INDONESIË. Het einde van een waan, Kleine oorzaken groote gevolgen. Lord Killearn naar Batavia. KRUIMELTJES !CoinUo-inine>clij,cl. WAT OP DEN BON? Laatste berichten. I Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wol straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Temeuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 422 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 22 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Er is vorige week in Enge land een merkwaardig mensch gestorven, de bekende auteur H. G. Wells. Millioenen hebben zijn boe ken gelezen. Wells bezat een vruchtbare fantasie en een vlotte pen. Hij schreef fantasti sche verhalen, die het werk van Jules Verne naar de .kroon sta ken en soms overtroffen. Zijn in 1897 verschenen boek „De onzichtbare man" is nog steeds een veelgelezen werk en van vele andere boeken in dit genre geldt hetzelfde. Het zijn echter niet deze ro mans, waarmee Wells zijn stempel op het Engelsche leven heeft gezet. Zijn groote invloed lag in zijn werken met socialen en populair-wetenschappelijken inslag. Wells wilde zijn lezers opvoe den. Hij gaf in vele boeken uiting aan zijn wereldbeschou wing. Niet in dorre, strikt we tenschappelijke verhandelingen, maar op populaire wijze, vol geest en sprankelenden humor. Ook eenvoudigen konden zijn boeken begrijpen en genieten en zijn dieeën overnemen. Bijzonder graag vertoefde Wells met zijn fantasie in de toekomst. Vele zijner boeken schetsen niet de wereld, zooals ze nu is, maar zooals ze volgens den auteur worden zal over honderd of misschien duizend jaar. Wells was humanist en socia list. Hij bezat een onwrikbaar geloof in den mensch en, in de toekomst. De menschheid is be zig, zich uit haar oorspronke- lijken, dierlijken staat op te heffen tot de volmaaktheid. Deze ontwikkelingsgang tee- kende Wells uitvoerig en met voorliefde. Hij erkend, dat er meermalen een terugval te be speuren viel, maar aan het eerlijke eindstadium twijfelde hij niet. Ook niet na den eersten wereldoorlog, dien hij zag als een strijd van de voor uitstrevende krachten van men- schelijkelijkheid, democratie en internationalisme tegen de bar- baarsche, atavistische instinc ten van militarisme en nationa lisme. De bloedprijs mocht hoog zijn, we waren in elk geval weer een stap d:chter bij de betere wer-rid gekomen. Als socialist stelde Wells veel belang in het Rusland van de revoutie. In 1922 bezocht hij de Sovjet-Unie, maar keerde te leurgesteld terug. De socialisti sche maatschappij, die daar ge bouwd werd, klopte niet met zijn idealistische voorstellingen. Anderzijds liet Lenin zioh min achtend over den auteur uit. De Russische dictator be schouwde hem als een onpracti- Bche, burgerlijke droomcr, on bruikbaar in de socialistische maatschappij. Wells heeft den gruwelijken tweeden wereldoorlog nog be leefd. Hij heeft de vreeselijke V-wapens op Konden zien neer komen. Hij heeft, met zijn le- vendigen geest en rijke verbeel dingskracht, beter dan de mees ten gevat, wat de ontdekking van de atoombom beteekent. En nu, op 79-jarigen leeftijd, is hij gestorven. We weten niet, of Wells tot het einde toe zijn optimistisch geloof in den vooruitgang der menschheid behouden heett. De feiten sloegen hem eigenlijk al zijn troeven uit de handen, maar het is moeilijk voor een mensch, een geliefkoosde idee prijs te geven. Zeker is, dat met dezen auteur een periode ten einde loopt. De periode van het opti mistische geloof in den goeden mensch, die, ondanks alle te genwerkende factoren, toch eenmaal in eigen kracht een volmaakte wereld zal bouwen. Well's invloed was enorm groot, doordat hij vertolkte wat aan hoop en verwachting in millioïnen harten leefde. Het humanistische vooruitgangsge loof was de nieuwe religie, wel ke den ouden; christelijken godsdienst ging vervangen. De menschheid heeft iang aan deze nieuwe religie vastgehou den. Eerst vol blijde overtui ging, later met ernstige kramp achtigheid. Ook vandaag wordt de eere- dienst van den goeden mensch nog voortgezet. Maar van ge lóóf is eigenlijk geen sprake meer. De gruwelijke feiten spraken een te duidelijke taal. Baal is van zijn voetstuk ge vallen. De priesters van den vooruitgang hebben zijn beeld weer rechtop gezet, maar hoofd en handpalmen zijn er afgebro ken. Wie gelooft nog van harte in den gevallen afgod? Het bodemloQze cultuuropti misme, waarvan Wells de bezie lende profeet was, maakt bij millioenen plaat s voor een wan hopig cultuurpessimisme, dat geen uitkomst en geen toe komst meer ziet. Die uitkomst en die toekomst zijn er. Maar alleen voor hen, die zioh afwenden van de ge broken bakken, welke geen wa ter kunnen bevatten, om te drinken uit de fontein, sprin gende tot in het eeuwige leven. Geschiedenis van Nazi- Duitschland wordt wereld kundig. Het Amerikaansche departe ment van Oorlog heeft meege deeld, dat het eerste deel van de serie van acht boekdeelen, welke de publicatie beoogen van alle documentair bewijs materiaal, dat door de Ameri kaansche en Britsche gerechte lijke staven is verzameld ten behoeve van de berechting van de voornaamste Nazi-oorlogs misdadigers te Neurenberg vol tooid is. De serie heeft ten doel voor de eerste maal aan de burgers van de geallieerde landen de gedocumenteerde geschiedenis van Nazi-Duitsohland ter be schikking ite stellen, In de eerste plaats hebben de docu menten betrekking op de schuld van de leiders van het Duit sche Rijk, doch zij bevatten te vens een schat van inlichtingen, die licht werpen op vele duis tere punten in de jongste ge schiedenis. Copra voor Amerika. Amerika heeft een copra- overeenkomst geteekend met Ned.-Indië, waarbij laatstge noemde regeering accoord gaat met den verkoop aan Amerika voor den tijd van een jaar, te beginnen 1 Sept., van het over schot van voor uitvoer bestem de copra uit de voornaamste copraproduc'tie-centra der eilan den, aan Amerika, aldus werd door het Amerikaansche De partement van Landbouw me degedeeld. In de pas aangenomen wet inzake de Vermogensbelasting is een fout geslopen, doordat het Kamerlid Jan Schouten een potloodje liet vallen, aldus „De Rotterdammer". En ten gevolge hiervan moet min. Lieftinck een speciaal wetje gaan maken ter verbetering van de bovengenoemde wet. De zaak zit in 'tkort zoo. Toen het wetsontwerp in be handeling was, zaten in een loge van de vergaderzaal en kele hoofdambtenaren, die in deze materie zyn doorkneed en die voortdurend den minister adviseeren. Zij doen dit door middel van een soort spiek briefjes, welke door een bode worden overgebracht. Toen het Kamerlid Teulings een zijner amendementen op het wetsont werp had ingediend, heeft een der ambtenaren een spiekbrief je naar den minister gezonden om hem te waarschuwen, dat in dit amendement een fout schuilt, welke, zoo het werd aangenomen, het geheele ka rakter van de wet zou .aan tasten. De bode, die het brief je naar de ministertafel zou brengen, passeerde op zijn weg den zetel van den heer Schou ten, die juist, toen de bode passeerde, een potloodje liet vallen. In plaats van het briefje aan min. Lieftinck te geven, legde de bode het papiertje voor den heer Schouten neer en ging gedienstig aan het speuren naar het gevallen schrijfhoutje. Dit was nog al ver weggerold en toen de bode het eindelijk had gevonden en daarna by~3en minister kwam, was deze al aan het woord. Zijne Exc. kon daardoor van den inhoiid van het briefje niet voldoende notitie nemen en hij bestreed het amende ment niet, zooals hij gedaan zou hebben, als tot hem waë doorgedrongen, welk addertje hier onder het gras school. De wet werd hierdoor met het amendement aangenomen. En min. Lieftinck zal dus een nieuw wetje moeten ont werpen, dank zij het potlood van Jan Schouten. Minister Huysmans naar Limburg. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Au gustus zal de minister van econo- I mische zaken, dr G. W. M. Huys- j mans, de mijnstreek bezoeken, om daar besprekingen te voeren o.a. met den mijnindustrieraad. Dr J. H. v. Royen over de Duitsche kwestie. Dr J. H. van Royen, de vroe- gere Nederlandsche minister van Buitenlandsche zaken, heeft in een onderhoud met A.N.P.-Aneta verklaard, dat'de regeling van de Duitsche kwestie van wereldbe- j lang is en in het bijzonder van j groot Nederlandsch belang. Een chaotische toestand in het hart van Europa zou op zijn minst „ongezond" zijn. Dr van Royen deelde mede, dat hij met vacantie in de V. S. was en gedurende dien tijd zou op treden als lid van de Nederland sche delegatie )}ij de algemeene vergadering van de vereenigde naties. Nederland hoopt, aldus spre ker, dat het in staat zal zijn de Duitschers, die door eventueele rechttrekking van deelen der Ne- derlandsch-Duitsche grens op Ne derlandsch gebied komen, te as- simileeren. In het andere geval zou het vraagstuk van de ver plaatste personen nog maar groo- ter worden, met het oog op den huidigen internationalen toestand zou het volgens Dr van Royen trouwens onmogelijk zijn deze Duitschers naar elders over te brengen, aangezien de geallieer den nooit zouden toestaan, dat het aantal verplaatste personen in hun zones nog zou vermeer deren. Aan den anderen kant, zoo vervolgde spreker, moeten we een minderheidsprobleem in ons land, koste wat kost trachten te voor komen, want gedurende den oor log hebben we kunnen zien waar toe dat kan leiden. Het laatste woord berust in dezen echter bij de Nederlandsche regeering. Dr van Royen betreurde, dat reeds van een derden wereldoor log wordt gesproken. Als alle vereenigde volken hun best doen, zoo zeide hij, moet het mogelijk zijn de vicleuse cirkel van wedcr- zijdsche wantrouwen en Insinuatie te doorbreken. Zeer verheugd was hij over het snelle herstel van Nederland. Persoonlijk was hij optimistisch wat Indonesië be treft, aangezien hij vertrouwt, dat men tot een voor beide partijen bevredigende oplossing zal gera ken. Achter de schermen. Zoon van president Roose velt vertelt over de bespre kingen met Churchill. Elliott Roosevelt, de zoon van den voormaligen president, be weert in een artikel in het maga zine „Look", dat Churchill tijdens de conferentie voor het Atlantic Charter den V.S. verzocht „steeds meer te leveren aan het Ver- eenigd Koninkrijk en steeds min der aan de Sowjet-Unie". In het artikel wordt een ver slag gegeven van de onderhande lingen tusschen Churchill en Pre sident Roosevelt tijdens den oor log. Volgens Elliot Roosevelt be streed Churchill gedurende twee jaar de Amerikaansche militaire leiders, teneinde de invasie in Europa via het kanaal uit te stel len. De schrijver citeert verder zijn vader tijdens een gesprek, waarin deze Churchill een „echte oude Tory van de oude school" j noemt. „Zijn eene groote doel is Groot-Brittannië dezen oorlog te zien overleven. Zijn geestesge steldheid is volmaakt voor oor logsleider. Maar zal Winston Churchill Engeland na den oorlog leiden? Dit zeker niet", aldus zou president Roosevelt gezegd heb ben. Amerikaansche vlieg tuigen boven Joego-Slavië afgeschoten Wederzijdsche protestnota's. De regeering der Ver. Saten heeft een scherpe protestnota ge richt aan Joego-Slavië en aange drongen om Amerikaansche vlieg tuigen, die door de weersomstan digheden verdwaald over Joego- Slavisch gebied vliegen, onge moeid te laten. Dit verzoek is ge daan, daar twee Amerikaansche vliegtuigen nabij de Italiaansch- Joego-Slavische grens zijn neer geschoten. De Joego-Slavische regeering heeft op haar beurt een nota aan de Ver. Staten gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat Amerikaansche vliegtuigen zich voortdurend boven Joego- Slavië bevinden. Wat betreft het neerschieten van de Amerik. toestellen ver klaarde de Joegoslavische ambas sade te Washington dat de tot landen gedwongen machines zich niet hadden gestoord aan de seinen van den grond, die hen ver zochten te landen. Het gebied waarboven de vlieg tuigen zich bevonden is nog vol van fascistische elementen, die een nerveuse atmosfeer scheppen, waardoor nu eenmaal incidenten voorkomen, ondanks de beste be doelingen van beide zijden. „MUSKITEJAG". Vliegtuigen van de Royal Air Force zullen broedplaatsen van muskieten te Batavia, Palem- bang en Mingaladon (Birma) met D.D.T. besproeien. De werkzaamheden. zullen een maand duren. Spanje levert Degrelle niet uit. De voormalige Belgische fas cistenleider, Léon Degrelle, die eenmaal aan het hoofd van de „Rex"-beweging heeft gestaan, zal door de Spaansche regee ring niet worden uitgeleverd, maar slechts worden uitgewe zen, aldus Radio Paris. Degrelle vluchtte, zooals men weet, na de ineenstorting van Duitsch- land in den uniform van een Duitsch soldaat naar Spanje. JODEN NAAR NOORWEGEN. Het blad „Aften Posten" heeft meegedeeld, dat 600 ver plaatste Joden uit kampen in Duitsehland en Polen zich in Noorwegen zullen mogen vesti gen, op voorwaarde, dat zij werk zullen verrichten, waar voor Noorwegen menschen te kort heeft. Van de 141,000 verplaatste personen in het land ten tijde van het einde van den oorlog zijn er slechte 1130 over. Geen Sovjet bases aan de Dardanelles Nota's van Amerika, Engeland en Frankrijk. Tie Britsche, Amerikaansche en Frausche ambassadeur te Ankara hebben de standpunten van hun regeer!»g inzake liet Sovjet-Rus sisch verzoek tot herziening van de conventie van Montreux, aan de Turksche regeering kenbaar gemaakt. Zij zijn gekant tegen Sovjet- deelneming in de militaire con trole op de Dardancllen. Aan de Amerikaansche nota is het volgende ontleend De Ver. Staten verklaren zich accoord mtt de eerste drie punten van de Sowjetnota n.l.1, de Dar danellen moeten altijd open zijn voor koopvaardijschepen van alle Janden. 2. de Dardancllen moeten altijd open zijn voor oorlogsche pen der Zwarte-Zeetnugendheden. 3. de doortocht is voor oorlogs schepen van landen, die niet rond de Zwarte Zee liggen, verboden, tenzij in gevallen, welke nader in de overeenkomst zijn geschreven. T.a.v. een vestiging van ge meenschappelijke Turksch-Rus- sische bases wordt in de nota ver klaard, dat Turkije de eerste ver antwoordelijke moet zijn voor de verdediging van de zeeëngten. In dien de engten worden aangeval len of bedreigd zou de internatio nale veiligheid worden bedreigd en de ontstane situatie onder de competentie van den Veiligheids raad der V.N. vallen. HEELE ITALIAANSCHE VOLK IS SCHULDIG. De politieke en territoriale commissie voor het vredes verdrag met Italië heeft het Ital. memorandum verwor pen. Dit memorandum wilde in de inleiding van het vredes verdrag zien beschreven, dat het fascistische regiem in Italië verantwoordelijk was voor het kiezen van de Duit sche zijde en niet het Itali- aansche volk. ECONOMISCHE FUSIE BRITSCHE EN AMERIKAANSCHE ZONE. Te Minden is een conferentie begonnen tusschen Engelschen, Amerikahen en Duitschers ten einde het economische samen gaan van de Britsche en de Amerikaansche zone in Duitsehland te bespreken. Aan de Duitsche afgevaardigden werd gezegd, dat het plan voor de economische vereeniging in hoofdzaak een Duitsch plan moest zijn. DE NIEUWE FRANSCHE GRONDWET. De partijleiders van de Fran- sche Assemblee zijn gisteren begonnen met hét debat over de nieuwe Grondwet. Men ver wacht, dat dit debat twee i drie weken zal duren. Er worden bijna 150 amendementen inge diend, waarvan een «root aan tal van dc zijde der Commu nisten. In de eerstkomende dagen wordt Lord Killearn te Ba tavia verwacht. Het doel van dit eerste bezoek is, zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Hij zal contact opnemen en besprekingen voeren met Britsche, Neder landsche en republikeinsche autoriteiten. Zijn besprekin gen zullen de rijstkwestie zoo wel als den politieken toe stand betreffen. Evacuatie krijgsgevangenen. Volgens het republ. persbu reau zullen de overgebleven 654 geallieerde krijgsgevangenen, wier evacuatie uit het binnen land was opgeschort, zeer spoe dig naar de onder geallieerde controle staande gebieden wor den overgebracht, zulks in ver band met de door de geallieer den gegeven verzekering, dat maatregelen zullen worden ge troffen ter voorkoming van in cidenten. Soetomo beschuldigt de N.i.C.A. Tijdens een radiorede, die Soetomo te Djokjakarta heeft uitgesproken, heeft hij o.a. ge zegd. dat hij thans het oogen- blik gekomen achtte, waarop ook de Chineezen hulp zouden moeten verleenen in den strijd voor de onafhankelijkheid van Indonesië. Naar aanleiding van Tange rang zei Soetomo: „De gebeurtenissen 4e Tan- gerang zijn veroorzaakt door de N.I.C-A. Deze heeft de Chi neezen te Tangerang uitge moord en niet de Indonesiërs. Wij zijn geen rampokkers. Wij willen handel drijven met de Chineezen. Wij zullen onze volle medewerking verleenen bij het bevorderen van goede economische .toestanden voor de Chineezen. Wij beschouwen onze Chineesche broeders als onze medestrijders." Illegale handel met Malakka. De Nederl. Marinevoorlich- tingsdienst deelt mede, dat de Nederl. marinevaartuigen op dracht hebben ontvangen om de lading en de scheepspapieren van particuliere vaartuigen te controleeren, in verband met het feit, dat herhaaldelijk het bewijs is geleverd, dat- de ille gale handel tusschen Malakka en Nederl.-Indië niet alleen ille gaal aangelegde voorraden rub ber, suiker en peper omvat, maar ook machinerieën en fa- brieksuitrusting, die voorname lijk van Sumatra afkomstig zijn. Treinverkeer BandoengTjimahi. Maandag zal het trein verkeer tusschen Bandoeng en Tjimahi op beperkte schaal voor het publiek wor den opengesteld. Dit is het eerste baanvak in het door de Nederlanders gecontro- leerde gebied op Java. U.N.O.-bezoek aan ons land. Vandaag arriveert de „Sub- commissie der geteisterde ge bieden" van den Econ. en So cialen Raad van de U.N.O. voor een 3-daagsch bezoek aan ons land. De commissie is voornemens besprekingen te voeren met verschillende autoriteiten. Zij zal o.m, een bezoek brengen aan Rotterdam en Walcheren, Britsche voorstellen door Egypte verworpen? Treedt kabinet Sidky Passa af? Dinsdagavond meldden berich ten uit Alexandrië, dat de Egyp tische delegatie de Britsche voor stellen voor een nieuw Anglo- Egyptisch verdrag zou hebben verworpen., Sidky Pasja, de Egyptische' premier, heeft duide lijk doen uitkomen, dat hij, in dien hij falen zou in zijn opdracht, een nieuw verdrag met de Brit sche regeering af te sluiten, hij zou aftreden. Zulks zou onge twijfeld een Kabinetslicrvonning beteekenen. De reactie van Nabas Pasja's Wafdistische (nationalistische) partij wordt met belangstelling i tegemoet gezien. De Wafd., die men nog steeds als de machtig ste partij in Egypte beschouwd, heeft steeds beweerd, dat zonder haar leiderschap en deelneming aan de onderhandelingen deze tot mislukking gedoemd zouden zijn. Te Londen kon geen bevestiging van de berichten over verwerping der voorstellen worden verkregen. Wel was men zich er daar van bewust, dat de onderhandelingen ■in een vrij critiek stadium waren gekomen. De grootste moeilijk heid was gelegen in de clausule betref fende Britsche troepenbe wegingen in geval van agressie tegen een der aan Egypte gren zende landen. Deze bewegingen moeten volgens Engeland plaats hebben volgens van te voren door een Anglo-Egyptischen defensie raad gemaakte plannen, 't Schijnt echter, dat een deel der Egyp tische onderhandelaars hieruit af leidt, dat Engeland zich het recht wil voorbehouden Egypte naar be lieven binnen te vallen. De Britsche regeering heeft een controleraad ingesteld voor de ijzer- en staalindustrie. Deze heeft niet tot taak te adviseeren inzake plannen voor nationalisatie Te Singapore zal binnenkort het proces beginnen tegen de Ja- panneezen, die verantwoordelijk zijn voor de ontstellende voor waarden, waaronder duizenden ge allieerde krijgsgevangenen hebben moeten werken aan den bouw van den „doodenspoorweg" in Birma. Na een groote explosie in de haven van Lubeck heeft het co mité van havenarbeiders het Brit sche militair bestuur verzocht, voormalige actieve Nazi's tc wil len gebruiken voor 't inladen van Duitsche munitie in schepen, daar vele havenarbeiders reeds bij dit werk het leven verloren hebben. De V, S. hebben de schen king aanvaard, welke door Cu rasao in den vorm van grond, kantoren en woonhuis voor het gebruik door het Amerik. ccm- sulaat-generaal aldaar, is aan geboden. i- De leider der Ned. delegatie bij de Internat, graancommlssie te Washington, Peters, is be noemd tot vice-president van het bestuur der commissie. De tramstaking te Antwerpen is beëindigd, GENERAAL SPOOR NAAR INDIË TERUGGEKEERD. Generaal S. H. Spoor is met zijn gezelschap naar Ba tavia teruggekeerd. O.a. was Z. K. H. Prins Bernhard per soonlijk bij het vertrek op Valkenburg aanwezig om den vertrekkenden legercomman dant de hand te drukken. Tegenover den Indischen redac teur van het A.N.P. verklaarde Gen. Spoor, dat zijn bezoek aan Nederland goede resultaten heeft gehad. Vele moeilijkheden zjjn op- goruimd en wat de training be treft van de eerste divisie, die zeer binnenkort naar Indië zal vertrekken, zei hij den indruk te hebben gekregen, dat in Neder land inderdaad het uiterste wordt gedaan om deze troepen goed voor te bereiden. In een korte rede, uitgesproken voor het filmjournaal, zei de generaal o.m.: „Ik ben drie weken in Neder land geweest en keer vol vertrou wen naar Indië terug. Dit vertrouwen ontleen ik aan datgene, wat ik hier gezien heb, een volk, dat uit de diepste ver drukkingen zich zoo vastberaden opricht, zich zoo sterk herstelt en met een dergelijke voortvarendheid orde op zijn zaken stelt, is zeker waardig en in staat om zijn taak en plicht in Indië tot een goed einde te brengen." DE TOESTAND IN ASERBEIDZJAN. Tot de eischen van Arbeidzjan bij de onderhandelingen met Per- zië behooren: onmiddellijke ver kiezingen voor het parlement, grondwetsherziening en een groo- ter aandeel van de bevolking in 's lands bestuur. DE ONTWIKKELING IN VIETNAM. De Vietnamcommissie o.l.v. kolonel Xuan, voorz. van de delegatie in Indo-China, heeft besloten de haven van Saigon autonoom te verklaren en deze te doen controleeren door een lichaam, dat Cochin-China, Cambodja, Laos en de Fransche belangen zal vertegenwoordigen. De piaster zal de eenige geldige munt zijn. De federale regee ring zal toezicht houden op den buitenlandschen handel, terwijl de federale staten een tolunie zullen vormen. De herdenking van de 1-jarige onafhankeijkheidsverklaring in Vietnam is gevolgd door 'n op roep tot algemeene staking in Saigon. Ondgnks dezen oproep ging liet werk normaal voort. Melding wordt evenwel ge maakt van verschillende ge welddaden, waaronder het ver moorden van twee Fransche soldaten. Op- 359 art*,; - -an Zon en Ufoyi, Vrijdnjr: Zon op 5.36 u., on der ii>;..49 u. Maan op 0,05 us, onder 18.20 u. L.K.28 Aug' Hoog water te Vlissingen Vrijdag 23 Aug.: 10.35 u. 1.81 m., 23.15 u. 1.93 m. Lezer, stel u voor het redac tiebureau van een dagblad. Stel u daarbij verder voor een re dactielid, dat pas met vacantie is geweest en nog droomt van verre heidevelden en donkere bosschen, van zon en blauwe luchten, van zonnebaden, roeien en zwemmen, van pannekoeken bakken op een houtvuurtje en wat er Verder voor kampeer en vacantiegenoegens zijn. Be denk dan voorts, dat er een krant 'met 4 pagina's moet ver schijnen, die den dagelijkschen leeshonger van een nooit te verzadigen publiek weer eeni- germate moet stillen. Stel u dan verder voor een Telex-machine, die nagenoeg geen nieuws brengt, zoodat het wel lijkt of alles, van ministers en confe rentieleden af tot inbrekers en fraudeerende ambtenaren toe met vacantie is. Voeg daarbij het feit, dat de post niets binnen brengt dan enkele kleine provincieberichtjes bene vens eenige ingezonden stuk ken en tenslotte dat meerge noemde Telex des middags sta- kingskuren krijgt en tenslotte ook vacantie neemt, dan heeft u een waarheidsgetrouw beeld van een dagbladredactie in den komkommertijd. En als je dan 's avonds thuis komt en je krijgt komkommers bij je aardappelenneen, ik vertel u niet verder. krijgen we deze week (18 t/m 31 Augustus.) Bonkaarten LA, LB, LC 608 A 77 melk: 2 L. melk. B 77, O 77 melk: 3% L. melk. Bonkaarten LD, LE 608 D 77, E 77 melk: 6 L. melk. Tabakskaarten T H: 2 rants: tabaksartikelen. De bonnen voor tabak zijn reeds op Vrjjdag 23 Aug. geldig. DE BILT ZEGT; Iets minder koel. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. Matige westelijke wind met vrij veel bewolking. Hier en daar nog een paar regenbuien. Iets minder koel. 0p weg naar burgeroorlog In China. De Chlncesehe Communisten hebben via radio Jenan en radio Kaigun het bevel .tot algeheele mobilisatie bekend gemaakt. Alle Communistische gebieden bevin den zich in oorlogstoestand. De Communisten zouden in staat zijn een leger van 10.000.000 man op de been te brengen. Vrijaf op 31 Augustus. De regeering zal het op prijs stellen wanneer op den verjaardag van H. M. de Koningin zoo mo gelijk den geheelen dag vrijaf wordt gegeven. BRITSCHE VOORSTELLEN DOOR EGYPTE VERWORPEN. Ismail Sidky Pasja, de Egyptische minister-presi dent, heeft gisteren tijdens een onderhoud van 21/£ uur met de Britsche delegatie, offioiëel medegedeeld, dat Egypte de jongste Britsche voorstellen inzake de ver dragsherziening verworpen heeft. Nederlandsch Vliegtuig. Voor de Engelsche kust is een Nederl. vliegtuig neergestort. Het verongelukte toestel is, volgens den luchtvaartvoorlichtingsdienst, vermoedelijk een vuurvlieg (fire fly), welk type op vliegkamp- schepen wordt gebruikt. Joegoslavische ambassadeur te Athene teruggeroepen. De Joegoslavische regeering heeft den ambassadeur van Joego- Slavië te Athene, Isidore Tsjan- gar, teruggeroepen. De terugroeping heeft plaats gehad na onvriendelijke uitlatin gen ten opzichte van Griekenland ter conferentie te Parijs. Lichte activiteit van terro risten op Borneo en Celebes. Nabij Longkaü (Oost-Bonte) is cctt Nederlandsche patrouille gestooten op een rooversbendc, waarvan vier kden werden ge dood. In dc nabijheid van Rap- paiig (Zuid-Celêbei) werden 30 leden van een bende plunderaar» gearresteerd. In de omgeving van Makassar hebben sluipschutters gisteren eenige activiteit ontplooid Groote vier beslissen in Ooat-Azië. De geallieerde bestuursraad voor Japan hoeft het voorstel van MaoArtlnir vorworpon om elf lan den, die oorlog hobbon gevoerd in don Stillen Oceaan te laten deelnomen aan do beraadslagin gen van den raad.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1