Verplepgs-probleem. Vrijlating politieke delinquenten. Sportnieuws. Nemen de procureurs-fiscaal ontslag? GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. KRUIMELTJES WAT OP DEN BON? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- Btraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaaneche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Tloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 416 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 15 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.24 u., onder 20.04 u. Maan op 21.52 u., onder 9.17 u. L.K. op 20 Aug. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 16 Aug.: 4.06 u. 2.09 m., 16.20 u. 1.99 m. Voor wat wij schreven over het verpleegsters-probleem en wat daarna van verschillende zijden over dit onderwerp in ons blad werd opgemerkt, blijkt zeer veel belangstelling te bestaan. Wij ontvingen opnieuw meer dere brieven waarin het vraag stuk waarom het hier gaat, van verschillende kanten wordt belicht. Het is niet mogelijk ze allen op te nemen. Wij moeten ons bepor- ken tot enkele aanhalingen. Een oud-verpleger van „Vrede rust" betoogt, dat er inderdaad verband bestaat tusschen het for- tnaticstelsel waarvan niet alleen verplegers, maar ook verpleeg sters de dujie zijn geworden en dat overal werd toegepast, en het thans heerschcnde gebrek aan verplegend personeel. De hoofdzaak is z.i. dat de verpleging beschouwd wordt, niet als een doorgangsstation, maar als een levensberoep en dat de verplegenden, ook financieel, de waardeering ontvangen, waarop zij aanspraak mogen maken. Een oud-verpleegster, die in verschillende functies in meerdere ziekenhuizen jarenlang werkzaam was, komt er tegen op, dat de schuld aan het tekort eenzijdig gelegd wordt op de directies der inrichtingen. Zij wijst o.a. op de gratis op leiding, die de verpleegsters ont vangen, en op de mogelijkheid die ze daardoor krijgen om meerdere diploma's te behalen en zich. bijv. als particulier verpleegster te vestigen. Er is een andere geest onder vele verplegenden gekomen. Zie kenhuizen waar tot nu toe gedi plomeerde verpleegsters gaarne bleven werken wat voor de op leiding van jonge zusters niet al tijd gewenscht is zijn nu door gangshuizen geworden. Er worden hooge salarissen betaald en aan de meest dwaze eischen wordt soms voldaan, zonder merkbaar resul taat. De conclusie waartoe zij komt is, dat het verantwoorde lijkheidsgevoel teveel ontbreekt. Zij blijkt het dus volkomen eens te zijn, met wat wij op 26 Juli schreven, dat afgezien van ge rechtvaardigde grieven misschien hier en daar, als grondoor zaak moet worden gezien het gebrek aan verantwoordelijkheids besef en plichtsbetrachting. Wij kunnen thans hierop niet verder ingaan. Alleen spreken wij nog de hoop uit, dat mede naar aanleiding van wat over dit onderwerp werd ge schreven, vele meisjes zich met ernst zullen stellen voor de vraag, of er voor haar op het gebied der verpleging, niet een taak ligt debat is gebleken, dat Roe-|Handelsbetrekkingen menie zulks in tegenstel- op den ling met Italië warmen steun van Rusland dat in Roemenië grooten invloed heeft kan rekenen. Da RusBisehe afgevaardigde prees Roemenië omdat het vol komen gebroken heeft met het schandelijke verraad van fascisten en IJzeren Garde, en nu op den goeden democratlschen weg is. Hij eprak van de agrarische her vormingen in Roemenië, waardoor aan millioenen boeren grond is «rorschaft. De goede wil van het Roemeensche volk staat voor den Rus vast. I-iy pleitte clementie met het opleggen van herstel betalingen. In gelijken goost sprak Massa- ryk, die gewaagde van de hulp, vrionschap en hot begrip door zijn volk van de Roemenen ondervon den, toen de Tsjechen via Roe- meenseh grondgebied zich by het Roode leger konden aansluiten. met Zuld-Amerika. Opwekking tot activiteit. Het Nederlandsch Zuid-Ameri- kaansch instituut, dat in 1932 werd opgericht en zich ten doel stelt de betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Amerika en de aangrenzende gebieden te bevor deren, zoowel op economisch als op oultureel gebied, heeft zich in eon rondschryven gericht tot di verse bslanghebbondon in Neder land. Daarin wordt gewezen op de versteviging van de economische en financiëelo basis van do mees te republiekon van Zuld-Amerika na den tweeden wereldoorlog, waardoor deze thans een veel belovend afzetgebied zijn gewor den voor kwaliteitsproducten. Nederland kan en mag volgens het bestuur van het instituut niet achterblijven bij de door ver schillende landen, als Amerika en Engeland, alsmede Zweden en Zwitserland, voor deze landen be toonde belangstelling en dient zich eveneens actief te toonen ter ver- STAKENDE AMERIKAANSCHE TELEGRAFISTEN. In regeeringskringen te Wash- I overing van een deel van het af- ington is men, naar verluidt, „era- zetgebied in Zuid-Amerika. stig verontrust" door de stakingDit klemt temeer, nu de afzet- van 2000 leden van den Ameri- gebieden der Nederlandsche indu- kaanschen bond van employe's in j strie op het vasteland van Europa de communicatie-bedrijven, die en in Nederlandsch Indië weg- vooraanstaande Amerikaansche gevallen of in beteekenis belang- Persbureaux gedwongen heeft,ryk verminderd zijn. hun overzeeschen nieuwsdienst Op straffe van het verlies van drastisch te beperken. 1 de mogelijkheden voor onzen uit- De staking is Dinsdagavond be- voer, welke zich in Zuid-Amerika gonnen uit sympathie voor 300 voordoen, mag een dergelijke Ne- stakende employes Wiereless. van Press derlandsche activiteit niet worde* uitgesteld. De Roemeensche afge vaardigde pleit ter Vredesconferentie. Georges Tatarescu, de Roemeen- 8ch.e minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Dinsdagmiddag het Roemeensche standpunt ten aan zien van het ontwerp-vredes- verdrag voor Roemenië voor de plenaire vergadering van de^ Vre desconferentie te Pariga uiteen gezet. Hij zeidö, dat) het ontwerp- vredesverdrag door het teruggeven van Noord-Transylvanië aan Roe menië, het einde beloofde van da laatste redenen voor oneenigheid, welke tot nog toe de vriendschap pelijke betrekkingen met Hon garije hadden verhinderd. Tatarescu zeide het te betreu ren, dat de cobelligerentie van Roemenië in het ontwerp niet in aanmerking was genomen en zei- de, dat zijn land in den strijd aan de zij do van de Y.N. 111.000 man aan doodeft en gewonden had verloren. Hij betoogde, dat Roemenië's optreden, ten tijde, dat de Duit- sche tegenstand nog sterk was, had bijgedragen om de politieke en militaire positie van andere volken omver te werpen, die voor Duitschland vochten of hot hulp boden. Sprekende over de militaire clausules verklaarde Tatarescu, dat de beperkende militaire maat regelen den aard hadden van een straf. De Roemeensche strijdkrach ten vochten gedurende negen maanden aan de zijde der Roode legers en Roemenië verzocht de vergadering de wapenen in de handen der Roemeensche soldaten te laten. Ten aanzien van de herstel betalingen zeide Tatarescu, dat de Sowjet-Unie slechts oen vijfde van de geleden Bchade had ge- eischt en andere goalliëorden, op wier gebied Roemenië geen oorlog had gevoerd, zijn land een har dere behandeling toebedeelden. „"Wij willen onze vriendschap pelijke betrekkingen met het volk van de Sowjet-Unie versterken, onze betrekkingen met do V.S. en Groot-Brittanië, op basis van wederzij dsch vertrouwen, herstel len en die met Frankrijk, waar mee wij reeds door een machtige traditie zijn verbonden, her nieuwen," BIJ hst hisrop gevolgde In zijn antwoord op de vragen van den heer J. J. Vorrink, be treffende de voorwaardelijke buiten vervolging stelling van politieke delinquenten, heeft de minister van Justitie medegedeeld, dat aan de politieke recherche-afdeelingen is opgedragen een normatieve lijst te verschaffen van alle gedetineerde politieke delinquenten, die verdacht zouden worden van zulke misdrijven, dat zij geacht kunnen worden tot de zware categorie te behooren. Tot deze categorie behooren ongeveer 50.000 delinquen ten. Alle andere gedetineerden worden op uniforme wijze buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Van de categorie der vijftig duizend worden nu aan de hand- van de gegeven richtlijnen de minst zware gevallen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Verwacht wordt, dat door toepassing dezer richtlijnen het aantal in bewaring gestelden tot omstreeks vijf en twintig duizend zal verminderen. Voor hen, die niet door bemiddeling der gemeentebesturen of anderszins dadelijk aan huisvesting kunnen worden geholpen, zal voor korten tijd een onderdak in een doorgangstehuis of doorgangs kamp worden verleend. Ten aanzien van de materieele voorzieningen worden in vrijheid gestelde politieke delinquenten in het algemeen gelijk gesteld met oorlogsslachtof f ers. Het Alg. Handelsblad voegt hieraan nog eenige mededeelingen toe over de wijze, waarop de vrijlatingen zouden geschieden. Tegen de richtlijnen hiervoor is ernstig verzet gerezen van de zijde der procureurs-fiscaal, die zelfs een soort ultimatum aan de regeering hebben gesteld, met het aftreden als alternatief, aldus het blad. Naar de N. Rott. Crt. ter oore kwam heeft het geschil, dat uit het bovenstaande is op te maken, een diepere oorzaak. Reeds in het begin van de instelling van het directoraat generaal voor de bijzondere rechtspleging af, zou het niet geboterd hebben tusschen de vijr procureurs fiscaal en deze instantie. Genoemde procureurs fiscaal zouden meer en meer tot het oordeel zijn gekomen, dat het directoraat generaal buiten zijn competentie treedt en zich te veel met hun zaken bemoeit. De w ij ze waarop thans de politieke delinquenten zouden dienen te worden vrijgelaten, zou m.a.w. de druppel zijn welke den emmer wel eens kon doen overloopen. Mocht het tot ontslagneming van de procureurs fiscaal komen dat zulks zou geschieden is thans nog geenszins met zekerheid te zeggen - dan is het to verwachten dat de advocaten fiscaal dit voorbeeld zullen volgen on hetzelfde wordt verwacht van een groot aantal officieren fiscaal. Dammen. In de vierkamp te Yerseke speelden onze dorpsgenooten- de volgende wedstrijdenA. Kaat— G. O. Veenendaal 2—0; C. v. LiereE. de Bel 2—0. Duivensport te St.-Philip8land. Wedvlucht van Vilvoorde; 70 K.M.: 1, 2, 3 en de eerste over- duif L. Vermeij4 Jao, Geon- so; 5 J. v. Dijika. PERSONEN OP JAVA. WIJ ontvingen van het Roode Kruis weer een lijst van geïnterneerde perso nen op Java, die naar de gealliëerde gebieden zijn geëvacueerd. Deze lijst ligt op onze bureaux te Goes, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Terneuzen ter inzage. DE WASCHPOEDERBON UITGESTELD. „Ik zit er mee inl Voorloopig geen nieuwe waschpoeder, omdat de bon is uitgesteld. Dat zal wat worden, als je de boel netjes schoon wilt houden." ,,'t Zal niet meevallen. Maar tenslotte is er heel wat, dat je net zoo goed een beurt kunt geven met VIM. Als we ons daar aan houden, sparen we wasch poeder." (Ingez, Med.) NEKKRAMP ONDER MILITAIREN. Onder te Ermelo gelegerde troepen heeft men dezer dagen enkele gevallen van nekkramp ge constateerd. In verband hiermede zullen de groote militaire demon straties welke in het kader van het programma van het Haagsch Werkcomité Vacantie 1946 zou den worden gehouden geen door gang vinden. De in Ermelo ge legerde militaire eenheden zouden n.l. het grootste aandeel in deze demonstraties hebben. SPANNINGEN ROND IRAN Ook Russische troepen aan de grens. Volgens de Amerikaansche radio heeft Hoessein Ala, ambas sadeur van Iran te Washington, aan den waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken in Amerika, verklaard-, dat Russische troepen zich aJs tegenmaatregel tegen het DE RUSSISCHE EISCHEN INZAKE DE ZEEËNGTEN. De tekst van de Russische nota aan Turkije is thans ge publiceerd. De zeeëngten zouden volgens Rusland te allen tijde open moeten staan voor koopvaardij schepen van alle naties en voor de oorlogsschepen der Zwarte zenden der Britsch-Indische troe- j Zee-staten. De vaart voor an- pen naar Basrah aan de grens van dere oorlogsschepen zou ver- Noord-Iran hebben samengetrok- boden zijn, behoudens speciale ken. IN HET BRANDT BANDOENG. Brandstichting aan de orde van den dag. In de maand Juli is het aantal branden in Bandoeng, doch meer in de directe omgeving, wederom toegenomen. Tegen 106 meldingen in de maand Juni, werd in Juli 139 malen brand gemeld. De onver moeide Bandoengsche brandweer slaagde er in niet minder dan 68 branden te blussohen en daarmede de schade te beperken. Slechts in enkele gevallen ontstond de brand niet-opzettelijk. Vooral de laatste dagen is het kwaad der brand stichting omvangrijk geweest. Op den laatsten dag van Juli werd in den middag aan den Poengkoerweg brand gesticht, als gevolg waarvan 30 huizen ver loren gingen. De brandweer had een zwaren strijd te voeren daar de dichtstbijzijnde brandpomp geen water bleek te geven. BRITSCHE TROEPEN NAAR PADANG. De Daily Graphic bevat een bericht, volgens hetwelk Brit- sche troepen naar Padang zijn gezonden, daar de toestand al daar ernstiger is geworden. uitzonderingen. Het vaststellen van het re gime der zeeëngten als den eenigen toegangswieg tot de Zwarte Zee moet -overgelaten worden aan Turkije en de ove rige Zwarte Zcestaten en de verdediging moet aan Turkije en Rusland gemeenschappelijk worden opgedragen. NOORBCHE BEZETTINGSTROEPEN NAAR DUITSCHLAND. Een groep officieren van het Noorsche leger, dat deel zal ne men aan de bezetting van Duitsch land zal Zaterdag a.s. naar Duitschland vertrekken om be sprekingen te voeren met de Brit- sche militaire autoriteiten. De Noorsche troepen worden in het begin van het komende jaar in Duitschland verwacht. Zij zul len streken in het Harz-gebergte te bezetten krijgen. SINAASAPPELEN IN BELGIË VRIJ. Het Belgische ministerie van bevoorrading heeft medegedeeld, dat sinaasappelen niet meer aan rantsoeneering onderworpen zijn en tegen de officieele prijzen op de binnenlandséhe markt mogen worden verkocht. In de Dinsdagmiddag gehou den laatste vergadering van den Vli-ssingsohen t-ijdelijken Ge meenteraad werd medegedeeld, dat bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 8 Mei 1946 het aan tal raadsleden is vastgesteld op 19 en het aantal wethouders op 3 of 4, zulks naar goedvinden van den Raad. Naar aanleiding van het be sluit van B. en W., betreffende de vergoeding van vervoerkos ten voor leerlingen, die een in richting van onderwijs te Mid delburg bezoeken, die in Vlis- singei niet aanwezig is, stelde de heer M. K n i g (P. v. d. A.) voor, deze vergoeding uit te breiden tot leerlingen, die straks de M.T.S. te Goes gaan bezoeken, welk voorstel door B. en W. zal worde-n overwo gen. De heer R. J, Zijlstra werd hierna beëedigd als waarne mend gemeente-ontvanger. Een serie benoemingen, ont slagen en overplaatsingen pas seerde vervolgens den hamer, t.w. eervol ontslag aan dhr J. W, G. Leeflang ais onderwijzer aan school overplaatsing van dhr G. F. Bak als onder wijzer van school A. voor g.l.o. naar school E. voor v.g.l.o. Tot onderwijzeres aan -school A. werd benoemd mej. E. Dekker en aan school B. mej. M. C. J. Verheul. Toti onderwij zer aan, school B. de heer D. C. Sorel en tot definitief leeraar aan de Gemeentel. Middelbare Handelsavondschool de heeren A. de Kan, B. H. Ligteringen en C. A. van Wijngaarden. Na schorsing der vergadering, om de heeren L. P. v. Oor schot, E. Andriessen en J. L. Verhagen, die de commissie voor onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw benoemde -raadsleden vormden, toti hun werk in de gelegenheid te stel len, werd door den heer An driessen medegedeeld, dat al les in orde bevonden was en de nieuwe leden thans kunnen worden toegelaten. De volgende voorstellen wer den daarna zonder hoofdelijke stemming en zonder opmerkin gen aangenomen, n.l. het voor stel tot het beschikbaar stel len van de noodige gelden voor het aanschaffen van series schoolplaten tien behoeve van het Bestuur tot bevorder, van I Chr. Onderwijs, voor de P-rins i Willemschool; het voorstel tot voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over 1943, I sluitend met een nadeelig slot op den gewonen dienst van f 537213,19; idem over 1943 van het waterleiding-, grond-, bad-, woning- cn vischmijnbedrijf, alsmede van den reiniglngs- en vee- en vlceschkeuringsdlenst I en het fonds voor aanleg en verbeteren van wegen. Voorts de voorstellen tot vaststelling I van de rekeningen over '42 en '43 van heti Gasthuis, het Bur ger Weeshuis en de Gem. In stel!. voor Maatschapp. Hulp betoon; de voorstellen, om ver schillende tijdens cle bezetting vastgestelde of gewijzigde ver ordeningen in overeenstemming te brengen met het thans gel dende recht; idem om de f0,40 per M2. ingenomen ruimte bo ven de aannemingssom tijdens de ikermis enz. te doen verval len idem tot het intrekken van de verordening regelende de drinkwatervoorziening in geval van nood; idem tot vaststelling van een verordening tot ver plichte winkelsluiting voor dro. gisterijen op Donderdagmiddag na 1 uur; idem tot vaststelling van een verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting voor 1946'47; idem tot het huren van een pand Walstraat 39 ten Discussie over karakter van het „Medisch Centrum". behoeve van den woningdienst. Over het laatste voorstel van B. en W., n.l. het verleenen van medewerking tot het in het le ven roepen van een stichting „Medisch Centrum Vlissingen" ontspon zich een breede discus sie, waarin het principieele ele ment niet ontbrak. Unaniem was men getroffen door de prachtige gift van Leiden en Leidschendam (resp. f 40.000 en f 10.000) voor dit centrum, (waarvoor het gemeentebestuur in een officieel schrijven den dank van Vlissingen zal overbrengen), dooh over het karakter, dat deze stichting moet dragen was men het met geheel eens. Dhr M. J. v. Poelje (P. v. d. A.) informeerde, of B. en W. ook een gemeentelijke exploitatie hebben overwogen, hetgeen hij zeer zou toejuichen. Voorts vroeg hij, of de gemeente dan wel de stichting het gebouw 1 zal koopen; hij achtte het- niet juist, dat de gemeente slechts twee bestuursleden aanwijst, waardoor deze in de minderheid komt. Tenslotte vroeg hij, of De voormalige „Gouwleider" van den Elzas, Robert Wagner, is terechtgesteld. -« Volgens de „News-Chronicle" zou de mogelijkheid bestaan, dat de broodrantsoeneering in Enge land in October of November wordt opgeheven. Te Yarrawonga in den Austra- lischen staat Victoria is een drie ling geboren, welke gezamenlijk 23 pond en een ons weegt; het zijn drie jongens. m Volgens de Daily Herald zal het Londensche vliegveld Heath Row een ultra-moderne lichtin stallatie krijgen, waarbij men tij dens mist even veilig kan landen als bjj daglicht. In het gebied van de Beiersche Alpen zijn gedeelten van de Oos- tenrijksch-Beiersche grens door het militaire bestuur uit veilig heidsoverwegingen voor het ver keer gesloten. De Amerikaansche regeering is met het plan om een internatio nalen voedselvoorraad aan te leg gen, accoord gegaan. Na Brussel en Antwerpen is nu ook te Gent het trampersoneel in staking gegaan. m Bij een explosie en brand in een autopark van de militaire po litie te Neükoeln (een arbeiders wijk in Berlijn) zijn 6 Ameri kaansche soldaten gedood en 3 anderen gewond. mm Tweehonderd Italiaanscho boe ren hebbou zich ongevocr 300 ha land toegeëigend nabij Viterbo (ongoveor 75 km ten noorden van Rome). Zy hebben alsnog geen weerstand ontmoet, mm Do beroemde Engelsche schrij ver H, G. Wells Is Dinsdag in den ouderdom van 79 jaren to Londen ovorleden. Hot Britsche schip „Paparao" is te Londen aangekomen mot 500 ton graszaad aan boord, waarvan een gedeelte naar Rotterdam zal worden verscheept. mm Naar een Belgisch blad mede deelt zou in het komende najaar een aantal leerlingen van de Ne derlandsehe hoogere krijgsschool, vergezeld door eenige leeraren een reis door België ondernemen om daar praotische studie te ver richten. Te Helmond kwam een priester student uit Bakel met zijn motor fiets zoodanig te vallen, dat hij kort daarop is overleden. Het lijk van Mussolini is on der politie-escorte in een am bulancewagen van bet politie bureau te Milaan naar het lij kenhuis gebracht, waar een wettelijke en medische lijk schouwing zal worden gehou den. het niet mogelijik zou zijn, dat de gemeenteraad de bestuurs leden der stichting -benoemt op een voordracht der aangesloten vereenigingen. Dhr M. Schiileman-s (C.P.N.) wilde de gemeente een zoodanig aantal bestuursleden geven, dat ze in de stichting altijd de meerderheid heeft. Dhr J. M a r ij s (A.R.) kon het niet eens zijn met dhr v. Poelje en zag in de stichting een mooi object van particulier initiatief. Hij vroeg, of behalve het „Groene Krus" en de Prov. Ver. t. Bestr. der T.B.C. nog meer vereenigingen waren ge vraagd. Dhr H. v. R o o Ij e n (C.H.) achtte het van groot belang, dat ook de belangheb benden in het stichtingsbestuur zitting hebben en niet alleen de gemeente. Dhr J. L. Verhagen (P. v. d. A.) sloot zich bij dhr Marijs aan. De gezondheids zorg in Nederland staat op dit hooge peil, aldus spr., door het medische particuliere initiate! De overheid moet de helpende hand bieden. Ijbl zijn antwoord, wees de burgemeester er op, dat de stichting van een Me disch Centrum reeds langen tijd geleden ter sprake is gekomen zonder dat iemand precies weet, of het initiatief nu van de ge meente o-f van het Groene Kruis uitging. Het besluit tot aankoop van het gebouw is nog niet genomen en ook is nog zwevende gehouden, hoeveel het Groene Kruis zal inbrengen. Om juridische redenen is het beter, dat de gemeente het ge bouw koopt en het verkoopt aan de stichting, die kan be talen met de f 50.000, die de gemeente aan de stichting schenkt. Spr. wilde bevorderen, dat de aangesloten vereenigin gen bij het Medisch Centrum een voordracht indienen, waar uit de raad dan de bestuursle den kan benoemen. Als vereeni gingen, die hier ook „onder dak" kunnen krijgen, werdien nog genoemd: het Roode en het Wit-Gele Kruis, het Con sultatiebureau voor Zuigelingen en e.v. de Hervormde Diaco- nessenvereen. Weth. L. P. y. Oor schot- (P. v. d. A.) merkte op, dat de goede gezondheids zorg in ons land niet alleen door het particulier initiatief tot. stand is gekomen, doch door de gezonde eni nauwe sa- menwerkng van particulier en overheid. Oorspronkelij k had Leiden twee voorstellen, n.l. het laten studeeren van Vlissing- sche jongelui, wier ouders dit niet zouden kunnen bekostigen, aan de Leidsche Universiteit voor het ingezamelde geld of het schenken van de gelden met -bestemming van een Medisch Centrum. Dat laatste is toen zonder aarzeling gekozen. Dit gebouw moet een. toevlucht zijn voor alle diensten en vereeni gingen, die zich op het terrein der gezondheidszorg bewegen, aldus weth. v. Oorschot. Dhr v. Poelje wilde wel geen principieel debat ont ketenen, maar kon toch geen enkel bezwaar vinden tegen gemeentelijke exploitatie. Voor beelden van het zoo hoog ge roemde particulier initiatief wilde hij maar niet geven en de utdruldcing „de helpende hand, die de overheid moet bieden" van dhr Verhagen noemde -hij een typisch voorbeeld van een oud-liberalistische gedachten- gang. Dhr M a r ij s liet het daar bij niet zitten en verzocht dhr v. Poelje er ook eens op te letten, wat in den loop der tij den door allerlei kerkelijke en christelijk sociale instellingen op het terrein der gezondheids zorg is gedaan. Hierna werd het voorstel met algemjeepfc stemmen hangerto men. In de rondvraag stond wel zeer het Havendorp in het cen trum der belangstelling. Dhr J. M a r ij s (A.R.) vroeg verbetering van den z.g. Pol derweg daarheen, dhr M, Schillemans (C.P.N.) noemde het een „dooldorp", omdat er geen. lichtpunten en geen straatnamen zijn en dhr M. J. v. Poelje (P. v, d. A.) vond het niet billijk, dat de bewoners van Havendorp 35 cent per week extra voor de waterleiding moeten betalen. Op al deze wenschen werd ge antwoord, dat de Polderweg eigendom is en beheerd wordt door den Rijkswaterstaat; dat het- de bedoeling is, dat er aan het begin van Havendorp een groot bord met een plattegrond zal komen en dat het geven van straatnamen nog zal wor den overwogen; dat de bewo ners meer voor de waterleiding moeten betalen, omdat zij daar ook veel meer gebruiken. Voorts kwam in de rondvraag nog naar voren, dat binnenkort weer 25 gaslantaarns zullen worden aangebracht en ook eenige -electrische lichtpunten, (Zie vervolg pag. 3). krijgen we deze week (18 t.m. 31 Augustus.) Bonkaarten KA, KB, KC 608 486 t/m 4-90 brood. 800 gr. brood. 491 brood: 400 gr. brood. 494 boter, enz.: 125 gr. boter. 495 boter, enz.375 gr. marga rine of 300 gr. vet. 505 suiker: 500 gr. suiker. 496 Alg.: 100 gr. bloeim. 497 Alg.: 200 gr. kaas. 498 Alg.250 gr. jam, stroop, enz. 499 Alg.: 50 gr. cacao. 500 Alg.: 50 gr, thee. 501 Alg.: 100 gr. koffie. 502 Alg.: 250 gr. zachte zeep. B 94 Reserve: 1600 gr. brood. C 94 Reserve: 800 gr. brood. B 95 Reserve: 100 gr. kaas. Bonkaarten LA, LB, LC 608 413 vleesch: 100 gr. vleesch 414 vleesch: 400 gr. vleesch A 76 melk: 2 L. melk. B 76, O 76 melk: 3% L. melk. Bonkaarten KD, KE 608 986, 987 brood: 800 gr. brood. 994 boter, enz.: 250 gr. boter. 995 boter enz.: 125 gr, marga rine of 100 gr. vet. 005 suiker: 500 gr. suiker. 996 Algemeen: 100 gr. bloem. 997 Algemeen: 100 gr. kaas. 998 Algemeen: 250 gr. jam, stroop, enz. 999 Algemeen: 50 gr. cacao. 001 Algem.250 gr. zachte zeep. D 94 Rserve: 800 gr. brood. E 94 Reserve: §00 gr. rijst, kin dermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608 913, 914 vleesch: 100 gr. vleesch. D 76, E 76 melk: 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 432 rantsoenen tabaksartike len en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pakje „Pax" kerf tabak van 40 gram. V 43, V 44: 100 gr. chocolade en of suikerwerken. X 43: 2 rants, tabaksartikelen X 44: 100 gr. chocolade en of suikerwerken. Margarine of vet naar keuze. Margarine en vet zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen. De bonnen 495 boter ge ven derhalve recht op 375 gram margarine of 300 gr. vet, de bon nen 995 boter op 125 gram mar garine of 100 gr. vet. Desge- wenscht kan men op een bon voor 375 gr. margarine of 300 gr. vet zoowel margarine als vet koopen en wel in de volgende hoeveelhe den: 250 gr. margarine en 100 gr. vet of 125 gr. margarine en 200 gr. vet. De bonnen voor aardappelen zullen afzonderlek worden aanga wezen. De bonnen voor melk zijn gel dig t.m. Zaterdag 24 Aug. a.s. Voor de week van 25 t.m. 31 Aug. zullen voor tabak, melk en aard appelen nog bonnen worden aan gewezen. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men In totaal 500 gr. per voortien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Aug. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en molk, waarop eerst met ingang van Maandag 19 Aug. mag worden gekocht. DE BILT ZEGT; Enkele buien. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Wisselende bewolking, enkele buien, matige Zuid-westelijke tot Westelijken wind. Koel. Laatste berichten Bonnen voor metalen keukengerei. Hot O.D.K. doelt iriedo, dat mol ingang van 18 Augustus a.s. do bossen 500 on 006 algomocn recht geven op het koopen van metalen keukengerei. Do bonnen hebben oon waarde van twoo punten. Z(j blijven voorloopig goldlg en kun nen in combinatie met evontuool lator aan te wijzen bonnon of met speciale punten „keukengerei ex tra" worden gebruikt. De speciale punten „keuken gerei extra" uitgevoerd in roode of in blauwe kleur blijven nog tot, en met 14 September geldig. Zij, die vóór 18 Februari j.l. in hot huwelijk zijn getreden of zich zelfstandig hebben gevestigd voor een aantal punten voor me talen keukengerei in aanmerking kunnen komen, voor zoover zij nog geen punten hebben ont vangen. Voorlnleverlngsbon sinaas appelen. Zooals reeds Is gemeld, zal aan kinderen, geboren in 1942 of la ter 500 gram sinaasappelen wor den verstrekt. In verband hier mede dient men bon 007 Algemeen bij een detaillist in groente en/of fruit in te leveren uiterlijk op Donderdag 22 Augustus.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1