Amerikaansch-Joegoslavisch conflict Chineezen niet «ür Pangkal- Pinang. Desertie van Sovjet-officieren? Tito over Paus m priesters. Tsang Kal Tsjek zoekt een oplossing. Sjahrif optimistisch gestemd. De Minister van Justitie over de vrijlating van politieke delinquenten. S.A. te Neurenberg Indischs regeering afgstreden. DE TRAGEDIE ISRAËL. Meer soldij voor dienst plichtigen houdt nog steeds de gemoederen bezig. Koningin fe Deventer en Zutfen. Personeelsinkrimping bij het Rijk. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 424 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Zaterdag 24 Aug. 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. VOOR DEN ZONDAG iv> is toidezstUeid. Gij zult zien het onderscheid tuaschen diendie God dient, en Dit is een woord van den profeetdat we souden willen gebruiken als een vaandel voor onze Christelijke aoties. Ziet wel: hier zijn de goeden en daar zijn de kwaden. Maar dan is er dat andere woord uit den Bijbel: „Er is geen ondersoheid; want sij hebben allen gezondigdM. Het ondersoheid waarvan Maleaohi spreekt is dus niet, dat hij, die God dient, geen zondaar zou zijn. Er is geen sprake van, dat wij in dit leven het onderscheid kunnen maken, ■wie ter rechter en wie ter lin ker hand zal geplaatst worden. Dit onderscheid treedt niet aan den dag, doordat men behoort tot deze of gene kerk, tot deze of gene richting, dat wij zus of zoo praten, dat wij ons zus of zoo gedragen. Vergeten wij met: in dit alles zien wij aan wat voor oogen is, maar God ziet het hart aan. Bij het kruis van Golgotha moet ons ook alle lust om te oordeelen vergaan: wij hebben dien, die Hem niet dient. allen gezondigd En bij het lioht van de Opstanding moe ten wij leeren iedere mede schuldige en medebedroefde met dezelfde hoop aan te zien, waarmee we onszelf troosten. Neen het ondersoheid is niet: goed en kwaad. Het ondersoheid, het groote ondersoheid woïdt gemaakt tus- schen dien, die God dient, en dien, die Hem niet dient. De Heere kent de zijnen. Ik vind dit woord een twee snijdend zwaard. Het maakt voortdurend in ieder van ons 8oheiding: aan den een en kant de farizeeër, de oude, hoog- zióhzelf rechtvaardi- zondaaz, en aan den an deren kant: de tollenaa/r, de zondaar, die God om genade bidt en die naar zijn huis ge rechtvaardigd heengaatEn wij weten nog niets van den afloop van dezen strijd, die het Woord van Gods genade tegen ons voert. Wij kunnen onszelf niet tol lenaar noemen en de anderen Maleaohi S:18. farizeeërwant deden we dit, dan zouden we zelf de ergste farizeeërs zijn. Wij kunnen den strijd alleen maar zijn gang laten gaan. God alleen weet het einde. Hij alleen weet wie wij zijn en wie wij in eeuwigheid zijn zullen. En wij, wij zullen het ook zien, zegt de profeet 1 Dat is onze troost; want wij moe ten niet denken, dat het tever geefs is om God te dienen. Het zal niet tevergeefs zijn. Maar één ding: wij moeten dezen troost zoeken in Gods eeuwige barmhartigheid en eeuwig welbehagen en niet in ons werken voor onze Christe lijke beginselen. Hij weet het en zal zeggenwie degenen zijndie Hem werkelijk ge diend hebben. Ons gebed kan slechts zijn: Laat ons niet los, maar laat Uw sterke lia/nd zijn werk aan ons doen. Wij hopen op U. Vliss. S. Volgens verklaringen van een Hooggeplaatst officier van den Amerikaanschen militairen veiligheidsdienst te Berlijn zouden officieren van het Roode Leger bij hee- le groepen tegelijk pogen naar het Amerikaansche leger over te ioopen. Derge lijke pogingen zouden „een dageiijksch verschijnsel" zijn. Allen, die mogelijk deser teurs zijn, worden echter zonder meer afgewezen, daar aanneming van deserteurs uit het Roode leger een on vriendelijke daad'jegens een bondgenoot zou zijn. Men neemt aan, dat de Russische officieren geïmpo neerd worden door de Ame rikaansche uitrusting, de voedselrantsoenen en de soldij. Tijdens een uiteenzetting voor vertegenwoordigers van het Anti- Fascistisch Vrouwenfront heeft Maarschalk Tito gezegd, dat de Paus partij koos voor Italië „Hij verdedigde Mussolini, hij verde digt de Gasperi en hij zal ieder, die in Italië aan de macht komt, verdedigen", aldus Tito. Tito verklaarde verder, dat er veel reactionnaire priesters waren. „Wij worden er van beschuldigd, zoo zei hij, priesters te vervolgen. Gij weet, dat het niet waar is. Laat de priesters hun religieuze bediening waarnemen, doch zich niet mengen in politieke aangele genheden,,. Strijd gaat voort. Volgens door de Amerikaan sche radio uitgezonden berichten uit Nanking heeft Tsjang Kai Tsjek aan de communisten ver zocht een lijst van ministers in te dienen in verband met het vor men van een nationale eenheids- regeering. Intusschen bericht het commu nistisch hoofdkwartier, dat Tsjang Kai Tsjek 204 divisies in den strijd heeft geworpen, ter wijl 49 divisies over zijn voor de bescherming van de achterlig gende provincies. SPIONNE GEGREPEN. In de Amerikaansche zóne in Duitschland is een spionne gearresteerd. Het is Dr Lena HertzKrupenko, een UNRRA-werkster. In haar bezit werd een groote hoe veelheid verdoovende midde len aangetroffen. Zij heeft toegegeven een medewerk ster van de Russische gehei me politie te zijn. DE GASPERI OVER TRIËST. De Gasperi, Italië's premier, die de belangen van zijn land op de Parijsche conferentie verde digt, heeft ontkend dat Italië en Joego-Slavië tot overeenstem ming zouden zijn gekomen t.a.v. het voorgestelde statuut voor het vrije gebied van Triëst. KRUPP EN THYSSEN ZULLEN TERECHTSTAAN Alfred Krupp, de voormalige president van de Krupp-Werke, en dg groot-industriëel Fritz Thijsscn, de grootste financiers van de Nazi-beweging vóór 1943, zuiien in het najaar voor een in ternationaal gerechtshof te Ber lijn terechtstaan. komende bezoek van Lord Killearn aan Batavia bestudeerd. Men verwacht dat de De, \/wcUscanfece*itie> Grieksche regeering fascistisch, zegt Manoelisky. In zijn antwoord op Tsaldaris' critiek t. a. v. Albanië beschul digde Manoeilsky den Griek van het veroorzaken van moeilijk heden en verwarring. In de aanval len van Griekenland zag hij meer haat tegen Bulgarije dan tegen het fascistische Italië zelf. Hij voegde er aan toe, dat Grieken land de grensincidenten opblies om de Grieksche aanspraken kracht bij te zetten. Griekenland is bezig, zei hij, zijn bondgenoo- ten tegen te werken, hetgeen tot het vertrek van den Joego-Sla- vischen ambassadeur uit Athene heeft geleid. Manoeilsky noemde de huidige Grieksche regeering reactionnair en fascistisch. Ma noeilsky was daarom ook bezorgd over de waarde van de Grieksche verkiezingen. HERVATTING CONFERENTIE TE FONTAINEBLEAU? Een tweede uitwisseling van nota's heeft tusschen Frankrijk enVietnam inzake de hervatting van de conferentie te Fointaine- bleau plaatsgehad. Na bestudee ring van de recente Fransche no ta heeft de president van Vietnam, Ho Cho Mink, gistermiddag een antwoordnota opgesteld, die than, door de Fransche regiering word Het hervatting van de conferentie bin- kan het begin zijn van een laatste phase van de onder- nen eenig5e dagen tegemo6t gezien handelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs, aldus meent men in bepaalde kringen te Batavia. Nog niets zeker. Niettemin, is het nog geens zins zeker, dat Lord Killearn zijn diensten aan zal bieden ten einde de partijen tot elkaar te brengen. Zijn bezoek zal waar schijnlijk slechts een inforrna- torisch karakter dragen en hij zal pas na zijn terugkeer te Singapore beslissen of hij zal intermediëeren. verblijf te Batavia zal Lord Killearn overigens niet veel contact met de republikeinen kunnen opnemene daar Sjahrir vandaag voor een week naar het binnenland zou vertrekken. Chineezen niet naar Pangkal. Tijdens een te Soerabaja ge houden bijeenkomst, bijge- kan worden. RADAR NI ET- VOOR RAKETTEN ZEGT ZWEDEN. Het opperbevel van de Zweed- sche luchtmacht heeft de berich ten, dat de Britsche radardeskun digen naar Zweden zijn gekomen i.v.m. de geheimzinnige raketten, welke onlangs boven dit land werden waargenomen, ontkend. Er zijn onderhandelingen gaande Zon hij inderdaad besluiten woond door afgevaardigden van met de V.S. en Engeland over om voor een conferentie naar 20 Chineesche vereenigingen en 1 Java terug te keeren, dan zal 26 afgevaardigden van verschil- hij de derde Brit zijn, die een ende groepen, is om de volgen- poging doet om het doode punt redenen, besloten niet aan de te doorbreken, na Generaal conferentie te Pangkal Pinang Christison en Sir Archibald deel te nemen. den aankoop van radarapparaten voor normaal gebruik door de luchtmacht, aldus werd verklaard Clark Kerr. Verklaring van Sjahrir. Sjahrir verklaarde gisteren, dat een bijeenkomst onder voorzitterschap van Lord Kil learn naar zijn gevoelen tot be slissende resultaten zou kunnen j genwoordigen. 1. Het is mogelijk, dat de be- trekkingen tusschen de Indone siërs en de Chineezen daardoor ongunstig worden beïnvloed. 2. Event, afgevaardigden zou den slechts een klein gedeelte van de Chin, bevolking verte- M1NISTER MANSHOLT NAAR KOPENHAGEN. Minister Mansholt -al als lei der optreden van os Ned. dele gatie bij de conferentie van de „Food and Agricultural Organi sation", die begin Sept. te Kopen hagen zal plaats hebben. DE BEOOGDE VRIJLATING IS GEEN KWESTIE VAN GELD. ZONDER BARMHARTIGHEID KAN DIT VRAAGSTUK NIET WORDEN OPGELOST. Gisterenavond hield de Minister van Justitie een rede t.a.v. het vraagstuk der vrijlating van po litieke delinquenten. De Minister wees hierbij alloreorst op hot go- ruelit als zou doze vrijlating sanion hongon met een geldkwestie; eon bezuiniging. Niots is oehter min der waar dan dit. Noch hot gold noch de Minister van Financiën hebben hierbij een rol gespeeld. Wat is echter de zaak? Op hot oogenblik waditen ruim 10.000 gevallen op berechting. Zij wach ten reeds één of twee jaar. Deze toestand kan en mag zoo niet blijven. Daarom wordt gezocht naar een redelijke oplossing en dit kan bereikt worden met het in de dagbladen gepubliceerde regee- ringsplan. Volgens dit plan wor den alleen de lichte gevallen in vrijheid gesteld, dat zijn dus de velen, die werkzaam zijn geweest bij den Duitscher, doch daaraan geen schatten hebben verdiend. Alle gevallen van hen, die een moord, doodslag of foltering op hun geweten liebben, blijven in hechtenis en zullen langs den nor malen weg worden berecht. Hierbij komt nog, dat zij, die in vrijheid worden gesteld en daar bij de verpiichting op zich hebben genomen zich. een goed Nederlan der te tooneu, wederom in het kamp worden teruggebracht, in dien zij aan deze voorwaarde niet voldoen. Wij allen zullen er naar moe ten streven, om do vrijgelatenen weer in de normale maatschappe lijke verhoudingen en in het ar- boidsproces op to nomen. Voel zal lüorby ook afhangou van hot go- drag dor vrijgelatenen zelf. Ik kan daarom hen, dio vrij komen, niet genoog* op het hart binden, om zich waardig te ge dragen. liet past mij hier een woord van dank te brengen aan de kerk genootschappen, die hun taak van christelijke barmhartigheid in woord en daad op zoo bewonde renswaardige wijze verrichten, en die, zoo min als zij tijdens de bezetting uit den weg gingen voor de ongunst van den bezetter, thans hun roeping ontrouw worden, om dat zij niet door allen begrepen worden. Eens zal de historie oordeelen. Hl heb in haar oordeel vertrou wen. Moge het zoo luiden, dat het Nederlandsche volk na een be proeving zonder weerga, een ze delijke kracht en grootheid heeft getoond, die het een eervolle plaats onder de volkeren blijft verzekeren. Onze vijanden hebben door het vertreden van alle goddelijke en menschelijke wetten den vloek van boven over hun wereld afgeroe pen. Mogen wij, door het volgen van het richt «poer Ier christelijke barmhartigheid, Gods zegen over ons dierbaar vaderland waardig worden. leiden, in het bijzonder „in dien de Nederlanders een vaste politieke lijn zouden volgen, waarover geen wijdloopige en gedetaileerde raadplegingert met de regeering in Nederland noodig zouden zijn". In de eerste week van zijn 3. Door deelname zou den na druk worden gelegd op het, on derscheid tusschen hen, die wel en hen, die niet dn Indonesië geboren zijn. 4. De Chineezen willen in het conflict tusschen Nederlanders en Indonesiërs neutraal blijven. Nieuwe regeering op komst? De leden van de ad-interim- regeering van dtii onderkoning in Britsch-Indië zijn, naar ver luidt, afgetreden. Dit beteekent mogelijk, dat spoedig de aankon diging van een nieuwe ad-interiin- regeering kan worden verwacht. De verdeeling der portefeuilles zou waarschijnlijk heden bij een onderhoud tusschen Lord Wa ved en Nehroe, den voorzitter van de Congrespartij, ter sprake komen. K.N.I.L.M.: Sydney Batavia. Het 19e Nederl. luchttransport- eskader, dat thans dienst doet tusschen Brisbane, Sydney en Ja va, zal binnenkort overgaan naar de K.N.I.L.M., die onmiddellijk een luchtvaartdienst zal openen tusschen Sydney en Batavia. Zij onderhoudt ook een luchtdienst over den Stillen Oceaan tusschen Batavia en de V.S. „Johan van Oldenbarneveldt" aangekomen. De „Johan van Oldenbarne- veld" is met bijna 2000 repatri- ëerenden gisterochtend te Am sterdam gearriveerd. Er waren niet minder dan 130 zieken aan boqgl. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VASTGEHOUDEN? Sedert een week zou in Duitsch land een gezelschap Nederlan ders worden vastgehouden, in hoofdzaak afkomstig uit Twen- the, die onlangs de grens zijn overgegaan om zakenrelaties aan te knoopen. Enkele leden van het gezelschap zijn teruggekeerd, doch het meerendeel zou worden vastgehouden in Gronau. VAN KLEFFENS VOOR AMERIKAANSCHE RADIO. De Ned. afgevaardigde bij den Veiligheidsraad, Mr van Klef- fens en de Britsche afgevaardigde Cadogan, zullen morgen van 00.00 tot 00.50 uur Ned tijd via de Amerik. radio spreken over „Ge schillen voor de V.N.". 60 Canadeezen-bruidjes zullen a.s. Donderdag vanuit Antwerpen vertrekken naar Halifax. Dr Georg Böhm, verdediger voor de S.A., legde te Neuren berg 'n reeks verklaringen over, waaruit zou moeten blijken, dat de S.A. (de oudste Hitle- riaansche organisatie) geen misdadige instelling was. Het tribunaal wees een verklaring af, welke inhield, dat in 1932 aanhangers Van Moskou met medeweten van het Kremlin lid van de S.A. zijn geworden. Voorts kwam Böhm met een verklaring over onderhandelin gen van den in 1934 door Hit- Ier vermoorden5 S.A.-chef Röhm, met Engeische en Fransche kringen, waarbij deze o.m. zou hebben beloofd de nat.-soc. pers onder Britschen invloed te brengen. Londen en Parijs zou den toen bereid zijn gebleken tot een coalitie, doch niet met de parij maar juist met de S.A. Da onrust in Palestina. Op bevel van de Palestjjnsche regeering zijn vier Joden gearres teerd als verdacht van daden van terreur. Zij zullen naar Eritrea worden gezonden. Da Joodsche geheime zender „Stem van Israël" heeft in eon uitzending verklaard, dat leden van de Joodsche verzetsbeweging sabotage hadden gepleegd op de Britsche schepen „Empire Rival" en „Empire Hoyvvood", die gebruikt worden voor hot transport van illegale Joodsche immigranten uit Haïfa naar Cyprus. In de uitzending werd or voor gewaarschuwd, „dat de Joodsche verzets beweging niet stil zou zitten, wanneer er Joden uit Palestina zou den worden gedeporteerd". Joodsche resolutie. Meer dan 150 v.m. Joodsche leden van de Britsche strijdkrachten hebben een resolutie aan den Hoogen Commissaris voor Palestina gezonden, waarin zij aandringen op het loslaten door de Britsche regeering van de huidige immigratiepolitiek. New-Yorks burgemeester naar Palestina? Volgens de „New York Daily News" zou Truman mis schien den burgemeester van New-York, O'dwyer, naar Palestina zenden om naar den toestand aldaar een onder zoek in te stellen. Op vragen van het Tweede ka merlid Schoonenberg, betreffende het niet toereikend zijn van het zakgeld der dienstplichtigen, ihecft de Minister van Oorlog ge antwoord, dat de soldij is ver hoogd, zoodat de dienstplichtige soldaat gedurende de eerste drie maanden van zijn verblijf onder de wapenen in plaats van 3.50 thans 5.25 per week ontvangt. Sinds kort is bovendien de sol dij van den soldaat, die 3 m, in opleiding ia geweest en die vol doet aan de eischen van geoefend heid, verhoogd tot 7.p. week, Het Fransche blad „Epoque" beschrijft het gebeurde in Joego-Slavië als „de ernstigste diplomatieke situatie sedert het eind van den oorlog." Ongetwijfeld gaat het hier om een conflict met een veel dieperen achtergrond dan oppervlakkige beschouwing zou doen vermoeden. Want achter Joego-Slavië staat Sovjet-Rusland. De 9 inzittenden van het eerste der boven Joego-Sla- visch grondgebied neergescho ten Amerikaansche vliegtuigen zijn op het hoofdkwartier van de Amerikaansche 88e divisie bij Gorizia aangekomen. Van de 2 inzittenden van het tweede toestel, die zich per pa rachute in veiligheid zouden ge steld hebben, is tot dusver door de leden van het Joego-Slavi- sche 4e leger nog geen spoor gevonden. Over het onderhoud, dat de Amerik .ambassadeur in Joego- Slavië, Richard Patterson, met maarschalk Tito gehad heeft, zijn nog geen bijzonderheden bekend. Slavische regeering beloofd had volledige genoegdoening te zul len geven op de door de Ver. Staten gestelde eischen. Orders om niet meer te vuren. Voorts zou Tito aan de be velhebbers van 'het leger „strik te orders" gegeven hebben om niet meer te vuren op vreemde vliegtuigen, hetzij militaire of burgerlijke. Voor de pers verklaarde Tito, dat hij gemeend had, dat de schending van de grenzen met opzet was ge schied en bedoeld was ge weest om den indruk te wek ken, dat de macht van de V. Volgens een bericht van de S, zoo overweldigend was, Amerik. radio zou Pattersondat de Joego-Slavisohe re- verklaard hebben, dat de Joego- geering zioh „alie* zou moe ten laten welgevallen". Dit zou „speciaal tot uiting zijn gekomen in de gevallen, waarbij geheele eskaders te- j gelijk overvlogen." Hij be- 1 schouwde het verschijnen van een vliegend fort boven Ljoeblejana, enkele dagen nadat de eerste Amerikaan sche machine tot dalen ge dwongen was, als „een zui vere demonstratie van der gelijk machtsvertoon." Zal Amerika vergoe ding eischen? De Amerikaansche regeering zal, zoodra de vrijgelaten inzit tenden van de neergeschoten vliegtuigen officieel zijn onder vraagd, in overweging nemen de kwestie naar voren te bren gen, of de betrokken Joego-Sla- vische vliegtuigen op dat oogen blik buiten Jocgo-Slavisch grondgebied opereerden. Men verwacht teven,., dat de Amerik. autoriteiten de Joego slavische regeering zullen ver zoeken vergoeding aan te bie den, H. M. onderhield zich met illegale werkers en laat zich voorlichten over den wederopbouw. Donderdag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan Deventer en Zutphen, teneinde den stand van den wederopbouw in oogen- schouw te nemen. H. M. arriveerde 's morgens per auto aan de grens der ge meente Deventer, waar de Comm. der Koningin in Overijsel en de burgemeester ter begroeting aan wezig waren. Ten stadhuize wer den verschillende autoriteiten aan H. M. voorgesteld. Zij werd daar na uitvoerig ingelicht over den wederopbouw en over de rol, die de illegaliteit in Deventer heeft vervuld. Hierna volgde een tocht door de stad, waar het publiek H. M. hartelijk toejuichte. De rit ging langs de meest verwoeste stads- deelen. Tegen half twaalf ver trok de vorstin naar Zutphen. De burgemeester verwelkomde H. M. aan den grens der gemeen te en geleidde Haar op Haar tocht door de verschillende be schadigde deelen der stad. Op 't gemeentehuis had ook hier een of- ficiëele ontvangst plaats waarbij o.m. nagelaten betrekkingen van in het verzet gesneuvelde illegale werkers werden voorgesteld. De burgemeester hield hierbij een rede, waarvoor de Koningin hem in hartelijke woorden dankte. Zij uitte de hoop, dat de zwaar ge troffen stad spoedig hersteld mocht worden. Na afloop begaf Zij zich naar het monument op de IJsselkade, waar zij zich onder hield met familieleden van de slachtoffers, die door de handen van den S.D. zijn gevallen. TWEE DOODVONNISSEN GEËJSCHT. Door het bijz. gerechtshof Assen is tegen den 36-j. beton- en grondwerker Gerrit H. Sanner uit Amsterdam, die als comman dant van de Landwacht behoorde tot den in Drente berucht gewor den „bloedploeg" de doodstraf ge- eischt. Deze beeft vele illegale werkers in handen van den S.D. gespeeld, na ze eerst op afschu welijke wijze gemarteld te heb ben. Voor Hendrik de Krijger, chauffeur te Amsterdam, die hier bij ook betrokken was geweest, werd eveneens de doodstraf ge vraagd. In het eerste half jaar van 1946 is de voorgenomen inkrim ping van het personeel in Rijks dienst stelselmatig ter hand ge nomen. In 6 maanden liop het totale aantal terug met 5618 per sonen. Deze vermindering voltrok zich in hoofdzaak bij het Min. van Landbouw mot 1354, bij het Min. van Soe. Zaken met 1094 en bij het Landbouw-erisiafonds mot 2981 man, Hiortegenovor Btaat een uitbreiding bij het Min. van Justitie mot 098 personen. Het finanoiëele resultaat van deze bezuinigingsmaat regelen kan bij benadering worden gewaardeerd op 15 mill, gulden 6*>- t-r.rrii.r -- .-.tv Zon etr titsisM. Zonüügs Zon op 5.39 u., onder 19.45 a. Maan op 3.13 u,, on der 19.41 u. L.K. op 26 Aug. Hoog water te Vlissingen Zondag 25 Aug.: 0.22 .u. 2.10 m., 12.43 u. 2.09 m. Provincienieuws Benoeming Burgemeester Kapelle. Bij K.B. van 20 Aug. is m.i.v. Sept. 1946 benoemd tot bur gemeester der gemeente Ka pelle dhr H. G. van Suijlekom, thans commies ter secr. der ge meente Leerdam. Hubertus Gerard van Suijle kom is geboren te Geertruiden- berj£ op 29 Oct. 1914. Zijn op leiding als amtenaar ontving hij te Dubbeldam. Hij is ge huwd en heeft één kind, be hoort tot de Ned. Herv. Kerk eni politiek tot de C.H. Unie. Benoemd tot dijkgraaf van den West Kraaijertpolder, J. C. Vermue Cz. te Nieuwdorp. MIDDELBURG. Etalagewedstrijd. A.s. Dinsdag begint hier dè etalagewedstrijd, ivaarvoor groote belangstelling bestaat. Deze wedstrijd is een nieuw be wijs, dat de Middelburgsche middenstand niet bij de pakken neerzit, maar actief is. Een 35-tal firma's hebben ingeschre ven. De namen zullen in ons nr. van Dinsdag bekend ge maakt worden. Nader vernemen wij nog, dat de gemeente geen bezwaar heeft tegen een grooter gebruik van electr. stroom door de deel- Een donkere regenlucht maar zonnige gezichtjes. Vrijdagochtend. Een donkere regenlucht hangt boven Goes. Maar op de Beestenmarkt trekt men zich daar niets van aan. Daar klinken de vroolijke stemmen van 422 kinderen en schalt de lach tusschen de hui zen. Want ze gaan naar Til burg, met als groote attractie een. bezoek aan Burgers' die renpark. Vandaar die glundere gezichten. De laatste orders worden gegeven, nog een laatste afscheid van vader of moeder en dan gaat het in de 11 bus sen en auto's, die voor dit doel gereed staan. Het is het laatste uitstapje van Vacantiezorg. De bekro ning van een mooi initiatief, waarvoor zeker kinderen zoo wel als ouders dankbaar zyn. Een woord van hulde aan de organisatoren en degenen, die als leider of leidster hebben meegeholpen de jeugd in de vacantie van de straat te houden. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: In den vroegen ochtend ver spreide mist en nevelvelden. Over dag meest zwaar bewolkt. Over wegend droog. Weinig verande ring in temperatuur. Laatste berichten. Gemeenteraad Vlissingen. In den Vrijdagmiddag gehou den Gemeenteraad, waarbij deze weer in z'n ouden vorm van 19 ledon terugkeordo on do nieuwe raadsleden werden geïnstalleerd, werd het aantal wethouders, in tegenstelling met den noodgemeen- teraad, teruggebracht van 4 op 3. Als zoodanig werden her benoemd de heeren L. P. v. Oor schot (P. v. d. A.), M. A. van Popering (P. v. d. A.) en W. Poppe (A.R.). De heer H. B. J. Knoop (P. v. d. V.), wethouder van Openbare Werken, werd niet herkozen. In ons no. van Maandag komen wij nader op de raadszit ting terug. De Koningin verleent het vliegerkruis aan Prins Bern- hard en eenige officieren van het luchtwapen 1940. H. M. de Koningin heeft het vliegerkruis toegekend aan Z. K. H. Prins Bomhard voor betoon den moed, beleid en initiatief als oorlogsvlieger, en wegens zijn be zielend voorbeeld voor het perso neel der luchtstrijdkrachten gedu rende den afgeloopen oorlog. Tevens werden op grond van hun daden van initiatief, moed en volharding, betoond in lucht gevechten tegen een overmachti- gen vijand gedurende de oorlogs dagen van Mei 1940 de volgende officieren van het wapen der mi litaire luchtvaart met het vlieger kruis begiftigd: Luitenant Mr H. T. de Raaf, de res. luitenant J. J. Abspoel en A. van Oorschot, de res. luitenant P. J. G. Mulders en P. H. Wild schut on de ros. 2e luitenant-vlie ger J. C. Pool. Het schoennummer voor de maand September. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van dc maand September 1946 diegenen vopr een schoenenbon in aanmer king komen, wier stamkaartnum mer op het cijfer 4 (vier) ein digt,, voorzoover zij sedert 1 Jan, 1945 nog geen bon voor schoe nen hebben ontvangen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1