Ontmoeting Lord Killearn met Sjahrir. Indonesië De toestand in China. Gedetineerden ontsnapt. VogtenSpeetjietongeschikt" KIM. spreidt de vleugels uit. WAT OP DEN BON? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Yloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 428 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 29 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: (Joes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrydag: Zon op 5.40 n., on der 19.34 n. Maan op 9.45 u., onder 21.13 u. E.K. 3 Sept. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 30 Aug.: 4.11 n. 2.07 m., 16.19 u. 2.00 m. Repatriëerlng van Sovjet-burgers zou worden verhinderd. Onder het opsehrift ,jNederlandsohe autoriteiten veradelen repa- Moering oom Sow jetburgers" schrijft het Buss, blad „Prawda": ,Jïa het verslaan van Bitler-Dwitsohland eorgde de Sowjetregee- ring in korten tijd voor de repatriëering van 85681 Ned. onder- danen. In vergelijki/ng hiermee werden slechts 848 Souijetburgere wit Nederland gerepatrieerd. Een vergelijking van deze oijfers spreekt duidelijke taal. Zij toont aan, dat de Ned. regeermg klaarblijkelijk de repatriëering van Sovjetburgers verijdelt. Nederlandsch antwoord. Naar aanleiding van deze be schuldigingen verwijst het A.N.P. naar zyn bericht van 14 Febr. j „Te dezer znke", aldus de „Prawda", „bedienen de Ned. autoriteiten zich van absoluut on gepermitteerde methoden. Zij voeren onder Sowjet-burgers openlijk anti-Sowjetpropaganda. Zij hinderen het werk van repa- triëerings-officieren der Sowjet- Unie op alle mogelijke manieren. Men heeft kunnen vaststel len, dat de secte der Menno nieten (Doopsgezinden), on der aanmoediging van Ned. autoriteiten, anti-Sowjet-pro- paganda onder Sowjetburgers maakt." Deze secte zou zich verder bezig houden met het zenden van Sowjetburgers naar Men- nistenkolonies in de V.S., Ca nada, Brazilië en Uruguay. Voorts wordt ons land ver weten, de verplichtingen te schen den door weigering van inlichtin gen over het verblijf van Sowjet burgers in ons land. Zoo weet de „Prawda" te melden, dat de secretaris van het Friesche dorp „Feeval- den" aan een vertegenwoor diger van de Sowjetambassa- de mededeelde, dat „er geen enkele Rus" in 't dorp was. Er waren er echter volgens het Russ. blad twintig. Toen de Sowjet-officier Kondras- jow in April naar Friesland ging om Sowjet-burgers te ontmoeten, zou de politie in allerijl 40 van deze mensohen per vrachtauto van „Vengou den" (Veenwouden?) uit met onbekende bestemming weg gevoerd hebben. Het hoofd van de prov. politie had Kon- drasjow verteld, dat er geen Russen in de provincie waren en liet hem weten, dat hij gearresteerd zou worden, in dien hij de provincie niet verliet. „Zelfs deinzen autoriteiten er niet voor terug Sowjet-burgers te arresteeren", zoo vervolgt de „Prawda". Nadat het artikel in dezen trant nog eenigen tijd doorgaat, besluit het met te zeggen: „Dit is nog long geen complete lyst van fei ten, die een absoluut onduldbare houding van Ned. autoriteiten t.a.v. Sowjet-burgers in Neder land bewijst. De openbare mee ning in de Sowjot-Unio kan deze feiten, die een openlijke uiting van v(jandeiyke politiok beteeko- nen, waar „voor do Ned. rogoe- ring ton volle aansprakelijk is, niet vergoelijken. De opeubaro meening dor Bowjets vraagt reso- luto maatregelen om een einde te maken aan de tegenwoordige, on duldbare situatie. j!„ waaruit bleek, dat het De partement van Buitenl. Zaken reeds eind Dec. in een nota aan de Sowjet-ambassade uitdrukke- l(jk te kennen heeft gegeven, dat de Ned. regeer-ng bereid is alles te doen om alle Sowjet-burgers, die willen terugkeeren naar de IT.S.S.R. met den meest moge lijken spoed te repatriëeren. Dit werk is steeds gesteund, o.a. door oproepingen via de radio en door plaatsing van Russische advertenties in de dagbladen. Het is inderdaad juist, dat zich eenige, weinig beteeke- nende moeilijkheden hebben voorgedaan, doordat enkele Sowjet-officieren niet op de hoogte waren van de Ned. wettelijke bepalingen met be trekking tot het verblijf van vreemdelingen hier te lande, welke plaatselijke moeilijk heden thans door de „Praw da" worden opgeblazen. Uiteraard is het karakter van de repatriëering vrijwillig. Men nonieten, die in Nederland zijn binnengekomen en die in tegen woordigheid van Ned. ambtena ren ten overstaan van de Sowjet- repatriëeringsofficieren verklaard hebben, niet te willen repatriëe ren, kunnen door de regeering hiertoe niet worden gedwongen. Er be'-'ndt zich, aldus werd verklaard, in Nederland geen Sowjet-burger, die wenscht te repatriëeren en daarbij moeilijkheden ondervindt. Volgens radio Yenan zijn 5000 man regeeringstroepen ten N. van Kiangsoe door de Communisten in de pan gehakt. Tevens wordt echter toegegeven dat de regeeringstroepen in an dere sectoren van hetzelfde front sucessen hebben behaald. Volgens verklaring van een woordvoerder van de Centr, Chin, regeering zou de stad Tatoeng in de provincie Sjansi (250.000 inw.) door de Communisten zijn veroverd. Omtrent de voedselsituatie wordt gemeld, dat in de zwaar ge troffen „rljst"-provlncies Hoenan, Kwantoeng en Kwangsi duizenden boeren het veld verlaten, op zoek naar voedsel. Honderden lijken liggen langs de wegen van Kwan toeng, terwijl tienduizenden uit geweken personen met moeite de steden trachten te bereiken, waar, naar zij gelooven, rijst te vinden zal zijn. Een verklaring van Gen. Tsjoe-en-Lai, den commun. vertegenwoordiger te Nan king, volgens welke „geheime onderhandelingen" zouden plaats vinden over den ver koop van Amerik. surplus- §oederen ter waarde van 00.000.000 dollar aan de Centr. regeering, is door hooggeplaatste Amer. func tionarissen aldus becortimen- tariëerd, dat er alleen sprake is van niet-milit. goederen. RUSLAND ROEPT AMBASSADEUR IN ATHENE TERUG. Nadat de Joegoslavische ge zant in Griekenland is terug geroepen, zal ook v.ce-admi- raal Constantin Rodionof, de Sovjet-ambassadeur in Grie kenland, Athene binnen en kele dagen verlaten. Amerika—Joego-Slaviö toch voor den Veiligheidsraad? De plaatsverv. Min. van Bui- tenlandsche Zaken van de V.S., Acheson, heeft medegedeeld, dat de verklaring van het departe ment, dat naar het scheen de Amerikaansche eischen door de Joegoslavische regeering werden ingewilligd, niet uitsluit, dat de kwestie wordt voorgelegd aan den Veiligheidsraad. De lijken van de Amerik. vlie gers uit 't tweede toestel, dat bo ven Joego-Slavië is neergescho ten, zijn gisteren naar Gorizia ge transporteerd om naar de V.S. overgebracht te worden. Vandaag zou Lord Killearn naar Djogjakarta vlie gen om een ontmoeting met Sjahrir te hebben. „Big Four" bijeen. Vandaag zullen te Parijs de ministers van buitenland- sohe zaken van de vier groo- te mogendheden bijeenkomen ter bespreking van de han gende kwesties. 7 van de 10 reeds gegrepen. Op 18 Augustus zyn 's avonds 10 gedetineerden uit het kamp „Polderweg" te Amsterdam uit gebroken. Zy hadden het yzeren traliewerk uitgebogen met behulp van een gestolen nyptang. Zy zyn hierna door de ontstane opening gekropen en via het prikkeldraad over het terrein van de achter het kamp gelegen gasfabriek ont vlucht. Inmiddels zyn reeds 7 van de vluchtelingen te Amsterdam ge arresteerd. De post, die aan de achterzyde van het kamp wacht had, is op staanden voet ontsla gen, aangezien hy zich tydens de ontsnapping aan de voorzyde bevond. Een vierde atoomproef? Volgens een Amerik. be richt zou binnenkort een vierde atoombomproef plaats hebben. Bij dit experiment zouden twee ontploffingen tegelijkertijd namelijk één onder water en één in de lucht, veroorzaakt worden, om de uitwerking van de samenpersing tusschen de twee ontploffingssferen te kunnen naqaan. De in de lucht tot ontploffing te bren gen bom zou daarbij aan een ballon worden opgehan gen. „Londen Press Service" wijst er nog eens op, dat Lord Killearn slechts informatieve besprekingen zal voeren. „Zoodra de Comm.- generaal, waarin ex-premier Prof. Dr Schermerhom zitting zal heb ben in begin Sept. te Batavia ar riveert, zullen de onderhandelin gen hervat worden" aldus meldt deze nieuwsbron verder. Lord Killearn zou bereid zijn dan als bemiddelaar op te treden. Min. Jonkman over Schermerhom. Min. Jonkman heeft in ant woord op het verzoek van den Democr. bond te Socrabaja om Prof. Schermerhom niet als lid van de Comm.-generaal naar In donesië te zenden gezegd, dat hij over de te benoemen personen in deze commissie nog geen mede- deeling kon doen. Adviesraad geïnstalleerd. Dr van Mook heeft Dinsdag dan Adviesraad voor Borneo en de Groote Oost geïnstalleerd. Hij wees hierbij op de groote betee- kenis van de conferentie van Ma- lino en zei voorts: „Er is een ruim contact met de gebieden zelf noodig om te voorkomen, dat de constructie slechts op papier be staat en niet in werkelijkheid. Het werk van den adviesraad zal be staan in de organisatie van 't kies recht, de splitsing der taken van de vroegere centr. organen en de regeling van de verhouding der autonome gebieden. Sjahrir naar Soekarno. Sjahrir heeft omtrent het nieuw te vormen kabinet verklaard, ilat hij Soekarno waarschijnlijk op Oost-Java zal ontmoeten om nog enkele punten te bespreken. De toestand op Bali. Volgens een republ. waar nemer, bevinden de Ned. autoriteiten op Balt zich in zeer moeilijke omstandig heden. Er ontwikkelt zioh een wijd-vertakte revolutie onder de bevolking. De Ned. garni zoenen worden geregeld aan gevallen door 't „Volksleger". De Ned. troepen worden ook door een econ. blokkade in een pijnlijke situatie ge- braoht. Van republ. zijde wordt mee gedeeld, dat het aantal geall. krijgsgevangenen en geïnterneer den in totaal nog slechts 654 zou bedragen. Voor de studiebeurzen, door de Ned. Ind. regeering besohikbaar gesteld, zijn reeds 400 aanvragen ontvangen. Het aantal beurzen zal vermoedelijk tot 150 worden uit gebreid. Duitsche beweging? Het Kopenhaagsche blad „National Tidende' bericht, dat alle telefoon-, telegraaf- en postverbindingen in Duitsch- land zoowel als tusschen Duitschland en het buitenland waren afgesneden op last van den geall. bestuursraad te Ber lijn t.v.m. het ontdekken van een door heel Duitschland ver takte illegale beweging. DEMIL1TAR1SATIE VAN DUITSCHLAND. De besprekingen tusschen de „Groote Vier" over de demilita- risatie van Duitsohland zyn in een impasse geraakt. Door de houding van Rusland ter conferentie, is het tot nu toe onmogeiyk de be richten over beweerde wapen- fabricage in de Russische Zone te controleeren. In België is de verkoop van vleesch gedeeltelijk vrijgege ven- l De commissie-Drost, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de gedragin gen tydens de bezetting, o.a. van den heer W. Vogt, dir. van de A.V.R.O., heeft haar rapport aan den Min. van Onderwas, enz. doen toekomen. Zy is tot de conclusie ge komen, dat dhr Vogt niet on geschikt is gebleken om een leidende functie in het radio- bestel te vervullen. Hetzelfde geldt voor den heer Speet, dir. van de K.R.O. Vonnis te Neurenberg op 23 Sept.? Naar van gezaghebbende bron wordt te kennen gegeven zal het internationaal militaire gerecht te Neurenberg waarschyniyk na sluiting van het proces 3 weken op reces gaan. Indien het proces Zaterdag beëindigd wordt, zal het uitspreken van het vonnis zeer waarschyniyk tegen 23 Sopt. plaats hebben. Tijdens den oorlog heeft de vliegeropleiding in ons land stil gestaan en daarom heeft de K.L.M. verscheidene buiten- landsche piloten in dienst moe ten nemen. De opleiding is nu weer begonnen, maar de lijst van vliegend personeel bevat nog heel wat vreemde namen. In 1939 had de K.L.M. 75 vlie gers in dienst, op 1 Juli 1946 127, waaronder 17 Amerikanen, 2 Belgen, 9 Britten, 4 Canadee- zen, 1 Noor, 1 Tsjech, 1 N.-Zee- lander, 2 Zuid-Afrikaners en 1 Deen. Verder zijn er momenteel 125 radiotelegrafisten (1939: 58), 53 boordwerktuigkundigen (31), 63 stewards (16), 40 stewardes sen (10). De tnaandelijksche toename van personeel bedraagt op het oogenbük ongeveer 300 man. De K.L.M. verwacht aan het eind van dit jaar in totaal ruim 5000 personen in dienst te hebben. de onderscheidene Europ. ha vens om zoo het „dumping systeem" uit te schakelen. Het Britsche mil. bestuur heeft een kabinet voor de on langs gevormde prov, Noord- Rijnland—.Westfalen goedge keurd, Door het bijz. gerechtshof te Amsterdam is tegen den weer machtsaannemer K. H. Bilder uit Aerdenhout 7 jaar geëischt. Te Oslo is het proces begon nen tegen 5 Noorsche verra ders, die in den oorlog naar Engeland overstaken en daar voor Duitschland hebben ge- splonneerd. In. N.-Italië wordt nog voort durend agitatie gevoerd door Ital. ex-partisanen. In vele plaatsen in Italië zijn vrijwilligers-commissies ge- vormd uit de burgerij om den zwarten handel te bestrijden. Alle vrachtauto's op de hoofd wegen worden onderzocht. Provincienieuws KON. COMMISSARIS -"NED. BANK. By K.B. van 21 Aug. is be noemd tot Kon. Commissaris by de Ned. Bank Prof. Mx F. de Vries, hoogleeraar aan. de Uni versiteit te Amsterdam. VERGADERING OUD- ILLEGALE WERKERS. Donderdag 29 Augustus a.s. zal in de Riviera-hall te Rotterdam een groote openbare vergadering van oud-illegale werkers worden gehouden. De heer Eduard Ver meulen zal de radio-rede van den minister in het openbaar beant woorden. DE THUISREIS VAN Hr. Ms. VAN KINSBERGEN H. Ms. Van Kinsbergen, onder command O van den kapitein-luite nant ter zee J. W. F. Nuboer zal op 16 September van Batavia de thuisreis beginnen. De vermoe delijke aankomst in Nederland zal zijn 21 October. Aankomst „Tegelberg". Het motorschip „Tegelberg" zal Donderdag 29 Augustus om 8 uur in den voormiddag te IJmui- den aankomen. De debarkatie zal vermoedelijk rond 13 uur te Am sterdam beginnen. NOG STEEDS GEEN HUISHOUDZEEP. „Wat een tegenvaller. Nog steeds geen nieuwo bon voor huis houdzeep. Dat zal oen toer wor den 1" „Kom, niet zoo somber. Je kunt in vele gevallen je zeep sparen door VIM te gebruiken. Probeer 'teens; het gaat primal" (Ingez. Med.) KRUIMELTJES f 140.000 overwinst maakte een Tilburgsche fabrikant bij verkoop van draaibankjes en boormachines. In verband hier. mee werden 4 personen door de Pry zencontrole verbaliseerd, Op het vliegveld Gilze-Ryen Is Dinsdag een lesvliegtuig van de Ryksluchtvaartachool neer- gestort en in brand geraakt, waar- by de piloot, de 19-j. P. Sodder- j land, uit Den Haag, is omge komen. Dinsdag is te Den Haag lt.- gen. Swart, bekend als de „paci-1 ficator van Atjeh", ter aarde besteld. m Onder de door de Nazi's in de I bezette gebieden geroofde kunst schatten zyn in Beieren o.m, een „Raphaël" en een „Rubens" teruggevonden. m Prins Bernhard heeft een be zoek gebracht aan het garnizoen te Assen. De Britsche P.T.T. heeft sedert het einde van den oorlog den langsten onderzeeschen telefoon kabel tusschen Engeland en Euro pa gelegd. Deze kabel gaat recht streeks naar Duitschland en heeft een lengte van 200 zeemyien. Dinsdag is te Parys de Socia listische Internationale Conferen tie begonnen onder presidium van Léon Blum. m Voor de tweede maal in korten tyd is een ehauffeur van een Am- sterdamsche blokband-taxi het slachtoffer van een roofoverval geworden. Een grossier in levensmid delen te Haarlem deed groote zaken in pepermunt. Hij zag kans om f 10.500 te veel te be rekenen. De Prij zencontrole heeft hem wegens prijsopdrij ving verbaliseerd. In Antwerpen vindt momen teel een internationaal congres van havenarbeiders plaats. Men «telt hier de loonen vast voor MIDDELBURG. Er was te veel licht! In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontdekte de poli tie, dat enkele jongelui de lan taarns op den Dam aan 't uit draaien waren. Het bleken de studenten J. V. uit Groningen en H. v. d. D. uit Leidschen- dam te zijn, die hier tijdel. bij den Wederopbouw werkzaam zijn. Hun namen zijn door een proc.-verbaal in de politie registers vereeuwigd. Twee groote trailers van de Nederl. Spoorwegen, voor heen in gebruik op de lijn Rot terdamLage Zwalu we zij n Dinsdagavond in Middelburg gearriveerd en zullen waar schijnlijk nog deze week, doch in elk geval Maandag a.s. in gebruik worden genomen op de lijn MiddelburgVlissingen. Deze bussen kwamen vrij door het herstel der Moerdijkbrug en bieden plaats aan 80 85 personen. Men verwacht bin nen afzienbaren tijd nog een tweetal van dit soort bussen voor dezelfde lijn. Het zal dan mogelijk worden de Dodge's, die nu nog tusschen Vlissingen en Middelburg rijden op andere Walchersche lijnen in te zetten. Hedenmorgen vindt de proef rit- van de trailers plaats. Maandagavond moest de brandweer om ca. 10.15 u. uit rukken daar door kortsluiting brand was ontstaan in de ma chinekamer van het aan de Loskade liggende motorschip „Hema" uit R'dam, eigendom van dhr H. v. M., welk Bchip om een vracht boomen kwam. De brandweer was het vuur spoedig meester en de schade viel nogal mee. Een 40-tal lede* van des Zeeuwschen Polder- en Wa- terschapsbond maakte Dinsdag een excursie naar Westkapcllc. Vanuit Middelburg ging het met eenige bussen direct daar heen, waar het werk aan den zandzuiger in oogenschouw werd genomen en de herstel werkzaamheden aan het oude dijkgedeelte werden bezocht. Daarna werd naar Domburg gereden waar in het strandho- tel een korte huishoudely ke vergadering werd gehouden. De vergadering stond onder leiding van Mr H. F. Lantisheer, wnd. voorzitter. Na lezing der notu len werd overgegaan tot be stuursverkiezing. Door het overlijden van de heeren C. D. Vereeke en F. P. Polderdijk en het ontslag nemen van de hee ren I. J. Risseeuw Maat en S. J. de Regt, was een 4-tal vaca tures ontstaan. Gekozen wer den de heeren P. J. J. Dekker te Wemeldinge, H. Crucq te N.- en St. Joosland, A. P. Kostense te Biervliet en M. W. van Arenthals te Kats, De heer Dekker werd tevens tot voor zitter benoemd als opvolger van dhr Lantsheer. Hij dankte voor het vertrouwen en verzocht medewerking bij het oplossen van de problemen der Zeeuw- sche oeververdediging. Na af loop der vergadering werd naar Middelburg teruggereden. Het Tamboers- en Pijpers corps „Juliana" heeft aan het Bestuur van „Uit het Volk - Voor het Volk" aangeboden op 31 Aug. a.s. een reveille te hou den. Deze reveille zal. beginnen om 8 u. v.m. in de volgende routeSingelstraat, Schuitvlot- straat. Dam N.Z., Korte Delft, St. Pieterstraat, Balans, Wage- naarstraat, Bree, Bagijnhof, Koningstraat, Zuidsingel, Pen- ninghoeksingel, Kromme Weele, Beddewijkstr&at, Langcviele, Markt, Bodenplaats, Gortstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Turfkaai, Ko- ningsbrug, Stationstraat, Ko rendijk, Kinderdijk, Beatrix- brug, Rotterd. Kaai, Brak straat, Breestraat, Oostkerk- plein, Verwerijstraat, Koe poortstraat, Singelstraat. GOES. Ernstig ongeval. Woensdagmorgen reden een tweetal aanhangwagens van de kermis achter elkaar over het plein by de Groote Kerk. De eer ste wagen moest plotseling stop pen, waardoor een van de twee mannen, die zich tnsschen beide wagcnB bevonden, beklemd raak te. Op last van dokter Dikken- berg moest hy met een ingedrukte borstkas naar het St.-Joanna- ziekenhuis vervoerd worden. Op de v. d. Spiegelstraat is gisterochtend een meisje met en auto in botsing gekomen en vermoedelijk met een hersen schudding naar het ziekenhuis vervoerd. Wljdingsdienat. Zooals wij reeds berichtten vindt a.s. Vrijdag om 8 uur aan den vooravond van den verjaar dag van H. M. de Koningin in de Groote Kerk een wijdings- dienst plaats. Ds A. W. M. Odé, Ned. Herv. pred., zal de zen avond openen, terwijl als sprekers zullen optreden de heer J I. v. Ballegoyen de Jong, voorz. der Oranjevereen. en dr N. J. Hommes, Geref. pred. te Middelburg, die tot onderwerp heeft „De her-ontdekking van het Vaderland". Voorts is er or gelspel door den heer Theo Luijstcrburg, orgelist der R.-K. kerk, koorzang o.l.v. den heer Adr. Kousemaker en samen zang. 's-HEER ARENDSKERKE. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft f 171,58 op gebracht. Te Lewedorp was de opbrengst f 77,08. Te 'sH. Hendrikskinderen f 45.47. WESTKAPELLE. De muziekver. „O. K. K." voert een actie om weer in 't bezit te komen van instru menten ter vervanging van de bij de bombardementen in Oct. 1944 verloren gegane. Op een 22 Aug. gehouden vergadering bleek, dat vrijwel alle muzikan ten opnieuw als werkend lid wenschen toe te treden. Enkele nieuwe leden hebben zich aan gemeld. N.- EN ST.-JOOSLAND. Zaterdagavond gaf het' muz.- corps uit Arnemuiden een con cert op het Kerkplein. Tijdens dit concert werd gecollecteerd voor het zoo zwaar getroffen muz.-corp9 te Westkapelle, dat tijdens de oorlogsramp zoo goed als a! haar bezittingen heeft verloren. RITTHEM. De Roode Kruiicollecte bracht hier f 34,21 X op. BROUWERSHAVEN. Tot wethouders zijn gekozen J. Dekker (P. v. d. A.) en C. W. den Boer (A.R.) STAVENISSE. De Dorpsvereeniging heeft het plan om op 31 Aug. een eenvoudige feestviering voor de schoolkinderen te organiBee- ren moeten laten varen, daar het gemeentebestuur i.v.m, de bijzondere tijdsomstandigheden geen finane, bijdrage kon ver strekken. Men hoopt volgend jaar dezen feestdag beter te kunnen vieren. krijgen we deze week Sportnieuws. Voetbal. 30 Sept.: IerlandEngeland. Op 30 Sept. zal de wedstrijd Iersche VrijstaatEngeland, de eerste ontmoeting na den oor log, te Dublin gespeeld wor den. Voor deze match, die juist 2 dagen na den wedstrijd Ul ster—Engeland valt, bestaat groote belangstelling. Voetbal. In het, Zaterdagmiddag gehouden Junioren-tournooi, waaraan 24 vereenigingen heb ben deelgenomen, is Middel burg A door een overwinning van 41 op Robur A kampioen geworden. Het Middelburgsche B-elftal eindigde op de 6e plaats. Korfbal. Uitslagen van 21 Aug.2e kl, S.I.W.—Swift II 22. Donderdag 22 Aug.le kl, UnitasSwift I 06. Zaterdag 24 Aug.: le kl. Seolto IMadjoe 37Smèr- d-iekZeelandia (Zeelandia niet opgekomen)2e kl. C.V.W. I Swift II 0—2Volharding II T.O.G.O. II 3—1; S.I.W.— S,D.O. (S.D.O. niet opgeko men); 3e kl. A: D.O.S.Dios 2-3; 3e kl. C: S.S.S. I—S.V. „Kats" (S.V. „Kats" niet op gekomen); 3e kl. D: S.V.O. W.HS. 4—6. Voor 31 Aug zijn geen wed strijden vastgesteld. Slijkhuis verbetert Ned. record. Wim Slijkhuis heeft te Ber gen (Noorwegen) ten tweeden male den Fin Heino ontmoet, thans op de 3000 m. Slijkhuis nam halverwege de leiding en won in 8 min. 8,6 sec., waar mede hij zijn op 27 Juli geves tigd Ned. record op dezen af stand met 6,9 sec. verbeterde. (1 t.m. 14 September.) Bonkaarten KA, KB, KC 610 541 t/m 545 brood: 800gr. brood. 546 brood: 400 gr. brood. 549 boter enz.125 gr, boter. 550 boter, enz.375 gr, marga rine of 300 gram vet, 560 suiker: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 551 Alg.200 gr. kaas. 552 Alg.250 gr. waschpoeder. B 13 Reserve1600 gr. brood. C 13 Reserve800 gr. brood. B 14 Reserve100 gr. kaas. Bonkaarten LA, LB, LC 610 513 vleesch: 100 gr. vleesch. 514 vleesch400 gr. vleesch. A 01 melk: 2 L. melk. B 01, C 01 melk; 3% L. melk. Bonkaarten KD, KE 610 041, 042 brood: 800 gr. brood. 049 boter enz.: 250 gr. boter. 050 boter enz.125 gr. marga rine of 100 gr. vet. 060 suiker, 061 alg., 062 alg,: 250 gr. suiker, boterham- strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 051 Alg.100 gr. kaas. 052 Alg.: 250 gr. waschpoeder. D 13 Reserve: 800 gr. brood. E 13 Reserve: 250 gr. rijst, kin dermeel of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610 013, 014 vleesch100 gr. vleesch. D 01, E 01 melk: 6 L. melk. Tabakskaarten enz. T 45: 2 rantsoenen tabaksarti kelen. V 45: 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 45: 2 rantsoenen tabaksarti kelen. De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 7 Sept. Voor de week van 8 t.m. 14 Sep tember zullen nog bonnen wor den aangewezen voor: aardap pelen, melk, koffie, zuidvruch ten, bloem, tabak en versnape ringen. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen. Desgewenscht kan men op een bon voor suiker, jam enz. gedeeltelijk suiker gedeel telijk jam koopen. Bovendien kan men indien men niet de totale hoeveelheid in eenmaal wil koopen bij inlevering van een bon voor 750 gr. b.v. 500 gr. boterhamstrooisel koopen en een bon voor 250 gr. suiker terug verlangen. (Zie vervolg pag. 2). DE BILT ZEGT: Koel. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Kool woor mot wisselende be wolking on regenbuien, hior on daar gepaard gaande mot onweer. Krachtige Zuidwestoiyko wind. f .aatste berichten. Bijeenkomst van den Veiligheidsraad. Osoar Lange (Polen) presideer de de bijeenkomst van den Veilig heidsraad, die gisterenmiddag bij een kwam. Mr E. N. van KleffeM ver zocht den Raad de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland te verwerpen, daar deze zou bestaan uit „een reekB ongefundeerde be schuldigingen". De Britsche afge vaardigde steunde het verzoek van Mr van Klef fens. De Sovjet-af gevaardigde viel de argumentatie van Van Klef fens aan en betoog de, dat deze „een verdraaiing van ds waarheid" was. Hevige storm in Engeland. Door een der hevigste stormen van dit jaar, welke gisteren in Engeland woedde, zijn wegen on der water gezet, verkeer en kust scheepvaart stopgezet en is ver slagenheid onder de boeren te weeg gebracht. De schade wordt geschat op duizenden ponden en sommige boeren spreken van een „ramp". Toestand in Calcutta ernstig. Do districts-secretaris van de Congres-party te Calcutta lieeft gisteren den Gouverneur van Ben galen een telegram gezonden, in houdende een verzoek tot het op roepen van militairen „met het oog op den ernstigen toestand". Scheerzeep. Het C.D.K. deelt mede, dat op den bon „Textiel A.M." der tex- tielkaart V.A. 605 voor mannen 2 rantsoenen scheerzeep beschik baar worden gesteld. Men moet dezen bon by een detaillist in scheerzeep inleveren. De detalisten zullen de scheerzeep afleveren, wanneer zy bevoorraad zyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1