Activiteit Christelijke Vakbeweging. De conferentie van Parijs. Turkije In een moeilijke positie. 0e conferentie te Malino. Hulp uit Amerika. Oe Britsche troepen in Irak. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Kouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wljekstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 417 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Vrijdag 16 Aug. 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Verklaringen van Bulgarije en Hongarije. Twee voormalige bondgenooten van de As, Bulgarije en Honga rije, hebben gelegenheid gekregen zich in de vergadering van de Vredsconferentie uit te spreken. Eerst kwam de Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Za ken, Koelisjei, aan het woord. Hij begon met een verdediging van Bulgarije, en bracht de ver zachtende omstandigheden naar voren, die naar zijn meening mede een rol moeten hebben gespeeld bij het beoordeelen van het gedrag van dit land tijdens den oorlog. Men moet niet vergeten, dat Hitier op het hoogtepunt van zijn macht was toen het bondgenoot schap met Duitschland werd ge sloten; met een leger van een halt millioen man had het Bulgarije kunnen bezetten. De Bulgaren hebben zich van den beginne af aan verzet tegen de politiek van koning Boris. Het heeft zijn Joodsche bevolking be schermd, er zijn geen troepen ge bruikt tegen Engeland- en Ameri ka en er zijn geen vrijwilligers naar het Russische front gegaan. Na September 1944 heeft Bulga rije een half millioen man ge bruikt in den strijd tegen Duitsch. land-. Vervolgens verzette hij zich te gen de eischen van Griekenland. Dit land verlangt een gebied, waarop zich geen enkel Grieksch dorp bevindt. De schadeloosstel lingen, die het vraagt zijn onrede lijk. In het debat over de Bulgaar sche verklaringen steunden Polen en de Oekraine eenigermate het Bulgaarsche standpunt. De Oekrainsche afgevaardigde, viel in het bijzonder Griekenland aan, dat hij ervan beschuldigde veranderingen op de Balkan te willen forceeren, zonder rekening te houden met de gewijzigde poli tieke omstandigheden. De Grieksche gedelegeerde Tsaldaris verdedigde zijn land te- j gen de aanvallen, die daarop wer den gedaan. De Bulgaarsche troe pen werden in Griekenland niet slechts voor bezettingsdoeleinden gebruikt, en zij overtroffen zich- zelve in wreedheid. Men vraagt ons, aldus Tsaldaris, de nieuwe Bulgaarsche regcering niet hard te vallen over de fouten van de vo rige, maar het nieuwe Bulgarije heeft de expansiepolitiek van het oude overgenomen. Bulgarije heeft eerst den oorlog verklaard aan Duitschland, toen de roode troepen reeds in het land stonden. Het ongestraft laten van dit land zou onder deze omstan digheden een sinistere beteekenis hebben. Vervolgens lichtte de Hongaar- sche premier het standpunt toe, dat zijn land ten aanzien van het ontwerp vredesverdrag inneemt. Hongarije heeft ongetwijfeld aan den oorlog deelgenomen als partner van Duitschland-, doch men mag dit kleine land niet de zelfde maatstaven aanleggen als de fascistische groote landen. Het wenscht met zijn naburen in vrede te leven en verwerpt het agres sieve revisionalisme. Het teruggeven van noordelijk Transsylvanië aan Roemenië zal vooral de economische positie der Hongaren in dit gebied bedreigen. „Wij grijpen echter met vreug de de hand, die door de Roemeen- sche regeering naar ons werd uit gestoken". Indien geen rechtstreeksche on derhandelingen mogelijk zouden zijn, laat dan de conferentie een commissie van onderzoek naar Transsylvanië zenden. Tenslotte verzette hij zich tegen de economische clausules van het ontwerp vredesverdrag. De eco nomische toestand van Hongarije heeft reeds tot een enorme inflatie geleid. Bij het hierop gevolgde debat heeft Masaryk (Tsjecho-Slowa- kije) de Hongaren in scherpe be woordingen aangevallen. Wat, zoo vroeg hij, is er te recht gekomen van de zeer groote Joodsche minderheid in Hongarije. Hier is reeds een anti-semitische campagne begonnen, lang voordat Hitier de macht kreeg en na de bezetting van Zuidelijk Slowakije zijn duizenden Slowaken en Tsjechen behandeld volgens de methoden van de as. Masaryks rede werd krachtig toegejuicht. ren, zal Indonesië als een een heid moeten worden behandeld. Intusschen moet elke poging die gedaan wordt, om het gevreesde uiteenvallen van Java en Sumatra en de buitengewesten te voorkomen, met vreugde worden begroet. Daarom is de conferentie te Malino, wanneer men die noch van pro-Nederlandsch noch van anti-Nederlandsch, maar van wereldstandpunt bekijkt, de meest bemoedigende gebeurte nis, die in de laatste maanden in Oost-Indië heeft plaats ge vonden." werknemers vertegenwoordigd zijn, heeft met algemeene stem men besloten, maatregelen te treffen om de koopkracht van de franc te verhoogen, door verhooging der productie en verlaging der prijzen. Men zal trachten te voorko men, dat sommige ondernemin gen buitengewoon hooge loonen betalen, terwijl anderzijds het loon van hen, die minder dan het minimum verdienen, om hoog moet. Zal zijn territoriale inte griteit beschermen. Volgens radio Ankara heeft Recep Peker, de Turksche pre mier, aan de nationale vergade ring medegedeeld, dat de re geering de Russische nota in zake wijziging van het verdrag van Montreux in studie heeft. De regeering, aldus Peker, is bereid met de geallieerden en andere belanghebbende landen over deze wijziging te onder handelen, waarbij Turkije ech ter zijn territoriale integriteit, zal beschermen. Sprekende over de buiten landsche politiek, zeide Peker, dat het Turksch-Britsche bond genootschap de basis hiervoor zou blijven vormen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de betrekkingen met de V.S. zich goed ontwikkelen. Het verdrag van Turkije met de Sowjet-Unie is in Juli 1945 op verzoek van de laatste be ëindigd. Het zou worden ver vangen door een verdrag, dat beter aan de eischen van het oogenblik zou voldoen. Peker betreurde, dat het, ondanks de moeite door Turkije op dit punt gedaan, nog niet tot een nieuw verdrag is gekomen. Hij vertrouwde echter, dat in de naaste toekomst de betrek kingen met de Sowjet-Unie zouden verbeteren en dat het wederzijdsche vertrouwen zou worden hersteld. EVACUATIE GEÏNTERNEERDEN OP JAVA. Tot dusver is nog geen offi- oieelc republikeinsche verklaring op het geallieerde hoofdkwar tier binnengekomen ter aanvul ling van de verklaring, die de republikeinsche woordvoerder te Batavia tegenover eenige journalisten heeft afgelegd, n.l. dat „de evacuatie van geïnter neerden uit het binnenland waarschijnlijk de volgende week zal worden hervat". Op het geallieerde hoofdkwar tier hoopt men evenwel, dat een dergelijke verklaring spoe dig na Sjahrirs terugkeer zal worden afgegeven. Na zijn conferentie met Sjah- rir heeft generaal Mansergh het Indonesische ministerie van defensie op 12 Aug. een brief gezonden, waarin hij er op aan dringt, dat na het hervatten van de evacuatie voorrang zal worden verleend aan hen, die door de Japanneezen zijn ge ïnterneerd. GEEN „HANDSCHOENTJES" VOOR CANADEEZEN. Sinds eenigen tijd wordt er geen toestemming verleend voor het trouwen bij volmacht van Nederlandsche meisjes met Ca- nadeezen. Er moeten zich n.l. moeilijkheden hebben voorge daan doordat Canadeesche In Goes, Terneuzen en Middel burg zijn dezer dagen de z.g. ka dervergaderingen van het CNV voor de bestuursled'en der aange sloten organisaties gehouden, waar de lieer J. Schipper, secr. van het CNV sprak. De vergadering te Middelburg stond onder leiding van den heer P. Meliefste, voorz. van den Mid- delb. Chr. Besturenbond. In een kort, kernachtig betoog behandelde de heer Schipper ver schillende actueele vraagstukken. De rijksbemiddelaars, die eigen lijk rijksloonregelaars zijn, vor men momenteel slechts instrumen ten in de hand der regeering en het gebeurt, dat deze (zooals nu uit het conflict in het bouwbe drijf weer blijkt), ingrijpen in een langs wettelijken weg tot stand gekomen overeenkomst tusschen werkgever en werknemer. In an dere gevallen wordt wel het ad vies van dë vakbeweging gevraagd doch vaak zonder meer terzijde geschoven. Dit alles vloeit voort uit het beginsel der geleide econo mie. Het is noodig, dat de chr. vakbeweging daartegenover haar houding bepaalt. Ook wat het vraagstuk van loonen en prijzen betreft moeten de leden zich een goed! oordeel vormen. Het regee- ringsstandpunt is: geen loonsver- hooging, anders kan inflatie niet worden voorkomen. De Raad van Vakcentrales poogt ook t,a.v. dit vraagstuk de spanningen op te heffen. Spr. ontkende, dat de oude vakbonden niets anders doen dan contributie heffen en verder stil zitten en de suggestie van een blad als „Je Maintiendrai", dat de Stichting van den Arbeid ge regeerd wordt door de werkge vers, wees hij van de hand. De ontwikkeling van dë be drijfsorganisatie is tegengevallen. Al wendde de Stichting v. d. Ar beid zich hieromtrent tot de regee ring, deze ging daarop niet in en liet het plan door ambtenaren uit werken. Gevolg was het vooront werp-Vos, dat nu wel van de baan is, maar wat tevens mee brengt, dat wij nog geen stap ver der zijn. De zorg voor dë ouden van da gen is een belangrijk punt, ook voor de vakbeweging. De St. v. d. A. zond hierover een nota aan den min. v. soc. zaken, daarin concludeerend, dat als tijdelijke noodmaatregel een bedrag van 9 per week diende te worden uitbe taald'. Voor 1946 kost dat echter al een bedrag van 140 mill, gul den. De opbrengst van de ver eveningsbelasting, die hiervoor zou worden gebruikt, schijnt nu weer een andere bestemming te krijgen. Bij deze kwestie staat op den achtergrond de reorganisatie van heel de soc. verzekering. Een goede oplossing kan gevonden worden in een bed'rijfspensioen. Als het straks tot een fusie mocht komen tusschen het NVV en de EVC zal opnieuw moeten worden bepaald, of in dat geval samenwerking nog mogelijk blijft. Het advies werd gegeven in het komende seizoen door naar stige studie en inspanning zich een juist beeld te vormen van de vraagstukken van de bedrijfsor ganisatie en niet minder van dat van de medezeggenschap in het bedrijfsleven. Daartoe is principi- eele vorming gebiedende eisch. De Christelijke vakbeweging richt zich daarbij naar de eischen van Gods Woord en is het daarin eens met de uitspraak der Synode van de Ned. Herv. Kerk. Op haar beurt mag de Chr. Vakbeweging vragen, dat ook die Kerk die be ginselen zal prediken. Van de gelegenheid met den heer Schipper van gedachten te wisselen werd druk gebruik ge maakt. „De meest bemoedigende gebeurtenis van de laat ste maanden." Het Britsche nieuwsblad „Straits Times" te Singapore schrijft over de conferentie te Malino o.m. „Op de een of andere ma nier zal het uitgestrekte en verspreide eilandenrijk van Oost-Indië weer de administra tieve samenhang moeten krij gen, die het voor den oorlog onder Nederlandsch bestuur had- Wanneer het aan het men- schelijke ras ooit zal gelukken een wereldstaat te organiiee- „Stille armen" en on klnderzorg. Door Amerikaansehc burgers zijn ongeveer 250Ü „stille ar men" in Nederland geadop teerd. Namen en adressen van deze in nood verkeerende Ne derlanders zijn door Neder lands Volksherstel, in overleg met sociale instellingen bijeen gebracht. Het zenden van nieuwe adreslijsten is op ver zoek van Amerika thans stop gezet, zoodat aan nieuwe aan vragen niet kan worden vol daan. Een andere belangrijke hulp uit Amerika is de verstrekking van allerlei noodzakelijke goe deren aan instellingen werkend op het gebied van kinderzorg. De hiervoor door het American relief for Holland aangekochte goederen zijn nu voor verzen ding gereed; zij omvatten o.a. 10.000 beddelakens, 9.000 sloo- pen, 5.000 dekens, 7.000 hand doeken, 40 opvouwbare kinder- ledikantjes met matras en grondzeil, 700 kussens, vele tienduizenden stuks boven- en onderkleeding, zoowel voor de kinderen als voor hun verzor gers, kousen, zakdoeken, schor ten, 5.000 paar kinderschoenen, duizenden ponden breigarens en breiwol, gereedschapsdoozen voor handenarbeid en naaiwerk, duizenden borstels, bezems en andere huishoudelijke artike len, een aantal naaimachines, schrijfmachines en kinderwa gens, een volledige weck-instal- latie enz. De stemming in Perzië zeer verbitterd. De Perzische eerste minister heeft tijdens een interview met 1 een correspondent van Reuter verklaard, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Basra (Irak) de stemming van het Perzische volk zeer heeft ver bitterd. De regeering heeft nog geen besluit genomen wat be treft het al of niet voorleggen van de kwestie aan de V. N. In de provincies waar de olie velden zijn gelegen heerscht volmaakte rust, aldus Soeltaneh. De buitenlandsche politiek blijft gebaseerd op vriendschap met alle landen. Vriendschappe lijke betrekkingen zijn echter alleen mogelijk, wanneer de groote mogendheden zich ont houden van bemoeiing met Per- zië's binnenlandsche aangele genheden. autoriteiten het standpunt zou den hebben ingenomen, dat op grond van de Canadeesche wet geving dergelijke huwelijken bij volmacht niet rechtsgeldig zouden zijn. Hangende een on derzoek te dezer zake heeft men gemeend het sluiten van dergelijike „handschocn"-huwe- lljken met Canadcezen te moe- ten stop zetten. HET LIJK VAN MUSSOLINI. Do kist mot hot stoffolfjk over schot von Mussolini 1b in hot lijkenhuis van Milaan geopend. Hot lfjk bevindt zich in oon verro- gaanden staat van ontbinding, maar het kon gëïndentlficeerd worden. De Italiaansche plaatsvervan gende premier, Nenni, verklaarde, dat de Italiaansche regeoring thans niet in staat is het verzoek van Mussolini's weduwe om haar het stoffelijk overschot ter be- schikking to stellen, in te willi gen, gezien de activiteit van neo fascisten. len met producten en het pro duct van Philips is gewild, daar kan veel mee betaald worden, i Het product is klein, maar be langrijk. Spr. wees er o.a. op, dat de ICL.M. voor haar radioverbin- gen gebruik maakt van dc bui zen, welke in Sittard gemaakt worden, dat de walvischvaarder de „Willem Barentsz", die straks in de zuidelijke Poolzee op de walvischvangst gaat, evenzeer gebruik maaikt van deze radiobuizen. ECONOMISCHE MAATREGELEN IN BELGIË. De Belgische nationale ar- beidsconferentie, wrarin de re geering, de werkgevers en de NIEUWE MAATREGELEN VOOR DE VARKENSHOUDERIJ. Om de inkrimping van den var kensstapel te bevorderen en de bestrijding van de clandestine slachtingen doeltreffender te ma ken, is een aantal nieuwe voor schriften in hot voorzieningsblad afgekondigd. Deze voorschriften hebben betrekking op het aanhou den, verhandelen en vervoeren van biggen tot een levend gewicht van 25 kg. Fokkers mogen van elke toe gewezen zeug per kalenderjaar twee toom biggen opfokken. Tot 1 Januari a.s. mag een toom biggen worden aangehouden. Het vervoer van alle soorten varkens dus ook van biggen beneden 25 kg is alleen toe gestaan, wanneer dit geschiedt onder dekking van een geldig geleidebiljet. Voor het verhandelen van var kens zijn aankoopvergunningen noodig. HET PHILIPS BEDRIJF TE EINDHOVEN. Vestigingen in an dere plaatsen. Het Philips-bedrijf te Eind hoven werkt thans met 20.000 menschen. Mede in verband met de vernielingen tengevolge van den oorlog, worden thans buiten Eindhoven vestigingen in het leven geroepen. Zoo is deze week te Sittard een montage-atelier van haar afdeeling radio-buizen geves tigd. Bij de opening deelde Ir Tromp mede, dat mede door de breede toepassing van appara ten voor medische doeleinden, nederzettingen van blijvend karakter noodig zijn. Verder betoogde hij, dat als de belangen van de zaak ge diend worden, ook de belangen van het land gediend zijn. We weten, aldus Spr., dat er ge werkt zal moeten worden in ons land. Veel materiaal moet worden ingevoerd uit het bui teland. We kunnen alleen beta. TRIBUNAAL TE GOES. Hij had met den „stiesel- pot" geioopen. Dingenis Me ij aard, mosselhandelaar, was de vierde uit Yerseke, die terecht stond. Hij had wel het meeste op zijn kerfstok van degenen, die te recht stonden. Uit financieel oogpunt was hij in 1939 tot de N.S.B. toegetreden en was dit tot 't einde gebleven. Hij had met de „stieselpot" geioopen om propagandabiljetten aan te plakken. Als W.A.-mSn had hij bij de Pinkster-relletjes in 1941 het Kringhuis aan de Koning straat te Goes bewaakt. Naar besch, bij een verhoor 'had mee gedeeld, behoefde hij aan t schoonvegen niet deel te ne men, daar hij „te klein van postuur was". Naar hij nu ver telde, had hij hieraan niet deel willen nemen, daar hij dit op treden der W.A. te ver vond gaan. Later had hij aan derge lijke demonstraties ook niet meer deelgenomen, „daar hij 't een min zaakje" vond. Hij was voorts in den oorlog op de mosselkokerij „Molusken" gaan werken, welke kokerij nage noeg geheel voor export naar Duitschland produceerde. Besch. colporteerde verder met „Vova" en de „Zeeuwsche Stroom" en had een bezoek aan den beruch- ten Duitscher Karl Emde ge bracht op diens bedrijf te Wiek auf Föhr. Hij was daar echter met ruzie weggegaan, zei hij. Nadat de voorz. nog verschei dene punten uit het dosiir be licht had, kwam het tribunaal tot de conclusie, dat besch. on danks zijn nog al onschuldig voorkomen ter zitting, een vooraanstaand N.S.B.-er ge weest is. Mr Dirven bracht naar vo ren, dat deze besch. een der weinigen was, die openlijk toe gaf een werkzaam lid der N, S. B. te zijn geweest. Hij heeft later wel ontdekt, dat de N.S.B. niet was, wat de propaganda deed gelooven. De band met zijn kameraden was echter nog te sterk dan dat besch. toen dadelijk met de heele beweging kon breken. Een politieman sluit de rij. Pieter Slager, wacht meester der Rijkspolitie uit Ei kerzee, was gemeenteveldwach ter, gemeentebode en naar hij zei, eigenlijk tevens ook burge meester van Colijnsplaat ge weest, daar de burgervader zelf meestal te Kortgene was. Daar door was hij met den Ortskom- mandant Riedel veel in aanra king geweest. Door vriend schappelijk met dezen Riedel om te gaan en hem op avondjes aan huis te ontvangen had hij veel voor de burgerij kunnen bereiken. Hij had alles gedaan voor de inwoners van de ge meente. Daarom is dc behande ling, die hij me heeft onder gaan, niet verdiend. Een groot deel der Ingediende klachten berust op veeten met bepaalde personen. Met den „boezem vriend" Slings, N.S.B.-burge- rneester, had Slager meer on- eenigheid dan wat anders, zei hij. Zijn dochter was voorts verloofd met zekeren Smits, die voor opleiding in 1941 naar Schalhaar ging. Eerst in 1942 was besch, er achter gekomen, dat Smits N.S.B.er was gewor den. Later is de verkeering dan ook uitgegaan. Mr P. C. Adriaanse meende, dat wat betreft den omgang met Riedel, die een geschikte kerel was, de fout vau Slager is geweest, dat deze de amb telijke betrekkingen heeft door getrokken tot een zekere graad van vriendschap. Hetzelfde j geldt van de kwestie Slings, i Besch. heeft fouten gemaakt, maar hij deed het -niet uit ver keerde motieven. Op verzoek van verdediger trok het tribu naal zich in raadkamer terug en verklaarde daarna de be schuldiging vervallen. Uitspraak in de overige ge vallen op 28 Augustus. Uitspraken Adriana M. Paardekooper, kok kin Wemeldinge en F. W. Koo- man, koopman te Goes, beiden ontzetting rechten en onmiddellijke invrijheidstelling; W. B. v. d. Berg, zonder beroep, Rilland- Bath, vervallen verklaring van de beschuldiging en in vrijheidstel ling A. Kant, boowkweekers- knecht, Kapelle: ontzetting rech ten; Cornelia J. Mallekoote, geb. v. Doorn, Goes: onderzoek buiten de zitting hervatten; P. J. Cle- ment, meubelmaker, Goes: ontzet ting rechten; J. G. Wattez, ban ketbakker, Goes: radiotoestel ver beurd verklaard, ontzetting rech- ten en in vrijheidstelling. REPATRIËERENDEN UIT 1NDIË. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, fholen en Ter neuzen ligt de passagiers lijst van de „Kota Agoeng" ter inzage, welk schip op 19 Aug. a.s. met 809 re- patriëerenden aan boord te Rotterdam verwacht wordt. Provincicnieuws Benoeming Burgemeester Yerseke. Bij Koninklijk Besluit van 10 Augustus 1946, no, 13 is met in gang van 1 September 1946 be noemd tot burgemeester der ge meente Yerseke, de heer A. C. Willemsen, thans burgemeester te Wemeldinge. De heer Willemsen is geboren te Yerseke op 10 Juni 1900, Ne. het doorloopen van de H.B.S. met 5-jarigen cursus, behaalde hij het diploma Staatsinrichting M.O. Teneinde zich in de Fransche, Duitsche, Engelsche en Deensche taal te bekwamen, verbleef hij geruimen tijd buitenslands. Tevens nam hij kennis van de oestercul tuur in die landen. Daarna was hij geruimen tijd in de oestercultuur practisch werkzaam. Op 1 Maart 1938 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Wemeldinge. Tijdens de bezetting werd hij door den bezetter ont slagen. De S.D.O.A. in Middelburg. Naar aanleiding van het be richt, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de S.D.O.A., thans te Bussum in garnizoen, naar Middelburg zal worden over geplaatst, vernemen wij nog na der, dat door het gemeentebestuur van Middelburg ernstige pogingen daartoe in het werk worden ge steld, doch dat het tijdstip, waarop dit het geval zal zijn, zelfs bij benadering nog niet kan worden genoemd. De moeilijkheden met betrekking tot de huisvesting der militairen, zoowel als die wat het onderdak brengen der gemeente secretarie en van den distributie- dienst betreft, zijn zeer groot. MIDDELBURG. De Balans. Eén der leelijke openingen in het stadsgeheel is zeker de Ba lans. Bij regenweer is het terrein één groote modderpoel en bij droog weer en sterken wind heer- schen er complete zandstormen. Men is eenigen tijd geleden reeds begonnen met het ophoogen van dit terrein, doch dit moest worden gestaakt wegens gebrek aan ge- schikten grond. Te vaste klei kan voor dit doel niet worden ge bruikt, daar in dat geval het mid del erger zou zijn dan de kwaal. Zoodra dus voor dit object vol doende goede grond beschikbaar zal zijn, zal het terrein geheel worden geëgaliseerd en kan wor den begonnen met het inzaaien van gras. Mogelijk komt er ook nog een bloemperk. Waarschijnlijk wordt dit najaar nog gras gezaaid. Uiteraard zal dit parkje slechts tijdelijk zijn, want het terrein is bestemd voor bebouwing. Hedenavond acht uur geeft het Chr. Muziekgezelschap „Oefe ning na den Arbeid" een concert op de tent op liet Molenwater. VLISSINGEN. De Afd. Vlissingen van het Ncd. Roode Kruis deelt hierbij mede, dat het door papier, schaarschte niet mogelijk is geweest, voldoende wedstrijd folders te verspreiden. Voor diegenen in Vlissingen, die geen folder hebben ontvangen, be stgat toch de mogelijkheid, aan den wedstrijd deel te nemen. Zij kunnen zich dan op een ge woon velletje papier als lid op geven en daarop hun schatting vermelden en dit dan met de contributie in een gesloten en veloppe in de stembussen wer pen. Souburgsche Oranjevereeniging. Tijdens een gecombineerde ver gadering van de Oranjevereeni ging en den Centralen bond van buurtverenigingen is tot fusie besloten. De gefuseerde vereni gingen zullen den naam van „Souburgsche Oranjevereniging" dragen. In verband met den verjaardag van H, M. de Koningin zullen er feestelijkheden plaats hebben en wel op 30 Aug. een herden kingsavond en op 31 Aug. een aubade van de schoolkinderen en kinderspelen, ringrijderij te paard, een historischen optocht, turn oefeningen, zwemwedstrijden, mu ziek- en zanguitvoeringen. Ook wordt er een etalagewedstrijd ge organiseerd evenals een wedstrijd gevel-versieringen. Des avonds zal er een lichtstoet zijn. BORSSELE. Alhier is een nieuw postkantoor geplaatst in de Weststraat. Be heerder is dhr A. Koole, zulks in de plaats van wijlen dhr S. Alme- kiuders. YERSEKE. De eerste Zeeuwsche oesters zijn gisteren naar Holland ver zonden. ARNEMUIDEN. De installatie van den nieuwen burgemeester dhr J. Langebeeke, zal plaats hebben a.s. Zaterdag middag om twee uur, op het ge meentehuis alhier. ST.ANNALAND. Opnieuw kwam een treurig bericht in onze gemeente. De wed. J. Gunst* ontving een telegram, waarin vermeld was, dat haar zoon Engel op noodlottige wijze om het leven was gekomen op Za terdag 10 Augustus te Biak (Nw Guinea). Tot voor kort zat mili tair Gunst bij z'n broer Jan in Soerabaja. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Wist U dat men volgens art. 95 der Alg, Politieverordening der ge meente St. Annaland, niet met geladen wagens, karren en andere Op- sn ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.26 u., on der 20.02 u. Maan op 22.08 u., onder 10.36 u. L.K. 20 Aug. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 17 Aug. 4.44 u„ 2.04 m., 16.59 u. 1.92 m. voertuigen over de Langestraat en den Molendijk mag rijden? dat reeds herhaalde malen een waarschuwing is gegeven dat vanaf heden onmiddellijk proces-verbaal zal worden opge maakt; dat men bovenstaande dus in eigen voordeel niet meer moet ver geten. Op het drukke gedeelte van Bergen op Zoom, het z.g. Vierkantje, is Mevr. Van Wely uit Roosendaal door een militaire auto overreden en gedood. De chauffeur was niet in het bezit van een rij bewijs. Te Heerlen heeft een hulp agent van politie zijn a.s. schoonvader met een revolver gedood omdat deze hem naar zijn zin niet genoeg bewegings vrijheid liet met zijn dochter. Deze week zijn weer een veertigtal jeeps uit de dump bij Reims in Nederland gearri veerd. De Duitsche bond van 'transportarbeiders is als vol waardig lid toegelaten tot den Wereldbond van Vakvereni gingen. De eerse sinds 1933. Te Weimar hebben bespre kingen plaats gehad teneinde tot een uitwisseling van goede- ren tusschen de Britsche zone en de provincie Thüringen in de Russische zone te komen. Op een diepte van 38 meter heeft men in een van de goud velden van Siberië het ge raamte van een mammoet ont dekt. Het gevaarte zal binnen kort uitgegraven en naar Mos kou getransporteerd worden. Te Utrecht hebben ongeveer 200 handelaren in groenten en fruit na langdurige en vaak ru moerige discussie besloten de fruit-distributie van de hand te wijzen en geen bonnen aan te nemen. Een staking van 1500 man personeel op 23 schepen in haven van Chicago dreigt de scheepvaart over de groote Amerikaansche meren, de voornaamste tusschensehakel tusschen de groote graan voorraden en de hongerende landen stil te leggen. Nagck. Advertentie. Maandagmiddag op do Grooto Markt to Gogb GEVONDEN: EEN KINDERREGENCAPE Terug te bekomen tegen vergoe ding der ndvertentiekosten bjj B. DE JONGE, II 60, Nieuwdorp. ~~C. F. FRIJMAu7 ARTS, MIDDELBURG. ZATERDAG AFWEZIG. DE BILT ZEGT: Minder buiig. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond. In den ochtend plaatselijk nevel of mist, Overigens gedeeltelijk bewolkt met voornamelijk in het b'jinenlaud nog enkele buien. Zwakke veranderlijke wind. Iets hoogere temperatuur. Laatste berichten. GOES. Diefstallen op het post kantoor opgehelderd. Dezer dagen heeft men op het postkantoor alhier den da der te pakken weten te krij gen van regelmatige diefstallen, die hier het laatste jaar plaats vonden. De besteller H., die reeds bijna 30 jaren bij de P.T.T, werkzaam is, bleek de schuldige te zijn. Meestal sloeg hij zijn slag, wanneer er pakket ten uit het buitenland op het kantoor lagen, die beschadigd waren. Alles wat van zijn ga ding was, nam H. meeeen pakje thee, een gummi balletje, sigaretten, ètc. Op die wijze is reeds heel wat ontvreemd. De man is op transport gesteld naar Middelburg. Hij heeft be kend, deze diefstallen te heb ben gepleegd. SJAHRIR KABINETSFORMATEUR. Soekarno heeft op 14 Augustus aan Sjahrir de op dracht verstrekt een natio naal kabinet te vormen. Mot de instelling van dit nieu we kabinet verwacht men, dat de volledige bevoegdheden, die de president tijdelijk aan zich heeft getrokken, wederom zullen over gaan op den ministerraad. De toestand in China. De Washingtonsche correspon dent van de Londensche Times be richt, dat in China de strijd weer hevig ontbrand is. De Chineesche communisten maken gewag van zware gevechten in Noord-Kiang- soe, waar zij successen behaald zouden hebben. Men meldt ook hevige botsingen nabij een punt van den Loenghay-Tsinpoe-spoor- weg in Oostelijk Honan en in Noord-Hlangsoe,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1