Walchersche pioniers op Rozenburg. Indonesische Christenen in de verdrukking. Britsche soldatenvrouwen in Duitschland. Atoom-energie, Geen enkele wijziging in de Nederlandsche politiek Van huls en hof verdreven. - Zij hebben een>nieuw arbeidsterrein gevonden, De eerste oogst sym bool van een nieuwe toekomst. Een leventje als een prinses. Na den Japanschen terreur de vijandschap der Republiek. Dr Van Mook zegt: Inproviseeren op hot orgel. 9e Bromley-week. Men schrijft ons: Als je met den trein van Rot terdam Hoek van Holland binnen rijdt en je vraagt naar de Zeeuw sche boeren op Rozenburg, dan wordt je zonder aarzelen ver wezen naar een steiger, waar een kleine motorboot ligt, welke de verbinding met het eiland onder houdt. Nauwelijks aan boord ge zeten, ontmoet je reeds den schip per Prins en als je hem te kennen geeft, dat je naar de Zeeuwen op Rozenburg wilt, verschijnt er een breede glimlach op zijn gezicht, die je al dadelijk doet zien, hoe populair de Zeeuwen al in deze streek geworden zijn. Bie wie moe Je weze? Aan den overkant van den Wa terweg wordt je afgezet op een langen houten steiger, die je naar de eerste wachtpost voert, waar je je bewijs moet toonen, dat je het eiland mag betreden. Je volgt dan een voetpad, dat leidt door de bosschen en plotseling sta je voor een grooten bunker, waarin eenige Zeeuwsche families zijn onderge bracht. Aan de kap van de Zeeuw sche boerin zie je al dadelijk, dat je op het goede adres bent en het doet even vreemd aan, als je wordt toegeroepen: „bie wie moe je weze?" Je merkt dan dadelijk dat je in het hartje van Zuid-Hol land in een Zeeuwsche kolonie bent beland. Vraag je dan of de baas thuis is, dan krijg je direct ten antwoordhij is op het land en komt vanavond om 7 uur pas thui9, want ze zijn aan het oog sten". Den polder in. Wij gaan dus maar op stap om den nieuwen polder eens in oogen- schouw te nemen en als men drie kwartier heeft geloopen, dwars door een woest terrein, ziet men de Zeeuwen druk aan 't werk We blijken ons niet in den weg vergist te hebben, want als we dicht in de buurt komen hooren we ze groeten in ons bekende Zeeuwsche dialect. Een prachtige polder ligt voor ons en mooi staan de gewassen te velde. Het heele landschap is doorkruist met prachtige verbin dingswegen en als je bedenkt, dat hier in 't voorjaar nog niets dan een ruwe vlakte was, begroeid met riet en vlierhout en bezaaid met landmijnen en je ziet dan de tarwe zoo zwaar, dat de stengels buigen, dan voel je duidelijk, dat deze pioniers voor hun taak be rekend zijn. De kameraadschap en saamho righeid blijken hier uit allesdoor eendracht wordt macht verworven. De tractoren rijden dag en nacht over de uitgestrekte akkers en er wordt in ploegen gewerkt, die el kaar geregeld aflossen. Zoo bouwt de Zeeuwsche boer, door het zoute water van zijn ge liefd Walcheren verdreven, hier aan een nieuwe toekomst. Als men den uitgestrekten polder is door- geloopen, ziet men op een eenzame plaats het Zeeuwsche vee rustig grazen in de weide. Leidzaam on dergaan de dieren hun emigratie, Na gedanen arbeid rust in den bunker. Na een langen arbeidsdag trek ken zij, die op 't werk gemist kun nen worden, zich terug in hun bunkers, welke ongeveer een klein uur van het werk zijn gelegen, terwijl een nieuwe ploeg is opge komen, die gedurende den nacht het werk voortzet. De vrouwen hebben deze bunkers zoo weten in te richten, dat zij, die op Wal cheren een noodwoning moeten betrekken, er jaloersch op zouden worden. Ook de vrouwen hebben een groot aandeel in deze kolo nisatie. Zij moeten de zorg op zich nemen, die de eenzaamheid met zijn ontberingen met zich meebrengt. Als de boeren 's avonds huiswaarts keeren mankeert er dan ook niets aan hun verzorging, gezien de bedrijvigheid van de vrouwen, die hun dampende maal tijden van echte Zeeuwsche ori gine ter tafel brengen. Na den maaltijd genuttigd te hebben trekt de boer zich terug in zijn gezellig aangekleede woon- bunker, waar hij blijkt nog steeds een trouw lezer te zijn van de Zeeuwsche dagbladen. Met een zeker heimwee doorworstelt hij elke pagina. Leest hij iets over zijn gedupeerde collega's op Wal cheren, dan richt zich even zijn hoofd en een glimlach straalt over zijn gezicht. Hij is voldaan over den stap, dien hij heeft genomen en hij heeft vertrouwen in de toe komst. Nog dit jaar zal een begin wor den gemaakt met het bouwen van woningen voor deze boeren en voor de arbeiders, zoodat zij vol gend jaar temidden hunner bedrij ven zullen wonen. Goede buren. Des Zondags worden zij op spontane wijze per auto afgehaald door hun Rozenburgsche buren, die daar al jaren zijn gevestigd, om in Rozenburg de kerkdiensten te kunnen bijwonen, den teeken dat er onderling een goede ver standhouding bestaat. Dat deze polder goed besteed is aan onze Walchersche boeren blijkt uit alles en dat zij voor een niet gering deel zullen bijdragen aan de verbetering van de Neder- landsche voedselvoorziening is zeker. Alle lof voor onze pioniers op Rozenburg. NOG STEEDS MUSSOLINI'S LIJK. Uit Milaan wordt gemeld, dat het lijk van Mussolini in een ver zegelde stalen kist onder escorte van politie-agenten naar een ge heime begraafplaats is vervoerd, waar het zal blijven liggen, tot de politieke situatie stabiel ge noeg zal zijn om het aan Mus solini's familie over te dragen. VAN BLINDHEID GENEZEN. Een 23-jarig Engelsch meisje, dat sinds haar 14de jaar zeer slecht zag en ge durende maanden zelfs ge heel blind was, kan nu weer zien en wel door de oogen van een op D-dag gesneuvel den soldaat. In het Kon. Oog heelkundig Ziekenhuis te Manchester is diens hoorn vlies bij het meisje over gebracht. Zij kan thans weer de kleinste letters lezen. Hoewel Duitschland een ver woest land is en de meeste ste den een troosteloozen aanblik bieden, zijn den laatsten tijd steeds meer vrouwen van Brit sche soldaten naar de Engelsche bezettingszone getrokken. Voor dezen uittocht uit Engeland gelden niet alleen romantische motieven, n.l. de liefde voor den heer gemaal, maar dikwijls geven zuiver materieele over wegingen den doorslag. De vrouw van een Tommy heeft n.l. in Duitschland veel minder huishoudelijke zorgen dan in Engeland. De levens middelen, die rechtstreeks uit Engeland geïmporteerd worden en dus niet uit de Duitsche voorraden moeten worden be trokken, krijgt de soldaten vrouw tegen zeer billijke prij zen thuis. Dus geen sprake van in de rij staan zooals in Enge land dikwijls het geval is. En wat voor rantsoenen! Ze zijn precies dubbel zoo groot als in het eigen land Ook ten opzichte van den echtgenoot behoeft de huisvrouw zich niet veel _zorgen te maken. Of hij is bij den troep of komt, wat regel is, voor de maaitijden naar huis._ Ook zijn zeer royale portie krijgt de huisvrouw gra tis en franco in haar woning. Ook verder behoeft ze niet bang te zijn, dat ze zich zal overwerken. Want voor weinig geld kan ze een Duitsch meisje als hulp in de huishouding krij gen, dat blij is een paar Mark te iknnnen verdienen en te pro- fiteeren van de welvoorziene provisiekast. Voor het onderdak brengen van de soldatenfamilies is te vens voortreffelijk gezorgd. Ge heel nieuw ingerichte woningen staan ter beschikking voor een belachelijk lage huur. De hui zen zijn compleet gemeubileerd en van huishoudelijke voorwer pen e.d. voorzien. Bovendien houdt een Engelsch soldatenge- zin in Duitschland geld over, want de uitgaven zijn belache lijk laag. Elke week kan de soldaten vrouw 100 sigaretten voor een billijken prijs koopen en zij krijgt daardoor het belangrijk ste betalingsmiddel in Duitsch land. Zelfs wijn en sterke drank wordt ter beschikking gesteld van de echtgenooten van offi cieren en onderofficieren. Reeds voor acht shilling kunnen ze een flesch whisky koopen, ter wijl in Londen deze begeerde drank slechts voor 60 shilling langs allerlei sluipwegen kan worden verkregen. Verder zor gen clubs en bioscopen er voor, dat de vrouwen zich niet be hoeven te vervelen, wanneer de mannen juist dienst hebben. Over het ontbreken van ma terieele dingen kan dus de Brit sche vrouw, die haar man naar Duitschland volgt, niet klagen. Of haar leventje als een prinses echter zal bevallen temidden van de ruïnes en ondervoede bevolking, is een andere vraag I de krachtbron der toekomst. Amerika bestudeert de mogelijkheden voor den bouw van' schepen. Ge heel nieuwe typen in de toekomst. Projectielen als verdediging tegen vliegtuigen, Itt. de Ver, Staten is een Bu reau voor Marine-onderzoek opgericht, dat een uitgebreid programma van onderzoek ten behoeve van de Amerikaansche Marine ten uitvoer zal leggen, waarbij speciaal' aandacht zal worden besteed aan de ontwik keling van de atoom-energie voor de voortstuwing van schepen. Het onderzoek ten behoeve van de marine zal plaats vin den aan 81 Universiteiten over geheel Amerika en ook in par ticuliere en industrieele labora toria. Men gelooft de aitomische voortstuwing binnen vijf jaar te ontwikkelen, hetgeen tot een radicale verandering in he't ont werpen van schepen zou leiden. De ontwikkeling van groote fabrieken voor atoom-energie. opent de mogelijkheid voor nieuwere typen met grootere snelheden dan tot dusverre ver kregen, waardoor wijzigingen in het ontwerp van de romp moeten worden aangebracht, daar wellicht de toekomstige schepen zich met d-s snelheid en de sierlijkheid van een visch door feet water zuilen bewegen oS Bëeete snelheid over de eapervUkta ie& bet water sul len scheren, Tevens zal studie worden ge maakt van vliegtuigen en be stuurde projectielen, die zich voortbewegen met een grootere snelheid dan het geluid. Van Amerikaansche militaire zijde is inmiddels meegedeeld, dat voor de eerste maal een tot nu toe geheim bestuurd projec tiel, dat ontworpen is als een belangrijke verdediging tegen den mogelijken aanval van hoog- en snelvliegende vijande lijke vliegtuigen, is afgeschoten. Deze projectielen zijn slank ge lijk een potlood en tien voet lang en men verwacht, dat het hiermede mogelijk zal zijn, wanneer eenmaal geperfectio neerd, vijandelijke wapens te vinden en te vernietigen alvo rens deze hun doelen kunnen bereiken. OESTERKWEEK IN YERSEKE. Zoodra er een R in de maand voorkomt, zijn er weer oestlers te krijgen. In Yerseke zijn de oesterkweekers hard aan 't werk. De jonge oesters worden op schotten, welke van latu werk en gaas gemaakt zijn, ingedeeld naar grootte. Eenigo Maleische en Soedanee- sche christenen uit de ommelan den van Batavia schreven over hun lot den volgenden brief, die een beeld geeft van hun moeilijk heden. Het is ons Indonesische Chris tenjongeren uit de ommelanden van Batavia een behoefte, om te genover U ons overkropt gemoed uit te storten, en IJ te zeggen van het groote lijden, dat we mee maken, sedert in 1942 het ons dierbare Hollandsche gezag plaats had moeten maken voor dat van het heidensere Nippon. Inderdaad „het dierbare Hollandsche gezag". Immers toen waren we vrij, ons Christelijk geloof uit te leven, en mocht het ons soms worden moei lijk gemaakt, dan konden we ons vrij wenden tot hoogere autori teiten, ten einde onze grieven voor te leggen. Tijdens de Japansche bezetting werden we geestelijk geknecht. Ons geloofsleven werd aan banden gelegd, onze zendingsscholen en ziekenhuizen werden ons afgeno men, onze Christenonderwijzers mochten geen onderwijs geven, en op Bandoeng mocht in onze ker ken geen collecte worden gehou den. Dan waren het hoofdzake lijk Japansche handlangers onder de niet Christenen, de z.g. Keibo- dan, Seinendan, etc., die het ons lastig maakten, onze geloofsge- nooten bij het „bestuur" aanga ven, ten gevolge waarvan velen onzer onschuldig werden geslagen, mishandeld en gevangen gezet. Toen de „republiek Indonesia" aan het bewind kwam, was het met ons héél erg gesteld. Toen hadden we héélemaal geen ge loofsvrijheid meer; onze kuizen werden leeggeplunderd, onze ker ken verwoest, onze graven ge schonden. We werden voor de keus gesteld: Mohammedaan wor den, dan wel gedood I Daarom, wie vluchten kon, vluchtte naar geallieerd gebied, en die niet op tijd weg konden, zijn thans geïs lamiseerd, ondergingen de besnij denis en moesten daarbij f 40 (Jap. Crt.) registratiegelden be talen. We willen niet in details afda len, naar het ons voorkomt, zijn de wreedheden door de volgelin gen van de „republiek" gepleegd tegenover minderheden en anders denkenden genoegzaam bekend. We zijn er van overtuigd, dat de gepleegde wandaden, zelfs ten aanzien van Godsgebouwen en graven het gevolg zijn van het missen van een deugdeljjken geestelijken ondergrond in de (In donesische) maatschappij. De In donesiërs kregen Westorsch onder wijs, maar zonder de geestelijke kracht van het Christendom, wel ke bjj den Philippjjner-katholiek, wel aanwezig is, en als rugge- I graat bij den geestelijken opbouw I dient. De ons omringende Mohamme danen zijn wel degelijk ontvan kelijk voor het Evangelie. Im mers elk jaar vonden er over gangen plaats, we leefden met onze buren steeds op den meest vriendschappelijken voet. Helaas moeten wo echter opmerken, dat ze over het algemeen niet sclioolsch ontwikkeld zijn, een groot gedeelte zelfs analfabeet, dobbelziek en verkwistend. Tijdens het Japansche bestuur was het dobbelkwaad er verschrikkelijk, en daar werd van overheidswege niets tegen gedaan. Bij ons, .Christenen, bestaat er vrijwel geen behoefte aan dobbelen, aan rong- gèngdanspartijen, (tegen betaling- dansen met danseressen, onder de toonen van Indonesische bokken- muziek) omdat onze jeugd door zangkoren, jeugdsamenkomsten en andere geestelijke ontspanningen, daartoe niet licht komt. De met het Christendom aan de bevolking gegeven leering, voedt hen tevens effectief cp in de richting van een goede moraal, zoo hoog noo- dig voor een goede samenleving» Dat zijn de redenen, waarom we in onze dorpen financieel' krach tiger waren dan de ons omrin gende buren. Wat we van IJ, Hollandsche Christenen vragen, is naast het ons gedenken in uwe gebeden, on ze Indonesische jeugd 'met de Westersche kennis tevens bij te brengen de bezielende kracht van het Evangelie, reeds met het eer ste onderwijs op de lagere scho len. En we vragen U ook, onze eerbiedige groeten aan H. M. de Koningin en het Prinselijk gezin te willen doen overbrengen. Provincienieuws Benoemingen. Benoemd tot: dijkgraaf van den cal. Margarethapolder, J. Verpoorte te Zaamslag; lid van den Dijkraad voor de wa- terkeering van den cal. Oost- Bevelandpolder, als vertegenw. van dien polder J. Buteijn te Wilhelminadorp (Kattendijke) dijkgraaf van den Nieuwe Veerpolder, A. C. van der Have te Oosterland en tot plaatsverv. van den dijkgraaf A. J. Lieven- se te Nieuwerkerk; gezworene van het waterschap Nieuw Bommenede, N. A. van Putte te Zonnemaire; gezworene van het waterschap Oud en Nieuw Noord-Beveland, P. van Dijke en M. de Regt Marc.zn., beiden te Colijnsplaat, laatstgenoemde uiterl. tot het einde van het zitingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; gezworene van den Kanaalpolder, M. W. van Dixhoorn te Philippinege- Britten nog dit jaar door De Commissie-Generaal. CommissariifGeneraal6"' T'a'* Commissie-Generaal in ^tfmher fnHië Dr van dat Nc- laar Indie. derlaaclscho regscriag 't wcisqhe- Op eea Woensdagmiddag ge- lijk achtte een aant&i personen houden persconferentie heeft Dr met betrekkelijk vergaande be- van Mook verklaard, dat de on- voegdheden naar Indië te sturen derhandelingen met de Indon. re- ten einde namens haar op te tre- publikeinen wellicht in de nabije den. Daartoe zouden drie voor toekomst hervat zullen worden, aanstaande Nederlanders worden Hij wees er met nadruk op, dat benoemd. Een hunner zou waar- er geen enkele wijziging in de al- schijnlijk de voorzitter van deze gemeene grondslagen van de Ne- commissie zijn, waarin ook Dr derlandschc politiek is gekomen van Mook zitting zal hebben. of zal komen. Deze politiek vindt nog steeds haar basis in de regee- ringsverklaring van 10 Februari en in hetgeen men op de conferen tie van Malino heeft bereikt. Zoo spoedig mogelijk een zelfbesturende natie. De Lt.-gouverneur voegde er aan toe, dat het niet in het minst de bedoeling is, iets, dat op een „koloniaal systeem" gelijkt, weer in te voeren. Het is 't vaste voor nemen van de Nederlandsche re geering dit land zoo spoedig mo gelijk tot een zelfbesturende na tie te maken. Doch men is van meening, dat dit het meest doel treffend kan geschieden door te beginnen binnen het kader van het koninkrijk, daarbij werkend aan den noodzakelijken opbouw tot volledig zelfbestuur. Nederlandsche oppositie. Dr van Mook erkende, dat er in het Nederlandsche parlement oppositie bestond tegen de huidige Men verwacht, dat de Com missie-Generaal in de eerste helft van September zal arri- veeren. Indien een oplossing, van welken aard dan ook, zou tot stand komen, zouden de Staten-Generaal hieraan hun goedkeuring moeten hechten. Doch Dr van Mpok ging van de veronderstelling uit, dat de Commissie-Generaal vol doende van den algemeenen toestand in Nederland op de hoogte zou zijn om te weten, welke overeenkomst voor de meerderheid van de Staten- Generaal aanvaardbaar zou zijn. Conferentie te Pangal Pinang. Dr van Mook verklaarde tenslotte, dat hij persoonlijk bij de conferentie te Pangal Pinang tegenwoordig zou zijn. Op deze conferentie zou de mogelijkheid geschapen worden politiek. Hij legde er echter den om op georganiseerde wijze van nadruk op, dat deze oppositie de gedachten te wisselen met de ver- gebruikte me.thode betrof en dat tegenwoordigers van die bcvol- een groote meerderheid van de kingsgroepen, die tot nu toe nog tegenstanders zeker geen verlen ging van het koloniale tijdperk wenschte. Het conflict onder de Indonesiërs. Dr van Mook verklaarde verder, dat men natuurlijk gedurende niet zijn gehoord. Deze vertegenwoordigers zou den worden gekozen door de poli tieke partijen of andere erkende organisaties binnen elke zgn. min derheidsgroep. De besprekingen zouden zoowel betrekking hebben eenigen tijd had afgewacht, hoe °P algemeenen politieken toe stand, als op alle vraagstukken betreffende ie groepen zelf. De „niémand "zou 'wenschén, "dat "ëëri vertegenwoordigers zullen alle ge- het conflict in het binnenland zou afloopen. Hij voegde er aan. toe constructieve, en niet-extremis- tische Indonesische groep zou worden verbonden." De laatste publicaties van re- publikeir.sche zijde in verband met de binnenkort te hervatten bespre kingen aldus spr., zijn hoopvol. De heftige propaganda en de mi litaire aanvallen zouden echter moeten ophouden, indien men een sfeer, waarin vruchtbare en vrije besprekingen zouden kunnen wor den gehouden, zou willen verkrij gen. Evacuatie en Britsche bezetting. bieden omvatten, die onder geal liëerde of Nederlandsche controle staan. PRINS BERNHARD TE ARNHEM EN NIJMEGEN. Geen „speel maar raam werk. Cor Kee spreekt en improviseert op het Organisten-congres te Goes. Men schrijft ons: Het sstproYJsecrtn wordt he= den ten dage vrijwel alleen dsor organisten bcacSscd, Moes ten vroeger ook andere instru mentalisten deze kunst meester zijn (cadenseni), thans is onder musici de improviseerende or ganist een eenzame figuur. Van den kerkorganist, die zich voor de opgave geplaatst ziet om de gemeentezang ia den eeredienst te doen vooraf gaan door een passend voorspel, en die dit voorspel wil impro- riseeren worden geen geringe zaken verlangd. Improviseeren is niet zoo maar een beetje „er- op-los-spelen". Integendeel im proviseeren is als het ware componeeren, zonder tusschen- komst van papier. Hierdoor wordti de improvisa tor voor een geweldige opgave gesteld. Hij zal in de eerste plaats over compositorische ta lenten hebben te beschikken, en dit talent moet gepaard gaan met een volkomen beheersching van het métier. Harmonie, vormleer, contrapunt, dit alles moet met élan gehanteerd wor den. Kan de componist tijdens het schrijven van een werk het gegeven van zijn inspiratie overdenken, rustig verwerken, 'het geschrevene steeds weer ter hand nemen, van den impro visator wordt verlangd, dat hij zijn muzikale gedachtengang kloek en zonder aarzelen in tonen omzet, correcties aan brengen is uitgesloten. Daarbij komt nog, dat meestal niet op een eigen thema wordt geïm proviseerd de kerkorganist heeft zijn koraalthema, de con certorganist krijgt het gegeven meestal uit het publiek. Stelt U zich voor wat een vakkennis wordt vereisoht bij het improviseeren van b.v. een passacaglia: een thema in de bas, dat steeds wordt herhaald en waarboven talrijke variaties worden gemaakt, of een fuga: deze streng-contrapuntische vorm, waar in alle stemmen het thema wordt „doorgewerkt". De improvisatie-kunst, die in de dagen van den grooten Sweelinck reeds beoefend werd, was een beetje in de verdruk king geraakt. De doorsnee kerkganger stelt (helaas) niet Prins Bernhard heeft een af scheidsbezoek aan de in Arn- zulke hooge eischen, en altijd hem gelegerde 1ste infanterie- zijn er nog organisten geweest, brigade gebracht, welke een de zer dagen in haar geheel naar Indië zal vertrekken. Nadat de Prins persoonlijk de wacht geïnspecteerd had, ver trok hij voor een kort bezoek aan het oefenterrein aan de Dr van Mook vertrouwde er op, ApeldoornsCheweg, waarna hij a ,v?. de toekomstige t<£slotte de der kazerne onderhandelingen zouden zijn be- een onderwierp, gonnen de evacuatie uit het bm- Dfi Prins £ertrok h; Jar nenland zou zijn hervat. In ver- Nijmegen waar de Pr. Hendrik-, band met de vervanging van de deJ Kraayenh0f- en de Snijders- Britsche troepen door Nederlan- werden bezocht_ Z'KH woonde ook een milit. oefening bij en inspecteerde na den mid dag het 3e bataljon van het regi ment Stoottroepen te Heumens- oord. ders merkte hij op, dat dit van zelfsprekend was. Het is nooit de bedoeling geweest, dat de Engel- schen tot in het oneindige in In dië zouden blijven. De It.-g.g. gaf als zijn ver wachting te kennen, dat alle Britsche troepen in geheel Indië nog voor het eind van dit jaar door Nederlandsche zullen zijn vervangen. Zondag is de eerste republi- keinsche interinsulaire radio-tele foondienst tusschen Java en Su matra officiéél geopend. die „improviseeren" vertalen door „speel-maar-raak". De laatste jaren echter is er ken tering gekomen. De Zutfensche organist C. J. Bute geeft reeds lang improvisatie-concerten. Organisten van reputatie als George Stam en Cor Kee staan bekend als knappe improvisa tors. Zij brengen de meer con certante vormen: fuga's en so naten. Nu Zaterdag a,s. op het Con gres der Nederlandsche Orga- nisten-Vereeniging te Goes, Cor Kee dit onderwerp komt behandelen en toelichten, zoo wel het improviseeren in den eeredienst, n.l, het koraalvoor- spel, als de concert-improvisa tie, zien wij met groote belang stelling dit congres tegemoet. VOORLOOPIG GEEN HUISHOUDZEEP. „Wat een strop, de bon voor huishoudzeep is uitgesteld. Dat wordt woekeren met wat we hebben." „Ja, 'tis wel naar. Als da monschen nu maar zoo verstandig zijn geen zeep te gebruiken, als het met VIM even goed kan. Laten we daar toch goed aan denkan I" (Ingez. Med.) Na de aardbevingcatastrophe in de Dominicaansche republiek werd o.m. hulp verleend door het Roode Kruis te Curagao, waarbij men gebruik maakte van een ter beschikking gesteld nachtvliegtuig van de K.L.M. Kort voor het vertrek van het vliegtuig. zworene van het waterschap De Vrije Polders onder Tholen, C. B. Kodde te Tholen. MIDDELBURG. Molenwaterconcert. Vrijdagavond om 8 uur zal het Middelburgsch Muziek corps o.l.v. dhr Joh. Caro een concert geven op het Molen water. Bij ongunstig weer wordt dit concert tot Zaterdag avond uitgesteld. VLISSINGEN. Zaterdagavond hoopt „Ons Gé" nogen" op de tent in het Bella- mypark een concert te geven. Afscheid der En gelsche gasten. Door de geweldige regenbui die zich Dinsdagmiddag omstreeks half twee boven Vlissingen ont lastte en waarbij verschillende straten blank kwamen te staan, kon de voorgenomen kranslegging niet op tijd doorgaan. Toen even wel aan de langdurige stortbui een naar Ostende vanwaar de boot reis naar Engeland'werd aanvaard GOES. Dzjiguiten Kozakken. A.s. Zaterdag zullen de we reldberoemde Dzjiguitten-kozak- ken hier een sensationeel rui- terschouwspel te zien geven op het sportterrein. Zij brengen een programma met „de meest gedurfde staaltjes van acroba tiek en adembenemende stunts". Men leze voorts de betreffende advertentie. KLOETINGE. Vereeniging Oud-leerlingen R.L.W.S. De algemeene vergadering van deze vereeniging werd Dinsdagavond door den voor zitter geopend, waarna de no tulen werden gelezen en goed gekeurd. Er werd besloten niet aan den optocht op 31 Aug. deel te nemen. Hierop volgden mededeelin- gen omtrent de a.s. bloemen tentoonstelling. De heeren Phaff, Reijerse en Goudswaard werden bereid gevonden als jury te fungeeren. In het eere comité zullen zitting hebben de burgemeester van Kloetinge, dhr J. Q. C. Lenshoek, dokter Wouda, dhr Noordhoek en ds Elderenbosch. Voorts zal de muziekvereeni- ging „Excelsior" den Zaterdag avond opluisteren. Als .attractie zal er voorts een verloting zijn. I.v.m. het risico va a deze ex- eind was gekomen, begaven de Engelsche gasten zich naar de Nocrderbegraafplaats, waar ruim ISO geallieerde piloten, begraven liggen. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door burge meester Kolff, die de Engelsche vrienden de verzekering gaf dat Vlissingen deze dooden nimmer zal vergeten. In verband met de vèr verstre ken tijd moest van een bezoek aan de Kon. Mij de Schelde wor den afgezien en werd direct door gereden naar Goes, waar de ont moeting met de Goessche voetbal club plaats had. Des avonds had in de Pioneer- hall aan den Boulevard een af scheidsavond plaats oj.v. den heer J. C. Verkerk. De secretaris van de Bromley F. C. dankte in een geestige speech voor de zeer har telijke ontvangst en de vele vriendschapsbetuigingen dezer da gen ondervonden. Men hoopt dit bezoek aan Vlissingen nog dik wijls te herhalen. Woensdagmorgen trok 't gezel schap zeer voldaan per autobus1 positie is een garantiefonds op- t

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2