Duitsche Textiel-vorderingen. VLISSINGEN ontvangt Wat speelt zich in q ACHTER-INDÏË af f De nieuwe dienstregeling der Nederl. Spoorwegen op de Zeeuwsche lijn. Kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen. De directeur van de Impex staat terecht. Conflict In 't bankbedrijf ten einde. Toen wij nu zij. Vacantie-regeling auto mobiel- en garagebedrijf. Hartelijke ontvangst. Bezoeken aan Leiden, Rotterdam en de fruittuin te Krabbendijke. Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Kantoren te VliBsingen, Wal- etraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijckatraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 421 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 21 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaAL Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en $%£jéSang van Zon tti "iaon. Donderdag: Zon op 5.34 u., onder 19.51 u. Maan onder 11.19 u. N.M. op 26 Aug. Hoog water te Vlissingen Donderdag 22 Aug.: 9.12 u. 1.70 m., 21.50 u. 1.75 m. Nederland wordt door het probleem Indonesië zoozeer bezig gehouden, dat andere gebeurtenissen in het Verre Oosten wat op den achtergrond geraken. Toch is het goed, dat we ons ook van hetgeen zich daar afspeelt, een dui- delijken indruk vormen. Immers, er bestaat een nauw verband tusschen de ontwikkeling in Britsch-lndië en Aohter-lndië en die in den Oost-lndischen archipel. De volken van Oost-Azië zijn ontwaakt en een steeds sterker wordend nationalisme breekt zich allerwegen baan. Treffend is hierbij vooral de overeenkomst tusschen de situatie in de Fransche gebieden op het Achter-Indisch schiereiland en die in Insulinde. Ook daar heeft het na tionalistische streven een geweldigen stoot gekregen ge durende de Japansche overheersching. Ook daar onder handelingen eenerzijds en gewapende conflicten anderzijds. We laten hieronder een korte samenvatting volgeh van de gebeurtenissen aldaar gedurende den laatsten tijd. De Fransche moeilijkheden in Indo-China draaien om de vol gende twee punten, n.l. het ge schil met Siam over de grens gebieden, die tijdens den oorlog door de Fransche Vichy-regee- ring aan Siam zijn afgestaan en ten tweede de politieke samen stelling van den Indo-Chinee- schen statenbond, die op de conferentie van Fontainebleau wordt besproken. De kwestie met Siam. De oneenigheid met Siam is des te drukkender, daar de beide landen practisoh nog steeds in oorlog zijn. Het zijn wel geen grootscheepsche ope raties, die worden uitgevoerd, doch in het grensgebied komt het geregeld tot botsingen, waarbij Franscü-, Siameesch-, Indochineesch- en zelfs Ja- pansch bloed vergoten wordt. Slechts eenmaal zijn de Fran- schen op een gewapende expe ditie het betwiste gebied van Laos binnengetrokken om door een Siameesche patrouille buit gemaakte voorraden en wapens terug te nemen. Uit door de Franschen verza melde bewijzen blijkt, dat de Siameesche aanvallers met stil zwijgende goedkeuring van hun regeering opereeren. Zij maken o.a. gebruik van Japansche wa pens, terwijl gedeserteerde Ja panners en anti-Fransche An- namieten uit Indo-China aan de aanvallen deelnemen. Frankrijk heeft getracht het geschil op vreedzame wijze te regelen, waartoe rechtstreek-ch contact met de regeering van Siam is gezocht, Deze antwoordde ech ter, dat zij het geval aan het Siameesche gerechtshof te Bangkok zou voorleggen. Eenige dagen geleden heeft de regeering van de Ver. Sta- ten zich bereid verklaard te be middelen. Siam heeft een dele gatie naar Washington gezon den en te kennen gegeven, dat de kwestie aan den Veiligheids raad zou worden voorgelegd. Frankrijk protesteert hiertegen, aanvoerende, dat een vijande lijk land niet het recht heeft zulks te doen. Frankrijk wil de zaak aan een internationaal hof voorgelegd zien, en betoogt, dat zoowel de huidige botsingen als de oorspronkelijke Siameesche invasie in Indo-China (tijdens den oorlog) een inbreuk betee- kenen op het Fransch—Siamee sche vriendschapsverdrag van 1925 en het non-agressiepact van 1938. En de moeilijkheden met Vietnam. De regeering van Vietnam, die het voorloopig bestuur over de kuststaten Tonkin en An- nam voert, heeft een delegatie naar de conferentie van Fon tainebleau gezonden. Voor haar zijn speciaal van belang de voorwaarden van de Fransche bezetting en de toekomstige status van het rijke Cochin- China. Op 3 April heeft Vietnam een overeenkomst met Frankrijk geteekend, waarbij de omvang van het Fransche militaire ap paraat en de plaatsen van de Fransche militaire posten wer den bepaald. Bovendien zou Frankrijk van elke troepenbe weging binnen 48 uur aan Viet nam kennis geven. Vietnam klaagt er thans over, dat Frankrijk militaire versterkin gen aanbrengt op plaatsen, die niet bij overeenkomst zijn be paald, en dat Frankrijk niet binnen 48 uur kennis geeft van troepenbewegingen. Dit laatste land spreekt de beschuldigingen tegen. Beide partijen hopen echter, dat de conferentie een oplossing zal brengen. Vietnam wil Cochin-China onder zijn bestuur hebben, terwijl Frank rijk de bevolking van dat ge bied door een referendum over zijn eigen politieke toekomst wil laten beslissen. Tenslotte heeft Vietnam zich hiermede accoord verklaard. Zooals men weet is de confe rentie van Fontainebleau drie weken geleden gestaakt door dat de afgevaardigden van Vietnam er niet meer aan wil den deelnemen. Oorzaak hier van was, dat de Franschen in de Indo-Chineesche stad Dalat besprekingen voerden met ver tegenwoordigers van Laos, Cambodja en Cochin-China. Deze besprekingen zijn thans geëindigd en men is overeen gekomen de conferentie van Fontainebleau onmiddellijk te hervatten. Vragen aan de Neder- landsche regeering. Met betrekking tot het en masse vermoorden van Chineezen in het Tangeransche, stelt de journalist Chien Tan in het te Batavia verschijnende Chineesche blad „Min Pao", de Nederland- sche regeering de volgende vra gen: 1. Genieten de Nederlandsche onderdanen van Chineeschen oor sprong en de Chineezen, onder danen der Chineesche republiek, hier te lande nog de bescherming van leven, have en goed door het Nederlandsche gezag, dat als souvereine macht hier te lande Internationaal nog steeds wordt erkend en geëerbiedigd? Kopstukken uit de textielwereld tijdens de bezettingsjaren ver schenen Maandag als getuigen tegen den vroegeren directeur van de Amsterdamsche Handel Mij. Impex N. V., D. J. Scholtz, voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. De na de bevrijding geschorste directeur van de Distex te Den Haag, legde weinig positieve verklaringen af, die meer ten gunste van verdachte dan bezwarend voor hem waren. Hoewel hij betoogde, dat Scholtz hem en zijn ambtenaren bij hun „sabotage" nimmer had tegengewerkt, kon hij niet weerleggen dat zoowel de Distex als de Rijksbureaux voor textiel zich aan hetzelfde feit schuldig hadden gemaakt, als dat, waarvoor Scholtz thans terecht stond. Hem was ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezetting als direc teur van de Impex medegewerkt had aan de door de Duitschers op touw gezette textielvordering, de z.g. Z.T.N. Aktion, waarbij Neder land verplicht werd textielgoederen met een textielwaardeering van 30Q millioen punten af te staan voor de inwoners van die Duitsche gebieden, die door de geallieerde bombardementen het zwaarst werden getroffen. De Impex was in feite een Duitsche firma geworden onder Nederlandsche directie. Duidelijk bleek tijdens de lange zitting, dat Scholtz bij deze trans acties een uitermate actieve rol heeft gespeeld. Niet kwam vast te staan of hij dit uit winstbejag, dan wel uit pro-Duitsche gezindheid of wellicht juist voor de behartiging van de Neder landsche belangen heeft gedaan. Hij zelf beweerde dit laatste en zeide, dat geen enkel belang er mee gediend zou zijn, wanneer de Duitschers zelf de vordering ter hand zouden hebben genomen, zooals ze dat in België hebben gedaan. Nu was er van de 300 millioen punten niet meer dan ruim 1 millioen de grens over gegaan. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requisitoir, dat inderdaad ook de Distex en de Rijksbureaux, dus de officieele instanties, in deze onverkwikkelijke textielaangelegenheden een minder fraaie rol hebben gespeeld en wenschte dus niet alle schuld op Scholtz te gooien. Hij requireerde V/i jaar gevangenisstraf tegen hem on der aftrek van voorarrest (dit is reeds 15 maanden). 2. Welke stappen heeft de re- gecring genomen ingevolge haar souvereine verplichtingen bij de Chineesche groep het bewustzijn te versterken, dat recht is of zal worden gedaan over de door de extremisten bedreven bestialitei ten? 3. Heeft de regeering den machthebbers der z.g.n. Indonesi sche republiek den eisch gesteld de misdadigers gevangen te ne men en hen ter berechting uit te leveren? 4. Heeft de regeering, indien zij voor het nemen van dien stap vooralsnog een „non possumus" kan doen gelden, een beroep ge daan op de medewerking van het commando der geallieerde strijd krachten of van de Engelsche regeering, dit verzoek baseerend op de verplichting, welke het Britsche rijk op zich heeft ge- i nomen tot handhaving van orde en rust? 5. Indien het piet mogelijk zou zijn om de moordenaars reeds nu te bestraffen door het niet wil len samenwerken van de republi- keinsche machthebbers hetzij door onmacht dan wel door dat zij dergelijke schendingen van menschelijke normen eerder tole- reeren dan tegengaan ter wille hunner intimidatiepolitiek wat denkt de regeering dan te doen wanneer de veiligheid en het recht weer hersteld zijn? 6. Zal de regeering het ten slotte, rekening houdende met de opgedane ervaring in Bandoeng en Tangerang, daarheen willen leiden, dat bij de bezetting van andere plaatsen waarvan de be woners om het ingrijpen door de regeeringstroepen vragen, op tac- tischer wijze wordt geopereerd, zoodat het vermoorden van Chi neezen en de vernieling van eigendom door de extremisten tot een minimum beperkt blijft? DE TOEKOMST VAN OOST-DUITSCHLAND. Dr Kurt Schumacher, de lei der van de sociaal-democraten in de Britsche bezettingszone van Duitschland, heeft in een verkie zingsrede te Hannover verklaard, dat de sociaal-democraten „zouden vechten met alle politieke midde len" voor eiken vierkanten kilo meter ten Oosten van de Oder en de Neisse en dat zij een be roep zouden doen op het wereld geweten, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. Schumacher voegde er aan toe, dat er geen vredesverdrag was, dat voorschreef dat deze gebie den „moesten worden overgedra gen aan de regeering van een vreemde mogendheid". Hij waar schuwde verder tegen een „poli tiek van speculatie op grond van de opvatting, dat er meeningsver- schillen bestonden tusschen de be zettende mogendheden." „De ge volgen van een nieuwen wereld oorlog zouden uitvlakking van Duitschland van de wereldkaart beteekenen", zeide hij. mijn voor het indienen van amen dementen nog niet gesloten is. Op aandringen van Wisjinski werd hiertoe eindelijk overgegaan. De commissie voor Roemenië heeft wederom geen rapporteur benoemd. Met ingang van Maandag 26 Augustus treedt een nieuwe dienst regeling der treinen op de Zeeuwsche lijn in werking. Deze nieuwe regeling bevat enkele zeer gunstige verbeteringen voor het reizen naar en van Holland en luidt als volgt: Vlissingen Roosendaal A'dam A'dam Roosendaal Vlissingen Zaterdag hadden de vertegen woordigers der Bedrijfsunie van Samenwerkende Organisaties van Handels- en Kantoorbedienden een bespreking met den waarn. voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, den heer J. Schouten, waarbij zij gelegenheid hadden 't standpunt der Bedrijfs- nnie te vertolken. In verband met 't feit, dat inmiddels het bestuur van de Stichting van den Arbeid had geïnterveniëerd, werd beslo ten het resultaat daaarvan af te I wachten, alvorens verdere stap pen te ondernemen. Bij het aanbieden harer bemid deling voegde de Stichting het dringende verzoek de ultimata even op te schorten, aan welk ver zoek werd voldaan uit hoofde van de overweging, dat aan een vreedzame oplossing van het con flict volledige medewerking dien de te worden gegeven. Het resultaat van gevoerde be sprekingen is vast gelegd in een verklaring, waarbij de Werkge- versvereeniging voor het bankbe drijf in oprichting zich bereid ver klaarde uiterlijk 15 Sept. a.s. met de Bedrijfsunie te gaan onder handelen over de salarisregeling voor het personeel, werkzaam in het bankbedrijf, welke salarisrc- geüng zal ingaan met terugwer kende kracht per 1 Juli 1946. 5.00 7.20 10.40 -PV 5.45 8.04 6.13 8.35 7.50 9.57 7.34 9.20 12.40 6.35 10.00 11.53 10.35 13.20 16.40 10.35 13.50 15.54 13.24 15.20 18.40 12.35 15.50 18.13 15.34 17.20 20.40 14.35 17.50 19.43 17.03 19.20 22.40 16.35 19.50 21.43 21.17 23.20 17.35 21.50 0.12 Da train die om 0.12 ta Vlissingen aankomt zal nu oolt door do week r(jden, hetgeen een belangrijke verbetoring betoekent. Da troin, die om 5 uur uit Vlissingen vertrekt, gooft te Roosen daal directo aansluiting naar Den Boscli/Utrocht, Aankomst to Utrecht 11.01 u. (Nijmegen 10.25 uur). -Wil men vanuit Utrecht Zoeland mot den laatsten trein bereiken, dan kan men nog om 18.35 van daar vertrekken. Vanuit Roozcndaal komen cr dagelijks (behalve op Zon- cn Feestdagen) acht treinen te Vlissingen aan. De eerste trein loopt om 8.04 uur Vlissingen binnen en de laatste :m 0.1'2 uur. Een belangrijke verbetering is ook aangebracht in de verbin ding tusschen Goes en Hoedckenskerke. lederen dag vertrekken uit Goes zes treinen in deze richting, resp. om 5.37, 7.45, 9.49, 12.00, 16.20 en 19.15 uur. Ook vanuit Hoedekenskerke rijden er zes treinen in de richting Goes, welke vertrekken om resp. 6.25, 8.37, 10.37, 12.50, 17.07 en 20.00 uur. RAPPORT OVER DUITSCHLAND. Een delegatie van den Brit- schen nafionalen raad van de labourpartij heeft de vorige maand een bezoek gebracht aan de Britsche zone van Duitschland. Thans is een rapport gepubli ceerd, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid van het kwee- ken van een democratischen geest in Duitschland In het bijzonder do jeugd. De delegatie heeft de geruch ten omtrent export uit Duitsch land van hout naar Engeland en van kolen naar Frankrijk, die als herstelbetaling zou dienen, onder zocht en is tot de conclusie ge komen, dat zij niet op waarheid berusten, ofschoon zij in Duitsch land algemeen als waar worden aanvaard. Er is geen hout uitge voerd en de kolenuitvoer naar Frankrijk is als normale export te beschouwen en geenszins als herstelbetaling. NIEUWE PORTUGEESCHE CONCESSIES AAN DE V.S.? Het Fransche persbureau A. F. P. verneemt uit goede bron, dat de Portugeesche regeering aan de Ver. Staten een militair bond genootschap zou gevraagd hebben in ruil voor nieuwe concessies op de Azoren, die den Amerikanen voor een periode van 99 jaar zou den worden verleend. De onderhandelingen zouden zijn aangeknoopt door bemidde ling van de Amerikaansche am bassade te Lissabon. DE SITUATIE IN CALCUTTA. In verband met de ongeregeld heden te Calcutta, heeft Sarat Chandra Bose, een belangrijk lid van de congres-partij, zoowel den onderkoning, Lord Wavell, als den vroegeren leider van de Con gres-partij Maulana Aboel Azad telefonisch verzocht naar Calcut ta te komen. Interparlementair congres Noord-Europeesche landen. Het Interparlementair congres van Denemarken, Finland, Noor wegen, IJsland en Zweden is ge ëindigd, Een aantal resoluties tpt samenwerking, ook, voor zoover mogelijk, in V.N.-verband, werd genomen. In den oorlogstijd voerde de Duitsche bezettende macht in ons land liet persoonsbewijs in om betere controle te hebben op de voor arbeidsverrichting ten hun nen dienst in aanmerking komen de personen. In de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland worden nu op hun beurt de Duit schers verplicht een persoonsbe wijs met vingerafdruk en foto bij zich te dragen. Op deze wijze hoopt men op 'n aantal nationaal- socialisten de hand te kunnen leg gen. Het muisje van Bikini heeft voor de muizen nog een staartje. De atoombomproef van Bi kini heeft voor de bij het ex periment gebruikte muizen een ander verloop gehad dan men gedacht had. Z(j zijn n.l. niet door de explosie gedood, doeh leven alle nog. Ze worden nu opgenomen in het Nationale Kankarinstituut der Vor. Sta ten van onderzoekingen om trent do uitwerking van de ontploffing op de vruchtbaar heid en op kanker. Tevens wil men nagaan of de atomische stralingen invloed hebben op het muizenvraagstuk. PRAWDA CONTRA TURKIJE. In een artikel in de Russische „Prawda" wordt gezegd, dat ge durende den oorlog een Duitsche admiraal belast was met de con trole voor alle Turksche binnen- landsche zeeën. „Vier jaar lang", I aldus de „Prawda", „moesten onze zeelieden tegen Duitsche en Italiaansche schepen vechten, die met toestemming van de^ Turk sche regeering en in strijd met de conventie van Montreux door de zeeëngten voeren." WISJINSKI HELPT ITALIË Bijna een uur lang discussieerde te Parijs de politieke en territo riale commissie voor Italië over een voorstel van haar voorzitter om de inleidende bepalingen van het ontwerp vredesverdrag onmid dellijk te gaan bespreken zonder te stemmen. Dit, aangezien de ter KONINGIN NAAR DEVENTER EN ZUTPHEN. H. M. de Koningin zal in den loop van Donderdagmorgen een bezoek brengen aan Deventer en Zutphen, ten einde een indruk te krijgen van den toestand in deze beide door den oorlog getroffen steden. EERSTE KAMER VANDAAG BIJEEN. De Eerste Kamer zal vanmid dag om 2 uur bijeenkomen, om in de afdeelingen te doen onderzoe ken het wetsontwerp betreffende instelling van een commissie-ge neraal voor Indië. SULTAN VAN PONT1ANAK NAAR NEDERLAND. Hamid II, sultan van Pontla- nak, zal zich deze week per Sky- master naar Nederland begeven om zich omtrent de politieke ont wikkeling in Nederland te oriën- teeren en om Nederland yoor te lichten over de ontwikkeling in Indië, speciaal in verband met de conferentie van Malino. Hoofdvlootpredikant voor de radio. Vanavond om 18.30 uur zal de hoofdvlootpredikant, ds J. H. Sil- levis Smit, over Hilversum I spre ken over de geestelijke en zede lijke omstandigheden waaronder de eerste mariniers-brigade bij Soerabaja verkeert. Arrestatie van Duitsche smokkelaars. Dank zij een tip uit Amster dam, heeft de politie te Salzburg een organisatie van smokkelaars ontdekt, welke bestond uit oud leden van de nazi-partij. Sedert 1944 smokkelde deze or ganisatie partijen schilderijen van Nederlandsche meesters en andere waarde-objecten van Nederland sche herkomst via Berlijn en Praag naar Oostenrijk. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Nu de heer W. Strijbis Pzn te 's-Gravenhage zal optreden als gesalarieerd bestuurder van het Chr. Nat. Vakverbond is in zijn plaats benoemd tot voorzitter, de heer O. van Baren te Driobergon, momenteel vice-voorzitter. Do heer Strijbis heeft zijn organisatie niet minder dan 82 jaar gediend. Voor langslapers. De wekkers komen vrij. Voor rang zullen evenwel hebben oor logsslachtoffers, arbeiders in de continubedrijven, spoor- en tram wegpersoneel, bakkers, landbou wers, schippers, enz. Maar het beteekend toch een lichtpunt voor degenen, die 's morgens moeilijk uit hun bed komen. De Staatscourant bevat een be schikking van het college van Rijksbemiddelaars, betreffende de vacantie-regeling voor het auto mobiel- en garagebedrijf. Aan werknemers, die tenminste 3 maanden onafgebroken bij een of meer der werkgevers, voor wie deze regeling geldt in dienst zijn geweest zal jaarlijks een vacan- tie worden verleend, die, voor zoover haar tijdsduur 6 werkda gen of minder bedraagt, aaneen gesloten zal worden gegeven en voor het overige uit verspreide Het Statistisch Bulletin no. 38 van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o.m. de volgende indexcijfers betreffende de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen, op basis 1938-'39 100. Totaal Voeding Kleeding Schoeisel 1939: 102 102 108 110 1945: December 166 169 311 316 1946: Maart 170 175 309 322 Juni 182 200 310 325 Reiniging Woninginrichting Overige en huisraad uitgaven 1939: 108 107 100 1945: December 280 300 127 1946: Maart 303 302 129 Juni 304 298 132 Vlissingen staat deze week in het teeken van de sportontmoe- ting. Zooals bekend, is een aan tal sportmenschen uit de Engel sche stad Bromley, welke Vlis singen heeft geadopteerd, hier toe overgekomen. Nadat door een ontvangstcommissie de En gelsche sportvrienden te Ostcn- de waren afgehaald, welke geste zeer op prijs werd ge steld, werd de reis per autobus naar Vlissingen aanvaard, waar het gezelschap bestaande uit 28 heeren (waarvan een militair uit de bezettingszone in Duitschland), des avonds te ruim 9 uur aankwam. Officieele ontvangst. In tegenwoordigheid van ver schillende raadsleden werden de Engelsche gasten officieel door B. en W. in de raadszaal ontvajngen. Ook ds L, J, C. Visbeek, Ned. Herv. predikant, die eenige weken in Engeland, ook in Bromley, heeft vertoefd, was hierbij aanwezig. In hartelijke bewoordingen heette de burgemeester, Mr B. Kolff, de sportmenschen wel kom. Hij vertolkte den dank van de Vlissingsche bevolking voor de vele gaven uit Enge land ontvangen. Hij ging in het kort de historie na van de stad van de Ruijtcr en herinnerde aan de bevrijding. De laatste oorlog heeft bewezen, dat onze beide volken uitstekend kunnen samenwerken. De voorz, van de Bromley Football (tevens lid van de Conservatieve partij in het Engelsche parlement) dankte hierna hartelijk voor de ontvangst. Wat is de Bromley F. C.7 De Bromley F. C. is een ver- eeniging, die reeds 54 jaar be staat, en reeds verscheidene be roepsspelers heeft voortge bracht. Zij is momenteel een der sterkste amateurclubs in Engeland. In het laatste seizoen werd zij kampioen in de Lon don Athenian League cn win naar van de London Senior Amateur Cup. Zij speelde dit laatste seizoen 47 wedstrijden, waarvan er 30 gewonnen wer den, 14 verloren en 3 gelijke- speeld. In de 2e ronde van de F.A.-Cup speelden zij o.m. ge lijk tegen de sterke beroeps club „Watford". De doelverde- diger G. Baron is de beste amateurkeeper van Engeland, terwijl verschillende andere spelers vele malen uitkwamen in vertegenwoordigende elftal len. De rechtsbuiten C. Martin, de kleinste speler van het elf tal, erg vlug en handig, heeft in Nederland gevochten. De spil V. J, Weeks, een goed voet baller, vocht ook als officier in Holland en vertoefde eenigen tijd in Vlissingen. G. Brown, de middenvoor, is nog steeds ge mobiliseerd en streed mee bij Arnhem. R. Sheen, linksback, ikwam tweemaal uit in het na tionale Engelsche school-eftal. Hij is pas 21 jaar, was boord schutter bij de R.A.F. en werd op zijn 27e bombardements- vlucht neergeschoten en gevan gen genomen bij de bevrijding van ons land. Voorts zijn er speler» met een staat van dienst variëerend tusschen 12 en 21 jaar. Wel een bewijs, dat de Ne derlandsche elftallen, die tegen deze sportmenschen moeten uitkomen, het niet gemakkelijk hebben. Hartelijke begroeting door de gastheeren. Na opening van de officieele orttvangst ten stadhuize, ver trokken de Engelschen naar Hotel „Royal", waar hun gast heeren met ongeduld wachten. De voorzitter van de Werk- commissie, de heer A. W. Le vering, stelde allen voor en handen werden gedrukt. Nadat het programma voor de volgen de dagen was vastgesteld zocht men onder goed geleide de kwartieren op. Wat ze zagen. Zaterdagmorgen om 10 uur was het verzamelen op het Betje Wolffplein voor een rondwandeling door de stad. Onder leiding van den heer J. C. Verkerk, die tevens als tolk opreed, werd een bezoek ge bracht aan de verwoeste ge deelten van stad en havens. Vooral het geïnundeerde ge deelte trok sterk de aandacht, ofschoon de Engelschen heel wat gewend zijn. Bromley zelf is n.l. ook erg beschadigd. O.a. zijn daar een groot aantal ker ken verwoest. De te houden korfbalwedstrijd kon in verband met den slech ten toestand van het veld aan het van Nispenplein helaas niet doorgaan. Na den voetbalwedstrijd van Zaterdagmiddag werd in het Concertgebouw den gasten met ?:enoodigden een gezelligen kof- iemaaltijd aangeboden, waar burgemeester Kolff en de voor- (Zie vervolg pag. 2). Goes IBromley Footbal Club. Dinsdagavond speelde de Engel sche Footbal Club Brombey op haar tourneé door Zeeland haat- tweede vriendschappelijken wed strijd tegen Goes I. Uitslag 29 voor de gasten. Voor het verslag verwijzen wij naar het nummer van morgen. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. Matige wind, tusschen Noord- West en West. Wisselende bewol king, overwegend droog, matige temperatuur. - Laatste berichten. vacantle-dagen zal bestaan. De tijdsduur der aaneengeslo ten vacantie is afhankelijk van het aantal maanden, gedurende welke een werknemer bij den aanvang der vacantie onafgebro ken in dienst is geweest. Gedu rende de vacantiedagen zal aan den werknemer het loon moeten worden doorbetaald. Vergadering Eerste Kamer uitgesteld. De tegen Woensdag 21 dezer uitgeschreven vergadering der Eerste Kamer is verzet op Don- dordag 22 Aug. te 2 uur. Nederlandsche vliegers gered. Een Nederlandsch militair vlieg tuig, dat op weg was van Valken burg naar Hendon (Engeland), is voor de Engelsche kust tengo- volge van motorstoring in zee ge stort, de inzittenden, de Luite nants J. G. Eegers de Beijl en K. A. la Bree, werden door een Noorsche vrachtboot opgepikt. Later zijn zij door een loodsboot te Margate aan land gezet. Scheepvaartberichten. 19 Aug. gepasseerd naar Ant werpen m.s. Westland van Dun; dee; 20 Aug. m.s. Actinia van Rotterdam, m.s. Oapello van Sto- reham, s.s. Tubo van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen; 19 Aug. m.s. Vederland naar Dene marken, m.s. Olwe naar zee; 20 Aug. m.s. Resnova naar Dene marken. Aangekomen te Vlissingen: 20 Aug. m.s. Libra van Antwerpen, Fransche sleepboot Le Robuste van Duinkerken. Vertrokken van Vlissingen: 19 Aug. Elisabeth naar Londen, m.s. Zwaluw naar Denemarken20 Aug. m.s. Maria van Breskens naar Queenshrough.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1