Totale herziening loonpolitiek? 'TIS NOG NACHT. Minister Jonkman tot de Indische bevolking Chr. Zislrenhuis De strijd tusschen Oost en West Wij moettn op korten termijn tot overeenstemming komen. Tweede Kamer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wfjckstraat, Telef. 2052. Het ziet er in de wereld nog altijd donker uit. De morgenstond van den vrede is gekomen, maar Het is nog stikdonkere nacht. En er is niets dat er op wijst, I dat spoedig het volle licht zal doorbreken. De conferentie die thans te Parijs gehouden wordt schijnt meer een kampplaats dan een] bijeenkomst die den vrede zoekt te bewerkstelligen en te handhaven. Het onderlinge wantrouwen komt telkens weer naar voren en beheerscht de discussies van begin tot eind. En dat nauwelijks een jaar na het einde van den oorlog, die rond zestig millioen dooden heeft gecischt en waardoor een chaos verwekt is, die alleen door eensgezinde samenwerking kan worden opgelost. En wat hier gebeurt, staat niet op zichzelf, maar het ie een symptoom van wat er woelt en werkt in de wereld. De oorzaak is niet ver te zoeken. De oorlog bracht niet alleen financieele en economische, maar nog veel meer geestelijke ontreddering. Of misschien kan het beter zoo worden gezegd, dat de oor log een der symptomen was van de moreele en geestelijke verwording van het mensch- dom. De schijn was zoo mooi in de eerste decennia van deze eeuw, een tijdperk van ver lichting en vooruitgang als nooit te voren. Maar tenslotte is het geble ken niet meer dan schijn te wezen.. Inplaats dat de wereld vooruit is gegaan op den weg naar menschelijkheid en ge rechtigheid, schijnt ze te hollen naar den ondergang. Hoe kan het ook anders, waar Gods Woord werd verlaten en waar de Schepper door de ont plooiing van den verborgen rijkdom der schepping, niet werd geëerd en geprezen, maar de mensch zichzelf op een voet stuk plaatste en als in de oude wereld, alleen maar begeerde voor zich een naam te maken. En nu is de menschheid, die de rijke gaven Gods miskende en misbruikte, door God in den oorlog zwaar getuchtigd. Maar de drukking der melk heeft geen boter voortgebracht. Inplaats van in zijn nood en ellende terug te keeren van zijn dwazen weg en zich te be- keeren tot God, zocht de mensch in eigen kracht een nieuwe en betere wereld te bouwen. Nog altijd is er de zelfhand having, de zelfverheerlijking. Nog altijd blijft de leuze van den in zichzelf genoegzamen menschgeen nood, wij redden 't zonder Hem I Ja, maar die het zeggen zinken. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 418 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Zaterdag 17 Aug. 1846 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Bij den bouw van een 60 M. hoogen betonnen koeltoren te Hengelo brak 12 M. boven den grond een steiger, waardoor 4 bouwvakarbeiders omlaag stort ten. Twee van hen verloren hierbij het leven. De twee an dere slachtoffers werden zeer zwaar gewond. Voor hun leven wordt gevreesd. Het conflict begint scher pere vormen aan te nemen Er begint op de conferentie te Parijs éenige helderheid te komen. Niet in dien zin, dat de par tijen dichter bij elkaar beginnen te komen en dat er kans is op een meer vlotte behandeling van de zaken, maar wel zoo, dat het langzamerhand duidelijk wordt, waarom het eigenlijk gaathet groote verschil tusschen Oost en West, het Russische streven naar opperheerschappij in Oost-Europa en het pogen van de Westelijke mogendheden om zich niet uit de Oost-Europeesche economie te la ten verdringen. Het was de Amerikaansche af gevaardigde Byrnes, die nu eens geen blad voor den mond nam. Wij hebben zoo zeide hij er niet het minste bezwaar tegen, dat de Sovjet haar standpunt inzake de onopgeloste 26 kwesties met kracht verdedigt, maar wij hebben wel bezwaar tegen de wijze waar op zij dit doet. De Sovjet-vertegenwoordiger had in zijn opmerkingen over de Italiaansche verklaring gezegd, dat „zekere groote mogendheden" zich door den oorlog verrijkt had den. Als hij daarmee op Amerika had gedoeld, wilde Byrnes hem er wel eens aan herinneren, dat Amerika onder de leen- en pacht wet goederen en diensten ter waarde van 111 milliard dollar had verstrekt. Op deze wijze ging Byrnes nog geruimen tijd voort. Zonder zichtbaar resultaat even wel. Molotov deed in zijn antwoord duidelijk uitkomen, dat hij zich zal blijven verzetten tegen de door de Westelijke mogendheden ver langde economische bepalingen der ontwerpverdragen. Hoe men tenslotte te Parijs tot overeenstemming moet komen is nog steeds niet duidelijk. Nota van de Stichting van den Arbeid. De Stichting van den Arbeid heeft opnieuwe het vraagstuk van de loonen en prijzen bestudeerd. In een uitvoerige nota wondt be toogd, dat er een wanverhouding is gegroeid tusschen de prijzen en de loonen. De Stichting van den Arbeid beveelt een aantal maatregelen aan, die noodzakelijk zijn als tijdelijke elementen in het kader van de loon- en prijspolitiek. Zij meent, dat tenzij zich een belangrijke prijsverlaging voltrekt, het moment onherroepelijk aanbreekt, waarop een totale herziening van de loonpolitiek geboden is. De volgende maatregelen acht de Stichting direct noodzakelijk 1. Verhooging van de kinderbijslag van f 2.40 tot f 3.60 per kind. 2. Invoering van een tijdelijke duurtetoeslag voor het tweede kind van f 3.60 per week. 3. Maatregelen, waardoor het aan het bedrijfsleven mogelijk wordt, voorschotten te verleenen op de te verstrekken kinderbijslag. 4. Verruiming van de mogelijkheden van extra verdiensten bij het werken in tarief. 5. Het openen van mogelijkheden voor het uitbetalen van collec tieve prestatiepremies in gevallen welke zich hiervoor leenen. 6. Voldoende garantie, dat de extra inkomsten als gevolg van hoogere arbeidsprestatie niet door het verlagen van het tarief ver minderd worden. 7. Het instellen van plaatselijke centrale commissies met inschake ling van organisaties van belanghebbenden voor de uitoefening van de prijscontrole. 8. De instelling van een algemeenen raad van overleg, waarin de arbeidersvakbeweging zal zijn ingeschakeld bij het Directoraat- Generaal voor de Prijzen in verband met de prijsvorming. VLISSINGEN. De accordeonvereen. „Cres- cendo" geeft o.l.v. van haar di recteur, den heer M. P. Vente- i vogel Maandagavond een con cert in het Bellamypark. Werkzaamheden irr de binnenhaven. De Rijkswaterstaat is begonnen met het ruimen van de wrakken, die in de Vlissingsche binnen haven nog bij tientallen liggen. Er is een bok aanwezig met een hefvermogen van 70 ton. Behalve schepen liggen hier ook eenige spoorwegwagons. Nabij de Keer sluis is eenige weken geleden zelfs een complete amphibie-tank naar baven gebracht. Het lichten is bijzonder moei lijk, omdat vele wrakken vol puin zitten, afkomstig van den dam- wand, die de Duitschers indertijd in de lucht lieten vliegen. Deze wrakken moeten er eerst uit, voordat begonnen kan worden met het herstel van dezen damwand. De voorbereidende werkzaamhe den zullen nog wel eenige weken in beslag nemen. De spoorbrug over den IJsel bij Zutphen is officieel geopend. De eerste feestelijk versierde trein trekt onder groote belangstelling over de brug. REPATRIËERINGS- DIENST. Het m.s. „Johan van Oldenbarneveld" wordt op 23 dezer te Amsterdam verwacht met 1983 repa- triëerenden aan boord. De passagierslijst ligt ter in zage op onze kantoren te Goes, Vlissingen, Middel burg, Zierikzee, Tholen en Terneuzen. In verband met het feit, dat het Donderdag een jaar geleden was, dat Japan capituleerde, heeft Minister Jonkman zich met een radio-rede gericht tot de Indische bevolking. Na herinnerd te hebben aan wat er in den loop van dit jaar ge beurde en aan het resultaat van Malino, waar gebleken is, dat in gezamenlijk overleg den weg te vinden is, waarlangs de vruchten der overwinning binnen ons aller bereik kunnen worden gebracht, vervolgde de heer Jonkman: Maar op Java, Madoera en Sumatra, luisteraars leven wij nog altijd onder oorlogsomstandig heden. Daar immers zijn vele Ne derlanders nog niet bevrijd, daar leven vele Nederlanders ook in de door de geallieerde bezette steden nog onder om standigheden die niet, of maar weinig beter zijn dan die, waaronder de Japanners ons hebben doen leven; van daar moesten tienduizenden Nederlanders geëvacueerd worden. Daar lijden onder de mil- lioenen Indonesiërs en Chi- neezen velen onder de ram pen van den feitelijk voort- durenden strUd. Daar herrees, noch hernieuwde zich ons Koninkrijk, doch opende zich een nieuwe periode van ellen de en strijd. Daar kwam uit de Indonesische, nationale beweging een staat in in den staat te voorschijn, welke als zoodanig al moeilijk te aan vaarden is, ook voor wie langs wettigen weg op historische grondslagen vergaande democra tische staatkundige hervormingen verlangen, doch welke door zijn ontstaan met Japansche toestem ming en medewerking en door zijn inrichting en voortbestaan met I behulp van Japansche wapenen en methoden de nederlaag van Japan schijnt te miskennen, en voor Java alsook voor Sumatra een staatsvorm schijnt te willen for- ceeren, waarvan de deugdelijkheid niet is komen vast te staan. En da'i wordt verdedigd op den on- juisten grond, dat het door Ne derland mede gedragen gezag zou zijn verdwenen, niet meer zou worden gewenscht en niet meer zou kunnen worden vertrouwd. Daar verkeert soms het edel streven van het Indonesisch natio nalisme in daden, zijner onwaar dig. Wij kunnen, zoo vervolgde de minister, ons de tegen woordige twisten niet langer veroorloven, en in elk geval niet lang meer. Dat kan en dat mag niet, noch in ons eigen belang, noch in ons gemeenschappelijk belang, noch met het oog op de in ternationale verhoudingen. Wij moeten op korten termijn tot een overeenstemming komen, waartoe de rede van H. M. de Koningin van 7 Dec. 1942 den weg heeft gewezen: de oude koloniale verhouding om te zetten in een verder samengaan in volkomen ge lijkwaardigheid. Het wordt hoogste tijd, en cr is nog tijd dat wij met el kaar op Java, Madoera en Suma tra, met Gods hulp vervullen, wnt deze koninklijke rede ons heeft opgedragen. Spanje en Italië hebben bij de betrokken instanties een verzoek ingediend om te wor den toegelaten als lid tot de „voedsel- en landbouworganisa tie". Commissie-Generaal voor Nederl.-lndië. Bij de behandeling van bo vengenoemd wetsontwerp dien de de heer Wagenaar (Comm.) een motie van orde in, om de behandeling uit te stellen tot de Kamer ikennis heeft kun. nen nemen van de instructie der commissie. Deze motie werd verworpen met 62 tegen 19 stemmen. De heer Vonk (P. v. d. A.) verklaarde, dat hij niet bereid is mede te werken aan een po litiek, welke zou voeren tot een voortzetting der gevolgde Indi sche politiek welke leidt tot ontbinding van het Koninkrijk. Hij vreesde, dat met deze com missie de ministerieele verant woordelijkheid in 't gedrang kan komen. Hoe iltan de minis ter verantwoordelijkheid dra gen voor fouten die hij niet heeft geweten? Spr. is niet be reid om aan het ontwerp mede te werken als er niet de zeker heid is, dat het wordt de wig tusschen de moeilijkheden en misschien de misslagen in het verleden en het mogelijke voortgaan in de moeilijkheden en misslagen in de toekomst. Nederland zal zich meer moe ten laten gelden, heeft Chur chill in Leiden gezegd. Het op perbestuur beginne daarmede binnenshuis. De heer M e y e r i n k (A.R.) merkte op, dat velen teleurge steld zijn door de in Indië ge voerde politiek. De heer van Mook is gegaan buiten het ge- zagskader, terwijl wij thans voor tal van vragen staan. Welke methode zal de regee ring en straks de commissie- generaal volgen? Wij weten het niet. Wordt de republiek met haar fascistischen vorm door de regeering erkend, ter wijl zij geen erkenning vindt i in de bevolkingsgroepen? De regeering heeft wel een oordeel over de republiek, maar zij wil er zich blijkens de memorie van antwoord niet over uitla ten. Zoo blijven wij in den mist rondtasten. Spr, zal bezwaarlijk zijn stem aan dit ontwerp kunnen geven. Dc heer Tilanm (C.H.) betoogde, dat het resultaat van het beleid van Dr van Mook tot nu toe droevig is, De Japansche geest leeft voort in de Japansche creatie: de republleik Indonesia. In de memorie van antwoord brengt de regeering tot, uiting de er kenning van het bestaan ecner republiek Indonesia. Door aan neming van het wetsontwerp zou men de Japansche creatie bekrachtigen. Dat valt spr. zeer moeilijk. De politiek Schermer- horn—Logemann—v, Mook kan hij niet volgen, Hij had ge hoopt, dat deze regeering een andere richting zou gaan. Het is moeilijk voor degenen, die het spreken met Soekarno en de zijnen afkeuren, het ont werp te aanvaarden. De aardbeving op de Antillen. De K.L.M.-persdienst deelt mede: het West-Indische bedrijf van de K.L.M. heeft zijn DC-3 vrachtvliegtuig, dat 3000 kg lading kan vervoerejj ter beschikking ge steld van het Roode Kruis aldaar, om hulp te verleenen in de Do- minicaansche republiek, die bij de aardbeving van verleden week zoo ernstig getroffen is. De beroemde schrijver H. G. Wells is te Londen op 79-jari- gen leeftijd gestorven. Provincienieuws Apotheken. In de week van 17 t.m. 23 Aug. zijn voor avond-en nacht recepten "geopend de volgende apotheken: te Vlissingen: fa. Ockenburg, Badhuisstraat; te Middelburg: fa. Pienbroek; te Goes: fa. la Porte. Benoemd tot: dijkgraaf van den Oud Kempenshofstedcpol. der, H. Smit Hz, te Stavcnis- se; dijkgraaf van het water schap Rieden c,a„ A. de Wade en tot plaatsverv. van den dijk graaf, J. Janssens, beiden te Koewachtgezworene van den cal, Oud Kempenshof tedcpol- der, J. K. Droogendijk te Sta- veniose; lid van den Dijkraad van de waterkeering van de cal, polders Oud Kempenshof'tede en Moggershll, als vertegen woordiger van den cal. Oud Kempenshofstedepolder, B M. Buurland te Stavcnisie. 't Zand vraagt om gas. De bewoners van 't Zand on der Middelburg hebben zich met een verzoekschrift gericht tot de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen even als tot Ged. Staten, in welk schrijven zij aandringen op het gasnet van Middelburg. De gaslevering aan 't Zand geschiedde tot nu toe vanuit Vlissingen, dit tengevolge van 't feit, dat 't Zand vroeger bij Koudekerke behoorde. De ge- meenlte Vlissingen nu schijnt een tekort aan gasmeters te hebben, terwijl het gasbuizen- net ten deele beschadigd moet zijn. Daar bij het gebrek aan ikolen en petroleum de behoefte aan gaslevering zeer groot is, waar de meeste bewoners na de inundatie weer in hun wonin gen zijn teruggekeerd, verzoe ken de onderteekenaars van be doeld schrijven dringend, zoo noodig slechts tijdelijk, aanslui ting op het Middelburgsche gasbuizennet. GOES. Ze waren komen liften Dinsdagmiddag maakten een man en een vrouw, die er erg slordig en vuil uitzagen op de Oude Singel een praatje met de aldaar wonende mej. K. Zij vertelden, dat ze van Amster dam waren komen liften en op hun verzoek liet mej. K. hen in huis om zich wat te was- schen, terwijl ze hen ook iets te eten gaf. Nadat de „gasten" vertrokken waren, ontdekte de bewoonster, dat haar bezoekers van de gastvrijheid wat al te ruim gebruik hadden gemaakt. Er bleken enkele gouden siera- den te zijn verdwenen, w.o. een dameshorloge (gemerkt 585), welke sieraden op den schoor steen in een doosje lagen. KLOETINGE. Op het Nationaal Muziek concours te Steenbergen be haalde „Excelsior" alhier in de afd. Uitmuntendheid met de nummers „Floris en Blance- floer" en „Bandietenstreken" een eersten prijs. WEMELDINGE. De alhier gestationneerde wnd. bootcomm. der rivierpolitie G. G. Pot, is in gelijke functie overge plaatst naar Gorinchem. YERSEKE. Te IJmuiden is de oester motorboot IJE 31 van de wed. J. F. Sinke, oestercultuur- mij. alhier, na bijna 6 jaar te ruggekeerd. De boot is destijds door de Duitschers gevorderd. Vereen. Chr. U.L.O. Opgericht is hier een vereen, voor U.L.O. op Chr. grondslag. De 3 scholen zullen trachten sa men te werken. Voor de Chr. school „Kakeldans" zijn voorloo- pig lid dhr J. W. Bol, J. J. Bo- gaarts en J. C. Cornelisse. KRUININGEN. Motor-ongeluk. Donderdagmiddag had alhier op den rijksweg een aanrijding plaats. Bij het passeeren van twee auto's wilde een motorrij der met duorijder daar tusschen door rijden. Het motorrijwiel werd echter aangereden en kwam evenals een der auto's in de sloot terecht. De passagiers van het motorrijwiel, afkomstig! uit Eindhoven, werden aan het hoofd gewond, de duorijder was I bewusteloos en moest per bran card bij omwonenden worden binnengebracht. Er was spoe dig geneeskundige hulp ter plaatse. KLEVERSKERKE. Rlngrljden, le pr. L. P, Brasser met 21 r. 2e pr. A. Crucq 21 r.; 3e pr. I, i Wisse 19 r.4e pr. H, Janse 19 r,5e pr. G. Geschier 15 r.6e pr. A. Brasser 15 r.7e pr, Jan Nljsse 13 r.8e pr. D. Gesch:ere 12 r.9e pr. Jan Geschlere 12 r. 10e pr, Joh. Kasse 10 r.11e pr. P. Wisse 10 r.12e pr. J Gi- deonie 10 r.13e pr, J. Onder- dijk 9 r.14e pr. P. Dieleman 8 r.15e pr. Kr. Poppe 8 r.16e pr. P.Polderdijk 7 r.17e pr. C. Wisse 5 r. Voor 3 extra prijzen werden 5 beurten gereden, le pr. L. P. Brasser 5 r.2e pr. J. Nijsse 4 r,3e pr. A, Crucq 4 r. De prijs voor de meeste volg- ringen werd gewonnen met 5 r. door L. P. Brasser, na ikampen met H. Janse, L. Wisse en A. Crucq. De potlepel werd gewonnen door J Gideonse. ST.-MAARTENSDIJK. De collecte voor schipper van Dijk heeft f 109 opgebracht. BROUWERSHAVEN. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering was alleen de heer C. W. den Boer aanwezig. In de vergaderingen uitgeschre ven op 8 en 12 Aug. was dit ooik het geval, zoodat de ver gadering ingevolge art. 54 der Gemeentewet thans kon door gaan. Besloten werd te voldoen aan het verzoek van het be stuur der Vereen, tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel om de noodige gelden te verstrekken voor herstel van haar door oor logsschade getroffen schoolge bouw. De geloofsbrieven van de ge kozen raadsleden werden on derzocht en tot hun toelating besloten. Te worstelen met vele moeilijkheden. Groote tekorten. Schade be draagt reeds 4y2 ton. Donderdagavond kwam de Ver. tot instandhouding van een Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlis singen in alg. ledenvergadering bijeen in de Noorder consistorie van de St. Jacobskerk. Na Schriftlezing en gebed heette de voorz., Ds M. L. W. Schoch, de aanwezigen welkom. Hij wees op de enorme moeilijkheden, die zich in het afgeloopen jaar en nog voortdurend voordoen. Het zie kenhuis heeft groote schade op- geloopen door de beschieting en nu ook het water weg is open baren zich steeds nieuwe gebreken. De schade is thans reeds gestegen tot 4Yt ton. De financieele zorgen hangen het bestuur als een Da- mocteszwaard boven het hooiu, zoo zelfs dat een der penning meesters ontslag nam. Doch vol gens spr. staan wij hier in het geloof. Spr. wekte de aanwezigen op veel te bidden voor het zieken huis, opdat men eindelijk de groo te moeilijkheden te boven zal ko men. Na lezing der notulen bracht de secr., de heer F. v. d. Velde, zijn jaarverslag uit. Hier uit bleek, dat van alle kanten sympathie voor het Ziekenhuis bestaat. Door het Restauratie fonds van de Synode der Ned. Herv. Gemeente werd een rente loos voorschot verstrekt van f 25.000.Door de Leidsche Chr. Oranje Ver. werd f 1500. geschonken, uit Amerika en En geland worden bewijzen van mee leven ontvangen, welke wellicht nog verdere gevolgen zullen heb ben. De schadecij iers zijn enorm hoog, de bezettingskosten bedra gen f 18.000, die der beschieting f 24.000 en de waterschade f 88.000. Door het bestuur is con tact gezocht met architect Rot huizen. De aannem. Christiaansen is reeds met het herstel begonnen. De tuinaanleg zal f 20.000 kosten, terwijl de schade aan het instru mentarium eveneens zeer hoog is. Met het Streekbureau Walcheren zijn besprekingen over het herstel en de financiën gevoerd. Voorts werd met het gemeentebestuur van Vlissingen geconfereerd over verhooging van de verpleegtarie- ven. De directrice, Zr. Bout, ver trok naar Den Haag. De pension- afd. is nog steeds gevestigd in huize „De Ooyman" te Doetin- chem o.l.v. Mej. Arensman. Vele aanvragen van geëvacueerde oud- Vlissingers komen binnen, mo menteel staan er 75 op de wacht lijst. Met de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente worden plannen besproken voor een Rusthuis. In de vacature van Ds Hietkamp werd Ds M. L. W. Schoch tot voorz. gekozen. Door het ver trek van Ds Smeenk onstond een vacature van vice-voorz. Gezien de enorme moeilijkheden kwam het gewenscht voor de functie van Directrice te vervangen door die van geneesheer-directeur, waar voor werd benoemd de plaatsver vangende voorz. Dokter J. J. Wolters en tot adj. directrice Zr. M. J. Blok. Het ledental bedraagt thans 181, w.o. 18 Diaconiën en 149 donateurs. Er zal een krach tige actie worden gevoerd tot uit breiding van het aantal leden cn donateurs. De penningmeester, de heer Ch. Kamermans, gaf een overzicht van de financiën, welke een ver- liessaldo aangeven van ruim f 17,000. Door de commissie voor het nazien der bescheiden werd schriftelijk gunstig gerapporteerd. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.28 u., on der 20.00 u., Maan op 22.27 tv, onder 11.57 u. L.K. 20 Aug. Hoog water te Vlissingen Zondag 18 Aug.: 5.20 u., 1.98 m., 17.42 u. 1.85m. De meditatie kwam voor dit nummer te laat in ons bezit. In het bestuur werd herkozen dhr F. v. d. Velde en gekozen dhrn Ds J. Hindriks en J. v. d. Meulen. Op een binnenkort te houden ledenvergadering zal het bestuur worden aangevuld met en kele damesleden. Door den geneesheer-directeur werd medegedeeld, dat achter het Ziekenhuis een tweetal barakken wordt gebouwd ter. behoeve van T.B.C.-patiënten, daar opname in de sanatoria zoo goed als uitge sloten is. Tot hoofd van de huis houding is benoemd Mevr. de wed. Ds Swart, voorheen sociaal werkster in de mijnstreek. Van het Gemeentebestuur is bericht binnen gekomen, dat met 1 Sept. het noodziekenhuis te Mid delburg moet worden ontruimd, zoodat de patiënten van Bethesda op dien datum zullen moeten te- rugkeeren. Deze zullen dan op het gedeelte van de bovenverdieping, dat reeds gereed is, worden on dergebracht. Een groot gedeelte van de zusters keert terug en leer ling-verpleegsters zijn voldoende te krijgen. Op een desbetreffende vraag deelde dokter Wolters mede, dat alle patiënten door de internisten en specialisten in het Ziekenhuis worden behandeld. Hijzelf heeft daar niet mede te maken. Aan het einde der vergadering zei de voorz., dat men met ge loof en vertrouwen op den Hemel- schen Vader de toekomst tegemoet kan gaan. Hij richte een speciaal woord van dank tot dokter Wol ters, die met buitengewoon groote kennis van zaken op zoo onbaat zuchtige wijze de algeheele leiding van het Ziekenhuis op zich heeft genomen en zijn schouders onder het opbouwwerk heelt gezet. Na dankgebed werd de samen komst gesloten. Kerknieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Doetinchem, W. Schouten te Zuilen (U.)te Heemstede (vac. A. Dondorp), G. Toornvliet te Groningente Zaltbommel, S. van Bekkum, cand. te Rotterdam: te Tweede Exloërmond, L. W. Muns te Hey-Tuindorp; te Ruinerwold, G. S. Oegema te Haulerwijk. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes, W. C. La- main te Rijssen en H. Ligten- berg te Vlaardingen. Beroepen te Goes, H. Ligten- berg te Vlaardingen. Op 10 Aug. slaagden voor het te Utrecht gehouden exa men voor den gezellengraad van schilder de heeren A. J. de Beste, J. Verrijzer en Chr. Ro vers ut Goes en P. Nagtzaam uit Ovezande, allen leerlingen van den heer W. Wisse te Goes. Te Breda slaagde voor het praktijkdiploma machineschrij- ven J. A. de Graaf te St.-Maar tensdijk. Nagek. Advertentie. Wegens personeelsvacantie is onze winkel en werkplaats van 17 TOT 24 AUGUSTUS GESLOTEN. MENNES' LAMPENHUIS, L. Noordstr. 57, Middelburg, t.o. den Blindenhoek. DE BILT ZEGT t Plaatselijk regenachtig. Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Aanvankelijk Oostelijke wind, die aan de kust tijdelijk krach tig zal zijn. Later matige wind tusschen Oost en Zuid. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk nog eenige regen, voornamelijk in het Zuiden van het land. Laatste berichten. Moordaanslag op Soekarno? Het Fransche persbureau A.F. P. bericht, dat volgens berichten uit geloofwaardige Nederlandsche particuliere bron twee weken ge leden een moordaanslag op Ir. Soekarno zou gepleegd zijn. De aanslag zou gepleegd zijn door een groep van 6 onbekend geble ven Indonesiërs. Republikeinschc kringen bewaren hierover het diepBte stilzwijgen. In September gedroogde Zuidvruchten. In September zal een bon wor den aangewezen, welke vpor alle leeftijden recht geeft op het koo- pen van 100 gram gedroogde Zuidvruchten. YERSEKE. In de gisteren gehouden Raads vergadering werden tot wethouder gekozen de heeren J. C. Corne lisse en F. de Koeyer Lz,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1