Wijst Tito ultimatum van de hand? Waar grenzen wegvallen Gasoorlog Laatste berichten Rusland zwijgt Nat. Verbond protesteert. KRUIMELTJE sj Conflict in China voor de V. N.? Meer dan 1000 zangers naar het Loo. Gezondheidsdienst voor dieren. Tol Unie Nederland-België-Luxemburg Najaar 1947 geen douanerechten meer. -A.V.R.O.-directeur in arrest- DTtgavo Stichting „Zeeuwsen Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wol straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vlooe- wijekstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 425 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 26 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. ÜWWJfetos: -..g VSF1 Het Joega-Slavisch persbureau bevestigde Vrijdag officieel, dat de inzittenden van het op 9 Aug. tot landen gedwongen Amerik. vliegtuig zijn vrijgelaten. Het voeg de hieraan toe: „In dit verband heeft maarschalk Tito het ultimatum van de hand gewe2en, zijnde niet ter zake dienende". Alles zal geregeld worden. Naar aanleiding hiervan ver klaarde de Joegosl. vice-pre mier Kardelj, dat alles wel ge regeld zou worden. Hij weigerde echter iets posi tiefs te zeggen. In Washington nog niets bekend. Uit Washington werd even wel gemeld, dat noch de Joego slavische zaakgelastigde aldaar, noch het min. van Buitenland- sche 2aken deze berichten be vestigen kon. Een nader be richt meldde, dat Acheson, de wnd. min. van Buitenl. Zaken der V.S. te kennen had gege ven, dat op grond van de te Washington binnengekomen in lichtingen de V.S. niet van mee ning waren, dat Joego-Slavië aan het Amerik. ultimatum had voldaan. De mogelijkheid blijft, al dus Acheson, dat de kwestie alsnoq aan den Veiligheids raad zou worden voorgelegd. Hij merkte voorts op, dat de vraag of een van de inzittenden van het tweede vliegtuig een Turksche kapitein was vrij gelaten, een belangrijk element in de situatie was. Rusland zwijgt. Tot dusver heeft de regeering van de Sowjet-Unie niet van een bepaald standpunt met be trekking tot het Amerikaansch- Joegosl. geschil doen blijken. De bladen geven de berichten van het Russische persbureau Tass zonder commentaar. Engelsche communisten protesteeren. Het bestuur van het district Londen van de Comm. Partij heeft geprotesteerd tegen het Amerik. ultimatum. Voor de Amerik. ambassade werd ver zameld, waarna een deputatie naar binnen ging. In de afge geven verklaring werd Amerika van imperialisme op den Bal kan beschuldigd. SJAHRIR EN DE BESPREKINGEN. Volgens sommige berichten zou van Sjahrir een voorstel zijn uitgegaan om de a.s. be sprekingen met de Commis sie-Generaal te Djokjakarta te doen plaats hebben. Dit blijkt geheel uit de lucht ge grepen te zijn. Sjahrir heeft verklaard, dat de besprekingen, wat hem betreft, op iedere wille keurige plaats kunnen wor den gevoerd. In ecu uitvoerigen beschrij vingsbrief aan de leden van de Eerste kamer der St. G. protes teert het Nat. Verbond nadrukke lijk tegen het wetsontwerp ver- mogens-aanwasbelasting. Het stuk noemt het wetsont werp „theoretisch een meester stuk van fiscale wetstechniek, practisoh een monstrum van be lastingwetgeving" Bij militaire oefeningen met infantcriewapcnen op de „Hars kamp" is Donderdag sergeant W. J. Tilanus, zoon van het Tweede kamerlid, door een kogel in het hoofd getroffen, waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. 150 Eng. scholieren, die via de „World Friendship Associati on" in ons land vertoeven hebben Rotterdam bezocht. m Vertegenwoordigers van 21 landen komen vandaag te Was hington bijeen om veiligheids maatregelen te bespreken voor de luchtvaart in de Caraïbische zee. Een communistische woord voerder te Nanking heeft verklaard, dat de communis tische autoriteiten beschik ken over „definitieve inlich tingen" dat de regeerings- vliegtuigen traangas en mos terdgasgranaten overbren gen naar de slagvelden van den burgeroorlog. „China beschikt niet over de fabrieken of machinerieën om dergelijke granaten te vervaardigen", aldus deze woordvoerder. De communistische be schuldigingen kwamen min der dan 24 uur na een ver klaring van een woordvoer der der regeering, die de communisten er van beschul digde traangas te hebben ge bruikt bij den aanval op Tatoeng. Het is mogelijk, dat de Chi- neesche regeering het conflict met de communistische strijd krachten aan de V.N. zal voor leggen, aldus een hooge Chi- neesche diplomatieke bron volgens radio New York Dezelfde zegsman verklaarde, dat de regeering te Nanking overweegt, de V.N. of de Ver. Staten te verzoeken het be stuur van de omstreden gebie- d«au over te nemen. De nieuwe spelling. De nieuwe spelling zal niet bij het begin van het nieuwe school jaar verplicht zjjn. Monument op Schouwen. Te Een esse is thans de grafbe dekking gereed gekomen van de op 10 December 1944 door den vijand vermoorde Schouwcnaren. Het ontwerp is van den beeld houwer Dannenborg te Amster dam. In de nabije toekomst zal ter plaatse een monument ver razen. ïn Apeldoorn heeft 'men er dit maal naar gestreefd, de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin een meer stijlvol cachet te geven. De vóór den oorlog gebruike lijke kinder-aubade zal worden vervangen door een zanguitvoe ring door volwassenen. Behalve de 700 leden van 16 plaatselijke zangverenigingen zullen nog ruim 300 anderen aan deze aubade deelnemen. Des avonds wordt een open luchtspel opgevoerd. Voorts zal de Apeldoornsohe kunstgroep zang, dans en declamatie ten too- necle brengen, in hoofdzaak be rustend op motievenontleend aan den Midzomernachtsdroom van Shakespeare. Een vuurwerk zal den dag besluiten. Door de algom. vergadering van de Ver. tot Bestrijding van de Tuberculose onder het Rundvee in Zeeland werd op 1 Maart 1940 besloten de voreeniging om te zet ten in een Stichting. De bedoeling daarvan was het scheppen van de mogelijkheid om de bestriding van ook voor den menseh gevaarlijke rundertubereu- lose intensiever te kunnen uitvoe ren en ook andere ziekten zoo krachtig mogelijk te kunnen be strijden. De statuten zijn nu intusschen door den Min. van Landbouw goedgekeurd. De Stichting is er dus. De Gezondheidsdienst zal o. 1. v. een directeur staan. Deze zal een laboratorium tot zijn beschik king krijgen. Thans is het woord in de eerste plaats aan de veehouders. Geen enkele veehouder mag zich afzij dig houden en dient zich als aan geslotene op to geven. Thans kan het bestuur den Min. verzoeken den veehouders verplich ting tot het laten tuberculineeren van hun vee, op te leggen. Wan neer het algemeen belang dit eischt, zal men zeker niet schro men een desbetreffend verzoek te doen. Het voorloopig bestuur bestaat uit: A. Geschiere J.Hzn., Grijps- kerke, voorzitter; Job Koopman Czn., Gouwoveer; Anth. L. Hoge, St. Maartensdijk, M. Stejjn, Hoe- dekenskerke, D. M. Rouw, Goes, M. Kleinepier, Middelburg, Iz. v. Cruijningen, Zuidzande, P. L. Mangnus, Biervliet, H. A. A. Baron Oollot d'Escury, Kloostor- zande, Dr O. J. A. Kerstens, Insp. Veoartsenyk, Dienst, Breda, 0. Philips®, 'a-H. Arendskerko, Ver- tegenw. Prov. Staten, 0. Zwager man, Rijkszuivelconsulent, leden, P, J. 't Hooft, oud-inspocteur van het Veeartsonjjk. Staatstoezicht., 's-Gravonhage, adviseur en A. Cappon te Goes, seer.-penuingm. j Dr Rudolf Merkel hield te Neurenberg het laatste pleidooi voor de Gestapo. Hij was er zich van bewust dat de Gestapo zeer gevreesd was, doch voerde aan dat zij een goed voorbeeld was vau de wijze, waarop een staats instelling door een „duivelsch leiderschap" kan worden mis bruikt. De Gestapo als geheel zou niet hebben deelgenomen aan de af schuwelijke massamoorden op Jo den. Merkel noemde Adolf Eich- man en Heinrioh Himmler de hoofdschuldigen. LITWINOF ONTHEVEN. De ministerraad der Sowjet- Unie heeft Maxim Litwinof ontheven van zijn functie als plaatsvervangend minister van Buitenl. Zaken en heeft twee anderen benoemd: F, Goesef en J. Malik. Dr VAN MOOK SPREEKT OP 31 AUG. Ter gelegenheid van den óósten verjaardag van H. M. de Koningin zullen in Batavia felicitatieregisters ter teekening liggen. Dr Van Mook zal des avonds een receptie houden voor ge- noodigden en zal daarbij een woord van gelukwensch spre ken. Nederlandsche ambassadeur in China naar Nederland. Naar uit Los Angeles wordt gemeld zal de Nederlandsche am bassadeur in China, Lovink, bin nenkort per IC.L.M. naar Neder land vertrekken om verslag uit te brengen over den toestand ïn China. Siam's nieuwe eerste minister. Luang Dhamrong Nawasawat, voorm. min. van Justitie, is heden tot eerste-minister van Siam ge kozen. DE TOESTAND IN CALCUTTA. Het aantal dooden tenge volge van de ongeregeldhe den te Calcutta is volgens een officieele verklaring tot 2020 gestegen. De politie is nog steeds doende lijken uit de huizen te haien. Het aan tal gewonden in de zieken huizen, met inbegrip van de reeds ontslagenen, bedraagt 4291. De toestand in Calcutta Is veel verbeterd, doch nog ver re van normaal. De burgers blijven de stad verlaten. In totaal zijn 90.000 personen naar elders vertrokken. M.S. „TEGELBERG". Wij ontvingen de lijst van 1508 evacué's uit Indië. die vermoedelijk op 30 Aug. a.s. te. Amsterdam zullen arriveeren. Deze lijst ligt op onze bureaux te Goes, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen ter inzage. I.K.O.R? en N.C.R.V. Het Tweede kamerlid van Wal- sum heeft aan den min. van On derwijs vragen gesteld omtrent don zendtijd voor de kerkdien sten. Hij vroeg of het juist is, dat de helft van den zendtijd, die tot dusver aan het I.K.O.R, hier voor was toegewezen, aan de N. C.R.V. zal worden afgestaan ten behoeve van die kerken, die niet van de tusschenkomst van het I.K.O.R. wenschen gebruik te maken. Hij wees er hierbij op, dat de kerken van het I.K.O.R. 2.936.000 leden vertegenwoordi gen tegen 697.000 leden van de kerken, die via de N.C.R.V. wenschen uit te zenden. Provincienicuws GEMEENTERADEN. VEERE. De raad vergaderde Woens dagavond onder voorzitterschap van Jhr. I. F. den Beer-Poortu- gael. Deze begint na de opening di rect met het beëdigen der nieuwe raadsleden. De voorzitter spreekt daarbij de hoop uit op een pret tige onderlinge samenwerking. Een schrijven is binnengeko men van de Comm. der Koningin waarin de verordening op de hef fing der schoolgelden is goedge keurd. De Rijksinspectie voor Kunst bescherming heeft geadviseerd om de volgende posten hooger te doen verzekeren tegen brand Stadhuis voor 1000,000; Toren tje 100.000; Carillon ƒ25.000 en Campvecrsche-Toren 500.000 Het herziene tarief voor be zichtigen oudheidskamer wordt ais volgt vastgesteld: ƒ0.35 p. persoon van 11 t.m. 20 personen, voor elke persoon boven de 10 pers. 0.25, van 21 t.m, 30 pers. voor elke pers. boven de 10 pers. De Moefti van Jeruzalem zou nogmaals een ontsnappingspoging aan het voorbereiden zijn. De Moefti zou ieder oogenblik in de omgeving van Beiroet kunnen aankomen. Dezer dagen werd het Resi dentieorkest verrast door een aan bod van Overste C. Haringa van de Koninklijke Marine, die 4 kostbare oude violen en een alt viool ter beschikking stelde. De beruchte Japansche oor logsmisdadiger kapt. Yicshimura heeft te Balikpapan zelfmoord weten te plegen. De bekende Amerik. vlieger generaal Dooüttle, die het bom bardement van Hirosjima leid de, is op Schiphol gearriveerd voor een zakenreis door Europa. NEDERLANDSCH SCHIP AANGEVAREN. Het m.s. „Nigerstroom" heeft Zaterdagnacht in het Kanaal een zware aan varing gehad met een Fransoh schip en daarbij een groot gat in het voor schip opgeloopen, waar door 2 ruimen water ma ken. De passagiers zijn overgebracht op het Fran- sche schip. De „Niger stroom" wordt gesleept naar een haven in Zuid- Engeland. 0.15, voor 31 pers. en daarboven voor elke pers. boven de 10 pers. 0.10 en voor bezichtigen raads zaal 0.10 p. pers. Er wordt overgegaan tot het benoemen der wethouders, waar bij de heeren S. Kodde en D. Kasse Dz. worden gekozen. De voorz. dankt dhr van Beveren, aftr. weth., voor al hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Ook feliciteert hij dhr Luyk met zijn benoeming tot raadslid. Dhr Kodde wendt zich tot dhr v. Beveren en dankt hem voor de prettige verhouding, die steeds iheeft bestaan. De voorz. wijst hierna nog op de zware taak die den nieuw-benoemden wacht, waarna de vergadering wordt ge sloten. KLOETINGE, Vrijdagavond kwam hier voor het eerst de nieuwe raad bijeen. Na opening werden al lereerst de nieuwe raadsleden beëedigd. De voorz. sprak de leden toe, waarna tot weth. ge kozen werden dhrn J. Straub en J. Q. C. Lenshoek. De no tulen werden goedgekeurd. Hierop volgde beëediging van den wnd. secr. dhr Walrave. De brandverzekering wordt van f 374.400 op f 547.600 ge bracht. Op een verzoek van de be woners van den Stelleweg om een lantaarn, is besloten een noodverlichting uit een der hui zen aan te leggen. De gemeen- terekening 1944 wordt evenais de wijzigingen begrooting 1945 en bcgr. B.A. vastgesteld, Bij de rondvraag blijkt nog, dat het met het bouwen van de huizen op Tervate niet al te best vlot. Hierna sluiting. WEMELDINGE. Woensdagavond kwam de tijd. raad voor 't laatst bijeen onder vuorz.schap van burgem. A. C. Willcmseu. Deze deelt mee, dat hij m.i.v. 1 Sept. be noemd is tot burgem. van Yer- seke. In de volgende vergade ring l.oopt spr. afscheid te ne men. Voorts wordt medege deeld, dat van G. S. bericht is gekomen omtrent goedkeuring der gemeentebegrooting. De gemeente is noodlijdend gewor den. Eenige verzoekschriften om onthef fng of vrijstelling van hondenbelasting worden in gewilligd. De gemeente-reke ning 1944 wordt aangeboden met een nadeelig slot op den gew. dienst van f 14698.99 en met een goed slot van f640 op den kapitaaldienst. Vervolgens wordt de begrooting 1945 ge wijzigd overeenkomstig overge legd ontwerp. Eenige aanvra gen van schoolbesturen om een vergoeding voor het aanschaf fen van leermiddelen worden ingewilligd. Aan mej. J. C. v. d. Putte wordt op haar verzoek m.i.v. 1 Nov eerv. ontslag ver leend als onderwijzeres aan de openb. school. Medegedeeld wordt, dat, nu zich geen solli citanten hebben aangemeld, op nieuw getracht zal worden vrij stelling van militairen dienst te verkrijgen van dhr de Jager. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden wor den onderzocht, waarna tot hun toelating besloten wordt. Hier na wordt nog van gedachten gewisseld over de brandweer materialen, den slechten toe stand van den Rijksweg aan de O.zijde van het kanaal, over de destijds uitgesproken onteige ning van verwoeste panden, welke vermoedelijk ongedaan zal worden gemaakt, over de torenklokken, die nog steeds afwezig zijn, enz. Medegedeeld wordt, dat m.i.v. 1 Sept. dhr G. v, Diike te Goes is benoemd tot lijd. ambt. ter ster. Ten- Op een persconferentie heeft Mr Dr E. Jaspar, seor.-gen. van de Ned.BelgischLuxemburgsohe Tol-unie gesproken over de douane-overeenkomst en de eoon. unie. De heer Jaspar ving zijn uit eenzetting aan met het beant woorden van de vraag: wat heb ben de drie regeeringen bedoeld, toen zij op 5 September 1944 te Londen de douane-overeenkomst teekendenf Duurzame douane- overeenkomsten. Het doe! is tweeledig: de uit eindelijke verwezenlijking van 'n duurzame douane-overeenkomst. In beginsel werd besloten tot instelling van een secretariaat- generaal, te Brussel gevestigd, die gedragen werd door de drie landen. Het secretariaat moet gezien worden als een internationaal lichaam. De taak van het secretariaat- generaal bestaat in coordineeren- de werkzaamheden van de in de conventie van 5 Sept. 1944 voor ziene raden en de daaronder res- sorteerende commissies. De vraag is gesteld of de op richting der tolunie niet te ver klaren is uit een juichstemming in den overwinningsroes. Spr. verklaarde dat niet te gelooven. Hij meent, dat een buitengewoon realistische daad gesteld is, om dat hij ervan overtuigd is, dat het voor kleine landen moeilijk is zich economisch staande te hou den. De doelstellingen zijn uit sluitend van economischen aard en bedoelen al een economische samenwerking van breede allure tot stand te brengen. Instelling drietal raden. Het verdrag voorziet in de in stelling van een drietal raden: een administratieve raad voor de douanetarieven, een raad voor de handelsaccoorden en 'n raad voor de economische unie. Verwacht mag worden, dat aanvang September een nieuw ge meenschappelijk tarief ten aan zien der accijnzen aan de drie re geeringen kan worden aangebo den. Het staat vast, dat het ge meenschappelijk tarief in het wegvallen der tolgrenzen uiterlijk in November 1947 een feit zal zijn. Dan zal men geen douanerechten meer hebben te betalen. De raad voor economische unie heeft zes commissies ingesteld voor: 1. landbouw, voedselvoor ziening en visscherij2. indus- trieele ontwikkeling; 3. prijzen, salarissen en monetaire vraag stukken; 4. in- en uitvoer- en distributie regelingen; 5. trans port- en havenvraagstukken; 6. vraagstukken, samenhangend met de overzeesche gebiedsdeelen, de Congo, Nederl.-Indië, Suriname en Curacao. De regeeringen der drie lan den hebben besloten, dat de unie komt; daarom moet de voorbe reiding zoo goed mogelijk zijn. De staatkundige onafhankelijk heid der landen wordt boven twij fel gehandhaafd, maar econo misch zijn zij een geheel ge worden, waarbij elke grens weg valt. Inschakeling overzee sche gebiedsdeelen. Ook de overzeesche ge biedsdeelen moeten in deze Unie kunnen deelnemen. Dan zal de Unie in den wereld handel de derde plaats kun nen innemen. Als men dat overdenkt, beseft men den economischen plicht voor de drie landen om zich nauw aaneen te sluiten. Iedere samenwerking vereischt offers. Die zullen ook gebracht moeten worden door Nederland en door België. Niemand maakt zich de illusie, dat de unie binnen een jaar een feit zal zijn. Men moet zich niet voorstellen, dat ze in een paar jaar gereed is. De toenadering is zoo groot geworden en de geest zoo reëel, dat ervoor beide landen, willen ze economisch iets beteekenen, geen andere weg mogelijk is. 0r_ er; Dinsdag: Aon oj» a.43 u., ou de? 19.38 u. Maan op 7.15 u., onAsr §0,44 u. L.K. 3 Sept. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 27 Aug.: 2.51 u. 2.22 m., 15.01 u. 2.11 m. Oproep om hulp. De Geref. theologische hoog leeraren te Boedapest en in an dere steden, waar een Geref. universiteit of theologische hoogeschool is, leven thans in .zeer kommervolle omstandighe den. Zij moeten al hun boeken en kostbaarheden verkoopen om niet van honger om te ko men. Wij kunnen hen helpen door het zenden van pakjes van ten hoogste 5 k.g. Hier is een Christelijke plicht te vervullen, Ds Hooykaas te Arnemuiden za! gaarne voor doorzending zorg dragen. Nieuwe rijvergunningen. Volgens niededeeling van het min. van Binnenlandsche Za ken zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met het uitge ven van nieuwe rijvergunnin gen voor alle motorvoertuigen. GOES. Vrijdagavond omstreeks 8.15 u. keerden de ruim 400 kinde ren voldaan terug van het laat ste uitstapje van „Vacantie- zorg" naar Tilburg. De heer Haasdonk sprak hierbij een kort woord, waarin hij alle leid(st)ers en het Roode Kruis dank bracht voor hun mede werking. Hij kon meedeelen, dat Vacantiezorg uit de kosten gekomen is. Spr. hoopte een volgend jaar op de steun, ook financieel, van de ouders te kunnen rekenen. Op de vraag van dhr Haasdonk of de kinde ren 't komende jaar weer met Vacantiezorg meewilden klonk een luid „Ja" uit aller mond. Het prachtige werk van dit comité is hiermee voor dit sei zoen geëindigd. 1 De collecte voor het Roode Kruis heeft hier f 1407,39 opge bracht. KLOETINGE. Vrijdagavond bracht „Excel sior" een concert aan den am bachtsheer jhr Rademaker Schorer en diens echtgenoote, die hier met vacantie zijn. AAGTEKERKE. Toen Donderdagmiddag het zoontje van den landbouwer P. de V. uit school naar huis ging en onderweg over een slootje sprong kwam hij daarbij zooda- danig te vallen, dat hij zijn rechter bovenbeen brak en naar 't ziekenhuis moest wor den overgebracht, COMM.GENERAAL IN EERSTE KAMER. Vrijdag komt de Eerste Ka mer bijeen ter behandeling van het wetsontwerp instelling Commissie-Generaal voor Indië, vrijdag is te Hilversum de bekende directeur van de A.V.R.O., Willem Vogt, gearresteerd en naar Am sterdam overgebracht. Deze arrestatie is ge schied n.a.v. de bezwaren, die gerezen zijn over de houding van dhr Vogt tij dens de Duitsche bezet ting. slotte wordt door den voorz. afscheid genomen van de niet terugkeerende raadsleden, ter wijl door hen wederkcerig ge- lukwenschen worden gericht aan den burgemeester bij zijn benoeming. Hierna sluiting. VLISSINGEN. OSTENDE BRENGT TEGENBEZOEK. Zooals bekend, was het ge meentebestuur van Vlissin gen onlangs in Ostende ver tegenwoordigd bij de viering van het 700-j. bestaan dezer stad. Voor een tegenbezoek worden morgen de Burge meester en de Schepenen van Ostende te Vlissingen ver wacht. Na bezichtiging van stad en haven zal per auto bus een exercursie gemaakt worden over Walcheren, ter wijl het gezelschap in hotel „Oosterhuis" een diner zal worden aangeboden. Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Onder leiding van haar voorz., Jhr M. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle, hield de vereen. Ziekenhuisver pleging op Walcheren haar jaarvergadering. Deze herinner de aan de moeilijke oorlogsja ren. Daarna kwamen jaarver slagen van secr. en penningm. Deze werden goedgekeurd. De fin. commissie had alles in orde bevonden. Daar geen tegencandidaten waren gesteld werd het aftre dende bestuur herkozen en als nieuw bestuurslid gekozen in de vac. dokter v. d. Harst dok ter J. S. Bloos van Sot burg. Als leden van de fin, com missie werden gekozen dhrn H, Flierman, Middelburg, J. Lan- gebceke, Arnemuiden en A. Provoost, Domburg, Als plv. lid J. Gillissen te Middelburg. JOEGO-SLAVIË GEEFT GENOEGDOENING. De regeering van de V.S. heeft Zaterdagavond mede gedeeld, dat, te oordeelen naar de rapporten, welke van Patterson zijn ontvan gen, aan de door de regee ring der V.S. aan de regee ring van Joego-Slavië ge stelde eischen gevolg is ge geven. GEEN EXTRA TABAK MEER. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat de vorige week de laatste extra bon voor tabak is aangewezen. Voorloopig zal men het der halve zonder extra-rookertje moeten stellen. Nieuwe regeering in Britsch-lndië. Koning George VI heeft het ontslag van het Voor-Indische zakenkabinet aanvaard en een nieuwe regeering benoemd, waar van de eongresvoorzittor Pandit .Tawoharlal Nehroe het hoofd is. Het kabinet zal op 2 September a.s. den eed afleggen. De Moerdijkbrug geopend. Zaterdagmiddag is de spoor- j brug over de Moerdijk officieel I in gebruik genomen. Dit geschied de door Z. K. H. Prins Bernhard. In ons nummer van morgen hopen we hierop nader terug te komen. Doodelijk ongeluk bij militaire oefeningen. Bij militaire oefeningen in de „Harskamp" is vorige week de sergeant W. J. Tilanus, een zoon van het Tweede Kamerlid, door een kogel in het hoofd getroffen en gedood. De militaire autoritei ten hebben een onderzoek inge steld De aanvaring van de „Nigerstroom". Het m.e. „Nigerstroom" had zijn passagiers weer aan boord genomen, daar er geen gevaar voor het schip bestond. De „Niger stroom" werd naar Southampton journalisten een kort bezoek aan Walcheren. Onder leiding van Hoofd Ing. Dir. Th. Ii^yblom van den Rijkswaterstaat werd vanaf de Hooge Burg te Middel burg in oogenschouw genomen het nog niet in cultuur gebrachte ge bied in de richting van Ramme- kens. Per auto werden de buiten wijken bezocht en over den Noordweg naar Domburg gere- i dien. Aan de lunch in de Dolfijn vond dhr Toxopeus, inspecteur van Landbouwheratel, gelegenheid de moeilijkheden van den land bouw uiteen te zetten. Hierna werd een bezoek gebracht aan de oude en nieuwe dijk te Westka pelle, alsmede aan do landings plaats. Langs het verwoeste West kapelle reed via Blggekerko het gezelschap naar Middelburg, van waar het per extra trein vertrok om de zoo juist herstelde Moer dijkbrug te bezichtigen. Organistencongres te Goes. Door het district Zeeland van de Ned. Organisten-Verceniging werd Zaterdagmiddag en -aVond een organistencongres gehouden. Wegens ernstige ziekte van den heer Cor Kec kon deze niet aan wezig zijn. In ons blad van mor gen komen we op dit .congres na der terug. Geref. Kerk Middelburg. Ds H. Veltkamp, gekomen van de Stichting „Sonnevanek", dood gisterenavond zijn intrede in de Geref. Kerk te Middelburg, nu des morgens bevestigd te zijn door Dr N. J. Hommes, met een pre dikatie over 1 Petrus 4:10 en 11. Do intree-tekst van Ds Velt kamp was Ezech. 24b on 5 en sprak achtereenvolgens over den vertolker, don inhoud, de hoorders en het resultaat van het Woord Gods. Op uitdrukkelijk verzoek van Ds Veltkamp werden geen toe spraken gehouden. liet Gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de Wethou ders Berenpas en Van 't Wostendo, torwyl ook vele vertegenwoordi gers der zusterkorkon uanwezig 27 uur na de aanvaring in diet Kanaal zijn de passagiers van de Nigerstroom met de Britsche tor pedojagers Paladin te Southamp ton aangekomen. Van de 40 passagiers zijn 23 Nederlanders en 17 Britten. Een delegatie van de UNO bezocht Waloheren. Zaterdagmiddag brncht een ge zelschap van U.N.O. vertegen woordigers met enkele Engelsche DE BILT ZEGT: Woersvorwaehting, geldig tot Maandagavond: In don vroegen ochtend hier en daaT mist of novelveldon. Overdag moest wiBsolond bewolkt mot onkelo regenbuien on kans op onweer, Matige wind tusselien Noord-WeBt en Zuid-West. Nor male temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1