Lord Killeara te Batavia. Van twee kanten bekeken. Klacht van Oekraïne tegen Griekenland cp de agenda geplaatst. Oproep van de „Pandji Rajat". Sultan spreekt van Neder- landsch kapitalisme en Imperialisme. Belgrado meldt: Nieuwe gebiedsschendingen. VcrlKJiIetiJ Mieuavs* is actief! Middelburg moet weer centrum van Zeeland worden. - Etalage wedstrijd heeft aller belangstelling. Roofoverval op hoofd postkantoor te Rotterdam KRUIMELTJES Laatste berichten tntg&T. Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Kantoren te Vlissingen, W&l- etraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wyekstraat, Telef. 2062. Dat de zaken in Parijs niet vlotten willen, is langzamer hand ook den meest or.ver- stoorbaren optimist wel duide lijk geworden. Het is reeds een der vaste onderwerpen gewor den, die dagelijks op straat, zoowel als in café's en kappers winkels worden besproken. En steevast is de slotconclusie van deze beschouwingen: die Rus sen zijn de schuld van alles. Die voeren steeds weer ob structie, hetzij openlijk en rechtstreeks, hetzij i.i meer be dekten vorm door middel van 'n afgevaardigde van één der onder Sovjet-invloed staande landen. En zoo heel ver bezij den de waarheid is deze stereo tiepe uitspraak van „the man in the street" helaas niet. Al liggen de dingen niet zoo een voudig, dat men zonder meer alle schuld aan één zijde kan zoe ken. Leerzaam is het in dezen van tijd tot tijd eens te vernemen, hoe de bevolking van de Sov jet-unie over deze dingen wordt voorgelicht. Zoo schrijft de internationale commentator van de „Roode Ster" in een door Radio-Mos kou aangehaald artikel over de conferentie van Parijs het vol gende: „Het werk van de Vredes conferentie wordt vertraagd en gehinderd door de landen, die handelen onder invloed van de Ver. Staten en Groot-Brittan- nië. Aan den eenen kant stre ven de Sowjet-Unie en enkele andere landen naar een zoo spoedig mogelijke oplossing van de problemen, welke door de beslissingen van de groote mogendheden aan de conferen tie zijn voorgelegd. Zonder on derscheid' te maken komen zij op voor de gerechtvaardigde eischen van de slachtoffers der fascistische landen, terwijl zij pleiten voor een faire behande ling van de verslagen landen. Aan den anderen kant voeren zekere delegaties, aangevoerd door die van Groot-Bril tannic en de Ver. Staten, klaarblijke lijk obstructie tegen voortgang van de Vredesconferentie. Zij trachten dei. wil van het An gelsaksische bloc op te leggen aan de rest der deelnemers aan de Vredesconferentie. De reac tionaire per3 van Groot-Brit- tannië en Amerika doet blijken, dat eens te meer pogingen wor den gedaan achter de schermen van de conferentie om de oude traditioneele imperialistsche po litiek in. Europa Je doen herle ven. De vrijheidlievende volke ren wenschen geen terukeer van deze oude imperialistische politiek en eischen, dat de na- oorlogsche problemen zullen worden opgelost op een basis van gelijke behandeling der werkelijke belangen van groote en kleine naties." Tot zoover de „Roode Ster". Wat zullen de Russen bij het drinken van hun wodka of on der het laten scheren van hun baard stof tot spreken hebben over de imperialistische politiek van de Westcrache landen,... De Oekraïne heeft telegrafisch aan de Vereen. Naties verzocht den Veiligheidsraad te doen in grijpen in Griekenland. In den brief van Manoeilsky aan den Veiligheidsraad wordt de Grieksche regeering er van be schuldigd, „een ernstig gevaar voor den vrede" in den Balkan te veroorzaken. „Tallooze grensinci denten aan de Grieksch-Albanee- sche grens worden door gewapen de eenheden van het Grieksche leger uitgelokt, met medeweten en onder aanmoediging van de Griek sche regeering". Het Secretariaat van de V.N. deelt mede, dat de klacht van de Oekraïne tegen de Grieksche re geering op de agenda van den Veiligheidsraad is geplaatst. De raad komt Woensdag bijeen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 426 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 27 Aug. 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. WoenBdag: Zon op 5.43 u., on der 19.38 u. Maan op 7.15 u., onder 20.44 u. E.K. 3 Sept. Hoog water te Vlissingen Woensdag 28 Aug.: 2.51 u. 2.22 m., 15.01 u. 2.11 m. Gisteren is Lord Kiilearn te Batavia gearriveerd. De Dakota, waarmee hij aankwam, werd boven het vliegveld tegemoet gevlogen door vijf „Thunderbolts" van de R.A.F. Op het vliegveld waren aanwezig Dr van IMook, Dr P. J. Koets, Gen. Spoor, die uit Nederland terug is, Vice- admir. Pinke en van Britsohe zijde Aircomm. Stevens en Capt. Cooper. Voorts stonden een Ned. eerewacht stoottroepen. Ned. marinepersoneel en eenige Seaforth Hooglanders opge steld. Er waren geen republl- keinsche vertegenwoordigers op het vliegveld aanwezig. Niet „Ind-ië" maar „Indonesië". Het republik. blad „Pandji Rajat" heeft in een oproep in de Maleische taal aan alle in het Nederlandsch verschonende kran ten in Indonesië verzocht den naam „Indië" niet meer te ge bruiken. De oproep zegt dan o.m.: „Toont uw wil om met on« sameu te werken bij den opbouw van het nieuwe Indonesië door niet meer den „ouderwetschen" naam voor ons vaderland te gebruiken, om daardoor uw waardeering te toonen voor het volk van Indone sië, dat alleen den naam „Indo nesië" erkent als naam voor ons vadorland." Do N.I. rogoorlngsvoorllehtlngs- dionst heeft naar aanleiding hier van verzocht zoovool mogoljjk aan dezon oproep gehoor to geven, al zal het in den overgangstijd soms noodzakelijk zijn den naam Ned.- Indiö nog te gebruiken om ver warring te voorkomen. Sultan van Djogja spreekt. In een rede heeft de Sultan van Djogjakarta hulde gebracht aan de „met den geest der vrijheid bezielde" Indonesische jongeren. Hierbij zei hij o.m. ook: „Als de Nederlanders onder in vloed van een kleine groep kapi talisten en imperialisten hun ko loniale voornemens willen voort zetten, zullen zij zich geplaatst zien tegenover een zacht Indone sisch volk, doch een volk, dat zich van zijn waarde bewust is en va9t besloten is aan de wereld te toonen, dat het rijp en capabel is om hun eigen land te beheeren en te verdedigen." Sjahrirs kabinet. De geruchten als zou Sjahrir reeds binnen enkele dagen klaar zijn met de vorming van een nieuw kabinet en midden deze week Lord Kiilearn ontmoeten, zijn nog niet bevestigd. iedere vernielde hut of huis, in totaal 525.000, wordt 20 pond geëischt. Voor vee 5 pond, een schaap 1 pond en een kameel 10 pond ieder. JAPANSCHE KAMER AANVAARDT GRONDWETSONTWERP. De Japansche Kamer van af gevaardigden heeft met 421 te gen 8 st. het door Histosji Asji- da ingediende grondswetsont- werp aangenomen. Alleen de communisten en twee onafhan- kelijken stemden tegen. DEGRELLE'S VERDWIJNING. De verdwijning van Degrelle wordt op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bevestigd en men wijst er op, dat zoodra de gewezen rexistische leider onder toezicht werd vrijgelate'ii, de Belgische zaakgelastigde te Madrid bij de Spaansche auto riteiten protest heeft aangetee- kend. ETHIOPIË EISCHT HERSTELBETALING. Ethiopië eischt 100 pond ster ling per gesneuvelde in den veldtocht der Italianen in dat land, waarbij 760.000 Abessynen gevallen zijn. Het totaalbedrag der door Ethiopië geëischt e herstelbetalingen bedraagt 185.000.000 pond stetft»# Voor Nauwelijks zijn de gemoe deren door het bericht, dat Joego-Slavië volledige ge noegdoening aan de Ver. Sta ten heeft aangeboden, wat tot rust gekomen of Radio Belgrado verklaart, dat in de laatste dagen opnieuw Joe- go-Slavisch grondgebied door Amerikaansche vliegtuigen is geschonden. In de laatste elf dagen zouden in totaal 110 van dergelijke gevallen zijn voorgekomen, waarvan 90 door militaire vliegtuigen. DE RIJSTOOGST OP JAVA EN MADOERA. De rijstoogst van Java en Ma- doera wordt voor dit jaar geschat op 3.750,000 ton. De padi-oogst bedraagt 7.500.000 ton. Hierbij kan nog 6 procent worden opge teld voor de padi van de drooge gronden. Na aftrek van 100.000 ton, die naar schatting noodig is als zaaigoed voor het nieuwe ge was, blijft er dus 3.900.000 ton beschikbaar voor de consumptie, volgens een rapport van de S.E. A.C. is dit voldoende om de be hoeften te dekken. Volgens de officieele Ned. be volkingsstatistieken echter zou de opbrengst bij een bevolking van naar schatting 50.000.000 zielen niet toereikend zijn. De schattingen van den rijst oogst zijn gemaakt aan de hand van luchtfoto's. BATAVIA—LOS ANGELES Men verwacht, dat de eerste proefvlucht in den nieuw ontwor pen wekelijkschen dienst tusschcn Batavia en Los Angeles half Sept. plaats zal hebben. De reis zal vermoedelijk zonder tusschen- landingen geschieden en 4050 uur duren. DE TARWEVOORRADEN STERK GEDAALD. De tarwevoorraden in de vier belangrijkste produceerende lan den, de V.S., Canada, Argentinië en Australië, bedroegen op 1 Juli van dit jaar tezamen 373 millioen bushels. Dit is het laagste peil sinds bijna tien jaar. Op 1 Juli van het vorige jaar was dit cijfer 824 millioen bushels. Alleen in Australië is de totale voorraad gestegen, n.l. van 50 tot 67 millioen bushels. „SD-VANGARM" KRIJGT 7 JAAR. Douwe Bikker, chef van het bureau inlichtingsdienst der Ned. Politie te Amsterdam welk bureau ia 1941 en 1942 in opdracht van en in overleg met den Sicher- heitsdienst Nederlanders opspoor de, die verdacht werden van anti- Duitsche activiteit, is tot 7 jaar opsluiting in een Rijkswerkinrich ting veroordeeld. De eisch tegen tegen dezen „S.D.-vangarm" was 20 jaar. VER. STATEN EN GRIEKSCH PLEBISCIET De Vereen. Staten hebben be sloten hun politiek t.a.v, het Grieksche plebisciet te wijzigen en een beperkte controle door waarnemers uit te oefenen. VIER MINISTERS WEER BIJEEN? Volgens de „Daily Mail" wor den opnieuw pogingen gedaan om in den loop van deze week een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandsche zaken der groote vier te organiseeren. VERBETERING TELEFOONVERKEER MET HOLLAND. M.i.v. heden is het mo gelijk voor de op automa tische telefooncentrales aangeslotenen op Walche ren, N.- en Z.-Beveland hun correspondenten te Den Haag (K. 1700), Lei den (1710), Warmond (1711). Noordwljk 1719), Katwijk (1718), Wasse naar (1751). Hoek v. Hol land (1747), StompwIJk 1761) en Voorschoten (1717), automatisch te bereiken. PRINSELIJKE FAMILIE OP HET LOO. Het Prinselijk gezin zal van 24 Augustus tot 9 September bij H. M. de Koningin op paleis Het Loo logeeren. DE „BLOEMFONTEIN" TE ROTTERDAM. Zondagmorgen om zeven uur is het M.S. „Bloemfontein" met 950 evacués uit Australië aan boord in de Sehiehaven te Rotterdam aangekomen. Om 9 uur werd met de ontscheping begonnen. Het aan tal zieken aan boord viel bijzonder mee. DE 50.000STE GEREPATRIEERDE. Do eerste evacué's uit Australië zijn Zondag met de „Bloemfontein" in Rotterdam gearriveerd. Onder hen bevond zich de 50.000ste gerepatrieerde, die in georganiseerd maasa-ver- voer in ons land terugkeerde. Het was de 11-j. Robbie Peters uit Den Ilaag. AUTOWEG ARNHEM—NIJMEGEN IN SEPTEMBER OPEN. Naar wij vernemen zal de autoweg NijmegenArnhem, van brug tot brug, wegens te genslag door ongunstige weers omstandigheden eerst in de tweede helft van September in gebruik worden genomen. DE JUWEELEN VAN IRMA GREESE. De weduwe van Josef Kra mer, het „beest van Belsen", is gearresteerd bij een poging om het concentratiekamp Belsen binnen, te dringen op zoek naar een doos juweelen, die daar verborgen zouden zijn door Ir ma Greese, die met andere be wakers geëxecuteerd is wegens de door hen begane wreedheden tegen, de geïnterneerden. Een zuster van Irma Greese was er van op de hoogte, dat Irma een doos juweelen in den kamptuin verborgen had. Zij kwam in aanraking met de weduwe van Kramer, die een manier wist om het kamp bin nen te dringen. Bij de poging het kamp 'binnen te komen werden beide vrouwen echter gearresteerd. De wacht heeft echter tevergeefs r getracht de juweelen in den tuin te vinden. LUXE REISWAGEN VOOR 8 PERSONEN. Vorige week is de heer B. Sam son, directielid van de A. B. Lin- jebuss, de Zweedsche busonderne ming, die internationale lijnen ex ploiteert op Parijs, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije, naar Ne derland gekomen met een nieuw soort luxe reiswagen. De bedoeling van deze wagen is, zoo vertelde de heer Samson, er voor kleine gezelschappen rei zen mee te maken. Vijf van der gelijke wagens zijn reeds in be drijf. De auto, een product van de „Volvo"-fabrieken was een nor male personenwagen, die in het midden circa 1.35 meter verlengd is. Hij heeft een zes-cylinder mo tor van 90 pk. en kan gemiddeld 70 km. per uur rijden. Ondanks zijn vrij groote lengte is de wagen gemakkelijk wendbaar in het ver keer. De Volvo heeft een speciale bergplaats cn, ook op het dak, ruimte voor het bergen van ba gage. De inrichting is eenvoudig doch smaakvol. Bij koude kan de wagen electrlsch verwarmd wor den. Vooral voor studiereizen, doch ook voor toerisme zijn reeds goede resultaten geboekt. Min. Huysman* naar Stockholm. Min. <tr G. W. M, Huysmans zal morgen naar Stockholm vertrekken waar hij Donderdag den Ned. dag van de aldaar gehouden jaarbeurs zal bij wOnen in het algemeen is er nog zoo weinig behoorlijks te koop. Toah meenden wij het plan ten uitvoer te moeten brengen. Elke poging die gedaan kan worden, onze stad weer fleur en levendig heid te geven, MOET in dit tijdsgewricht ondernomen worden. Onze stad is door de oorlogshan delingen zwaar verminkt, en krijgt nu bovendien naast on door deze verminking nog het droeve lot te dragen, ook in aanzien, in aantrekkelijkheid als woon- en winkelcentrum, achteruit te gaan en door andere plaatsen over vleugeld te worden. Met de hardnekkigheid, ons Zeeuwen eigen, willen wij ons daartegen verzetten. Wij zijn aan Middelburg's verleden verplicht onze uiterste best te doen om onze stad te behouden en weder te ma ken tot wat ze ecuwen lang ge weest is: DE HOOFDSTAD, HET CENTRUM VAN ZEE LAND. Om die redenen juicht ons be stuur het zoo van harte toe, dat deze eerste poging zooveel instem ming heeft gevonden, dat de eta lage-wedstrijd, zij het op beschei dener schaal dan in vroeger jaren wel het geval is geweest, kan doorgaan. Moge het loffelijk streven der deelnemers, hieraan hun medewer king te verleenen, beloond wor den door een groote belangstel ling van het publiek en een sti mulans zijn voor het weer opleven van Middelburg's oude bloei en welvaart. De winkeliers aan de Nieuwe Burg, die in de Burg-actie een groote activiteit ontwikkelen ko men ook bij dezen etalagewed strijd weer goed voor den dag. Negen winkeliers nemen er aan deel. Bovendien komt de Burg-actie ook nog met een ander origineel idee. Donderdag zal het n.l. een speciale dag voor de Nieuwe Burg worden onder het motto, „Komt Donderdag gezellig winkelen in Zeelands winkelstraat", 's Avonds wordt er dan van 8 tot 10 uur een muziekuitvoering gegeven op den hoek Nieuwe Burg—Groenmarkt. h<2^<a5^<assü><as=E><as55><feJë>^4'<&su><&ssc><3£ü><a#e>4fe=e><as=ü>(; Offidëel werd machtiging ontvangen te ver klaren, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana den eerstkomenden tijd om verblijdende redenen haar werkzaamheden zal moeten be- (j perken. 7<^<a^<^<2^<a^<S^<P0<3^<&3><&*5><&su><3ss5><3sü>5 WAAROM STAKING DER FRUITHANDELAREN NIET DOORGING. De fruithandelaren te Goes en op andere plaatsen op Z.-Beveland hebben hun plan om uit protest tegen de fruitdistributie in staking te gaan ter elfder ure opgege ven. Dit na een dreigement van den minister, dat bij sta king het besluit Voedselvoor ziening 1943 buiten werking gesteld zou worden, waar door een ieder het recht zou krijgen aardappelen, groen ten en fruit te verkoopen, terwijl tevens de erkennin gen van den handel zouden worden ingetrokken. De sta king is dus niet doorgegaan. Maar de bezwaren zijn niet weggenomen. We hopen hier op morgen nader terug te komen. I komt geheel ten goede aan do oprichting van een oorlogsmo- I nument op de begraafplaats I voor de nagedachtenis der al hier gevallen slachtoffers. Het vogeltje is gevlogen. Volgens den Brusselschen correspondent van de „Daily Telegraph" heeft Léon De grelle, de voormalige leider der Belgische Texistcn, zich in gescheept op het Spaansche schip „Mont Ayala" met be stemming Buenos Aires Wie Maandagmorgen een tochtje maakte door de Middel- burgsche straten, bemerkte direct, dat er iets bijtonders aan de hand was. Niet, dat er nu zooveel men- schen op de been waren. Maar de winkeliers waren on rustig. Hier stond er een voor zijn zaak druk met een collega te praten en in zijn leege etalage te wijzen, daar was er één bezig, een etalage te ontruimen en even verder was een winkeljuffrouw de uitstallingskost aan het stoffen en het boenen, weer anderen had den hun etalage zelfs geheel aan het oog van het publiek onttrok ken. U begrijpt al, waar al die be drijvigheid voor dient. Vandaag begint de etalagewedstrijd, waar aan Si prominente Middelburg- sehe zaken deelnemen. En dus moest gisteren alles in orde ge maakt worden. Als de voorteekenen niet be driegen, dan sal het iels moois worden. Door allerlei omstandig heden zijn er wel niet zooveel deelnemers als voorheen vaak het geval was, maar niettemin is het een bewijs, dat de Middelburgsche winkelstand voor den dag durft te komen. Op de etalagewedstrijd zelf ho pen wij in den loop van deze week nader terug te komen. We laten nu hieronder een schrijven volgen, dat de heer L. A. Schenk, voorz. van de vereen. „Uit het volk voor het volk" ons zond. Het bestuur van de vereen. „Uit het volk voor het volk" heeft kortgeleden besloten een etalage wedstrijd te organiseeren. De initiatiefnemers waren zich bewust, dat de winkeliers nog met onnoemelijk veel moeilijkheden te kampen'hebben. Er is nog steeds een zeer geringe bevoorrading, er zijn nog te veel „surrogaten" en Zaterdagavond is er een geraffineerde roofoverval ge pleegd op het hoofdpostkan toor te Rotterdam, waarbij de overvallers erin geslaagd zijn den inhoud van de safe voor een groot gedeelte te rooven. Tegen half tien werd de portier, die aan de achterzijde van het ge bouw zetelt, opgebeld door iemand, die informeerde of er nog aangeteekende stukken werden aangenomen. Nauwelijks was dit gesprek ten einde of hij voelde zich van achteren aangegrepen door eenige indringers, die hem eerst poogden te bedwelmen en hem daarna knevelden, Intusschen wist een van de in dringers zich van de sleutels van de safe meester te maken. Een groot gedeelte van den in houd werd buit gemaakt, waarna de dieven ijlings verdwenen met een auto, welke in de buurt ge reed stond. Volgens latere berichten is de portier in arrest ge steld. Of en in hoeverre "hij bij het complot betrokken is, kan nog niet met zeker heid worden vastgesteld, doch er schijnen aanwijzin gen te zijn, welke zijn voor- loopige inhechtenisstelling rechtvaardigen. Intusschen is vastgesteld, dat het bedrag dat uit de kluis is ontvreemd, belang rijk hoog er is dan f200.000. Volgens het verhaal van den portier zou de overval gepleegd zijn door twee personen. Een hun ner, zou den portier met een re volver in bedwang gehouden heb ben terwijl de ander zijn slag zou hebben geslagen. Zelfmoord van een verrader. De 61-j. W. Munnix uit Am sterdam, die enkele maanden geleden reeds voor het Bijz. Ge rechtshof moest verschijnen voor verraad, maar tegen wien destijds nog geen maatregelen konden worden getroffen, heeft door het openen van een gas kraan een eind aan zijn eigen leven en aan dat van zijn echt- genoote gemaakt, Provincicnieuws MIDDELBURG. Met ingang van 1 Oct. is benoemd tot dir. van de Nuts- spaarbank dhr L. A. Schenk in de plaats van mej. C. Hassel- bach, aan wie eerv. ontslag ds verleend. Tegen B G. werd Zondag proc.-verb. opgemaakt wegens het zdch in een kennelijken staat van dronkenschap op den openb. weg bevinden. GOES. De Dzjiguiten-kozakken. Voor het optreden der Dzji guiten-kozakken bestemd Za terdagmiddag op het sportter rein vrij groote belangstelling. Deze ruiters, die bekend zijn uit den strijd van de Wït-Gar- disten tegen het bolsjewistische regiem in 1917 zijn daarna tenslotte uitgeweken naar Frankrijk, waar de meesten een tweede vaderland gevonden I hebben, In een gesprek, dat we met één der ruiters hadden, bleek, dat er ook twee leden van het gezelschap uit Brussel afkomstig waren. De Dzjigui ten-kozakken zijn nu reeds on geveer 3 maanden in ons land. Over 2 weken zullen ze hun tournooi beëindigen. Overal was er voor hun optreden groote belangstelling. Zij gaven ook Zaterdag uit stekende prestaties te zien. Uit het programma, dat werd af gewerkt kon men zien hoe deze mannen van de Russische step pen, als het ware met hun paar den vergroeid zijn. Een dave rend applaus oogstten zij vooral met hun kleine en groote pyra- mide, Ook het bergen van een doodgeschoten kameraad was een knap staaltje. Ter af wisseling zongen de kozakken ook enkele van hun voor ons oor eentonige Russische liede ren, terwijl één hunner een dolkdans ten beste gaf, Het programma werd besloten met de „sprong door het vuur". KLOETINGE, Fietsendief gegrepen. Zaterdagmiddag werd hier een militair gegrepen, die zich een flets van dhr de J. van Ka- pelle had toegeëigend, Toen de soldaat zag, dat hij achter volgd werd, wierp hij de fiets weg en, zette het op een loo- pen. Dhr de J. wist den dief echter in te halen en gaf hem een duchtige aframmeling. WEMELDINGE. Donderdag had in het kerk gebouw der Geref. Gemeente de ingebruikneming plaats van het voor het eerst in dit ge bouw geplaatste orgel o.l.v. ds v. Stuivenberg, Deze bepaalde zijn gehoor bij Ps. 89:16. Het kerkgebouw was geheel gevuld bouw was geheel gevuld. WAARDE. Het dochtertje van A. W., dat Zaterdag met een vracht auto meereed naar Krabben- dijke had het ongeluk er af Se vallen. Na eerst bij Dr Nieu- wenhuize verbonden te zijn werd ze met een gebroken arm naar Bergen op Zoom ver voerd. HOEK. Zaterdag hoopt het echtpaar Jan van Hoeve en Geertruida de Kraker den dag te herden ken, dat zij 70 jaar zijn ge trouwd, DOMBURG. Brand over Zeeland. Vrijdagavond had in de Herv. Kerk een uitvoering plaats van de vredescantate (Brand over Zeeland". Deze compositie van dhr A. Bosdijk werd onder zijn leiding van het Beatrix-koor vertolkt. Mevr. Bosdijk ver zorgde de begeleiding. De op brengst van den goedgeslaagd den avond bedraagt f 225 en H. M. lichte kruiser „Ja cob van Heemskerck", op thuisreis uit de Oost, zal Donderdag om 11 u. v. m. aan de Parkhaven te Rotter dam arriveeren. Deze week bezoeken autori teiten van den Tsjechischen radio-omroep ons land. Engeland heeft 147 kleine mijnenvegers, die volgens de overeenkomst van Potsdam aan dit land waren toegewezen, overgedragen aan Duitschland voor de visschersvloot van dit land. Deskundigen van, het Brit sohe luchtvaartinstituut hebben op een boerderij in Herfordshi- re demonstraties gegeven van het ploegen van een akker met behulp van radiografische be sturing. Ter, berging van den tijdens invasie-gevechten beneden Nantes in de Loire gezonken walvisch- vaarder „Antarctis" zal de rivier over een afstand van drie kilo meter in een kunstmatige bedding worden omgelegd. De verliahting van een herden- kingskruis, opgericht op den top van de Monte Amiata, is door den paus ontstoken. Otamar Koebelik, voormalig' opperbevelhebber van de Tsjecho- Slowaaksche Hlinka-garde, is door het Nationale Hof te Bra tislava ter dood veroordeeld. DE BILT ZEGT: Normale temperatuur. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Half of zwaar bewolkt mot een enkele rogenbui. Matige wind, meest tussehen Zuid-West en Noord-West. Normale temperra- tuur voor den tijd van het jaar. Militair schiet burger dood. Gisterenavond is dhr S. te Goes in de omgeving van do kazerne, doodeljjlc door een schot van een militair getroffen. Omtrent de oorzaak kon men ons hedenmorgen vroeg nog geen inlichtingen ver strekken. Meer ontbijtkoek. Van begin September af zal meer ontbijtkoek verstrekt kunnen worden. De positie van rogge bloem cn zetmeel maakt het mo gelijk met ingang van 1 Septem ber grootcre toewijzingen te ver strekken voor de fabricage va» ontbijtkoek, zoodat binnekort de winkeliers aan grooterc vraag naar dit artikel beter tegemoet zullen komen. GEMEENTERAAD TE GOES. Iu do gisteren te Goes gehou den gemeenteraadsvergadering kwam opnieuw ter sprake het voorstel van B. on W. tot het doen bouwen van negen voorloo- pige dubbele woningen aan de Tulpstraat. Na eenige discussie ging do Rand mot dit voorstel accoord, waarbij B, en W. toe zegden op verzoolt van den lieer J. Duvoltot (C.ll.), de kweslio van hot doen veranderen in één gezinswoningen reeds over vjjf in plaatse vun over tien jaar tor sprake tc brengon. Over het voorstel tot vaststel ling eener nieuwe verordening op het Burgerlijk Armbestuur, ont spon zich een langdradige discus sie, doch tenslotte werd ook dit voorstel aanvaard. Aan het Gasthuishestuur zal worden verzocht om met alle kracht pogingen aan te wenden, tot een sluitende exploitatie te komen, waarbij het tarief voor uit andere gemeenten afkomstige ver pleegden met minstens f 0,50 per dag moet worden verhoogd, ter wijl een vraag uit den Raad om tevens te onderzoeken of de bui- tongemeenten toeslagen op de ver- pleegkosten kunnen verstrekken, onder oogen zal worden gezien. Tevens zal het Gasthuishestuur worden uitgenoodigd onmiddellijk over te gaan tot het instellen van een onderzoek in hoeverre het op richten van een nieuw ziekenhuis tot de mogelijkheden behoort. Op een en ander komen wjj morgen nader terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1