Onze jongens in Indie. i Ongeregeldheden te Calcutta. Tweede Kamer. Protest tegen de Engel- sche politiek In Ned,-Indië. Zeeland in den oorlogsstorm. Perzife vraagt toelating van ai tentoongestelde, van tot Vredesconferentie. 1 bet leven in Zeeland in den strijd Hervatting evacuatie op Java. Hoe bouwt mon eon woning Bestrijding wortel- of peenvlieg. Prijzen Granen Oogst 1946. Tijdig binnenhalen van den oogst op Walcheren gewaarborgd. DE BILT ZEGT: Laatste berichten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vliasingen, Wal- atraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 33, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijckstraat, Tel af. 2052. in „De Hervormde Kerk" van 10 Augustus, deelt Ds Boitea 'te -Roodeschool een en ander tnee omtrent de ervaringen van ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 419 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 19 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 90 dooden en 9000 gewonden. Alle ziekenhuizen in Calcutta zijn vol met slachtoffers van de jeugdige leden zijner gemeente, ongeregeldheden bij de protest- die eerst in Amerika werden getraind en die nu weer scheep zijn gegaan naar Batavia. Ba dan schrijft hjj aan het •lot; actie tegen het Britsche optre den. De „dag van daadwerkelijk ver zet" leverde ongeveer 90 dooden en 9000 gewonden op. Een groot aantal geplunderde winkels van „Iiidordaad, ui welk een maal-Hindoes en Mohammedanen ston- •trooni vun „gekke dingen den j„ brand. Brandweerauto's worden onze onervaren jon-reden ttf en #ftn ell het aantal gen* meegesleept. Hu hoe go- brandmeldingen was ontelbaar. In makkelijk zullen *e losgeslagen cnMe gevB||en moe«t de politie worden van de duigen die hen het vuur openen om de menschen- vroeger leidden en steunden. I menigten te verdrijven. Gelukkig mag ik hoop koes- Oproerlingen deden herhaalde- teren, dat het met deze jongens jjik aanvallen op en smeten stee- goed zal gaan. Ik bemerk uit nen naar het bureau van het Pro hun brieven hoeveel zij b.v. aan vinciale comité van Bengalen, boord gehad hebbea aan bet bureaux van Hindoesche geregeld bezoeken der gods- j^-a^en werden bestookt. Voorts dienstoefenmgen. Maar ook, werd een Moskee in brand gesto- dat men op datzelfde schip kan ken gj, een warenhuis geplunderd, kidzen tusschen de godsdienst- j-)-e v00rnaamste ongeregeldheden oefening en het bordeel. VVij bleven tot Calcutta beperkt. In staan eenvoudig paf van deze xjelhi, Lahore en andere plaatsen mogelijkheden. Is elk leger dan tenslotte gelijk aan elk ander leger? En is er dan geen overheid die dit alles tegen kan gaan? DUIT8CHE KINDEREN IN SOWJET-ZONE. Het door de Britten goedge keurde blad „Telegraf" heeft, in antwoord op de jongste mel ding van het Sowjet-nieuws- bureau, bijzondere gevallen ge noemd, waarbij jeugd in de Sowjet-zone van Duitschland zou zijn verdwenen. De „Telegraf" meldt o.m. uit Usedom (groot eiland, waarop Swinemünde ligt)„In den zo- gevoerd. De bloedverwanten mochten geen contact met hun kinderen onderhouden. Nadat zij eenige weken waren vast gehouden, werden zij in vrach— auto's met onbekende bestem ming weggevoerd. Niets is sindsdien over hun lot bekend geworden". dan mededeelen, welke wijzigin gen z.i, moeten worden aange bracht, om de in vraag 6 bedoelde positie te verkrijgen? 8. Is de minister van oordeel, dat de wederopbouw een vlotter verloop kan hebben, indien de de centralisatie, door oprichting van streekbureaux, in het bijzonder voor de getroffen gebieden, in ruime mate wordt voortgezet en daarbij aan dc gemeentebesturen in deze bureaux medezeggenschap wordt gegeven, waardoor deze besturen mede verantwoordelijk worden gesteld voor de beslissin gen van dezo bureaux? staakten Mohammedanen het Ik sprak dezer dagen met een Qg DuitscherS collega over de noodzakelijk- heid van het op ruime schaal fflBPCheeren WG6f. aanstellen van leger- en vloot- Voor de eerste maal sedert de predikanten. Hij haalde de Duitsche nederlaag vonden in schouders op en vond het maar de .straten van Berlijn manifes- zoo-zoo de gemeenten daarvoor taties in militairen stijl plaats, leeg te pompen. Ten opzichte Een groep van. 50 mannen van het leger verkeerde hij in van 20 tot 25 jaar marcheerde een defaitistische stemming, in gelederen van 3, volgens het De toestanden zijn zóó, dat er gebruik van de Duitsche mfan- toch niets te beginnen is, wa3 terie, op den Kaiserdamm in zoo ongeveer zijn oordeel. De meeste kans om in die toestan den niet onder te gaan, hebben jongens uit zorgvuldig in ge- stagen geestelijken arbeid be- INTERNATIONALE ECONOMISCHE SAMENWERKING. Technische vertegenwoordigers van het departement van Buiten- lamdsche Zaken der V.S. zullen dezer dagen vertrekken om in di verse hoofdsteden, o.m. te 's-Gra- venhage, informeele besprekingen te houden en van gedachten te wisselen over het Amcrikaansche voorstel voor de oprichting van een internationale handelsorgani satie. Da besprekingen zullen vooraf gaan aan de eerste vergadering van een commlssio van voorbe reiding, Ingesteld door den soci- aal-economlsehen raad der Ver. Naties, waaraan ook vertegen woordigers van Noorwegen, Sy rië en Libanon, die geen leden van den raad zijn, zullen deelnemen. Politie-overvallen In Zuid-Afrika. Commissie-generaal voor Nederl.-lndië. Het wets ontwerp met 51 tegen 28 st. aangenomen. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp verklaarde de heer P a 1 a s (P. v. d. A.) het ontwerp met vreugde te begroeten. De commissie worde snel uitge zonden; er is reeds veel te veel tijd verloren gegaan. De heer Logemaan (P. t. d. A.) sprak In denzelfden geest, Het be- stuursgezag van den Landvoogd blijft onaangetast. De C.G. zal hem tot steun zijn In zijn boven- menschelljk zware taak. Ook de heer van Poll (K.V.P.) juich te het wetsontwerp toe, omdat het een eerste stap is tot de ontwar ring van de vermenging van de bestuurssferen, die gedurende den De politiële' Kaapstad heeft j'h^ou t en (A.R.} HYPOTHEEK ONROERENDE GOEDEREN. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal er binnekort een beslissing afkomen, waardoor het mogelijk wordt vrij geld op on derpand van onroerende goederen op te nemen. In plaats van ver krijging van geblokkeerd geld bij verleening van hypotheek, wordt dus de vrije beschikking over deze gelden toegestaan. een overval gedaan op de bureaux van het nationale bestuur van de Communistische partij en een aan tal documenten meegenomen. De voorzitter van de Communistische partij verklaarde, dat het doel van den overval was te trachten de Communistische partij in verband te brengen met de industrieele stakingen in den Witwatersrand. De partij staat echter niet achter de stakingsactie der vakvereeni- gingen. Ook in Johannesburg heeft de politie een overval op de bureaux der Communistischs partij gedaan. den Britschen sector van Ber lijn. Zij voegden vrouwen, van wie bekend is, dat zij betrek kingen met geallieerde soldaten onderhouden, beleedigingen toe werkte gemeenten. Dus laat de1 en zongen het sentimenteele predikant vooral in zijn ge meente blijven. Ik moet erken nen, dat deze redeneering in druk op me gemaakt heeft. En toch ben ik o zoo dankbaar, dat mijn jongens aan boord zooveel geestelijke steun heb ben gevonden." Ook deze zaak heeft dus twee kanten. Daarvan weten ook mee te sprekeni de predikanten, die concreet voor dc vraag worden gesteld, hun gemeente te blij ven bearbeiden of onze jon gens in Indië geestelijke ver zorging te bieden en de ge meenten die moeten beslissen of ze hun predikant zullen vast houden of hem in de gelegen heid stellen aan den roep van leger en vloot gehoor te geven. De beslissing kan moeilijk zijn. Maar één ding staat vast, al les wat mogelijk is moet ge daan worden, om onze jonge menschen, die aan zoo velerlei gevaar bloot staan, geestelijke steun te bieden. Het Nationaal Verbond heeft een open brief gericht aan den Britschen minister-president Clement Attlee, waarin krach tig wordt geprotesteerd tegen de huidige Britsche politiek t.a.r. Nederlandsch Indië. Het Nationaal Verbond pro testeert O.m. tegen het feit, dat de Britsche regeering voortgaat de „republiek Indonesia" te steunen door haar gelijkwaar dig aan de Nederlandsch-Indi- sche regeering te behandelen. In den open brief wordt met verontwaardiging gewezen óp de aanwezigheid van nog dui zenden Nederlanders in concen tratiekampen en op den steun, dien de republikeinen van de Britsche en Britsch-Indische troepen genieten bij het weg voeren van Nederlandsche eigendommen naar het binnen land. Na vele voorbeelden van het optreden der Britsche leger- autoriteiten te hebben aange haald, concludeert het Nationaal Verbond, dat „de catastrophale politiek van uw regeering een inmenging in onze binnenland- sche aangelegenheden betee- kent en- bovendien een smet werpt op de eer van de Brit sche vlag en van het Britsche rijk". Edelweiss-lied, dat evenwel een politieke beteekenis heeft. Duit- Van mobilisatie tot bevrijding. Een bezoek aan het Zeeuwsche Oorlogsmuseum roept vele herinneringen wakker. Er moet nog meer materiaal komen. betoogde dat de voorgestelde re- geling constitutioneel onaanvaard baar is, omdat men hier z.i. wel degelijk overdracht van bevoegd heid heeft. De C.G. bemoeilijkt de uitoefening van het opperbe stuur. Het doen en laten van den Landvoogd onttrekt zich aan het oordeel van het Kabinet, terwijl de Staten-Generaal practisch vrij wel uitgeschakeld is. Spr. wenscht geen verantwoordelijkheid te dra gen voor een beleid, dat hij als niet juist ziet en in strijd met de Grondwet. De heer Zandt (S.G.P.) ont wikkelde bezwaren van soortge lijken aard. De regeering geeft te gemakkelijk een deel van haar bevoegdheden uit handen. De algemeene verwachting was, dat nog een breed debat zou vol gen, maar het is anders geloopen. Het antwoord van den minister was ongewoon kort. In hoofdzaak werd verwezen naar de memorie van antwoord. Alleen is opnieuw gebleken, dat er tusschen minister Jonkman en zijn voorganger toch Dure Winterappelen, In Wyhe zijn du veilingen van de Froitvolllngsvereeni. ging „Beohter-Ysseloover" aan den gang. Op een dag werd deze week by den verkoop van fruit aan den boom een totale ontvangst van niet minder dan f 300.000 genoteerd. Twee boomgaarden met goudreinet- ten, tezamen twee H.A. groot, eigenaar baron de Vos van Steenwyk, brachten in veiling f 69.000 op. De oogst van deze twee boomgaarden werd ge schat op circa 3000 H.L. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.31 u., on der 19.56 u. Maan op 23.19 u., onder 14.43 u. L.K. om 2.17 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 20 Aug.: 7.01 u. 1.74 m., 19.17 u. 1.68 m. Provincienieuws Zeeland is nu ook een oorlogs- Strijd in Zeeland, museum ryk. In een voormalige wjj gaan verder en komen aan wel eenig verschil is, in dezen zin sche politie joeg de lieden uit- garage aan de Simpelhuisstraat1 rubriekZeeland in den strijd, j n.l. dat de huidige bewindsman een, die in de zijstraten ver- worden de bezoekers (en sinds Uitgeworpen strooibiljetten, in-meer de nadruk legt op het bijeen dwenen. Op een fluitsignaal de oprichting zijn er al heel wat structies voor den O.D. zyn de houden van het staatsverband, in werd echter weer verzameld een kijkje wezen nemen, zoowel inleiding daarop. En de storm is j tegenstelling met minister Loge- en de marsch werd vervolgd. Zeeuwen als vreemdelingen) ont- De geallieerden grepen niet in. vangen door den heer Winkster, die op onderhoudende en deskun- n dige wijze vertelt, aan de hand |van druk en bevrijding. Volgens radio leheran heelt de j gy binnengaan door het Perzische regeering een nota aan p00xtje ia men aj direct in de dc Vredesconferentie gezonden sfeer; iinks Duitaeh kanon om alsnog te worden toegelaten, waarbij aan Perzië volledige rech ten van deelneming zouden moeten worden toegekend. De nota voert aan, dat Perzië de Sovjet-Unie en Engeland tij dens den oorlog heeft gesteund, zelf den oorlog aan Duitschland en Japan verklaarde en zijn ad- haesie betuigde aan het Handvest der Vereenigde Volken. De regeering verklaart, dat het volk het als een beleediging van zijn nationale waardigheid zou opvatten, indien Perzië niet de zelfde rechten zou ontvangen als de 21 landen, waarvan verschillen de niet meer dan Perzië hadden gedaan om de geallieerde opera ties te vergemakkelijken. EVACUATIE OP JAVA. Op onze bureaux te Goee, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Zlerikzee ligt weer een nieuwe lijst van geïnterneerden op Java, die naar gealliëerd gebied zijn overgebracht. (Batavia en Semarang.) Vergunningen van 33 instanties. Door den heer Andriessen zijn aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister ken nis genomen van het bericht, dat hij, die op dit moment een huis wil bouwen, daar voor eerst bij 33 instanties de noodige vergunningen moet halen? 2. Wil de minister mededeelen of het in vraag 1 genoemde aantal instanties juist, of nagenoeg juist is? 3. Wil de minister mededeelen, welke instanties bij het afgeven van de noodige vergunningen, voor het doel als in vraag 1 aan gegeven, zijn betrokken? 2. Wil de minister mededeelen dat dit aantal, ter bevordering van een goeden gang van zaken, moet worden gehandhaafd? 5. Indien vraag 4 ontkennend wordt beantwoord, wil de minister dan mededeelen, welke instanties Onmiddellijk nadat Sjahrir Vrijdagavond in Batavia was teruggekeerd, werd het geal- lieerde hoofdkwartier monde- gemist kunnen worden, ling medegedeeld, dat de Indo- 6. Is de minister verder van nesische republikeinen bereid oordeel, dat in de huidige orga- waren de evacuatie in de on- nisatie de positie van het depar- middellijke toekomst te her- tement van Openbare Werken en vatten. Soedibyo heeft ver- Wederopbouw een zoodanige is, zocht, een vertegenwoordiger dat een vlotte gang van zaken, van de geallieerden naar Djok- den wederopbouw betreffende, ge- jakarta te sturen, teneinde over waarborgd is? de bijzonderheden van de eva- 7. Indien vraag 6 ontkennend cuatie te onderhandelen. wordt beantwoord, wil de minister en rechts een paar fietsen, die „ge-inundeerd" zijn geweest met een stuk landbouwgereedschap, nauwelijks herkenbaar door de honderden aangegroeide mossels. Dat doode dingen zoo kunnen spreken tot allen, die de benau wenis der bezettingsjaren hier hebben meegemaakt of er van hebben gehoord Mobilisatie, oorlog, oapitulatie, bezetting. Het begint, wanneer men het eigenlijke museum is binnengetre den, met de mobilisatie: oproepin gen en bekendmakingen, intrek ken van verlof. De proclamatie van onze Koningin, dat de strijd ia begonnen en een geschreven bulletin van den commandant der vesting Zeeland, dat Zeeland door vecht I Helaas: stukken granaten en verbrand zilvergeld uit het ge bombardeerde Middelburg vertel len onmiddellijk, dat Zeeland het niet kon houden. En zoo zitten we in de bezettingsjaren, waar van niemand de duur wist. De tjjd, dat de terreur der minden heid hoogty viert: een verzame ling N.S.B.-lectuur, een W.A.- uniform, „nieuwe-orde"-speldjes en distinctieven herinneren er ons weer aan. SS-teekenen, proclama ties van Milnzer, klapperkaarten van de Gestapo, een nummer van het Duitsche Zeeuwsche soldaten- blad „Seelander Wachtposten" j roepen ook dat weer in onze her innering terug. De ondergrondsche tegenstand. Maar daar liggen ook de be wijzen van den tegenstand, ver beten en stil. Een geheime zender, in Middelburg gebruikt en even verder een koektrommel met in- gebouwden ontvanger, een verza meling valsche stempels, „Aus- weise", persoonsbewijzen, bonkaar ten en niet te vergeten de ille gale litteratuur, van gestencilde nieuwsberichten tot „Vrij Neder land" en „Trouw" toe. Een serie kaarten van Walcheren ter voor bereiding van de landing hangt er boven als een bewijs, dat bezet gebied niet zal worden vergeten. Oorlogsmateriaal. Voor het oorlogsmateriaal is een aparte afdeeling gemaakt. Een uitgebreide verzameling mij nen, lichtkogels, granaten, ge weren enz. is een bewijs van de razernij, die een groep misdadigers bezielde. In den hoek is een miniatuur-mijnenveld aangebracht. Is het met opzet, dat in deze afdeeling ook de zweep, die in 't O.T,-strafkamp werd gebruikt, is ondergebracht 1 Oorlogsmate riaal I over Zeeland gekomen in een niets ontziende hevigheid. Foto's van de verwoestingen in Z.-Vlaanderen geven daarvan een scherp beeld. En hier staat ook de Zeeuwsche leeuw, nog achter prikkeldraad. Hij is nooit weg geweest uit de gedachten der Zeeuwen, maar hy moet nog worden bevrijd. Zeeland vrij, maar gewond. Dat ia de Indruk, dien de be zoeker in de volgende afdeeling opdoet. En hy wordt herinnerd aan de ramp, die Walcheren trof, aan den strijd, die gevoerd moest worden om de droog making: modellen van een bag germolen, een kraan en een zand zuiger, een zinkstuk, alsmede een maquette van de dichting van het gat by Rammekens. En op een goed-zichtbare, een eereplaats hangt het wapen van de 52nd Lowland Division, die Walcheren bevrijdde en welk wa pen een geschenk is van den commandant, generaal Hakewill Smith. man, die de nadruk legde op de mogelijkheid van ontbinding. De heer Schouten (A.R.) toonde zich zeer ontstemd, omdat de minister niet op zijn bezwaren was ingegaan, waarom hij dan ook niet wenschte te repliceeren. Daarmee kwam onverwacht een einde aan het debat. Bij de daarna gevolgde stem ming werd het ontwerp met 51 tegen 28 st. aangenomen. Tegen stemden de C.H., de A.R., de S.G.P. en de P. v. d, V. Het debat was weinig bevredi gend En bevredigend was ook niet, dat een zoo belangrijk besluit, met slechts 51 stemmen voor, genomen werd, terwijl meer dan 20 leden op het appèl ontbraken. Zoo Is de rondgang voltooid. En wy kunnen niet anders doen dan onze waardeering uitspreken voor do wijze, waarop deze schat van interessant materiaal tentoon gesteld ls. Vooral, wanneer men den korten tyd van voorbereiding in acht neemt. Toch ls dit slechts het begin. Er zijn nog schenkin gen toegezegd, doch er moeten nog veel meer voorwerpen komen en die zullen ongetwijfeld in onze provincie aanwezig zijn. Men doet Tegen de wortelvlieg of peen- vlieg, dient men uiterlijk Woensdag 21 Aug. a.s. op den grond van het met: zomerwor- telen beteelde terrein de twee de en laatste bespuiting toe te passen met 1 procent „For- biat", voor zoover verkrijgbaar in een hoeveelheid van 2 liter per vierkante meter. Zij, die de eerste bestrijding nog niet hebben kunnen toe passen, omdat het gewas te klein was, kunnen deze behan deling alsnog vóór 21 Aug. a.s. geven en een tweede en laat- er een goed werk mede, wanneer i ate bestrijding na 15 dagen laten men deze afstaat aan het Zeeuw- volgen. sche Oorlogsmuseum. Het Directoraat-Generaal van de prijzen heeft zich kunnen ver eenigen met de volgende prijzen per 100 kg. voor de zaaigranen oogst 1946. TelersprijsV erbruikersprij s ongesch. gesch. en 25 kg minder Winter- en zomertarwe: origineel le nabouw 2e en oudere nabouw Winter- en zomerrogge: origineel le nabouw 2e en oudere nabouw Wintergerst: origineel le nabouw 2e en oudere nabouw Zomergerst origineel le nabouw 2e en oudere nabouw Haver origineel le nabouw 2e en oudere nabouw De prijzen der niet te velde gekeurde zaaigranen zijn gelijk aan die der 2e en oudere nabouw, met dien verstande, dat in den telers- prijs ongeschoond een heffing van f2.50 en in den telersprijs ge schoond een heffing van f 2.75 per 100 kg. begrepen is. In afwijking met de vorige jaren dienen de telersprijzen onge schoond zoowel als geschoond als richtprijzen te worden beschouwd. De verbruikersprijzen zijn echter evenals vorig jaar maximum prijzen. Voor mais en boekweit zullen voor oogst 1946 geen prijzen worden vastgesteld. De leveringsvoorwaarden hebben geen verandering ondergaan. geplomb. en meer dan 25 kg 28— 32.50 41.— 43.50 25.40 29— 32.50 35— 24.55 28.— 31.50 34— 28.70 34.10 40.60 43.10 26.05 30.20 33.70 36.20 25.25 29.20 32.70 35.20 26.40 30.60 39.10 41.60 24.30 27.70 31.20 33.70 23.45 26.70 30.20 32.70 26.40 30.40 38.90 41.40 24.05 27.10 30.60 33.10 23.15 26.10 29.60 32.10 24.15 29.55 38.05 40.55 22.35 26.55 30.05 32.55 21.55 25.55 29.05 31.55 SMOKKELAARSBENDE ONTMASKERD. Een groote partij koffie, in den zwarten handel stellig 'n waarde van een half millioen gulden ver tegenwoordigende en bestemd voor Duitschland, kon door de activiteit van een 2-tal jonge po litiebeambten in beslag genomen worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. werd te Ede de aandacht van twee agenten ge trokken door een vrachtauto, die in een der straten stond. Het feit, dat een jonge man met een zware zak naar buiten kwam en deze in de auto borg, wekte de arg waan der politiebeambten en toen de wagen langzaam wegreed, volgden zij op korten afstand het voertuig, dat op de markt opnieuw stopte. Bij het zien der agenten, wilde de bestuurder er vandoor gaan, maar hij werd in zijn voor nemen verhinderd. I Al spoedig werd duidelijk, dat daar een goede vangst was ge daan. Twee zwarte handelaren be. nevens een drietal juist afge zwaaide militairen van de gezags- troepen bleken bij de affaire be trokken te zijn als leveranciers van groote en kleine partijen kof fie, die ten deele gestolen waren. Allen legden een volledige be kentenis af. De chauffeur had op dracht de koffie (een partij van honderden kilo's) te vervoeren naar een zwarte handelaar, wo nende in de nabijheid van de Duitsche grens, die wel verder voor expeditie zou zorg dragen. Radiorede Mlnleter van Juatitie. Donderdag 22 Aug. zal de mi nister van Justitie, Mr J. H. van Maarseveen te 21 uur over de beide zenders Hilversum I en II, een radiorede houden over het probleem van de vrijlating der po litieke delinquenten. Behoeften reizend publiek. Op 1 September zullen de toe wijzingen aan restaurants en ca- fé'i voor thee, suiker en melk worden verhoogd. Eveneens zullen restaurants van dien datum af, volgens bepaalde normen, in be perkte mate toewijzingen voor vleesch ontvangen. Door deze ver ruiming der toewijzingen voor z.g. warme dranken en door de verstrekking van vleesch bij war me maaltijden, zal ongetwijfeld beter tegemoet kunnen worden ge komen aan de behoeften van het reizend publiek. DoodelIJk mijnongeluk. Twee leden van de reddings brigade van de Juliana-mijn zijn Donderdag verongelukt bij een verkenning, noodzakelijk, voor de opruimingswerkzaamheden in ver band met den brand van Zater dag- op Zondagnacht. Omtrent de oorzaak van deze ramp tast men voorloopig in het duister. Het eigenaardige is, dat de mannen van de reddingsploeg op de plaats van het ongeluk wel een groote warmte opgemerkt hebben, die hun echter niet deerde. De Rijksdienst voor Landbouw- herstel, Inspectie Zeeland, deelt mede, dat aan den oproep tot be schikbaarstelling van tractoren met graanmaaiers-zelfbinders voor den graanoogst op Walche ren van zoo vele zijden gehoor is gegeven, dat thans ruimschoots voldoende materieel ter plaatse is aangevoerd, zoodat het tijdig bin nenhalen vin den oogst in ge waarborgd. Met dank voor de uit alle dee- len van het land ondervonden me dewerking kan derhalve worden medegedeeld, dat geen nieuwe aanbiedingen meer kunnen worden geaccepteerd. Alleen eenige dorschmachinei zijn nog van harte welkom. GOES. Vacantiezorg. Nadat het Comité Vacantie zorg de vorige week 2 tochten met de ingeschreven schoolkin deren naar buiten heeft ge maakt, staan er voor deze week 3 uitstapjes op het programma. Het eerste zal morgen plaats hebben en wel naar het sport terrein, waar een Wedstrijddag la georganiseerd, Bij de ver schillende spelen en wedstryden kunnen de deelnemenden prijs jes winnen, Woensdag staat een reis per extra trein naar Vlissingen op het programma, waar de dag op het strand zal worden door gebracht (vertrek trein 9 u., terug ongeveer 5.30 u.). De laatste reis is bepaald op Vrijdag per autobus naar Bur gers Dierenpark te Tilburg (.vertrek der bussen om 8.30 u., terug pm ongeveer 8 u. n.m.). De kinderen moeten zich verzamelen op de Beesten markt en welDinsdag (bij goed weer) om 8.30 u„ Woens dag om 8.15 u. en Vrijdag om 8 Gaat de tocht van Dinsdag bij ongunstig weer niet door, bij de reizen van Woensdag en Vrijdag wordt daar niet op ge let en zal ook bij minder gun stig weer worden uitgetrokken. Voor het reisje naar Vlissin gen is het wenschelijk, dat de kinderen zooveel mogelijk een schopje of emmertje mee nemen. Voor den Wedstrijddag van Dinsdag zou het Comité gaarne nog enkele prijsjes willen heb ben; daarvoor gaarne een be richtje vóór Maandagavond op het Bureau Wijngaardstraat 41 (tel. 2028). Het- Dubbelmannenkwartet „Octavo" o.l.v. Jan Kousema ker heeft te Doetinchem op het nationaal concours met 285 punten op een 2en prijs be slag weten te leggen. BORSSELE. Vrijdagmiddag schrokken de paarden, gespannen voor een wa gen van den landbouwer v. L., van 'n vuurtje. Zij deden een zij sprong waardopr de knecht W. van den wagen tuimelde en zijn sleutelbeen brak. Hij moest zich onder genees kundige behandeling stellen. THOLEN. Bij de fa. O. J. Contant en G. P. Contant zijn Donderdagnacht door eenige vandalen de groote winkelruiten met een zwaren steen ingesmeten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij het spelen is het 2-jarig zoontje van M. Meerman zooda nig komen te vallen, dat dokters hulp moest worden ingeroepen. De eerste hulp werd verleend door den militairen arts, dokt. Krijger, die een dijbeenbreuk constateerde. Bewolkt. Weersverwachting geldig tot Maandagavond: Meest zwaar bewolkt met plaat- seiyk eenige regen. Overwegend matige wind tusschen Zuid- en Z.-West. Temperaturen ongeveer als gisteren. De Vredesconferentie. De Vredesconferentie heeft met algem. stemmen besloten om Per zië aan de beraadslagingen te laten deelnemen. Ferrydienst HarwichZeebrugge. Vrijdagavond is de eerste Fer ryboot van de Engelsch-Belgische maatschappij der Ferrybooten in de haven van Zeebrugge binnen- geloopen na een dienstonderbre- king van zes jaar. De boot is de „Essex" van 2000 ton, die 540 ton goederen kan ver voeren. Het schip zal om de week twee of drie reizen doen. Moordenaarsbenden te Batavia. In de laatste dagen zijn leden van diverse moordenaarsbenden, die in October hun activiteit heb ben ontplooid, gearresteerd o.a. de moordenaars van 4 Europeanen uit Kwitang-West en voorts de moordenaars van 6 Europeanen het Tanah Abangsche, onder wie een vooraanstaand lid van de En- gelsche kolonie, A. P. Moss, pro- curtiehouder van de firma Maclaine-Watson. Het onderzoek wordt voortgezet en men kan meer arrestaties verwachten, die tot opheldering van meerdere moorden zullen leiden. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Goes (toez.), Ds Boeriyet te Achtum (Fr.). Bedankt voor Brandwijk, W. Vroegindewey te Poortvliet.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1