Amerikaansch ultimatum aan Joego-Slavië. De Vredesconferentie. INDONESIË. Het Duitsche volk. Sjahrir naar DJocja. Moet als een bom wee-ken op de Vredesconferentie. Wat zal Rusland doen? Tweede Kamer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- atraat 33, Telef, 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vlooa- wycketraat, Telef. 2052. Een bekende Amerikaansche radioreporter, die in de Ameri kaansche zone van Duitsch- land vertoeft, kreeg onlangs be zoek van een zijner Duitsche vrienden, een man van middel baren, leeftijd, die zijn raad kwam vragen. Na rijp beraad had deze man besloten, demo craat te worden. En nu wou hij graag weten, bij welke partij hij zich moest aansluiten. De Amerikaan zei hem, dat hij dat zelf moest uitmaken. „Ja, maar het is zoo moei lijk", was het antwoord, „we weten, nog niet hoe lang de Amerikanen hier zullen blijven. Als u denkt, dat het nog wel een poosje duren zal, eer ze weggaan, dan zou ik me mis schien het best bij de christe- lijk-socialen kunnen aansluiten. Als straks de Engelschen hier komen, kan ik beter sociaal democraat worden. Maar je kunt nooit weten.misschien zijn hier straks de Russen, en dan is het niet gek, communist te zijn." Dit gesprek is typeerend voor de levenshouding van, millioe- nen Duitschers. Men zegt wel eens, dat de Duitscher geen eeuwenlange politieke opvoeding heeft ge noten, zooals de West-Euro- peesche volken. Dat is maar ten deele waar. Het Duitsche volk werd óók politiek geschoold, maar in een verderfelijke leerschool. De Pruisische koning Frede- rik de Groote verklaarde een maal cynisch, dat God het steeds houdt met de partij die over de meeste kanonnen be schikt. Met andere woorden, dat bet niet op recht, maar op macht aankomt. Zelf bracht hij deze leuze in toepassing, toen hij Silezië stal. Het was Bismarck, die een eeuw later deze Pruisische machtspolitiek voortzette. In bond met Oostenrijk ontrukte hij aan het kleine Denemarken Sleeswijk-Holstein, verpletterde daarna zijn Oostenrijkschen bondgenoot, maakte Pruisen tot hoofd van den Duitschen statenbond, lokte door gewe- tenlooze ophitsing den Fransch- Duitschen oorlog uit, roofde Elzas-Lotharingen en smeedde in bloed en vuur het Duitsche keizerrijk. De Pruisische leuze „macht is recht" had zijn practische ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 423 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 23 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m, Op. r.p{, QvuJ&lH&eriiW!! stan Zon en fa i,-«. Zat'. lag: Zon op 5.37 u., on- des 3f>47 u. Maan oo 1.56 u,, onder 19.08 u. L.K. 26 Aug Hoog water te Vlissingen Zaterdag 24 Aug.: 11.46 u. 1.97 m. bruikbaarheid bewezen en werd steeds meer het devies van het I Duitsche volk. Het vroeg niet meer; is het goed, maar: is het voor ons voordeelig. In 1914 werd het onzijdige België zonder meer onder den voet geloopcn. In 1917 richtte de onbeperkte duikbootoorlog zich ook tegen de neutraliteit. Toen Duitschland den oorlog verloor, moest de keizer vluch- I ten en het volk koos de poli tieke doctrine van de geallieer de overwinnaarsde democra tie, Maar innerlijk veranderde er niets. De vredesverdragen werden van het begin ai gesabo teerd, de generale staf werkte in het geheim verder, na wei nige jaren bracht het democra tische Duitsche volk bij demo cratische stemmenmeerderheid Hitier aan de macht. Hitiers regiem bracht eigen lijk weinig nieuws. Zijn „be ginselprogram?' bespeelde op demonische wijze het klavier van de oude volkshartstochten: anti-semitisme, hoogmoeds waan, militairisme, machtsbe geerte, alles met een pantheïs tisch sopje overgoten. Hitiers practische politiek was slechts de uiterste consequen tie van de gewetenlooze machts politiek der oude Pruisische heerschers. De booze geest van Bismarck was wedergekeerd, met zich nemende zeven an dere geesten, sterker dan hij En het laatste van het Duitsche volk werd erger dan het eerste. Het zou nu naïef zijn, te ge- looveti, dat; er nu een plotselin ge massale bekeering heeft plaats gevonden. De gemiddelde Duitscher heeft maar één ding tegen Hitier: dat hij tenslotte in zijn plannen niet slaagde. Overigens is hij bereid, zich aan te passen en zoekt vooral de jeugd naar een gunstig uit gangspunt voor de volgende ronde. Zal, gelijk na 1918, de demo cratie dit uitgangspunt ver schaffen? Of zal het totalitaire communisme dit doen? Te Berlijn hangen groote plakkaten: Hitlerjeugd, wan hoop niet aan de toekomst I Het zijn propaganda-slagzinncn van de communisten, die zich speciaal op de jeugd werpen. Er zijn gelukkig nog kleine, principieel gezonde kernen in het Duitsche volk. Maar de massa is normloos en tot alles bereid. En het genezingsproces moet nog beginnen. REGEERING VAN BRITSCH-INDIË. Pandit Nehroe de voorzitter van de Congres-partij in Britsch-Indië, heeft den onderkoning, Lord Wa- vell, aldus radio New Delhi, een lijst met namen van personen, die door de Congres-partij worden voorgedragen met betrekking tot de voorloopige regeering van Britsch-Indië, doen toekomen. EXPLOSIE TE TEL AVIV. Gistermorgen heeft in 'n groote meelfabriek nabij het alg. mili taire hoofdkwartier te Tel Aviv een bomontploffing plaats gehad. Gebouwen raakten in brand en er woedt thans een groote brand. Men meent te maken te hebben met een terroristische actie, Er heerscht thans weer rust, maar er bestaat nog groote nervositeit. Sjabrir zou vandaag te Djokja karta aankomen om de definitieve besprekingen over het nieuwe ka binet te houden. Republikeinsche kringen zijn van meening, dat het nieuwe kabi net waarschijnlijk meer openhar tige personen, speciaal op het stuk der propaganda, zal bevatten. Wenscht Malakka aan sluiting bij de republiek? Het republikeinsche persbureau meldt, dat een zijner correspon denten een onderhoud heeft gehad met Abdullah Senggara, een kort geleden uit Malakka aangekomen aannemer. Senggara deelde mede, dat de „Partai Kcbansaan Ma laya" in een congres o.m. beslo ten heeft te streven naar een Ma- leische republiek in een Indone- sisch-republikeinsche federatie Door dit besluit, aldus eindigt het bericht, wappert in geheel Malak ka de rood-witte vlag. „Rajat" over persconfe rentie Gen. Spoor. De „Rajat" bevat de volgende reactie op de door lt.-G. S. H. Spoor aan de pers gegeven verkla ringen „In de verklaring die generaal Spoor in Nederland aan de pers heeft opgelegd zijn ons drie din gen opgevallen." 1. De verklaring van den Gene raal, dat er geen oorlog in Indo nesië heéhscht. Men bestrijdt slechts de terroristen. Het is dui delijk dat de Hollanders hier de zelfde tactiek toepassen als Ja pan t.a.v. China heeft gebruikt geep oorlogsverklaring en slechts acties om extremistische wanda den tegen te gaan. 2. Met de opmerking dat hij slechts de politiek van Dr van Mook volgt, heeft de Generaal de ware bedoelingen van den lt. g.g. geopenbaard. 3. Verder zou Generaal Spoor zich schamen om Japansche solda ten te gebruiken. Onze pemoeda's weten echter zeker dat zulks ge beurd is. De Hollanders zijn vlug in het vergeten van hun wandaden. Wij hebben de bewijzen echter veilig opgeborgen in ons archief om het geheugen der Nederlan ders te gelegener tijd op te fris- schen. Multatuli schreef indertijd: „er is een rooversstaat aan de mond van de Schelde". Uit schaamte luidden de Neder landers toen de ethische politiek in. En schaamt dit volk zich niet, dat het Indonesië in den steek liet en aan Japan overleverde na een schijnverdediging van 9 da gen? Willem de Zwijger, de Ruyter en andere groote voorvaderen zouden zeker niet aldus gehandeld hebben. Eerste D. C. 4 van Curasao naar Aruba. Vorige week Woensdag is het eerste vier-motorige vliegtuig, dat door de K.L.M. in den West- Indischen dienst is opgenomen, van Curasao naar Aruba vertrok ken om aldaar gedoopt te worden met den naam „Oranjestad". Deze D.C. 4 is een voor den civielen dienst omgebouwde „Skymaster". Men had dit toestel juist afge bouwd toen de oorlog beëindigd was. Voor de doopplechtigheid en de vlucht naar Aruba was groote be langstelling. Op het fraai bevlag- de vliegveld te Oranjestad was vrijwel geheel Aruba uitgeloopen: oude Arubaansche ingezetenen, vertegenwoordigers van het gezag, militaire en geestelijke waardig heidsdragers henevens hooge ver tegenwoordigers van de „Lago" en „Shell". De heer Bouman, vertegen woordiger van de K.L.M. te Cu rasao, leidde de doopplechtigheid met enkele woorden in. Daarna verzocht hij aan de weduwe van John Eman, den Arubaan, die zooveel voor Aruba en de K.L. M. heeft gedaan, het vliegtuig te doopen. Na enkele redevoeringen, ver trok de „Oranjestad" daarna on der daverend applaus weer naar Curasao. ONDERHANDELINGEN FKANKRIJK—VIETNAM. De Fransche minister van kolo niën, Marinus Moutet, heeft ver klaard, dat hij verwacht, dat de onderhandelingen tusschen delega ties van Frankrijk en Vietnam Vrijdag of Zaterdag zullen wor den hervat. ZUIVERING IN PORTUGAL In de Portugeesche stad Porto zijn drie om hun democratische opvattingen bekende persoonlijk heden gearresteerd. Volgens tot nog toe niet bevestigde geruchten zou onlangs ook in zekere krin gen van het leger een zuiverings actie ondernomen zijn. GEEN MOORDAANSLAG OP DEN NIEUWEN KONING VAN SIAM. Geruchten dat een moordaan slag zou zijn gepleegd op .Phoe- miphon Adoelet, den 18-jarigen koning van Siam, worden in een communique van den regent- schapsraad tegengesproken. Wel is Zondag te middernacht een on bevoegde in het koninklijk paleis doorgedrongen. Ter verantwoor ding geroepen zei deze, dat hij den koning graag wilde spreken. Hij was echter ongewapend en men neemt aan met een niet-toe- rekeningsvatbaar persoon te doen te hebben. De jonge koning is Maandag om gezondheidsredenen per vlieg tuig naar Zwitserland vertrokken. ZULLEN V.S. DUITSCHE GOEDEREN KOOPEN? De Amerikaansche minister van Justitie, Thomas Clark, heeft er op gezinspeeld, dat door zijn de partement de mogelijkheid in overweging werd genomen van het koopen van Duitsche goederen door de V. S. Clark, die een be zoek aan Neurenberg gebracht heeft, zal naar Berlijn vertrekken, waar, volgens zijn zeggen, hij de kwestie met generaal Clay zou bespreken. Clark zeide, dat de V.S. technisch gesproken nog steeds in oorlogstoestand met Duitschland verkeerde, maar dat een toevloed van Amerikaansche dollars zeker het herstel van het land in de hand zou werken. DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN ENGELAND. 875 Engelsche mannen en vrou wen hebben zich in een verzoek schrift tot den premier Attlee ge wend. Zij vinden dat het tijd wordt de Duitsche krijgsgevange nen in Engeland naar huis te stu ren, aangezien zij reeds verschei dene jaren gevangen zitten cn „er eens een tijd komt dat een mensch niet zonder hoop kan leven". Onder de onderteelcenaars van het verzoekschrift komen 3 aartsbisschoppen en 188 parle mentsleden en hoofden van uni versiteiten voor. De petitie wordt tevens gesteund door de organi satie „redt Europa". RADARAPPARATEN VOOR ZWEDEN. De door Zweden gevraagde leening van Radarapparatcn voor het ontdekken van de plaats van herkomst der aldaar neergevallen raketten, is, aldus de „Daily Ex press", toegestaan. COMMUNISTEN IN CHllMA ~Een Communistisch woordvoer der te Nanking heeft verklaard, dat de oproep tot de algemeene mobilisatie, door het Communis tische radio-station te Kalgan uit gezonden, noch een officiëcle, noch een feitelijke oorlogsverkla ring beteekende. Hij voegde hier aan toe: „Wij streven nog steeds naar een onvoorwaardelijk „staakt het vuren", De huidige critieke situatie was volgens hem ten top gevoerd door de „eenzijdige Ame rikaansche hulp". Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de Amerikaansche re. geering een nota aan Joego Slavië doen toekomen, waarin om op heldering gevraagd wordt omtrent het neerschieten van twee Ameri kaansche vliegtuigen boven Joego Slavisch gebied. IJierin werd on middellijk vrijlating van de inzittenden -geëischt en' vrijgeleide tot de grens. Deze nota eindigde als volgt: „Indien de Zuidslavische regeering binnen 48 uur aan deze eischen voldoet, zal de Amerikaan sche regeering genegen zijn zijn houding te be palen in het licht van de pogingen tot genoeg doening, door de Zuidslavische regeering onder nomen. Indien echter binnen dien vastgestelden tijd niet aan deze eischen wordt voldaan, zal de Ame rikaansche regeering een beroep op den Veilig heidsraad der Vereenigde Volkeren doen om ter stond bijeen te komen en de noodige stappen te ondernemen." Joego-Slavisch commentaar. Een woordvoerder van de Joego-Slavische delegatie ter Vredes conferentie heeft het volgende commentaar geleverd op het neer schieten van de Amerikaansche vliegtuigen: „Deze incidenten zijn niet ernstig. De Amerikanen vlogen ons land over en hebben dus gehandeld tegen de onschendbaarheid van ons gebied. De woordvoerder weigerde zich verder uit te laten over het gestelde ultimatum. Ook Radio Belgrado maakte gisterochtend van de Amerikaansche nota geen gewag. Als een bom te Parijs Volgens den specialen correspondent van de „News Chronicle" te Parijs zullen de Amerikaansche eischen aan Joego-Slavië een „verwoestend effect" hebben op de Vredesconferentie. De corres pondent voegt er aan toe: „De onlangs plaatsgehad hebbende uit wisseling van nota's tusschen Belgrado, Londen en Washington heeft de moeilijkheden voor de afgevaardigden, die zich bezig ge houden hebben met een ontwerpstatuut voor Triëst, niet vermin derd. In deze troebele situatie komt het „ultimatum"^ inslaan als een bom, die, wanneer er niet van Sowj et-Russische zijde met staats manskunst wordt gemanoeuvreerd, de conferentie van Parijs kan torpedeeren". Veiligheidsraad bijeen? Volgens den oorrespondent te Washington van de „Evening Standard" zou de Veiligheidsraad Maandag of Dinsdag bijeenkomen, indien Joego-Slavië het Ameri kaansche ultimatum zou verwerpen. LEVEN IN EEN GLAZEN HUIS. Dat doet men in Moskou In den letterlijken zin van het woord. Men is daar n.l. begonnen met den bouw van huizen, die geheel van glas opgetrokken zijn. Dif- fuurs licht dringt door de muren, aldus schrijft dc „Moscowski Bolchcwik" over deze woningen, maar van do straat af kan men toch niet naar binnen kijken. De vensters bestaan uit twee lagen glas en kunnen nooit bevriezen. Gas- en waterleidingbuizen zijn eveneens van glas vervaardigd evenals het meubilair. Zelfs de kachels bestaan uit vuurvast glas en worden electrisch verwarmd. Jammer dat wij in Nederland momenteel nog over zoo weinig glas beschikken. Anders konden we het hier ook eens probeeren. GEEN NED. MANOEUVRES IN DE ARDENNEN. Hcti bericht, als zouden dit jaar Ncdorlaïidsche Jcgcr-ma- noeuvres in dc Belgische Ar dennen worden gehouden, om dat Nederland niet over heu velachtig terrein beschikt, is onjuist. Wel zal een aantal of ficieren van de Hoogerc Krijgs school een excursie naar de Ar dennen maken om daar dc stra tegische en cartografische moeilijkheden te bestudeeren, die een dergelijk terrein ople vert. BENZINE IN BELGIË VRIJ Van 1 Sept. af is in België de benzine vrij, ook voor het bui tenland Groote Drie bijeen? Volgens den correspondent te New-York van de „Eve ning Standard" zouden Tru man, Attlee en Stalin ergens in Europa waarschijnlijk in de maand Ootober een bijeenkomst houden, tenzij de internationale toestand voor dien verbetert. POST PER RAKET NAAR AMERIKA? Engeland wil over twee jaar een postdienst door de lucht met, de Ver. Staten houdyn, welke met een grootere snel heid dan het geluid zal geschie den. De Britsche min. van luchtvaart heeft daartoe on langs een terrein bij Bredford aangekocht, waarop raketten, welke radiografisch bestuurd zullen worden, kunnen worden gelanceerd. In 1% uur zou post aldus over den Oceaan gaan. Turksch antwoord aan de Sowjet. Turkije heeft geantwoord op de Sowjet-nota inzake de Dar danelles dat Turkije het voor stel, dat alleen de Zwarte-Zee- mogendheden aan de nieuwe onderhandelingen zouden deel nemen, niet kan aanvaarden. De Turksche regeering wijst met beslistheid het Russische voor stel tot gemeenschappelijke verdediging en controle op de zeeëngten van de hand. Naar uit Ankara verluidt is de Turk- sche nota opgesteld na over leg met de Britsche en Ameri kaansche ambassadeurs. EVACUATIE OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Terneuzen ligt weer een lijst ter in zage van geïnterneerden, die naar de geallieerde gebieden op Java zijn overgebracht. (Semarang en Batavia.) Ook hebben wij de pas sagierslijst ontvangen van het m.s. „Bloemfontein", dat vermoedelijk op 25 dezer met 987 evacuees te Rotterdam zal aankomen. ONZE BANDENPOSITIE. Volgens het Banden-syndi caat was de omzet, in de maan den Aug. tot Dcc. 1945 voor buitenbanden 30.017 stuks en voor binnenbanden 21.924 stuks. In het eerste halfjaar van 194ó resp, 38.782 en 42.243 stuks. Aangvoerd werden van Aug. t.m. Dec. 1945 28.765 buiten- en 25.759 binnenbanden voor vrachtwagens, alsmede 15.677 en 10.981 buiten- en binnenban den voor personenauto's. In het eerste halfjaar van 1946 was dit resp. 20155, 22017, 6166 en 9455 stuks. DE VICTORIA REGIA. Er bestaat voor de Victoria Regia in de Hortus Batanicus te Amsterdam dit jaar een overweldigende belangstelling. Niet minder dan 4200 Amster dammers en vele buitenlanders bewonderden de prachtige bloei van de plant. Dinsdagavond bloeide de plant niet. Woens dagavond bedroeg het aantal bezoekers alleen al 1970. HOLLEBOLLE GIJS GESLAGEN. U kent het schoone liedje van Hollebolle Gij s, die van den honger niet slapen kon, nadat hij o.m. tien pond koeien, tien pond schapen en tien pond kaas had gegeten? Nu, in Rotterdam hebben een 3-tal knapen van 9 tot 17 jaar getracht dit record tc verbete ren door een pakhuis binnen te sluipen en daar in een oogen- blik tijds 11 kg. jam mitsgaders 6 flesschen bier te consumee- ren. Het edele drietal heeft evenmin kunnen slapen, maar dat kwam, doordat' ze den nacht op het politiebureau heb ben doorgebracht. Geen motorrijwielen uit dump Bij velen leeft de verwach ting, dat binnen afzienbaren tijd motorrijwielen uit dumps ter beschikking zullen komen voor particulieren. Van bevoeg de zijde wordt medegedeeld, dat deze verwachting niet ver werkelijkt kan worden. Wat er aan bruikbare motorrijwielen uit de „dump-deelcn" komt, is meer dan noodig voor militaire doeleinden, voor politie, brand weer, enz. Nederlandsche mariniers in actie. Voor den derden keer binnen tien dagen hebben de Ncd. Mari niers te Socrabaja een zwaren tol van dc T.R.I.-strijdkrachten en haar hulptroepen geheven, toen zij, gisteren een uitva 1 deden welke resulteerde in het gevangen nemen van 700 personen. Hun eigen verliezen bestonden uit twee dooden en vier gewonden. Dc Westelijke buitengrens van Soera- baja is door dezen uitval schoon geveegd- Grondwetswijzigingen. Bij de Tweede Kamer zijn in gediend twee wetsontwerpen tot j veranderingen in de grondwet. Bij die wetsontwerpen worden de veranderingen in de grondwet definitief voorgedragen, zooals de voorstellen zijn vastgesteld bij de wetten van 15 Mei 1946. In het eerste ontwerp wordt I o.m. voorgesteld art. 203 der grondwet aldus te lezen „Na de afkondiging dezer wet wordt binnen twee maanden een verkiezing gehouden voor een kamer voor grondwetsherziening. Deze kamer overweegt dat voor- stel en kan niet dan met stemmen van 3/5 van het aantal leden de aan haar overeenkomstig voor- i noemde wet voorgestelde verande ring aannemen". Voorts wordt voorgesteld o.m. hierna in te voegen dat de kamer voor grondwetsherziening niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet tenminste 3/5 van 't aan tal leden tegenwoordig is. In het tweede ontwerp wordt voorgesteld art. 192 der grondwet als volgt te lezen: „De dienstplichtigen, niet val lende onder art. 191, mogen zon der hun toestemming niet dgn krachtens eene wet naar Nederl. Indië, Suriname en Curaqao wor den gezonden". (In het huidige artikel komt de passage: „niet dan krachtens eene wet" niet voor). SCHEEPVAART- BERICHTEN. 21 Aug. Gepasseerd naar Ant werpen m.s. „Hada" van Rotter dam. 22 Au g. Gepass. n. Ant werpen m.s. „Alcor" naar Rot terdam, s.s. „Delftdijk naar New- York. Aangekomen te Vlissingen Eng. sleepboot „Empire Raymond" met L.C.T. 7087 van Southampton. Vertrokken van Vlissingen m.s. „Brinda" naar Goole, Sleep boot „Empire Raymond" naar Southampton, L.C.T. 7087 naar Antwerpen. Da Fontoura zei gisteren over de Italiaansche kwestie„De vrede kap niet rechtvaardig zijn als hij gebasscerd is op 2 verschil lende ideologische opvattingen, Ons doel is niet de herleving van het Italiaansche volk moeilijker te maken. Onze taak is, de funda menten te leggen voor een duur- zamen en constructieven vrede". Sir Samuel Roenganadhan (Britsch-Indië) steunde het Egyp tische verzoek om Libye tot een De teruggave van Libye aan Ita- onafhankelijken staat te maken, lië zou volgens hem in strijd met 1 de gerechtigheid zijn. Hij ver zocht de conferentie den Egyp- tischen eisch tot wijziging van de Egyptisch-Libysche grens te over wegen. Tsaldaris (Griek.) betoogde, dat men Albanië als een vijande lijk land moet beschouwen. Hij beschuldigde Albanië van samenwerking met het Ital. leger. Albaneezen bevonden zich onder de Italiaansche troepen, die Grie- kennland aanvielen. Hij achtte het ontoelaatbaar, dat agressieve landen, onder voor wendsel van laat berouw, tot de conferentie toegelaten en als ge allieerden behandeld zouden wor den. Wij zijn bereid, aldus Tsal daris, alle clausules t.a.v. Albanië te onderteekenen op voorwaarde, dat de territoriale vraagstukken tusschen onze beide landen tege lijkertijd opgelost worden." Laatste berichten. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Axel, P. J. Pen- nings te Wamel; te'Oldeboorn en Nes (toez.), M. E. v. d. Veen te Steenwijkerwold; te Edam, J. v. Rossum te Amers foort (ver. Vrijz. Herv.)te Harkstede-Scharnier, J. G. U. v. Hoogstraten te 's Gravenpol der. Aangenomen naar Schiedam (6e pred.pL), H. W. Hemmes te St. Anfia-Parochienaar Vor- den, E. H. Rijnders te Nieu- wolda. Bedankt voor Elburg, J. J. Timmer te Harderwijk; voor Kamperland, J. den Hollander te Haamstede. Geref. Kerken. Beroepen te Borne, D. v. d. Wielen te Bornbergum; te Gent (België), H. de Wit. te Win terswijk; te Gouda (vac. G. Koenekoop), W. v. Dijk te Nij- megn. Aangenomen naar Barchem j (Gld.), A. Koning te St. Lau rens. Bedankt voor A'dam-Noord, H. J. Pilon te Haren ("Gr.); voor Hoornsterzwaag. L. W. Muns te de Hey-Tuindorp, Geref. Kerken (art. 31 ICO.) Beroepen te Ermelo, H. Knoop te R'dam-Delf shaven; te Hoogkerk, C. Stam te Twee de Exloërmond. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Terneuzen, W. C. Lamain te Rijssen. Vrije Evang. Gem. Drietal te Nijverdal (2e pred.- pl.), Jac. Verboom te Utrecht, H. Postma te Veendam en J. W. Verhey te 's Gravenhage. Drs Hooijkaas naar Oud-Gereform. Gemeente? Drs J. C. Hooijkaas, geschorst Ned. Herv. predikant te Arne- muiden, heeft dezer dagen een uit- noodiging ontvangen van de clas sis Utrecht der Oud-Geref, Ge meente om zich bij dit kerkge nootschap aan te sluiten. Daar zijn proces nog niet beëindigd is, kan drs Hooijkaas aan deze uitnoodi- ging nog geen gehoor geven. SJARIFOEDIN MIN. VAN PROPAGANDA? Ih Tepublikeinsche kringen wordt verwacht, dat Sjarifoedin minister van propaganda zal wor- in het nieuwe kabinet-Sjahrir. Studiebeurzen voor Indonesiërs. Nederland heeft aan 100 Indo nesiërs studiebeurzen aangeboden. Het republikeinsche „Nieuwsblad" meent hierom te moeten schrijven, dat dit aanbod gedaan is in een sfeer van verdoezeling der poli tieke tegenstellingen door te anti- cipeeren op een samenwerking zonder de grondslagen daarvan in 't geding te betrekken. Indonesiër en Chinees in Commissie-Generaal. De afd. Soerabaja van den De mocratische» Bond in Indonesië heeft aan den min. van overz. ge- biedsdeeien verzocht een Indone siër en een Chinees in de Com missie-Generaal op te nemen. Commissie voor verwoeste gebieden bezoekt Nederland. Gistermorgen is te 's-Graven- hage de delegatie van de tijdel. subcommissie voor het econo misch herstel der verwoeste ge bieden der V. N. voor een 3- daagsch bezoek aangekomen. Twee andere teams bezoeken Oost- en Zuid-Europa. Commissie-generaal in de afdeelingen der Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gister middag in een korte openbare vergadering bijeen geweest. Besloten werd onmiddellijk na deze vergadering in de afdee lingen te doen onderzoeken het wetsontwerp tot instelling van een Commissie-Generaal voor Indië. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. In de vroege ochtend plaatse lijk optrekkende mist of novelvel- don. Zwaar bewolkt met tijdelijk eenige lichte regen of motregen, vooral in het Noorden en Weston van het land. Tot matig toene mende wind, tusschen Z.W. en N.W., minder zon, maar weinig verandering in temperatuur. Het Amerikaansche Ultimatum, De Amerikaansche ambassadeur hl Joego Slavië heeft Belgtado verlaten om in Bied een ontmoe ting tc hebben met Maarschalk Tito. Herschel Johson, de Aincr. afgevaardigde bij den Vcligheids- raud, Is^gisteren naar Washing ton geroepen voor besprekingen in verband met dit ultimatum cn voor het geval Amerika's waar schuwing geen effect zou ople veren. Men neemt aan dat het ul timatum Zaterdagochtend om 4 uur (Ned. tijd) verloopt. Indien de gang van zaken niet het ge- wenschte verloop voor Amerika hebben overweegt men te Was hington het verbreken der diplo matieke betrekkingen met Joego Slavië. Benoeming. Tot BuTgomeestcr van Kapelle is benoemd do heer H. G. van Suylekom te Leerdam. EERSTE AMERIKAAN. SCHE VLIEGERS VRIJGELATEN. De inzittenden van het eer- ste Amerikaansche vliegtuig, dat op 9 dezer in Slovenië tot landen werd gedwongen, zijn vrliqelaten. Minder rijst, maar meer bloem voor de baby's. In verhand met do slechte rijst- positie zal op 1 Beptombor hot rantsoon rijst, kindermeel of kin- derbiseuits voor do looftjidsgroo- pon van 0 t.m. 1 jaar worden ver laagd van 500 tot 250 gr. per veertien dagen. Het is ovonwel mogelijk op dien datum hot rant soen bloem voor de baby's te ver- hoogon van 100 tot 300 gr. por twee welton. Johan van Oldenbarneveldt brengt 2000 evacuo's terug. Het m. s. Jolian van Oldenbar- nevelt, dat met bjjna 2000 eva- cué's aan boord naar Nederland onderweg is, is gisteren te IJmui- den aangekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1