Het luMnft, Afneesfo&ct. Veel moois te bewonderen in de Middelburgsche etalages. TRIBUNAAL TE GOES. Gemeenteraadsverslagen. De middenstand zit niet stil. Kerk en Indonesië. Adresseer goed en volledig Van Kleffens contra Oekraïne. Ervaringen van een gevangene. I Middelburg staat deze week In De twee rijwielhandelaren za- het teeken van den middenstand. gen kans een origineele gedachte De door de Ver. „Uit het Volk i in hun werk te brengen. De één door het Volk" georganiseerde etalagewedstrijd kan nu reeds als geslaagd worden beschouwd. De deelnemende winkeliers hebben over het algemeen veel en goed werkt gemaakt van de aanklee ding der etalage en de rangschik king van hun artikelen. De jury, die bij de beoordeeling speciaal zal letten op de stimuleerende werking der etalages op de koop-_ lust van het winkelende publiek en op de aesthetische of origineele verzorging, zal een niet gemak kelijke taak hebben. Er zijn aller lei artikelen, die niet direct de kooplust van het publiek zullen prikkelen, omdat ze voor een zeer speciale categorie van menschen zijn bestemd. Daartegenover zijn er artikelen, die onmiddellijk tot koopen noodigen. - Een handicap voor verschillende winkeliers is, dat zij niet over een behoorlijke en ruime uitstalkast beschikken, doordat hun zaak in een woonhuis of noodwinkel is ondergebracht. Voor hen zeker een woord van waardeering, dat zij met deze zeer beperkte mid delen nog een goed resultaat wis ten te bereiken. Men begrijpt, dat plaatsruimte verbiedt, alle etalages te bespre ken. Wij volstaan daarom met een korte beschouwing van verschil lende branches. Van etalages, gevuld met le vensmiddelen, is weinig origineels te maken. Eenige van deze firma's hebben o.i. teveel in hun etalage geladen, terwijl een ander gerust wat meer had kunnen bergen. Uiteraard spreken vooral deze etalages tot het publiek 1 De diverse manufacturen- en hoedenzaken komen keurig voor den dag. Ook hier is er weer een groote divergentie. De kleuren combinatie, verwerkt in het uit stallen der japonstoffen, is in de meeste zaken keurig gekozen. Een dameshoedenzaak toonde een schat van bloemen, met veel smaak in haar etalage gerang schikt. De deelnemende meubelzaken hebben alle een compleet huis-, eet-, slaapkamerameublement of iets van dien aard. Hiermede is veel te bereiken en gezegd kan worden, dat zij door een juiste plaatsing een goed effect hebben weten te bereiken. Vooral des avonds noodigen de diverse fauteuils en stoelen tot een zitje en tot koop, wanneer er contanten zijnl Schoenen zijn noodzakelijke, doch meestal zeer prozaïsche arti kelen. Een origineele etalage hier van te maken, is een zware op gave. Men heeft zich in deze branche dan ook niet tot experi menten laten verleiden en heil ge zocht in een samenstelling waarin op den achtergrond vaak het liet een schilderij van het rijwiel pad langs de duinen vervaardigen, dat een goeden achtergrond vormt en de ander zette een wrak van een fiets, zooals die in den ban- denloozen tijd over de straten stotterde, naast een exemplaar, dat er eens zoo uitzag, doch weer keurig werd opgeknapt. Eenige kunstateliers ontwierpen een eenvoudige, doch artistiek ge heel verantwoorde etalage, waar in werk van superieure kwaliteit' (schilderijen en etsen) te bewon deren valt. Sierkunstzaken en de handel in glas- en aardewerk zijn eveneens vertegenwoordigd. Men heeft hier gelukkig niet de veel voorkomende fout gemaakt van een veel te druk aandoende uitstalling, dooh een rustige keuze der voornaamste artikelen en een goede opstelling gegeven. Eén der Middelburgsche boe kenwinkels komt met een zeer fraaien stand voor den dag. Onder het motto: „Zooals het was zooals het is", is het ééne deel der etalage ingericht met oude, vergeelde boeken, terwijl de an dere zijde is gevuld met de meest moderne werken. Ook de etalages der andere deelnemers zijn over zichtelijk ingericht. De goud. en zilverzaken toonen In hun etalages weer een voor- oorlocsciien rijkdom. Zoowel wat de schikking der voorwerpen als hua keuze betreft, is deze groep één der beste. LOONDERVING BIJ MILITAIRE KEURING. Op 1 September zal de be schikking van het College van Rijksbem.iddelaara ia werking treden, waarbij wordt bepaald; dat bij vewwiui door ?ea werk- «esser ter voldoening a-i; een Ctproap voor militaire keuring, het gederfde loon over den Eenige opticiëns-fotografen eersten keuringsdag door den 'hHon, hun /vfo lorro ui tnok nrti. richtten hun etalage in met arti kelen, die weer verkrijgbaar zijn en één toont de diverse instru menten, voor het vervaardigen van brillen noodig. Tenslotte wordt nog deelgeno men door een tabaks-, een fruit-, een ijzer, en bakkerszaak, alsmede een drogisterij. Ook de zaken die buiten mededinging aan de wed strijd deelnemen, geven een prima beeld van hun artikelen, waarvan een bloemenzaak, toonende het portret der Koningin met aan de andere etalage de Indische kris sen, het geheel bedoeld als sym bool der Rijkseenheid. Over het geheel genomen is het een etalagewedstrijd, die er zijn mag, maar waarin o.i. weinig nieuwe ideeën zijn te vinden. Wellicht, dat dit komt, doordat het al zoo'n langen tijd geleden werkgever wordt doorbetaald, j Over den tijd dat de militaire keuring langer dan één dag duurt, zal een vergoeding wor den gegeven vanwege het Mi nisterie van Oorlog. Uiteraard wordt die vergoe ding alleen gegeven aan keu- ringsplichtigen, die werkelijk loon derven en dus niet aan hen, wier vaste week- of maandloon door den werkgever wordt doorbetaald. De werknemer is verplicht de oproeping ter keuring aan den werkgever te toonen. EXAMENS POLITIE. Gegadigden voor een der exa mens ter verkrijging van het diploma van adspirant-inspec- teur van politie, het politie- diploma of het diploma van is, dat een dergelijke wedstrijd j candidaat-inspecteur van poli- werd gehouden. tie, mogen ook na het over- Verschillende winkeliers hebben 1 schrijden van den leeftijd van aan hun etalage ook een wedstrijd 28 jaar daaraan deelnemen, mits verbonden, waaraan ieder zonder zij piet ouder zijn dan 32 jaar eenige verplichting kan deelnemen en waarbij voor de winnaars fraaie prijzen worden uitgeloofd. De eerste zaak was Woensdag- i N.S.B. en de N.S.Y.O., voor wel. morgen een „kleine". De beschul digde was de 47-jarige Maatje C. Noels, geb. v. d. Vliet, uit Hansweert» die lid is geweest der N.S.B. en leden van de Wehr- macht aan huis ontving. Zij is nu 13 maanden geïnterneerd geweest, haar man was ook lid. Zij zijn in gemeenschap van goederen ge trouwd. Mr Kuijpers uit Bergen op Zoom zeide, dat het echtpaar zich aansloot uit angst hun bedrijf kwijt te geraken. Spr. meende, dat men hier met een licht geval heeft te maken en vroeg invrijheidstel ling van besch. Na in raadkamer te zijn geweest besloot het tribu naal daartoe. De 48-jarige tuinder en man denmaker Peter Schrijver uit Goes, was lid N.S.B., N.V.D. en Agrarisch Front; colporteerde met „Vova"; ontving extra le vensmiddelenkaarten, omdat twee zoons van hem in dienst waren bij de S.S. en vond goed, dat 5 van zijn dochters lid werden van den Jeugdstorm. De man gaf blijk grooten spijt te hebben gehad, dat dit allemaal was gebeurd en zeide, dat zijn vrouw en ook zijn kinderen lid zijn geweest van de partij. De verdediger Mr A. H. Kui pers uit Middelburg wees er op, dat deze besch. het niemand heeft lastig gemaakt. Hij kwam er toe uit financieelen nood en door de ke laatste organisatie zij de con tributie ophaalde. Nadat deze besch. door den voorzitter en de leden aan een verhoor was onderworpen, werd zij op vrije voeten gesteld volgens een in raadkamer genomen beslis sing. In alle zaken werd de uitspraak bepaald op Woensdag Tl, Septem ber. hoop er beter door te worden. Hij oranje overweegt en wapens zijn is nu 16 maanden geïnterneerd en aangebracht. KAMPEN OP JAVA. WIJ ontvingen weer een lijst van geïnterneerden öp Java, die naar Batavia en Semarang zijn geëva cueerd. Deze ligt op onze kantoren te Góes, Middel burg, Vlissingen, Zierik- zee en Terneuzen ter "in zage. Het Comité „Kerk en Indone sië", waarbij zich reeds een groei end aantal voorgangers en ge meenteleden heeft aangesloten, nam een resolutie aan, waarin o.m. wordt gezegd: „Het Comité is bij zijn oprich ting uitgegaan van de zedelijke noodzaak eener radicale opheffing van de koloniale status van Indo nesië en eener volkomen gelijk waardige en vrijwillige weder- zijdsche verhouding tusschen het Nederlandsche en Indonesische volk. Het doet een beroep op de Cihr. Gemeente in Nederland en Indo nesië om zich de ernst van dezen toestand en haar verantwoorde lijkheid daarin bewust te maken. Kennis nemende van de actie, die door de Vereeniging „Nederland Indonesië" wordt gevoerd om ljpt Nederlandsche volk zich met een petitionnement tot zijn regee ring te doen richten teneinde op korten termijn tot een zedelijk aanvaardbare verhouding tusschen Nederland en Indonesië te gera ken, spreekt het Comité uit, dat naar zijn overtuiging dit petition nement in de allereerste plaats door de leden der Christelijke Ge meente en met name door haar Nog steeds heeft vertraging van distributie der in Indië ont vangen poststukken plaats ten gevolge van onjuiste of ondui delijke adresseering. Men dient er goede nota van te nemen, dat voor correspon dentie gericht aan militair per soneel behoorende tot de Kon. Landmacht en het Kon. Nederl. Indische leger in Ned.-Indië de navolgende adresseering moet worden gebruiktnaami, voor letters, rang, legernummer, on derdeel, veldpostkantoor Bata via. en indien komt vast te staan, dat zij als rechtstreeksch ge volg van de bijzondere omstan digheden gedurende de vijande lijke bezetting niet eerder ge legenheid hadden zich in de po litievakken te bekwamen. Verzoeken om ontheffing van het bepaalde inzake den maxi mumleeftijd (28 jaar) behooren schriftelijk te worden inge diend bij de desbetreffende examencommissie. Bond van arbeidscontractan ten in overheids- en semi- overheidsdienst opgericht. Dezer dagen is opgericht een „Algemeene Bond van Arbeids contractanten in overheids- en semi-overheidsdienst", genaamd „A.B.A.C." De Bond stelt zich ten doel bemiddelend op te treden bij de eventueele afvloeiing van ambtenaren naar het bedrijfs leven. Het secretariaat van den bond is gevestigd: Nieuwe Schoolstraat 81, Den Haag. JO VINCENT IN LONDEN. Jo Vincent zal op 3 Sep tember met het BBC-Sympho- nie-eoncert in clo Royal Albert Hal optreden tijdens een Han delBacliconcert, dat een on derdeel vormt van de promo- nadeconcerton, die thans hun zesdo week ingaan. spr. meende, dat dit voldoende is. Hij vroeg den man op vrije voe ten te stellen en geen verbeurd- I verklaring in deze zaak toe te passen. De 33-jarige Maria W. A. i V i s s e r, geb. Hartman uit Goes was lid van de N.S.B., do„N.S. V.O. en den N.V.D. Zij deelde 1 mede, dat haar man ook N.S.B.- er is geweest evenals zij en geïn terneerd. Haar kinderen hebben nooit iets met de N.S.B. te maken gehad. Nadat de man gehoord is, wijst Mr A. H. Kuipers er op, dat deze cliënt vroeger geen politieke rich ting had. Pleiter vraagt vooral ook in het belang van het vier jarig kind van besch. haar in vrij heid te stellen. De laatste zaak in de ochtend zitting was die tegen den 56-ja- rige Charlotte J. Bruin- ooge geb. Ardewijn uit Goes, die lid van de N.S.B. was en le den van de Wehrmacht in haar woning ontving. Uit het verhoor bleek, dat deze besch. moeder van 16 kinderen is en dat zij nu voelt wel straf te hebben verdiend. Mr A. H. Kuipers zeide, dat het hier een echtpaar geldt, dat er fi nancieel slecht voor stond en o.a. hun slagerij aan den kant heeft moeten doen. In het belang van de minderjarige kinderen vraagt pleiter invrijheidstelling. HEINKENSZAND. ÖOMBURG. Nadat dhr C. Nijsse Gz. was I beëedigd tot wnd. burgemees- Dinsdagavond vergaderde de ter had de eerste vergadering gemeenteraad. Dhr L, Dourleijn van den .nieuwen raad plaats, wordt ais raadslid geïnstalleerd. Na opening had de beëediging üe voorz. verwelkomd hem en van de nieuwe raadsleden brengt de verdiensten van dhr plaats. Tot weth. werden be noemd C. Nijsse Gz. en A. Si- monse Bz. BIGGEKERKE. Vrijdagavond kwam de tijd. raad voor het laatst bijeen. In gekomen was o.m. een schrij ven van G. S. met de aanbie ding van renteloos kasgeld. Be sloten wordt' een leening aan te gaan van f 40.01)0. Het voorstel van B. en W. tot het heffen van reinigingsrechten voor het ophalen van huisvuil wordt aangenomen. Na de aanneming van een kleine wijziging van de in de vorige raadsvergadering vastgestelde bouwverordening en een wijziging van het amb tenarenreglement, wordt beslo ten over te gaan tot verkoop van de oude brandspuit. Na de vaststelling van een begrootingswijziging wordt de gemeenterekening over 1944 voorloopig vastgesteld voor den gew. dienst op on tv. f296411,85 en uitg. f 105794,60. De kapi- taaldienst sluit in ontv. en uitg. met f 14961,16. Besloten wordt gelden op de Dourleijn in den noodgemeen- teraad in herinnering. De nu volledige Raad benoemt tot wethouders dhrn W. Brand en S. Boersma, beiden weth. van den noodraad. De burg. ver klaart zich over deze benoe ming te verheugen. Hij ont vangt de verzekering van hun ijver voor de belangen der ge meente. B. en W. worden gemachtigd ten behoeve van een geldlee- ning van f 120.000 in relatie te treden. Vervolgens betuigt de Raad adhaesie aan een adres van Handelsbelang te Middel burg i.z. personenvervoer op Walcheren. B. en W. stellen voor een stukje grond bij de begraaf plaats te voegten ten eitijde daarop het monument voor de oorlogsslachtoffers te bouwen met bij behoorende beplanting. De heer Geldof heeft bezwaar tegen die plaatsing, waarmede o.m. de symmetrie van den doo- denakker verloren gaat. Hij zag het gedenkteeken liever verrij zen in het midden van het noordelijke gedeelte, waar het begrooting beschikbaar te stel- i tegenover de beoogde graven In de twee „advocaatlooze" zaken aan de orde. De eerste was die tegen den 67- jarigen landbouwer Chr. van K o e v e r i n ge uit Waarde, die reeds in 1935 lid werd van de N.S.B., colporteerde met „Vova", collecteerde voor Winterhulp en extra kolen ontving. Op de hem voorgangers moet worden onder- gestelde vragen antwoordde v. K., 'iA TJT ~i_ li.' i tI 1, T"!.i. «der len voor den aanleg van een tegelplateau, zulks op advies van G. S. in overeenstemming met den Insp. voor het L.O. Gevraagd naar de plaats, waar het zal worden aangelegd, deelt de voorz. mee, dat gedacht is over grond van het B.A. in de middagzitting kwamen J nabijheid van de nieuw te bou- steund. Het Comité weet, hoe er in Nederland en Indonesië een voortdurend gebed opgaat, dat beide volkeren elkander voor Gods aangezicht in een geheel nieuwe verhouding mogen ontmoeten en spreekt uit, dat dit gebed ook in de openbare samenkomsten der Gemeente noodzakelijk is en dat in oprechtheid en voortvarendheid moet worden gewerkt om nu ein delijk een wederzijdsche staatkun dige verhouding te scheppen, waarin zulk een nieuwe ontmoe ting mogelijk wordt". dat hij niet bedoeld heeft naar Duitschland te geraken op Dollen Dinsdag. De voorzitter zeide o.a., dat besch. toch lang genoeg lid was om het doel van de N.S.B. te kennen en verweet hem, dat hij tijdens den oorlog lid bleef en het zijn kinderen ook maakte en toeliet dat er van hen met den vij and tegen het eigen land vochten. De laatste zaak was die tegen de 32-jarige wed. K o 1 e v. Koeveringe te Heinkens- zand, die lid is geweest van de wen school voor Chr. Volksan- derwijs. Ook worden gelden beschikbaar gesteld voor aan koop van de noodige leermidde len. B. en W. worden gemach tigd over te gaan tot verkoop van enkele doode boomen, rond het dorpsplein en nieuwe te planten. Besloten wordt hierna tot toelating van alle nieuw be noemde raadsleden. Bij de rondvraag wordt nog gesproken over wegverbete- ring, o.a. van den Zuidweg, den Tolweg en den weg bij Krom- menhoeke, voorts over electri- ficatie van de hofsteden. Tenslotte spreekt de voorz. dhr Coppoolse, die in den nieu wen raad niet terugkeert, toe, waarop deze met een enkel woord antwoordt Nadat ook dhr Moens nog het woord gevoerd heeft, wordt de vergadering gesloten. ook beter front zou maken. Ondanks een andere meening van de commissie ter zake acht hij de oprichting daar zeer goed mogelijk. Dhrn Dourleijn en Warners deelen de zienswijze van'dhr Geldof en de Raad be sluit om het monument in het middenstuk te doen bouwen indien het onderzoek de moge lijkheid aantoont De heer P. Wisse verzoekt om in het vervolg de raadsver gaderingen met gebed te ope nen en te sluiten. B. en W. zullen hierover een volgende maal adviseeren. Dhr Tichelaar informeert naar de mogelijk heid van verbetering fler straat verlichting. B. en W. beloven pogingen daartoe. Spreker zou ook gaarne zien, dat na een ringrijderij op de markt het wegenstof aldaar door een be- stvooïing b.v. met schelpen werd vastgehouden. Dhr Dour leijn vraagt inlichtingen aan gaande de bebouwing van de Schuitvlotstraat en de rooilijn aldaar; hij zou ook graag een bestek van dien bouw zien Ook dhr Geldof waarschuwt tegen mogelijke verknoeiing van de straat. N- EN ST.-JOOSLAND. De tijd. raad kwam hier voor 't laatst bijeen ouder voorz.- schap van burgem. F. v. Rand- wijtk. Verschillende verorde ningen w-area door G. S. goed gekeurd. o.3r op de heffing schevlgeid gew, en voortgezet L.Q, (vermcnigv.sijser 3), de hondenbelasting en de reini gingsrechten. De burgem. is in.i.v. 1 Mei 1946 herbenoemd. Weth. Kwekkeboom feliciteerde liem namens de raadsleden. Mevr. F. P. VerheijkeBliek bracht den raad dank voor haar benoeming als onderwijzeres. Bericht was binnengekomen, dat de spoorbrug over de Arne op 1 Sept. a.s. weder draaibaar zal zijn. Verschillende collecte- lijsten voor een nieuwe toren klok waren binnengekomen. Niet minder dan f 858 is opge haald, hetgeen een succes voor het scheidende college betee- kent, al is voor een nieuwe klok een bedrag van f 1500 noo dig. De geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden werden in orde bevonden. Met alg. st, werden verschillende wijzigingen der begrooting 1945 vastgesteld, tevens diverse pen sioengrondslagen van den bur gemeester, gemeentepersoneel en deurwaarder C. Willeboord- se. Op voorstel van B. en W. werd besloten den Molendijk, Korteweg, v. Akenstraat en Molenweg ondergronds van ele.ctr. licht te voorzien, omdat volgens het indertijd aangegane contract met de P.Z.EM. dit thans noodzakelijk werd ge maakt, waarmede een bedrag van f 1500 gemoeid zal zijn. Toegestaan werden gelden voor de Bijz. School voor aanschaf fing van schoolbanken en aan sluiting op 'de waterleiding. N.a.v. het verzoek van de be waarschoolonderwijzeres om ook haar onder het K.B. G 13 te laten vallen en kindertoeslag te verleenen werd uitvoerig ge debatteerd. Ten slotte werd met 4 tegen 2 st. besloten de gevraagde emolumenten te ver leenen. Bij de rondvraag kwam ter sprake verbetering van de rioleering aan den Ouden Dijk. aansluiting op de waterleiding voor dhr Moens en de onhoud baarheid van den oprit van den Molenweg naar den Molendijk. Ten slotte bracht de voorz. dank aan de scheidende raadsle den voor wat ze in belang van de gemeente hebben gedaan. Hierna werd door alle leden nog het woord gevoerd. Dhrn Goverse, Moens en Crucq zul len niet meer terugkeeren. Kerk cn Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westerbork, W. J. de Hoest te Blokker. Aangenomen naar Zevenaar, H. B. Spijkerboer te Woud send; naar Putten, J. v. d. Vel den te Hilversum. Geref. Kerken. Beroepen te Dinteloord, D. A. Vogel te Ouderkerk a. d. Y. te Lemmer, J. Visscher te Spijk (Gr.). Bedankt voor Oosterbeek, Jac,. Andree te Delfzijl; voor Borger, L, W. Muns te de Hey- Tuindorpvoor Schoonrcwoerd, H. v. Heyst te Nieuw-Lekker- land; voor Vollenhove (Stad), M. Nörg te Suameer; voor Wilsura (O.), C. Jansen te Hin- deloopen. Geref. Kerken (art, 31 K.O.) Beroepen te Delfzijl, C. G. Bos te Uithuizermeeden. Chr. Geref. Kerk. Tweetal,, te Midwolda (Old), J. v. Dijken te Aalten en J. Tij mes te Nunspeet. Vrije Eivang. Gem. Bedankt voor Groningen, C. Zijlstra te Enschedé. Gen. Synode Geref. Kerken. In haar vergadering van Woensdag luisterde de Synode van de Gerei. Kerken, verga derd te Zwolle, naar toespraken tot haar gericht door vertegen woordigers van buitenlandsche zusterkerken. Rev. William Fraser sprak namens The Free Church of Scotland en The Church of Scotland. Rev. John Dickson voerde het woord als afgevaardigde van The Original Secession Church of, Scotland. Namens The Presbyterian Church of Wales hield rev. I. Oswy Davies uit Liverpool een ■toespraak. Prof, dr H. H. Meeter, hoog- leeraar te Grand Rapids ver tolkte de gevoelens van de Christian Reformed Church of America; hierbij sloot zich ds N. J. Monsma uit Paterson, voorzitter van de vorige Sy node der Chr. Ref. Church, aan. Prof, dr J. H. Bavinck beant woordde de Engelsche afge vaardigde, terwijl prof, dr V. Hepp zich tot de Amerikaan- sche vertegenwoordigers richt te. Na deze toespraken werd de openbare zitting van de Sy node geschorst tot Donderdag morgen. Onderwijs. In de Veiligheidsraad zeide Min. Van Kleffens met betrek king tot de Oekrainschc klacht „Het gaat om een aantal on gefundeerde beschuldigingen te gen twee leden van de Verecnigde Naties, en de overvloed van bij voeglijke naamwoorden, die de klacht kenmerkt, houdt naar mijn meening zelfs geen begin van be wijs in. Ik doel niet in het bij zonder op de Oekrainsche zaak zaak als ik ijiijn collega's in over weging geef, de standing en de waardigheid van den Raad niet uit het oog te verliezen. Indien wij toestaan dat dit lichaam, dat als een zeer hoog forum dient te worden beschouwd, een klankbord van ongefundeerde klachten wordt, zal het snel in de alge meene achting dalen. Naar mijn meening moet de Raad, alvorens kwesties op de agenda te plaatsen, beginnen met zich ervan te overtuigen, dat er op het eerste gezicht voldoende bewijs bestaat. Dit zijn algemeene overwegin gen en gelden voor alle leden. Tot dusver zijn wij misschien door gebrek aan ervaring te haas tig geweest met het plaatsen van kwesties op de agenda. Laten wij ons leven beteren en hiermede ophouden. Ik leg er den nadruk op, dat ik de eerste za! zijn die voor plaatsing op de agenda stem wanneer de regee- riug van de Oekraïne met behoor lijk gegronde klachten komt". De bespreking van de Oekrain sche klacht werd opgeschort en men begon met het onderzoeken van de lidmaatschapsaanvrage voor 9 landen. Degrelle wordt niet in Brazilië toegelaten. Aan Leon Degrelle zal gee,: enkel verlof worden verleend zich in Brazilië te vestigen, zoo hij zich in Argentinië mocht ontschepen. De politie zou zich onmiddellijk van zijn persoon meester maken. Nederlandsche jeugd in Engeland. Gisteren zijn ruim 500 Neder landsche jongeren, die onder lei ding van de „World Friendship Association" een bezoek aan En geland brengen, met een specialen trein van Londen naar Zuid- Wales vertrokken. VH. Voor het examen Meubilee- ringsbedrijven, gehouden te Utrecht, slaagde voor de afd. Behangersbedrijven dhr J. P. Dekker te Ouwcrkerk. Wat de barakken betreft, ston den deze wel, zeer dicht opeen. Het waren lange lage gebouwen. Om het voorterrein (de appèl plaats) 4 houten barakken: Blok ken I, II, III en TV. Voor barak IV stond de steenen keuken. In Block I zetelden de „Schreib- stube", de kappers, het badlokaal, de doktoren en een klein zieken zaaltje. Block II enIII waren ge wone woonbarakken. Block IV was het ziekenhuis, aan de eene kant besmettelijke ziekten, in de andere helft dyssenteriepatiën- ten. Door de slechte voeding, plotselinge overgang en koude, hadden zeer vele gevangenen met dyssenterie te kampen. Vooral de appèls waren des winters een beproeving, wan neer men met een kale schedel de natuur trotseerde. Toen zal er meer begrijpen gekomen zijn voor de oude kaalhoofdigen heer tjes, die het coupéraampje immer gesloten wilden hebben. Voor Block IV stond de keu ken, een nieuw steenen gebouw (de andere barakken stonden er nog van het Nederlandsche artille riekamp). Deze groote keuken was in 1942, ten koste van vele menschenlevens (men zegt 135) in 6 weken gebouwd. Parallel achter Block I lag de „Bekleidungskammer", een barak in dezelfde trant, maar grooter en opgetrokken van beton, waar de rest van het kamp ook van was gebouwd. In één lijn met deze barak, de Werkstatten met allerlei kamers en voorzien van behoor lijke ramen. Hier zetelden de am bachten. Daarnaastde Radiobarak of Block'V, daarnaast Block VI, waarin een deel van het radio- commando, de kino en een gedeel te van de Alba. En dan de woon barakken VII tot en met X. Voor deze barakken stonden de „Waschraume", waarin een hon derdtal W.C.'s en waschkrancn. Uit Ommen is later nog een barak geplaatst, die naast Block IV werd geplaatst en gebruikt werd voor een gedeelte van de kleermakerij en het stroovlechten, hoewel dit laatste meest buiten gebeurde. Wanneer men zich dat alles denkt op een ruimte kleiner dan 200 bij 200 meter en daartusschen en daarin 3000 tot 4000 menschen, dan blijkt wel hoe beperkt de ruimte wel was. Alle gevangenen hadden een nummer op de rechterkant van de broek en op delinkerborst. On derduikers en gevluchte arbeiders hadden geen verdere kenteekenen en mochten daarom uitrukken met een buitencommando. Alle overige gevallen hadden een roode bal van katoen achter op den rug en op de rechterbroekspijp. Dit was het algemeene kenteeken en spe ciaal bedoeljl om ontvluchten te voorkomen. Joden hadden een Jodenster. Jodenbegunstigers een zwarte driehoek met een gele punt erin op de rechterborst. Zij, die voor diefstal van Jodengoederen zaten en zwartehandelaren een zwarte driehoek, z.g. a-sociale elementen, waaronder radiobezitters en be gunstigers van onderduikers ook werden gerekend, een blauwe driehoek, menschen die voor poli tiek zaten een roode driehoek. Ge vallen die nog niet veroordeeld of zelfs verhoord waren een witte (en toen het witte katoen op was) een roode U (Untersuchungsge- fangene). Dus al met al een kleurrijk iets in een kleurloos bestaan. Half Maart gingen er weer 100 en in Augustus 1944 werd er weer een transport van SS-frontarbei- ders uitgeroepen. Het kampstraf- teeken is waarschijnlijk een uit vinding van den commandant (Uptersturmführer Berg) ge weest, om met het uitdeelen van die straffen een toevloed front arbeiders te krijgen en daarna per hoofd een premie op te strijken. Er werd zoo'n onderduiker (lang. niet alle onderduikers gebeurde dat) een papier voorgelegd, waar op hem werd medegedeeld dat hij een bepaalde straf kreeg. Dat moest hij dan voor gezien teeke nen. Na enkele weken werd hem dan gevraagd, of-hij „vrije ar beider in de bezette gebieden on der leiding van de SS" wilde wor. den (een camouflageuitdrukking 1 voor SS-frontarbeider), dan werd zijn kampstraf niet in rekening gebracht. Toen de algemeene toe stand in het kamp iets verbeterde en er niet zooveel meer intrapten, werden andere methodes toege past. En werden de jongens vra gen gesteld over sport, en spelbe- oefening, dan liet men hen dit teekenen, klapte het boekje dicht, zoodat het „SS_-frontarbeiderzak- boekje" duidelijk te zien kwam. Nog iets later, toen men hier niet zoo erg meer intrapte, zei men dat de naam „SS-frontarbei- derszakbaekje" na teekening zou worden doorgestreept. Geen enkele onderduiker be hoefde echter om den tuin te worden geleid, want ze werden allen voldoende gewaarschuwd door oudere nummers om niets te teekenen. Er werden echter altijd nog lammelingen gevon den die het toch deden. Tusschen Maart en Septem ber 1944 gingen de onderduikers echter meest op een gewoon arbeiderstransport, en zeiden dan vaak, dat ze reeds in Duitschland hadden gewerkt, waarbij ze plaatsen noemden alsLeer, Papenburg, Emmerik enz., allen grensplaatsen, in de hoop daar te worden geplaatst en gauw weer over de grens te kunnen. Dat lukte inderdaad wel eens. Toen echter te veel ont vluchtingen in de transporten voorkwamen, ging het heele transport naar één kamp in D. om onder militaire bewaking te werken. Daar was het nog wel veel slechter dan in Amers foort. Zoo'n transport werd dan ook later bewaakt door „Grüne Polizei", inplaats van de politie agenten die in 't begin meegin gen. Iemand, die lid van de „Cul tuurkamer" was, en daarom zijn haar mocht houden, viel tijdens zoo'n transport natuurlijk op tusschen al die kaalkoppen. Daarom werd hem door zoo'n politieman gevraagd, of hij er ook bij hoorde. „Nee", zei de haardos'. „Ga d'r dan tusschen weg", antwoordde de agent, en de transporter zag zich tot zijn verbazing eruit geduwd, zoo dat hij rustig naar huis kon gaan. Een poosje later kwam hij echter weer als politieke gevangene, wegens het ver spreiden van illegale lectuur. Zoon „cultuur"-mannetje I Een andere goochemerd stapte met een vriend in een open lift van de Nederlandsche Spoorwegen op het station te Amersfoort, drukte op een knopje en steeg voor de oogen der argeloozen omhoog, waar na ze langs de eerste verdieping weer vrijuit gingen. Ook hij kwam weer, voor grensover schrijding van België naar Ne derland. De eerste keer was hij voor grensoverschrijding in omgekeerde richting gesnapt. Er zijn menschen, die het nooit leeren. Het ontvluchten werd ver gemakkelijkt, doordat de trans porten steeds grooter werden; van 100 tot 150 in November en December 1943 tot 700 a 800 in Juni en Juli 1944. De gemiddel de aanvoer wekelijks was 750 gevangenen. Eén gevangene heeft waar schijnlijk het record behaald. Tusschen October 1943 en Aug. 1944 gelukte het hem driemaal binnen P.A.D.'s veste te ko men. Hij ging steeds weer op transport naar D., ontvluchtte steeds weer en ging dan naar- huis, waar hij prompt weer ge snapt werd, om wéér een nieuw nummer in Amersfoort op te doen. (Wordt vervolgd.) t

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2