De Conferentie te Parijs. De invasie-plannen van Hitier. Rechtshandhaving. Pessimisme of optimisme. Vliegtuigprestaties in Rusland. De moeilijkheden in Nederl.-lndië. Amerika erkent de Indonesische republiek niet. Het Dardanellen- vraagstuk. Klachten over de glasvoorziening. Dankbaar Vaderland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wyckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 420 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 20 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange VorstBtraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De strikte handhaving van het recht is een zaak van de allergrootste beteekenis. Het is een droevig verschijn sel en een bewijs van vergevor derde decadentie, als het recht struikelt op de straten. Wat dit aangaat was Neder land voor den oorlog een geze gend land. Over heel de linie werd hier met pijnlijike nauwgezetheid het recht gehandhaafd. De zwaarste misdadiger kon even goed rekenen op een rechtvaar dige behandeling als degene die het slachtoffer van misdaad was geworden. Na de bezetting zijn we er, althans wat betreft de politieke verdachten, niet op vooruit ge gaan. Hier zijn naar het schijnt fouten gemaakt, naar twee zij den. Kr worden nog altijd, zelf. in leidende functies personen ge handhaafd, die waarschijnlijk met meer recht dan vele mee- loopers, een plaatsje in een con centratiekamp hadden verdiend. Dat kleine collaborateurs wer den gegrepen en gevoelig ge straft zal niemand als onrecht vaardig hebben aangevoeld, maar wel het feit, dat groote bunkerbouwers, die eerst gedu rende den oorlog schatten ver dienden, nu gelegenheid ontvin gen in het groot aan den we deropbouw te verdienen Dat; is één kant van de zaak. Daarnaast staat het feit, dat tallooze verdachten, w.o. vele „lichte gevallen" nu bijna twee jaren in voorarrest hebben doorgebracht, zonder dat hun zaak behandeld werd. Zonder dat ze gelegenheid kregen zich te verdedigen, zijn ze gevangen gehouden, terwijl soms hun be zittingen geheel of gedeeltelijk zijn verloren gegaan. Waren ze een jaar geleden berecht, dan zouden ze misschien onmiddel lijk zijn vrij gelaten of was hun straftijd nu reeds lang ver streken geweest. En nu is de minister van Justitie voornemens aan dit on recht nieuw onrecht toe te voegen, door de aangekondigde voorwaardelijke invrijheidstel ling van duizenden politieke de linquenten. Dat deze menschen worden vrijgelaten, kan in vele geval len verantwoord zijn. Van een belangrijk percentage kan wor den aangenomen, dat hun ver grijp door de maandenlange in- terneering voldoende is geboet. Alleen, het geldt hier een voorwaard :lij ke invrijheidstel-1 ling onder soms zeer bezwa rende voorwaarden, als ontzeg-1 ging rechten, verplichting om te arbeiden, afstand doen van bezit, betaling van meer of min der groote bedragen. Dit be- teekent dus in feite een veroor deeling, zonder berechting. En nu is het wel waar, dat zij kunnen weigeren voorwaar delijk in vrijheid te worden ge steld om een officieele behan- aangenomen, dat wie maanden lang opgesloten was, elke kans zal aangrijpen, om weer de vrijheid te verwerven. Zoo bestaat, hier althans de mogelijkheid, dat het recht niet wordt gehandhaafd. En ditzelf de geldt van hen, die door voor waardelijke invrijheidstelling, een straf die zij zeker verdiend hadden, misschien ontgaan. Erkend kan worden, dat we hier voor een groote moeilijk heid staan, nu het aantal geïn terneerden zoo ontzaglijk groot is. Maar het blijft toch een zeer ernstig bezwaar, dat de rechts- bedeeling in gevaar komt, dat aan de eischen van het recht naar de eene of de andere zijde, niet wordt voldaan. Na de inleidende algemeene beschouwingen, zijn nu de diver se commissies van de Vredescon ferentie aan het werk geweest. Een speciale correspondent van de „N. R. Crt.", die van den loop der zaken een interessant over zicht geeft, zegt dat de lange redevoeringen waaraan althans voorloopig een einde is gekomen, plaats hebben gemaakt voor nog langere gezichten. Ontgoocheling en ontmoediging kenmerken de stemming, waarin de gedelegeerden nu in de com missies met het eigenlijke werk van deze conferentie zijn begon nen. Kortom, malaise." Toch is hij van meening, dat er minder aanleiding voor pes simisme bestaat, dan men op het eerste gezicht geneigd zou zijn te denken. Een opvatting, die als volgt wordt gemotiveerd: Om die drievoudige reden, dat de huidige moeilijkheden tusschen Oost en West niets nieuws zijn, en uit den aard der zaak onver mijdelijk ook op deze „vredes"- conferentie de stemming moesten komen bederven; dat de Russen weliswaar lastig en onvriendelijk zijn, maar niet lastiger of on vriendelijker dan in alle andere na-oorlogsche bijeenkomsten; dat alle Russische grofheid en alle Angelsaksische zelfgenoegzaam heid den twee partijen toch niet hebben belet in de minstens even onplezierige zittingen van den Raad van Vier over een aanzien lijk aantal bitter omstreden pun ten der vredesverdragen tot over eenstemming te komen. Dat beteekent niet noodzakelij kerwijs, dat zij over de thans nog overblijvende punten niet hun nek zouden kunnen breken; de laat ste loodjes wegen het zwaarst. Maar het beteekent wel, dat de gang van zaken op de conferen tie tot nu toe eigenlijk niet an ders is geweest dan men van te voren had kunnen voorzien, dat er daarom vooralsnog geen spe ciale reden voor pessimisme be staat, kortom, dat de patient het niet beter en niet slechter maakt dan redelijkerwijze kon worden verwacht." 1. De Dardanellen moeten te al len tijde voor handelsschepen uit alle landen toegankelijk zyn. 2. De V. 8. wenschen, dat de Dardanellen te allen tijde voor oorlogsschepen van landen aan de Zwarte Zee open gehouden zullen worden, 3. Een algeheol verbod tot toe gang tot de Dardanellen voor oorlogsschepen van andere landen dan do bovenvermoldo, tenzij toe stemming is verleend door do lan- don aan de Zwarto Zee of tonzij het schepen botroft die onder het gezag vun do V. N. staan. 4. Do rogoorlng dor Y. 8. stolt oen zekere „modernisatie" van de conventie voor, zooals do vervan ging van het woord Volkenbond door de V. N. en het elimineeren van Japan, als onderteekenende mogendheid. De voornaamste Russische eischen zyn: de oprichting van gemeenschappelijke Russisch-Turk- sche bases aan de zee-engten; de beperking van de nieuwe conven tie tot de Zwarte Zeo-mogendhe- den, buitensluiting van de V. N. Volgens een artikel in de Praw- da bij gelegenheid van den lucht vaartdag in de Sowj et-Unie, heeft men met straal- of raket vliegtuigen reeds uren lang ach tereen met een snelheid van dui zend kilometer per uur gevlogen. Duizend kilometer per uur is dc snelheid, welke men als recordtijd zal trachten te bereiken met twee door de Britsche R.A.F. speciaal daartoe geconstrueerde meteor- straalvliegtuigen. Luchtmaarsrhalk Konstantin Versjinin, opperbevelhebber van j de Russische luchtstrijdkrachten, heeft ir> een interview met een vertegenwoordiger van het Rus- 'sische persbureau verklaard: „Sowjet-Russische geleerden, ontwerpers, technici en arbeiders zullen in de eerstkomende jaren wonderbaarlijke nieuwe vliegtui gen bouwen, welke sneller, ver der en hooger zullen vliegen dan de vliegtuigen van andere lan den". „DE RECHTEN VAN DEN MËNSCH." Dr Evatt, de Australische af gevaardigde op de Vredesconfe rentie, heeft verklaard, dat hij aan de conferentie re-.i voorstel len de vorming van een „Hof voor de rechten van den mensch" in de vredesverdragen voor te schrijven, opdat de fundamenteele rechten en vrijheden van perso nen en groepen in de betrokken landen, ongeacht stand, ras of geloof, zouden kunnen worden gewaarborgd. DE ATOOMBOM-PROEVEN Radio New-York deelt mede, dat admiraal Blandy verklaard heeft, dat de proeven bij Bikini de noodzakelijkheid aangetoond hebben van het aanbrengen van veranderingen in de strategie van den oorlog en vooral in de ver dediging van de V. S. Ondanks de atoombom, aldus Blandy, moe ten do V.S, een machtige vloot behouden. DIPLOMATIEKE VALIEZEN. Scotland Yard heeft een onder zoek ingesteld naar mogelijke diefstallen uit diplomatieke va liezen, welke geadresseerd waren aan het Britsche departement van Buitenlandsche zaken. Ambtenaren van dit departe ment hebben namelijk geklaagd over vermissing van voorwerpen uit valiezen, afgezonden door con sulaten, legaties en ambassades. Er zou voor een aanzienlijk be drag aa# waardepapieren ver dwenen zijn. „Geen van deze zen dingen was geheim of vertrou welijk", verklaarde een ambtenaar van het departement. C-ROOTERE GRAAN OOGSTEN VERWACHT. Door het Amerikaansche depar tement van landbouw is voor dit jaar een aanzienlijk grootere tar- we-oogst dan het vorige jaar voorspeld, en wel op grond van uit twaalf landen ontvangen voor- loopige rapporten. Volgens die rapporten verwach ten de volgende landen tezamen een meer-opbrengst van dertig procent: Spanje, Portugal, Italië, Frankrijk, België, Nederland, Oostenrijk, Tsjeeho-Slowakye, Hongarije, Griekenland, Roemenië en Ierland. DE TERECHTSTELLING VAN DE OORLOGS MISDADIGERS. Het Agence France Presse meldt nader, dat de executie van de eventueel door het tribunaal te Neurenberg ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers waarschijnlijk zal geschieden in de gevangenis Plotzensee te Berlijn. Men verwacht de uitspraken van het tribunaal rond medio- September. De ter dood veroor deelden zouden per vliegtuig naar Berlijn gebracht worden. In Plotzensee zijn behalve de ongeveer twee honderd deelnemers aan het Juli-complot tegen Hitier een vijfduizendtal nazi's om het leven gekomen. INVASIE-VOORSCHOT AAN ONDERWIJZEND PERSONEEL. Teneinde de uitbetaling van het zoogenaamde invasie-voorschot en de uitkeering- ineens ten be hoeve van het onderwijzend perso. neel te bespoedigen, heeft de mi nister van Onderwijs, besloten, 't netto-voorschot op de rijksver goeding aan de Gemeentebesturen en de besturen van de bijzondere lugero scholen voor het loopende jaar te verhoogen met 20 procent van het netto-voorschotbcdrag. KRUIMELTJES Op Walcheren groeit weer graan en ondanks de vele moeilijk heden slaagt men er in, om met inzet van alle krachten, het koren op tijd binnen te krijgen. De oogst is in vollen gang. m De Engelsche regeering heeft uit het Ruhrgebied een verzoek ontvangen om 50.000 mijnwerkers die thans nog krijgsgevangen zijn, deling van hun zaajk te krijgen, vr- tg laten- maar als regel kan wel worden DE INDONESISCHE REPUBLIEK ZAL NIET INEENSTORTEN. Het te Batavia verschijnend ging hun wil aan de overgroote Dagblad heeft een hoofdartikel gewijd aan de republiek, nu deze haar 1-jarig bestaan heeft herdacht. Het blad zegt daarin o.a., dat men bij een beschouwing van de ontwikkeling, die in dit jaar op Java en Sumatra, waar de republiek althans een de faoto bestaan pretendeert, heeft plaats gevonden, u(el tot de conclusie moet komen, dat Soe- karno een verkeerde keuze heeft gedaan tusschen een sa menleving met een waarachtige democratie en een dwangmaat- schappij. Men moet immers wel vast stellen, dat de democratie, die hij en zijn volgelingen in hun vaandel heet.cn te hebben ge schreven, is uitgeloopen op een samenleving met een overwe gend fascistischen totalitairen inslag, waarin minderheden met wapengeweld of door bedrei- Een woordvoerder van het Amerik. ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft Za terdag verklaard, dat de Ver- eenigde Staten de Indonesi sche republiek niet erkennen. Hieruit valt ook te verklaren, dat men n iet gereageerd heeft op den brief, dien SJahrir in December van het vorige jaar aan president Truman had geschreven. Ross, pers-secretaris van den president, verklaarde, dat hij den brief niet had ge- - zien en dat hij er aan twij- king, welke verlangt naar denfelde of dit met president Te Washington is thans een geheim document gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Hitier het voornemen had Engeiand binnen te vallen tusschen Ramsgate en het eiland Wight. Het document is ter beschikking gesteld van den Amerikaanschen aanklager te Neurenberg, Jackson. „Het doel van de operatie is het elimineeren van Engeland als oorlogsbasis tegen Duitschland, en indien dit noodzakelijk mocht zyn, dit geheel te bezetten.", aldus het do cument. De voorbereidingen voor de landing moesten midden Augustus gereed zijn. Het was de bedoeling de Engelsche luchtmacht moreel en potentieel vut te schakelen, zoodat deze niet langer een aanvals- macht beteekende. Het kanaal zou aan beide uiteinden door middel van een intensieve mynenblokkade afgesloten worden. De Britsche vloot moest in de Noordzee door de Duitschers in de Middelland- sche zee door de Italianen worden vastgehouden. meerderheid 'trachten op te leg gen. Een samenleving, die door het zaaien van, haat en wan trouwen, het suggereeren van niet bestaande bedreigingen van buiten en het oproepen van fictieve gevaren de bevol- terugkeer van vrede en orde, in een toestand van krijgshaf tige inspanning tracht te hou den. Indien de eerste schrede op den weg naar een practische oplossing elders is gezet dan op Java en Sumatra, indien in Malino tot uitdrukking moest komen, dat een belangrijk deel van den archipel langs eigen wegen en op eigen wijze wenschit te komen tot een be vrediging van gerechtvaardigde verlangens, dan is dit een ge volg van de verkeerde keuze, die een jaar geleden door Soe- karno is gedaan, aldus het blad. DE „REPUBLIEK" HEEFT EEN FASCISTISCHEN INSLAG. Op den eersten verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring door tr Soekarno heeft Soetan Sjahrir, minister-president van de republikeinsche regeering, te Batavia' het volgende ver klaard: „De Indonesische repu bliek zal niet ineenstorten en niet door militaire actie wor den vernietigd". „Onze moeilijkheden met de Nederlanders schijnen zich te vermeerderen", zoo ging hij verder. „Ik hoop, dat de Ne derlanders hun standpunt niet verslechterd hebben. De recente verklaringen van Nederlandsche ambtenaren iklinken niet erg hoopvol, Ik neem aan, dat de betrokken partijen een vrede lievende regeling wenschen en om dit te bereiken moeten wij sportief en beheericht zij F en een bezonken oordeel behou den. Wanneer men vooropgestelde meeningen zou hebben over den mogelijken uiteindelijken uitslag tengevolge van bepaal de verlangens of te opgewon den denken, hetgeen aanleiding zou kunnen geven tot overdrij ving van machtsgevoel, dqiti vrees ik, dat we niets zullen bereiken." Ieder, die oprecht is in zijn wensch naar een vredelieven- Truman wel het geval zou zijn. Klaarblijkelijk was de brief direct op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te recht gekomen, maar had men den inhoud daarvan niet bekend gemaakt, omdat Ame- ka de Indonesische republiek niet officieel erkent. De secretaris voegde hier nog aan toe, dat de brief geadres seerd zou zijn geweest aan den secretaris-generaal der Vereenigde Naties. Amerika verwerpt de Russische eischen. Acheson heeft als waarnemend minister van Buitenlandsche za ken der V.S. tegenover de pers een verklaring afgelegd, waardoor het duidolyk wordt, dat de Rus sische elschon t.a.v. de Dardanel len door de V. 8. verworpen zul len worden. Acheson zelde, dat de V. 8. blnnonkort het antwoord op do Russische nota zouden bokond ma ken. In dit antwoord zouden de den uitslag van de besprekin- verklaringen van Byrnes, afge legd tydons een persconferentie op 7 November 1945 nogmaals be vestigd worden. Byrnos had toen de Amerikaan- anderen druk. Dit scho politiek t.a.v. de Dardanel len en een wijziging van het ver drag van Montroux in 4 punten vastgesteld, Deze behelzen o.m.: gen mag niet vertrouwen op onze ineenstorting, hetzij ten gevolge van internationale oor zaken, hetzij als resultaat van militairen ot zou een verkeerde gedachte zijn." Het glas kwam op de verkeerde plaats. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Mol, heeft onlangs eenige vragen gesteld-aan den minister van Openbare Werken, betreffen de de onbevredigende glaspositie in de getroffen gebieden, met name in Zeeland en West-Brabant. Hy wees daarbij op het erger nisgevende feit, dat er op papier glastoewyzingen worden verstrekt, doch dat deze toewyzlngon niet werden gedekt door beschikbaar glas, terwijl wèl glas verkregen kon worden in den zwarten handel. Uit het antwoord van mi nister Ringers blijkt, dat er inderdaad veel bonnen voor de getroffen gebieden be schikbaar zijn gesteld, maar- dat door den handel het in gevoerde glas op andere wijze over het land is afgeleverd en wel naar gelang de omzet ten der betrokken firma's in vroegere Jaren. Het gevolg hiervan is ge weest, dat er glas beschik baar was in gebieden waar geen bonnen waren en dat er bonnen werden aangeboden in gebieden waar geen glas in voorraad was. Zwarto handel is modo door deze omstandigheden mogelyk gewor den, zegt de ministor. Hij voegt er ochter aan toe, dat hy in samon- werking met zijn ambtgenoot van Economische Zaken maatregelen gaat treffen om in dezen toestand verandoring te brengen, Do klachten waarvan de ge grondheid aanvankolijk ontkond werd, zjjn dus wol degelijk ge grond gebleven. PENSIOENFONDS LAND EN TUINBOUW. De drie landarbeidersbonden hebben een schrijven gezonden aan het Kon. Ned. Landbouw-Co- mité, den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en den Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond waarin o.m. wordt gezegd: „Onlangs is aan Uw organisa ties door de landbouw een aantal exemplaren toegezonden van het rapport over de ouderdomsvoor ziening voor land- en tuinarbei- ders, hetwelk was opgesteld door de Unie van Landarbeidersbonden. De landarbeidersbonden zijn van meening, dat in de collectieve arbeidsovereenkomsten, welke voor het contractjaar 19471948 in het land- en tuinbouwbedrijf tot stand zullen komen, ook de ouderdomsvoorziening dient te worden geregeld. Waar in den tuinbouw verschil lende c.a.o.'s reeds per 1 Febru ari en 1 Maart 1947 afloopen, zult U het wel met ons eens zijn, dat met de voorbereiding van de technische uitvoering van het in te stellen fonds spoedig een aan vang zal moeten worden gemaakt. In verband met het bovenstaande verzoeken wij U beleefd deze zaak in Uw organisaties aan de orde te willen stellen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat bij de besprekingen over de c.a.o.'s 19461947 in verschillende tuinbouwrayons de werkgeversor ganisaties zich in beginsel reeds bereid verklaarden aan de tot standkoming van een pensioen fonds mede te werken. Wij vertrouwen dat Uw bestu ren met ons van oordeel zijn, dat deze belangrijke aangelegenheid thans in behandeling moet wor den genomen. Te Rotterdam is een vierjarig meisje dat te dicht bij'een leeu- wenkooi van een circus kwam door een leeuw zeer ernstig ge wond. Bij een botsing tusschen een auto en een met paard bespannen rijtuig in de omgeving van Den Helder werd één persoon gedood. De toestand van twee anderen is zorgwekkend. Te Zwolle is de heer O. op een onbewaakten spoorwegover gang door een passeerende trein gegrepen en gedood. Zaterdagmiddag is een 8-jarige jongen tijdens het spelen van een steiger in de Maashaven te Rot terdam gevallen en verdronken. De Amerikaansche export heeft van 1942/'4S een totale waarde bereikt van 45 milliard dollar. Zaterdagmiddag is mej. Borg man te Schiermonnikoog bij het baden in zee verdronken. m, België zal palmolie, olijfolie, bepaalde soorten zaden en machi nerieën leveren als bydrage tot den wederopbouw van de wereld. In de Russische zone van Duitschland zullen aan iedereen, man of vrouw, dezelfde loonen worden uitbetaald. Het desbetref fende decreet regelt tevens betere arbeidsvoorwaarden voor jongelie den en vrouwen. Het orgaan van de Turksche republikeinsche volkspartij heeft de beweringen, volgens welke oor logsschepen van de as tijdens den oorlog door de Turksche zee engten de Zwarte zee zouden heb ben kunnen binnenkomen, ont kend. Denemarken heeft een handels- en scheepvaartovereenkomst met de Sowjet-Unie geteekend, waar in een meest-begunstigings-clau- sule betreffende douane-rechten havengelden en accijns-verplich tingen is vervat. Het nog steeds wassende wa ter van de Blauwe Nyl heeft thans de plaats Gereif, ten oos ten van Khartoem, geheel over stroomd. De inwoners zijn ge- evacueerd. De eerste gemeenteraadsverkie zingen sedert 1933 in het gebied van de Fransche zone van Duitschland zullen volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst worden gehouden op 15 Septem ber a.s. Op- on oRöcva'ii»:j ran Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.33 u., on der 19.54 u. Maan op 23.57 u., onder 16.05 u. N.M. op 26 Aug. WoenBdag 21 Aug.: Hoog water te Vlissingen 7.57 u. L69 m., 20.25 u. 1.66 m. Toen indertyd de reserve-offi cieren werden opgeroepen zich te melden om in krijgsgevangenschap te gaan, heeft een gedeelte zich heel rustig gemeld. Een ander gedeelte is er in geslaagd een „Auswels" te pak ken te krijgon. En dan was er nog een andere categorie, dio weigerdo zich to molden, on die er do voorkeur aan gaf onder te duiken on in dio onderduikperiode alles hooft godaan wat raogoiyk wn^, om don vi|und schade te doen en het Vaderland te dienen. Maar wat gebeurde nu 1 Na de bevryding werd aan de ambtenaren, die zich vrijwillig naar Duitschland lieten exportee ren, het gederfdo salaris tot den laatsten cent uitbetuald, waarbij sommigen zelfs nog een niet on- belangryken toeslag kregen. De Ausweis-manuen waren rus tig aan het werk gebleven en velen van hen gelukte het in dien tyd promotie te maken.' De onderduikers daarentegen, die hun plicht hadden gedaan, ontvingen de mededeeling, dat voor hen van promotie geen spra ke kon zyn, terwijl bovendien aan hen, althans by sommige diensten, geen cent werd uit betaald. Zoo word door het dankbare vaderland de deugd beloond. VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER. Een speciaal uitgerust super fort zal deze week, bemand met geleerden van het techno logisch instituut van Massa chusetts, een tocht naar de stratosfeer ondernemen. De mannen der wetenschap zullen daarbij 6e cosmische stralen bestudeeren. Ev. Luth. Kerk. Drietal te Utrecht, C. C. G. Visser te Enkhuizen, J. F. van Heest te Amsterdam en J. J. Simon te Gouda; te Pekela, J. Hallewas te Bergen op Zoom, P. Kastelijn te Culemborg en J. J. Simon te Gouda. Beroepen te Pekela, J. Halle was te Bergen op Zoom; te Weesp, H. J. «Oldemans te Zwolle. Nieuwe Kerkorde en Kerkvoogdijen. De Commissie voor de Nieuwe Kerkorde vanwege de Ned. Herv. Synode, heeft een sub commissie benoemd, welke tot taak heeft de positie der kerk voogdijen in de nieuwe kerk orde te bestudeeren en een reglementaire plaats te geven. In deze sub-commissie hebben zitting de heeren mr G. Vixse- boxse, voorz.prof. mr F. de Vries; ds H. J. F. Wesseldijk; dr K. H. E. Gravemeyer; J. P. Roger; mr A. de Jong; mr M. Ch. de Jong; ds H. J. C. van Deelen; mr F. Brevet, ter wijl mr dr H. M. J. Wagenaar als secretaris zal optreden. Deze sub-commissie bestaat voor een groot deel uit mannen van het „Beheer". Onderwijs. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen, A. C. v. d. Smit te Wa.piik; te Ophe- mert, (Gld.), A. C. Jalink te Nootdorp; te Arum (Fr.), J. Brijker te Ouwerkerk (Z.)te de Meern (U.), E. J. Eichhorn te Heinenoord; te Schoonre- woerd, H. van Heyst te Nieuw- Lekkerland'; te Weesp, G. J. v. d. Poll te Vollenhove en A. Sonneveld te Terheijde. Aangenomen naar Voorst, T. H. Nijland te Ootmarsum; naar Havelte, J. M. Willemsen te Norg. Bedankt voor Ameide en Tien hoven, K v. d. Pol te Ede; voor Utrecht (bijz. pr.pl.), Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek; voor Kampen, J. W. van Pete- gem te Aalten. Geref. Kerken. Beroepen te Paesens en Vis vliet, S. van Bekkum, cand. te Rotterdam; te Oudeschoot, A. Plaatsman te Sybrandaburen te Zuilichem, W. J. v. Hoek te West-Terschelling. Bedankt voor Monster, J. Andree te Delfzijl. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Biezelingc, J. Tij mes te Nunspeet en D. v. Wil- sum te Kornhcrn. Geref, Kerken (art, 31 K.O.) Beroepen te IJselmuiden, C. Stam te Tweede Exloërmond. Aangenomen naar Oldenzaal, A. Duits, cand. te Kampen. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Dordrecht, D. Rijkhoek, Zendingspred. met verlof. Op 16 dezer slaagden te Den Haag voor het vakdiploma behan- gersbedrijf de heeren J. en A. J. Kabboord te Middelburg. Dhr St. v. d. Hoek te Re- nesse slaagde dezer dagen voor het examen schildersgezel, af genomen door de Vereen. Ver- edeling Ambacht tc Utrecht. DE BILT ZEGT: Veranderlijk. Weersverwachting, geldig tot morgenavond: Minder zonneschyn dan gister, kans op eenigo regen, matige wind, weer overwegend uit zuide lijke richting. Laatste berichten. Loonderving bij militaire keuring. Biykens een beschikking van het college van Ryksbemiddelaars zyn werkgevers, by verzuim door den werknemer ter voldoening aan een oproep voor militaire keuring, verplicht het loon over den eersten keuringsdag door te betalen. De Victoria Regla bloeit. De beroemde Victoria Regia, die slechts éénmaal per juar bloeit, is hedenavond en Woens dagavond van acht tot tien uur in de kassen van Hortus Botani cus te bewonderen. Gedurende de laatste oorlogsjaren maakten de verduistering en de „sperr-tijd" het onmogelijk een bezoek aan de kassen te brengen. Zooals men weet, opent de bloem zich alleen 's avonds en 's nachts en is dus overdag ge sloten. Prof. Dr H. M. van Nes. f Te Leiden ij op 84-jarigen I leeftijd overleden prof. dr H. I M. v. Nes, oud-hoogleeraar in de dogmatiek, zendingsgeschie denis, kerkrecht en christelijke ethiek aan de universiteit te Leiden, aangesteld vanwege de Nederl, Herv, Kerk. Arrestaties in Duitsohland. Door gewoonlijk welingelichte kringen te Berlijn wordt medege deeld, dat vele plaatselijke leiders van de Duitsche Christelijk De mocraten en Liberaal Democra ten in de Sowjet-zone zouden zijn gearresteerd. De redenen der ar- restaties zijn niet bekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1