordt ontsierd. Waar Middelburg reeds zoo ern stig is toegetakeld wat het stads schoen betreft, rijst de vraag,xof deze grond niet op een andere, minder in het oog loopende plaats, kan worden gestort. Nog vele woningzoekenden. Er zijn momenteel in Middel burg nog altijd ongeveer 600 ge zinnen, die een woning zoeken. Daarbij zijn gevallen, die drin gend verbetering eischen en waar de toestanden eigenlijk onhoud baar zijn. Per week gaan er thans 2530 gezinnen af, die weer naar hun eigen gerepareerde wo ning of anders naar een hun toe-, gewezen huis trekken. VLISSINGEN. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorko mende publicatie van het ge meentebestuur van Vlissingen inzake aanvang lessen aan de Handelsavondschool en. de Openb. Lagere Scholen. GOES. de De alg. regeeringscommissa- meenten Aardenburg, Breskens, Fransch. Ook de organisator en Oostburg, Sluis, IJzendijke, Mid- leider van het werk der studenten delburg, Sint Laurens, Vlissingen jn Zeeland, de heer G. Th. baron Indon. kringen hun hoop op Jïs vo,°r Borneo en de Groote en Westkapelle, alsmede bij de van Lynden, richtte zich met een een uiteindelijke vreedzame op- P°sï j.' r H. Moech- fjrma's Muijs en de Winter en afscheidsspeech tot de jongens, lossing van het conflict basee- Luthfie, voorz. van het hof <~eiuk en het Streekbureau Wal- Een aardig moment was het, ren op de mate, waarin Lord van lsla"j- a .te Makassar cheren op allerlei manieren aan toen achtereenvolgens de volks- Killearn het; Ned. standpunt aat)Sesteld als tijael. adviseur m den wederopbouw medewerkten, liederen der verschillende landen kan beïnvloeden. Een gezag- Bodsdienstzaken ..voor deze ge- jn \\restkapelle hebben zij aan de werden gezongen, n.l. de Braban- hebbende Indonesische bron °iecleI1, versterking van den dijk gewerkt, conne (in het Vlaamsch), daarna zei, dat het te hopen was, dat Het hoofdbestuur van den in Vlissingen hielpen technische het Deensche, Tsjechische, Zwit- Lord Killearn „de Nederlanders Democr. Bond heeft zijn afkeu- studenten in de haven, op andere sersche volkslied, de Brabanconne zou kunnen overreden niet ring uitgesproken over het zen- plaatsen ruimden zij puin, elders (in het Fransch) en tenslotte het meer troepen aan land te zet- den van het telegram door de egaliseerden zij den grond en weer ten" Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat Sjahrir zijn standpunt t.a.v. deze kwestie niet heef tl veranderd. Verwacht wordt, dat Lord Killearn omstreeks 7 Sept. zal terugkeeren. Groote razzia te Bandoeng. De Bandoengsche politie heef tl een zeer succesvolle raz zia gehouden in enkele kam pongs binnen de grenzen der stad, welk» resulteerde in de voorloopige aanhouding van 110 personen. De aanleiding ligt in de omstandigheid, dat het on derzoek van vele moord- en ontvoeringszaken door de vlucht van talrijke misdadigers moest worden opgeschort. Het onderzoek vorderde niet door- afd. Soerabaja aan min. Jonk- ergens anders konden zij aan den man, waarin verzocht werd echten wederopbouw medewerken, prof. Schermerhorn niet in de In scholen, barakken en andere Comm.-Generaal te benoemen, lokalen waren zij ondergebracht De directeur van het Rijksbu reau voor Tabaksproducten heeft enkele mededeelingen ge daan over de tegenwoordige si tuatie en de vooruitzichten op het gebied Van de tabaksdist'ri- butie. Geen rantsoenverhoogingen. De geruchten als zouden de tabaksrantsoenen binnenkort dat bepaalde figuren, die een verhoogd worden, is onjuist De voorname rol speelden in deze tabaks voorziening ïs afhanke- drama's nog steeds niet gear-bjk van de hoeveelheid devie- resteerd waren. 2en>, die beschikbaar worden gesteld. Op het oogenblik xost de in distributie gebrachte ta bak Nederland niet minder dan f 800.0(10 aan deviezen per week, Het rooken kost nu ruim driemaal zooveel. Met de opheffing van de ta- baiksdistributie behoeft niet ge wacht te worden tot de produc. tie weer gelijk is aan het voor- oorlogsche gebruik. Voor den oorlog gebruikte de rooker ge middeld 7 rantsoenen per week. Nederland elscht herstel betalingen van Italië. Indien Italië verplicht wordt tot het doen van herstelbeta lingen, dan verlangt ook Neder land zijn deel, aldus een me morandum van de Nederland sche delegatie ter Vredesconfe rentie, gericht tot de economi sche commis-ie voor Italië. Deze aanspraken heeft Neder- Y r f fr lUJUUCiU I HIJ LMJCIICJi PCI WCCJV, land het eerst, laten gelden in d yerband d £Urk een brief, aan den voorzitter,^ ,prijzen. yan dfi tabaks. der commissie, producten acht hij het mogelijk, \t het memorandum legt de om bi-, een productic die niet Nederlandsche delegat e er den onbelatlgrijk voaitr de 7 rant- nadruk op, dat Nederland oor- soellen 8 Jr week wijft de dis. logschade heeft geleden door ;fa h ff Voor den ^uvïïT kostte 1 rantsoen ta- n... MiddeUandsche Zee, ter- baks 8rtikelen 16 ccnt. üp het wijl bovendien Italië s bondgc- buk k een rant80e"n ta. nootschap met Du.tschland denbaLartikelen echter 53 cent. oorlog verlengd heeft en daar-, £en redence. »JgeNSad00w; I i», dat df strijd tegen den schade voor N ,derland heeftgj{handel in één klap gewon- doen toenemen. nen ZQU kunnen worden door meer sigaretten tegen hoogere - De Britsche autoriteiten heb- prijzen in den handel te bren- ben te Hamburg generaal Wer- Ben. ner von Alversleben-Schoch-1 Deze oplossing dient op so- Het tekort aan sigaretten. Het tekort aan sigaretten is te wijten aan verschillende oor zaken, n.l. de havenstaking, waardoor een deel der sigaret- ten-industrie, die haar tabak in j de veemen had opgeslagen, hier over niet kon beschikken, dan de vacantie, welke het perso neel in de sigarettenindustrie pas gehad heeft en het feit, dat vele winkeliers op de extra sigarenbonnen, welke onlangs verstrekt zijn, sigaretten in- plaats van sigaren hebben ver kocht. De tabak wordt verdeeld over de sigarenindustrie, de kerfindustrie en de sigaretten- voorbereiding kunnen deze industrie, volgens verschillende tochten alleszins geslaagd ge- maatstaven. Een van die maat- noemd worden. witz gearresteerd, een van deciale gronden te worden afge- sic-generaal een bezoek aan de adjudanten van Hitier. wezen. Wilhelmus. Namens de Stichting Herstel Zeeland 1945 ontvingen alle stu denten een bronzen legpenning, waar aan de eene zijde de woor den „Internationale Studentenhulp Zeeland Zomer 1946" zijn aange bracht en aan de andere kant het Zeeuwsche wapen. Na afloop van dit meer offici- eele gedeelte werd den studenten een goed verzorgd cabaret-pro gramma aangeboden door „The Silver Stars", een gezelschap, dat vaak in de kampen van den we deropbouw optreedt en dat de stu denten eenigen tijd heeft bezigge houden. Zaterdagmorgen vertrokken de studenten per autobus uit Vlissin gen. „Vacantie 1946". Tijdens de vacantieperiode 29 Juli10 Augustus werden door het Walchersch Werkcomité „Vacantie 1946" -voor de ar beidende bevolking van Wal cheren een aantal boot- en autobustochten georganiseerd naar Gent-Afttwerpen eri Hulst. Gezien den korten tijd van Wijdingssamenkomst in Groote Kerk. Gisteravond was een wijdings samenkomst belegd door de Oran- jevereeniging. Deze samenkomst werd geopend door Ds *Odé, die de zeer velen, de kerk was geheel bezet, een harte lijk woord van welkom toeriep. Vervolgens spraken de voorzit ter der Oranjevereeniging en Dr N. J. Hommes van Middelburg. Een koor van 300 zangers en zan geressen, onder leiding van dhr Kousemaker zong op zeer ver dienstelijke wijze eenige liederen. De samenkomst werd besloten met dankgebed en gemeenschappelijk zingen van twee liederen van het Wilhelmus. Oprichting afd. Marktkoopliedenbond. De kooplieden van Goes e.o. hebben besloten om collectief een onderafd. op te richten van de Centr. Vereen, van de Markt-, Straat- en Rivierhandel. De vergadering, die gehouden werd met het doel een bestuur te kiezen om bepaalde richtlijnen vast te stellen werd geopend door den initiatiefnemer A. Pauwe. Een der leden, hierna 't woord verkrijgend, sprak den wensch uit, dat indien liet eenigszins mo gelijk is de kooplieden geza menlijk de prijzen omlaag zullen drukken. Verder werden wenschen ken baar gemaakt betreffende het in- koopen. In het bestuur werden gekozen: voorz. A. Horse, Goesseer. A. Paauwe, Goes. Verder C. Ha- rinck, Goes, A. v. Belzen en A. P. C. Carol, Middelburg, leden. BORSSELE. De collecte voor de Stichting „Het Hooge Land" heeft f 62,89 opgebracht. Op- en ondergang van Zon en Maan. 'Dinsdag: Zon op 5.53 u., on- der 19.25 u. Maan op 14.26 u.; onder 22.34 u. E.K. 15.49 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 3 Sept.: 6.32 u. 1.61 m., 18.54 u. 1.47 m. Sportnieuws P.D. „De ZwaJuw" te St.-Maartensdljk. Wedvlucht van Compiënne op 25 Augustus 1946. In concours 21 duiven. Afstand 264 K.M. 1 en 5 Johs. Klijpel; 2 A. D. v. d. Rhee; 3 C. Vroeop Johsz. 4 en 6 P. M. Koopman. Eerste geteekende Johs. Klijpel. Tweede geteekende P. M. Koop man. Wedvlucht Antwerpen op 25 Augustus 1946. In concours 41 duiven. 1 en 2 Gebr. Andriessen; 3 A. D. v. d. Rhee; 4 A. L. v. d. Rhee; 5, 6, 7, 8, 10 en 11 G. Lindhout9, 12 en 13L. v. d. Berg; 14. en 15 Johs. Janse. Elfde Boulevardloop te Vlissingen. De Vlissingsche Sportvereen. „Marathon" organiseert op 28 Sept. a.s. haar 11e Internationale Boulevardloop. Deze loop is even als vorige jaren een loop voor heeren en junioren over 3600 m. voor de heeren en 1200 m. voor de junioren. Er wordt gestart om 5 uur bij het v.m. hotel Britannia. Uitnoodigingen zijn reeds verzon den aan de athletiekvereenigingen in Nederland en België, aan de Belg., Eng. en Fransche Athle- tiekbonden, zoomede aan de Deen sche, Tsjech., Fransche en Belg. studenten, welke hier op Walche ren werken, en de momenteel hier vertoevende Amerikanen en Rus sische zeelieden, zoodat, indien hiervan inschrijvingen worden ontvangen, het internationaal ka rakter wel zeer tot uiting komt. Duivensport. Te Wolfaartsdijk werd op 28 Aug. door de postduivenliefheb- bers een vereeniging opgericht. Een 10-tal personen gaven zich op. Er werd besloten om tot den Bond van Zaterdagvliegers toe te treden. VOETBAL. Ned. elftal naar Parijs. De officieele ontmoeting tegen Frankrijk is thans definitief vast gesteld op 2 Juni 1947 te Parij9. Kerk en Zending. staven is b.v. het vooroorlogsch gebruik van sigaren, tabak en sigaretten. Juist op grond van de gestegen vraag naar siga retten is reeds afgeweken ten gunste van de sigarettenindus trie. De sigarettenindustrie werkt thans op 48 pet. van de vooroorlogsche capaciteit tegen de sigaren- en kerfindustrie op ca. 30 pet. De kwaliteit van het roo- kertje zal vooruitgaan. De verwachtingen over de kwaliteit van het product in de naaste toekomst zijn niet on gunstig. Vooral wanneer men de Nederlandsche tabaksproduc ten vergelijkt met die in het buitenland, dan bestaat er bij ons geen reden tot klagen. In samenwerking met de industrie en handel wordt veel zorg be steed aan den aankoop van ta bak, zoodat voor de beschik bare middelen het beste ge kocht wordt wat te krijgen is. Een woord van lof voor het algemeen Belgisch Vakverbond te Antwerpen, wiens vertegen woordigers, de heer Robion, Galliaert, Claessens en Siegers op voortreffelijke wijze de deelnemers door Afcitwerpen hebben rondgeleid. Wat niet onvermeld gelaten mag worden, is dat in een café bij „De Steen" de serveuse geen fooi wcnschte te aanvaar den daar wij toch al over zoo weinig francs beschikten. Een zeer aardig gebaar wat ons heeft getroffen. MIDDELBURG. Is daar geen andere plaats voor? In de Lange Delft, op den hoek van de St. Janstraat, zijn arbei ders in opdracht van het Streek bureau thans bezig, grond te stor ten. Deze grond is afkomstig van plaatsen, waar fundamenten voor gebouwen moeten worden gelegd en wordt hier slechts tijdelijk ge- DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Aanvankelijk zwakke wind. Later toenemend tot matig uit Westelijke richtingen. Koelo ochtend, in den namiddag iets koeler dan gisteren. Laatste berichten. Een onvergetelijke dag voor Apeldoorn. H. M. de Koningin heeft haar jaardag mot de Prinselijke fami lie op Het Loo te Apeldoorn door gebracht. Des morgens word haar een grootsche zangliulde gebracht. Des middags word een rijtoer door de stad gemaakt. Z. K. II. Prins Bomhard bestuurde (lo auto. Naast den Prins was H. M. de Koningin gezeten, terwijl achter in don wagen H. K. H. Prinses Juliana mot haar drie dochtertjos had plaats genomen. Dos avonds bracht, geheel onverwachts, liet ge heele Prinselijk gezin eon bezoek aan hot vuurwerk. Vooral de drie Prinsosjes, die waarschijnlijk voor hot eerst een vuurwerk aanschouw den, genoten volop van liet klou- renfestijn. Do zware knaloffccton doden de kleine Margriet, die op Moeders schoot zat, wel even schrikken. De Oranjefeesten in ons Gewest. In alle plaatsen van ons Ge west is de jaardag van H. M. de Koningin op waardigo wijzo ge vierd. Overal heorschte een gozol- ligo drultto on velo vorsioringon waren aangobraclit. In Middol- burg worden, na een roveillo, voetbalwedstrijden gohoudon. Dos middags volgde een muzikale wandeling door de stad on turn- oofoiungcn, terwijl des avonds ëon bidstond gohoudon werd. Mot eon fakkeloptocht werd hot feost besloton. In Vlissingen heerschte groote drukte in verband mot do opvoering- van het openluchtspol „Ontworstold", waarop we mor gen breedvoerig hopen terug te komen. In Goes was het des mor gens kinderzang op de Markt. Des Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten (Gld.) (3e pred.pl.), J. H. Cirkel te Genemuiden. Aangenomen naai 'tZandt (Gr.) (toez.), W, K. de Boer te Holwerd. Bedankt voor Noorden, J. Boezer te Eethen en Dronge- len; voor Bovensmilde, W. A. Poort, cand. te Zeist. Geref. Kerken. Bedankt voor Aalten, J. M. Bloemkolk te Gapinge. Afscheid Dr W. H. Beekenkamp. Wegens vertrek naar Delft nam dr W. H. Beekenkamp gisteren afscheid van zijn gemeente te Middelburg. De vertrekkende pre dikant had tot afscheidstekst ge kozen Lucas 17 10 en Col. 3 11 Aan het einde van den dienst zong de gemeente hem toe Gezang 207. middags muzikale wandeling en des avonds een fakkeloptocht, met als slot een schitterend vuurwerk op den Westwal. Op een en ander hopen we in ons volgend nummer uitgebreider terug te komen. Vergadering der groote vier gaat niet door. De vergadering van de ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier is uitgesteld. Als reden wordt opgegeven, dat de plaats vervangers zoo goed met hun werkzaamheden zijn gevorderd, dat het niet noodig is dat de mi nisters al zoo spoedig weer bijeen komen. De eventueele executie der oorlogsmisdadigers. Zeer waarschijnlijk zal verzocht worden om de terechtstelling van de eventueel ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers, die thans het vonnis van het tribunaal te Neu renberg afwachten, te doen ge schieden in aanwezigheid van „pu bliek", althans van persvertegen woordigers. Dit zou de beste waarborg beteekenen voor de slachtoffers van Hitier, dat uit eindelijk recht wordt gedaan. De beschuldigden van Neuren berg zullen, in afwachting van hun vonnis, iets ruitjiere voor rechten genieten. Zoo zullen zij met elkander mogen praten, onder toezicht van Duitsch sprekende bewakers. Men heeft een verzoek om bezoek van vrouwen toe te laten in overweging genomen. Het proces heeft 217 zittings dagen geduurd. Vijf millioen woorden zijn er gesproken in 4 talen. Op 23 September zal het Hof te Neurenberg uitspraak doen, Monarchistische overwinning in Griekenland. De volksstemming te Grieken land is ten gunste voor den terug keer van den koning verloopen. Ongeveer 70 pet. der stemmen is voor den koning uitgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1