DE „7 DECEMBER DIVISIE". Herkerstening van Europa. H.M. de Koningin spreekt in Assen tot leden der expeditionnaire macht. H. IV!. Koningin WUhelmina reikt te Assen onderscheidingen uit. De toekomst der Nederlandsche beschaving. Slotphase van het proces te Neurenberg. Frankrijk strijdt tegen den zwarten handel. INDONESIË Lord Killearn bij Sjahrir. Geen contact met Soekarno. De zuiveringsacties duren voort. De voedsel- en landbouworganisatie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- vijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 429 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 30 Aug. 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op-' en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.48 u., on der 19.31 u. Maan op 10.57 u., onder 21.29 u. F,.K. 3 Sept. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 31 Aug.: 4.43 u. 2.00 m., 16.54 u. 1.94 m. ven genoemde beweging meent, dat het gevoel alles is en stemt haar „godsdienst" af op het sentiment. Het tragische ech- Amerika is het land der onbe- ter van al deze stroomingen is, grensde mogelijkheden. Ook opdat men het geluk zoekt buiten, het gebied van het godsdienstig God. leven. Het aantal secten is er legio en tal van geestelijke stroomingen zijn in dit land ont staan. Thans is er weer een nieuwe verschijning in de reeks, die Er zitten in deze beweging elementen, die van waarde zijn, Die zitten tenslotte in iedere ideologie. Wanneer deze groep zich aandient schoon klinkenden onder naam tendom heeft gebroken en veel De le divisie, die naarlndië gaaf, gaf Zij den naam: „7 December divisie". den: spontaner en eerlijker door het van leven gaat, dan heeft dat ons „Youth for Christ Internatio- i iets te zeggen, nal". Een beweging, die pas 1 Maar als we vragen: Heeft twee jaar geleden begon en nu Europa deze nieuwe „bewe- reeds bijna 2 mill, volgelingen ging" noodig?, dan is ons ant- heeft. Een leer of een soort ge- woordneen 1 Het zou ons we- Gisterenmiddag heeft H. M. de Koningin te Assen het woord ge richt tot leden van de expedition-1 naire macht. De eerste dcvisie dezer expeditionnaire maoht zal diger naar het heidendom voe ren. Er is iets anders noodig, n.l. een herleving van het B ij - belsch Christendom, dat God als Schepper erkent en den mensch wil zien in 2ijn onvol komenheid en zonce. Dhr Andriessen heeft enkele vragen gesteld met betrekking tot den wederopbouw. O.m. werd gevraagd of het juist is, dat zij, die een huis willen la- troepen in Indië hebben te vervul len. deze eigenaardige „7-December divisie" Waarom naam van gekozen is? Het was op den in dezen naam genoemden datum, dat H. M. de Koningin in 1942 Haar bekende, historisch geworden verklaring ten bouwen, eerst van 33 in- j aflegde, met betrekking tot de stanties de noodige vergunnin- staatkundige hervormingen van gen moeten hebben. In zijn ant- het Koninkrijk der Nederlanden Indische volkeren op een eigen onzer woord noemde de Minister het en van de Rijksdeelen. En deze staatsverband werd erkend. En,oogen hebben te stellen, opdat door genoemde aantal instanties verklaring gold en geldt nog als verre van juist 1 Slechts aan richtsnoer voor het" beleid van drie voorwaarden moet worden regeering en leger ten opzichte voldaan Mpn moet beschikken over de voor den bouw noodige ma- loofsbelijdenis heeft de groep relddeel slechts sneller en gron- over eenige weken naar Nederl. - niet. De leider is een zekere dr Torrey Johnson en zijn vol gelingen komen eiken Zaterdag avond op verschillende plaatsen bijeen. Denkt u niet, dat er dan een gewone kerkdienst gehou den wordt. Een compleet or kest1 met veel saxofoons en een groote trom verzorgt het muzi kale gedeelte. Een samenkomst bestaat verder uit een paar moppen, een toespraak van één der leiders, een gymnastisch in termezzo en wat volksliedjes, door een clubje te zingen. Een groote schijnwerper staat op den spreker gericht. De massa hangt aan zijn lippen en be loont zijn toespraak met een daverend applaus. Dr Johnson wil op deze -ijze de Nieuwe Wereld terug, ren- gen tot het Christendom. Maar zijn plannen reiken nog verder. Reeds is hij in Europa geweest, dat hij eveneens van plan is te herkerstenen. Toen hij van deze reis in Chicago terugkeer de, ging hij zijn reisgenooten voor in gebed voor Europa. Over eenigen tijd komt deze beweging ook naar Nederland, om de Ned. jeugd met trom en saxofoon te bekeeren. De eischen tot toelating voor deze beweging zijn: activiteit', een d|ynamisch!e persoonlijk heid, organisatietalent, sober heid in kleeding, een goede stem en een levenswijze, die boven verdenking verheven is. Op het eerste gezicht lijkt dit alles een grap. Toch, bij na dere beschouwing, is de diepe achtergrond daarvoor te ern stig. Want wij hebben hier te doen met een strooming die zich zeer verre van het werke lijke Christendom heeft gedis- tancieërd en die met de eeuwi ge Waarheid van het Evangelie weinig meer te maken heeft. De mensch ontvangt hier reli gieuze bevrediging na een Op windende toespraak en massaal gezang en denkt daarmee ge lukkig te zijn. Het is echter schijn-geluk en een hopeloos surrogaat. Eén van de decadentiever schijnselen van onzen tijd komt hier sterk naar voren. In het hart van ieder mensch, christen en niet-christen, leeft het ver langen naar iets anders, iets, dat boven dit leven: uitgaat', waaraan hij zich in zorg en strijd kan vastklemmen. Door alle eeuwen heen heeft de mensch gezocht om dat houvast te vinden. Groote figuren, man nen van wetenschap hebben zich moe gedacht op het wezen van het menschelijk geluk. Men heeft het gezocht in betere so ciale toestanden, verstandelijke ontwikkeling, enz. De hierbo- Voorts werd in deze rede aan gekondigd staatkundige hervor mingen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Rijksdee- Oost Indië vertrekken. Hare Ma- }en- Hierbij staat het behoud van jesteit gaf aan deze divisie den R>*sverband voorop. Maar - V, dit zal dan zijn een h e r v o r m d naam van: „7-December divisie'. staatsverband. Vooral in de door- Met deze naamgeving wordt be- voering van deze hervorming en doeld uitdrukking te geven aan de in het waarborgen er van ligt taak, welke de Nederlandsche voor Nederland overzee een zeer Behoud van een hervormdhun eigen taak vervullen. De ver- Staatsverband roeping. I wezenlijking van de bekroning van het Nederlandsche Bestuur in belangrijke roeping. Bekroning van het Ned. Bestuur in den lndisohen Archipel taak van volk en troepen. Groote nadruk werd in deze rede gelegd op het v r ij w i 11 i g karakter van bet samengaan van de verschillende volkeren van het Koninkrijk terwijle van een duur zaam verbond. Het recht van de den Indischen Archipel is de groote taak èn van ons volk èn van onze troepen. Beschouwen wij in dit licht deze naamgeving, dan schuilt daarin een diepen zin. Dan wordt 7 De cember een devies voor al onze troepen in Indië bij de uitvoering van hun opdracht. Van het goed begrip hiervan zal in sterke mate afhankelijk zijn of Nederland een historische taak in de wereld kan blijven vervullen. We zien bet niet anders of H. M. de Koningin heeft zulks door Haar gebaar zeer duidelijk onderstreept. Zij, die geroepen worden om leiding te geven aan de troepen in Indië, zullen zich hebben in te span nen om onze soldaten hiervan te doordringen. Maar ook het Ne derlandsche volk zal deze taak troepen duidelijk voor van Indië. Zeer veel is reeds over deze rede gezegd en geschreven. Aller- terialen en vaklieden. Voorts eerst werd in deze rede 'herdacht over een taxateur voor het op- de wreede Japansche aanval op nemen van de schade en het indië en de Nederl oorlogsver herstel. En tenslotte over de klaring. Die oorlogsverklaring noodige geldmiddelen. was egn bijdrage in den strijd Er was dus éen drietje teveeltegen Japan en die strijd is nog niet afgeloopen. In Ned. Oost In ner c-rciui \/am .CD dië, waar nog zoo ontzaglijk veel »DE STEM VAN .SRAEL onrecht, door de Japanners in hét CONTRA ENGELAND. leven geroepen, bestaat, moet de „De stem van Israël", de overwinning der Geallieerden op Joodsche ondergrondsche radio, Japan nog worden voltooid. Brit- heeft gisteren voorgesteld een sche en Britsch-Indische troepen naar het woord der jongste troon- leger en volk eensgezind en rede, hebben deze volken recht om 1 krachtig gewerkt worde aan het vrij hun eigen karakter te ont- behoud van het Rijk der Neder- plooien. In de geschiedenis der landen in zijn geheel en in zijn Vereenigde Volkeren mogen zij 1 deelen. Gisteren heeft H. M. de ICo- offers waren, vervult ons allen ningin te Assen een aantal onder- met voldoening en dankbaarheid. scheidingen uitgereikt aan Neder landsche militairen, bij welke ge legenheid Zij de volgende rede uitsprak Ik acht mij gelukkig om we lk vergeet daarbij niet de vrou wen, die zelf medestreden, dan wel hun man, zoon of verloofde in de gelegenheid stelden of zelfs aanvuurden om .hun bovenmen w i derom een aantal onderscheidin- schelijken strijd tot het einde toe voorloopige Joodsche regeering hebben tot dusver aan de uitvoe- gen te kunnen uitreiken voor uit- voort te zetten, te vormen, _die het Engelsche ring van deze ^nog resteerende stekende daden in den achter ons; Gij, officieren, onderofficieren bewind in Palestina onwettig taak gewerkt, doch het is de zou verklaren en bondgenooten plicht onzer Nederl. troepen om zou trachten te verkrijgen om die taak zoo spoedig mogelijk over een vrijheidsoorlog te voeren, te nemen. Twintig Amerikaansche diesel-electrische goederenlocomotie ven van een voor ons land geheel nieuw model, zijn door de regeering in de Ver. Staten aangekocht. De locomotieven, welke een snelheid van 75 K.M. per uur kunnen ontwikkelen en uitgerust zijn met twee motoren van totaal 660 P.IC, hetgeen overeenkomt met de gemiddelde trekkracht van een goederentreinlocomotief, zijn in ons land aangekomen. Zij vor men een welkome aanvulling van het locomotievenpark der Ned. Spoorwegen. liggenden oorlog verricht, zoowel bij de overrompeling van ons land in Mei 1940, als bij het taaie en onoverwinnelijke verzet gedurende de jaren van verdrukking en knechting. Over enkele oogenblikken zult gij, ridders der Militaire Willems- 1 orde, en gij dragers van den Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis en het Kruis van Verdien ste, die hier voor mij staat, het eereteeken uit mijne handen ont vangen. Sommigen uwer stonden pal in den ongelijken strijd gedurende de Meidagen, waarin een overmach tige vijand ons vreedzame land en manschappen in dit carré ver zameld, gij maakt deel uit van datzelfde volk, dat getoond heeft, ondanks dat oorlog en verdruk king het zoolang bespaard was gebleven, te kunnen en willen strijden voor recht en vrijheid. Grootendeels vormt gij een on derdeel van de divisie, die, straks den naam van „7-December- divisie" voerend, naar een ander deel des rijks zal gaan, om daar mede te werken tot het herstel van recht en veiligheid. „Zeven December" zal de naam dezer di visie luiden, omdat in mijn rede van 7 December 1942 de grond slagen zijn neergelegd voor een In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard is Woensdagochtend het door het Nationaal Instituut georgani seerde congres geopend, Het congres zal het belangrijkste fundament van ons volksbe staan gedurende drie dagen be handelen, de toekomst der Nederl. beschaving. Als voorzitter van het Nat. Instituut sprak P-rins Bern- hard de openingsrede uit, waar in hij o.m. zeide „Het congres getuigt van vertrouwen in onze nationale ontwikkelingsmogelijkheden. Wat de bezetter ook materieel vernield moge hebben, één ding heeft hij tevergeefs getracht te bedwingen: den geesl. Wij zijn hier bijeengekomen om ons te bezinnen op onze nieuwe cultureele taa'k in een np-oorlogsche wereld. Den arbeid, dien gij gaat ver richten, kunnen wij nóemen een nationaal beraad over cultureele vraagstukken. Moge uw werk krachtige impulsen wekken, welke ons volk de wegen zul len wijzen welke leiden naar het herstel van ons dierbaar vaderland." De dagvoorzitter van het congres, prof. dr J. Waterink, bracht hierna dank aan Prins Bernhard voor zijn tegenwoor digheid. Zij deed het niet minder Eén dezer dagen stond één van de allerwieu/wsto automo bielen op den Strandboulevard te Vlissingen, speciaal inge richt en gebouwd voor het ver voer van naar schatting 10 personen. Men vertelde mij, dat deze wagen' gereden werd door een vrouwelijke majoor van de Marva. Later zag ik inderdaad een dame in uni form met genoemden wagen wegrijden, (Voor automobiel- kenners: m reeds een „klod derende" motor en bij het weg rijden 'n blauw rookplwvmpje!) Eet was niet één van de goedkoopere wagens, dus geen Ford of Chevrolet. Helaas kon ik het merk door de duisternis niet goed onderscheiden. Dregelijke dure en luxe wa gens geeft 'de overheid hier in handen van vrouwen, terwijl Amerikaansche generaals in jeeps rijden en er tevreden mee zijn. En toch zit Holland vree- selijk m de war met zijn de viezen! OPMEBEEB. DE ROOFOVERVAL OP HET HOOFDPOSTKANTOOR TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen meent de politie voldoende aanwijzingen te hebben, die een langere ge vangenhouding van den portier van het hoofdpostkantoor te De ex-koning van Halië heeft in een voorstad van Alexanorie i een villa gekocht, waar hij van September af zal wonen. AMBACHTSTARIEVEN. Vaor de ambachtstarieven is een uniforme regeling getroffen. De totaal-prijs voor een bepaalde karwei wordt berekend uit den prijs van het aantal uren arbeid en den inkoopsprijs van het ver werkte materiaal, op welke laat sten een opslag van 15 pet. is toe gestaan. Per uur arbeid mag een prijs worden berekend, die vari- zaak spoedig tot klaarheid zal waring overgebracht. De poli tie ondervindt veel medewer king van het publiek en ook de drie luidruchtige jongelui, die zich 's avonds om kwart voor 10 op het Roode Zand hebben bevonden en die d-oor middel van de pers werden op geroepen, hebben zich gemeld en enkele inlichtingen ver strekt, welke voor het onder zoek van belang kunnen zijn. Naar men ons verzekerde be staat er gegronde hoop, dat de Hitler's wil was wet. Volgens een verklaring van kolonel Buerker zou Keitei alle voorbereidingen tot het voeren van een bacteriënoorlog in Sept. 1943 verboden hebben. De verdediger van het Rijksminis terie sprak van de „fictie" in zake samenwerking tusschen l-eden van het betreffende mi nisterie. Zij waren adviseurs, die moesten luisteren naar monologen 'van den Führer over daden uit het verleden. Hitler's wil was wet. Vervolgens nam de Britsche aanklager het woord. „Ik zeg nogmaals", aldus Fyfe", dat wij niet pogen het Duitsche volk te beschuldigen. Ons doel is het te beschermen en het de gele genheid te geven zich te reha- failit-eeren en de achting en vriendschap der wereld weer te verwerven." Zaterdag a.s. zal het proces beëindigd worden met de laat ste verklaringen van de be klaagden. de „mystiek" doordrongen wa ren als zijzelf. De Gestapo, de S.A., de S.S., de S.D. waren in strumenten van zijn controle, propaganda en politie, terwijl het opperbevel van de Wehr- macht tot taak had het leger dienstbaar te maken aan de po litiek van de partij. Door deze organisaties collectief misdadig te verklaren, zult gij, leden van het tribunaal,' bijdragen tot het groote werk van de totstand brenging van een algemeenen vrede, waarnaar alle vrije vol keren verlangen. Uw vonnis zal aldus niet het besluit vormen van een „proces van overwin naars tegen overwonnenen", zooals de Duitsche verdedigers schenen te vreezen, doch inte gendeel een plechtige en zui vere manifestatie van eeuwige rechtvaardigheid." 20 September reeds uit spraak te Neurenberg? Het internationale oorlogs tribunaal is voornemens zijn oordeel, uitspraak en vonnissen De Fransche aanklager tegen de individueele gevange- vraagt De Fransche aanklager bij het Tribunaal te Neurenberg heeft in zijn requisitoir tegen de voormalige Duitsche rijks- regeering, de Nat.-Soc. Partij, de Gestapo, de S.A., de S.D., de S.S. en het opperbevel van de nen omstreeks 20 Sept. bekend te maken. De uitspraak zal twee dagen in beslag nemen en een nieuw internationale wiet voor de toekomst scheppen. Den eersten dag zal het tribu naal uitspraak doen over 'de voornaamste punten van de Wehrmacht, gevraagd, om deze zaak in het algemeen. Op den zeven instanties misdadig te tweeden dag zal het tegen de verklaren, Hij zeide; „De j gevangenen uitgesproken oor hoofdschuldigen hadden mede werkers noodig, die van dezelf- deel worden bekend gemaakt. Na stormachtige discussies heeft bet Fransche kabinet zich bereid verklaard een wet aan. de Kamer voor te leggen, krachtens welke de ergste zwarte handelaars zullen wor den ter dood veroordeeld. Uit betrouwbare bron wordv ver nomen, dat de minister van Voedselvoorziening met aftre den heeft gedreigd, indien de regeering niet aan zijn eischen zou voldoen. De Kamer zal ook een tweede wet in behandeling nemen, die bijzondere bevoegd heden verleent om de gevange nisstraffen van zwarte hande laars te verzwaren. overweldigde. Anderen hebben het nieuwe verhouding tusschen de gevecht in den verbeten onder- deelen des rijks onderling en bin- grondschen strijd voortgezet, nen die deelen zelve, daarbij gedurende jaren van uur Deze grondslagen zijn: herstel tot uur het leven in de waag- van recht en veiligheid en ver schaal stellend. In deze laatsten nieuwing in vrij overleg, eer ik de overlevenden uit het Officieren, onderofficieren en verzet en voor alles de talloozen, manschappen I houdt bij het vol- die, door hun trouw aan de Ne- voeren van die taak steeds voor derlandsche zaak hun leven voor oogen, dat gij geroepen zijt om j het vaderland hebben gegeven, de uitvoering van zulk een sa- Met u allen gedenk ik hen op dit mengaan van de verschillende dee- oogertblik met weemoed en ont- len van ons in gestadige ontwik roering. Dat zoovelen uit mijn keling gegroeid rijk mogelijk te volk tegen een vijand, die opper- maken. machtig en onoverwinnelijk leek, Geeft nu evenals degenen, die die er meedoogenloos naar streef- hier voor u staan en die voor ons de onze volkskracht te breken, aller zaak hun leven waagden uw zich moedig en hardnekkig ble-geheele persoon voor het volvoe- ven verweren, hoe zwaar ook de ren dezer grootsche taak. eert overeenkomstig de geldende loonregeling en waarin alle kos ten, winstopslagen en .omzetbe lasting zijn inbegrepen. Toezicht op het werk mag niet extra wor den berekend. De ondernemer is verplicht zijn rekeningen te specificeeren naar het aantal uren en het verwerkte materiaal. Wanneer men over den bereken- 'den prijs twijfel koestert, doet men er goed aan de gespecificeer de nota aan den prijscontrole- dienst toe te zenden. DOOR ZELFMOORD AAN EXECUTIE ONTTROKKEN. Namens den Minister van Justitie wordt bekend ge maakt, dat J. C. Moolenijzer, wiens gratieverzoek was af gewezen, zich door zelfmoord aan de executie heeft ont trokken. DE ARRESTATIE VAN W. VOGT. zijn gebracht. De „Queen Elizabeth" zal, naar men verwacht, dit jaar voor al haar reizen volgeboekt zijn. De bruto inkomsten van de „Queen Elizabeth" zullen over een geheel jaar ongeveer 60 millioen gulden bedragen. Op 3 Sept. zal te Rotterdam de plechtige beëediging van 86 nieuw-benoemde officieren van het corps mariniers plaats heb ben. De plechtigheid zal wor den bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard en den minister van Marine. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van ■Donderdagavond tot Vrijdag-- avond Matige, in het Westen van het land tijdelijk nog krachtige Z.W. wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen buien. Weinig verandering van Te* voorkoming van misver- i temPeratuur. stand deelen wij mede, dat de "li. inhechtenisneming van den heer I Laatste berichten. W. Vogt door den procureur-1 ENGELSCHE JONGENS fiscaal bij het bijzonder rechtshof te Amsterdam, staat geheel los van de behandeling van de zaak-Vogt door de zui veringscommissie-Drost e.a. Het advies der commissie ARRIVEEREN TE GOES. De eerste groep Engelsche kin deren, een 50-tal jongens van de Tiffin Boy's School uit Kinston- on-Thames (Surrey) kwam gister middag met een drietal bussen Door den persattaché van Lord Killearn werd er den nadrtik op gelegd, dat het voornaamste doel van de reis naar Djogjakarta is contact te krijgen en de basis voor verder contact te leggen. Dr van Mooie is van de reis op de hoogte gesteld. Te Kopenhagen zal 2 Sept. een conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der Vereenigde Naties beginnen. Aan deze besprekingen .neemt een Nederl. delegatie deel, wel ke onder leiding staat van den minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening. Een aantal deskundigen uit Nederland en Indië op het ge bied van den landbouw, de vis- scherij, de voedselvoorziening Jeugdorganisatie) 33 en de Per- wari (Vrouwenorganisatie) 1. Zuiveringsacties te Batavia, Bandoeng en Semarang. Plet Britsche communiqué deelt mede, dat bij de zuiveringsactie •p. .i i Huuuag iiicL ecu uncial uusseii I van de fa. de Munck te Goes aan, Zij waren des morgens met de „Prague" te Hoek van Holland ■gearriveerd, waarbij velen gedu rende den -stormachtigcn nachte lijken overtocht nogal last van zeeziekte hadden gehad. Het - plaatselijk comité van de „World Friendship Association" was aan den Hoek ter verwelkoming aan wezig. Op het Goessche gemeentehuis had een officieele ontvangst plaats door B. en W. Mr ten Kate hield een toespraak, die door een der ter ontvangen. De minister zal spoedig een beslissing naar aan leiding van dit advies nemen. EXECUTIE J. E. FEENSTRA. De Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem deelt mede, dat gis terenmorgen om 6 uur, in de gemeente Arnhem door den kogel is ten uitvoer gelegd het doodvonnis, uitgesproken ten aanzien van J. E. Feen- stra, gewezen Gewestelijk Commandant der Marechaus- begeleidende leeraren beantwoord see te Arnhem. De Proou- werd, terwijl een vlag werd aan- reur-Fiscaal en de Advocaat-geboden. Hierop gingen de jon- Fiscaal woonden de executie (tens, vermoeid van de reis, met Er zal geen ontmoeting plaats A hebben mef Soekarno. Of hij zijn I *e" 9?s e" 1B*£via twee In- diensten zal aanbiden zal voor -een I donesiers gedood 21]n' Veert,cn groot deel afhangen van het re sultaat van dit bezoek. Donderdagmorgen is Lord Kil learn te Batavia teruggekeerd. Gemeenteraad te Palembang. Blijkens een bericht van de Re- publikcinscjte radio-Djogjakarta heeft de commissie voor de ge meenteraadsverkiezingen te Pa lembang den gemeenteraad van deze stad als volgt samengesteld: Masjoemi (Mohammedaansche en het economisch leven maakt partij) 14, P.N.J. (Partai Nasio- deel uit van de delegatie. De conferentie zal ongeveer twee weken duren. De heer Mansholt vertrekt heden naar Kopenhagen. Gedu rende zijn afwezigheid zal het beheer van zijn ministerie nal Indonesia) 5, Socialistische Partij 4, Pesindo (Socialistische werden gevangen genomen en tien gewond. Bij de zuivering van het gebied ten Zuiden van Bandoeng zijn twee compagnies, versterkt met tanks, door 150 Indonesiërs aangevallen. De aanval werd af geslagen. In de omgeving van Semarang, waar vier compagnies ondersteund door tanks en artillerie het ge bied zuiverden, zijn bij een bot sing tusschen patrouilles twaalf Indonesiërs gedood en vier ge wond. Ten Westen van Medan zijn bij zuiveringsacties zeventien Indo nesiërs gedood, veertien gewond en dertig gevangen genomen. Uit Medan wordt gemeld, dat de geallieerden het postkantoor en bii. Feenstra lief zich beqe leiden door een geestelijke. UITBREIDING VAN ALGEMEENE GRATIE. hun pleegouders naar de logeer adressen, naar we hopen een pret tige vacantie tegemoet. Morgen zullen we onze lezers een uitvoer riger artikel van de geheele toch* xr?' M' de0,K°mngin heeft bij geven, die door een onzer ver- K..B, van 23 Aug. eentge uit-1 slaggevers werd meegemaakt, brciding gegeven aan de bij K.B. van 29 April verleende al- gemeene gratie van geringe straffen uit den bezettingstijd.! De ministers van Buitenland- Voor dit gunstbetoon werdsche Zaken van de Groote Vier een aantal personen voorge- hebben besloten op de Vredcscon- dragen, die veroordeeld zijn ter ferentie alle artikelen van de ont- zake van tijdens de bezetting of i werp-vredesverdragen, waarover kort na de bevrijding gepleegde z'i.. overeenstemming hadden be. Beslissing van de Groote Vier. reikt, te zullen verdedigen. De indruk van het bezoek van Lord Killearn. In politieke kringen te Djok- - In Mont Martre is gisteren een reusachtigen brand uitge- het geheele complex van de be broken, die in enkele minuten stuurskantoren aan de Soekamoe- worden waargenomen door mi- een paar blokken flatwoningen j lia te Medan van de Indonesiërs nister Huysmans, in lichter laaie zette, I hebben overgenomen. strafbare feiten. DE „JACOB VAN HEEMSKERCK" TE ROTTERDAM. De lichte kruiser „Jacob van Jakarta heeft het bezoek van Lord Heemskerck" is gisterenmor- Killearn oon goeden Indruk ge- gen op thuisreis uit de Oost te maakt. Zjj zeggen, dat met behulp Rotterdam aangekomen en ligt yan de wijsheid van Lord Killearn thans in de Parkhaven. Van- iodore hinderpaal, die nog b(j de daag zal het schip naar de werf onderhandelingen tusBchen de In- van Wilton-Feyenoord -te donesiè'rs en de Nederlanders zou Schiedam vertrekken ter repa- i moeten worden overwonnen, kan ratie, worden terzijde gesteld

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1